Prof. Parkinson in Nederland Hij ontdekt nog steedswetten II ENS L N - DE BEURS - Buitenlandse belangstelling is aan het tanen Duitse betalingsbalans evenwichtiger Staking bij GM nog niet van de baan Internatio doet bod op Rouppe v/d Voort Een Franse merkwijn van grote klasse: Nierstrasz leed gevoelig verlies over 1960 SCHEEPVAARTBERICHTEN Prijzen op varkensmarkt zijn sterk gedaald Middenstand boekte hogere omzetten Directe deelneming en bezoek nemen af DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1961 13 Dekkingspercentage in augustus op 85 Reservevorming van Cultuurmijen NU 00K ININEDERLANI In literflessen q c (rood of wit) 9 J bij uw winkelier Jmdmcxcl. fles Aanbieding: voor 12 hals- etiketten deze moderne wijn schenker gratis. Société DES Vins de France, Diemen (Holland) nty-coats natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 Juli was goede maand Benelux-overleg inzake Britse EEG-toetreding DE UTRECHTSE JAARBEURS Frans verzet tegen tweede EEG-fase Engeland wil gesprek over tariefpreferenties voor tropische produkten Kort economisch nieuws De 52-jarige Britse historicus Cyril Northcote Parkinson, die als hoogleraar aan vele universiteiten gedoceerd heeft en tenslotte wereldvermaard werd door twee van zijn achttien boeken („Parkin sons Law" en „The Law and the Pro fits") is gisteren uit Londen op Schiphol aangekomen. Hij zal in de komende drie dagen in verscheidene plaatsen van ons land lezingen houden, onder andere voor de Berghuizer Papièrfabriek in Wapenveld, die haar 250-jarig bestaan viert. Engelse hoogleraar prof. Northcote Parkinson. Cyril De eerste verrassing die de hoogleraar de Nederlandse pers en televisie bereidde, was dat hij met zijn vrouw onopgemerkt het vliegtuig wist te verlaten, terwijl de groep afhalers, onder wie vele zenuwach tige fotografen, tussen de beide uitgangen van de machine in neus en staart heen en weer renden. Nog juist voor hij in de aankomsthal de douane was gepasseerd wist men hem echter te ontdekken, waar na het echtpaar Parkinson snel naar de ontvangstkamer werd geleid. „Hebt u in Nederland ook ontvangers der belastingen?" informeerde prof. Par kinson met grote belangstelling toen hem voor de televisie enkele vragen wer den gesteld. „Zo, dat is interessant." Na zijn twee zo beroemd geworden boeken te gen ambtenarij en over belastingen staat thans een derde „Wet van Parkinson" op stapel. Ditmaal, zo onthulde de auteur, zal hij de zakenwereld en met name handel en industrie onder de loep nemen. Spre kende over wetten stippelde hij uit, dat hij beslist geen ontwerper van wetten is, doch ontdekker. Volgens de wet van Parkinson breidt het werk zich uit naarmate er meer werknemers komen. Hoe meer men sen er komen, hoe meer werk ze voor el kaar maken. „Dit gaat overal op", zette de professor ernstig uiteen, „behalve m de wereld van de televisie en pers, die nooit iets aan administratie verspillen." Zijn twee bekende boeken hebben een grote verandering in zijn leven gebracht. De miljoenenoplaag heeft hem in staat ge steld zich als hoogleraar terug te trekken op het rustige kanaaleiland Guernsey. Daar werkt hij thans aan zijn derde boek, samen met een secretaresse, zo In West-Duitsland heerst een toenemend vertrouwen, dat de kwestie van het bui tensporig overschot op de Westduitse be talingsbalans op weg is naar een oplos sing, zo wordt uit gewoonlijk goedingelich- te financiële kringen in West-Duitsland vernomen. In augustus van dit jaar had West-Duitsland een tekort van ongeveer 2,1 miljard DM., hetgeen volgens deze kringen bemoedigend is ook al omvatte dit tekort een bedrag van bijna één miljard DM., dat aan het Internationale Monetai re