Tien jaar televisie wordt in oktober herdacht r 03U En 033 li Verkeersongeluk is doodsoorzaak nummer 1 voor schoolkinderen Piet Post als gastorganist Feestelijke evenementen van allure Amsterdamse jeugd kan goedkoop uit Jubileumprogramma der Ned. Bachvereniging Aantrekkelijke expositie in Adventskerk trekt veel belangstelling Voetgangers overal links houden in het donker Kolenman niet meer de trappen op in Purmerend 111 VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1961 9 „De Nieuwe Comedie" in het komend seizoen Uitbreiding van N.Ph.O. „Zwedens Gouden Eeuw tot 24 september De twaalfde symfonie van Sjostakowitsj Septemberactie van Veilig Verkeer Betoging tegen kernproeven FILM EN FILMWERELD y*~ r fm, m m HÜ - Veilig Verkeer wenst: Sfeer en spanning Beeldschermer T oer-Is-Mé Fokker werkt met Ieren Paus spreekt over de vrede De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma Kort nieuws Op 2 oktober wordt het feit herdacht, dat tien jaar geleden het eerste televisie programma in Nederland werd uitgezon den door Nederlandse Televisie Stichting (N.T.S.) en de omroeporganisaties. Dit tweede lustrum is aanleiding voor een ju bileumprogramma en enkele feestelijke evenementen in de maand oktober, de laatste van een officieel karakter. Voorts zal in de eigen kring van alle televisieme dewerkers en -medewerksters een feest avond worden gehouden. De officiële herdenking is op 2 oktober in de „burgerzaal" van het raadhuis van Hilversum. Burgemeester J. J. G. Boot van Hilversum zal de tweehonderd geno digden ontvangen met een welkomstrede. Op deze bijeenkomst voeren het woord de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, mr. J. Cals, en de voorzit ter van de N.T.S., de heer E. Schütten- helm. In de stadsschouwburg van Amsterdam zal op 3 oktober de eerste Nederlandse uitvoering worden gegeven van de opera „Iphigeneia in aulus" van C. W. von Gluck in een nagenoeg geheel Nederland se bewerking. De opvoering wordt recht streeks uitgezonden. De Nederlandse tekst is van Adriaan Morriën. Johan de Mees ter heeft de regie. Het bestuur van de N.T.S. vroeg destijds hiervoor de mede werking van de Nederlandse Opera. Deze werd echter op grond van technisch-orga- nisatorische en ook artistieke bezwaren ge weigerd. Men heeft toen geheel en al in eigen beheer en door eigen organisatie de genoemde opvoering geregeld. De weige ring van de kant van de Nederlandse Opera slaat niet op de artiesten individueel, zoals onder andere blijkt uit de medewer king aan deze uitzending van Johan van der Zalm, die behoort tot het ensemble van de Nederlandse Opera. Als onderdeel van de jubileumviering worden door de omroeptelevisiesecties ver schillende documentaires uitgezonden. De vier grote Nederlandse toneelgezelschap pen, het „Rotterdams Toneel", „Theater", de „Haagse comedie" en de „Nederland se Comedie", zijn eveneens bij de viering betrokken met voorstellingen op 5, 12, 19 en 26 oktober, die worden verzorgd door de omroeporganisaties. De sport zal in het jubileumprogramma een plaats krijgen, met een uitzending van de internationale manifestatie kunstrijden op 21 oktober op de Hokij-baan te Den Haag, met onder anderen Sjoukje Dijkstra. Voor de kinderen komt er op 28 oktober een speciale uitzending van Benjamin Brittens „Let's make an opera", een pro gramma dat zes jaar geleden ook al door de televisie is uitgezonden. De verschillen de omroepen hebben aan de feestmaand meegewerkt met een reeks speciale pro gramma's. waarvan genoemd kan worden de vertoning van de klassieke klucht „De Sabijjnse maagdenroof", van Menotti's te levisie-opera „The old maid and the thief" en van Lehar's operette „Das land des lëchelns". Dick van Bommel stelde een (Van onze Amsterdamse redacteur) Met ingang van 1 oktober zullen 30.000 jongeren tussen 15 en 20 jaar uit Amster dam en randgemeenten in het bezit wor den gesteld van een „cultureel