j Het aantal woningzoekenden in Velsen nadert de tweeduizend Adenauer gelooft niet in dreigende wereldoorlog Bromfietser uit Driehuis bij botsing verongelukt r~ In en om de stad vee Snelschaken bij RUIM 15 JAAR NA DE BEVRIJDING Huisvestingbureau kampt j met veel moeilijkheden Kijk Uit Kustvaarder „FranT in moeilijkheden Brandt suggereert dat de kanselier Kroesjtsjev in de kaart speelt Westduitse derde trap voor Europese raket 7 Steenfabriek in Spijk afgebrand Nieuw kantoorgebouw voor de n.v. HIM Politie vond boei inplaats van een grote zeemijn Spurt in de IJmond WEEKABONNEMENTEN Kort nieuws Maagdelijk terrein voor de Westduitse industrie tl DUlMJtrtüAG 7 SEPTEMBER 1961 Dat de raad van de gemeente Beverwijk het uitbreidingsplan voor Wijk aan Zee niet heeft aangenomen, is bijzonder betreu renswaardig. Niet alleen voor diegenen die enkele jaren aan de uitwerking van het plan hebben gewerkt en ook niet voor de voorstanders in het college, waarvan de voorzitter de nachl na de vergadering van dinsdag geen oog heeft dicht gedaan, maar voor de badplaats als recreatie-oord in zijn totaliteit. Immers, onzes inziens, dient aan Wijk aan Zee een uitbreiding te worden gegeven die rekening houdt met de toekomstige bevol kingsaanwas in de IJmond (in 1980 zullen hier naar schatting een kwart miljoen mensen wonen), met de toeneming van de recreatie aan de zeekant en met het feit dat intensievere recreatie mogelijk zal zijn als gevolg van het verder om zich heen grijpen van de vrije zaterdag. Drie belangrijke zaken dus, waarmee iedereen die regeert en van wie verwacht wordt dat hij dan ook vooruitziet, rekening moet houden. Daarbij komt nog een ande re zaak, namelijk die van de modernere vormen van ontspanning (recreatie dus!) waaraan de mensen kennelijk als gevolg van de gestegen welvaart behoefte hebben. In Wijk aan Zee is ontspanning naast het onvervangbare genot om op het strand in de zon te liggen, evenwel in geringe mate mogelijk. Het uitbreidingsplan voor de badplaats zou voorzien in de aanleg van een boulevard, waaraan het mogelijk was recreatiegebouwen, zoals hotels, een ge hoorzaal, een dancing enzovoort neer te zetten. Daarnaast was een niet onbelang rijke uitbreiding van het aantal woningen in Wijk aan Zee in het uitbreidingsplan opgenomen. De raadsleden van Beverwijk wilden echter het plan in deze vorm niet aan vaarden. Het hoofdmotief dat zij aanvoer den is geweest dat zij de toekomst van Wijk aan Zee bepaald somber inzien om dat in de onmiddellijke nabijheid de altijd rokende schoorstenen van de Hoogovens staan. Wijk aan Zee zal op den duur door de buitenlanders worden gemeden, zo veron derstelde de fractievoorzitter van de KVP. Het leek hem verstandiger het uitbrei dingsplan dan ook af te stemmen op de toeneming van de dagrecreatie en niet op die van de meerdaagse recreatie. De raad van Beverwijk vindt het in ieder geval niet verantwoord (behalve de P.v.d.A.) een hoop geld uit te geven voor de ontwikkeling van een badplaats, waar van de toekomst volgens hen zowel letter lijk als figuurlijk in de mist is gehuld. De „halve tangbeweging" van het uit de brei den hoogovenbedrijf om Wijk aan Zee wordt nog als het ergste gevaar be- schouwd. De wethouder van openbare werken, de heer W. J. Vessies (eveneens KVP) betoog de het tegendeel. Hij zei dat de badplaats zich ondanks de aanwezigheid van het ijzer- en staalbedrijf tot nu toe heeft ont wikkeld tot een bloeiende plaats met een florerende middenstand. Waarom zou aan deze-ontwikkeling nu dan opeens een ein de komen, zo vroeg hij. Waar ligt de grens? Is dat als de hoogovens een terrein van 300, 400 of meer hectare beslaan? De afloop van de discussies is bekend het plan is teruggenomen door het college Het betreurenswaardige daarvan is nu, dat het weer een