Internationale overeenkomsten moeten herzien worden Administratiekosten van het GAK stegen met 7,4 De beurs NAJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN vredenburg gebouwen ARTIKELEN VOOR HUISHOUDELIJK EN PERSOONLIJK GEBRUIK Amerikaans overwicht in de lucht is van politiek en economisch belang Stakingsdreiging bij GM duurt voort Personeel eist naasting van telefoonmijen Premie-inkomsten naderen het miljard Vrachtenmarkt is aanmerkelijk vaster Aandeelhouders verhogen dividend Hoogenstraaten Najaarsbeurs geopend IMF-conferentie te Wenen SCHEEPVAARTBERICHTEN Suikergarantieprijs vastgesteld op 61,20 Roeischip voor IJsland te water gelaten Druivenfeest in het Westland MAANDAG 11 SEPTEMBER 1961 mmmm, semwEfi AMERIKA A NSE LUCHTVAAR TCOMMISSIE: Ericsson zou in Argentinië niet efficiënt werken Groenland en de EEG V.S. zouden agrarische produkten goedkoper leveren dan de EEG Stages bij de EEG Hogere omzetten bij Mees' Bouwmaterialen Luxe hotel te Djakarta Postorderbedrijf van kruideniers Kort economisch nieuws Dillon optimistisch over werkloosheidsvermindering I concert bij> de Maastreecher Bloembollen voor bevrijders Advertentie mém VRijDAC <Se N.S.-mtions. WASHINGTON (TJPI) Een bijzondere Amerikaanse commissie voor „nationale luclitvaartbelangen" heeft zaterdag te Washington schriftelijk rapport uitgebracht aan president Kennedy over de beweerde schending van de (Bermuda) luchtverkeers- overeenkomsten door Europese maatschappijen. Een regeringswoordvoerder gaf commentaar op het rapport, getiteld „plan horizon", doch zei „ik noem geen namen", toen hem de directe vraag werd gesteld of men met de Europese maatschappijen die de regels hadden overtreden, zoals in het rapport vermeld wordt, de K.L.M. en de S.A.S. bedoelde. De woordvoerder verklaarde dat er zo spoedig mogelijk op hoog niveau een beslissing moest worden genomen over de capaciteitsbepalingen en andere aspecten van de Iuchtverkeersovereenkomsten. In het rapport wordt verklaard, dat het Amerikaanse luchtverkeer tot in het be gin der vijftiger jaren duidelijk een voor aanstaande rol had gespeeld in de wereld luchtvaart. Gedurende de laatste tien jaar zijn vele andere landen bij het luchtver keer een rol gaan spelen of hebben hun activiteiten vergroot. „Een politiek die vijftien jaar geleden is uitgestippeld zal misschien niet meer geschikt zijn", aldus het rapport. In het verslag wordt voorts verklaard dat „een aanhoudend Amerikaans over wicht in het internationale luchtverkeer zonder twijfel in 's lands belang is. Onze uitgebreide economische en politieke be langen in het buitenland eisen de bijzon dere voordelen van een economisch en technisch gezond luchtverkeer. Een twee de reden om een krachtig en steeds groei end internationaal luchttransportsysteem te handhaven is de huidige en eventuele waarde voor de nationale veiligheid, in .de zin van de mogelijkheid om luchtbruggen in te stellen en het politieke contact met het buitenland te onderhouden. Daarom dient het teruglopen van de Amerikaanse deelneming in de wereldluchtvaart dat groots is op de Noordatlantische routes de volste aandacht van de regering en de meest positieve krachtsinspanningen van de luchtvaartmaatschappijen te genieten. Al naar gelang nieuwe landen pogingen ondernemen een plaats te veroveren op de luchttransportmarkt, moeten de bestaande luchtvaartmaatschappijen van alle landen enige ruimte maken en de Amerikaanse luchtvaartdiensten niet alleen de verant woordelijkheid laten nemen hun markten aan de nieuwe luchtvaartlijnen over te dragen", aldus het rapport. In het rapport wordt voorts verklaard dat sinds de Bermuda-overeenkomst in 1946 met Engeland was gesloten, „Ameri ka" meer tldn veertig- anderetweezijdige overeenkomsten is aangegaan, geschoeid op de leest van de zogenaamde beginse len van Bermuda. Hoewel wij ons steeds aan onze beginselen hebben gehouden, is van buitenlandse zijde steeds meer critiek op onze houding uitgeoefend. Er is veel gezegd van de wijze waarop Amerika over de routes onderhandelingen heeft gevoerd. Deze critiek betrof een betrekkelijk klein aantal tweezijdige