Stijgende produktie en grotere winsten de Amerikaanse industrie bij Effecten -en Geldmarkt J Amsterdamse K.V.K. vraagt om viaduct bij Sloterdijk - DE BEURS - Waarschuwende cijfers op de Nederlandse betalingsbalans Scheepswerven van Vlaanderen zijn nog niet overgenomen Ook België heeft de koelhuizen vol boter Spoorlijn Haarlem-A'dam belemmert toegang tot het havengebied Kennedy waarschuwt de staalindustrie SCHEEPVAARTBERICHTEN VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1961 13 WCrkCn snmen ken uit te voeren. Fusie in Belgische chemische industrie Stichting van de Arbeid gaat stakingsrecht bestuderen investeringen 4 lager in 1962 Mutaties Hoge Autoriteit worden uitgesteld Stabilisatie van de Franse landbouwprijzen Kort economisch nieuws (Van onze financiële medewerker) Zowel In de Verenigde Staten als in Europa hebben de effectenbeurzen deze week doorgaans een ongeanimeerd verloop gehad. Dat het koerspeil daarbij geen scherpe daling heeft ondergaan kan worden gezien als een bewijs, dat de effectenbezitters het hoofd koel houden ondanks de politieke crisis. Tegen de financiële en materiële ge volgen van een eventuele nucleaire oorlog, zijn trouwens geen veiligheidsmaatregelen te nemen. Voor zover de gang van het Amerikaanse bedrijfsleven aan de New Yorkse beurs richting heeft gegeven, was zulks ook deze week doorgaans in gunstige zin, nu gebleken is, dat de resultaten van het tweede kwartaal een niet onbelangrijke vooruitgang te zien geven. Terwijl de nettowinst in het eerste kwartaal dit jaar 20 miljard bedroeg tegen ruim 24 miljard in die periode van 1960, is die van het tweede kwartaal nagenoeg gelijk aan de winst van het tweede kwartaal 1960 23 a 24 miljard), hetgeen voornamelijk aan een vergrote produktie en een hogere produktiviteit te danken is. Deze grotere winsten zijn verkregen zonder dat dej werkloosheid noemenswaard is verminderd, waaruit dus opnieuw blijkt wat wjj vroeger reeds hebben opgemerkt, dat de werkloosheid in de Verenigde Staten voor geen gering deel van structurele aard is. De omvang van die werkloosheid is derhalve niet bepalend voor de ontwikkeling van het Amerikaanse bedrijfsleven. Vandaar dat men deze week in de Amerikaanse bladen kon lezen dat bij voorbeeld de staalfabrieken een even tuele loonsverhoging zouden kunnen op de stijging van de goud- en deviezen voorraad bij de Nederlandsche Bank een einde gekomen, terwijl de kortlopende vorderingen met deviezenkarakter bij de handelsbanken van 624 miljoen ultimo 30 juni zijn vangen zonder tot een verhoging van i960 tot 13 miljoen per de staalprijzen te worden gedwongen. S^ald. "j vit? -j j„ Terwijl de wijzigingen op de kapitaal- Van een dergelijke mogelijkheid zijn de rekening van de betalingsbalans min of automobielfabrikanten blijkbaar niet meer aan toevallige omstandigheden kun overtuigd, getuige de trage gang van de I nen worden toegeschreven (verschil onderhandelingen met ae werknemers over de door hen geëiste loonsver hogingen. Overigens beginnen de grotere defensie orders meer en meer van invloed te wor den en nu in vele bedrijven de voorraden worden vergroot, voorts de export toe neemt, worden de vooruitzichten van het Amerikaanse bedrijfsleven in het alge meen gunstig beoordeeld. Vandaar dat de NevJyorkse beurs, ondanks de politieke dreigingen en de vrees voor stakingen, veelal een groot weerstandsvermogen aan de dag legt. Hetzelfde kan feitelijk van de Europese beurzen worden gezegd. Want ook de conjunctuur in ons werelddeel wordt in het algemeen nog gunstig beoordeeld, al kan er niet meer van een zo grote voor uitgang worden gesproken als een en twee jaar geleden. Maar dit is volkomen be grijpelijk, vooral wat West-Duitsland en ons land betreft, waar het tekort aan werkkrachten aan een vergroting van de produktie in de weg staat. Niettemin be weegt de industiële produktie in West Duitsland zich weer in stijgende richting. Wat Nederland betreft, heeft minister De Pous zich dezer dagen in vrij gunstige zin over de economische toestand uitge laten, al ziet hij in de snelle toeneming van de bestedingen een gevaar. Voor 1961 raamt hij de stijging van hét nationaal inkomen op 1,5 miljard, maar die van de bestedingen op ƒ2,7 miljard, hetgeen uiteraard ten koste gaat van de betalings balans. De desbetreffende cijfers van het twee- rentestand