Nieuwe spoorlijn in Velsen-N. zal de Schulpweg kruisen HOORTOESTELLEN m SUNIL; hu fom Wereldnieuws r Moge het een grapje zijn! Van dag tot dag Degrelle dringt zich op aan Belgisch parlement In Algiers en Oran 225 arrestaties raatótcel a Waar blijft de Tunnelt jein de Gilden is wel een uitkomst. MEEST CIIMII o GEBRUIKTE wWHIfcj 0p de DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1961 3 %?DÜbW!JK Besteller stal geld uit brieven WASMIDDEL s Hij wil voor een gewone rechtbank verschijnen BONTEKOE - Heemstede - Spoorplein 4 Orde zal desnoods met wapens worden hersteld Informateur voor kabinet- Ben Goerion in Israel Elias MEES! Europese adoptie-conventie r Ofschoon de directe aanleiding tot het uitbreken van bloedige gevechten in de hoofdstad van Katanga, Elisabethstad, niet duidelijk is vastgesteld, ligt de oorzaak er van uiteraard in het ingrijpen van de UNO, die Katanga bij Groot-Kongo wenst inge lijfd te zien. Deze wens is niet een stok paardje van de UNO, doch vloeit voort uit de oorspronkelijke formule waaronder Kongo zelfstandigheid verkreeg: Katanga heeft zich in strijd met deze formule af gescheiden en zijn president, Tsjombe, heeft zich daarbij onmiskenbaar laten lei den door zijn neiging om de Belgische in vloeden in zijn land te continueren. Men kan zich afvragen of dat laatste een misdaad is, die een zo rigoureuze be straffing door de volkenorganisatie nodig maakt. Afgezien van het feit dat de UNO er niet primair /voor is om staatkundige structuren met geweld tot stand te bren gen, zou zij misschien meer oog moeten hebben gehad voor de bedoelingen van Tsjombe in verband met de chaotische toestand in de rest van Kongo. Die enor me chaos op politiek en maatschappelijk gebied ontstond voornamelijk door een te plotselinge overgang en een te acuut weg vallen van de leidende krachten. Hetzelfde is in Indonesië gebeurd, waar een geleide lijker liquidatie van de invloed der „kolo nisatie" het land met minder schokken naar een totale autonomie had kunnen lei den. De Engelse justitie heeft van Nobel prijswinnaar Lord Russell een martelaar gemaakt en daardoor zijn aanhang ver sterkt. De bejaarde pacifist zit nu in een gevangenis triomfantelijk verklaringen uit te geven en die situatie zal menig voor vechter van ontwapening hem benijden. Ofschoon het te ver gaat zoals som mige correspondenten van Nederlandse bladen ook doen! om Lord Russell een opzettelijke ondermijning van de Britse vastbeslotenheid tot verzet tegen het com munisme toe te schrijven, berust zijn fa natieke actie toch op een verkeerd geko zen principe. Zijn propaganda richt zich uitsluitend tegen het gebruik van kernwa pens en dat kan in onze dagen een grote weerklank hebben bij angstige mensen, doch de verwezenlijking van zijn denk beeld kan geen enkele reële basis hebben. Het is eenvoudig ondenkbaar en onwer kelijk, in de situatie van heden die een direct oorlogsgevaar inhoudt op afschaf fing van de kernbom aan te dringen. Want hoe men het ook keert of draait, het uit blijven van de oorlog steunt op de huive ring der ruziemakende partijen om die kernbom te gebruiken en terug te moeten verwachten. Afschaffing van de kernbom zou in de toestand van heden die tal van latente aanleidingen tot gewapend ge weld inhoudt het uitbreken van dat ge weld slechts bevorderen. Hoe tragisch het ook is: de mensheid dankt haar labiele behoud van dit moment aan de kernbom, als drenkeling die zich aan een drijvende zeemijn boven water moet houden.. Aan de vooravond van de feestelijke opening van het voetgangerstunneltje te Velsen-Noord, dat de wijk „De Gilden" met het overige deel van Velsen-Noord zal verbinden, kunnen we melding maken van de komst van een nieuwe spoorlijn, die Velsen-Noord andermaal zal „isoleren". Wij doelen hierbij op de spoorlijn die ooste lijk van de Breedbandfabrieken wordt aangelegd en die langs Rooswijkerlaan de Schulpweg in Velsen-Noord zal kruisen om aansluiting te verkrijgen op de bestaande spoorlijn Beverwijk-Hoogovens. NIEUWE^ SCHEYBEEvK GILDEN SPöRT HÖOuOVENS MM/C Op de hierbij afgedrukte plattegrond staat de toekomstige nieuwe spoorlijn tus sen Hoogovens en Beverwijk in streepjes lijn aangegeven. De spoorlijn is nodig in verband met de uitbreidingen van Hoogovens ten noorden van Breedband, alwaar nieuwe walserijen voor niet-platte produkten worden ge bouwd. Reeds is men ten noorden van de Roos wijkerlaan bezig