overeenkomsten op grond waarvan de buitenlandse luchtlijnen aanzienlijk meer economische voordelen verkrijgen dan onze luchtvaartmaatschap pijen". De Amerikaanse regering moet beseffen dat indien zij onze internationale lucht vaartlijnen geen krachtige bijstand ver leent, zij hen misschien door subsidies zal moeten steunen, aldus het rapport. Het rapport bevat een voorstel dat de Ameri kaanse regering alle rechten die na de tweede wereldoorlog waren verstrekt zou moeten herzien. Dit zou moeten geschie den in het licht van de politiek op grond waarvan deze rechten waren verstrekt en ontvangen en de mogelijke ontwikkelin gen. „Specifieke overeehkomsten moeten weer onder de loep worden genomen, in het bijzonder die getallen waar aan bui tenlandse luchtlijnen eerder uit politieke, dan uit economische overwegingen voorde len werden verstrekt. Belangrijke proble men die hiermee gepaard gaan zijn beper kingen, tariefmoeilijkheden, onderlinge af spraken, capaciteitsbepalingen en de rol van de Internationale Luchttransportver eniging (International Air Transport Asso ciation) in het bevorderen of het schaden van de Amerikaanse belangen", aldus het rapport. In het verslag wordt tenslotte verklaard dat er onmiddellijk moet worden opgetre den in bepaalde kritieke gebieden waar dit binnen het kader van de bestaande moge lijkheden kan worden gedaan, dit in 's lands belang en om een gelijke behan deling van de Amerikaanse luchtvaart maatschappijen te bewerkstelligen. DETROIT (Reuter) In vele van de 130 fabrieken van General Motors in de V.S. dreigt vandaag een staking te zullen uit breken. Van vakbondszijde is een ultima tum gesteld, dat er vóór tien uur plaatse lijke tijd (17 uur Nederlandse tijd) een nieuw arbeidscontract moet zijn gesloten. Vorige week woensdag werd overeen stemming bereikt over een algemeen eco nomisch plan. Plaatselijk moest men het echter nog eens worden over bepaalde de tails, terwijl ook nog een akkoord moest worden bereikt over een landelijke rege ling van niet-economische kwesties. In het weekeinde waren pas in ruim twintig van /le 130 fabrieken plaatselijke regelin gen getroffen. (UPI) In een grote betaalde ad verten tie hebben de Argentijnse telefoon employees de naasting geëist van de tele- foonondememingen in de provincies Entre Rios, Mendoza, San Juan, Tucuman, Salto en Santiago del Estero. De maatschappijen zijn eigendom van de Zweedse onderne ming Ericsson. De werknemers zeiden, dat de maat schappijen een hindernis waren op de weg naar verbetering van het interlokale tele- fooonverkeer, omdat, hoewel er „belang wekkende winst'" werd gemaakt, niet de technische verbeteringen werden inge voerd, die reeds geruime tijd geleden door de overheidsbedrijven werden geïnstal leerd. De „Financial Times" maakte zaterdag melding van een tekort aan scheepsruimte in het Atlantische verkeer als gevolg van de ongewoon grote midzomer-vraag naar scheepsruimte. De wilde vaart heeft „aan zienlijk meer te doen" dan een jaar gele den en men is algemeen van mening, dat de vooruitzichten voor de scheepvaart be ter zijn dan ooit sedert de Suezcrisis in 1956 het geval is geweest. De voornaamste oorzaak van deze be- tere omstandigheden is waarschijnlijk de toeneming van de handel met de landen in het Verre Oosten, vooral met commu nistisch China. Hoewel de vooruitzichten nogal veelbelovend zijn, zouden de eige naars van schepen voor droge lading heel waarschijnlijk reeds nu lonende vracht tarieven kunnen maken, ware het niet. dat er bijna twee miljoen ton tankschipton nage gebruikt wordt voor het vervoer van graan, zo schrijft het blad. „Een andere oorzaak van het tekort aan schepen voor de wilde vaart zijn de ern stige opstoppingen in de Japanse havens. De Russen trachten zeer ijverig schepen te vinden voor het vervoer van lading ko len, suiker, graan, ruw ijzer en erts naar diverse landen, onder andere het Verenigd Koninkrijk, het overige Europa, Indone sië, Malakka en Cuba. Ook zij merken, dat er te weinig schepen zijn", aldus de „Fi nancial Times". De Nationale Raad van Groenland heeft besloten de Deense regering mee te