Twee Russische kernproeven na afwijzing van westelijk aanbod Aanknopingspunten voor onderhandelingen? DC-6 met 83 inzittenden bij Shannon verongelukt Duitse coureur Von Trips reed het publiek in HET WEER ORKAAN OP DE KUST VAN LOUISIANA Twee Nederlanders onder de doden Bejaard echtpaar door kolendamp omgekomen Hij zelf en twaalf toeschouwers gedood Duitse trawler zou opzettelijk netten hebben „afgevist" Schilderijendiefstal in West Los Angeles Kwart miljoen mensen zoekt goed heenkomen fi® Dames- en kinderkleding éeè MORRIS"êejoreijou êmj! 46e JAARGANG NUMMER 262 MAANDAG 11 SEPTEMBER 1901 Diep betreurd V Drieënhalfjarig meisje in Haarlem verdronken Enkele buien Het woord is aan... Vissers verontwaardigd In de krant van heden: SUÈDE DAMES- EN HERENJASJE? Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adxn. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Kroestsjev beval in zijn antwoord opnieuw het sluiten van een Duits vredesverdrag aan, „opdat te rechter tijd kan worden voorkomen dat de hel van een kernwapen oorlog losbreekt". Hij sprak ook over Amerikaanse oorlogsvoorbereidingen", waaraan hij toevoegde: Dergelijke voorbe- WASHINGTON (Reuter, AFP, UPI) r verwacht hadden, was zo'n gedetailleerd n„ c„vi„t TTnie heeft rnndacr weer antwoord op hun voorstel. Zij geloven al- De bovjet-Unie heelt zondag weer K de verslaggeveri dat het Russische twee kernproeven in de dampkring ge- antwoord diverse punten bevat, waarover nomen en aangekondigd dat zij van onderhandeld kan worden. 13 september tot 15 oktober proeven I volgens Tass heeft Kroesjtsjev in zijn met meertrapsraketten zal nemen in het antwoord een beroep op de Amerikaanse midden van de Stille Oceaan, nadat en de Britse regering gedaan om, teza- kTrnecitsiev vaterdav afwijzend had 2e- men met de Sovjet-Unie. te werken voor Kroesjtsjev zaterdag atwijzend nao ge het bereiken van een volledige internatio- antwoord op het Amerikaans-Britse l naje ontwapening. Dit is het voornaamste aanbod om de proeven met kernwapens probleem van onze tijd, aldus Kroesjtsjev. in de atmosfeer te staken. Premier Neh- 1 J hoe van India, die inmiddels in zijn land is teruggekeerd heeft Kroesjtsjev even min van zijn standpunt kunnen af brengen, zoals blijkt uit het gezamen lijke Indisch-Russische communiqué dat over diens besprekingen met de Russi sche leider is uitgegeven. Inmiddels hebben de Amerikanen besloten binnen korte tijd veertigduizend man troepen naar Europa over te brengen en hebben de landen van het Warschau-pact een verdere versterking van hun strijd krachten aangekondigd. De Amerikaanse Commissie voor Kern energie maakte bekend, dat de Russen zondag twee kemontploffingen teweeg hebben gebracht in het gebied van Nova Zembla. De tweede explosie had de kracht van enkele duizenden tonnen T.N.T. De eerste explosie had de kracht van ver scheidene miljoenen tonnen T.N.T. De Sovjet-Unie heeft sinds zij haar kernproe ven tien dagen geleden hervatte, zes ex plosies teweeggebracht. Het was zonda*g de eerste maal dat zij twee proeven op I onder wie twee Nederlanders de dood in- één»dag nam. Het officiële Russische pers- sleurde. Het zijn de heer C. Waiboer, werkzaam bij het Bureau Gemeenschap pelijke Diensten (B.G.D.) te Wageningen uit Bennekom, en ir. J. W. C. Wesenberg uit Tilburg, bedrijfsleider van de textiel fabriek van Puyenbroek te Goirle. Men vraagt zich af waarom de viermo- reidingen worden ook door de Amerikaan se bondgenoten in militaire blokken geno men en West-Duitsland staat hierbij voor aan. GENEVE, (Reuter) De conferentie van Amerikaanse, Britse en Russische vertegenwoordigers over het sluiten