binnen- en buitenland, aan- en verkoop van effecten op onze beurs door het buitenland) geeft de ontwikkeling van de lopende rekening een beeld van Nederlands economische positie tegenover het buitenland. Dat die rekening in het eerste halfjaar slechts een overschot heeft gelaten van ƒ276 miljoen (het gehele jaar 1960 van 1300 miljoen) zal de regering tot een voorzichtig beleid moeten pppen, waarvan de komende staatsbegroting on getwijfeld blijk zal geven. Op de Amsterdamse aandelenmarkt zijn zowel de omzetten als de koersfluctuaties deze week gering geweest. Van Berkel heeft het goede voorbeeld gegeven in een buitengewone vergadering bekend te ma ken dat de resultaten van het eerste half jaar iets minder zijn geweest dan die van dezelfde periode van het vorig jaar, al was dan het tweede kwartaal beter dan het eerste. Ook Van Gelder heeft een me dedeling over het eerste halfjaar gedaan, waaruit blijkt dat de omzet iets groter, maar de winst wat kleiner was. Het zijn de bekende factoren, die hier van invloed waren. Indonesische fondsen. Vermeldenswaard is ditmaal de bewe ging in aandelen en obligaties van onder nemingen, die vroeger geheel of gedeel telijk op Indonesië betrokken waren, cul- tuurmijen, handelsondernemingen, spoor- en tramwegmijen. Aandelen H.V.A. en Amsterdam Rubber konden in het begin van de week enkele punten oplopen, even als aandelen Borsusy en Lindeteves. Maar opvallender waren de omzet en de koers- beweging in aandelen Deli Spoor, die van 5 tot 8, aandelen Nell. Ind. Spoor, die van 13A tot 2i/2, obligaties Ned. Ind. Spoor, die van VA tot 5A pet. stegen en waarvan enkele in het begin van de week tot de drukst verhandelde fondsen behoorden De wijziging, die zich naar sommiger mening eerlang in de diplomatieke en financieel-economische verhouding tussen Nederland en Indonesië zal voltrekken, heeft de verwachting gewekt dat de zeer waardevolle activa, die de Nederlandse, vroeger in Indonesië werkende, onderne mingen geheel hebben moeten afschrij ven, niet als een „total loss" behoeven te worden beschouwd. De kleine bedragen, die nodig zijn hier een „gokje" te wagen, hebben de specu latie tot aankoop geprikkeld. Onder het motto: Men kan nooit weten De curatoren van de failliet verklaarde Scheepswerven van Vlaanderen hebben een mededeling gekregen van de Neder landse scheepswerven van Wilton-Fije- noord, dat het huurcontract dat de Neder landse onderneming had afgesloten voor de afwerking van een vrachtschip en de kiel van een tweede schip tegen 30 sep tember wordt opgezegd. Verwacht wordt, dat het grootste deel van het ongeveer 400 man tellende perso neel, tegen dezelfde datum zal worden ont slagen. De Belgische autoriteiten hopen echter voor het einde van het jaar nieuwe opdrachten voor de werven te krijgen. Zoals gemeld hebben besprekingen, die de afgelopen dagen in Brussel op het mi nisterie van Financiën in Brussel zijn ge voerd en tijdens welke Wilton-Fijenoord een nieuw bod heeft uitgebracht voor het .overnemen van de werven, geen resultaat opgeleverd. BRUSSEL De handelsdienst voor ra vitaillering, een dienst van het Belgische ministerie van Economische Zaken, die de overtollige boter uit de binnenlandse markt neemt en deze opslaat, zit thans met zul- ke grote hoeveelheden, dat zijn koelhui zen vol zijn en hij een beroep heeft moe ten doen op particuliere vriesinrichtingen in verscheidene steden van België. Half augustus was er een voorraad van meer dan 11.000 ton, waarbij slechts vier ton boter van Nederlandse herkomst en 883 ton van Luxemburgse. Deze boter kan na melijk, als gevolg van de tussen beide lan den bestaande douane-afspraken, vrij op de Belgische markt worden gebracht. Als gevolg van de 15 percent hogere melkaanvoer is de boterproduktie evenre dig groter en de handelsdienst voor ravi taillering, die de prijzen ophoudt, neemt wekelijks nog circa 300 ton overtollige bo ter uit de markt. Uitvoer van boter heeft België bijna niet. De prijzen liggen daar voor te hoog. In België begint men thans tot de over tuiging te komen, dat de boterprijs (voor de consument 1,75 per half pond) ver laagd zal moeten worden. Het verbruik loopt namelijk terug, de produktie op LUSTELOZE MARKT. De Amsterdamse beurs was gisteren lusteloos gestemd. In geen enkele hoek viel enige belangstelling van betekenis