Kwestie-Berlijn is wereldprobleem Jan Feuen Programma van het Haarlemse congres der oud-katholieken AGENDA Open brief aan minister Klompé VELPON en bondig Speculeren op gevoelens zou onze anti-Duitse vergissing zijn Humanistisch Thuisfront wil toegang tot de kazernes CAO-bakkersbedrijf is gesloten Zakgeldsysteem is spaarobstakel In Miami wacht deurwaarder de „Oranje" op Wisselvallig weer KINDERSCHOENEN DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1961 2 Open brief van VVN aan Sozvjet-ambassadeur Aartsbisschop van Canterbury komt naar theologenconferentie in Amersfoort Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk f NAJAAR: Dit wordt een gezellig seizoen. Premières - Uitgaan - Nieuwe mode - Avondkleding CERTINA - PRISMA - REMOVA - UNION - INDUS JUNGHANS Silver Stoepke Steekproef onder ouders en militairen Kamercommissie maakt reisje naar de V.S. A mbonezenleiders moeten zelf eerst maar naar Indonesië gaan' BOUWPLATEN plakt o met Ceta-Bever Boekhouder in arrest De spaargewoonten der r.-k. werkende jeugd Amerikaans echtpaar eist schadevergoeding voor ongeval aan boord Ieren komen woonwagen kampen bekijken Consul-generaal komt „Casa Nostra" openen NYLON JASSEN s z Namens het hoofdbestuur van de Natio nale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland heeft zijn voorzitter, de heer J. J. F. Borghouts, een open brief gericht aan de ambassadeur van de Sov jet-Unie in Den Haag. In deze brief wordt gezegd: „Op het moment, waarop een groot deel van de mensheid met angst in het hart de ontwikkeling gade slaat van de „Berlijnse crisis", meent het hoofdbe stuur van de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland er goed aan te doen zich met deze open brief tot Üwe Excellentie te richten. Uit de op 5 december 1960, aan het slot van de in Moskou gehouden bijeenkomst van vertegenwoordigers van 81 communis tische partijen uitgegeven verklaring is op te maken, dat de stelling die de heer Kroesjtsjev op het 20ste congres van de Russische communistische partij in 1956 heeft verkondigd, door het congres werd onderschreven. Deze stelling hield in dat de kracht van het communistische blok op dat moment reeds zo groot was, dat de oorlog als middel om tot de communisti sche wereldheerschappij te geraken niet meer als onvermijdelijk beschouwd dien de te worden. Daarnaast wordt in de verklaring echter duidelijk gesteld dat het doel, de vestiging van een communistische wereldheerschap pij, onveranderd blijft. Dit doel zal met alle mogelijke middelen, met zo mogelijk een wereldoorlog uitgezonderd, bereikt die nen te worden. Of wij, in wat wij gewend zijn te noe men de vrije wereld, een dergelijke situa tie prettig vinden of niet, heeft vanuit uw standpunt bekeken uiteraard niets met de zaak te maken. Het is echter een geheel andere kwestie of wij bereid zijn de al dus toegeworpen handschoen op te nemen. Misverstand Speciaal met betrekking tot de kwestie Berlijn geloven wij dat de mogelijkheid be staat tot het optreden van misverstanden, misverstanden die uwerzijds zouden kun nen bestaan met betrekking tot de gevoe lens die leven in de harten van de men sen aan deze zijde van het IJzeren Gor dijn, waarbij wij dan de inwoners van de Advertentie VAVVSI WWW MODESCHOENEN KRUISWEG 50 - HAARLEM Vrij parkeren, ook op zaterdag. Westduitse bondsrepubliek buiten beschou wing laten. Het gevaar is namelijk naar onze me ning beslist niet denkbeeldig dat bij de in timidatie-politiek die van de zijde van de Sovjet-Unie momenteel gevoerd wordt, mede gespeculeerd wordt op de anti-Duit se gevoelens die leven bij de mensen die de verschrikkingen van de nazi-tirannie aan