Amerika en Canada hun strijdkrachten Voornamelijk in W.-Europa worden leemten gevuld versterken Prof. mr. P. S. Gerbrandy, oud-premier, overleden BORST Storm wierp Duits schip bij de Hoek op het strand Zandvoort krijgt wandelpier HET WEER r PULLOVERS ,,'t binnenhuis" J KOSTUUMS Ph.de Koning KEUR-MEUBELEN zijn KLASSEMEUBELEN Bemanning maakt het goed Rijksgoedkeuring IJ tunnel voor voor 'n gezellig „thuis" Minister gaat bevolking voorlichten over zelfbescherming Booreiland Tritonheeft zijn eerste stormproef goed doorstaan Amerikaans-Franse kernovereenkomst Naar plannen van Havenwerken N.V. 46e JAARGANG NUMMER 260 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uux. Telefadm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantoonuren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1961 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Sm.0- Koste, Adi. HoofdredMtrort Jo» L. Lodewijla Redactiechef te Heiden:Kos.1. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Crote Houtstraat 93, Haarlem - Directie: P. TV. Feereboom en Mr. H. C. van det Mij. De „Noord'Holland" 20.000 15.000 Ontwapeningsgesprek verrukkelijke boterkoeken HAZENBERG Het woord is aan Opleiding voor Franse strijdkrachten li 11 Droog Aan het strand: permanente meubelexpositie KENNEMERLAAN 24 In de krant van heden: PERMANENTE MEUBELSHOW Spaarne 11 t.o. Damstraat Roomboterkoekjes Patisserie DEKKERS IJmuider Courant De directie van Bureau Wijsmuller te IJmuiden heeft hedenmorgen verklaard, dat zich geen nieuwe ontwikkelingen heb ben voorgedaan in de kwestie met de Noord-Holland, de sleepboot die bij hulp verlening aan een zich in nood bevindend schip door de Indonesische marine werd aangehouden en aan de ketting is gelegd op het Indonesische eiland Poeloe Samboe, nabij Singapore. Wel heeft hedenmorgen de directie een rondschrijven doen uitgaan, bestemd voor de familieleden van de opvarenden van de Noord-Holland, waarin verwezen wordt naar een eerder rondschrijven waarbij me dedelingen zijn gedaan welke men reeds gisteravond in ons blad heeft kunnen le zen. In het rondschrijven van hedenmor gen wordt voorts medegedeeld, dat een Ne derlandse werktuigkundige aan boord van een Zweedse tanker in een telegram uit straat Singapore heeft gemeld: Bemanning aan boord officieren aan de wal Al len O.K. te Pulu Sambu Sleepboot Noord-Holland. Uit dit telegram blijkt opnieuw dat de bemanning van de sleepboot in goede wel stand verkeert. WASHINGTON (Reuter) - De Ame rikaanse assistent-minister van Defensie Paul H. Nitze heeft gezegd dat verdere maatregelen ter versterking van de Amerikaanse paraatheid „in de zeer na bije toekomst' genomen zullen worden. „De maatregelen zijn bedoeld om de leemten in onze strijdkrachten, voor namelijk in die in Europa, te vullen De nieuwe maatregelen zullen een be tere geoefendheid en paraatheid van de Amerikaanse strijdkrachten inhouden, waarbij zij van de nodige uitrusting zul len worden voorzien. Nitze zei dat Amerika niet erg onder de indruk is van de Russische dreiging kern wapens van honderd megaton te ontwik kelen. „Wij hebben een geweldig uitge breide verzameling kernkoppen die ons de nodige buigzaamheid geeft acties met kernwapens van het niveau van vernieti ging op gcote schaal tot louter werk van afbraak neer te halen", zo zei hij. Het Amerikaanse ministerie van Defen sie heeft bevolen 20.000 in oktober voor de dienst op te roepen, de derde grote lichting sinds de militaire versterking be gon Een afdeling Amerikaanse parachu tisten van ongeveer 2.000 man zal met in gang van zaterdag met 230 vliegtuigen naar Turkije overgevlogen worden. De pa rachutisten nemen deel aan NAVO-ma- noeuvres in Zuid-Europa en zullen 24 sep tember naar Amerika terugkeren. militaire groeperingen als de NAVO de voornaamste belemmering voor het berei ken van overeenstemming over de ontwa pening. Na de bijeenkomst, die in een werksfeer verliep, werd in een communi qué gezegd dat de