waar te nemen hoewel de koersen, althans van de internationale concerns, zich goed konden handhaven. De beurs opende goed prijshoudend, waarna hier en daar enige steun werd geboren, zodat een deel van de vorige dag geleden verliezen kon wor den ingehaald. Zo opende Philips op 991 om op te lopen tot 995. AKU daarentegen was bij opening twee punten lager en herstelde tot het vorig slot. Unilever was bij opening vier punten in herstel op 741. Hierop ontstond wat meer kooplust en trokken de certificaten Unilever aan tot 744. Hoogovens 5. Kon. Olie was goed prijshoudend zondermeer. Voor de cultuur- fonodsen bleek de animo nu geheel ver dwenen en zelfs konden de koersen zich slechts met moeite handhaven. Ook in .de scheepvaart ging het erg kalm toe, meren deels op dezelfde koersen als gisteren, met uitzondering van Scheepvaart Unie, die iets vaster gestemd was. Boeke Huidekoper van 212 op 211; Boom-Ruygrok van 168% op 169V»; Figée van 217 op 217%; Spaarnestad van 750 1 op 745 1. (Van onze Amsterdamse redacteur) In een brief aan Rijkswaterstaat heeft de Amsterdamse Kamer van Koophandel en Fabripken de verkeerssituatie bij de spoorwegovergang te Sloterdijk in de spoorlijh Amsterdafn-Haarlem onhoudbaar genoemd. Wachttijden voor het wegvervoer van twintig minuten vormen geen uitzondering .u»i Zowel het vrachtvervoer naar het weste de kwartaal 1961 kunnen in dit opzicht haven- en industrie-gebied, als het per als een waarschuwnig dienen. Het is wel S0nenverv0er tussen werk- en woongebied opmerkelijk dat, terwijl in het vorig worden hierdoor ten zeerste belemmerd, jaar de voornaamste componenten van de De Kamer z;et de verbeteringen, die de betalingsbalans tot een groot overschot spoorwegen zullen aanbrengen bij de leidden, ze zich thans in omgekeerde overgang slechts als een gedeeltelijke op richting ontwikkelen. lossing en ziet als enige opheffing van de Als gevolg hiervan is dan ook aan probiemen de aanleg van het reeds gepro jecteerde viaduct over de Haarlemmer weg en de spoorweg, dat mede een onder- t t> T I deel zal zijn van de toegangsweg tot de fmrbeurs 611 ixA.1 Coen-tunnel. Er wordt op aangedrongen Jaa de bouw van dit viaduct in een zo vroeg 1 mogelijk stadium van de Coen-tunnelwer In een brief aan het Amsterdamse ge- De directeur van de Koninklijke Neder- meentebestuur heeft de Kamer van Koop- landse Jaarbeurs, drs. J. H. D. van der handel voorts gewezen op de geringe door- Kwast, heeft meegedeeld, dat er een sa- rjjhoogten van enige viaducten in Amster menwerking tot stand is gekomen tussen dam-Oost, namelijk 3,45 meter en 3,70, ter- de Jaarbeurs in Utrecht en de RAI in Am- wij! voor het wegvervoer in de Benelux- sterdam. Deze samenwerking, zo zei hij, ianden Frankrijk en Oostenrijk een hoogte zal in de toekomst nog worden verdiept. van 3 80 is toegestaan en deze hoogte voor Over de contacten tussen de Nederlandse Duitsland, Italië en Spanje zelfs op vier Textieljaarbeurs en de Jaarbeurs zei de meter is gesteld. In de laatste vijf jaar is heer Van der Kwast, dat de banden tussen het internationale vrachtautovervoer van beide instituten nog niet zijn doorgesne- en naar Amsterdam verdubbeld en m den, hetgeen ook blijkt uit het feit, dat de steeds toenemende mate wordt de belem vice-voorzitter van de Textieljaarbeurs, mering gevoeld, dat de hoge vrachtauto's de heer J. H. ter Strake, zitting heeft ge- het oostelijk havengebied van de hoofdstad nomen in de raad van beheer der Jaar- niet kunnen bereiken. Er zijn expediteurs- beurs. Over de plannen van de Textiel- bedrijven, die als gevolg van de te lage jaarbeurs wilde de heer Van der Kwast in I viaducten bepaalde contracten niet kon- dit stadium geen mededelingen doen. den afsluiten. Van de zijde van het RAI-bestuur ver- Tenslotte spreekt de Kamer zijn vreugde nemen wij nader dat de tot stand gekomen samenwerking bepaald niet beoogt tot een „verdeling" van beurzen en/of tentoonstel lingen te komen. Het beurswezen is te dynamisch om in een schema gevat te worden. Overeengekomen is wel elkaar op de hoogte te houden van voornemens en plannen, deze eventueel ook samen te bespreken, teneinde te voorkomen dat men elkaar in de wielen rijdt. uit over het besluit van B. en W. van Am sterdam, dat het terrein tegenover de cen trale markt in de Jan van Galenstraat ge reserveerd