den lijve hebben ondervonden. Een dergelijke speculatie zou kunnen uitgaan van de gedachte dat de zojuist genoemde lieden beslist geen risico's zouden willen lopen om een paar miljoen West-Berlij- ners, voormalige vijanden, te redden. Het kan daarom wellicht zijn nut hebben dat wij, oud-verzetslieden, u duidelijk maken hoe wij over deze zaak denken. Voorop gezet mag wel worden dat nie mand ons van pro-Duitse gevoelens zal wil len betichten. De geschiedenis en de eigen ervaring hebben ons geleerd de gestes en intenties van het Duitse volk, meer in het bijzonder waar het militaire zaken betreft, met het nodige wantrouwen gade te slaan- In de kolommen van ons weekblad is menigmaal tot uit drukking gebracht dat wij ook het hui dige West-Duitse regime niet met vol ver trouwen tegemoet kunnen treden, omdat daarin nog steeds mensen met macht en gezag zijn bekleed die in het verleden blijk hebben gegeven niet gerekend te kunnen worden tot hechte steunpilaren van wat wij verstaan onder vrijheid en democra tie. Vandaar dat waakzaamheid in die richting geboden blijft. De kwestie Berlijn is voor ons echter geen Duits probleem, het is zelfs geen Europees probleem. Wij kunnen de gehele activiteit van de Sovjet-Unie met betrek king tot West-Berlijn niet anders zien dan als datgene wat het in werkelijkheid is: een fase in het streven van het communis me naar wereldheerschappij. Daarbij kun nen en mogen zelfs onze eventuele anti- Duitse gevoelens geen rol spelen, omdat de actie door het doel bestempeld wordt als een wereldprobleem in die zin, dat de bedreiging van West-Berlijn in feite een bedreiging betekent gericht tegen ons, te gen de gehele wereld. Onze generatie heeft, helaas uit eigen er varing, geleerd de oorlog te verafschuwen. Wij hebben het niet te beschrijven leed en de ellende gezien en beleefd die door de oorlog over de mensheid worden uitge stort. Wij twijfelen er niet aan dat een eventuele volgende oorlog onvoorstelbare verschrikkingen met zich zal brengen. Wij durven gerust te bekennen dat wij daar bang voor zijn. Maar laten wij u duidelijk mogen maken dat naast en boven die angst ook de vastberadenheid zetelt. Vast beradenheid om desnoods tot het uiterste te verdedigen datgene wat ten koste van zoveel verdriet en offers werd verworven: de vrijheid, het recht en de erkenning van de menselijke waardigheid naar onze en niet naar uw visie." Voorafgaande aan het 18de congres van de Oud-Katholieke Kerk dat van 20 tot 26 september in Haarlem wordt gehouden, Is er van 18 tot 20 september in Amersfoort een theologenconferentie van anglikanen en oud-katholieken. Hieraan zal, zoals van welingelichte zijde wordt vernomen, ook deelnemen de nieuwe aartsbisschop van Canterbury, dr. Arthur Michael Ramsay. Voor zover bekend is, zal deze hoogste ge zagsdrager van de Anglikaanse kerk niet aan het Haarlemse congres deelnemen. De theologenconferentie zal tot onder werp hebben van de anglikanen: „Het ge- loofsdenken der Anglikaanse Kerk en de Kerkvaders" en van de oud-katholieken: „Onze continuïteit met de Oude Kerk". Het congres in Haarlem wordt op woens dagavond 20 september om acht uur ge opend met een begroeting van de deelne mers. Op donderdag 21 september om negen uur 's morgens is er een pontificale ope ningsmis met preek, waarna om elf uur de eerste congreszitting begint -over het onderwerp: „Onze positie in de oecumeni sche beweging". Om drie uur 's middags wordt de zitting voortgezet met liet onder werp: „Liturgisch leven in de oud-katho lieke kerken; wat bereikt werd en waar naar gestreefd wordt." Deze congresdag wordt besloten met een vesperdienst om zes uur en een gemeenschappelijk maal tijd. Vrijdag 22 september wordt de dag be- c Grote Kerk: vandaag 20 u.: zomercon- cert door N. Ph. O. Werken van J. Chr. Bach, Bruch en Schubert. Solist Jo Juda (viool). BIOSCOPEN Cinema Palace: 19 en 21.15 u.: „Pygma lion". a 1. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u„ zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: ,'De scha duw", 18 j. Frans Halstheater: 14, 19 en 2115 u„ zon dag ook 16.30 u„ dinsdag 14 en 20 u.: „Su- sanne", 18 j. Lido Theater: 19 en 21.15 u.: „Eddie kent geen pardon", 14 j. Van vrijdag af 14.19 en 21.15 u„ zondag ook 16.15 u.: „Jonge liefde, grote gevaren", 18 j. Luxor Theater: 19 en 21.15 u.: „Fotomo dellen en chantage"- 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Prince of pirates", 14 j. Minerva Theater: 20.15 u.: „En eeuwig zingen de bossen", 14 j. Vrijdag 20.15 u., zaterdag en zondag 19 en 21.15 u.: „Venus in nerts", 18 j. Rembrandt Theater: 19 en 21.15 u.: „Het zwarte schaap", 14 j. Van vrijdag af 14 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „De gete kende", 18 j. Roxy Theater: 19 en 21.15 u.: „De jacht op een moordenaar", 18 j. Vrijdag en zater dag 14.30, 19 en 21.15 u„ zondag 14- .16.15, 19 en 21.15 u.: „Duivels spel", 14 j. Studio Theater: 14.15, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Het ze vende zegel", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): 20 uur: „Overtreding artikel 251bis", 18 j. Vrijdag tot en met zondag 20 u.: „Goliath en de barbaren", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Vleeshal (Grote Markt): Tot 17 sept. ex positie ,<Van Spin tot Spoetnik"; 13-17 en 20-22.30 u., zaterdag 10.30-22.30 u. (Zondag gesloten). <0 Vishal: Tot 11 okt. expositie van teke ningen en aquarellen van Herman Kruy- der; 10-17, zondag 13-17 u, Bloemenheuvel (Overveen): Tot 1 okt. expositie van schilderijen en reisschetsen van Peter van Braken en Finse handweef kunst van Laura Karpikaivo Tamminèn; 10-17 u., zondag 14-17 u. Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland) Tot 1 okt. expositie van werken van J. J. Doesér; 9-17 u., ma., wo. en vr. ook 10-20 .u Museum Het Huis van Looy (Kamper laan): Tot 16 sept. expositie van aquarel len en tekeningen van Van Looy en tijd genoten; 10-17 u., zondag 14-17 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 okt. expositie van teke ningen van Poppe Damave: 10-22 u. (ook zondag). (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 8 sept.). DONDERDAG 14 SEPTEMBER City-theater, 20 u.: „Lady Chatterley's minnaar". Rex-theater, 20 u.: „Zondige vrouwen Felison, Heidestraat 45, 1921 u.: Expo sitie „Met pers en tekenstift". VRIJDAG 15 SEPTEMBER City-theater, 20 u„ „Zeven mannen zon der vrees". Rex-theater, 20 u.: „Opstand der legioe nen". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30. Felison, Heidestraat 45, 1921 Expositie „Met pers en tekenstift". Duinvlietstraat, 19 u.: Opening Gilden tunnel. DONDERDAG 14 SEPTEMBER Luxor-theater, 19 en 21.15 u.: „Zeden politie contra blond". Kenncmer Theater, geen voorstelling. W.B.-theater, geen voorstelling. Meerplein, 19.3022.30 Missietentoon stelling Amate '61. VRIJDAG 15 SEPTEMBER Luxor-Theater, 19 en 21.15 u.: „De wraak van Hercules". Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Ro manoff und Juliette". W.B.