van een verdrag over het verbod van kernwa penproeven, welke sedert 31 oktober 1958 met onderbrekingen in Genève is gehou den, is zaterdag op verzoek van de weste lijke landen verdaagd tot na de bespre^ king van de kwestie der kernproeven in de UNO-Assemblee, welke 19 september in New York begint. Voor het eerst is in de staat New York een verhoging van de radio-activiteit ten gevolge van de Russische kemproeven ge meten. De radio-activiteit in de damp kring is te Albany gestegen van 0,05 mi cro-microcurie tot 6,2 micro-microcurie. De straling wordt gevaarlijk bij 100 mi cro-microcurie. De waarnemingspost in Anchorage (Alaska), die kort na de eerste Russische kernexplosie meldde dat de radio-activi teit 6,5 micro-microcuries bedroeg, heeft bericht dat deze gedaald is tot 0,51. (Van onze corréspondent) LONDEN Op de grijze moddervlakte van de monding van de rivier de Shannon aan de westkust van Ierland liggen de wrakstukken van een Amerikaans charter vliegtuig van de President Airlines, dat gis termorgen vlak na de start van Shannon- Airport verongelukte en 83 inzittenden, bureau Tass heeft meegedeeld dat de Russische wetenschapsmensen „de ontste. kingsinstallatie beproeven" voor de hon derdmegaton kernbom „die wij al heb ben". De Sovjet-Unie zal van 13 septem ber tot 15 oktober proeven met meertraps raketten nemen in de richting van het middelste deel van de Stille Oceaan, zo torige DC-6, op weg van Dusseldorf naar heeft Tass meegedeeld. Teneinde de vei- Chicago, met voornamelijk passagiers ligheid te waarborgen heeft de Russische voor een agrarisch congres in deze Ameri- regering Tass gemachtigd te melden, dat aan de regeringen van andere landen die de zee- en luchtwegen op de Stille Oceaan gebruiken gevraagd wordt de betrokken instanties te instrueren gedurende de lan ceringen geen schepen en vliegtuigen in het aangegeven gebied, ongeveer 1600 km ten zuidwesten van Hawaii, te doen bin nenkomen. LONDEN, (Reuter) Premier MacMil lan en president Kennedy hebben in een gemeenschappelijke verklaring gezegd het diep te betreuren dat de Sovjet-Unie hun voorstel voor het staken van kernproeven in de dampkring heeft verworpen. Deze afwijzing is volkomen in strijd met de herhaalde verklaringen dat de Sovjet- Unie bezorgd is over de gevaren die der gelijke proeven voor de gezondheid der mensen meebrengen. De premier en de president herhalen dat zij bereid blijven te onderhandelen over een zo ruim moge lijk gecontroleerde overeenkomst over het verbod van kemproeven, aldus de verklaring. Volgens de Washington Post hadden Kennedy en MacMilland een Russische verwerping verwacht, maar wat zij niet In Groningen heeft zich een geval van I kolendampvergiftiging voorgedaan, waar van het bejaarde echtpaar S. Boersma en M. Boersma-Vink het slachtoffer is gewor den. De heer Boersma was 89 jaar, zijn vrouw 83 jaar. Zij werden levenloos aangetroffen in de aan de woonkamer grenzende slaapkamer. Daar brandde een haard, waarvan de af voer naar de schoorsteen vrijwel geheel afgesloten was. Advertentie kaanse stad aan boord in Shannon zes uur vertraging had. Oorspronkelijk zou het toestel slechts veertig minuten op het „laatste" vliegveld van Europa blijven voor het nemen van brandstof. De Ameri kaanse gezagvoerder rapporteerde geen mechanische fouten. Een functionaris op het vliegveld verklaarde later dat de voor naamste reden was, dat de bemanning die het toestel hier moest overnemen voor de vlucht over de Atlantische Oceaan, niet de voorgeschreven rustperiode had gehad. Niettemin onderzoeken Ierse luchtvaart deskundigen wat de bemanning deed tij dens de twaalf uur