blijft als helikopter terrein. In het schrijven aan B. en W. wordt het ver moeden uitgesproken, dat de helikopter in de nabije toekomst ook voor het verkeer tussen de grote steden van Noord-West- Europa van niet te onderschatten beteke nis zal worden. De kamer acht het dan ook van groot belang dat Amsterdam over een gunstig gelegen en vliegtechnisch bruikbaar terrein zal kunnen blijven be schikken, dat op korte termijn tot heliha ven kan worden ingericht. Kritiek op de PTT Verscheidene leden van de Kamer toon den zich teleurgesteld door het antwoord van de directeur-generaal van de PTT op het protest-telegram van de Kamers van Koophandel van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag De voorzitter van de commissie PTT van de K .v. K. de heer M. C. van Hall zei, dat het de PTT niet aan goede w ontbreekt, maar vroeg zich af tot welke maatregelen het personeelsgebrek in de toekomst zou kunnen leiden. „Zolang de PTT ressorteert onder het ministerie van Verkeer en Waterstaat is een zelfstandig personeelsbeleid, afgesteld op de specifie ke behoeften van het bedrijf, onmogelijk aldus de heer Van Hall. President Kennedy heeft de staalindu strie in de V.S. gisteren ervoor gewaar schuwd dat „beperkende monetaire en fis cale maatregelen" nodig kunnen zijn mochten de staalprijzen dit najaar stijgen. De lonen en andere personeelskosten in de staalindustrie zullen tegen het einde van deze maand stijgen op grond van een formule van kosten van levensonderhoud, vervat in een in januari dit jaar gesloten arbeidscontract. De onderhandelingen over een nieuwe CAO zullen volgend voorjaar beginnen. Kennedy gaf zijn mening over mogelijke prijsstijgingen weer in gelijkluidende brie ven aan de directies van twaalf grote staalmaatschapnijen. De president zegt in zijn brief dat zijn economische adviseurs hem hebben ge zegd dat zelfs met de te verwachten loons- stijgingen volgende maand de staal-indu- strie „kan uitzien naar goede winsten zon der de prijzen te doen stijgen." „Een stij ging van de staalprijs in de komende maand zou de prijsstabiliteit die het land thans enige tijd geniet, kunnen vernieti gen," zo schreef Kennedy. (UPI). (Van onze correspondent) BRUSSEL De „Union Chimique Bei ge", de Fabelta (Unie van Belgische Fa brieken van Kunstvezels) en de „Cidac (een cellulosefabriek) zullen samengaan. Dit heeft de Union Chimique Beige mede gedeeld. Als argument voor de fusie werd genoemd de inwerkingtreding van de Europese markt en de huidige ontwikke ling van de chemie. In Fabelta en in Cidac heeft de grote Franse groep Rhöne-Pou- lenc een belang. Het totale kapitaal van de nieuwe firma zal 2,5 miljard Belgische franks bedragen. Samen hebben de drie ondernemingen ongeveer 10.000 werk nemers in dienst. VERHANDELDE FONDSEN 6 sept. 7 sept. Totaal 444 455 Hoger 127 (28,6%) 179 (39,3%) Lager 236 (53,1%) 185 (40,7%) Gelijk 81 (18,3%) 91 (20,0%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot Kon. Olie Unile\ r 111,50 gb-112,10 ƒ111,60 Philips 995—988 988 Hoogovens 743737 737 A.K.U VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. AKU380 gb380'/» 380 Kon. Olie111,50—111,70 111,40 Philips 986988 984 Unilever 735V4736 734% Hoogovens De Stichting van de Arbeid heeft beslo ten een studie te maken van het onder- werp „het recht van staking". Een studie- Amcrikaanse buitenlandse commissie zal binnenkort worden benoemd (Zoals bekend heeft het Centrum voor Staatkundige Vorming in een rapport over de wettelijke regeling van de werkstaking geconcludeerd, dat het nog niet mogelijk is een wettelijke regeling te treffen. Voorts -1QC, ,,q mil is op 17 augustus I960 door een werkgroep, mingen zijn voornemens in 1962 3,29 mn- jngesteid door de minister van Justitie iard dollar te investeren in fabrieken, ter- jnterim een advies uitgebracht inzake De Amerikaanse industriële onderne- jard dollar reinen en uitrustingen buiten de Verenig de Staten, hetgeen vier pet. minder is dan de ondernemingen dit jaar zullen investe ren. Dit is de voornaamste conclusie van de derde jaarlijkse enquête van Mcgraw Hill naar de werkzaamheden van Amen kaanse industriële ondernemingen in het buitenland. De vermindering wordt voornamelijk veroorzaakt door een daling met 102 mil joen dollar van de investeringen in Cana da en een daling met 44 miljoen dollar in Latijns-Amerika. De investeringen in Euromarktlanden ad interim, een advies uitgebracht de wettelijke regeling van de werksta king). In goedingelichte kringen in Luxemburg gelooft men, dat de gedeeltelijke ver nieuwing van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. die volgens het E.G.K.S.