aantal jaren zal duren eer er een nieuw uitbreidingsplan ter bespre king kan worden aangeboden aan de raad Juist hierom achten wij het gerechtvaar digd de vrees uit te spreken dat Wijk aan Zee als recreatie-oord in een zo dynamisch gebied als de IJmond, zal achter blijven op de ontwikkeling van andere badplaat sen aan de kust van Nederland. De gemeente Velsen heeft nog steeds te kampen met een groot tekort aan woningen. Deprimerend is het in dit verband zeker om melding te moeten maken van hel aantal woningzoekenden dat bü het gemeentelijke huisvestingsbureau is ingeschreven, nameiyk negentienhonderdvierenveertig personen! Wie het staatje van het verloop van dit aantal woningzoekenden dan ook bekjjkt, ziet dat er sedert 1952 een enkel jaar uitgezonderd alleen maar een stijging te bespeuren valt. In 1954 was het aantal woningzoekenden 1200, daarna volgt een stijging tot 1900 in 1957. En thans heeft men het aantal van 1944 bereikt, een aantal dat tot dusverre nimmer is ge registreerd. De gemeente Velsen verkeert dan ook in een zeer ongunstige positie waar het betreft het oplossen van de woningnood, zovele jaren na de bevrijding in 1945. De bouw is afgeremd. Daarbij komt nog dat Velsen nagenoeg is volgebouwd. De verwachting is dat spoedig tweedui zend woningzoekenden zullen zijn inge schreven. Van de 1944 ingeschrevenen op dit ogenblik staan er ruim 1200 zogenaam de jonggehuwden op de wachtlijst. Onder jonggehuwden worden begrepen de echt paren en de aanstaande echtparen. Zij worden in volgorde van aanmelding ingeschreven. Niet alle gevallen zijn ur gent te noemen, aangezien velen zich eerst kortgeleden hebben laten inschrijven en hierbij al rekening hebben gehouden met lang wachten op de zo begeerde woning. Velen wachten echter al geruime tijd en hebben gezien omstandigheden ziekte, moeilijkheden als gevolg van inwoning en zovoort dringend behoefte aan zelfstan dige woonruimte. Wie heeft voorrang? Er wordt dan ook in voorkomende ge vallen met voorrang gewerkt. Een moei lijkheid bij de woningverdeling is vooral dat de één niet kan begrijpen waarom de ander voorrang krijgt. Dit wordt hem al lerminst kwalijk genomen, omdat hij im mers niet weet om welke sociale of me dische redenen de ander met voorrang wordt geholpen. Een onmiskenbaar gevolg is evenwel dat men vrij spoedig denkt en spreekt aan een niet eerlijke verdeling van de woonruimte. Het huisvestingsbureau heeft met vele moeilijkheden te kampen. Heel moeilijk is het middelgrote en grote gezinnen aan ge schikte woonruimte te helpen. Er moet veelal gezocht worden naar grote huizen in de particuliere sector. Wanneer even wel een particuliere woning leegkomt of leeggemaakt kan worden, tracht de eige naar veelal de vrijkomende woning te ver kopen aan een andere dan de door de ge meente voorgedragen woningzoekende. Deze neiging tot verkoop heeft tot ge volg dat het verplaatsen van kleine gezin nen uit grote woningen door de gemeente tot een minimum wordt beperkt; de over heid bouwt immers de woningwetwonin gen niet om de verkoop van particuliere woningen te vergemakkelijken Huisvesting van gemeentepersoneel en onderwijskrachten geeft eveneens zware zorgen. Onderwijzend personeel is moei lijk aan te trekken, omdat de gemeente Velsen in de advertenties niet vermeldt dat er een woning beschikbaar is of komt. Het rijkspersoneel, dat weliswaar aan spraak kan maken op een bepaald per centage van de in aanbouw zijnde woning wetwoningen, staat ook al geruime tijd op de wachtlijst, aangezien het aantal wo ningen dat gebouwd mag worden veel te gering is. Buiten wachtlijst Bijzondere moeilijkheden worden ver oorzaakt door het feit dat vele werkne mers in bedrijfswoningen wonen en zich ertoe hebben verbonden deze huizen te ontruimen indien hen ontslag wordt aan