van de rustperiode. Toen het toestel eindelijk opsteeg, hing er een dikke mist, zo dicht zelfs dat vlieg veldfunctionarissen enigszins verbaasd wa ren dat het toestel toestemming had ge kregen de lucht in te gaan. Kort na het opstijgen in de nacht van zaterdag op zon dag hoorde het personeel van het vlieg veld dat de motoren plotseling stopten. Even later hoorde men het vliegtuig neerkomen. Het toestel dat om vrijwel dezelfde tijd was opgestegen als de K.L.M. Super Con stellation Triton van Viruly op 5 septem ber 1954 kwam terecht op een plek, onge veer drie kilometer van de plaats, waar zeven jaar geleden 27 mensen omkwamen. Het vliegtuig stortte van een hoogte van ruim 150 meter in het water, dat hier bij vloed ongeveer drie meter diep is. Het toe stel kwam ondersteboven te liggen en vrij wel alle inzittenden moeten op slag zijn gedood. Alleen het staartstuk was nog on- jf»» yy- li beschadigd, en vermoedelijk zat in dit ge deelte de 25-jarige vrouw, die door red dingsploegen rondzwemmend werd aange troffen en die toch aan haar verwondingen bezweek. In tegenstelling tot het ongeluk met het K.L.M.-toestel werd bij deze ramp wel on middellijk alarm geslagen. Op de contro letoren had men het opstijgen van het toe stel namelijk gadegeslagen op het radar scherm. De radarwaarnemer zag dat het toestel een bocht naar links maakte in- plaats van de voorgeschreven bocht naar rechts en toen volledig van het scherm verdween. Reddingsploegen vonden het verongeluk te toestel spoedig. Het was echter vloed en men moest het lage tij afwachten voor men aan enige reddingspoging kon den ken. De lijken van 63 passagiers werden geborgen. In Dusseldorp gingen geruch- De plaats van de ramp. (Telefoto) ten dat het vertrek van het toestel twee maal was vertraagd door een technische storing, hoewel een vertegenwoordiger van de „President Airlines" verklaarde dat het vliegtuig was verlaat door slecht weer. Behalve de twee Nederlanders waren vijfenzestig Duitsers, zeven Oostenrijkers en twee Zwitsers aan boord. De beman ning van het toestel bestond uit vier Am: rikanen plus een Oostenrijkse en een Fin se stewardess. De laatste zou van Ameri ka naar Birma doorvliegen om haar ver loofde op te zoeken. v HAARLEM GEN. CRONJÉSTRAAT 59 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Over wegend matige wind tussen west en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Twaalf toeschouwers en de prominente I Westduitse coureur Wolfgang Graf Berghe von Trips zij'n zondag in Monza in de tweede ronde van de Italiaanse Grand Prix om het leven gekomen. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat de Lotus van Jimmy Clark en de I errari van Von Trips met elkaar in hotsing kwamen. De Ferrari boorde zich door de afrastering heen en belandde in het publiek. Tegelijkertijd raakte op de zelfde plaats ook de Lotus van de Brit Gerald Ashmore van de baan. Twaaf toe schouwers werden door de aanstormen de wagens gedood. De 33-jarige Von Trips kwam onder zijn Ferrari terecht. Op de weg naar het ziekenhuis is hij overleden. Ashmore en Clark liepen slechts onbeduidende verwondingen op Ongeveer 25 toeschouwers werd daar entegen ernstig gewond in een zieken- 1 huis in Monza opgenomen. Wolfgang Graf Berghe von Trips, die met het oog op het grote aantal ongeluk ken waarbij hij betrokken is geweest vaak schertsend „Graaf Ongeluk" werd ge noemd, was als favoriet voor de race ge start. Aangezien zijn Ferrari aanzienlijk sneller was dan de andere merken werd hij algemeen als winnaar gedoodverfd. Een zege zou de Rijnlander het wereld kampioenschap der coureurs hebben ge bracht. Ook vorig