-verdrag deze maand aan de orde moet komen, zal worden uitgesteld tot het eind van het zullen het" volgend jaar 36 miljoen dollar 1 jaar. Dan moeten namelijk de leden van zuueu net vui6c j de de Executieve Commissies van de E.E.G. en Euratoom ook opnieuw worden be noemd. De drie leden van de Hoge Autori teit, die aan de beurt zijn om af te treden, zijn de Belg Albert Coppé, de Fransman Pierre-Olivier Lapie en de Luxemburger Albert Wehrer. Voorts zal na deze ge- groter zijn. terwijl de investeringen in rest van Europa 24 miljoen dollar kleiner zullen zijn. De investeringen in Afrikaanse en Aziatische landen en in het Nabije Oos- ten zullen ongeveer op hetzelfde peil blij- deel van de daling valt ven. waakte'nemen bij "de investeringen van de I deeltelijke vernieuwing van het in totaal Amerikaanse oliemaatschappijen. Zij zijn negen man.tellendecollege m Luxemburg voornemens in 1962 1,64 miljard dollar te een nieuwe voorzitter moeten worden ge investeren, een vermindering met zeven kozen De huidige voorzitter is de Italiaan pet. in vergelijking met dit jaar. I Piero Malvestiti. Aagtedijk 7 v. Bushire n. Abadan Aagtekerk 7 v. Bremen n. Hambuig. Acila 8 te Cardon verwacht. Acmaea 15 in Suezkan. verw. n. Mena Al Ahm Acteon verm. 8 v. Guayacan n. Antofagasta. Aegir 7 te Rotterdam. Agamemnon pass. 7 Scillies n. Rotterdam. Akkrumdijk 8 te Curasao. Alcor 7 70 m. w Napels n. Port Said. Algenib pass. 7 Straat Cabot n. Civita Vecchia. Algol 8 te Beira. Alioth 6 v. Three Rivers n. Quebec. Alkaid 8 te Sault St. Marie verwacht; Alkes 8 te Karachi. Alkmaar 9 te Piraeus verwacht. Almkerk 7 v. Lissabon n. Marseille Alnitak 7 v. Buenos Aires n. Montevideo. Alnitak 8 rede Salvador. Alphacca 8 te Colombo. Amerskerk 8 te Adelaide. Amnion pass. 7 Mona Passage n. Port of Spain. Amstelmolen 7 150 m. z.o. Cocos eil. n. Madras. Angolakust 7 te Amsterdam. Area 7 250 m. w Minicoy n. Liverpool. Archimedes 7 te Rotterdam n. Hamburg. Arkeldijk 7 370 m. z.o. Bermuda n. Le Havre. Arnedijk 7 v. Antwerpen n. Londen. Atys 7 te Oslo verwacht. Baarn 7 v. Bremen n. Hamburg. Bali 7 v. Antwerpen n. Amsterdam. Bantam 7 rede Damman. Barendrecht 7 150 m. n.w. Alexandrie n. Mena. Batu 7 1000 m z.w. Galapagos eil. n. Auckland. Bengalen 7 300 m. z.z.w. Hongkong n. Singapore. Bengkalis 8 te Seattle. Burl S Watson 7 te Rastanura verwacht v. Suez Bussum 7 320 m n.n o. F. Noronha n. Riodejan Caltex Amsterdam 7 v. Port Said n. Fredencia Caltex Arnhem 7 290 m. o.z.o. Malta n. Pt. Saia Caltex Gorinchem 8 te Norresundby Caltex Leiden 7 100 m. o.n.o. Kuna Muna eiland naar Bahrein. Caltex Napels 7 140 m. z. Sokotra n. Bahrein. Caltex Pernis 7 te Bahrein. Caltex Rotterdam 7 v. Rastanura n. Botanyby. Caltex Utrecht 7 v. Bangkok n. Singapore. Camitia 10 bij Hoek v. Holland verw. n. R dam Carrillo 8 v. New York n. Barrios. Celebes 7 v. Durban n. East-London. Chiron 7 1570 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Cinulia 5 te Barton. n—i™ Cities Service Valley Forge 7 17 m. o.z.o. Perim naar Rastanura. Colytto 11 te Norfolk verwacht. Cradle of Lib. 7 37 m. n.n.w. Muscat n. Ph.delpn Crania 11 te Curacao verwacht. Dahomeykust 7 v. Bordeaux n. Dakar. Diemerdijk 7 480 m. o.z.o. Bermuda n. Plymouth. Diogenes 8 v. Cerroazul n. Callao. Dongedijk 7 80 m. z.z.w. Scillys n. Curasao. Dorestad 6 v. Buenos Aires n. Curasao. Doris 8 v. Port of Spain n. uanta. Eos 7 te Rotterdam n. Sfax. Esso Nederland pass. 7 Wight n. Kopenhagen. Forest Town 7 50 m. o. Aden n. Halden. Friesland KRL 8 v. Bellingham n. Vancouver Gaasterdijk 7 v Antwerpen n-. Port Everglades Gaasterkerk 7 te Suez verwacht Gaasterland 7 v. Las Palmas n. Recife. Gabonkust 7 v. Pointe Noire n. Freetown. Garoet verm. 8 v. Antwerpen n. Rotterdam. Geeststar 6 1020 m. z.w. Azoren n. Trinidad. Groote Beer 7 te New York v. Rotterdam. Grootekerk 7 300 m. z.z.o Suez n. Djibouti. Guineekust pass 7 Finisterre n. Antwerpen. Hathor 7 35 m. n.n.w. Kp. Kormakati n. Kalivia Hecuba 7 v. Port Au Prince n. Puerto Cortez. Helena 7 te Hamburg verwacht v. Bremen. Helicon 6 te Paramaribo n. Smalkalden. Hera 7 620 m. o Bermuda's n. Cristobal. Hersilia 6 te Paramaribo n. Smalkalden. Hestia 7 te Priolo v. Izmir. Hilversum 8 te Bermuda v. Antwerpen. Holendrecht 7 160 m. n. Azoren n. Pt Churchill Hydra 6 18 m. z.z.o. Lizardpoint n. Point a Pitre Iberia 7 40 m. w. Rochefort n. Nantes. Isis 6 1010 m. z z.w. Fayal n. Santa Oruz. Izalco 8 te Puerto Isabel verwacht. Jagersfontein 8 te Antwerpen. Japara 6 240 m. o. Masira n. Aden. Java 7 v. Cartagena n. Kingston. Joh. v. Oldenbarnev. 