delen dat Groenland ermee instemt dat het van het begin af vertegenwoordigd is bij de be sprekingen over toetreding van Denemar ken tot de E.E.G. De raad stelt echter als voorwaarde dat alle speciale regelingen die thans in Groen land gelden, zoveel mogelijk van kracht blijven. De Nationale Raad is in het bij zonder bevreesd voor een afspraak volgens welke alle landen van de E.E.G. in de Groenlandse wateren zouden mogen vissen. Groenland leeft namelijk bijna uitsluitend van de visserij. Bijzondere aandacht wordt in het ver slag over 1960 van de Vereniging Gemeen schappelijk Adminisaratie Kantoor (GAK) besteed aan het nieuwe hoofdkantoor in Amsterdam, waarvan de officiële opening plaats had op 1 september 1960. Het aan tal ziekmeldingen van werknemers in dienst als omslaglid van bij de bedrijfsvereni- 4ng aangesloten- -werkgevers steeg in 1960, volgens het verslag, met 6,8 pet van 1.037.709 tot 1.107.865. Uit een vergelijking van de gegevens over de laatste vijf jaren blijkt, dat van een voortgaande stijging van het aantal uitkeringsgenietenden kan worden gesproken. Voor een deel kan deze stijging worden toegeschreven aan de toeneming van het aantal verzekerden. Het uitgekeerde zie- kelgeld steeg met 16 pet van 124.601.380 tot 144.519.362. Er viel een stijging van het aantal kinderbijslaggerechtigden met ongeveer drie pet te constateren. De daling van de werkloosheid zette zich in 1960 voort. Het aantal werkloos heidsmeldingen daalde met bijna 39 pet. tot 79.065. Dit is het laagste aantal sedert de invoering van de werkloosheidswet. Het aantal bij de bedrijfsverenigingen aange sloten werkgevers bedroeg aan het eind van het jaar 112.832, een vermeerdering ten opzichte van 1959 met 1.569. Het totaal aantal geregistreerde verzekerden in de bedrijfspensioenfondsen steeg van 487.000 tot 522.000. De totale premie-ontvangsten van het G.A.K. stegen wederom aanzien lijk, namelijk van 857.686.000 tot 986.778.000. Als belangrijkste oorzaken hiervan noemt het verslag verhoging van de premiepercentages en stijging van de premieplichtige lonen. Eind 1960 was door het G.A.K. belegd 1.087 322.000 tegen vorig jaar 973 893.000. De belegging vindt plaats in: leningen op schuldbekentenis, effecten, schatkistpa pier en daggeldleningen, hypotheken, vas te eigendommen. Enkele bedrijfspensioen fondsen gingen op bescheiden schaal over tot belegging in aandelen. Het G.A.K keerde totaal uit 546.109.000 (v.j 499.429.000). De administratiekosten be liepen 41.823.000, een stijging met 7,4 pet. Gemiddeld waren 250 personeelsleden minder in dienst dan in 1959. Dit is voor een deel te danken aan het feit, dat door het betrekken van het nieuwe gebouw de -efficiencyvoor het hoofdkamtoor - kon -wor den verhoogd. Op 1 januari 1961 bedroeg het totale personeel (op hoofdkantoor en districtskantoren samen) 4166 personen (v.j. 4300 personen). Aandacht werd we derom besteed aan opleiding en scholing van het personeel. De n.v. Hoogenstraaten Conserven te Alkmaar zal over het boekjaar 1960/61 een dividend uitkeren van I2V2 pet in plaats van 10 pet, zoals door het bestuur was voorgesteld. In de jaarvergadering is name lijk, na stemming, op voorstel van een aan deelhouder een wijziging aangebracht in de door het bestuur voorgestelde verdeling van de winst over 1960/61. Dit laatste voor stel luidde: Vijf pet primair dividend, vijf pet superdividend en 19.043 te doteren aan het dividendreservefonds. Deze verde ling werd gewijzigd in: Vijf pet primair dividend, 7'/a pet superdividend en een do tatie van 6668 aan het dividend reserve fonds. De Amerikaanse minister van Handel Orville Freeman, heeft gisteren bij zijn terugkeer van een bezoek aan Brussel waar hij besprekingen voerde met ministers van de E.E.G.