Tsjombe op de vlucht voor UNO-troepen Twee van zijn ministers bij actie in Katanga gearresteerd Toto met geldprijzen is nu eindelijk mogelijk HET WEER I I f JS w H i CITROËN Lord Russell één week in gevangenis a/iXiïn. «W'MORRIS êeforeijou (huj! 1 Caravelle met 77 inzittenden verongelukt Eerste Kamer heeft tijdelijke regeling, met 46-14 stemmen aangenomen Vervolging wegens mein eed van oud-directeur van schrootkas v TOTOPRIJS VOOR EEN DEELNEMER 46e JAARGANG NUMMER 264 WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR V E LS E N IJ M ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks bek zon- en feestdagen. Abonnement j"> week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jo» L. Lodewijk, Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Onvast weer SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES De schootfraude Het woord is aan... Ontdekker-XXX gelanceerd ID 19 9575.- Panhard 6375.- I 2 CV 3995.- AMI 6 5450.- GEERT HOOGEVEEN Hij weigert te buigen voor het gezag 't nieuwe damseizoen begint in oktober In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5, 12 Langs sluizen en havens5 Horen en Zien9 Kunst 9 Feuilleton 11 Panda en andere beeldverhalen.11 Ecopomisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's IJmuider Courant (Van onze correspondent) PARIJS Doordat gisteravond tegen elf uur een tweemotorig Caravelle-straal- vliegtuig van de lijn Parijs-Rabat tegen een rots vloog werd een catastrofe veroor zaakt, die alle inzittenden, 71 passagiers en de zes leden van de bemanning, het le ven heeft gekost. Het ongeluk gebeurde, overdrachtelijk ge sproken in het zicht van de haven, op het rotsplateau bij de Marokkaanse hoofdstad Rabat. De oorzaak van de ramp, waarnaar een commissie van deskundigen onder leiding van de algemene inspecteur van Air Fran ce een onderzoek instelt, wordt voorlopig voornamelijk gezocht in de zware mist bank, die de piloot ieder uitzicht moet heb ben ontnomen. De controlepost van Rabat zou echter bovendien het laatste kwartier van zijn vlucht al geen contact meer met de Caravelle hebben gehad. Een technisch mankement wordt dus evenmin uitgeslo ten, ofschoon de Caravelle pas drie maan den in dienst was. Het Franse toestel is in een moeilijk be reikbaar wild berggebied verongelukt, een omstandigheid waardoor het drie uren duurde alvorens redders de plek van de catastrofe konden bereiken. Van de luchtreus waren toen nog slechts verkoolde en brandende wrakstukken over terwijl tot ver in de omtrek de stoffelijke resten der slachtoffers lagen verspreid. Alle inzittenden moeten, zo neemt men aan, op slag zijn gedood. (Reuter) Het is het eerste ernstige ongeluk, dat de uit 27 toestellen bestaan de Caravelle-vloot van de Air France is overkomen. Sinds in mei 1959 de eerste Caravelle in dienst werd genomen hebben deze tweemotorige straalvliegtuigen voor de Air France veertig miljoen km afge legd en 20.300.000 passagiers vervoerd. Het merendeel van de slachtoffers had de Franse nationaliteit. Voorts bevonden zich tien Marokkanen, drie Amerikaanse marine-officieren, twee Russen en enige passagiers uit Luxemburg, Italië, Spanje en Zwitserland aan boord. Onder de omgekomenen bevinden zich de Australische ambassadeur te Cairo, John Quinn, de economische adviseur van de Franse ambassade te Rabat, Laurent, mevrouw Nadine Sylvere-Clouzet, de di rectrice van het persbureau „Agence Cen trale de Presse" in Marokko, en prins Sachry van Koeweit. ELISABETHSTAD (Reuter) - UNO- troepen hebben vandaag, na gevechten met Katangese troepen in de Katangese ïoofdstad Elisabethstad, de controle over de afgescheiden Kongolese staat Katanga aan zich getrokken. Er is mel ding gemaakt van omvangrijke verliezen aan beide zijden bij de voortdurende gevechten. President Moïse Tsjombe, die sedert de afscheiding van Katanga van Kongo, veertien maanden geleden, de Tsjombe Katangese staat heeft geleid, is uit Elisa