Fonds werd betaald, aflossing van kre. dieten aan de Wereldbank, een grote le ning aan het buitenland door een groep Westduitse banken, aflossingen aan Frank rijk en waarschijnlijk winstnemingen door buitenlandse houders van Westduitse aan delen. In de eerste acht maanden van dit jaar bedroeg het nadelig saldo op de Westduit se betalingsbalans ongeveer 3.200 mil joen DM., maar dit omvatte ongeveer 3.100 miljoen DM. aan aflossing van kre dieten, zodat het werkelijk tekort onge veer 100 miljoen DM. bedroeg. Genoemde kringen baseren hun voor spelling gedeeltelijk op de hervatting van de invoer van agrarische produkten dit na jaar. Na de goede oogst van het vorige jaar was de invoer van agrarische produk ten gestaakt. Andere door deze kringen genoemde factoren zijn de toenemende hulp aan onderontwikkelde landen en de revaluatie van de mark, waarvan de ge volgen thans merkbaar worden. Voor ge heel 1961 wordt een gering tekort op de Westduitse betalingsbalans verwacht. In het ongunstigste geval zal er een zeer klein overschot zijn, zo voegde men er aan toe. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopi ge gegevens bedroeg de waarde van de invoer in augustus 1961 1.435 miljoen (v.m. 1.443 miljoen). Er werd voor een waarde van 1.215 miljoen (v.m. 1.223 miljoen) uitgevoerd. De uitvoer bedroeg 85 percent van de invoer (v.m. even eens 85). In augustus 1961 is ten opzichte van augustus 1960 de invoer gestegen met 11 percent en de uitvoer met 4 percent. Het dekkingspercentage viel terug van 90 tot 85. De stijgingspercentages voor het ge middelde van de eerste acht maanden van 1961 ten opzichte van 1960 zijn voor de in- en uitvoer respectievelijk 10 en 4 percent; hetgeen resulteerde in een daling van vier punten van het dekkingspercentage voor het maandgemiddelde. Het invoersaldo be droeg sedert het begin van het jaar 2.141 miljoen (januari-augustus 1960 1.416 mil joen). moest hij desgevraagd toegeven. „Maar ik ben niet bang dat er daardoor een tweede secretaresse bij zal komen," voeg de hij er haastig aan toe. Hoe hij tot het schrijven van zijn boe ken gekomen was? Door zijn ervaringen in de tweede wereldoorlog. Hij begon als soldaat in het leger, werd enige tijd later verbonden aan de Royal Air Force en ein digde de oorlog als lid van de general staf. „Ik ben geen econoom, maar een historicus," corrigeerde hij tot slot een vragensteller. Vanmiddag spreekt hij op een bijeen komst van Berghuizer Papierfabriek, vrij dagmiddag voor de Maatschappij van Nij verheid en Handel in de Industriële Club te Arnhem en 's avonds in de aula van de Gemeente Universiteit te Amsterdam voor de kring van economen en het Nederland se Instituut voor Efficiency. De geschillen over de rechten van de arbeiders in de fabrieken van General Motors zijn nog steeds niet opgelost en het zag er gisteren naar uit, dat een volle dige sluiting van het gehele bedrijf °P handen is. De onderhandelingen met de vertegenwoordigers der vakbonden zijn in een impasse. De Verenigde auto-Arbeidersbond heeft de aangesloten arbeiders van ongeveer 45 fabrieken, waar reeds overeenstemming is bereikt over plaatselijke kwesties, opge dragen het werk te hervatten. Twee dagen geleden hadden deze leden het werk neer gelegd. Ongeveer 85 fabrieken liggen ech ter nc*g stil; het tekort aan onderdelen, dat hierdoor wordt veroorzaakt, zal vol gens de maatschappij binnen enkele dagen de produktie van de modellen 1962 stil leggen. De regeringsbemiddelaar, William E. Simkin, heeft beide partijen gewezen in het geschil op de gespannen internationale toestand, die van eenieder eist dat hij zijn verlangens ondergeschikt maakt aan het nationale belang en dat