jaar is de Italiaanse Grand Prix op het snelle en bijzonder gevaarlij ke circuit van Monza gehouden. Toen heb ben met uitzondering van de Italianen en de Westduitsers alle prominente coureurs na een actie van Stirling Moss de race ge boycot. Aangezien de Grote Prijs van Ita lië dit jaar van groot belang was voor het eindklassement van de competitie om de wereldtitel hebben de coureurs dit jaar slechts zwakjes tegen de aanwijzing van het Monza-circuit geageerd. „Wat de wedstrijd van morgen betreft, waag ik me niet aan een voorspelling. Al les kan in deze wedstrijd gebeuren", zo had Von Trips zaterdag tijdens de laatste De wagen van Von Trips schiet hier het publiek in. Het voorbij stormende veld wordt geleid door Phil Hill, die wereldkampioen is geworden. (Telefoto) training verteld tegen een correspondent van UPI. Phil Hill, die na de wedstrijd nu wereld kampioen der coureurs werd was erg on der de indruk: „De dood van Von Trips is een vreselijke slag voor de racewereld. Ik had gehoopt een kans op de wereldtitel te hebben, maar niet zo. Von Trips ver diende de titel en hij is moreel de winnaar daar hij op het ogenblik van zijn dood de lei-ding nog had in het klassement". De Engelsman Stirling Moss, die nadat hij zich op de derde plaats had genesteld na 36 ronden moest opgeven wegens een defect stuur, zei, dat Von Trips een goede vriend was. „Hij heeft andere ongelukken gehad tijdens zijn carrière, maar zijn er varing was werkelijk eerste klas en stel lig zou hij een van die legendarische figu ren worden als Alberto Ascari, Juan Ma nuel Fangio en anderen die een plaats hebben verworven in de geschiedenis van het autorennen". (Vervolg op pag. 12) Zondag is het drieënhalfjarig meisje Elisabeth Juliana Warmerdam uit ide Tes lastraat in een sloot langs de spoordijk aan de Rutherfordstraat in Haarlem-Zuid west te water geraakt en verdronken. Om streeks halfvijf is het meisje voor het laatst gezien. De politie kreeg om halfze ven de mededeling dat het meisje vermist werd en stelde een onderzoek in. Een half uur later meldde zich een dame die het kind gevonden had in de spoorsloot. Wertheimer: Grootmoedigheid is de doeltreffend ste wraak. Grote verontwaardiging heerst onder de Nederlandse schippers van trawlers over het optredén van de Westduitse trawler „Hallenbank" uit Bremerhaven. De „Hal- lenbank" zou namelijk de trawlemetten van twee Nederlandse schepen hebben „af gevist".' Volgens de schippers van beide schepen, de Vlaardingen 84 „Jan Senior", en de Scheveningen 242 „Huibertje" ge schiedde dit moedwillig. Beide schippers hebben zowel bij het Duitse visserij wacht schip „Friedjof" als bij het Nederlandse hospitaalkerkschip „De Hoop" melding ge maakt van het gebeurde. In visserij kringen te IJmuiden wijst men er op, dat de trawlervloten van vele West- europese landen in deze tijd van het jaar bij de Doggersbank vissen op kuitzieke haringen, die zich in grote scholen dicht bijeen bevinden. Daar alle schepen op deze concentratie willen vissen, komt het vaak voor, dat de trawlers elkaar op slechts enkele meters afstand passeren. De netten, die 'over de zeebodem worden voortge trokken, kunnen ook met elkaar in aan raking komen. Een scherpe of enigszins ongelukkige manoeuvre, vooral van een trawler die het net uitzet of binnenhaalt, kan het „afvissen" van de netten en van de visborden, die met elkaar een waarde van 2.000 tot 4.000 hebben, tot gevolg hebben. Onder andere twee Picasso's en een Modigliani ontvreemd De politie in West Los Angeles heeft mee gedeeld dat zondagavond uit de woning van een welgesteld industrieel vier mo derne schilderijen