bethstad gevlucht en zou zich in de buitenwijken ophouden. UNO-militairen hebben de Katangese minister van Buitenlandse Zaken Kimba en zijn ambt genoot van Financiën gearresteerd. De minister van Binnenlandse Zaken Moe- nongo, was de UNO te vlug af. Hij wist naar Noord-Rhodesië uit te wijken. Moe- nong zou, een uur voor de UNO-mili tairen hem wilden arresteren, in het reheim zijn gewaarschuwd. Ook presi dent Tsjombe zou pogen naar Noord- Rhodesië uit te wijken. Er wordt niet alleen in Elisabethstad gevochten. De UNO-troepen hebben in ge heel Katanga strategische punten bezet. Op verscheidene plaatsen zijn Katangese militairen slaags met UNO-troepen. Ver scheidene uren na het begin der gevechten in Elisabethstad was het normale leven in de stad nog volkomen tot stilstand ge bracht. Vanuit schuilplaatsen wordt door sluipschutters geschoten. De Belgische in woners van de stad zouden de UNO-troe pen bijzonder vijandig gezind zijn. Zij brachten een aantal gewonde Katangese militairen in veiligheid en zij weigerden een UNO-ambulance toe te staan de ge wonden te helpen. De Ier O'Brien, hoofdvertegenwoordiger van de UNO in Katanga, verklaarde op een persconferentie: „Aan de afscheiding van Katanga is een einde gekomen. Het is thans een kongolese provincie onder be stuur van de centrale regering in Leo- poldstad". Hij zei verder dat de UNO-troe pen zullen voortgaan met het bezetten van gebouwen in Elisabethstad. Hij voeg de hieraan toe: „in de loop van de dag zullen nieuwe maatregelen worden geno men". Een dezer maatregelen zal, naar verluidt, het afkondigen van een uitgaans verbod zijn. O'Brien heeft medegedeeld dat er later op de dag per vliegtuig een hoge com missaris van de UNO voor Katanga per vliegtuig uit Leopoldstad in Elisabethstad zal aankomen. Volgens O'Brien is de UNO in actie gekomen om een burgeroorlog tussen Katanga en de rest van Kongo te voorkomen. Hij zei dat het Kongolese na tionale leger van plan was geweest Noord- Katanga binnen te vallen. President Tsjombe, die bloedsporen op zijn kleren had, verklaarde in zijn gehei me schuilplaats tegenover een medewer ker van „Reuter" dat de UNO hem had medegedeeld dat zij drie van zijn minis ters zou arresteren en naar Leopold stad overbrengen. Hij verklaarde: „De UNO heeft tot het einde toe tegenover mij De minister van Justitie, mr. Beerman, heeft het genoegen gesmaakt, dat zijn nieuwe ontwerp tot wijziging van de Loterijwet (het toto-ontwerp) dinsdag middag vrij vlot de Eerste Kamer is gepasseerd. Toch was er anders dan twee maanden geleden in de Tweede Kamer een hoofdelijke stemming nodig. Van de zestig aanwezige leden stemden er veertien tegen het ontwerp: tien socialisten, een communist en drie anti-revolutionairen. De nieuwe regeling geldt slechts voor beperkte tijd. In 1964 zal de zaak opnieuw worden bekeken. Het wordt nu mogelijk, dat prijzen in geld worden uitgekeerd, maximaal 50.000 per deel nemer, na aftrek van belasting. Minister Beerman zei, dat hij door de aanvaarding van dit ontwerp een stevi ge wettelijke grond onder de voeten zou krijgen om de Sporttoto goede kansen te geven. Vrijwel precies een jaar geleden had de Eerste Kamer met kleine meer derheid een vorig Toto-ontwerp afgestemd. Daar is toen veel over te doen geweest. Het betrof toen een regeling dife defini tief zou gelden en dit vormde een der be zwaren van een aantal tegenstemmers, afgezien natuurlijk van de critiek op de beperking van de hoofdprijs. Andere le den stemden tegen om morele redenen. Dat de nieuwe regeling een voorlopig karakter droeg, was voor de fractie van de V.V.D. aanleiding gistermiddag vóór te stemmen. Bij de socialisten, die vorig jaar evenals de V.V.D. en bloc tegenstem den, lag de zaak iets moeilijker: zij vie len uiteen in twee gelijke groepen. De te genstanders bleven bezwaar koesteren te gen de beperkte hoofdprijs of verzetten zich op levensbeschouwelijke gronden, de socialistische