7 840 m. w. Tahiti n. Tahiti Kabvlia 7 v. Port Au Pierre n. Rotteerdam. Kalydon 7 te Puerto Mirande v. Rouen. Kamperdijk 7 285 m. v. Landsend n. New York Kara 8 te Pernis verwacht v. Gothenburg. Karakorum 8 te Bombay verwacht v. Suez. Karimun 7 5 m w.n.w. Kp. Villano n. Hamburg Katelvsia 7 te Manaus. Kelletia 15 ter hoogte Landsend verwacht. Kenia 7 v Bahama's n. Kingston. Kennemerland 7 v Kp Delo n. Amsterdam Kermia 7 dwars Azoren n. Curasao. Khasiella 7 v. Colombo n. Madras. Konmgswaard 7 v. Southend n. Curasao. Kopionella 8 te Puerto Miranda verwacht. Koratia 13 te Puerto La Cruz verwacht. Korendijk 7 640 m. w. Landsend n. Antwerpen Korenia 7 375 m n.o. K. Verdische eil. n. Bonny Korovma 8 in Suezkanaal verwacht n. Gibraltar Kosicia 10 te North Weymouth verwacht. Krebsia 9 te Colombo verwacht. Kryptos 17 te Curasao verwacht. Kylix 7 te Puerto La Cruz verwacht. Laarderkerk pass. 7 Perim n. Antwerpen. Ladon 7 te Amsterdam n. West-lndié. Laertes 7 dwars Algiers n. Port Said. Laga 7 v. Casablanca n. Ellesmereport. Langkoeas 7 60 m. o. Guardafui n. Penang. Leersum 7 v. Antwerpen n. Port Churchill.. Leiderkerk 7 te Antwerpen v. Rotterdam. Lemsterkerk 7 98 m. z.z.o. Kreta n. Venetië. Leopoldskerk 7 v. Livomo n. Port Said. Liberiakust 7 180 m. z.z.w. Las Palmas n. Antw Loppersum 7 te Amsterdam verwacht. Lutterkerk 7 1000 m. n.o. Aden n. Port Said. Maasdam 7 v. New York n. Cobh. Madisonlloyd 7 45 m. n.o. Kiel n. Rotterdam. Marnelloyd 6 v. Shanghai n. Bangkok. Mataram 7 te Chimbote. Meerdrecht 7 780 m. z.w. Kp. Farewell naar Port Churchill. Merwede 7 te Huil. Merwelloyd 7 v. Singapore 8 te Penang verwacht Mitra 16 te Curaao verwacht, s Moh. Reza Shah 7 10 m. n. Ouessant n Pt. Said Molenkerk 7 20 m. n.o. Ouessant n. Marseille. Moordrecht 7 150 m. n.n.o. Finisterre n. Pt. Said. Muiderkerk 8 te Calcutta. Musilloyd verm 11 v. Rotterdam n. Antwerpen Mijdrecht 7 255 m. z. Hongkong n. Fao. Mylady 7 te Lome v. Abidjan. Naess Comm. 7 85 m. o.n.o. Algiers n. Fawley. Nanusa 7 320 m. n.n.o. Las Palmas n. Antwerpen Nashira 5 te Paranagua. Neder-Waal 7 130 m. o. Malta n. Port Said. Neder-Weser 7 v Bremerhaven n. Antwerpen. Nestor 7 v. olos, 8 te Patras verwacht. Nias 7 81 m. z.w Abidjan n. Takoradi. Nieuw Amsterdam 8 v. Southampt. n. Le Havre Nieuwe Tonge 7 275 m. n.w. Key West n. Trinidad Noordwijk 7 150 m. z. Dakar n. IJmuiden. Nijkerk 7 te Bremen. Oldekerk 7 200 m. o Saigon n. Hongkong. Ondina 11 te Mena Al Ahmadi verwacht. Oostkerk 7 v. Barcelona n. Antwerpen. Oranje 8 te Port Everglades. Oranjefontein 7 375 m. w. Walvisbaai n. Kaapstad Oranje Nassau 7 te La Guaira. Ouwerkerk 8 te Hongkong. Overijsel 7 v. Pt. Mozambique n. Dar Es Salaam. Pacaya 7 te Sint Vincent verwacht v. St. Lucia Pendrecht 8 te Covenas. Peperkust 7 v. Abidjan n. Takoradi. Pericles 8 te Buena entura Philidora 7 in Suezkan. verw. n. Mena Al Ahm Philippia 7 80 m. z.o. The Brothers n. Mena. Polydorus 7 380 m. z.o. Socotra n. Aden. Prins Casimir 7 630 m. o. Belle Isle n. Quebec Prins Johan Willem Friso 7 800 m. w.n.w. Casa blanca naar Casablanca. Prins Maurits 7 775 m. n.o. Belle Isle n. Montreal Prins der Nederlanden 7 640 m. w.z.w. Landsend naar Plymouth. Prins Willem George Frederik 7 750 m. w. Valen- tia naar Londen. Prins Willem II 7 te Bremen. Prins Willem IV 7 v. Quebec n Rotterdam. Prinses Margriet 7 te Antwerpen v. Rotterdam Pygmalion 6 te Curasao n. Ciudad Trujillo. Radja 7 te Genua verwacht v Port Said. Raki 7 v. Panama n. Los Angeles. Rempang 7 v. Marseille n. Genua. Reza Shah The Great 7 v. Suez n. Ummsaid. Riouw 7 720 m. z.z.w. Cocos eil. n. Adelaide Rondo 7 v. Bedi Bundur, 8 te Bombay verwacht Rossum 6 220 m z.z.o. Ilheus n. Caribbean. Saloum 7 120 m. z.o. Las Palmas n. Dakar. Sarangan 7 210 m. n. eorgetown n. Lobito. Sarpedon 8 te Port