jeugdpas- poort", dat recht geeft op reductie bij het bezoeken van toneel, muziek, ballet, ope ral film en musea. Het cultureel jeugdpaspoort, dat door de Amsterdamse jeugdraad tegen een bedrag van 1,25 beschikbaar wordt gesteld, geeft recht op het bijwonen van de normale voorstellingen van tal van gezelschappen. Hoewel vaak wordt gezegd dat de jeugd weinig interesse heeft voor toneel, muziek ballet, museum, enz., meent de Amster damse jeugdraad dat de veelal matig ge vulde portemonnaie hierin een grote rol speelt. De houders van een cultureel pas poort zullen maandelijks schriftelijk op de hoogte worden gesteld van de voorstellin gen, waarvoor de gereduceerde toegangs prijzen gelden. De toneelgroep „Arena" uit Den Haag gaat, zoals gemeld, dit seizoen ook spelen onder de naam „De Nieuwe Comedie". Het rijk, dat het toneelgezelschap subsi dieert, heeft toestemming verleend onder deze naam op te treden voor middelbare scholieren en indien mogelijk, ook voor volwassenen. (Tot voor kort trad ..Arena' alleen op voor lagere- en middelbare scholieren). In het seizoen 1959-'60 zijn door „Arena" 431 voorstellingen gegeven, die door 233.454 bezoekers werden bijgewoond (ge middeld 542 bezoekers per voorstelling). Het meest gespeelde stuk was „De schel menstreken van Scapin". Op 25 januari 1962 zullen leden van de Nieuwe Comedie-toneelgroep Arena en een aantal musici van het Brabants orkest naar Italië vertrekken voor een tournee, die zal duren tot en met 10 februari. In het Frans zullen veertien voorstellingen gegeven worden van „L'histoire du sol dat"- van Strawinsky. anecdotische televisiehistorie samen „Tien kaarsen voor een jarige". En Eli Asser schreef een toekomst-fantasie over de t.v. in het jaar 1971 „De zaak van de kern". Het feest blijft niet alleen beperkt tot het scherm alleen, het zal ook vergezeld gaan van de verschijning van een boekje „Te levisie, vraagstuk en waagstuk", een ver zameling opstellen over de maatschappelij ke en produktieaspecten van de televisie, door deskundigen geleverd en voorzien van een gemeenschappelijke inleidende be schouwing van de redactie: prof- mr. dr. M. Rooy, prof. dr. A. Oldendorff,, prof. dr. J. Koekkebakker en ds. C. Aalders. In zijn voorwoord noemt mr. Schüttenhelm de uitgave een poging om het weten schappelijk onderzoek over de betekenis van de televisie voor mens en maatschap pij op gang te brengen. (Speciale berichtgeving) Het programma is bekend gemaakt, waarmee de Nederlandse Bach-vereniging dit najaar haar 40-jarig bestaan gaat vie ren. Het begint zaterdagmiddag 23 sep tember in Naarden's Grote Kerk met een Te Deum, te zingen door koor en alle aanwezigen, met orgelbegeleiding. Vervolgens worden deze middag drie cantates van Bach uitgevoerd door koor, solisten en concertgebouw-orkest. Solisten zijn Elly Ameling, Annie Hermes. Arjan Blanken, Laurens Bogtman en aan het or gel Albert de Klerk. Het geheel onder lei ding van dr. Anthon van der Horst. Na dit concert volgt een receptie in de burgerzaal van Naarden's raadhuis. Dinsdag 26, september verzorgt Albert de Klerk een dÉgelconcert in de Oude Kerk te Amsterdam. Maandag 2 oktober Piet Kee een in de St. Bavo kerk te Haarlem. Een bijzondere avond wordt die van vrij dag 6 oktober in de Oude Kerk te Am sterdam: dan wordt namelijk de „kunst der fuge" in de bewerking van dr. Anthon van der Horst uitgevoerd met medewer king van leden van het concertgebouw-or kest, Albert de Klerk, orgel, Frans Brüg- gen, fluit, Anneke Uittenbosch en Gustav Leonhardt, cembalo. Maandagavond 9 oktober is men weer in de Oude Kerk, namelijk voor een uitvoe ring van de grote orgelmis van Bach, door dr. van der Horst, met medwerking van W. Groot, trompet, en Hans Maarssen, trombone. Utrecht is aan de beurt op maandag 16 oktober: een orgelconcert in de Nicolai- kerk, te verzorgen door Bernard Barte- link. Vrijdag 20 oktober is er een cembalo avond door