Opbouwplannen van de NAVO niet gewijzigd Parijs en Tunis milder gestemd over Bizerta Wereldnieuws r Van dag tot dag Uitgangspunt Ben Goerion wil nieuwe regering niet vormen Kerkelijk beroep op de Westduitse kiezers OOSTDUITS DREIGEMENT TEGEN LUCHTVERKEER VAN BERLIJN ^^rteuen aan de redactie a/s ff#*" moet zjfa/ Nieuwe zuivering van de Franse politie Tancredo Neves premie van Brazilië Bent U ook zo snel verkouden Even snel en bovendien' veilig helpt Rheumin U er weer van af! Vrink VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1961 és Hij zou politiek vaarwel willen zeggen Mededeling van Adenauer na het bezoek van de NAVO-opperbevelhebber Norstad aan Bonn Tegen mensenrovers, zvraakzuchtigen en spionnen Algerijnen op transport gesteld naar Algerije President Goulart wil volksstemming houden (Dp de ^Praat^tcel Bourguiba put hoop uit De Gaulle's persgesprek 3 9 14 3 0.5 1 23 1 14 5 15 3 15 1 8 1 1 1 2 3 0 5 0.3 5 1 8 0 5 22 5 1 5 1 0 0 0 6 3 0 5 10 8 8 7 0 6 3 0 0.6 4 0 4 2 9 2 0 0 0 0 9 0 7 0 0 2 0 7 0 Nu het vrijwel vaststaat dat de Neder landse regering het voornemen koestert, minder terughoudendheid te betrachten dan haar voorgangsters betreffende het punt van voorlichting over de gevolgen van atoombomaanvallen en de mogelijk heden van zelfbescherming, moet men aannemen dat zij pogingen zal doen om een einde te maken aan het nog steeds wijdverbreide fatalisme op dit gebied. Een fatalisme dat een der oorzaken is van de apathie en antipathie ten opzichte van -de B.B. en stoelt op de overtuiging dat een atoomoorlog, eenmaal in volle kracht los- gebroken, alle beschermingsmaatregelen en veiligheidsvoorzieningen zinloos maakt. Wat de mogelijkheden tot zelfbescher ming betreft, deze zijn grotendeels afhan kelijk van de wijze, waarop een land als het onze door atoomaanvallen zal worden getroffen. Daarover zijn tientallen theorieën op te stellen, die echter geen van alle een grote mate van waarschijn' lijkheid kunnen bezitten. De prognose van de zelfbeschermingsmogelijkheden wijst echter zeer nadrukkelijk in de richting van één reële basisoverweging, namelijk dat in alle omstandigheden en bij alle va riatie van bomsterkte of afstand een schuilplaats onontbeerlijk is. Deze schuil plaats zouden wij het begin en einde van alle zelfbeschermingsmogelijkheden wil len noemen. Heeft men die, dan kan men veel nut hebben van alle wenken en raad gevingen die de B.B. heeft uitgedokterd en die de regering binnenkort dus onder onze aandacht zal brengen. Vooruitlopende op wat de regering in het kader van haar voorlichtingsactie de be volking zal vertellen, zouden wij met de meeste nadruk thans reeds willen wijzen op een gebrek dat niet alleen vorige re geringen, maar ook de thans aan het be wind zijnde om bepaalde redenen stilzwij gend voorbijgegaan zijn: het gebrek aan openbare schuilplaatsen of aan plannen om die te maken. Of: aan voorlichting over de redenen waarom die plannen nooit gemaakt zijn. Zelfbescherming begint in de schuil plaats. De schuilplaatsen bestaan niet, al thans voor de grote meerderheid van ons volk zijn ze niet aanwezig en zelfs niet te improviseren. In de geschriften, die de B.B. tot dusver het licht heeft doen zien en die een deel van ons volk reeds bereikt hebben in de loop der jaren, is de aan wezigheid van een schuilplaats voortdu rend uitgangspunt van alle zelfbescher mingsmogelijkheden. Welnu, wij hopen van harte dat de minister bij zijn komen de voorlichting dit punt niet zal ontwijken en openhartig zal zijn over de vraag, hoe op zo kort mogelijke termijn zoveel moge lijk bruikbare en tegen atoombomgevol gen bestand zijnde schuilplaatsen