Au Prince verwacht. Scheldellovd 7 v. Kobe n. Osaka. Schelpwijk 8 te Calcutta verwacht. Schiedijk 7 te New York verwacht v. Norfolk. Schielloyd verm 15 v. Tj. Mani n. Philippijnen Senegalkust 7 165 m. z.w. K. St. Vine. n. Freetown Sigli 7 160 m. o. Melbourne n. Melbourne. Simonskerk 7 te Antwerpen. Socrates 8 v. Caldera n. Antofagasta. Soestdijk 7 v. Rotterdam, 8 te Hamburg. Solon 7 30 m. n. Cherbourg n. Curacao. Sommelsdijk 7 v. Boston, 8 te Philadelphia verw Stad Alkmaar 7 600 m. z.w. Lobito n. Genua. Stad Breda 7 65 m. z.z.w. Ushant n. Las Palmas Stad Delft pass 7 Kp Race n. Rotterdam. Stad Gouda 7 80 in w. Oporto n. Vitoria. Stad Haarlem 7 120 m. n.n.o. Finisterre n. R'dam l^aj Maassluis 7 7' m. z Plymouth n Rotterdam Stad Utrecht 7 v. Rotterdam n. Vitoria Statue of Liberty 7 te Bandar Mashur. Stentor 6 te Hamburg n. Bremen. Str. Malakka 7 750 m. w.z.w. Adelaide n. Auckl Straat Rio 7 210 m. w.z.w. ëagasaki n. Hongkong Straat Singapore 8 v. Port Kembla n. Melbourne Straat Torres 7 v. Cebu n Marseille. Streefkerk 7 te Genua verwacht v. Messina. Sunetta 7 te Rotterdam Tabian 7 te Port Said verwacht v. Beyrouth. Tahama 7 200 m o.n o. Aden n. Bandar Mashur Tamara 7 v. Suez m Mena Al Ahmadi. Tero 7 v. Apapa, 9 te Port Harcourt. Texel 7 550 m. z.o. Madras n. Singapore Thuredrecht 7 600 m. z.o. Kp. Race n. Venetië Tjlpondok 7 v. Dar Es Salaam n. Singapore Tjitarum 7 v. Hongkong n. Shanghai. Utrecht 8 te Bombay Van Heemskerck 9 te Durban verw v. Kaapstad Van Linschoten 7 500 m. z.z.o. Colombo n Kaapst Van Noort 7 240 m. zo. Brisbane n. Brisbane Vasum 7 340 m. w. Cocos eil. n. Bandar Mashur Viana 7 .te Le Spezia. Videna 24 te Mena Al Ahmadi verwacht. Vivipara 7 te Banias. Vlieland 8 v. Aalborg n. Rotterdam. Voco 7 v. Trujillo n. Kingston. Waibalong 7 te Djibouti verwacht Waingapoe 7 te Ummsaid. W. A. Jones 7 40 m z. Pantellaria n. Ph.delphia Weltevreden 7 te Lissabon. Westland pass. 7 Finisterre n. Las Palmas. Wieldrecht 7 te El Palito v. New York Willem Ruys 8 te Melbourne verwacht v Singap Willemstad 7 v. Plymouth n. Amsterdam. Witmarsum 7 te Hamburg. Woltersum 8 v Brownsville n New Orleans. Wonosobo 7 v. Marseille n. Barcelona Zaanland 8 te Angra Dos Reis verw v. A'dam Zafra 8 bij Hoek v Holland verw n Europoort Zaria 7 5 m. w Zubair eil. n Mena. Zonnekerk 8 te Aden Zuiderkruis 7 v. Wellington n. Melbourne. Zwijndrecht 7 300 m. n. Fayal n. Terneuzen. KLEINE VAART Aardenburgh 7 30 m. n. Hornsrif n. Delfzijl. Adine verm. 8 v. Antwerpen n. Rotterdam Alcetas 7 te Savona verwacht. Anna Broere 9 v Dordrecht te Helsinki verw Areas 7 20 m. z. Kp. Espichel n. Rotterdam Atlas 7 te Rotterdam n. Savona Batavier-1 7 te Smithknoll n Rotterdam. Beekbergen verm. 11 v. Leningrad n Bayonne. Binnenhaven 7 v. Rouen te Duinkerken. Bonafide 8 v. Hamlna te Port Talbot verwacht Brouwersgracht 7 te Rotterdam Carnissesingel 7 v. Bordeaux n. Barry. Coccinelle 7 v. Duinkerken te Rouen verwacht Corrie Broere 7 v. Billingham te R'dam verw Diligentia 7 50 m. n. Longships n. Stanlow. Duiveland 7 20 m. z.o. Longstone n. Delfzijl. Eemsmond 9 v Aalborg te Ornskoldsvik verw Fedala 7 60 m. w.z.w. Ouessant n. Dublin. Fiducia pass 7 Goeree n Dieppe. Fiducia-2 7 15 m w. Noordhinder n. Maassluis Flevo 6 v. dynia n. Amsterdam Flores 7 v Sannesund n. Kambo. Geestdijk 7 30 m. n.w Smithknoll n. Maassluis Helvetia S 7 te Beachyhead n. Rotterdam. Hoogvliet verm. 7 v. Kingslynn n. Antwerpen. Huybergen 7 dwars Wandelaar n. Gent Insp. Mellema pass. 6 Kentishknock n. Billingham John M 7 v. Rotterdam n. Immingham. Kaap Falga 6 v Ostrand te Rundvik. Kastanjesingel 7 5 m. v. H v. Holl. n. Bayonne Leonidas 7 5 m. o. Kp. Spartlvento n. Antwerpen Leuvehaven verm. 10 v. Malmö n. Rotterdam. Liberty 7 op Thames n. Londen. Lifana 7 40 m. w. Tanger n. Tanger Lucas Bols-1 7 dwars Stockholm n. Sundsvall. Lucas Bols-2 7 15 z.w. IJmuiden n. Rotterdam Lijnbaansgracht 6 v. Hamina n. Amsterdam. Maaskade 7 v. Runcorn n. Partington. Maasym N 8 v. Bayonne te Livorno verwacht Magas 7 te Hamburg n. Amsterdam. Manto 7 120 m. n.n.o. Villano n. Amsterdam. Markab 7 165 m o.n.o. Malta n. Dover. Meidoornsingel verm. 7 v. Bordeaux n. Swansea Merwehaven 7 v. Treguier te Casablanca Midas 6 v. Tarragona n. Valencia. Muphrid N 7 v. Rotterdam te Bayonne. Nero 7 te Aarhus n. Amsterdam. Noorderhaven 7 in Wasbay n. Hull. Nusakan verm. 7 v. Swansea n. Antwerpen. Oosterburgh 7 7 m. z.z.w. Texel n. Karlsham Phidias 6 te Tanger n. Antwerpen. Plato 6 30 m. n. Burlings n. Antwerpen. Ponza pass. 7 ET-5 v. Kalmar n. Zaandam. Sandenburgh 7 15 m. n.w. IJmuiden n. R'dam Schinkelstroom 7 5 m. w. IJmuiden n. Londen Sheratan 9 v. Genua te Oran verwacht. SLEEP VAART Help 6 200 m. r. o, Madras n. Colombo. Noordholland verm 7 nog te Pulu Sambu (op gebracht door de Indonesische marine). Vorige slotkoers A'dam Rubber. 