Ingrid Heiier, in de kleine zaal van het concertgebouw te Amsterdam Vrijdag 27 oktober geeft Gustav Leonhardt een dergelijke cembalo-avond in dezelfde zaal. Leonhardt speelt op maandagavond 30 oktober nog de Goldberg-variaties. De vierde avond in de kleine concert gebouwzaal brengt sonates voor fluit en cembalo door Frans Vester en Gustav Leonhardt. Maandagavond 6 november is er in de stadsschouwburg te Utrecht een gala-avond met opvoering van de „Bauer kantate" en „Der streit zwischen Phoebus und Pan". Tenslotte is er op tweede kerstdag 's middags een kerstuitvoering in de grote zaal van het Amsterdamse concertge bouw, waarbij onder andere het Magnifi cat in zijn oorspronkelijke vorm zal wor den uitgevoerd, met invoegingen in de Duitse taal. DE NEGEN MUZEN Expositie. Een twintigtal landen waar onder Nederland neemt deel aan een ten toonstelling over „De wereld van het mo derne kind" die op 26 september in Haifa wordt geopend. Met ingang van 1 september j.l. is het Noordhollands Philharmonisch Orkest uit gebreid tot 70 musici. Bij de eerste violen is benoemd Mevrouw Th. de Loor van het Overijssels Philharmonisch Orkest, bij de tweede violen mevrouw M. Ileri van de Groninger Orkest Vereniging, de heer E. P. Petit is benoemd bij de celli en de heer A. Gase bij de contra-bassen. Als vijfde hoornist is aangesteld de heer J. v. Maanen uit Den Haag. Bij de trompet- groep zijn vertrokken de heer G. Conrath en de heer W. Harshagen, welke musici zijn vervangen door de heer B. Zaal, twee de plaatsvervangend eerste trompet, en de heer J. W. Veerman, derde trompet. Bij de trombones is benoemd de heer J. Ro- senhart uit Vogelenzang en bij het slag werk de heer N. Ie Large uit Amsterdam. Thans zijn er nog twee vacatures, te we ten bij de alten en contrabassen, welke niet konden werden bezet. De tentoonstelling in het Rijksmuseum Zwedens Gouden Eeuw" zal met een week verlengd worden en niet op zondag 17 sep tember, maar op zondagmiddag 24 septem ber gesloten worden. Tezamen met de verlenging voor de ten toonstelling is ook de termijn van deelne ming in de opstelwedstrijd voor de jeugd verlengd tot 24 september. Formulieren voor deelneming aan deze wedstrijd (met als prijzen reizen naar Stockholm in de zomer van 1962) zijn ver- krjigbaar bij het Rijksmuseum. De Russische componist Dimitri Sjosta- kowitjs heeft zijn twaalfde symfonie, die onlangs heeft voltooid, „opgedragen aan de nagedachtenis van de grote Lenin", aldus heeft het Russische persbureau Tass bekendgemaakt. „Dit werk, aldus Tass „is gebaseerd op de heroische gebeurtenissen van de okto- ber-revolutie van 1919." De twaalfde symfonie zal in Moskou en Leningrad in wereldpremière gaan ter gelegenheid van het 22ste partijcongres van de communistische partij in Rusland. V.l.n.r.: Maria de Booy, André van den Heuvel, lna van Faassen en Ton van Brinkhoven in „Het Chinese landhuis". Nu de zomervakanties voorbij zijn, wil het Verbond voor Veilig Verkeer het Ne derlandse publiek nog eens met alle mo gelijke middelen onder ogen brengen, dat in ons land ieder jaar ongeveer zesduizend kinderen van vijf tot veertien jaar bij ver keersongevallen zijn betrokken. In 1959 werden bijna 250 kinderen bij verkeerson gelukken gedood. Het verkeersongeluk is voor de leeftijdsgroep van vijf tot veertien jaar doodsoorzaak nummer één. Van de totale sterfte in ons land staat twee percent op rekening van de ver keersongevallen. Bij de jonge leeftijds groepen ligt dit percentage veel hoger, na melijk op 16. De gemeentelijke orgelbespeling van don derdagmiddag werd dit keer verzorgd door Piet Post, de organist van de Grote Kerk te Leeuwarden. Deze uitvoerende kunste naar is in verband met de Haarlemse be drijvigheid op orgelgebied geen onbeken de. In 1952 was hij een niet te onderschat ten candidaat in het internationale impro visatieconcours; het ging toen vooral om Toebosch, Post en Heiller, welke