-theater, 20 u.: „De sheriff van Wi chita". Meerplein, 9—12, 14—17 en 19.30—22.30 u.: Missietentoonstelling Amate '61. DONDERDAG 14 SEPTEMBER Marquette-theater, geen voorstelling Bloemlust, G. v. Assendelftstraat, 19.30 21.30 u.: Fototentoonstelling. VRIJDAG 15 SEPTEMBER Marquette-theater, geen voorstelling. Bloemlust, 19.3021.30 u.: Fototentoon stelling. gonnen met een misviering, waarna om tien uur de discussiegroepen bijeenkomen. Om half drie in de middag begint de twee de congreszitting met het onderwerp „De oud-katholieke kerken en de orthodo xie." Om vijf uur die middag worden de con gressisten ontvangen door het gemeentebe stuur van Haarlem, waarna om zes uur een vesperdienst deze dag besluit. Zaterdag 23 september om negen uur s morgens wordt in de kathedrale kerk aan de Kinderhuissingel een heilige mis met gedachtenis van de overleden leiders van de oud-katholieke kerken gevierd. Om half elf zal de derde congreszitting zich be zighouden met een samenvatting van het werk der discussiegroepen, die zich daar voor hebben verdiept in de onderwerpen; de Bijbel in de liturgie, godsdienstoefenin gen in de diaspora, de nieuwe liturgische vormen en de verhouding van het persoon lijke en het gemeenschappelijke godsdien- sitg leven. In deze zitting zullen tevens de verkiezingen worden gehouden en wordt verstgesteld in welk land het volgende con gres zal plaats hebben. K_pe zondag, 24 september, is gewijd aan ae algeméne pontificale hoogdienst in dc IJmuidense kerk, waarna er 's middags om drie uur een openbare bijeenkomst is met het onderwerp: „De oud-katholieke kerk, vandaag." Maandag 25 september wordt besteed aan een facultatieve excursie naar het oud katholiek Seminarie in Amersfoort en overigens hebben de congresgangers gele genheid om wat meer van Nederland te zien en de Nederlandse cultuur te leren kennen. De congresvergaderingen zullen in ho'.el Brinkmann aan de Grote Markt te Haar lem worden gehouden, in de stad, die uit de dertiende eeuw dateert, maar ook in de stad, waar juist dit jaar het bisdom van de oud-katholieke kerk van Nederland zijn vierhonderdjarig bestaan viert. Advertentie Daarbij hoort een mooi horloge, zo'n apart model dat opvalt, maar ook aan de juiste tijd voldoet, vindt u bij ons. Daarom koopt u niet zo maar een horloge, maar koopt het bij een vakman, die u vertrouwen kunt. In onze bekende Merken-Serie o.a.: vindt u ditmaal wel een bijzondere collectie. HET HUIS MET HET CARILLON VERWACHT U. GROTE HOUTSTRAAT 49 (Van onze Amsterdamse redacteur) Het Humanistisch Thuisfront wil de mi nister van Defensie over enkele maanden herinneren aan de uitspraak die hij on langs in de Tweede Kamer heeft gedaan, namelijk, dat hij bereid zou zijn maatre gelen tot humanistische geestelijke ver zorging voor militairen te nemen, als hem van een behoefte daaraan zou blijken. Het Humanistisch Thuisfront zal nu een steek proef nemen onder meerderjarige militai ren en onder de ouders van minderjarige militairen. Dertigduizend brieven met ant woordkaarten, waarop de vraag wordt ge steld of de betrokkene voor zichzelf of voor zijn zoon of pupil humanistische geestelijke verzorging in de kazerne wen selijk acht, zullen worden verzonden na de 21ste september, de dag waarop tij dens een openbare bijeenkomst in Amici- tia in Den Haag het startsein tot de actie wordt gegeven. De oproep, die zich zo no dig tot een nog groter aantal militairen en ouders van militairen zal richten, krijgt een aanbeveling mee van mej. mr. J. J. Th. ten Broecke-Hoekstra, mevrouw mr. J. M. Stoffels-Van Haaften, dr. W. Drees, prof. mr. P. J. Oud, dr. J. P. van Praag, drs. D. Roemers en prof. dr. I. Samkalden. Er zijn thans vier militaire tehuizen van deze organisatie. De minister heeft toege staan dat maximaal 3.000 militairen per jaar een driedaags bezoek aan het Huma nistische Vormingscentrum mogen bren gen. Het Humanistisch Thuisfront acht het een onbevredigende situatie, dat hu manistische geestelijke verzorgers geen