kunnen worden ingericht. Dit punt is het, dat beslissend zal blijken te zijn wanneer tegen alle hoop en rede lijkheid in het geweld van een atoom oorlog zou losbarsten beslissend ook ten aanzien van de vraag, of het mogelij ke gedaan werd om ons voortbestaan zo goed mogelijk te dienen. JERUZALEM (Reuter-AFP) —De Is raëlische demissionaire minister-president, Ben Goerion, heeft president Ben Zvi ge schreven dat hij, met het oog op de huidi ge politieke toestand, de opdracht tot het vormen van een nieuwe Israëlische rege ring niet op zich kan nemen. Hij laat ver der in zijn brief blijken dat hij zich mis schien wel uit het politieke leven zou terug trekken. Ben Goerion schreef de brief nadat hij een gesprek had gehad met het secre tariaat van zijn partij, de Mapai. Aange nomen wordt dat het secretariaat zich niet heeft kunnen verenigingen met de eis van eventuele coalitiegenoten, dat de Mapai niet de meerderheid van de portefeuilles in de regering zal krijgen, zoals in het vo rige kabinet het geval was. De partijen die in de eerste plaats in aanmerking komen voor een coalitie met de Mapai, zijn de linkse groepen Mapan en Ahdoet Avoda, de liberalen en de na tionale religieuze partij. Naar verluidt is de Mapai, die in de al gemene verkiezingen van verleden maand 42 zetels won, nog bereid te onderhande len over de vorming van een coalitiere gering. Advertentie Prof. Gerbrandy, die vóór alles in onze geschiedenis bekend zal blijven als mi nister-president van de Nederlandse rege ring te Londen tijdens de tweede wereld oorlog, is overleden. Met hem is een uniek figuur onder de Nederlandse politici heen gegaan. Gerbrandy was een onverzettelijke in dividualist. Zijn Londense bewind was dan ook eigengereid. Hij was onverschillig voor spelregels en vormen; wanneer er besluiten moesten worden genomen en zijn adviseurs hem opmerkzaam maakten op formele bezwaren, dan was zijn stan daard-antwoord: „Daar baggeren we wel doorheen". Met zulke opvattingen ten aanzien van staatszaken zijn fouten onvermijdelijk en die heeft Gerbrandy danook ontegenzeg lijk gemaakt. Maar in weerwil van die fouten heeft hij ook van de parlementaire enquête-commissie, die ze stuk voor stuk heeft onderzocht, de pluimen op zijn hoed gekregen die hem ruimschoots toekwa men. Immers, diezelfde commissie con cludeerde eenstemmig dat Gerbrandy door zijn onverzettelijkheid in een kritieke tijd van ons volksbestaan de juiste man is ge weest om de leidende plaats in te nemen. Na de oorlog is prof. Gerbrandy in het parlement teruggekeerd. Maar ook als lid van de anti-revolutionaire fractie in de Tweede Kamer bleef hij individualist. Bij herhaling nam hij een ander stand punt in dan de rest van zijn fractie, die hem er wel eens lelijk op aankeek, maar dat deerde hem allemaal niet. In een po litiek gezelschap, dat zijn kracht moet zoeken in samenwerking en daarom de vormen in acht moet nemen voor zo goed mogelijke onderlinge verhoudingen, viel hij uit de toon. Hij schitterde als solist, maar hij was slecht in samenspel, in samenspel Gerbrandy had geen respect voor hei lige huisjes en als het te pas kwam bijvoorbeeld wanneer hij opkwam voor de Ambonezen of voor de volken in dé sa tellietlanden achter het ijzeren gordijn hekelde hij even ongezouten de Amerika nen en de Engelsen als de Russen En ou dere Kamerleden spreken nóg glunde rend over de ongezouten manier waarop hij, na zijn benoeming tot minister van Justitie in 1939 aan de vooravond van (Van onze correspondent) BONN. „Ik geloof niet, dat de UNO er voor zal voelen haar zetel in West-Berlijn te vestigen, maar als zij daartoe zou besluiten, zou dat een