besprekingen tot doel hebben de hervatting van onderhandelin gen (over ontwapening) in een geschikt or gaan over welks samenstelling men het eens moet worden. LONDEN, (UPI) —Volgens het Britse blad „Daily Telegraph" heeft Kroesjtsjev in een interview verklaard een tweede ont moeting met Kennedy te wensen teneinde te pogen „de brandende internationale ge- schilputen op te lossen". Het blad schrijft dat Kroesjtsjev hoopt dat een dergelijke ontmoeting „vrucht baar" zou "zijn en dat beide partijen be grip zouden hebben voor elkanders pro blemen. Volgens de Daily Telegraph gaf de com munistische leider tijdens het vraagge sprek „de indruk er op te vertrouwen dat hij de huidige politieke krachtmeting zon der oorlog zou kunnen winnen." Het blad bericht verder dat de Russische premier Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië als „gijzelaars" beschouwt, die uit angst om totaal vernietigd te worden zouden weige ren voor Berlijn te vechten. In zijn woning te 's-Gravenhage is gisteravond overleden prof. mr. P. S. Gerbrandy, minister van staat en oud minister-president tijdens de tweede wereldoorlog. Hij was 76 jaar. Pieter Sjoerd Gerbrandy werd 13 april 1885 te Wijmbritseradeel (Fr.) geboren. Hij doorliep de chr. normaalschool te Sneek en het gereformeerd gymnasium te Zetten, waarna hij zich in 1904 als student aan de Vrije Universiteit te Amsterdam liet inschrijven. In 1911 promoveerde hij in de rechtswetenschappen op een proef schrift getiteld: „Het Heimstattenrecht". Van 1911 tot 1914 was hij als advocaat en procureur in Leiden gevestigd en daar na tot 1930 in Sneek. In laatstgenoemd jaar werd hij benoemd tot hoogleraar in de rechtswetenschappen, het handelsrecht en burgerlijk procesrecht aan de Vrije Universiteit, welke functie hij tot 1939 be kleedde. Van 1920 tot 1930 maakte hij deel uit van het college van Gedeputeerde Sta ten van Friesland. Op 10 augustus 1939 trad prof. Gerbran dy voor 't eerst als minister op. Hij aan vaardde toen de portefeuille van Justitie in het tweede kabinet-De Geer, dat bij het uitbreken van de oorlog, in mei 1940, naar Londen vertrok en waarvan hij op 3 sep tember van dat jaar minister-president werd. In die hoedanigheid heeft hij gedu rende de oorlog via Radio-Oranje vele ma len het woord gericht tot het Nederlandse volk. Van 23 februari tot 24 juni 1945 was hij ook voorzitter van het tweede kabinet- Gerbrandy, dat na de bevrijding door het ministerie-Schermerhom opgevolgd werd. In Londen stond hij zeer in de gunst van Churchill, die een hekel had aan zijn slap pe voorganger. Met het optreden van prof. Gerbrandy als minister-president in Lon den kwam Nederland er beter voor te staan bij de Britse regering. Hij was niet altijd even vriendelijk tegen de Engelsen. Wat hij te zeggen had, zei hij onverbloemd. Hij draaide er niet omheen en dat kon Churchill waarderen. Hij wist wat hij aan „Cherrie-Brandy" had en dat hij koppig onverzettelijk was. Dat schonk hem ver trouwen in de aanvankelijk zo wankelmoe dige Nederlandse regering in Londen. Bij de verkiezingen in 1948 nam prof. Gerbrandy zitting in de Tweede Kamer voor de Anti-Revolutionaire Partij. Wat hij op zijn hart had, zei hij met zijn typische stem op de man af, ronduit, bijna grof, al meende hij het niet zo kwaad. Er was ook show bij. Daardoor verspeelde hij ge zag. Maar hij was geen tactische, bereke nende parlementariër die samenbindt om een doel te bereiken. Voor hem bestond in de Kamer alleen Gerbrandy. Toch was hij alerminst hoogmoedig. In de dagelijkse omgang was hij, ook tegen over de bij hem vergeleken eenvoudigste mensen, een vriendelijke man, zonder ver beelding, zonder gewichtigdoenerij. Vermaard waren zijn grappige opmer kingen, die soms echter ook bedenkelijk grof waren en waardoor een ander Ka merlid met minder persoonlijkheid zich voorgoed onmogelijk zou hebben gemaakt. Maar van prof. Gerbrandy nam men het en lachte men er om, omdat iedereen in zijn hart