toegang hebben tot de kazernes en de bui tenkerkelijken dus zijn aangewezen op een katholieke of een protestantse geestelijke verzorging. Bij de behandeling van de laatste defen siebegroting in de Tweede Kamer heeft minister Visser verklaard, dat hem van een behoefte aan humanistische geestelij ke verzorging in de kazernes tot nu toe niets was gebleken. Later heeft hij zich echter bereid verklaard maatregelen te nemen, als hem alsnog zou blijken dat de ze behoefte wèl bestond. Het Humanistisch Thuisfront wil dit nu met een eenvoudige steekproef aantonen. 1 lOÓV i' jj| De vaste commissie van Verkeer en Wa terstaat uit de Tweede Kamer is van Schiphol naar New York vertrokken be geleid door de president-directeur van de K.L.Mdrs E. H. van der Beugel, de di recteur mr. C. van der Wiel, en de ad junct-directeur de heer R. Vogels. Het ge zelschap, bestaande uit 25 personen zal in Amerika kennis maken met de grootste K.L.M.-organisatie in het buitenland, maar ook worden ingeleid in het tijdperk van het straalvliegtuig. Iets dergelijks is ook geschied toen de K.L.M. turbo-prop-vlieg- tuigen in gebruik nam. De commissie maakte toen een reis naar Athene. Op 16 september zal het gezelschap in Nederland terug zijn. „De wijze waarop de terugkeer van een kleine groep van Soekarno-gezinde Am bonezen naar Indonesië door uw minis terie is geregeld heeft geleid tot een voor ons, Zuid-Molukkers, onaanvaardbare si tuatie, waarbij een 98-tal gerepatrieerde personen in Indonesië een volkomen on zekere toekomst tegemoet gaan, terwijl de promotors en initiatiefnemers van deze terugkeer nog altijd in Nederland vertoeven". Dit staat te lezen in een open brief aan minister Klompé van Maatschap- Advertentie Gouverneur terug. De gouverneur van Nieuw Guinea, dr. P. J. Platteel, die met zijn echtgenote deze zomer zijn verlof in Nederland heeft doorgebracht, zal woensdag per vliegtuig van Schiphol naar Nieuw Guinea terugkeren. Zijn echtgenote blijft voorlopig in Nederland. De aan het georganiseerd overleg van werkgevers- en werknemersorganisaties in bakkersbedrijven deelnemende partijen hebben in een gisteren gehouden verga dering na rijp beraad, met algemene stemmen besloten tot ondertekening over te gaan van een CAO met inachtneming van de door het College van Rijksbemid delaars gestelde voorwaarden. De nieuwe CAO, die na moeilijke onder handelingen tot stand is gekomen, gaat met terugwerkende kracht in op 1 juli. Zij zal gelden tot oktober 1962. Zij houdt over de hele linie een loonsverhoging van vijf percent in. Daarnaast is er een apar te regeling die het mogelijk maakt uitslui tend aan het binnenpersoneel de werk nemers in de bakkerij die niet tevens be zorgers zijn nog een extra verhoging van vijf percent, dus een totale verhoging van tien percent te geven. Vergunning voor die tweede vijf percent moet per onderneming worden aange vraagd bij de adviescommissie arbeids voorwaarden bakkersbedrijf. Zij kan ge geven worden als de ondernemer een produktiviteitsverhoging kan aantonen, een prijzenverklaring tekent en een kwa liteitsonderzoek toelaat, aldus wordt aan de door het College van Rijksbemidde laars gestelde voorwaarden voldaan. Voor de „tweede vijf percent" komt slechts een kleine categorie in aanmer king, zo vernemen wij, omdat de bakkers bezorgers negentig percent van het totale aantal werknemers in het bakkersbedrijf vormen. pelijk Werk, waarin ir. J. A. Manusama, hoofd van de politieke missie van de Re publiek der Zuid-Molukken in Nederland, protesteert naar aanleiding van de ant woorden, die de minister gegeven heeft op vragen van het Tweede Kamerlid de heer J. H. Scheps. In de brief