115% H.V.A 128% A.K.U 385 Deli Mij 146,50 897 Philips Gem Bez 995% Unilever 743% Dordtsche Peti 522 K. Ned. Petr. Mi 112,50 Holl. Am. Lijn 159% KLM 67,— K.N.S M 200 Ned. Stoomv Mi; 185 Ommeren, Phs. v 333 Scheepv. Un. Ned 164 216,— f 243.50 479,— Ver. Bezit v 1894 142,50 Amsterd. Bank 355 Ned. Handel Mij 309 Rotterd. Bank.... 334 Twentsche Bank. 301 Albert Heijn 600 Amstel Brouwerij 495 1 Berkel's Patent 303 720 Bührmann Papier 610 315 660 Gelder Kon Pap 340% Gist Spir f Kon 406 Van der Heem 335 Heineken's Bier 515 1 Hoouenbosch Sch 284 Indola 586 Kon. Zout-Kctjer 1165 Muller Nat. Bezit 522% Ned Kabelfabr. 572 Philips Pref 293 Sikkens Groep 830 Stokvis 274 Thomassen Dr 660 Ver. Machinefabr 284% Wessanen 337 Wi'ton Fijenoord 270% Zwanenberg-Org 988 Billiton Mij II 488 Aluminium Ltd... 31% American Motors 19% Anaconda 55 V4 Bf ihlehem Steel. 43V» Cities Service.... 52'/* General Motors 475/iê Kehnecott Copper 84% Republic Steel 63% Shell Oil 41 U.S. Steel 85 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) New York: Eerst hoger, daarna lager De aandelen waren gisteren lager na nieuwe dagrecords te hebben bereikt als reactie op een strenge waarschuwing van de president tegen mogelijke staalprijs- stijgingen in het komende najaar. De po pulaire markt-indicateurs. die tegen het middaguur aanzienlijke koersstijgingen vertoonden, daalden na de verklaring van Kennedy dat de regering maatregelen zou treffen om de staalprijzen te drukken. De affaire varieerde in de loop van de beurs- dag van levendig tot zeer geanimeerd. Staal- en autowaarden, die aanvankelijk stegen, waren tegen het slot over het al gemeen fracties gedaald, maar elektroni sche fondsen en andere defensiewaarden werden het zwaarst getroffen. Grote ver liezers waren Litton, Zenith, Beekman, Va- rian en Emerson Electric. I.B.M. verloor bijna alles van een aanvankelijke winst van 16 dollar. Du Pont behield een avans van meer dan twee dollar. Spoorwegen en nutsbedrijven waren nauwelijks prijshou dend. De omzet bedroeg 3.900.000 aan delen. In totaal werden 1261 waarden ver handeld, waarvan 423 hoger en 615 lager waren. Het industriegemiddelde kwam van 726,01 op 726,53, dat van spoorwegen van 143,84 op 143,65 en dat van openbare nuts bedrijven van 121,26 op 121,56. (UPI). De Franse regering heeft gisteren be sloten dat voortaan de prijzen van land- bouwprodukten in Frankrijk eenmaal per jaar herzien zullen worden. Door dit be sluit heeft de regering het inflationistische gevaar voorkomen, dat een terugkeer tot een binding aan het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud van deze prijzen inhoudt. Dit stelsel dat bestond voor generaal De Gaulle in 1958 aan het bewind kwam en waarbij de prijzen van landbouwprodukten automatisch omhoog gingen met het indexcijfer voor de kosten van het levensonderhoud, was de voor naamste factor van de sterke inflatie tus sen 1946 en 1958. GEGADIGDEN VOOR DE VOOR NAAMSTE BORGWARDBEDRIJVEN Het lid van het parlement van Bremen Ernst Müller-Hermann heeft gisteren ver klaard, dat de Westduitse autofabrieken Henschel en Büssing en andere „mach tige belangen" overwegen de voornaamste Borgwardbedrijven over te nemen. Zoals bekend is de Borgwardgroep overgenomen door een door Bremen geruggesteunde maatschappij, nadat er bij de groep finan ciële moeilijkheden waren ontstaan. Indiase vertegenwoordiger naar Brussel De regering \%n India heeft besloten de stand plaats van haar commissaris-generaal voor Euro pese economische kwesties te verplaatsen van Londen naar Brussel, de zetel der Europese Eco nomische Gemeenschap. Dit besluit is een gevolg van de groeiende Indiase belangstelling voor de EE G., nu Engeland heeft besloten te gaan on derhandelen over toetreding tot de Gemeenschap. A

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13