voorstemmers vonden een gebrekkige tijdelijke regeling altijd nog beter dan een illegaal vergunningsbeleid. Opmerkelijk was, dat van de anti-revo lutionairen meer leden met de regering meegingen dan vorige keer (toen twee nu vier, nl. de heren Schipper, Haspels Diepenhorst en De Gaay Fortman). In de Tweede Kamer waren de anti revolutionairen om principiële redenen al lemaal tegen. Over het gesukkel met de toto is nog wel even nagekaart. Mr. Vixseboxse (C.H.) vond dat de zaak de vorige keer al geregeld had kunnen en moeten worden. In een demo cratie zijn compromissen nodig. Het is een illusie dat de praktische politiek al tijd kan worden gedekt door een (theore tisch) beginselprogramma. Dit hadden de genen, die pleiten voor zedelijke verhef fing van ons volk, moeten bedenken, zei hij. De heer Van der Waerden (Pv.d.A), wilde dat de minister de vrijheid moest hebben de maximumprijs aan de om standigheden aan te passen. Dit bedrag behoort dus niet in de wet te worden vastgelegd, maar te worden bepaald bij algemene maatregel van bestuur. De heer Van der Waerden zou tegenstemmen, om dat de minister in zijn antwoord geen en kele mogelijkheid had opengelaten om de maximumprijs in de loop van de komen de drie jaar te corrigeren, zoals de socia listische afgevaardigde had gevraagd. Voor de V V.D. sprak ditmaal mr. De Vos van Steenwijk, die liever een onbe perkte hoofdprijs had gezien en geen in de wet gefixeerd bedrag. Maar nu de wet slechts een paar jaar zal gelden stapte hij over deze bezwaren heen. Jhr. Van Meeuwen (K.V.P.) vond een discussie over de maximumprijs wei nig zinvol. Ook nu zou de K.V.P. voorstem men, in afwachting van wat de toekomst zal brengen. Wellicht zou dan het bedrag Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met later weer enige regen. Matige tot vrij krachtige wind, in hoofd zaak tussen zuidwest en zuid. Lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee Advertentie BARïËuOrÏsSTR™ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 van 50.000.,- kunnen worden verhoogd. Prof. Diepenhorst (A.R.) sprak nog eens over de bezwaren van reformato rische christenen tegen het gokspel. De to to raakt echter meer de publieke dan de persoonlijke moraal en bij de publieke moraal heeft de overheid een taak. De vlucht in buitenlandse loterijen moet wor den vermeden. Daarom zouden enkele A.R.-leden hun stem aan het ontwerp ge ven, zij het aarzelend. Minister Beerman, die thans voor de vierde keer in het parlement over deze kwestie sprak, verwachtte een redelijke, zelfs goede toekomst voor de toto. Hij vond het nodig dat er tot 1964 rust kwam over dit omstreden onderwerp. Daarom is een regeling bij algemene maatregel van bestuur niet gewenst. De bewindsman zou zijn volle aandacht geven aan de bestrij ding van buitenlandse loterijen. Staatssecretaris Van den Berge boekte I tenslotte nog het succesje, dat zijn wets ontwerp-Loterijbelasting (15 pet.) zonder hoofdelijke stemming werd aanvaard. gelogen. Dinsdagavond nog heeft de UNO I mij plechtig verzekerd, dat zij niet ge- wapenderhand zou optreden, om de Ka- tagaanse troepen te ontwapenen". Indische keurtroepen (Ghoerka's) heb ben het postkantoor te Elisabethstad be stormd. De Katangese verdedigers hielden I stand, totdat hun munitie op was, waarna de Ghoerka's het gebouw bezetten. Dit werd toen door Katangese militairen geï soleerd. Daarop werden in pantserwagens I en jeeps UNO-versterkingen aangevoerd. Deze moesten echter terugtrekken onder het zware vuur, dat Katangese militairen op hen afgaven. UNO-militairen openden het vuur op een jeep, waarin zich vier on- gewapende Katangese officieren bevon den. En hunner werd gedood. Toen een I ambulance even later poogde de gewonden in veiligheid te brengen, werd ook zij door UNO-militairen beschoten. Ook rondom de woning van minister I Kimba en in de omgeving van het gebouw van de Katangese radio-omroep hebben I