laatste als nummer één geklasseerd werd. Hier mee is meteen gezegd, dat de Leeuwarder Een politierechter te Londen heeft donderdag 48 personèn -- beboet die woensdagavond voor de Amerikaanse ambassade hadden geprotesteerd tegen de hervatting der kemproeven. Onder staande foto werd woensdagavond ge maakt toen de politie de zittende be togers met de sterke arm verwijderde. De boetes varieerden van een pond sterling tot 30 shilling (anderhalve pond). Een demonstrante, mevrouw Dorothy Oliver, zorgde voor de vro lijke noot door te verklaren: „Als moeder van twee kleine kinderen heb ik de afgelopen drie jaar zevenduizend luiers gewassen en ik wil niet dat dit voor niets zal blijken te zijn, als ge volg van een kernoorlog." De politie rechter antwoordde: „Ik hoop dat uw opmerking zijn uitwerking zal hebben op de heer Kroesjtsjev, waarna hij haar tot een pond sterling boete ver oordeelde. De Amerikaanse producent en regisseur George Stevens heeft in Hollywood mee gedeeld, dat hij alle rechten heeft verkre gen van „The greatest story ever told een film over het leven van Jezus, nadat Twentieth Century Fox haar deelneming in het miljoenenproject had opgezegd. Verleden week deelde de maatschappij mee dat het werk aan de film was stopge zet, omdat men met financiële moeilijkhe den had te kampen. De betrokken maatschappij heeft in 1960 een verlies geleden van 25 miljoen dollar. Stevens zei dat 20th Century Fox hem zijn salaris van 1 miljoen dollar zou uitbe talen, en zich ook zou houden aan haar andere financiële verplichtingen van 1,3 miljoen dollar, waartoe zij zich reeds had verplicht. organist vertrouwd was met het Haarlemse Müllerorgel vóór de restauratie, wat, te zamen met de omstandigheid, dat hij in de Friese hoofdstad de vaste bespeler is van een orgel dat eveneens door Christiaan Müller gebouwd werd, zijn confrontatie al hier met het herstelde werk een bijzonde- betekenis gaf. Uiteraard richtte Post zijn programma dermate in, dat hij de registratiemogelijkheden van het instru ment rijkelijk kon uitbuiten; het was voor wat betreft de 17de en de eerste helft der 18e eeuw markerend voor de historische klankstijl, dat deze bepaald werd door de componistennamen: Sweelinck, Buxtehude, Bach en Couperfn. Dat ieder werk met zijn eigen karakteristiek van kleur en ver- houding, dus ook van dynamiek, zonder overdreven eïffectën tot zijn recht kwam was telkens een Compliment waard voor de organist, die fiiet op zoek bleek naar excessen maar naar een gezond evenwicht. Hij gaf daarbij ook de indruk dat zijn stre ven gericht was op de vertrouwde Müller- klank, al werd deze in de gespeelde frag menten uit Couperin's „Messe pour les couvents" aan de top verzilverd met hoge boventonen, wat het daar uitstekend doet. De tweede helft van het programma was gewijd aan werk uit deze tijd, composities van Jean Langlais, Jan Koetsier en van de organist zelve, namelijk een kleine Par- tita over een geestelijk Gezang. Als onderwérp van beschouwing betref- fende de klankmogelijkheden van het ge restaureerde instrument bleek echter voor al van belang de verklanking van een vijf- tal nummers uit: „Dix pièces" van Lan glais. Hierbij werden wij getroffen door tal van zeldzame klankcombinaties, op klassieke wijze met vulstemmen gevormd, maar die men om hun effect gerust roman tisch kan noemen. Piet Post heeft met zijn bespeling ge toond tot de herscheppers onder de orga nisten te behoren, die in klanken denken en bouwen en bij de bereiding van hun muzikale „hazepeper" er op bedacht zijn dat niet de „peper" maar de „haas" het hoofdbestanddeel van het „gerecht" is. En met zijn zin voor evenwicht liet hij blij ken, dat het Haarlemse orgel nog steeds met ere het meesterwerk van Christiaan Müller mag heten. Jos. de Klerk Wegens de grote belangstelling is de tentoonstelling van schilderijen, tekenin gen, beeldhouwwerken en grafisch werk van