goede zaak zijn", zo zei bondskanselier Adenauer gisteren (don derdag) tijdens een lunch met de buiten landse pers in Bad Godesberg. De bonds kanselier, die een bijzonder ontspannen en zelfverzekerde indruk maakte, zei verder, dat de kwestie hem maar zijdelings inte resseerde. Hij riep in de herinnering hoe de Britse premier Macmillan eens tegen hem had gezegd: U hebt geluk, u hebt geen koloniën en u bent geen lid van ie UNO. Adenauer suggereerde daarmee zelf ook gelukkig te zijn over deze twee feiten. Over het bezoek van de opperbevelheb ber van de Noordatlantische Verdragsorga nisatie, generaal Norstad, aan Bonn, zei hij, dat de opbouwplannen van de Atlan tische verdediging door de gebeurtenissen van de laatste weken niet gewijzigd zullen worden. Wel komen er zeker wijzigingen binnen het raam van deze plannen. Ade nauer wees er nog eens op, dat voor een verlengen van de diensttijd een wet door de Bondsdag moet worden aangenomen, zodat daarvan geen sprake kan zijn voor de nieuwe Bondsdag in oktober bijéén komt. De bondskanselier zei verder, dat er vol gens hem geen aanwijzingen zijn, dat de Russen er op uit zijn door nieuwe maat regelen de toestand in Berlijn te ver scherpen. Nogmaals zei hij niet te geloven in een kernoorlog. Daarbij heeft niemand iets te winnen. Ook een conventionele oor log acht hii uitgesloten, omdat deze in een kernoorlog zou kunnen ontaarden. Op een vraag zei Adenauer nog, dat er geen sprake van is, dat de komst van de Amerikaanse generaal Clay, die als speci ale ambassadeur van Kennedy naar Ber lijn gaat, kan betekenen, dat een soort „derde Duitsland" door de Amerikanen wordt erkend. Generaal Clay komt eerst naar Bonn en zal als waarnemer in Ber lijn steeds in nauw contact staan met de bondsregering, aldus Adenauer. Optimistisch De bondskanselier toonde zich optimis tisch over de uitslag van de komende ver- I kiezingen. Wel zei hij eenmaal, dat de kans bestaat, dat na de verkiezingen nie mand meer interesse zou hebben om hem te bezoeken, hetgeen in krasse tegenstel ling staat tot het fei, dat Adenauer al afspraken schijnt te hebben gemaakt voor oktober en november, in de vaste veron derstelling, dat hij dan opnieuw bondskan selier zal zijn. Maar het getij heeft de christen-democraten niet meegezeten en al te zelfverzekerd is men in regerings kringen dan ook niet meer. Adenauer heeft echter sterk de indruk, dat het zijn partij de laatste dagen weer beter gaat. Hij acht de kans op een nieuwe absolute meerderheid niet slecht en hij gaf weer blijk van een vitaliteit, een zin voor hu mor en een handigheid in het beantwoor den van netelige vragen, die duidelijk maakten, dat de politicus Adenauer zich zelf nog een lange toekomst geeft. BONN (Reuter) De Westduitse rooms- katholieken bisschoppen vragen in een her derlijke brief, die zondag van de kansel zal worden voorgelezen, de gelovigen bij de federale verkiezingen op 17 september op de „christelijk kandidaten" te stem men. In de brief wordt onder meer gezegd: „Laat u niet misleiden door christelijk klinkende woorden en redevoeringen. Steunt die mannen en vrouwen die in het verleden voor christelijke daden hebben gewerkt", en die een „stille colectivise- ring" van het Duitse volk en de „bolsje- wisering van binnenuit" hebben tegenge werkt. De voorzitter van de liberale Vrije De mocraten (FDP), Erich Mende, heeft een beroep op de bisschoppen gedaan hun brief niet in de kerken te doen voorlezen. Tijdens een persconferentie zei Mende dat de bisschoppen zich wegens „politieke verantwoordelijkheid en christelijke nede righeid" afzijdig behoren te houden. An ders zou hun brief een „godsdienstige scheuring" tot gevolg kunnen hebben. Advertentie Rheumin - tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig! Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 ct. Een Brocades - product, dus: vertrouw er opl BERLIJN (Reuter) De propaganda- chef van de Oostduitse communistische partij, professor Albert Norden, heeft tij dens een verkiezingsbijeenkomst in Gera gezegd dat na het sluiten van een vredes verdrag met Rusland het luchtverkeer met West-Berlijn onder toezicht van Oost- Duitsland zal staan. Volgens het Oostduitse persbureau ADN zei hij: „Wanneer het vredesverdrag is gesloten zullen wij ook de tucht boven de (Oost)Duitse Democra tische Republiek beheersen en één ding is zeker: de stand van zaken waarbij mensen rovers uit West-Berlijn per vliegtuig kun nen vertrekken en wraakzuchtigen en spionnen er toegang krijgen zal ophouden." Hoe het toezicht zal wosden uitgevoerd zal bij de onderhandelingen worden bepaald. .Niemand wil de verbindingen tussen West-Berlijn en West-Duitsland afsnijden, maar na het vredesverdrag zullen deze verbindingen niets te maken hebben met de rechten die de westelijke geallieerden door hun bezetting hebben verkregen," al dus Norden. Luchtbrug (UPI) De regering van de Verenigde Staten heeft, gewaarschuwd door de toe nemende communistische propaganda te gen de geallieerde luchtcorridors moge lijk wijzend op een nieuwe oostelijke zet in de Berlijnse kwestie voorbereidin gen getroffen voor het instellen van een nieuwe luchtbrug naar Berlijn indien de communisten de drie burgerluchtvaart maatschappijen (Pan American, Air Fran ce en BEA) zouden verbieden naar West- Berlijn te vliegen. Het Pentagon zal in dat geval zijn militaire luchttransportdienst op de luchtcorridors inzetten, zonodig worden geëscorteerd door gevechtsvliegtuigen. Inmiddels hebben de Oostduitse commu nisten officieel bevel gegeven voor een ver groting van de industriële produktie, waar bij zich tegen de maatregelen verzettende arbeiders werden verbannen of gearres teerd. Langs de gebarricadeerde 37 kilometer lange grens door Berlijn hebben commu nistische politiemannen gisteren weer traangasgranaten en waterkanonnen ge bruikt bij het uiteenjagen van samenscho lingen aan de westelijke zijde. Vier Ame rikaanse studenten en leraren, die in Oost Berlijn waren gearresteerd omdat zij daar hadden gefotografeerd, zijn inmiddels vrij gelaten. Doorbraak (DPA) In de afgelopen nacht is een 23-jarige Oostberlijner met een auto on der stromende regen in razende vaart door de slagboom bij de Brandenburger poort tussen Oost-en West-Berlijn en de prikkel draadversperringen naar Westberlijns ge bied gereden De Oostberlijnse grenswach ten waren zo overdonderd, dat zij geen ge bruik konden maken van hun vuurwapens. de oorlog bij zijn eerste optreden de N.S.B.'ers uitkafferde zoals de Kamer dat nooit eerder had meegemaakt. In de moeilijke na-oorlogse jaren heeft Gerbrandy, ondanks al zijn kwaliteiten, geen rol van overheersende betekenis meer gespeeld. Hij was te koppig en te eigen zinnig om de tact, het geduld en de plooi baarheid op te brengen die een leider in een rustiger tijd nodig heeft. Maar in hun hart zullen de diplomaten onder onze po litici wel eens afgunstig zijn geweest op de kleine man met het grote karakter, die de dingen zo ronduit durfde zeggen om dat hij, als individualist, zich niet bekom merde om samenspel. Het zal juist die eigenzinnige, onverzet telijke individualist Pieter Sjoerd Ger brandy als een onvergangelijke verdien ste worden aangerekend dat hij, toen ons land door de Duitsers was bezet, een wan kelmoedige Nederlandse regering in Lon den