een spoedige rege ling van het geschil een gebiedende eis is. Beide partijen hebben verklaard, dat het contract niet ondertekend kan worden voor de plaatselijke conflicten geregeld zijn. Binnenkort is de publikatie te verwach ten van een bericht aan houders van aan delen in Rouppe van der Voort's Industrie en Metaalmaatschappij n.v. te 's-Hertogen- bosch, waarin namens de n.v. Internatio nale Crediet- en Handelsvereeniging „Rot terdam" te Rotterdam aan aandeelhouders het aanbod zal worden gedaan tot over neming van de gewone aandelen in ge noemde vennootschap tot de koers van 130 percent en van de cumulatief prefe rente winstdelende aandelen tot de koers van 160 percent. De aan de verkoop verbonden kosten, te weten de voorgeschreven makelaarsprovi sie en het effectennotazegel, komen voor rekening van de kópers, zodat de ver kopers de overnemingsprijs netto zullen kunnen ontvangen. Het aanbod zal worden gedaan onder voorbehoud, dat naar de me ning van de kopers een voldoend aantal aandelen ten verkoop wordt aangeboden. (In verband met deze mededeling was er gisteren geen notering in de gewone en cumulatief preferente winstdelende aan delen Rouppe van der Voort. Dinsdag no teerden de gewone aandelen 104 en de cu mulatief preferente winstdelende aandelen 129. De laatste dividenduitkering op de ge wone aandelen dateert van 1956: 6 percent. In de jaren 1957 tot en met 1960 heeft de maatschappij het dividend gepasseerd). De n.v. Zuid-Sumatra Rubber Maat schappij, de n.v. Wai-Sumatra Rubber Maatschappij en de n.v. Lampong-Sumatra Rubber Maatschappij te Amsterdam heb ben in 1960, blijkens de jaarverslagen, af schrijvingsreserves gevormd tegen de boekwaarde van haar Indonesische belan gen. Zonder toe te treden tot de compro mis-regeling zijn deze maatschappijen geen belastingen over de jaren 1953 tot en met 1959 verschuldigd. Advertentie QUALITE SUPERIEURE Geen landwijn, maar een 'vin supérieur' - licht, fluwelig, elegant. In Frankrij k bekroond met de Gouden Medaille! "ér it it it it it it it it it it it it it it it ir Een noodzakelijk gebleken herwaarde ring van voorraden en debiteuren heeft de door de n.v. v/h Nierstrasz te Amster dam in 1960 behaalde bedrijfswinst doen verkeren in een gevoelig verlies van 197.000, dat ten laste van de reserves wordt gebracht, tegen een winst van 66.000 in 1959. Op goederen wordt 218.500 (v.j. 53.000) afgeschreven en op debiteuren 114.000 (nihil). Voorgesteld wordt, zoals reeds tussentijds werd aange kondigd, het dividend te passeren (v.j. 4 pet). De beide afschrijvingsposten buiten be schouwing gelaten, waren de bedrijfs resultaten met die over 1959 vergelijkbaar. De omzetten bleven zich in opgaande lijn bewegen. De bruto-exploitatiewinst steeg van 1.42 min tot 1,60 min. Ook de ex ploitatiekosten vertoonden echter weer een toeneming, van 1,23 tot 1,39 min. De bruto-winstmarge verbeterde licht. De re sultaten in de eerste zes maanden van 1961 waren vergelijkbaar met die in dezelfde periode van 1960. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER. De advieskoersen voor buitenlands bank papier vandaag geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 10,0910,19; Ameri kaanse dollar 3,583,62; Canadese dollar 3,463,51; Franse frank (100) 72,6573,15; Belgische frank (100) 7,227,27; Duitse mark (100) 90,1090,60; Zweedse kroon (100) 69,2570,25; Zwitserse frank (100) 83,65—84,15; Italiaanse lire (10.000) 57,70— 59,70; Deense kroon (100) 51,9052,90; Noorse kroon (100) 49,8550,85; Oosten rijkse schilling (100) 13,9514,05; Portu gese escudo (100) 12,6012(75; Spaanse peseta (100 gr. coup) 5,956,10. Advertentie ZEEDUFFEL water afstotend winddicht kleurecht