-landen, verklaard dat hij naar zijn mening deze landen ervan over tuigd had dat zij het toezicht op de invoer van Amerikaanse landbouwprodukten niet moesten verscherpen. Freeman zei „Wij hebben getracht hen ervan te overtuigen, dat de Verenigde Staten West-Europa veel goedkoper kunnen voorzien van tarwe, voedergranen en vele andere landbouw produkten dan de produktie ervan kan ge schieden op de kleine, minder efficiente boerderijen in West-Europa. In Utrecht is vanochtend de 77ste jaar beurs geopend. Deze beurs beperkt zich dit jaar uitsluitend tot de Vredenburggebou- wen, waar met name exposanten uit de gebruiksgoederensector manifesteren. Van de 1247 exposerende firma's komen er 803 met Nederlandse produkten uit. In totaal zijn 23 landen in Utrecht vertegenwoor digd. Na Nederland is West-Duitsland de grootste exposant met 193 inzendingen, ge volgd door Engeland (55), Zwitserland (40) en Frankrijk (39). De bezetting van de gebouwen vertoont gedeeltelijk een nieuw aspect. Zo is op de parterre van de Beatrix- en Irenehal een speciale afdeling ingericht voor baby- en kleuterartikelen. Door deze concentratie krijgt men een meer representatief beeld. De expositieruimte die de nieuwe afdeling beslaat is 3.000 vierkante meter. Het aan tal inzendingen in deze groep bedraagt 49, afkomstig uit Nederland, Canada en West- Duitsland. Teneinde jongeren die belangstelling to nen voor de werkzaamheden van de Euro pese Economische Gemeenschap in de ge legenheid te stellen hun kennis aan te vul len door praktisch werk bij de E.E.G.- Executieve Commissie neemt de commis sie een beperkt aantal stagiaires in haar diensten op. De duur van de stages be draagt ten hoogste zes maanden. Zij be ogen uitsluitend uitbreiding van kennis en gelden niet als proeftijd en geven evenmin recht op latere aanstelling. Stagiaires kun nen naar gelang van de beschikbare mid delen een vaste maandelijkse verblijfsver goeding ontvangen. Kandidaten voor deze stages moeten niet ouder zijn dan 30 jaar en hetzij minstens drie jaar hebben ge studeerd aan een universiteit of minstens twee jaar beroepservaring hebben, aldus een bekendmaking in het officiële publika- tieblad der Europese Gemeenschappen. De omzetten bij Mees' Bouwmaterialen n.v. in Groningen zijn over het eerste halfjaar 1961 belangrijk hoger geweest dan in 1960 over dezelfde periode, zo deelt de directie mede. Hoewel het winstpercenta ge op magazijnleveringen iets is terugge lopen, speciaal ten gevolge van stijgende personeelskosten, is het gemiddelde winst percentage ongeveer gelijk aan dat van 1960. De fabricage-afdelingen hebben in het eerste halfjaar gunstige resultaten be haald; ook hier vormt echter het steeds stijgende loonniveau een punt van voortdu rende aandacht voor de bedrijfsleiding. Voor het tweede halfjaar verwacht de directie een geringere omzetstijging. Ver -deie-mechanisering, zowel in de handels als in de produktieafdelingen, zal met al le kracht worden nagestreefd. Over het gehele jaar 1961 verwacht de directie ten minste een even goed resultaat als over 1960 toen op de aandelen B 10 pet. (onv.) en op de aandelen C 8 pet (onv.) dividend werd gedeclareerd. WENEN, (UPI) Elfhonderd financiële deskundigen uit 71 landen, onder wie ette lijke ministers en gouverneurs van ban ken, zullen deze maand in Wenen de con ferentie van de Wereldbank en het Inter nationale Monetaire Fonds bijwonen. Het belangrijkste doel van de conferentie is het zoeken naar middelen om het I.M.F. weer stevig op de benen te zetten. Het I.M.F. werd opgezet als een Fonds dat goud en geld fourneert aan aangeslo ten landen, die met betalingsmoeilijkheden te kampen hebben. Aangezien echter de laatste tijd vrij veel landen met deze be talingsproblemen te kampen kregen, werd er een zware wissel getrokken op het Fonds. Voorts zal de conferentie zoeken naar wegen om de onderontwikkelde ge bieden te trekken in de „economische cir culatie" van de wereld. Dit kan volgens deskundigen het best gebeuren door ruime vergroting van de produktiecapaciteit, een feit, dat vooral verwezenlijkt kan wor den door bemiddeling van de Wereldbank. In april 1962 hoopt de Indonesische re gering in Djakarta een van de meest mo derne en luxueuze hotels van Zuid-Oost- Azië te openen. Duizenden arbeiders wer ken dag en nacht aan de totstandkoming van dit gebouw van veertien verdiepingen, dat „Hotel Indonesia" zal heten. Het naar een Amerikaanse ontwerp op gezette hotel maakt deel uit van het pres- tigevertoon, dat