Minister Spaak op Russische uitnodiging naar Moskou Executie van Preston Cobb uitgesteld HET WEER Kroestsjev en Kennedy tot onderhandelingen bereid Prinses Beatrix nam parade van landelijke ruiters af Londen is niet opgetogen over de UNO-actie KOSTUUMS Ph.de Koning Amerikaanse robot vloog eenmaal rond de aarde Koninklijke amazone gebruikte zadel van meer dan 100 jaar oud Macmillan stuurt Lord Lansdowne naar Kongo voor een onderzoek Drie doden in het verkeer Waar blijft de v DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMÜIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1961 Proef met Atlas-raket en Mercury-cabine geslaagd Veel wind Op elk tijdstip Nu ook. prima Schotse stoffen prachtige kleuren uitstekende coupe KENNEMERLAAN 24 Kennedy naar Indonesië Mislukte overval op taxichauffeur In de krant van heden: Het woord is aan... REGEN- EN TWEEDJASSEN 46e JAARGANG NUMMER 265 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c.t p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van dei Mije ATLANTA, Georgia (UPI) De execu tie van de 15-jarige negerjongen Preston Cobb, die was bepaald tegen 22 september, is woensdag voor onbepaalde tjjd uitge steld, hangende de actie voor een nieuw proces. De jongen is ter dood veroordeeld wegens moord op Coleman Dumas Sr., een boer van 70 jaar. Procureur Donald L. Hollowell heeft dinsdag bij rechter George S. Carpenter van het opperste hof van het district Jas per in de staat Georgia een motie voor een nieuw proces ingediend. Deze motie zal op 6 oktober worden behandeld. Door indie ning er van werd de datum van executie uitgesteld. Vooral uit Nederland is sterke aandrang op de Amerikaanse openbare mening ten gunste van Cobb uitgeoefend. Ondanks dit uitstel van executie zet de A. H. Gerhardschool (Valentijnkade 61) in Amsterdam haar actie niet stop. Zij deelt ons mede, de actie onverminderd voort te zetten. Dit, naar zij verklaart, om dat uitstel nog geen afstel betekent, en voorts om te trachten te voorkomen, dat deze jongen maanden of jaren (zoals met de volwassen Chessman het geval was) op een beslissing zal moeten wachten. De school blijft dus adhesiebetuigingen aan haar actie in ontvangst nemen. Cape Canaveral (UPI) De Verenigde Staten hebben woensdag een „robot-astro naut" een reis om de aarde laten maken en daarna „heelhuids" op aarde laten terugkeren. Bergingsvaartuigen hebben de capsule drie uur na de landing opgevist uit de Atlantische Oceaan ten oosten van de Bermuda-eilanden. De capsule en de raket, welke ook een baan om de aarde kreeg, vormden samen het grootste gewicht dat ooit door de Ver enigde Staten rond de aarde werd ge stuurd ongeveer ö'/s ton. De Sovjet-Unie, die raketten gebruikt met naar schatting driemaal het vermo gen van de Atlas, heeft in de afgelopen twee jaar satellieten met dat gewicht in een baan gebracht. Tijdens haar reis had de capsule met 235 kilometer haar grootste afstand tot de aarde. Toen op de baan de kortste af stand tot de aarde 159 kilometer was bereikt, bij een snelheid van 28.195 kilo meter per uur, kwamen, boven Mexico, de remraketten in werking. Toen de capsule in de dampkring terug was, liep de tem peratuur op tot omstreeks 2.000 graden. Tussen start en landing verliepen 106 mi nuten. De „robot" in de capsule bestond in feite uit een aantal instrumenten die gezamen lijk bekend staan als „bemanningslid imi tator". De taak was zuurstof „in te ademen", kooldioxide „uit te ademen" en Verwachting tot morgenavond: Koudere nacht met opklaringen. Morgen weer toenemende be wolking, gevolgd door enige regen. Aanvankelijk matige wes telijke wind, later tot krachtig of hard toenemende zuidwestelijke wind. In het algemeen iets ho gere middagtemperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Premier Kroesjtsjev heeft de Belgische minister van Buitenlandse Za ken, Paul-Henri Spaak, uitgenodigd hem 'n bezoek te brengen. Spaak heeft de uitno diging aanvaardt en vertrekt op 19 sep tember naar Moskou en niet naar New York voor de opening van de UNO-Assem blee zoals het aanvankelijk voornemen was. Men