wordt voorts gezegd, dat de situatie „vooral daarom zo onaanvaardbaar is, omdat onder de 98 teruggekeerde personen zich een aan tal bevindt, dat bepaaldelijk slachtoffer genoemd moet worden van Siwalette's misleidende voorlichting, alsook van de onwil van de commissaris van Ambone- zenzorg, de terugkeer zodanig te regelen, dat de promotors en initiatiefnemers het eerst zouden vertrekken". In de brief wordt uitdrukkelijk gesteld, dat een en ander niet betekent, dat men de vrijwillige terugkeer naar Indonesië van deze Ambonezen wil beletten. Ir. Ma nusama acht het zeer gewenst, dat de mi nister van Maatschappelijk Werk de terug zending van andere Ambonezen opschort tot dat Siwalette en Tamaela in Indone sië zijn. „De heren Siwalette en Tamaela moet duidelijk gemaakt worden, dat van een terugkeer van een derde groep Am bonezen naar Indonesië geen sprake kan zijn, zolang beide heren zelf niet niet daar heen zijn vertrokken", aldus eindigt de brief. In Amsterdam verscheen op een politie bureau een 43-jarige boekhouder, die zei dat hij wilde komen praten over moeilijk heden op zijn kantoor. De man werd di rect gearresteerd omdat daags tevoren zijn werkgever aangifte had gedaan van verduistering van 16.000. De man ontkende het geld te hebben verduisterd, maar verklaarde dat het hem op 15 juli ontstolen was. Juist die dag eindigde zijn dienstverband. De kas zou worden overgedragen in tegenwoordigheid van een accountant, die toen echter met vakantie was. Het geld was afkomstig van transacties, welke niet in de boeken ver antwoord bleken te zijn. Bewaker verdronken. De politie heeft uit een kanaal in Amsterdam-West het stoffelijk overschot opgehaald van de 68- jarige bewaker H. Wagenaar, die daags tevoren niet was teruggekeerd van een ronde over de terreinen van de elektrische centrale Noord. Waarschijnlijk is hij mis leid door de duisternis te water geraakt. Hij had de controleklok nog in zijn hand. Van de hand van pater dr. A. van der Weijer O.F.M. Cap. is een rapport versche nen van een in begin 1959 door de K.A.J. (Katholieke Arbeiders-Jeugd) en V.K.A.J (Vrouwelijke Katholieke Arbeiders Jeugd) gehouden onderzoek naar de spaargewoon ten van de katholieke werkende jeugd in Nederland. Met het onderzoek werden cir ca 4500 personen bereikt ofwel voorzich tig geschat circa 1 a 2 percent van het totale aantal katholieke werkende jonge ren tussen 14 en 25 jaar. Na critische schifting bleven 3900 enquête-formulieren over: 2700 ingevuld door jongens en 1178 door meisjes. De samensteller meent dat het materiaal in grote lijnen een beeld geeft van de spaargewoonten der katho- leike werkende jeugd in Nederland. Het uitgebreide rapport komt tot een groot aantal conclusies. Een eerste indruk is, dat het zakgeldsysteem een van de gro te obstakels is, die een effectief jeugdspa ren in de weg staan. Hoewel er sinds 1955 een kleine vooruitgang is geboekt, meent het rapport dat er in Nederland nog te weinig bedrijven zijn, die een en zeker een gepremieerde spaarregeling ken nen. Over het algemeen hebben de jonge lui nog te weinig belangstelling voor het bedrijfssparen: de geboden kansen worden slechts door de helft benut. De arbeidende jeugd ongeveer zestig percent doet aan zelf sparen geeft aan sparen buiten bedrijfsverband de voor keur. Opvallend is voorts dat kostgeldbe talers veel frequenter zelf sparen dan zak geldontvangers en dat zij ook veel hogere bedragen op zij kunnen leggen. De betrekkelijk grote groep jongens (13 pet), die geheel buiten alle spaarac tiviteit staat, verkeert in een zorgelijke si tuatie, zowel in financieel als in pedago gisch opzicht. Een aparte studie