vanaf x xe leeftijd 7 jaar 5a." voor sportkleding Acila 14 te New York. Alamak 13 te Beyrouth. Alhena 13 te Hamburg. Alioth 12 v. Dauhousie n. Novascotia. Almkerk 13 v. Genua n. Port Said. Alphard 14 v. Maracaibo n. Puerto Cabello. Aludra 13 dwars Lissabon n. Las Palmas. Amerskerk 13 v. Melbourne n. Sydney. Ammon 14 te Georgetown. Andijk 14 te Rotterdam. Appingedijk 13 v. Hamburg n. Antwerpen. Arendskerk 13 v. Cebu n. Singapore. Ares 14 et Rotterdam. Arnedijk 13 v. Tèmpa n. New Orleans. Artemis 13 te Bridgetown. Asterope 13 dwars ibraltar n. Civita Veccia. Axeldijk 14 te Rotterdam. Baarn 14 te Amsterdam. Bantam 13 te Kuwait. Bengkalis 15 te Los Angeles verwacht. Billiton 13 ten anker Kohsichang. Blitar 13 v. Rotterdam n. Hamburg. Bovenkerk 14 te Bremerhaven. Calamares 13 v. New Orleans n. Armuelles. Caltex Delfzijl 13 v. Tynemouth n. Pernis. Caltex Gorinchem 13 te Kopenhagen. Caltex Napels 14 v. Bahrein n. Gothenburg. Camitia 13 v. Rotterdam n. Thameshaven Camphuys 15 te Hongkong verwacht. Casamance 14 te Caen. Charis 13 v. Puerto Cabello n. Port of Spain. Cinulia 13 v. Heyshamn n. Liverpool. Cities Service alley Forge 13 Rastanura. Cradle of Liberty pass. 13 Comoro n. Ph.delphia, Dahomeykust 13 te Dakar. Dalerdijk 13 dwars Acapulco n. Wilmington. Dorestad pass. 13 Recife n. Aruba. Eenhoorn 13 v. Saloniki n. Constantza. Elizabeth Broere 13 v. Dordrecht n. Bayonne. Esso Amsterdam 13 te Suez. Esso Nederland 13 v. Nyborg n. Aruba. Fina Nederland 14 te Abadan. Forest Hill 13 v Mena Al Ahmadi n. Venetië. Gooiland 14 te Montevideo. Graveland 13 te Amsterdam. Hector 13 te Beyrouth. Heemskerk 13 v. Bremen n. Antwerpen. Helena 14 v. Amsterdam n. Wesc-Indië. Hestia 13 v. Priolo n. Napels. Hilversumlö te Houston verwacht. Houtman 13 v. Auckland n. Sydney. Izalco 13 dwars Key West n. Houston. Jacob Verolme 14 te Balboa. Jason 14 te Rotterdam. Java 14 te Houston. Johannes Frans 13 v. Balboa n. Callao. Kamperdijk 15 te New York verwacht. Kara 13 v. Helsingborg n. Rotterdam. Karakorum 13 v. Bombay n. Madras. Kelletia pass. 13 Azoren n. Landsend. Koratia 13 te Puerto La Cruz. Korenia 13 te Bonny, Krebsia 13 v. Colombo n. Calcutta. Kylix 13 v. Punta Cardon n. New York. Leiderkerk 13 te Amsterdam. Leopoldskerk 13 v. Port Said n. Dubai. Loppersum 13 v. Amsterdam, 14 te Bremen. Maasdam 14 te Galway. Maaslloyd 13 te Penang. Mataram 13 v. Chimbote n. Balboa. Meerdrecht 14 te Port Churchill. Memnon 13 v. Puerto Cabello n. Maracaibo. Minos 14 v. Kotka n. Amsterdam. Musilloyd 13 v. Antwerpen n. Bremen. Mylady 14 te Libreville. Nanusa 13 v. Antwerp enn. Amsterdam. Neder-Eems 14 te Manilla. Nestor 13 v. Tanger n. Antwerpen. Nieuw Amsterdam 13 v. Southampton n. R'dam. Nieuwe Tonge 13 v. Temblador n. Mobile. Noordwijk pass. 13 Kp. Villano n. IJmuiden. Nijkerk 13 v. Hamburg n. Antwerpen. Ondina pass. 14 Ras Al Hadd n. Landsend. Oostkerk 13 te Amsterdam. Oranje 13 v. Balboa n. Papeetee. Pacaya 13 v. Mackenzie n. Port of Spain. Pendrecht 14 te Paulsboro. Pericles 14 te Huacho. Philippia 13 te Mena A1 Ahmadi. Prinses Margriet 13 te Rotterdam. Raki 14 te Los Angeles. Riouw 14 te Adelaide. Roggeveen pass. 13 Cebu n. Manilla. Ruys 15 te Mauritius verwacht. Saloum 13 v. Kaolack n. Zighinkor. Sambas 14 te Phnompenh. Schouten 14 te Kaapstad. Seinelloyd 13 v. Rotterdam te Antwerpen. Senegalkust 13 v. Freetown n. Douala. Silindoeng 14 te Singapore. Sinon pass. 13 Trinidad n. Miragoane. Soestdijk 14 v. Bremen n. Rotterdam. Stad Maassluis 14 v. Rotterdam n. La Spezia. Stentor 14 v. Amsterdam n. Rotterdam. Straat Magelhaen 13 v. Kaapstad n. Santos. Streefkerk 13 te Avonmouth. Tabian 13 v. Djeddah n. Kuwait. Tero 13 v. Port Harcourt