kan deze reis van de oud-secre- taris-generaal van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie en tevens belang rijkste figuur van de Belgische socialisti sche partij, als een groot persoonlijk suc ces voor Spaak beschouwen. Naar het schijnt, is het initiatief tot de reis uitge gaan van Kamiel Huysmans, die deze zo mer in Rusland is geweest en daar vele persoonlijke contacten heeft gehad. Nog dezer dagen heeft Spaak, ter gele- Paul Henri Spaak. genheid van de huldiging van de Franse UNO-vertegenwoordiger in de ontwape ningscommissie. Jules Moch, gezegd, dat dat het voor het Westen dringend no dig is met de Sovjet-Unie te onderhan delen en te spreken over ontwapening en vreedzame coëxistentie, alvorens de kwes- tie-Berlijn te kunnen regelen. (ANP) Spaak opperde het denkbeeld van „beperkte experimenten" bij de ont wapening. Daarbij zouden zones moeten worden geschapen voor proefnemingen met zo niet ontwapening dan toch tenmin ste met controle, waarbij zou kunnen wor den bewezen, dat geen afbreuk wordt ge- dan aan de soevereiniteit van de staten. Deze passage geeft het socialistische par tijblad „Le Peuple" aanleiding te spreken van een „nieuw initiatief van Spaak." Het blad citeert „welingelichte kringen" die menen, dat Spaak hiermede „op diploma tieke wijze de oprichting van een ontwa pende zone in Midden-Europa heeft voor gesteld." Volgens sommigen, aldus het blad zou deze zone zich kunnen uitstrek ken van de Rijn tot de Weichsel in Polen en zich kunnen uitstrekken tot aan Tsje- choslowakije en Hongarije, waardoor de spanningen tussen de twee blokken ten zeerste zouden worden verminderd. MOSKOU (Reuter) Premier Kroesjt sjev heeft volgens het persbureau Tass ver klaard dat zijn regering bereid is op elk tijdstip aan een conferentietafel plaats te nemen om over een vreedzame regeling van het Duitse vraagstuk te praten, voor opgesteld dat die besprekingen niet worden gebruikt om het sluiten van een vredes verdrag met Duitsland te vertragen. In een boodschap tot de conferentie van Advertentie de Inter-parlementaire Unie in Brussel zegt Kroesjtsjev dat Rusland geen enkele poging zal nalaten om het Duitse vraag stuk op vreedzame wijze geregeld te krij gen, waarbij rekening zal worden gehou den met de wettige belangen van alle be trokkenen. WASHINGTON Amerika is bereid tot serieus overleg met de Russen, mits de mogelijkheid daartoe tevoren duidelijk blijkt. Dat was zo meldt hat antwoord van president Kennedy aan Soekamo en Kei- ta, de presidenten van Indonesië en Mali, die hem als afgezanten van de conferentie te Belgrado het verzoek overbrachten toe te stemmen in een conferentie met Kroesjt sjev. Een dergelijk antwoord van Kenne dy lag geheel in de lijn der recente Ame rikaanse politiek. In de verklaring, die Kennedy uitgaf aan het slot van het be zoek der hoge gasten, wordt een eventue le topontmoeting slechts vaag aangeduid. Nadat Kennedy heeft vastgesteld, dat diplomatieke kanalen openstaan om na te gaan of constructieve stappen kunnen wor den genomen ter vermindering van de spanning, vervolgt hij: „Andere middelen zijn beschikbaar wanneer zij een nuttig doel kunnen dienen". Tevoren had Kennedy reeds gezegd, dat Amerika bereid is samen met de rege ring van de Sovjet-Unie naar middelen te zoeken om een eerbare vrede te hand haven. Indien dit het doel is van alle par tijen zou, volgens Kennedy, gebruik van geweld niet nodig zijn. De laatste dagen is het opgevallen hoe veel belang Kennedy hecht aan de UNO- Assemblee, die dinsdag te New York be- gint. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, gaat daar heen en omdat ook zijn Russische collega Gromyko overkomt zou aldaar gelegen- heid zijn voor serieuze gesprekken over Duitsland en andere problemen, aldus Kennedy. Zowel Soekarno als Keito heeft woensdagochtend met Kennedy een ge sprek onder vier ogen gehad. De korte duur dezer gesprekken maakt het onwaar schijnlijk. dat er een gedetailleerd bilate raal overleg is gepleegd. Öe"ïndonesifeche minister van Buiten landse Zaken dr. Soebandrio, heeft woens dag besprekingen gevoerd met Dean Rusk. De Indonesische ambassadeur .n Washington, Zairin Zain, was bij dit on derhoud aanwezig. Soekarno heeft presi dent Kennedy uitgenodigd voor een bezoek aan Indonesië, welke uitnodiging het Ame rikaanse staatshoofd heeft aanvaard. Prinses Beatrix heeft gistermiddag, ge zeten op de prachtige Ierse schimmel ..Cortina" mt.de Kpp^jïklij parade afgenomen van deelnemers aan de nationale kampioenschappen van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rijverenigingen die in Utrecht worden gehouden. De prinses is bescherm vrouwe van de federatie, die 35 jaar be staat. De duizenden toeschouwers begroeten de prinses met een hartelijk applaus, toen zij lichaamswarmte te stimuleren, kortom te reageren zoals een mens zou doen onder soortgelijke omstandigheden. De capsule had ook bandapparaten aan boord, welke met een wereldomvattend netwerk van grondstations „spraken". Deze proef was een van de laatste stap pen in een intens streven een Amerikaan se astronaut voor het eind van het jaar in een baan om de aarde te brengen. Twee mannen hebben in Amsterdam getracht een overval te plegen op een taxichauffeur. Om een uur 's nachts vroe gen de mannen de 34-jarige taxichauffeur J. H. van Druten hen naar de O.Z. Ach- terburgwal te brengen. Onderweg som meerden zij de chauffeur te stoppen, waar na zij hem bij de keel grepen en hem ach terover trokken. De taxichauffeur begon luidkeels te schreeuwen, waarop de man nen hem loslieten en op de vlucht sloegen Waarschijnlijk is het hun om het geld van de chauffeur te doen geweest. (Van onze correspondent) LONDEN. De Britse regering is niet bepaald opgetogen over de actie van de UNO-troepen in Katanga. De Britse rege ring eist opheldering en zjjn nieuwe am bassadeur in Leopoldstad, Derek Riches, kreeg telegrafisch opdracht zo snel moge lijk naar secretaris-generaal Hammar- skjoeld te gaan, ten eerste om te weten te komen waarom en op wiens gezag deze actie is uitgevoerd en ten tweede om hem op de hoogte te stellen van de bezorgdheid in Londen. Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken verklaarde: „Het is altijd het Britse standpunt ge weest, dat Katanga bij Kongo behoort, maar dat de hereniging op vredelievende wijze diende te worden geregeld. De rege ring is zeer bezorgd over de huidige toe stand". De onder-minister van Buitenlandse Za ken, Lord Lansdowne, is naar de Kongo vertrokken voor een onderzoek, waarvoor hij opdracht had gekregen van premier Micmillan, kort voor de UNO-actie in Ka- tanga werd ingezet. De Britse regering wil kennelijk uit de eerste hand informaties hebben om haar houding te kunnen bepalen voor het Kon- go-debat in de komende zitting van de UNO-Assemblee, die op 19 september in New York begint. Tijdens de laatste As semblee gaf de Britse vertegenwoordiger duidelijk te verstaan dat Londen tegen het gebruik van geweld is voordat alle vrede lievende middelen om een oplossing tot stand te brengen, zijn uitgeput. In Londen is men verder bevreesd over de invloed die de UNO-actie in Noord- Rhodesië zal hebben. De federale premier, Sir Roy Weienski, zond gisteren, onmid dellijk nadat de actie bekend was gewor den, versterkingen naar de grens. Belgen veilig BRUSSEL (ANP) Hammarskjoeld heeft de Belgische regering de verzekering gegeven dat de UNOstrijdkrachten alles in het werk zullen stellen om de veilig heid van personen en goederen in Katan ga te verzekeren. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, had Ham marskjoeld na de gebeurtenissen in Ka- tanga gewezen op de verantwoordelijk heid van de UNO na de uitschakeling van de Katangese strijdkrachten. Van officiële zijde in Brussel wordt inmiddels vernomen dat onder de Belgen in Elisabethstad geen slachtoffers zijn gevallen. Het vliegveld van Elisabethstad is volgens uit Katanga ontvangen berichten weer geopend. LEOPOLDSTAD (UPI) Een woord voerder heeft te Leopoldstad verklaard dat de UNO-troepen in Elisabethstad de macht in handen hebben, maar dat gedu rende de nacht op tnkele plaatsen nog weerstand is geboden. De aanvallen zou den worden geleid door