toch wel een zwak plekje had voor de kleine, onverzettelijke man. Talrijk zijn de nevenfuncties, door prof. Gerbrandy in de loop der jaren bekleed. De voornaamste waren: voorzitter van de Radioraad, lid van de Hoge Raad van Ar beid, van de Radib-omroep-controlecom- missie, van de algemene en de Indische programmacommissie, lid van de Raad "'an Beheer van de Nozema en van de Bak kerijstichting, van welke laatste hij voor zitter was. Ook had hij zitting in verschei dene commissies. In augustus 1945 werd prof. Gerbrandy benoemd tot voorzitter van de Raad voor Rechtsherstel, uit welke functie hij bij K.B. van 5 oktober 1948 eervol ontslag verkreeg. Op de dag na de bevrijding, 5 mei 1945, gaf prof. Gerbrandy de bevrijdings-aan- kondiging via Radio-Oranje. Nadien heeft hij verscheidene malen via de radio het woord tot het Nederlandse volk gericht, waarbij hij scherp stelling nam tegen het beleid van onderscheidene Nederlandse re geringen in de Indonesische kwestie. Als voorzitter van het Comité voor de Hand having van de Rijkseenheid verzette hij zich tegen het beleid van de luitenant-gou verneur-generaal dr. Van Mook en van de Nederlandse regering. De wijze waarop hij dit deed was voor de regeringscommis saris voor het radiowezen aanleiding om hem op 3 september 1947 een spreekver bod van drie maanden op te leggen. OTTAWA (Reuter, UPI). De Canadese premier Diefenbaker, heeft een uitbreiding van het Canadese leger met 15.000 man aangekondigd. De sterkte wordt hierdoor op 135.000 man gebracht. Diefenbaker maakte tevens bekend dat ongeveer 100.000 mannelijke vrijwilligers door mid del van 'n speciale zesweekse militiecursus voor de burgerlijke verdediging zullen worden opgeleid. De Canadese troepen voor de NAVO '<n Europa zullen van 12.000 op 14.000 man worden gebracht. Door toevoeging van 1.749 officieren en manschappen zullen de oorlogsschepen een volledige bezetting krijgen. De sterkte van de Canades lucht macht in Europa zal met 250 man wor den vermeerderd. Nu zijn het er 6.500 Diefenbaker zei dat de regering, na sa menspraak met andere leden van de NA VO, heeft besloten dat zekere maatrege len zullen worden genomen om de paraat heid van de Canadese verdediging zowel thuis als overzee met het oog op de ver hoogde spanning in de wereld op te voe ren. Diefenbaker zei tenslotte: „Ik zou graag zien dat deze maatregelen niet wor den opgevat als noodzakelijk wegens het spoedig uitbreken van een oorlog, maar eerder als een veiligstelling die iedere voorzichtige regering, die de mogelijkhe den overweegt, moet nemen als voorzorgs maatregel". LONDEN(Reuter) Het Britse 22ste luchtdoelregiment zal zich in oktober bij het Britse Rijnleger in West-Duitsland voegen, zo heeft het ministerie van Oorlog in Londen bekendgemaakt. NEW YORK (Reuter-AFP). John Mc- Cloy, president Kennedy's speciale advi seur voor ontwapeningsaangelegenheden, en Valerian Zorm, onderminister van Bui tenlandse Zaken der Sovjet-Unie, hebben hun besprekingen die de hervatting van eigenlijke onderhandelingen over de ont wapening moeten voorbereiden, hervat. In eqn kort vraaggesprek met verslag gevers zei Zorin dat hij McCloy's ant woord wilde vernemen op voorstellen die de Sovjet-Unie deed toen beiden in juli voor het laatst in Moskou besprekingen voerden. Volgens de Rus zijn de westelijke bewapeningswedloop en de vorming van Advertentie De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft thans aan het ge meentebestuur van Amsterdam meege deeld dat hij bereid is rijksgoedkeuring voor de bouw van de IJtunnel te verlenen, Op grond van een werkschema, dat na overleg tussen de Dienst van Publieke Werken van Amsterdam, de Rijkswater staat en de Centrale Directie van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid is opgesteld, mag worden aangenomen, dat overmatige aanspraken op het arbeidspo tentieel* door een gelijktijdige uitvoering van de Coen- en de IJtunnel zullen wor den vermeden. Verder dient