de Indonesische regering bij de Aziatische spelen, die in september 1962 worden gehouden, wil maken. Ook wil men hiermee meer toeristen naar de Indo nesische republiek trekken. Het hotel, dat elf miljoen dollar kost, zal 432 kamers, voorzien van „airconditio ning" bevatten. Voorts zullen er een zwem bad en restaurants komen. Het hotel wordt door een hotelonderneming van „Paname- rican World Airways" geëxploiteerd. Het personeel zal uit Indonesiërs bestaan. Een commerciële organisatie van samen werkende kruideniers (de N.V.G., waarin 25 groothandelaren en ruim 1200 kruide niers zijn verenigd) heeft, naar zij ons meedeelt, een postorderbedrijf voor krui deniers („En-Ge-Vea") opgericht. Tot de goederen die dit postorderbedrijf aanbiedt behoren: huishoudelijke artike len, meubels, elektrische apparaten en speelgoed. Het ligt in de bedoeling het as sortiment uit te breiden tot 2.000 artikelen. Voorlopig laat de wet niet toe, aldus de toelichting, dat de deelnemende kruide niers een andere status dan die van agent krijgen. Zij mogen dus geen artikelen ver kopen en afleveren. Wél mogen zij ze ten toonstellen. De verkoop geschiedt dan per bestelkaart. Abida 11 te Bajo Grande. Achilles 9 140 m. w.z.w. Ouessant n. Sta. Marta Acmaea 9 23 m. w. Lissabon n. Mena. Acteon 22 te Iquique Aegis 9 v. Antwerpen n. Amsterdam. Agamemnon 9 te Rotterdam n. Hamburg. Alamak 9 82 m. w. Algiers n. Beyrouth. Alca 11 v. Rotterdam te Hamburg. Alcor 11 in Suezkanaal n. Suez. Aldabi 9 v. Rio de Janeiro n. Santos. Algenib 9 300 m. z.o Kp. Race n. Civ. Vecchia. Alhena 10 v. Rotterdam te Bremen. Alioth 10 te Dalhousie. Alnitak 11 te Recife. Aludra 10 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alwaki 9 v. Rotterdam, 10 te Hamburg. Ammon 11 te Paramaribo. Ampenan 9 40 m. o. Pantellaria n. Montreal. Amstelsluis 9 v. Nagoya n. Australië. Amstelveld 9 885 m. o.n.o. Kaodate n. Moji. Amyntas 9 te Messina nf Palermo. Andijk 10 v. Rotterdam n. Hamburg. Appingedijk 10 v. Rotterdam n. Hamburg. Area 9 210 m. z.o. Socotra n. Suez. Argos 9 4 m. z.o. Kp. Mineh n. Bourgas. Asterope 9 14 m. o. S.-Foreland n. Civ. Vecchia Attis 11 te Fuikbaai (Curagao. Averdijk pass. 10 Kp. Finisterre n. Las Palmas. Baarn 11 te Antwerpen. Barendrecht 9 v Suez n. Ummsaid. Batavia 9 v. Singapore n. Bangkok. Bat,jan 10 te Yokohama. Bengalen 10 te Singapore. Bengkalis 10 te Portland. Beninkust 9 v. Antwerpen n. Bremen. Bennekom 10 te La Guaira. Blitar 10 te Rotterdam. Borneo 9 v. Calcutta n. Penang. Bovenkerk 10 v Antwerpen te Hamburg. Burl S. Watson 9 v. Rastanura n. Hawaii. Bussum 9 75 m. o.n.o. Recife n. Rio de Janeiro. Caltex Delfzijl 10 te Fawley. Caltex Leiden 10 te Bahrein. Caltex Madrid 9 85 m. z. Finisterre n. Port Said. Caltex Rotterd. 9 180 m. o. Masira n. Botanybay. Camitia 11 te Rotterdam. Casamance 9 196 m. n.o. Kp. Villano n. Nantes, Charis 8 +e La Guaira n. Curagao. Congokust 9 te Lagos. Cradle of Liberty 9 150 m. o. Socotra n. Ph.delph. Daphnis 11 te Baltimore. Diemerdijk 9 800 m. w.n.w. Azoren n. Plymouth. Echo 9 v. Rostock n. eL Havre. Eemland 10 te Porto Alegre. Esso Nederland 9 te Kopenhagen. Forest Ttown 9 311 m. z. Djeddah n. Oslo. Gaasterkerk 10 v. Alexandrië n. Genu. Gaasterland 9 315 m. w. Dakar n. Recife. Geertje Buisman 1 Ov. Mersin. Geeststar 10 v. Trinidad n. Castries. Groote Beer 9 v. New York n. Rotterdam. Groote Kerk 9 tc Djibouti. Guineekust 9 te Antwerpen. Hector 9 v. Piraeus n. Rhodos. Hecuba 10 te Puerto Cortes. Heemskerk 9 v. Hamburg n. Bremen. Helicon 9 v. Paramaribo n. Rotterdam. Hersilia 9 v. Paramaribo n. Rotterdam. Holendrecht 9 700 m. o. Kp. Race n. P. Churchill Iberia 10 v. Nantes n. Rotterdam. Ivoorkust 9 v. Abidjan n. Lagos. Johannes Frans 12 te Calcutta verwacht. Johan van Oldenbarnevelt 10 v. Tahiti n. Callao Kaloekoe 11 te Singapore. Kalydon 9 v. Punta Cordan n. Pauillac. Kara 9 v. Rotterdam n. Karlsman. Karossa 10 te Fak Fak. Kasimbar 9 v. Sorong n: Cebu. K^telysia 9 op Amazonerivier n. Curagao. Kerkedijk 9 te Antwerpen. Kieldrecht 10 v. Barcelona n. Rotterdam. Kinderdijk 10 v. Rotterdam n. Hamburg. Kloosterdijk 11 te