Nic. Jonk, beeldhouwer uit Amster dam, Bob Buys, kunstschilder uit Amster dam, Frans Verpoorten, graficus uit Spaarndam en Poppe Damave, kunst schilder uit Haarlem in de Adventskerk van de Hervormde gemeente aan de Leeu werikenlaan in Aerdenhout tot en met woensdag 13 september verlengd. De entreegelden van deze tentoonstel ling, die in de bijruimten van de kerk ge- houden wordt, zullen ten bate van het or gelfonds worden aangewend. Het is daar bij gebleken dat dit ontmoetingscentrum van de Adventskerk zich voor exposeren bijzonder goed leent. De burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller maakte daarvan bij de opening van de ten toonstelling dan ook verheugd gewag, om dat daarmede de gemeente Bloemendaal nu ook in Aerdenhout een expositieruim te rijker is geworden. Behalve in „Bloemenheuvel" kan nu ook in Aerdenhout het contact tussen kunste naar en publiek worden gestimuleerd op een daadwerkelijke en concrete wijze. De initiatiefnemers van deze tentoonstel ling, lidmaten van de kerk en de expo santen hebben veel werk moeten verzet ten, voordat alles in kannen en kruiken was, doch het is alles met goede smaak verricht en de vijfenvijftig tentoongestelde werken, benevens wat ceramisch werk van een potterij uit Leiderdorp, komen in de bijruimten, waar het licht mooi binnen valt, alleszins goed tot hun recht. Het zal dus ook in de naaste toekomst zeker de moeite lonen in de Aerdenhoutse Advents kerk dergelijke exposities in te richten. De tentoonstelling is dagelijks nog geopend van twee tot vijf en van zeven tot negen uur. Het Verbond voor Veilig Verkeer meent, dat veel leed voorkomen kan wor den, indien de ouders hun kinderen vroeg tijdig de elementaire verkeersregels zou den geven en met hen zouden oefenen. Het in ons land nog een ongebruikelijk ver schijnsel, ouders met hun kinderen te zien oefenen, in tegenstelling tot bijvoorbeeld in Engeland, waar men regelmatig vaders en moeders ziet, die hun kinderen leren over steken. Het Verbond voor Veilig Verkeer pleit er voor, deze werkwijze ook in ons land toe te passen, omdat daardoor het aantal jeugdige verkeersslachtoffertjes aanmerkelijk zal verminderen Speciale aandacht ook zal het verbond in september schenken aan de verkeersbri- gadiertjes. De jeugdverkeersbrigadier is een nuttig instrument gebleken tot verho ging van de verkeersveiligheid en vermin dering van het aantal ongevallen, zo zegt het verbond. De „Klaarovers" leren op zeer jeugdige leeftijd anderen behulpzaam te zijn, verantwoordelijkheid te dragen voor het welzijn van medeweggebruikers en handelend op te treden op critieke mo menten. Alle jeugdverkeersbrigadiers zijn bij het Verbond voor Veilig Verkeer collectief verzekerd tegen ongevallen en wettelijke aansprakelijkheid. Het hoofdbestuur van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft de minister van Ver- keer en Waterstaat verzocht een wijziging van het derde lid van artikel 40 van het Wegenverkeersreglement te bevorderen Hierin worden voetgangers verplicht tij dens duisternis buiten de bebouwde kom op wegen zonder voetpaden uiterst links te houden om niet het gevaar te lopen door achteropkomend verkeer te worden aangereden. Het verbond stelt voor, dit thans óók verplicht te stellen binnen de bebouwde kommen. In een toelichting zegt het verbond, dat het op het platteland vaak voorkomt dat tot één gemeente behorende dorpskernen worden verbonden door wegen zonder voet- en fietspaden. Deze wegen zijn in niets te onderscheiden van buiten de be bouwde kommen gelegen wegen. A A nKOHDIGIHGEH snBESCHOUW/fiGEH Hoe vaak zal „Het Chinese landhuis" al zijn opgevoerd? Nog altijd, zij het dan vooral bij het amateurtoneel, houdt deze haast klassieke thriller van Marion Os mond en James Corbet repertoire. Het is een spel dat heel handig goochelt met de motieven van het mysterieuze oosten. Maar toch niet zo handig of men moet het voor