weer ruggegraat heeft gegeven. (Verkort weergegeven) De Kleine Wereld. Met veel waardering en achting heb ik het onderwerp in de .Kleine" wereld van donderdag „Een kind wordt gedood" gelezen. Hierin ligt een waarschuwing voor het feit dat we de verkeerde weg zijn. Jammer ech ter dat een dergelijke waarschuwing niet op de voorpagina's, liefst in grote opmaak van alle kranten staat, inplaats van de voortdurende berichtgeving over oorlog atoomboihmen en andere bedreigingen waaraan de mensheid thans weer bloot staat. Moge de mensheid, mede door der gelijke artikelen, weer op het goede pad terugkeren, dan kunnen we eindelijk zeg gen dat we in een „Grote" Wereld leven waarin het goede de boventoon zal voe ren. EEN ABONNEE Preston Cobb. De vele briefschrijvers die naar aanleiding van onze publikaties over het doodvonnis van de 15-jarige negerjongen Preston Cobb het voorstel doen tot het organiseren van een handteke ningenactie zij medegedeeld, dat dit dan zeker landelijk en niet alleen plaatselijk zou moeten worden aangepakt, om enig resultaat te sorteren. Naar ons ter ore is gekomen wordt thans op nationaal niveau in diverse kringen overwogen, of het zin heeft iets als een „Nederlands protest" te organiseren. Het resultaat is nog niet be kend. Red. Advertentie (Van onze correspondent) PARIJS De Franse staatscourant heeft gisteren een nieuwe lijst met 157 na men gepubliceerd van hoge functionaris sen van de politie en veiligheidsdiensten die op staande voet zijn ontslagen. Het overgrote deel was, of is, in Algerije in dienst en hun ontslag mag dan ook een nieuwe politieke zuiveringsactie van de politie worden omschreven. Een andere veiligheidsmaatregel heeft zich gisteren gelijktijdig doch in tegen overgestelde richting ook nog voltrokken Zo is een eerste lichting Algerijnen vanuit Parijs, waar zij de nacht tevoren bij een razzia waren opgepakt, naar hun land te ruggestuurd. Alle Algerijnen zonder werk of vaste woonplaats, die in Parijs in han den van de politie vallen, zullen eveneens het land worden uit gezet. Ook gisteren werden, als eerste etappe van die reis, weer een kleine zevenhonderd Algerijnen in het voorlopige controlekamp in Vincen nes bij Parijs geïnterneerd. De Franse politie hoopt op deze manier de geldinzamelaars van het nationale be vrijdingsfront (F.L.N.) te kunnen opspo ren. De politie meent, dat er enkele dui zenden van deze mensen in Frankrijk zijn, die niets anders doen dan contributies innen van Algerijnse arbeiders in Frank rijk. BRASILIA, (Reuter, AFP) Joao Gou lart is donderdag als president van Bra zilië beëdigd. De plechtigheid van de eeds aflegging geschiedde te Brasilia op de Braziliaanse onafhankelijkheidsdag. Gou lart hield een redevoering waarin hij zei van plan te zijn een volksstemming te hou den over de nieuwe staatsinstellingen. Hij dankte in het bijzonder de roomskatho- lieke kerk voor haar bijdrage tot hand having van de orde in het land en tot ver dediging van het recht. Goularts arbeiderspartij heeft Tancredo Neves gekozen als minister-president- De president had drie kandidaten voor het premierschap gesteld, onder wie Neves. minister van Justitie onder de oud-presi denten Vargas en Kusbitschek. In parle mentaire kringen beschouwt men de ver kiezing daarom een persoonlijke overwin ning van Kubitschek. Het Congres is het nog niet eens kun nen worden over de regeringssamenstel ling. Vandaag vergadert men opnieuw. Goulart zal de eerste president zijn die een minister-president onder zich zal heb ben. De nieuwe functionaris zal ruimere bevoegdheden en meer macht hebben dan de president. Verwacht wordt dat de ministers van de