Tampico. Koningswaard 9 250 m. z.w. Ushant n. Curagao Kopionella 10 v. Peurto Miranda n. Rotterdam Korovina 9 v. Suez n. Rotterdam Kreeft 9 85 m. z.z.w. Bergen n. Narvik. Kryptos 9 375 m. n. Fayal n. Curagao. Laarderkerk 10 te Suez. Laga 9 55 m. n.w. Oporto n. Ellesmereport. Leiderkerk 11 te Rotterdam. Leopoldskerk 9 150 m. o.z.o. Messina n. Pt. Said Liberiakust 13 te Antwerpen verwacht. Liberty Bell 10 te Maracaibo. Lutterkerk 9 635 m. n.o. Aden n. Port Said. Lycaon 10 te Penang. Maasdam -9 90 m. z.o. Sable eil. n. alway. Maureen 9 v. Hamburg n. Rotterdam. Medon 9 v. Bremen n. Antwerpen. Meerdrecht 9 360 m. n.o. Belle Isle n. P. Church. Merwelloyd 9 v Penang n. Aden. Mississippilloyd 10 te New Orleans. Modjokerto pass. 9 Ceylon n. Djibouti. Moh. Reza Shah 9 20 m. n.w. Svent n. Port Said Molenkerk 9 40 m. z.w. Lissabon n. Marseille. Moordrecht 9 40 m. z. Malaga n. Wadifeiran. Munttoren 9 22 m. o.z.o. Mena n. Lour. Marques. Naess Comm. 9 40 m. z.z.w. Lissabon n. Fawley Naess Tiger 10 te Punta Palmas. Neder-Eems 9 te Sandakan. Neder-Ebro 9 415 m. o.z.o. Sokotra n. Aden. Neder-Weser 9'v. Antwerpen n. Amsterdam. Nestor 9 80 m. o. Sicilië n. Gibraltar. Noordam 11 te Rotterdam. Noordwijk 9 150 m. n. Kp. Blanc n. IJmuiden. Notos 8 v. Amsterdam n. Aalborg. Nijkerk 9 te Hamburg v Bremen. Ondina 11 te Mena A1 Ahmadi. Oranje 9 v. Port Everglades n. Cristobal. Oranjefontein IC te Kaapstad. Oranje Nassau 9 te Curagao. Pacaya 11 te Port of Spain verwacht. Parkhaven 10 v Buenos Aires n. Santos. Parthenon 9 te Puerto Qabello. Pericles 9 v Buena entura n. Guayaquil. Philidora 9 15 m. z. Daedalus n. Mena. Prins Johan Willem Friso 10 te Casablanca. Prins Maurits 12 te Montreal verwacht. Prins der Nederlanden 9 v. Plymouth n. A'dam Prinses Irene 9 v. Rotterdam n. Montreal. Pygmalion 10 te Barranquilla. Reza Shah The Great 9 140 m. z. Djeddah naar Ummsaid. Rotte 9 220 m. o. Kp. St. Rocque n. Curagao. Sabang 9 v. Phnompenh n. Haiphong. Rijnkerk 9 te Rotterdam. Samarinda 9 150 m. z.w. Mogadiscio n. Djibouti. Sambas 9 v. Haiphong n. Phnompenh. Sarpedon 11 te Puerto Plata verwacht. Schouten 9 v. Beira n. Kaapstad. Senegalkust 9 140 m. z. Las Palmas n. Freetown Serooskerk 9 v. Rotterdam n. Suez. Sirrah 9 v. enua n. olf van Mexico. Slamat 11 te Bluff. Sliedrecht 11 te Norfolk. Sloterdijk 10 te Philadelphia. Socrates 11 te Pisco. Solon 9 345 m. w. Finisterre n. Curagao. Stad Delft 9 600 m. o.n.o. K. Race n. Rotterdam Stad Haarlem 10 te Rotterdam. Stad Leiden 11 rede Sagunto. Stad Schiedam 9 100 m. n.w. Terschell n. Narvik Stad Utrecht 9 70 m. z.z.w. Ouessant n. Vitoria Statue of Lib. 9 100 m. n.o. Bahrein n. Ph delph Steenkerk 9 200 m. w. Monrovia n. Kaapstad. Stentor 9 v. Bremen n. Amsterdam. Steven 9 v. Hamburg n. Montreal. Straat Banka 10 te Singapore verwacht. Straat Magelhaen 10 te East-London. Streefkerk 9 v. Marseille n. Avonmouth. Sunetta 10 v. Rotterdam/n. Karlshamn. Tacana 10 v. Puerto Limon n. Puerto Barrios. Talisse 9 v. Kobe n. Kamaishi. Tamara 9 95 m. z.o. Port Sudan n. Mena. Themis 11 v. Port of Spain n. Fort de France. Thuredrecht 9 100 m. n.n.o. Terceira n. Venetië Tjisadane 9 690 m. z.o. Rio de Jan. n. Rio de Jan Tjiwangi 11 te Hongkong. Triton 10 v. Georgetown n. La Guaira. Van Cloon 9 120 m n.o. Singapore n. Hongkong Van Linschoten 9 230 m. o. Chagos n, Kaapstad Vasum 9 450 m z. Ceylon n. Bandar Mashur. Vivipara 9 15 m. n.w. Iraklion n. Hamburg. Vlieland 10 v. Rotterdam n. Stockholm. Vlist 11 te Norfolk verwacht. Waibalong 9 100 m. w.n.w K.Guardafui n. M'basa. Waingapoe 10 te Kuwait. Waterland 10 te Ilheus. Weltevreden 9 160 m. n.o. ibraltar n. Port Said Westerdam 11 te New York. Westland 9 v. Las Palmas n. Montevideo. Willem Ruys 11 v. Sydney n. Wellington. Willemstad 8 te Amsterdam. Witmarsum 10 te Vlissingen. Wonosobo 9 22 m. n o. Kp. Palos n. Rotterdam Zaanland 10 te Montevideo. Zafra 9 v. Rotterdam n. Mena A1 Ahmadi. Zaria 9 110 m. on o. Ras Fartak n. Mena. Zonnekerk 11 te Suez. Zuiderkerk 9 v. Hamburg n. Antwerpen. Zwijndrecht 9 400 m. w. Ouessant n. Terneuzen KLEINE VAART Alcetas 8 te Genua n. San Feliu. Ardeas 8 v. Rotterdam