n. Takoradi. Themis 13 v. Fort de France n. Point a Pitre. Tjimenteng 13 v. Mtwara n. Mombasa. Togokust 14 te Tema. Towa 14 te Santos. Van Linschoten 13 dwars Reunion n. Kaapstad. Van Riebeeck 13 v. Beira n. Lindi. Van Spilbergen 14 te Nagoya. Vlieland 13 te Stockholm. Vlist 13 v. Norfolk n. Rotterdam. Waikelo 14 te Mogadiscio. Waterland 14 v. Bahia n. Amsterdam. Waterman 13 v. New York n. Southampton. Weltevreden 14 te Port Said. Woltersum 12 v. Brownsville n. New Orleans. Wonosobo 13 te Rotterdam. Zaria 13 vrTtóena Al Ahmadi n. Gibraltar. Zonnekerk 13 v. Port Said n. Antwerpen. Zuiderkruis 14 te Sydney. SLEEPVAART Help 14 nog te Madras. Noordholland 13 nog te Poeloe Samboe. De prijzen op de varkensmarkt hebben, naar het zich laat aanzien, een dieptepunt bereikt. In de afgelopen veertien dagen zakten zij fnet niet minder dan vijftien cent per kilo tot omstreeks 2,14. Een aan passing van de overnameprijs voor ba- convarkens bleek dan ook noodzakelijk Verleden week werd deze teruggebracht van 2,32 tot 2,27 en gisteren besloot het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees in zijn openbare vergade ring in Utrecht, er nog eens zeven cent af te doen. De voorzitter van het produktschap, de heer Joh. de Veer, zag als voornaamste oorzaak van de prijsdaling het te grote aanbod. Het contingent spek voor Duits land is voor augustus en september al uit geput. De Engelse baconmarkt noemde de heer De Veer slechter dan ooit. Er is veel invoer uit Joegoslavië, dat tegen al le prijzen wil verkopen. Men verwacht in Londen dat de baconprijzen nog verder naar beneden zullen gaan. Nederland wil beslist niet meer dan het minimumcon tingent van 5000 varkens exporteren. Het aantal varkens in Nederland is niet ho ger dan verleden jaar, maar de dieren worden ongeveer 10 percent zwaarder af geleverd, waardoor de produktie groter is. De heer De Veer bepleitte daarom af slachten op lichter gewicht. Hij verwachtte dat de prijsdaling niet verder zou gaan. De export van onderde len naar Italië vormt een goede ondersteu ning van de markt en ook Engeland neemt onderdelen af. Het wekelijkse contingent varkens dat naar Duitsland gaat is ver hoogd van 1000 tot 1200 dieren. De situa tie in Frankrijk, dat nog steeds zijn gren zen gesloten h?eft. is onoverzichtelijk. Er is een nieuwe minister van Landbouw en men weet niet welke maatregelen deze zal nemen. De heer De Veer sprak de hoop uit, dat de rundveeprijzen zich op een behoorlijk peil zullen handhaven. Wanneer de koei en te goedkoop worden, gaat men ze na melijk melken inplaats van verkopen en dat acht hij, gezien de nationale zuivel- positie, bijzonder ongewenst. Philips en Unilever trokken gisteren door een vaste stemming de aandacht. Hoewel de affaire van bescheiden omvang bleef, wist het hogere koersniveau zich vrij goed te handhaven. Philips opende 13 punten hoger en werd verhandeld tussen 996% en 994. Unilever was 12 punten hoger en werd gedaan van 754% tot 750. AKU was 4 pun ten hoger maar Hoogovens wist slechts 2 punten aan het vorig slotpeil toe te voegen. De glas, ïyke textieldetaillisten en winkeliers in aardewerk, porselein en huishoude- produkten kunnen hoogst tevreden terugblikken op de maand juli, toen, zoals men weet, de zomer-uitverkopen werden gehouden. Het publiek is koopgraag ge weest en er werd dit jaar, verhoudingsge wijs, zelfs méér gespendeerd aan koopjes dan verleden jaar. Ook de juweliers heb ben overigens geen reden tot klagen. De juli-verkopen lagen namelijk niet minder dan 18 pet hoger dan de juni-omzetten. Deze voor betrokken middenstanders verheugende ontwikkelingen vallen af te lezen uit de door het Economisch Instituut voor de