geboden. Meestal maakt de ondernemer na een dergelijk ontslag een ontruimings procedure aanhangig, die in de meeste ge vallen in het voordeel van de eiser uit valt. Dit betekent echter dat velen buiten dewachtlijst van woningzoekenden om moeten worden geholpen aan andere woonruimte, zodat de op die beruchte lijst staande woningzoekenden langer moeten wachten. De krotopruiming gaat in de gemeente voort. Het noodwoningencomplex bij de Hoflaan in Velsen-Noord is verdwenen als gevolg van de aanleg van de derde Rijks binnenhaven. De overige woningen aldaar ten noorden van de spoorlijn worden eveneens ontruimd. De moeilijkheid bij deze ontruiming is echter vaak, dat de in gezeten en niet graag van een goedkope naar een vrij dure nieuwe woning trekken Het vraagt dan ook veel geduld en be grip om deze groep te verplaatsen. Het aantal woningen voor vrijgezellen is niet toereikend om deze gehele categorie woningzoekenden te helpen, hoewel in Vel sen enkele vrijgezellenflats zijn gebouwd Het is duidelijk dat ofschoon de be hoeften van deze groep worden onderkend de gezinnen voorrang hebben. De in Velsen gevestigde kleine indus trieën verkeren in grote moeilijkheden als gevolg van de personeelsvoorziening. Er is een zeer grote vraag naar arbeids krachten, doch die kunnen niet worden gehuisvest. Het aantal benodigde wonin gen is hoog. Een groot aantal bedrijven heeft zich verenigd in de Velser Onderne mingsvereniging om op die manier wonin gen te verkrijgen. Tot slot zijn er nog de bejaarden, wier huisvesting grote zorgen baart. Vele be jaarden in Velsen wonen in te grote hui zen (omdat de kinderen het ouderlijk huis hebben verlaten), terwijl anderen in ver band met hun leeftijd of gezondheidstoe stand niet langer in een etagewoning kun nen blijven wonen. Teleurstelling De huisvestingsmoeilijkheden kunnen slechts opgelost worden door een beneden woning beschikbaar te stellen of hen te doen plaatsen in een bejaardentehuis. Het aantal bejaardenwoningen is verre van toereikegd en zo moesten vele van de be jaarden "bij de verdeling van bejaarden woningen teleurgesteld worden. Bekend is dat bij het W. F. Visserhuis (dat zal wor den uitgebreid) een zeer lange wachttijd bestaat. Een aparte moeilijkheid is hierbij dat de huurprijs van de aan de bejaarden ter beschikking te stellen woningen niet te hoog mag zijn. Niet alleen in het belang van de huisvesting van de bejaarden, maar ook in het belang van de doelmatige woonruimteverdeling in Velsen moet dan ook zoveel mogelijk worden bevorderd dat de bejaarden in kleine huizen worden ge huisvest. De dan vrijkomende grote wo ningen kunnen, wanneer de huiseigenaren medewerken, ter beschikking worden ge steld aan de grote gezinnen. De achttienjarige Jacob Smith uit Drie huis, is woensdagmiddag in Santpoort dodelijk verongelukt bij een botsing tussen zijn bromfiets en een autobus van de NZHVM uit Haarlem. Het ongeluk gebeurde op de kruising van de Velserenderlaan met de Brederoodseweg De jongen wilde met zijn bromfiets rechts- afslaan. maar hij nam de bocht wat te ruim. Het gevolg was dat hij in botsing kwam met de autobus, die uit tegenover gestelde richting kwam en in de richting van Santpoort reed. Zwaar gewond werd de jongen naar het Antoniusziekenhuis overgebracht. Bij aankomst aldaar bleek dat het slachtoffer was overleden. Op de rijksweg Deventer-Zutphen is de scooterrijder P. uit Molkwerum (Fr.) do delijk verongelukt. Hij wilde een bus pas seren, doch toen de bus linksaf sloeg naar het dorp Gorssel, kwam P. met de bus in botsing. Hij liep daarbij zulke ernstige verwondingen Op, dat hij. ter. plaatse is overleden. De 18-jarige H. Pronk uit Sneek is van middag op slag gedood, toen hij met een personenauto nabij Scharnegoutum slipte en tegen een boom reed. Een mede-inzit