n. Piraeus. Areas 9 90 m. z w Ouessant n. Rotterdam. Bab T pass. 9 ET-ST-boei v. Zaandam n Delfzijl Brouwersgracht pass. 8 Goeree n. Antwerpen. Heerengracht 8 10 m. v. Flamboroughhead naar Draco 8 v. Lissabon n. Gibraltar. Elsa pass. 9 JE-2 v. Cuxhaven n. Zaandam. Flevo pass. 9 Borkumrif n. Amsterdam. Middlesborough. Helvetia S pass 9 Vlissingen n. Antwerpen. Inspect. Mellema 9 te Haisborough n. Antwerpen Joost 9 dwars Fehmarnbelt n. Gefle. Julia Mary 9 op Thames n. Amsterdam. June 8 op Thames n. Dundee. ICaap Falga 8 60 m. o. Sundsvall n. Amsterdam Keizersgracht .9 8 m. n. Hoek v. Holl n Helsinki Leonidas 9 60 m o. Kp. Dagata n. Antwerpen. Lijnbaansgracht 9 20 m. n.w. Arkoma n. A'dam Magas 9 te Amsterdam n. Rotterdam. Manto, 9 te Royal Sovereign n. Amsterdam. Marianne 9 dwars Vlissingen n. Rotterdam. Midas 9 50 m. z.w. Cartagena n. Malaga. Nero 8 v. Aarhus n. Amsterdam. Phidias 9 te Finisterre n. Antwerpen. Plato 9 20 m. n o. Ouessant n. Antwerpen. Tilly 8 te Köpir.g v. Sundsvall. Twee Gebroeders 9 60 m. n o. Ouessant n Bilbao Westerdok 9 dwars IJmuiden n. Gothenburg. Wilpo 9 v. Greath Yarmouth n. Delfzijl. SLEEPVAART Clyde 7 2100 m. w. Panama n. Osaka. Gele Zee 7 v. Liverpool n. Cork. Hudson 7 150 m n.w. Malta n. Istanbul. Mississippi 8 700 m. n.o. Aden n. Ras Al Khafji Oostzee 7 v. Halifax n. Valencia. Poolzee 7 600 m. w. Azoren n. Le Spezia. Rode Zee 7 te Abidjan. Schelde 8 Levant vlotgetr. en te Hoek v Holland Steenbank 8 v Hoek v. Holland n. Kijkduin. Tasmanzee 7 300 m. o. Curagao n Rotterdam. Tyne 7 600 m. n.w. Azoren n. Gyon. De nieuwe suikergarantieprijs is vast gesteld op 61,20 per 100 kg suiker, af fa briek (vorig jaar 62,10) voor suiker be stemd voor binnenlandse consumptie, voor een totale hoeveelheid van 480.000 ton. Het ziet er, op grond van de oogstverwach- tingen, naar uit, dat de totale hoeveelheid geproduceerde suiker dit jaar iets kleiner zal zijn, zodat alle suiker onder de garantie valt. Zoals bekend, geldt deze prijs voor de suiker die in het komend seizoen wordt geproduceerd. Een desbetreffende verorde ning zal binnenkort door de minister van Landbouw worden uitgevaardigd. Zweden weigert Finse vliegtuigorder Volgens de Svenska Dagbladet heeft de Zweed se regering een order van 100 miljoen kronen (ongeveer 75 miljoen gulden) voor de levering aan Finland van Saab J-35/F draken-gevechts vliegtuigen geweigerd. De toestellen zouden moe ten worden uitgerust met radar en geleide Fal- conraketten. De uitvoering van de order zou de afleveringen aan de Zweedse luchtmacht ver tragen en ten tweede zou de voorgestelde beta lingsregeling niet. bevredigend geacht worden. De Amerikaanse uitvoer naar Oost-Europa Het Huis van Afgevaardigden heeft met 90 te gen 1 stem besloten dat een commissie een on derzoek zal instellen naar de Amerikaanse uit voer naar de Sovjet-Unie en andere Oosteuropese landen. Een lid van het Huis gaf de mening van vele leden als volgt weer: ,,Het lijkt volkomen belachelijk om in een koude oorlog, die warmer dreigt te worden, handel te drijven met commu nistische landen die van plan zijn ons te begra ven''. In december zal een nieuwe IJslandse transportboot de driewekelijkse dienst tus sen Reykjavik en Rotterdam gaan onder houden voor het vervoer van bevroren ge fileerde vis. Het is de 2.000 ton metende .Dranga Jokull", die zaterdag bij Nij megen bij de scheepswerf gebr. Van der Werf van de dwarshelling gleed. De .Dranga Jokull" is een van de eerste zee schepen, die in Nederland voor IJslandse rekening zijn gebouwd. Het IJslandse motorschip beschikt over koelruimen waarin de temperatuur op -20 graden C. wordt gehouden. Op dezelfde werf hoopt men binnenkort over te gaan tot de bouw van een weer- schip, het eerste dat voor eigen land wordt gemaakt. Nederland heeft thans twee weerschepen in dienst, de „Cirrus" en de „Cumulus", beide omgebouwde Ameri kaanse fregatten. De nieuwe boot dient ter vervanging van de „Cumulus" en gaat varen op het noor delijke gedeelte van de Atlantische Oceaan. Daar zullen Waarnemingen voor het K.N.M.I. en voor de Rijksluchtvaartdienst worden gedaan. De boot wordt 62 meter lang, 12V2 meter breed, 4!