met een waarde van 670.000 dollar zijn gestolen. De diefstal had plaats in de woning van David E. Bright, president van de H. and B. American Corporation (een holding company). Al leen de meid was in huis. Jean Profeser, de 24-jarige gedienstige van de Brights die zeven weken geleden uit Hay-on-Wye in Wales naar Amerika was gekomen, had juist de hond in zijn hok gesloten toen een man haar een revol ver voorhield en dwong hem binnen te la ten. Hij sloot haar op in een kast in een der dienstvertrekken; hij had slechts zes mi nuten nodig om de doeken te stelen en te vertrekken. De ontvreemde schilderijen zijn Pablo Picasso's „Sebastianus". waar de 400.000 dollar en daterend uit de zoge noemde blauwe periode van de schilder; „Blik uit venster" van dezelfde kunstenaar en geschat op 100.000 dollar; een vrouwen portret van Modigliani, waarde 50.000 dol lar, en een abstract doek van de Italiaan Afro Basaldella, van naar schatting 20.000 dollar. GALVESTON (Texas) (UPI) Een van de grootste orkanen sinds mensenheuge nis, Carla genaamd, heeft in de nacht van zondag op maandag de kust van de Ame rikaanse staten Texas en Louisiana be reikt. De winden die haar voorafgingen, stortten zich met een snelheid van meer dan 125 km. per uur op de kust en zweep ten de golven huizenhoog op. Een tornado trof de stad Kaplan in Loui siana met windsnelheden van meer dan 240 km. per uur. Een baby van vier we ken werd gedood en 37 mensen werden gewond. Drie van hen verkeren in levens gevaar. Tachtig woningen zijn vernield en naar schatting tweehonderd beschadigd. Een hoofdleiding van de gasvoorziening sprong kapot en de elektriciteit viel uit. De orkaan had een zodanige omvang en kracht dat de meteorologen verwachtten dat zij tot meer dan 150 km. ver het land in, haar vernielend werk zou doen. Corpus Christi werd geteisterd door windstoten van 150 km. per uur. Naar schatting 300.000 inwoners van kuststeden waren naar het binnenland ge vlucht. Het Amerikaanse Rode Kruis dat belast was met de voeding en huisvesting dezer evacué5s, meldde dat het nog nim mer werk van een dergelijke omvang op zich had moeten nemen. Freeport, een industriestad met 14.000 inwoners, was de eerste stad die werd ont ruimd. Twee dijken waren bezweken on der het gebeuk der golven en het water stroomde door de straten. De burgemees ter gaf alle achtergebleven bewoners be vel de stad te verlaten. Iedereen gehoor zaamde. Galveston, in 1900 het slachtoffer van een orkaan-met-springgetij die 5000 tot 8000 mensen het leven kostte, stond blank In de binnenstad stond het water tot aar- het middel van een volwassene en steeg vijf centimeter per uur, ondanks de vij meter hoge zeeweringen. Reusachtige golven spoelden over de zee weringen. Pieren en houten gebouwen op het strand werden weggespoeld. De eiland- stad was van de buitenwereld afgesloten. Alles was rustig in Galveston. Velen wa ren gevlucht, maar duizenden achterge bleven. Ratelslangen en andere reptielen bete kenden een ander gevaar, toen zij uit hun schuilplaatsen kropen en door de straten en wegen in de kuststeden gleden. De gehele kust, van Grand Isle (Loui siana) tot in het zuiden in Texas, werd één groot moeras en nog was het ergste niet gekomen. De regen viel in stromen neer. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 6 Horen en Zien4 Kunst 4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 6 Weg en Wiel6 Feuilleton 7 Panda en andere beeldverhalen.7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 10 tot 14 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TfcL' 2235R6'

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1