strijdkrachten die de 47-jarige Goulart als een links politicus beschouwen, geen deel zullen uitmaken van de nieuwe re gering. Oud-president Quadros is intussen te Las Palmas op de Kanarische eilanden aange komen. Hij is met het passagiersschip „Uruguay Star" op weg naar Groot-Brit- tannië. Discussies op de Kar Doordat scherpzinnige breinen de va kantiespreiding hebben uitgevonden, had den onze melkboer, slager, bakker, dok ter, kruidenier, verloskundige, tandarts en groenteboer enige tijd geleden toevallig allemaal tegelijk vakantie. Met goed fatsoen kon geen mens in on ze buurt derhalve een bloemkool, biefstuk, baby, brood, mazelen, maizena of kies pijn krijgen. En terwijl de massa elders te hoop liep op onze doorweekte povere resten natuur schoon, heerste er hier in de Kiekeboe- buurt een ongekende stilte, die echter re gelmatig werd onderbroken door een ol ies-doordringende bel. De Bel, die je telkens weer zenuwach tig deed opveren en ijlings naar het ven ster rennen. Als een minnares, verlangend naar haar geliefdeKwam Hij er aan? Stond Hij er soms al? Nee.hij was blijkbaar weer bij een an der. Bedrogen trok je je terug. Nu waren er ook nog van die leuke kinderen, die met hun gespreide vakanti* geen raad wisten, en zich onledig hielden met bakkertje- en melkboertje-spelen écht", mét Bel. Zo rende je steeds tevergeefs. Tot opeens, mevrouw Keel over de schut ting hing: „als je melk moet hebben, moet je vlug wezen: Hij staat voor de deur!" Ja, daar stond de Geliefde dan, omringd door vijf buurtdames. Mijn 'n fles, en vijf eieren", zei Die van de Zeeman. „Wat een snertweer, hè. Waar bennu heengeweest?" Op Majorreka", zei de melkboer. „El ke dag prdchtweer, hoor. En goed van eten en drinken. Piet, geef mevrouw 's de fles. En u?" 'n Kleintje room en twee koffiemelk. Ik beklaag die arme kampeerders." „Ja, zegt u 't wél. Eén tachtig alstu blieft". 't Is je centen in armoe verteren. Twee liter en vier eieren, ja. En nog een yog hurt. D'r komt een nieuwe depressie mor gen". Mens, hou op". Ja, 't is waar. De radio zei 't daarnet. Uit IJsland. Een trogvormige depressie met een stormveld aan z'n flanken, en een koufront vóór 'm uit en een regen zone achter 'm aan beweegt zich snel in onze richting. Twee flessen alstublieft". „Voor mijn part is-ie peervormig of ge karteld, als-ie maar wegblijft". „Dat komt van die atoombom! En. al die straaljagers! Ze snijen de hele lucht aan repen!" „Ééntje vla graag, en een liter melk. Zeg, zijn Die van Hoeksema al terug? Ook wat, hè? Hij ging naar Oostenrijk, en zij langs de Rijn". „Nee, toch „Drie eieren nog. Op huwelijksvakan tie?" „Zeker iets mis", fluisterde De Nieuwe verheugd. „Dacht ik allang. Ik hep eens gezien: „Hebt u drie centen bij?" Piet liep alvast met z'n bel naar de hoek. De melkboer volgde. Ze bleven staan: mevrouw Blèrsma, Die van de Zee man en de Nieuwe, en Gina hollo uit de hoogbouw de flessen zetten ze op de stoep en staken hun hoofden bij elkaar. Paula Spotter (Van onze correspondent) PARIJS Men had gisteravond in Pa rijs goede hoop, dat het Frans-Tunesi- sche geschil inzake Bizerta een oplos sing tegemoet zou kunnen gaan. Ofschoon de bijzonder vastberaden toon, waarmee Frankrijks staatshoofd, generaal De Gaul le, op zijn laatste persconferentie over Bizerta en de houding van president Bour- guba gesproiken heeft, in Tunis niet zon der bitterheid beluisterd werd, zijn de re acties op die verklaringen in de Tunesi sche hoofdstad niettemin onverwacht po sitief gebleken. „Ik heb de indruk, zo heeft Bourguiba gisteren gezegd, dat we misschien spoe dig uit de impasse zullen kunnen geraken. Nu de normale diplomatieke