tende, de 20-jarige W. Walsweer uit Hom- Woensdagmiddag is een van de steenfa brieken van de n.v. steenfabrieken Ter- windt en Arntz te Spijk bij Lobith geheel afgebrand. Toen de brandweren van El- I ten, 's-Heerenberg en Pannerden ter plaat se kwamen, was het vuur al zo hoog op gelaaid, dat men zich moest beperken tot het nathouden van een nabijgelegen olie opslagplaats, die inderdaad behouden kon worden. Ter afsluiting van de wedstrijden om het persoonlijk schaakkampioenschap van de kring Kennemerland, houdt de IJmuider schaakclub Kijk Uit op maandagavond 25 september een snelschaaktoernooi voor teams. Uitnodigingen zijn verzonden aan 23 verenigingen waarvan inmiddels reeds enkele hebben ingeschreven. Er zal wor den gespeeld met teams van zes spelers waarbij in eerste instantie de behaalde bordpunten bepalend zullen zijn voor de vaststelling van de rangschikking. De schaakclub Kijk Uit heeft een wissel beker ter beschikking gesteld alsmede een aantal persoonlijke prijzen voor de beste prestaties aan de diverse borden behaald. De inschrijving sluit op 15 september. De N.V. Handel en Industrie Maat schappij H.I.M. te Haarlem heeft verzocht aan haar, ten behoeve van de stichting van een kantoorgebouw, te verkopen het terrein ter oppervlakte van ongeveer 2000 m2, liggende aan de Wijkermeerweg te Velsen-Noord. B. en W. zijn van oordeel, dat de prijs voor deze grond dient te worden gesteld op 30,- per m2. De gegadigde heeft met deze prijs ingestemd. Woensdagmorgen is de Velser politie gealarmeerd, dat een groot voorwerp onder het zand van het strand dicht bij Bloemen- daal was aangetroffen. In de veronder stelling dat dit een zeemijn zou zijn, gin gen de politiemannen aan het graven. Zij ontdekten echter een onschuldige zeeboei. Gezien het gewicht, dat werd geschat op ongeveer duizend kilo, heeft de politie er toen maar weer zand over gegooid. Het radiostation Northforeland-Radio heef't vanmorgen omstreeks zeven uur I noodsignalen opgevangen van de Neder landse kustvaarder ..Fram". een schip van 177 ton van de n.v. scheepvaartbe drijf „Gruno" in Groningen, dat meldde dat het water langzaam de machineka mer binnendrong. Het schip bevond zich I toen een halve mijl ten noordoosten van het lichtschip Goodwin. Na ontvangst van dit bericht voer de I reddingboot uit Ramsgate uit, die de „Fram" al spoedig bereikte en langszij kwam, waarop het noodbericht werd inge- trokken. Voetbal De eerste competitiewedstrijd brengt het Castricumse Vitesse zondag naar Amster dam waar zij de twee jaar geleden ge degradeerde le klasser, nu tweede klasser. D.W.V. zal ontmoeten. De Castricummers beschikken thans, be- I houdens één enkele speler Mertens. weer over een volledige ploeg want ook M. Res en H. Jonker zullen weer van de partij kunnen zijn. Er zit, gerekend naar de verrichtingen I van de Amsterdammers in de vriend- schappelijke ontmoetingen vóór de com petitie, voor de Castricummers wel een kans tot winst in maar dan zullen zij ook van het begin af stevig moeten aanpakken. De opstelling van het Castricumse is voor deze wedstrijd als volgt; Doel: N. Stuifbergen; achter: C. Rene- I kens en E. Res; midden: M. Res, G. Jon ker, H. Jonker en voor: J. de Zeeuw, Th J Grot:, J. Vermolen, K. Mul, D. Twisk. NUTSSPAARBANK IN VELSEN Aan de vier kantoren van de Nutsspaar- I bank in de gemeente Velsen is gedurende de maand augustus voor totaal 699.333.94 ingelegd. Over dezelfde periode is 571.375.06 terugbetaald. Ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, heeft het stuw- complex in Hagestein bij Vreeswijk officieel in gebruik gesteld. Dit stuw- complex is het eerste kunstwerk dat in het kader van de Rijn-Lekkanali- satie is gereed gekomen. De bouw van een tweede stuwcomplex te Ame- rongen is reeds begonnen. De plannen voor verder soortgelijk werk bij Driel zijn klaar. Het complex Hagestein heeft tot taak het op peil houden van het riviervak Amerongen-Hagestein, een afstand van 23 kilometer. Dit peil komt tevens ten goede aan het ge deelte van het Amsterdam-Rijnkanaal tussen Wijk bij Duurstede en Tiel, dat behalve bij zeer hoge waterstand met de Nederrijn in open verbinding staat. In deze stuw is tevens een water krachtinstallatie gebouwd. Zolang nog alleen deze stuw bij Hagestein gereed is blijft het bereikte voordeel van plaatselijke aard. merts, liep een gebroken been, een gebro ken arm en een shock op. De gloednieuwe personenwagen werd totaal vernield. Het vijfjarige meisje Hendrina Jansen uit Elten is gisteren even buiten de be bouwde kom in haar woonplaats door een Duitse personenauto overreden en om het leven gekomen. Het kind stak met een autoped onverwacht de weg over. Het was op slag dood. In Gouda is de vierjarige Tonny Groe nendaal bij het oversteken van de provin ciale weg door een auto aangereden. Hij werd daarbij zo zwaar gewond, dat hij later in een ziekenhuis is overleden. Aanvoer van woensdag Te IJmuiden werden woensdag 11.150 kisten vis aangevoerd. De specificatie is als volgt: 234 tong en tarbot, 1 heilbot, 261 schol, 7 schar, 6630 haring, 2746 makreel, 613 wijting, 263 schelvis, 203 kabeljauw en gul, 8 poon, 150 koolvis en 34 diversen. Prijzen van woensdag Per kg: heilbot 3,50-3, grote tong 6,40- 5,40, grm. tong 4,20-3,60, kim. tong 3,40- 2,80, kl. tong 2 2,30-1,84, tarbot 1 3,70-3,20, zalm 9-6. Per 50 kg: tabot 4 110-84, grote schol 55. grm. schol 47, kim. schol 55-39, kl. schol 2 49-17, kl. schol 1 63-47, schar 31-22, verse haring 17,20-11, makreel 12-7, gr. schelvis 48-30. grm. schelvis 36-27, kim. schelvis 27-17, kl. schelvis 1 30-18, kl. schelvis 2 19-10, wijting 13-8,10, gr. gul 46-36, middel gul 42-34, kl. gul 30-13, poontjes 11-9,50, kl. koolvis zwart 38. Per 125 kg: grote kabeljauw 200-112, gr. koolvis zw. 124-93, gr. koolvis wit 124. Besommingen van woensdag IJM. 18 13.800, KW 32 11.000, KW 49 12.500, KW 81 13 500, KW 152 7620, IJM 54 ƒ7940, IJM 56 8050, SCH 135 15.400, SCH 261 ƒ15.100, VL 84 ƒ9180. Aanvoer van donderdag Te IJmuiden voerden 22 vaartuigen 7000 kisten vis aan. De specificatie is als volgt: 700 schelvis, 285 wijting, 165 gul en kabel jauw, 30 koolvis, 2068 haring, 3212 makreel 180 schol, 180 varia, 3 tarbot, 425 stuks stijve kabeljauw, 9000 kilo tong. Prijzen van donderdag Per kg: zalm 10, heilbot 4,20-3,20, tarbot 3,50-3, gr. tong 6-5,70, grm. tong 4,30-4 kim. tong 3,70-3,20, tong 1 3,70-3,20, tong 2 2,80-2,10. Per 50 kg: tongschar 86, kl. tongschar 90 jumbo's 31, gr. schelvis 42-31, grm. schel vis 34-25, ftlm. schelvis 36-25, schelvis 36-16, schelvis 2 20-10, dichte wijting 8,60- 8, gestreepte wijting 14-10, kl. schol 29-16 schar 36-31, poon 11-9, haai 27-13, verse haring 16-11, makreel 12,40-6, grote gul 47-41, middel gul 4 42-36, kl. gul 26-16. grote schol 62-60, grm. schol 58-56. kim schol 57-56, schol 1 67-41, schol 2 56-38. hammetjes 118-94, kl. zwarte koolvis 20. Per 125 kg: grote zwarte kool 110. grote witte koolvis 120-124, grote leng 84-78. kis ten grote kabeljauw 134-118, kisten mid del kabeljauw 116-92, regels grote kabel jauw 116-96, regels middel kabeljauw 63- 43. Besommingen van donderdag Claesje" f 12.100. KW 101 5740. HD 74 14.800. HD 79 ƒ660, KW 58 ƒ7210, KW 139 f 3600, KW 52 f 7620, IJM 61 ƒ2590. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE (Van onze correspondent) BONN Bondskanselier Adenauer ge looft niet dat er een wereldoorlog op komst is. Dat kon men gisteravond horen, toen de bondskanselier door de radio het Westduitse volk toesprak. Alle grote staatslieden van het Westen zjjn het in deze beoordeling van de situatie eens, zo zei Adenauer. Opnieuw zei hij te geloven dat onderhandelingen met Moskou de crisis kunnen oplossen. Hij wees er daarbij op dat de Bondsrepubliek belangrijke voor waarden heeft geschapen om deze onder handelingen gunstig te laten verlopen. Hij riep in herinnering dat Westduits- land er afstand van heeft gedaan zelf atomische, bacteriologische en chemische wapens te produceren. Vrijwillig heeft de Bondsrepubliek verder zijn troepen geheel ondergebracht in de Noordatlantische Ver dragsorganisatie, hetgeen op een controle neerkomt. Na deze argumenten, waarbij Adenauer vergat er op te wijzen dat het Westen alleen bereid was een Duitse her bewapening toe te staan als deze voor waarden vervuld werden, zei de bondskan selier nog dat de maatregelen sinds 13 augustus in Berlijn bij een gesprek met de Russen niet als feiten zouden mogen worden aanvaard. De bondskanselier vertelde voorts dat de berichten die hem bereiken uit Oost- Duitsland steeds gruwelijker worden. De terreur verscherpt zich daar met de dag. Zeer belangrijk noemde hij nog de con ferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van het Westen op 14 september in New York. Ook voor de neutrale landen, die in Belgrado bijeen waren, acht Ade nauer de voortdurende Russische dreige menten een groot gevaar. Alleen als het Westen zich te weer weet te stellen tegen de afpersingsmethoden van Kroesjtsjev en daardoor wereldoverheersing door de communisten weet te voorkomen, kan ook de zelfstandigheid van de neutralen wor den gewaarborgd. Tenslotte wees hij op de nauwe verbon denheid tussen Bonn en Washington. Hij toonde zich bijzonder verheugd met een brief van oud-president Eisenhower en een brief van president Kennedy, die hij bei de gisteren ontving. Adenauers rede was kennelijk niet al leen maar bedoeld als geruststellende ver klaring voor de Westduitse bevolking. Al les wat op het ogenblik in de Bondsrepu bliek gebeurt houdt verband met de ver kiezingen. De kalmerende woorden van de bondskanselier hadden dan ook ten doel te suggereren dat zijn regering de zaken vast in de hand heeft en dat er geen vrees behoeft te bestaan voor rampen. De verkiezingsstrijd heeft overigens weer een nieuwe wending gekregen nu de socialistische bondskanselierskandidaat Brandt tot de aanval is overgegaan en de bondsregering de vraag heeft gesteld wat er op 16 augustus eigenlijk is afgesproken tussen Adenauer en de Russische ambas sadeur Smirnov. Het is toch wel eifg op vallend dat na dit gesprek een communi qué is uitgegeven, waarin werd gezegd dat de Bondsrepubliek niets zou onderne men om de betrekkingen met de Sovjet- Unie te bemoeilijken...., terwijl het juist de dag was waarop de Oostduitse autori teiten begonnen een muur te bouwen langs -r.-'-.qKx- Geheim. Te Kopenhagen is een geheime drukpers ontdekt die gebruikt werd voor de vervaardiging van valse passen. De zaak kwam aan het rollen toen onlangs in Zweden een buitenlander werd aan gehouden op verdenking van verzeke- ringszwendel. Op hem werden tal van vervalste dokumenten gevonden, die voor de politie aanleiding waren de Deense politie te vragen zijn woning te Kopenhagen te doorzoeken. Hier werden gevonden paspoorten, rubberstempels en een drukpers. Artillerie. Op het politiebureau van Clay- bury (Engeland) kwamen drie mannen binnen met een 13 m.m. Duits boord- kanon. De verraste commandant kreeg te horen dat het wapen tijdens de twee de wereldoorlog was buit gemaakt door een officier van de R.A.F., die het als een souvenir had bewaard. De inleve ring van het wapen volgde op een recent regeringsbesluit dat de Britten drie maanden de tijd gaf straffeloos wapens bij de politie in te leveren. Onenigheid. Een conventie van vijfduizend neger-Baptisten te Kansas City in de Amerikaanse staat Missouri, is in een