Middenstand, te Den Haag, gepu bliceerde gegevens met betrekking tot de omzet-ontwikkelingen over juli. In con crete komen deze omzetvermeerderingen op het volgende neer: de textiel-detaillis- ten behaalden in juli een omzet, die 39 pet boven die van juni lag (in '60: 34 pet), de detaillisten in huishoudelijke artikelen zagen de juli-omzetten met 32 pet boven die van juni uitstijgen (in '60: 29 pet), ter wijl de juweliers tegenover 14 pet in '60 dit jaar, zoals gezegd, 18 pet konden no teren. Een vergelijking van de juli-omzet ten van dit jaar met die van verleden jaar wijst uit, dat genoemde branches de juli '61 omzetten respectievelijk met negen, vijf en negen pet boven die van juli '60 zagen uitgaan. Mag de textielhandel, zoals gezegd, al leszins tevreden zijn, er valt tóch een lich te schaduw over de ontwikkeling. De per centuele toeneming van de geldomzet over de eerste zeven maanden van dit jaar was wel tien pet hoger dan over '60, maar de '60-omzetten lagen twaalf pet hoger dan over '59. Opmerkelijk is, dat de detaillisten in textiel, gevestigd in Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Haarlem en Utrecht vol gens de becijferingen van het E.I.M. van januari t/m juli van dit jaar hun omzet met 51 punten zagen stijgen, indien bun geldomzet over '60 minder dan twee ton bedroeg, en met 26 punten, indien de geld omzet méér dan twee ton bedroeg. Op het Belgische ministerie van Buiten landse Zaken is gisteren op ministerieel niveau overleg gepleegd tussen de drie Benelux-landen met het oog op de komen de besprekingen over de toetreding van Engeland tot de E.E.G. Doel van dê bespreking tussen de Bel gische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, de staatssecretaris van Buitenland se Zaken, dr. Van Houten, en de Luxem burgse minister Schaus was te trachten een gemeenschappelijk standpunt te bepa len. Van Belgische officiële zijde weigerde men iedere nadere mededeling over het re sultaat van het gesprek. De meningen over de resultaten van de Utrechtse najaarsbeurs gedurende de eers te drie dagen lopen nogal uiteen. Door hergroepering van de baby- en kleuterar tikelen is er voor deze afdeling een grote re belangstelling ontstaan. De fabrikanten, met name die van kinderwagens, hebben goede zaken gedaan. De belangstelling voor deze afdeling kwam voornamelijk van binnenlandse zij de. Buitenlandse orders werden er niet geplaatst. Over het algemeen laat het bui tenlands bezoek op de Utrechtse beurs verstek gaan. Wel zijn er enkele handels delegaties ontvangen maar dit bezoek droeg een meer oriënterend karakter. De handelaren in automaten die direct naast deze afdeling staan zijn minder goed te spreken. Zij deden bepaald slechte za ken. De kantoorboekhandel had hogere verwachtingen van deze beurs. Gezien de omzetten die het afgelopen half jaar zijn gehaald en die meer dan vijftien percent hoger liggen dan het vorige jaar had men verwacht dat deze tendens zich op de jaarbeurs zou voortzetten. Dit blijkt even wel niet het geval te zijn, men boekte na genoeg hetzelfde aantal orders als het vo rig jaar. De derde dag van de beurs was bepaald mistroostig voor deze afdeling. De op de beurs exposerende handelshui zen met een grote variëteit aan goederen zijn niet ontevreden ofschoon men meer bezoek had verwacht. De inkopers van warenhuizen, zo redeneren zij, hebben hun budget opgemaakt in Leipzig en Frankfurt en komen zich in Utrecht alleen maar oriënteren. Meer en meer neemt de deelneming van buitenlandse fabrikanten aan de Utrecht se Jaarbeurs af. Het internationale karak ter van de beurs moet dan ook gezocht Frankrijk zal niet instemmen met de tweede fase van de Euromarkt, die het volgend jaar zal ingaan, tenzij voor 31 december van dit jaar de agrarische voor zieningen van het E.E.G.