te worden vastgehouden aan de voorwaarde, dat het bouwdok voor de Coentunnel ook dienstbaar wordt gemaakt Op goede gronden kan worden aangeno men, dat de minister van Binnenlandse Zaken zeer binnenkort uitvoering zal ge ven aan zijn reeds eerder in de beide ka mers der Staten Generaal aangekondigde voornemen de bevolking voorlichting te verstrekken over de eventuele zelfbescher ming tegen de gevolgen van oorlogshan delingen. Volgens de handelingen van de vergade ring van de Tweede Kamer van 24 no vember 1960 (bladzijde 2371) zei de minis ter, dat het zijn overtuiging is met goede en krachtige voorlichting te geraken tot een behoorlijke zelfbescherming tegen de gevolgen van atoomaanvallen. Het is ons bekend dat men in landen als Zwitserland en Zweden reeds sedert lang bezig is met het geven van goede voorlichting aan de bevolking over zelfbescherming. Advertentie DRALON of SHETLAND effen multi color af 10.75 't Is betaalbaar bij ANEGANG 19 - HAARLEM Advertentie ledereen kan zaterdag weer profiteren van onze Nu ook met gember of amandelen per stuk 70 cent Een depressie welke gisteravond via de Noordzee ons land bereikte heeft er voor gezorgd dat, na de slechte zomer welke we dit jaar gehad hebben, ook de eerste najaarsstorm zich vroeg in het seizoen heeft aangediend. Op het landl heeft het stormachtige weer er werd windkracht acht tot negen, met uit schieters naar tien gemeten weinig schade aangericht, maar op zee was de situatie niet aangenaam. Mme d'Arconville: Als ge liever bewonderd dan bemind wordt, zult ge uw geluk in de ijdelheid en niet in de liefde moeten zoeken. WASHINGTON (Reuter-AFP) Presi dent Kennedy heeft meegedeeld dat de Verenigde Staten en Frankrijk een ak koord hebben gesloten op grond waarvan de Verenigde Staten Franse strijdkrachten zullen opleiden in het gebruik van Ameri kaanse kernwapens. Dit akkoord is van gelijke aard als akkoorden die reeds met een aantal andere NAVO-landen zijn aan gegaan. Ambtenaren van het Witte Huis zeiden dat de overeenkomst niet inhoudt dat geheime inlichtingen worden gegeven over het maken van kernwapens. In een communiqué van het Witte Huis wordt gezegd dat de Franse regering in de Westberlijnse crisis met kracht op treedt. Het congres wordt aanbevolen het akkoord zo spoedig mogelijk goed te keu ren. In een boodschap aan het Congres zegt Kennedy dat de ernst van de internatio nale toestand en in het bijzonder de Rus sische bedreiging van West-Berlijn, het tot een zaak van het grootste gewicht hebben gemaakt dat de eenheid van de NAVO- landen wordt gesteund. In Parijs heeft men verklaard dat het akkoord noodzakelijk is geworden door de huidige internationale toestand, in het bijzonder door die te Ber lijn. Zoals wij reeds op 4 augustus konden berichten, krijgt Zandvoort zijn pier. Deze zal worden gebouwd volgens plan nen van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Havenwerken n.v. in Amsterdam. Een eerste rapport heeft deze maatschappij reeds aan de ge meenteraad van Zandvoort uitgebracht. Havenwerken n.v. prepareert de plannen voor de constructie van de pier. Wat de bovenbouw betreft, geschiedt het voor bereiden van de plannen in samenwer king met het architectenbureau Wijde- veld in Bennekom en het ingenieurs- en architectenbureau Postma in Rotterdam. Verwachting tot morgenavond: Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Koude nacht met hier en daar mist. Morgen overdag iets hogere tem peraturen. Overwegend zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen over het algemeen droog, iets zonniger en minder koud met een afnemende en naar zuidwest draaiende wind. Middagtempera- tuur 18 a 20 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Warmere oceaan- lucht zal tijdens het weekeinde het verblijf aan het strand iets aange namer maken. In 1955 werden de grote verdiensten van prof. Gerbrandy geëerd door zijn benoe ming tot minister van Staat. In 1956 ver schenen er in buitenlandse