/2 meter diep en krijgt een dienstsnelheid van 12 mijl. Er komt accommodatie voor 62 man. Ook de motoren van deze boot zullen geheel van Nederlandse makelij zijn. Alle druivenprinsessen, -feeën en -ko ninginnen, die het Westland ooit gekend heeft, zijn zaterdagmiddag in een luister rijke oogststoet door deze tuinbouwstreek getrokken ter gelegenheid van het tiende oogst- en druivenfeest, dat daar tot vrij dag 15 september wordt gevierd. Hoofd persoon in de stoet was Edith van der Wel, een 23-jarige Lierse schone, die dit jaar door de Broederschap van de Blauwe Druif uitverkoren werd tot druivenprin- ses. Zij zat met haar beide hofdames, Amy Lange uit Naaldwijk en Ans de Vis uit Kwintsheul, op een van de mooiste praal wagens ir deze stoet, die 32 corsowagens telde. Duizenden Westlanders, maar ook hon derden uit omliggende steden hebben de stoet gezien, die via De Lier, Kwintsheul. Wateringen, Poeldijk en Honselersdijk naar Naaldwijk reed. Met schetterende fanfares van zes mu ziekkorpsen werd ze daar begroet. Op het Wilhelminaplein, dat was herschapen in een oosterse tuin, werd de prinses toege sproken door de burgemeester van Naald wijk, die haar installeerde door het over handigen van een scepter. Des avonds woonde de druivenprinses De Amerikaanse minister van Finan ciën, Dillon, heeft gisteren verklaard, dat de werkloosheid in de Verenigde Staten binnen een jaar waarschijnlijk zal afne men tot 4,5 pet. van het huidige „niet toe laatbare hoge peil" van bijna zeven pet. Indien de economische groei zo snel zou verlopen als hij verwachtte, zou de werk loosheid omstreeks Kerstmis zijn afgeno men tot zes pet. of minder en tegen het midden van bet komende jaar mogelijk tot vijf pet. Minister Dillon raamde het bruto natio naal produkt van de Verenigde Staten voor dit jaar op 520 miljard dollar, het geen een vergroting zou zijn met 3Va pet. en opzichte van het afgelopen jaar. Hij zei te verwachten, dat het bruto nationaal produkt in het tweede kwartaal van 1962 tot 565 miljard dollar op jaarbasis zal toe nemen. BREMEN KOOPT HOOFDFABRIEK VAN BORGWARD NIET Dp Senaat van Bremen heeft gisteren in een speciale vergadering besloten de hoofdfabriek van Borgward-concem niet te kopen. De wet houder van Financiën, Nolting-Hauff, verklaar de dat dit betekent, dat het faillissement van de fabriek in Sebaldsbrück en van de Goliath-fa- briek waarschijnlijk niet meer tegen te houden zal zijn. In laatste instantie moet de rechtbank hierover beslissen. DE INVOERBEPERKING VOOR AMERIKAANSE I TOERISTEN (UPI). Vandaag wordt in Amerika een nieu we bepaling van kracht, volgens welke Ameri kaanse toeristen die naar het buitenland zijn geweest, voor niet meer dan honderd dollar aan belastingvrije artikelen uit het buitenland mogen invoeren. Tot nu toe was dit plafond vijfhonderd dollar. De toeristen zullen voorts de in het bui tenland gekochte goederen moeten opgeven. Tot nu toe hoefde dat niet indien men voor niet meer dan tweehonderd dollar meebracht. Staar in de veilinghal te Naaldwijk werd gegeven. Namens de burgemeesters van de acht ..corridorgemeenten" gelegen aan de weg Eindhoven-Nijmegen, heeft de burgemees ter van Eindhoven in tegenwoordigheid van zes andere burgemeesters zaterdagmiddag de heer Daczkowski, ex-president van de 101ste Airborne Division Association, een aantal brieven overhandigd, waaronder één bestemd voor president Kennedy. De heer Daczkowski vertrok vandaag in ge zelschap van mej. Gerrie van Lieshout uit Eindhoven naar Amerika om daar namens de burgemeesters van de acht „corridor- gemeenten" aan de commandant van de 101ste Airborne Division een pakket van meer dan 10.000 bloembollen te overhan digen. Deze worden in Fort Campbell, in de staat Kentucky, geplant. De mannen van de 101ste Airborne Division hebben in september 1944 de acht gemeenten, gele gen aan de „corridor", bevrijd. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv A.K U380—382 380Vj Kon. Olie111,60-f 111,70 111,70 Philips 983—988 734 Unilever 733—737 983 1 Hoogovens

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9