-verdrag uitge voerd zullen zijn en de Franse landbouw de buitenlandse afzetgebieden zal hebben gevonden die hij nodig heeft, zo heeft de nieuwe Franse minister van Landbouw, E. Pisani, in zijn eerste toespraak tot de Na tionale Vergadering medegedeeld. Hij zei, dat de gemeenschappelijke markt ook voor de landbouw moet gelden indien zij wil slagen. Kon. Olie fluctueerde tussen 111,50 en 112,00 bij zeer kalme omzetten. Men ging aan het Damrak over het algemeen nog zeer voorzichtig te werk en liet zich niet verleiden tot grotere verplichtingen. Van de scheepvaartaandelen trokken Nievelt- Goudriaan weer de aandacht van kopers, zodat deze aandelen werden verhandeld tot 171% percent. Wederom was er een open hoek met behoorlijke affaire. De overige scheepvaartpapieren lagen onregelmatig en kalm. Toch blijkt wel dat de berichten over betere vooruitzichten, vooral voor de wilde vaart, hun uitwerking niet missen. Cultures waren ongeanimeerd en eerder aan de zwakke kant o.a- voor Amsterdam Rubber en HVA. Aandelen Vromen Pa pier werden hoger geadviseerd.. Tot het sluiten van de markt behield de beurs haar zeer kalme karakter zonder opvallende koersbewegingen Boeke Huidekoper van 211 Vè op 212V2; Boom Ruygrok van 168 op 166; Figee van 2I8V2 op 219 VERHANDELDE FONDSEN 12 sept. 13 sept. Totaal 463 450 Hoger 203(43.8%) 195(43.3%) Lager 140(30.2%) 153 (34 Gelijk 120 (26 102 (22.7%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U387 Kon. Olief 111,30—111,50 ƒ111,30 Philips 992—995y2 995 Tnile - 750—753 g.l. 752 Hoogovens 888V2890 890 VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K U384—385 Kon Olie110,80—111,10 111.00 Philips 987>/2—993 987 Vz Unilever 746—747 745 Hoogovens 881%887 vonge slotkoers worden in de buitenlandse inzendingen die door Nederlandse importeurs of handels huizen gepresenteerd worden. Van de zij de der Jaarbeurs werd naar aanleiding n deze tanende directe buitenlandse deelneming medegedeeld, dat buitenland se fabrikanten uit overweging van kosten besparing ertoe overgaan om zich door hun agenten te laten vertegenwoordigen. Deze tendens zou zich ook op andere in ternationale beurzen openbaren. Ook worden de collectieve landendeelne- mingen afgeremd De Union des Foires Internationales (U.F.I.) heeft zelfs de bij haar aangesloten jaarbeurzen geaviseerd geen collectieve landeninzendingen meer toe te laten, maar deze in brancheverband onder te brengen. Op de Utrechtse Jaar beurs zijn momenteel maar enkele direc te buitenlandse exposanten. Ruim 400 bui tenlandse produkten worden door Neder landse importeurs of handelshuizen ten toongesteld. De Britse rpgering heeft in een nota aan de E.E.G. Executieve Commissie ge vraagd op het ogenblik elke beslissing over de tariefpreferenties voor tropische produkten, die met overzeese, met de E.E.G. geassocieerde landen overeen zijn gekomen op te schorten, zo wordt uit wel ingelichte kringen vernomen. Volgens deze kringen heeft Groot-Brit- tannië zijn verzoek gebaseerd op het feit, dat er binnenkort onderhandelingen zullen beginnen met betrekking tot de toelating van Engeland tot de E.E.G. De besprekingen over de preferenties zouden dan in ruimer verband plaats moe ten vinden. In de Britse nota wordt daar bij verwezen naar een memorandum over hetzelfde onderwerp, dat dit voorjaar de „zes" en de E.E.G. Executieve Commis sie werd gezonden. In dit memorandum stelde Groot-Brittannië voor de kwestie van de preferenties met betrekking tot de „zes" en die van het Gemenebest met zijn Afrikaanse partners gemeenschappelijk te bestuderen. In zijn mededeling heeft de Executieve Commissie van de E.E.G. voorgesteld, het preferentiestelsel geleidelijk af te schaf fen en te vervangen door rechtstreekse financiële hulp en leningen ter bestrijding van conjuncturele schommelingen. Dit voorstel zal op 25 september worden be handeld in de volgende vergadering van de ministerraad van de E.E.G., waarin eveneens de toelating van Groot-Brittan nië tot de Euromarkt in studie zal worden genomen. A'dam Rubber... 