Katangese en UNO-militairen slag gele verd. De woning van minister Kimba werd I gedurende een half uur door Katangese I militairen verdedigd. Pas toen konden de I UNO-militairen het verzet breken en de minister arresteren. Zij wisten ook het ge- bouw van de radio-omroep te bezetten. Al le plaatselijke verbindingen in Elisabeth- I stad zijn verbroken, evenals de internatio nale telefoon- en telexverbindingen. BRUSSEL (ANP) De Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena heeft een vlucht I van een Boeing 707 straalvliegtuig van Brussel naar Elisabethstad afgelast. Een vliegtuig van de lijn Brussel-Oesoemboera- Elisabethstad zal niet verder vliegen dan Oesoemboera. De Kongolese premier Adoela heeft, na de gevechten tussen Katangese militairen en UNO-troepen, de staat van nood in Ka- tanga afgekondigd. i Na een maandenlang onderzoek van de Justitie heeft de officier van Justitie te Den Haag, mr. dr. J. C. Maris, aan de ge wezen regionaal directeur van de schroot kas en directie-secretaris van de Hoog- I ovens te IJmuiden, de heer J. A. W„ mede gedeeld, dat hij een vervolging tegen hem zal instellen op grond van een klacht we gens meineed, destijds ingediend door de j schroothandelaar L. Worms. De heer W. heeft, toen hij door de heer Worms als getuige was gedagvaard in het thans nog lopende proces tussen de Dussel- dorpse schrootfirma Hanza en Worms ver klaard, dat de zogenaamde derdelanden- verklaringen, die de frauderende ambte naar van het ministerie van Economische Zaken had afgegeven, waardepapieren wa ren, waarop de schrootkas zonder meer verevening moest betalen. Schroot, gedekt door een dergelijk papier, behoefde vol gens de heer W. niet te worden gecontro leerd. De heer Worms noemde deze be wering van de heer W. onwaar en hij be tichtte hem ervan bewust een verkeerde voorstelling van zaken te hebben gegeven, waardoor hij zich dus aan meineed zou hebben schuldig gemaakt. De heer Worms kon zich bij zijn aan klacht tegen de heer W. beroepen op diens eigen instructies. Bij de interpellatie over de schrootfraude in de Tweede Kamer heeft de minister van Economische Zaken eveneens verklaard, dat de zogenaamde derdelandenverklaringen geen waardepa pieren waren, doch slechts als garantie bewijs dienden voor het verkrijgen van een exportvergunning, indien de Europese schrootorganisatie de partij niet zou kopen. P. V a r i n Kordaatheid kan nodig zijn, hard heid nooit. ff ,o ér v;^ President Kennedy ontving gisteren de beide boodschappers van de conferen tie van niet-gebonden landen te Bel grado, president Soekarno van Indo nesië en president Keita van Mali. Op de foto ziet men de Amerikaanse en de Indonesische president in gezel schap van de chef-protocol van het State Department Angler Biddle Duke op het vliegveld Andrews. (Telefoto). Luchtmachtbasis Vandenberg (Californië) (Reuter-AFP-UPI) De Amerikaanse luchtmacht heeft een nieuwe „Discoverer"- satelliet in een baan om de aarde gebracht. Het is de dertigste lancering van deze serie. Tijdens de komende dagen zal een poging worden ondernomen de capsule te bergen in het doelgebied nabij Hawaii in de Stille Oceaan. De Ontdekker XXX be schrijft een baan, waarvan het verste punt 555 km. en het dichtstbijzijnde punt 247 km. van de aarde verwijderd is. De om loopstijd bedraagt 92 minuten en veertig seconden. Voor de sporttoto van zondag jongst- I leden is maar één melding binnengekomen van een deelnemer die dertien uitslagen goed had. De winnaar ontvangt dus 50.000. Aangezien de eerste prijs f 119.610 bedroeg, wordt na aftrek van de I 50.000 het overschot bij de tweede prijs gevoegd, die dan 134.852 groot is. Drieën zeventig deelnemers moeten dit bedrag delen en krijgen ieder 1.847. Voor de extra-prijs van vijf gelijke spelen zijn 116 meldingen binnengekomen. De kandi daten voor deze prijs moeten 32.621 ver- delen. Advertentie HOOFDAGENT SHOWROOM: Zijlweg 26 - Tel. 17296 I KANTOOR - WERKPLAATS en MAGAZIJN Mr Cornelisstraat 54 - Telefoon 61447 (Van onze correspondent) LONDEN De 89-jarige Britse filosoof Lord Bertrand Russell, Nobelprijswinnaar en geleerde van wereldfaam, die de auto riteiten reeds enige tijd uitdaagt hem in de gevangenis te zetten als zij bezwaar maken tegen zijn burgerlijke ongehoor zaamheidscampagne tegen de kernbom, kreeg gisteren zijn zin. Hij, Lady Russell en 33 andere leiders van het „Comité van honderd", onder wie de toneelschrijvers Robert Bolt en Arnold Wesker, de dichter Christopher Logue en de predikant ds. Micheal Scott, kregen gevangenisstraffen variërende van twee maanden tot een week. Minister Buttler, bezorgd dat een door het Comité georganiseerde monsterdemon stratie zondag in het Britse regeringscen trum White Hall uit de hand zal lopen, ze ker nu het Comité deze onverwachte pro paganda heeft gekregen, trof gisteravond reeds uitgebreide maatregelen om tegen de aanhangers van het Comité te kunnen op treden. Alle politieverloven zijn ingetrokken, een extra 750 man politie is voor deze dag naar de West-End gedirigeerd en maatre gelen zijn getroffen om de procedure in het magistratenhof van Bow Street te ver snellen, zodat men daar de verwachte ar restanten zo vlug mogelijk kan wegwer ken. De minister, die zich kennelijk zorgen maakt over de indruk die de demonstra ties van Lord Russell en zijn Comité in andere westelijke landen en vooral in de Verenigde Staten maken en in deze huidi ge tijd van spanningen rond Berlijn onno dige propaganda voor de Russen levert, hoopt het plan van het Comité te kunnen opvangen met krachtige maatregelen als dat nodig mocht zijn. Een justitiële chaos was namelijk het doel van de demonstratie, die Lord Rus sell en de zijnen voor aanstaande zondag hadden georganiseerd. Zij verwachten tien duizend demonstranten, die in de brede laan op de grond moeten gaan zitten of gaan liggen, zodat de politie hen een voor een zou moeten oppakken en wegvoeren. Lord Russell kreeg nog gelegenheid aan een week gevangenisstraf te ontkomen want Reece vroeg of hij de in de Britse wet toegestane procedure om te beloven dat hij voor een bepaalde periode geen or deverstoringen zal organiseren, wilde aan vaarden. Lord Russell stond op en zei met krachtige stem „Neen, dat wil ik niet". Met een bewogen stem verklaarde de edelman, dat hij „bereid was de gevange nis in te gaan, omdat dit de meest doel treffende wijze van propaganda was voor de redding van de natie en de wereld van de kernmisdaad." Het daverend applaus, dat zeker een halve minuut aanhield, volg de op deze verklaring. En toen het tenslot te weer stil was geworden, zei de magis traat: „Dit is een rechtszaal, geen thea ter". Lord Russell is sinds 1958 een overtuigd tegenstander van het gebruik van kernwa pens. Ook voor de tweede wereldoorlog was hij een pacifist, die met zijn uitlating, dat als de nazi's Engeland zouden binnen rukken, zij verwelkomd moesten worden als toeristen, veel opzien baarde. Toen de oor log eenmaal was uitgebroken verklaarde Lord Russell, dat als hij jonger was ge weest, ook de wapens zou hebben opgeno men tegen Duitsland. Tot ongeveer 1948 hield hij deze militante houding vol. Hij waarschuwde toen, dat men tegen de Rus sen moest optreden, voordat zij de kern bom zouden hebben, omdat er niets ergers was dan zich over te geven aan het com munisme. Drie jaar geleden, na lang ge dacht te hebben over de gevaren van een kernoorlog maakte Lord Russell bekend, dat hij tegen het gebruik van deze bom was met de verklaring: „Ik wil geen paar jaar van precaire vrijheid te danken heb ben aan de mogelijkheid deel te kunnen nemen aan de grootste misdaad, die ooit in de geschiedenis van de mensheid is voor gekomen". Advertentie INLICHTINGEN EN INSCHRIJVING dagelijks van 11-12, 14-17 en 19-21 uur DANSACADEMIE Schagchelsir. 29-31 - Haarlem - Tel. 10806 t

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1