gewijd aan deze groep acht het rapport de moeite waard. (Van onze Amsterdamse redacteur) De federale rechter in Miami (Florida) heeft een deurwaarder opdracht gegeven het vlaggeschip van de stoomvaartmaat schappij Nederland, de „Oranje", aan d ketting te leggen. De „Oranje", die thans een reis om de wereld maakt en op het ogenblik langs Amerika's westkust vaart, zal volgens het reisschema op 25 novem ber Miami aandoen. De maatregel van de rechter is een uitvloeisel van een pro ces, dat een Amerikaans echtpaar, de heer en mevrouw Throner, voeren om schadevergoeding te krijgen in ve?band met een val, die mevrouw Throner op 19 mei tijdens een vroegere reis van de „Oranje" aan boord van dit schip heeft gemaakt. Bij de Maatschappij Nederland in Ara sterdam heeft men met enige verwonde ring van het bericht kennis genomen. Er is geen sprake van dat de „Oranje" zijn koers zal wijzigen. In het .komende winter seizoen zal het schip trouwens drie keer. in Miami komen. Tot een inbeslagneming zal de maatschappij het uiteraard niet la ten komen. De familie Throner heeft de Maatschappij Nederland nooit een verzoek om schadevergoeding doen toekomen. Mevrouw Throner. die aan boord van een trap was gevallen, heeft bij de recht bank in Miami 60.000 dollar schadevergoe ding wegens blijvende invaliditeit geëist. Haar man heef'- bovendien een vordering van 15.000 dollar ingediend „wegens on kosten, wegens het leed dat hij als echt genoot ondervindt en wegens verlies van verdiensten van zijn vrouw". Een Ierse regeringsdelegatie zal zon dag in Nederland aankomen voor een stu diereis van een week langs woonwagen kampen. De delegatie zal onder meer kampen in Noord-Brabant, Limburg, Drente en Noord Holland bezoeken en daarbij door ambte naren van het ministerie van Maatschap pelijk Werk worden ingelicht over nieuwe sociale voorzieningen, waarvoor de rege ring subsidies verleent. Onlangs is de wet op woonwagens en woonschepen gewijzigd, waardoor nu on der meer regionale kampen kunnen wor den ingericht. In dergelijke kampen, die tot stand komen in samenwerking met gemeentebesturen, zijn ook scholen verenigingslokalen geprojecteerd. Er wonen in Nederland ongeveer 20.000 mensen in naar ruwe schatting 4000 woonwagens. In Ierland kampt men voornamelijk met het probleem van de „tinkers", rondtrekkende koperslagers, die voor het merendeel in tenten wonen. Het opvangcentrum „Casa Nostra", dat de stichting „Peregrinus" in het voormalige Kath. militair tehuis op het Donkere Be gijnhof voor in Haarlem werkende en wo nende Italiaanse arbeidskrachten heeft in gericht, zal maandagmiddag worden ge opend door de Italiaanse consul-generaal te Amsterdam, de heer G. Contarini. Het tehuis zal voorlopig elke avond van 6 tot 11 uur open zijn. Dodelijk ongeluk. Op de werf Gusto te Schiedam is de 57-jarige constructie- werker J. Müller uit Schiedam overleden, nadat hij beklemd was geraakt tussen twee zware ijzeren balken' die door een kraan werden verplaatst. Industrialisatie. De gemeenteraad van Hoorn heeft een krediet van 305.000 ver leend voor de bouw van een grote in dustriehal. De hal zal worden verhuurd aan Philips Telecommunicatie-industrie. Philips heeft plannen om nog dit jaar te beginnen met de bouw van een fabriek in de gemeente Blokker bij de grens van de industriekern Hoorn. Snelheidsbeperking. Voor de autoweg tussen Utrecht en De Bilt zal binnenkort een snelheidsbeperking worden ingevoerd. De gehele afstand tussen beide plaatsen zal voortaan als „bebouwde kom" gelden, hetgeen zal inhouden dat niet sneller mag worden gereden dan 50 km. per uur. Het ligt voorts in de bedoeling, dat tussen de middelste rijbanen een afscheiding zal komen. Verlenging. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de Wet op de Bedrijfsorganisatie. Hier in wordt voorgesteld de geldingsduur van een aantal verordeningen en besluiten van krachtens het Organisatiebesluit Voedsel voorziening 1941 ingestelde organisaties op nieuw met een jaar te verlengen, ditmaal tot 1 januari 1963. De Raad van State. Minister Toxopeus acht het programma van de Raad van State niet dermate overladen, dat een aan merkelijke uitbreiding van het ledental van de raad noodzakelijk is. Niettemin zal hij het oordeel van de raad zelf hierover in winnen. Dit heeft de minister meegedeeld tijdens het overleg over de wet op de Raad van State, waarvan het verslag thans aan de Tweede Kamer is uitgebracht. Hoogleraren Tot buitengewoon hoog leraar zijn benoemd aan de technische hogeschool te Delft, om onderwijs'te ge ven in de algemene metaalkunde, dr. J. L. Meijering, wetenschappelijk medewerker bij Philips te Eindhoven, en dr. F L. J. Sixma, chef van het centraal laboratorium van de staatsmijnen. Advertentie voor Dames en Heren v.a. 29.75 Gen. Cronjéstraat 40 - 44 Tel. 54679 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim De diepe depressie bij IJsland vult nu geleidelijk op. Het koufront ervan pas seerde gisteravond met regen ons land. In dit front zijn boven de oceaan twee sto ringen ontstaan. De meest oostelijke hier van bereikte omstreeks middernacht de ingang van het Engelse Kanaal en trok vervolgens over Zuidoost-Engeland naar de Noordzee. Aan onze kust wakkerde de wind daarbij tot hard aan. Achter de sto ring ontwikkelt zich een zwakke rug van hoge druk, waarin opklaringen voorkomen. Een volgende storing bevond zich van morgen op het midden van de oceaan. Morgenochtend zal ze waarschijnlijk Ier land bereiken. De fronten ervan kunnen in de loop van de dag tot dicht bij ons land naderen, waarna de kans op regen weer groter wordt. Het wisselvallige weer duurt dus voort. Omdat de wind over wegend zuidwestelijk blijft, zijn in het temperatuurverloop geen grote verande ringen te verwachten. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen te c M K g binnen- en buitenland. ■o-s B. "m 5 bi S Neerslag laatste 24 uur. Eu E 0/ SS cS Den Helder regen wzw 17 3 Ypenburg regen zzw 18 16 Vlissingen zwaar bew. z 19 4 Eelde zwaar bew. zw 18 5 De Bilt regen zzw 19 4 Twente zwaar bew. zw - 21 5 Eindhoven regen 22 2 Zd-Limburg zwaar bew. zzw 22 4 Helsinki zwaar bew O 13 0,1 Stockholm zwaar bew ZO 17 0 Oslo half bew. windst. 16 1 Kopenhagen regen zzw 15 11 Aberdeen zwaar bew windst. 17 0 Londen regen n 20 32 Amsterdam regen z 18 16 Brussel regen z 22 0,1 6 Luxemburg zwaar bew zzw 22 Parijs regen zzw 26 4 Bordeaux licht bew. zzo 28 0 Grenoble half bew windst. 28 0 Nice zwaar bew n 25 0 Berlijn regen zzw 19 1 Frankfort zwaar bew zw 24 3 München regen zzw 25 2 Zürich zwaar bew. windst. 24 3 Genève zwaar bew zw 26 0 Locarno zwaar bew. windst. 24 0 Wenen zwaar bew z 24 0 Innsbruck zwaar bew. verand. 26 0 Relgrado onbewolkt windst. 12 0 Athene onbewolkt windst. 0 Rome onbewolkt windst. 30 0 Ajaccio onbewo ;t n 25 0 Madrid licht bew. windst. 33 0 Mallorca onbewolkt windst. 29 0 Lissabon geheel bew. windst. 27 0 Vrijdag 15 september Zon op 6.13 uur, onder 18.56 uur. Maan op 11.44 uur, onder 21.32 uur. Maanstanden 17 sept. 21.24 uur eerste kwartier. 24 sept. 12.34 uur volle maan. Hoog en laag water in I.Tmuiden Donderdag 14 september Hoog water 6.03 en 18.21 uur. Laag water 1.55 en 14.01 uur. Vrijdag 15 september Hoog water 6.36 en 18.54 uur. Laag water 2.24 en 14.33 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2