wat het grote toneel betreft als over wonnen beschouwen, want het dramatisch optrekje boven de tegenstellingen tussen oost en west kan niet verhullen dat er wel wat erg doorzichtig en oppervlakkig wordt gefilosofeerd. Bij een televisievertoning is men echter in staat de tekst aanmerke lijk te couperen en zich te concentreren op de intrige, op het thriller-effect. Het wordt dan een kwestie van hoe men de zaak wil belichten. Frits Butselaar, die voor de K.R.O. de televisierealisering had on dernomen, deed dat voortreffelijk be heerst. Hij hield de zaken goed in de hand, zette alles op spanning en won. Een niet gering deel in zijn sücces had Ton van Duinhoven, die de rol van Yuan Sing voor zijn rekening nam en er een pracht stuk j 3 acteren van maakte. De be zetting mocht er trouwens helemaal we zen gisteravond, want Maria de Booy en lna van Faassen lieten niets na om angst en hulpeloosheid als haar voornaamste wezenskenmerken in deze situatie in te brengen. André van den Heuvel bleek een sympathieke redde in de nood en Cor van Rijn zette de avonturier Harold in een kor te scène goed op poten. Ook de bijrollen versterkten de sfeer van noodlot en ge weld. De entourage suggereerde alle on behagen van het afgelegen Chinese landhuis, waar zich een drama bezig is te voltrekken. Wij hebben het op ons scherm met het grootste genoegen aangezien. In Purmerend hebben na de broodbe zorgers en de melkslijters nu ook de ko lenhandelaren besloten geen trappen meer te lopen. De bewoners van de nieuwe woonwijk „Overwhere", de enige wijk waar flatwoningen zijn gebouwd, hebben van de gezamenlijke brandstoffenhandela- ren een circulaire ontvangen, waarin wordt meegeddeld dat het afleveren van brandstof, gezien de personeelsschaarste en de invoering van de vrije zaterdag, uit- sluitend zal plaatshebben in de gelijk vloers gelegen boxen. Wie zijn kolen wil opslaan in de kolenkist die de architect ten gerieve van de bewoners op het bal kon van iedere woning heeft laten aan brengen, moet zelf voor het transport van box naar balkon zorgen. De maatregel van de brandstoffenhan- delaren heeft onder de bewoners grotd verontwaardiging veroorzaakt. De meeste bewoners zijn „geëmigreerde" Amster dammers, die het in de hoofdstad altijd vanzelfsprekend hebben gevonden, dat de kolen langs vier of meer smalle trappen op de zolder werden afgeleverd. In Am sterdam immers zal geen kolenman het aandurven om een maatregel als die in Purmerend te nemen. Uit het overleg dat inmiddels tussen Purmerender gemeente autoriteiten, de kolenhandelaren en de be woners heeft plaatsgehad, zal wellicht een oplossing voortkomen. De kolensjouwers hebben namelijk toegezegd, de kolen wél op de balkons te zullen afleveren, als de huizen van een hijsblok worden voorzien. Na een uitgebreide speurtocht door Noord-Ierland hebben vertegenwoordigers van Fokker uit een 200-tal arbeiders een groep van dertig merendeels jonge man nen aangenomen, die in de fabrieken op Schiphol als geschoolde arbeidskrachten te werk zullen worden gesteld. De eerste twaalf van deze Ieren zijn in ons land aangekomen. De nieuwe arbeiders stammen ten dele uit de Engelse vliegtuigfabriek Short bi; Belfast, deels uit andere industrieën. De directie van Fokker heeft zich wegens de krappe arbeidsmarkt genoodzaakt gezien personeel in het buitenland te zoeken. De V.P.R.O. zal in het komende seizoen een quiz van geheel nieuwe opzet brengen, die is gebaseerd op het Franse program ma „La Roue qui Tourne". De deelne mers aan deze quiz, waarbij geen publiek aanwezig is, moeten over een behoorlijke kennis beschikken van de door hun te kie zen streken van ons land. Voor de kijkers is deze quiz leerzaam, omdat het hen langs de bezienswaardigheden van Nederland voert. Quiz-leidster Mieke Verstraete zal de deelnemer, die ook automobilist moet zijn, in een veertig minuten durend programma meenemen aan de hand van films