111% H V.A 122 A.K U 387'/2 143.50 888% Philips Gem Bez 994 Unilever 753 Dordtsche Peti 511% K. Ned. Petr. Mi 111.30 Holl Am Lijn... 162 KLM 66.— K NSM 205 Ned Stoom v Mi. 185% Ommeren. Phs. v 335% Scheepv. Un. Ned 167 216.50 245.— 483.— Ver Bezit v 189" 143. Amsterd. Bank 353 Ned. Handel Mij 313 Rotterd. Bank 336 Twentsche Bank. 307 Albert Heijn 598 Anstel Brouwerij 534 Berkel's Patent 3C9 Bols 710 Biihrmann Papier 633 Fokker 324 Ford 653 Gelder Kon. Pap 348% Gist Spir.f Kon 397 Van der Heem 321 rieineken's Bier 533 Hooeenbosch Sch 286 583 Kon. Zout-K'tjer 1170 Müller Nat. Bezii 517 Ned Kabelfabr. 561 Philips Pref 293 Sikkens Groep 825 Stokvis 274 Thomassen Dr 675 Ver Machinefabr 293% Wessanen 338 Wi'ton Fijenoorc 275 Zwanen berg-Org. 9701 Billiton Mij II 480% Aluminium Ltd... 30% American Motors 19% Anaconda 54% Bithlehem Steel. 43 Cities Service 52% Genera] Motors 47 Kennecott Copper 85 Republic Steel 62% Shell Oil 39 V* U.S. Steel 84 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK: Weifelend De New Yorkse effectenbeurs vertoonde gisteren een onregelmatig beeld, nadat sommige koersstijgingen in het begin niet aansloegen. De markt veroverde alle winst 's ochtends, was 's middags karakterloos en was in het laatste uur gemakkelijk. De activiteit was tamelijk groot. Zwakte bij Dupont, Eastman Kodak en American Telephone verhinderde het Dow-Jones- gemiddelde verder te stijgen, ofschoon General Electric steun verleende met een winst van ruim een dollar. Makelaars schreven de aarzeling toe aan het feit dat de kansen op arbeidsvrede in de auto industrie weer ongunstiger kwamen te staan. De automobielfondsen, die aanvan kelijk vast waren, daalden flink onder hun hoogste dagwaarde en sloten gemengd. Chrysler en GM behielden echter fractio- nele winsten. Lukens en National Steel moesten ruim een dollar prijsgeven. In totaal werden 3.110.000 aandelen omgezet; 1.279 fondsen werden verhandeld, waar van 512 hoger en 509 lager. Het industrie gemiddelde kwam van 722,61 op 722,20; dat van spoorwegen van 143,37 op 143,75 en dat van openbare nutsbedrijven van 121,33 op 121,54. (UPI). India krijgt eigen tankindustrie De Britse firma Vickers Armstrongs (engineers) Ltd. heeft meegedeeld dat met de regering van ("dia een overeenkomst is ondertekend, krach tens welke Vickers India zal helpen bij het op richten van een eigen industrie van tanks. Zo lang deze eigen productie nog niet op gang is, zal de Britse firma tanks voor India bouwen in haar fabrieken in Engeland. Lloyd's List acht steun voor de Nederlandse scheepsbouw nodig In een artikel over de scheepsbouw in Neder land is Lloyd's List and Shipping Gazette van mening, dat voor de Nederlandse scheepswerven staatshulp steeds meer noodzakelijk wordt, wan neer deze werven hun plaats onder de interna tionale scheepsbouwers willen handhaven. Het ziet er naar uit, dat het voorbeeld, dat door de Westduitse autoriteiten in dit opzicht werd ge geven, gevolgd zal moeten worden, zo schrijft het blad De Nederlandse werven hebben reeds enige tijd lang een aantal orders verloren zien gaan, doordat de door hen gevraagde prijzen te hoog waren, aldus het artikel.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13