bladen artike len over ons koninklijk huis. Prof. Ger brandy, prof. Beel en jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer namen op ver zoek van de Koningin zitting in de com missie, die ten gevolge hiervan een onder zoek instelde. Hij bedankte toen voor al zijn politieke functies, maar keerde, nadat dé commissie haar taak had volbracht, we derom in de Tweede Kamer terug. Van zijn hand verschenen verscheiden geschriften, o.m.: „De strijd voor nieuwe maatschappijvormen", kleine geschriften over de schoolstrijd, de collectieve ar beidsovereenkomst, het religieus socialis- en het radiorecht, voorts het boek: „Het vraagstuk van de radio-omroep" julianapark 58 - 60 62 telefoon 54530 haarlem 1e en 2e etage vrij te bezichtigen Advertentie Nu ook. prima Schotse stoffen prachtige kleuren uitstekende coupe Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 4, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands niéuws3 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving5, 7 Uitgaan in Haarlem7 In de Vishal en op zee7 Horen en Zien9 Kunst 9 Feuilleton 11 Panda en andere beeldverhalen.11 Economisch nieuws13 Beurs13 Effecten en Geldntarkt 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's De storm had tot gevolg dat het perso neel van de loodsdiensten in de loop van de avond ernstig in zijn werkzaamheden werd belemmerd. In IJmuiden moesten al tamelijk vroeg de loodsdiensten voor alle schepen worden gestaakt. Hoek van Hol land volgde later, waarna Oostgat en Wie lingen voor de kleine schepen verstek moesten laten gaan. Er kwamen enkele meldingen binnen van schepen die in nood verkeerden, o.a. van het Griekse schip .Anglia", dat ten zuidwesten van het lichtschip „Texel" moeilijkheden met de stuurinrichting kreeg en sleepboothulp in riep. De „Anglia" dreigde op de beruchte Haaksgronden te lopen. De zeeslepers „Holland" van rederij Doeksen op Ter schelling en „Titan" van Bureau Wijsmul ler uit IJmuiden voeren ter assistentie uit, en later werd vanuit Den Helder ook de reddingboot „Prins Hendrik" naar het schip gedirigeerd. De „Anglia" meldde la ter dat het defect verholpen was, zodat het schip op eigen kracht de reis kon ver volgen. Ernstiger was de situatie voor het 2758 b.r.t metende Duitse schip „Levan- te", dat tijdens hevige windstoten even buiten de pieren van Hoek van Holland uit het roer liep en op het strand werd gewor pen. Terstond uitgevaren sleepboten kon den geen hulp meer bieden, daar het schip door de storm tijdens vloed steeds hoger op het strand werd geschoven. Ber gingsdeskundigen, die vanmorgen pools hoogte kwamen nemen, waren van me ning dat de berging een spectaculair kar wei zal worden. Vermoedelijk zal de vrachtvaarder uitgegraven moeten worden Booreiland Tijdens deze eerste najaarsstorm ging de belangstelling ook vooral uit naar het booreiland „Triton" van de Nederlandse Aardoliemaatschappij, dat zijn „storm- doop" ontving. Uit een radiotelefonisch gesprek met een van de veertig op de „Tri ton" verblijvende personeelsleden van de N.A.M. bleek dat het 3800 meter uit de s -v V'S <-< V<. V X Èll kust liggende booreiland de proef uitste kend doorstond. In de loop van de dag was de „Triton" nog negen keer door helikop ters bevoorraad. De stemming aan boord werd „buitengewoon goed" genoemd en daar werd aan toegevoegd dat het boor eiland zich prima hield. (Men zie ook pagina 2) Advertentie van de beste fabrikaten uit binnen- en buitenland, geëxposeerd op de Compl. Interieurverzorging Vrjj te bezichtigen V. Duivenboden Ruime parkeergelegenheid GED. OUDE GRACHT 108-110 Telefoon 13608 - 18657 - 17165 Advertentie Deze zaterdag als reclame van f 1.30 voor 1.15 per 250 gr. Onze specialiteit: EIGEN FABR. BONBONS 1.10 per 100 gr. CENTRUM GALERIJ - TEL. 4302 Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BI] KONINGSPLFINI AMSTERDAM TEL 223596' SUÈDE DAMES- EN HERENJASJEC 4

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1