betrekkin gen tussen beide landen verbroken zijn, heeft Frankrijk via de Zwitserse ambassa de Tunesië nieuwe voorstellen gedaan, die in goede aarde schijnen te zijn gevallen. In Parijs neemt men aan, dat de dui delijke steun, die de Verenigde Staten, bij monde van hun ambassadeur in Parijs, Ga vin, De Gaulle zowel ten aanzien van Al gerije als van Bizerta hebben gegeven, Bourguiba tot het inzicht heeft gebracht, dat hij nu toch maar beter eieren voor zijn geld kan kiezen. Bovendien zouden vooral ook de verrassende uitlatingen van De Gaulle over de Sahara, die, gelijk hij nu schijnt te verwachten, vroeg of laat toch bij Algerije zal worden ingelijfd, veel tot de positieverandering van Bourguiba hebben bijgedragen. Bourguiba zou beslist van de partij willen zijn, wanneer in de vroege of verdere toekomst het lot van de Sahara op het tapijt wordt gebracht. In elk geval heerste vanmorgen in Parijs de hoop, dat Bourguiba zich vandaag op zijn persconferentie publiekelijk misschien al tot een nieuw contact en overleg met Frankrijk bereid zou tonen. Neurotisch. Iedere tiende inwoner van West-Duitsland lijdt aan ernstige neu rose, zo is in Dusseldorp bij het begin van een internationale conferentie over psycho-analyse bekendgemaakt. Aan het congres, dat door de Duitse psychoana lytische vereniging is georganiseerd, ne men ongeveer 400 doktoren, van wie 150 buitenlanders, deel. Telefonisch. Een 26-jarige kantoorbedien de, wiens naam niet bekend is gemaakt, is in Hannover tot een maand voor waardelijk en 300 mark boete veroor deeld. De bediende had zich via de tele foon bij vrouwen i*i Hannover voorge daan als een zekere dr. Hartung van het gezondheidsinstituut van Hannover. Hij beweerde een telefonisch longonderzoek uit te voeren. Daartoe gaf hij de vrou wen opdracht zich te ontkleden en daar na de telefoon op verschillende lichaams delen te plaatsen om de noodzakelijke „straling" door te zenden. Bezoek. Twee zusters van president Ken nedy, mevrouw Eunice Shriver en me vrouw Jean Smith, zijn per vliegtuig uit Warschau naar Zürich vertrokken, na een strikt particulier bezoek van een week in Polen. Zij bezochten de hoofd stad, waar zij door het stadsbestuur werden ontvangen, Krakau en Zakopane in het Tatragebergte. Ook brachten zij een bezoek aan het geboortehuis van Chopin in Zelazova-Wola en aan Czesto- chowa het Poolse Lourdes. Ontslagen. Een tachtigtal communisten en sympathiserenden zijn door Westberlijn- se firma's ontslagen omdat hun mede arbeiders weigerden samen met hen te werken. Onwaardig. Een rechtbank in Tunis heeft een Tunesische huisschilder tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij onder meer had gezegd dat een Franse soldaat tien Tunesische sol daten waard is. Hij sprak de beschuldi ging tegen. Oudste. Australië's oudste inwoner, de 109 jaar oude James Hull, is in Molong, (Niéuw-Zuid-Wales )overleden.Hij woon de nog steeds in het huis, dat hij meer dan tachtig jaar geleden zelf bouwde. Geweten. Een deserteur uit het Ameri kaanse leger in Duitsland, Wallace We ber, is na een verblijf van 208 dagen in Amsterdam, waar hij als havenarbei der had gewerkt, naar zijn onderdeel teruggekeerd, „omdat hij door de cri sis in Berlijn zich in geweten verplicht voelde in geval van oorlog zijn vader land te dienen". Hij werd gedegradeerd en zal enige tijd geen soldij ontvangen. Kleurenfoto's. Op de internationale ten toonstelling van kunstfotografie, die in Moskou is geopend, zijn kleurenfoto's van de aarde geëxposeerd, die door ruimtevaarder Gherman Titov tijdens zijn ruimtereis zijn genomen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3