en pro jecties en hem testen over zijn bekendheid met het gekozen gebied. Deze quiz, waarin de deelnemer als het ware een wedstrijd met zichzelf houdt, heeft de V.P.R.O. „Toer-Is-Mé" genoemd. De eerste uit zending is vastgesteld op 19 november a.s., maar in het televisie-programma van 15 september kan de kijker door middel van een filmpje alvast kennis maken met deze „toeristische" quiz. Na het celebreren van een avondmis in de kapel van de zomerresidentie t.e Castel Gandolfo zal Paus Joannes XXIII zondag 10 september a.s. een toespraak houden, waarin de gelovigen van de gehele wereld worden opgeroepen tot gebed voor het be houd van de vrede. De K.R.O.-radio zal deze toespraak, die te plm. 18.15 uur door Radio Vaticana wordt uitgezonden, opne men en te 20.00 uur met de Nederlandse vertaling uitzenden. Indien de K.R.O. de beschikking krijgt over televisiezendtijd zal de toespraak te 18.15 uur rechtstreeks worden uitgezonden in een extra K.R.O.- TV-programma. Commentaar en toelich ting zullen hierbij worden verzorgd door Jan Dijkgraaf. HILVERSUM I 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8 18 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. .10 Gram. (9.35—9.40 Waterstanden). VPRO: 10.00 Samen thuis, praatje. 10.05 Morgenwijd. VARA: 10.20 Gevar. progr. 12.00 Amus.muz. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Hammondorgelspel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Tijd voor teenagers. 14.10 Voor de jeugd. 14.45 Van de wieg tot het graf, praatje. 15.00 Gram. 16.40 Boek- taespr. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjournaal. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Het spanningsveld An gola, lezing. 13.35 Lichte muz. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Onderwijs als basis, le zing. 19.45 Gram. 19.55 Deze week, praatje. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Marinierskapel. 20.40 Lichte muz. 21.15 Soc. comm. 21.30 Lichte muz. 22.00 Sportnieuws. 22.30 Nieuws. 22.40 Vocaal- instrum. ens. 23.00 Gram. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Idem. 15.00 Pol. bijeenkomst. 17.00 Amateursprogr. 17.20 Sportperiscoop. 17.30 Gram. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Promenade-orkest. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Kamer- ork. 20.50 Gram. 21.00 Vocaal ens. 21.25 Goyescas. opera (gr.). 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Religieuze muziek met commentaar. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de teenagers. 14.00 Amus.muz. 14.45 Weense muz. 15.00 Lichte muz. 15.45 Trekkersliedjes. 16.00 Theaterkroniek. 16.20 Lichte muz. 16.30 Gram. 16.45 Dansmuziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Lichte muz. 18.00 Orgelconc. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gevar. muz. 20.00 Die Czardasfürstin, operette. 22.15 Ge varieerde muz. 23.00 Nieuws. 23.05 Amus.ork. 23.30 Lichte muziek. 23.5524.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekjourn. en weerbericht. AVRO: 20.20 Maandelijkse TV-kron. 21.00 Gevar. progr. 21.50—22.15 De andere, TV-spel (deel 1). NTS: plm. 22.2523.00 Eurovisie: Wereldkamp. Cycle Ball te Sankt Gallen. VOOR ZATERDAG NTS: 15.00Eurovisie: Vliegfeestte Farnborough. NCRV: 17.0017.30 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Progr.-overz. Belgisch-Nederlandse week. 20.30 Nederland België, discussie. 20.55 Trouwen, comedie. 22.25 Dagsluiting. Plantendokter. De afdeling Beplan tingen van Publieke Werken in Amsterdam heeft een plantenvraagbaak ingesteld. Iedere inwoner van Amsterdam kan gratis advies inwinnen voor zijn of haar plant, die niet naar behoren wil gedijen. De „Plantendokter" houdt elke woensdagmid dag zitting op de stadskwekerij „Franken- dael" en stelt zijn ervaring op het gebied van bloemen, planten en struiken ten dien ste van het publiek.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9