Europese officie ren, die zich onttrokken hebben aan de re- patriatie door de UNO. Het hoofd van de UNO in Katanga, O'Brien, heeft meege deeld dat de centrale regering in Leopold stad de UNO heeft verzocht op te treden. De UNO heeft dit verzoek ingewilligd om het alternatief te vermijden invasie van Noord-Katanga door troepen van de cen trale regering en een langdurige burger oorlog, aldus O'Brien. Twee UNO-doden De verliezen aan UNO-zijde bedragen twee doden, een Zweedse officier en een Indische soldaat, en vijftien gewonden, zeven Indiërs, drie Zweden, vier Ieren en een Noor. Volgens militaire bron zijn on geveer veertig Katangese soldaten in Eli- zabethstad gedood of gewond. President Tsjombe zou zich ergens in Elisabethstad verborgen houden. Radio Vrij Katanga MUFULIRA (Noord-Rhodesië) (AFP) - „Katanga vecht nog steeds voor zijn vrij heid en heeft nog een deel van Elisabeth stad in handen. De misdadige UNO houdt slechts een deel van de stad bezet." Deze boodschap, uitgezonden door een „radio- station van het vrije Katanga", is in de Noordrhodesische stad Mufulira, dicht bij de Katangese grens, ontvangen. Het station zei verder: „De geruchten dat van het Bel gische consulaat uit verscheidene malen op de UNO-troepen zou zijn geschoten, zijn vals. In de stad zelf wordt heivg gevoch ten". Dezelfde boodschap werd ook in het Portugees uitgezonden. Premier Adoula van de centrale Kongo lese regering heeft verklaard: „De strijd begon dinsdagavond, nadat buitenlandse huurlingen vanuit het Belgische consu laatsgebouw op UNO-militairen waren gaan schieten, waardoor een UNO-soldaat werd gedood". aan de zijde van de federatievoorzitter, jhr C. van Eysinga, aan het hoofd van een stoet van 200 ruiters en amazones net concoursterrein opreed. De prinses, die een amazonekostuum droeg, zat in een dameszadel dat zij van haar grootmoeder prinses Wilhelmina, heeft gekregen. Dit zadel is meer dan honderd jaar oud. Prinses Beatrix en jhr Van Eysinga be gaven zich naar een plaats midden voor de ere-tribune en zagen toe hoe de ruiters hun paarden in een enorm carré opstel den. Nadat het trompetterscorps van de federatie het Wilhelmus had gespeeld meldde de parade-commandant, de heer D. J. Mellema, zich bij de prinses. Ver volgens reed zij het terrein rond voor een inspectie van de deelnemers. Toen zij te ruggekeerd was bij de eretribune defileer den de ruiters en amazones voor hun be schermvrouwe. Aan het hoofd van de ruiters verlieten prinses Beatrix en jhr Van Eysinga aan het slot van het défilé het terrein, waar na de koninklijke amazone terugkeerde naar de eretribune. Daar werd zij onder meer begroet door de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, graaf C. Th. E. van Lynden van Sandenburg en de burgemeester van de Domstad, jhr Mr. C. J. A. de Ranitz. Als toeschouwster volgde de prinses toen het verdere programma. In Utrecht is de 54-jarige heer G. Knol door een vrachtauto aangereden, waardoor hij op slag dood was. Hij stak met zijn vrouw bij een kruispunt de straat over, toen de vrachtauto naar rechts uitweek voor een linksafslaande auto. De vrouw van de heer Knol kreeg geen letsel. In Waspik (N.B.) liep een 5-jarig zoontje van de familie J. Kuijsters plotseling het ouderlijk huis uit en de rijweg op. De jongen werd door een vrachtauto over reden en was terstond dood. In Tilburg reed de 8-jarige J. A. H. van Gestel in een trapautootje plotseling van het trottoir de rijweg op en sloeg met het hoofd tegen een wiel van een voorbij rijdende vrachtauto. In zorgwekkende toe stand werd hij naar een ziekenhuis ver voerd, waar hij korte tijd later is over leden. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 9 Agenda van IJmond en Haarlem 2 De Kleine Wereld 3 Op de Praatstoel3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 5, 9 Uit stad en omgeving..3, 7 In de Vishal en op zee7 Kunst 9 Horen en Zien9 Feuilleton 11 Panda en andere beeldverhalen.11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Abbé Fleury: Sommigen vinden hun kracht in de zwakheid van anderen. Al wekenlang heeft men in de hele we reldpers kunnen lezen dat de kwestie-Ber- lijn een bedreiging vormt voor de wereld vrede. In het Westen zeggen de staats lieden dat de houding van de Sovjet-Unie inzake Berlijn de wereldvrede in gevaar brengt; in het Oosten wordt dat gevaar toegeschreven aan de houding van het Wes ten. Maar over dat éne zijn allen het blijk baar eens: de kwestie-Berlijn bedreigt de wereldvrede. En dus ZO' hierop moeten volgen en dus wordt die kwestie voor de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties ge bracht. Want (Jat is nu precies het doel waarvoor die Veiligheidsraad werd ge vormd. Immers (artikel 24 van het Hand vest): de leden van de Verenigde Naties dragen aan de Veiligheidsraad de pri maire verantwoordelijkheid over voor de handhaving van de internationale vrede en veiligheid." Maar noch door de Westelijke, noch door de Oostelijke staatslieden wordt juist nu het er zo op aan komt! in deze moeilijke dagen ook maar met één woord gewag gemaakt van die taak, meer zelfs, van die verantwoordelijk heid van de Veiligheidsraad. De reden van dat stilzwijgen zou men kunnen zoeken in de opvatting, dat de Vei ligheidsraad tóch machteloos is bij een rechtstreekse controverse tussen de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie, die elk voor zich door een veto de behandeling van zo'n controverse door de Veiligheids raad kunnen blokkeren. Maar dat ontslaat de Raad zelf niet van de duidelijke ver plichting die deze (volgens artikel 33) heeft om een beroep te doen op de partijen om hun dispuut met vreedzame middelen, die in dat artikel zijn opgesomd, te beslech ten. Dat dit niet alleen een bevoegdheid, maar ook wel degelijk een plicht van de Raad is, blijkt voldoende uit het gebruik in de Engelse tekst van het woord „shall", dat bij het opstellen van het Hand- vèst te San Francisco in 1945 na ampélê discussie werd verkozen boven het door sommige afgevaardigden voorgestelde woord „may". Die verplichting is toen wel geconditioneerd door toevoeging van de woorden „als hij (de Raad) het nodig acht", maar „nodig" is heel iets anders dan „uitvoerbaar" en zelfs zij die een initiatief van de Raad inzake Berlijn on der de huidige omstandigheden als onuit voerbaar beschouwen, zullen moeilijk kun nen beweren dat zulk een initiatief ook niet nódig is. Bovendien zou dit niet eens van de Vei ligheidsraad zelf behoeven uit te gaan. Want de artikelen 34 en 35 van het Hand vest bepalen dat ieder UNO-lid het recht heeft om elk dispuut en „elke situatie die zou kunnen leiden tot internationale wrij ving of waaruit een dispuut zou kunnen voortkomen" onder de aandacht van de Veiligheidsraad te brengen „opdat deze zal kunnen nagaan of het voortbestaan van dat dispuut of die situatie gevaar zou kun nen opleveren voor de handhaving van de internationale vrede en veiligheid," waar na de Raad verdere stappen moet nemen. Dat is dus een open invitatie aan staten die niet in de Veiligheidsraad zitting heb ben (maar wel lid van de UNO zijn) om nu juist een zaak als de kwestie-Berlijn voor de Raad te brengen indien deze niet zelf de eerste stappen doet. Als dat zou gebeuren door de landen van de con ferentie van Belgrado bij voorbeeld en zulk een initiatief zou door een veto wor den geblokkeerd, zou de staat die dit veto uitspreekt toch wel een zware verantwoor delijkheid op zich nemen en waarschijnlijk een groot deel van de wereldopinie tegen zich krijgen. Bovendien zouden de mogend heden die over het veto-recht beschikken (dus de „Grote Vijf") hun tegenstem moei lijk kunnen motiveren door te betogen dat bemoeienis van de Veiligheidsraad met de kwestie-Berlijn niet „nodig" is, omdat die kwestie de wereldvrede niet in gevaar brengt. Een dergelijk standpunt kan men immers noch van de Verenigde Staten, noch van de Sovjet-Unie, en nog veel minder van Engeland, Frankrijk of het Chinese bewind op FormSsa verwachten. Verwerping van zo'n voorstel zou dus al leen op zeer gezochte technisch-juridische gronden kunnen gebeuren. (Vervolg op pag. 3) Advertentie

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1