rel ontaard toen de leden het niet eens konden worden over de nominatie van een president. Eenheden van de mobiele garde moesten de orde herstellen met behulp van gummiknuppels Een afge- vaardigdéfc werd gewond, een tweede kreeg een hartaanval. Vertrokken. De Guinese diplomaat Michel Collet, die onlangs in New York betrok ken is geweest in een geval van discri minerend optreden jegens Afrikaanse diplomaten, is naar zijn land terugge keerd. De reden voor Collets vertrek is niet bekend. De Guinese diplomaat was onlangs in het nieuws, toen hij bij een licht verkeersongeluk in New York door een politie-agent onheus zou zijn behan deld omdat hij een neger is. de sectorengrens om Oost- en West-Ber- lijn volledig te scheiden. Het lijkt er toch wel op dat Adenauer premier Kroesjtsjev in de kaart speelt, aldus Brandt. Die uitlating heeft in rege ringskringen een'storm van verontwaardi ging ontketend. Niet alleen is onmiddel lijk een officiële verklaring uitgegeven om te ontkennen dat speciale afspraken tus sen Adenauer en Smirnov gemaakt zijn, maar ook hebben christen-democraten, zo als fractievoorzitter Krone, scherp stel ling genomen tegen Brandt. Krone zei dat Brandt met zijn uitlatingen zijn gebrek aan verantwoordelijkheid en zijn onerva renheid wel duidelijk heeft gedemon streerd. Hij heeft nu al bewezen dat hij voor het ambt van bondskanselier niet in aanmerking komt, aldus Krone. De kansen voor het bondskanselier schap lijken voor Brandt toch al niet groot. Volgens een meningspeiling tussen 23 augustus en 3 september is 47 percent van de kiezers van plan christendemocra tisch te stemmen, en 37 percent socialis tisch. Dat zou voor de socialisten een mooie vooruitgang van ruim vijf percent zijn en voor de christen-democraten een achteruitgang van bijna vier percent. Maar het zou ook betekenen dat de nieu we kanselier weer een christen-democraat zou zijn en niet de Westberlijnse burge meester Willy Brandt. MOSKOU (UPI) Het officiële Russi sche persbureau Tass heeft meegedeeld, dat de Westduitse verkiezingscampagne vergezeld gaat van politieterreur. „De westduitse autoriteiten proberen die mensen in de Bondsrepubliek die een ra dicale wijziging eisen van Bonns militaire zelfmoordpolitiek de mond te snoeren", aldus Tass, „Het bureau van de openba re aanklager in Flensburg heeft officieel bevestigd dat Otto Hein, door het Duitse vredesverbond te Dittmarschen in het kiesdistrict Sleeswijk-Holstein kandidaat gesteld voor de Bondsdag, is gearres teerd". Het communistische persbureau voegt er aan toe dat er geen redenen voor deze arrestatie aan de openbaarheid wa ren prijsgegeven. Ambassadeur Smirnov is vandaag naar Moskou vertrokken. Hij is door de Rus sische regering voor overleg naar Moskou ontboden. LONDEN West-Duitsland zal de der de trap leveren van de Europese raket, waarmee Groot-Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland een Europese sateliet in de ruimte willen brengen. Dit is bekend ge maakt door de Britse minister van Lucht vaart, Thorneycroft, toen hij gisteren een bezoek bracht aan de luchtvaarttentoon stelling in Farnborough en de Blue Streak-raket bekeek. De Blue Streak, die niet voor juni 1962 zal worden gelanceerd, vormt de eerste trap van de drietrapsraket. Frankrijk zal de tweede trap leveren, die kort na juni van het volgend jaar klaar zal zijn, en West-Duitsland zal de derde trap vervaar digen. Men verwacht dat de Europese ra ket pas in 1965 geheel klaar zal zijn. Wie van de Westduitse firma's de derde trap zal vervaardigen, is nog niet vastge steld. Heinkel en Messerschmitt zijn de grote concurrenten op dit gebied. In West- Duitsland is sinds het einde van de oorlog geen werk meer verricht op het gebied van raketten.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7