met de aanleg van de nieuwe spoorlijn. Het is het begin van een uitgebreid emplacement, dat in de toekomst een belangrijke schakel zal gaan vormen in de aanvoer van grondstoffen en de afvoer van produkten van de meest noordelijke fabrieken van Hoogovens. Het nieuwe emplacement biedt de moge lijkheid binnenkomende en vertrekkende treinen aldaar te verzamelen, te wegen, te rangeren en samen te stellen tot treinen met diverse bestemmingen, het NS-net, zal de Westerhoutweg en de Schulpweg gaan kruisen. Hier zullen dus overwegen komen. De lijn loopt langs de wijk „De Gulden" en zal niet ver van de Wijkerstraatweg op de bestaande spoorlijn uitkomen. Voor de aanleg van deze spoorlijn zijn reeds veel gronden onteigend of ontpacht. Daartoe behoren ook de tuingronden tussen Westerhoutweg en Schulpweg. Ook zijn reeds enkele woningen aan de Schulpweg afgebroken. In Velsen-Noord komt men dus steeds dichter „op de industrie" te zitten; het is onmiskenbaar. Het terrein, waar vroeger het landgoed Rooswijk, met een uitgestrekt park was, is ook door KNHS aangekocht en is voorbestemd voor industriële doel einden. Aan de andere zijde rukt het Provinciaal Electriciteitsbedrijf meer en meer naar de woonwijken op Immers op de terreinen van sportpark „Watervliet" die in het najaar gesloten zullen worden komt een grote centrale te staan. De postale recherche in Amsterdam heeft een 44-jarige P.T.T.-hoofdbesteller gear resteerd wegens diefstal van geld uit ex- pressebrieven. De man heeft een bekente nis afgelegd. Hij was reeds bijna 30 jaar in P.T.T.-dienst. Hij werd op heterdaad betrapt toen hij in een toilet in het Am sterdamse hoofdpostkantoor het geld uit enkele expressebrieven haalde. Hij ver scheurde meestal de brieven en spoelde deze door. 'Advertentie (Van onze correspondent) BRUSSEL De voormalige leider van de Belgische rexisten, Léon Degrelle, die sedert jaren onderdak heeft gevonden in het Spanje van generaal Franco, heeft een brief geschreven aan de leden van de Bel gische volksvertegenwoordiging. Hij ver zoekt daarin voor een „gewone Belgische rechtbank" te mogen verschijnen om te worden gevonnist. De terechtzittingen zou den in extenso over radio en televisie moeten worden uitgezonden en de volle dige tekst van het ter zitting gezegde, zou van regeringswege moeten worden gepu bliceerd. Degrelle wil, zo zegt hij in zijn brief, zijn politieke en militaire actie tij dens de tweede wereldoorlog nader toe lichten. Er is weinig kans, dat aan het her nieuwde verzoek van de Belgische Mus sert zal worden voldaan. Hij is bij ver stek ter dood veroordeeld en niets wijst erop, dat de regering op een of andere wijze bereid is hem een vrijgeleide te ge ven teneinde in België voor een recht bank te verschijnen. Velen nemen het generaal Franco uiterst kwalijk, dat hij Degrelle de hand boven het hoofd houdt, zoals zij het ook pijnlijk vinden, dat ko ning Boudewijn en Koningin Fabiola hun vakantie doorbrengen in het land, waar Degrelle zich in veiligheid heeft gebracht. Er bestaat echter in het algemeen in Bel gië weinig lust dit nabije verleden op te rakelen op de wijze zoals Degrelle nu zou wensen. Stierendag. De arena voor stierengevech ten in Bilbao (12.000 plaatsen) is in de afgelopen nacht bijna geheel door brand verwoest. Door gebrek aan druk op de waterpompen was de brandweer 't vuur pas na vijf uur meester. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Advertentie laeg.ii DE NIEUWSTE TYPEN uit voorraad leverbaar :,r r,y n n n AUDIUM - SIEMENS - WIDEX - OT1CON - PHILIPS - QUALITONE e.a. (zijstraat van de Leidsevaartweg) Bus 3, halte station Heemstede Telefoon 38099 ALGIERS, (AFP, UPI) Het Franse bestuur in Algerije heeft een communi qué uitgegeven waarin gezegd wordt, dat na een onderzoek naar aanleiding van de zeer ernstige incidenten" van maandag en dinsdag in Algiers en Oran de politie tot dusver 225 arrestaties heeft verricht. In het communiqué wordt de bevolking van Algiers en Oran gewaarschuwd, dat de ordetroepen thans de strengste consig nes hebben gekregen, in het bijzonder wat het gebruik van vuurwapens aangaat, om de orde te handhaven. De directeur van het departement voor politieke zaken en voorlichting, Sicurani heeft medegedeeld, dat de arrestaties zijn verricht op grond van in beslaggenomen documenten en inlichtingen die verkregen zijn na de arrestatie van 33 leden van de anti-Gaullistische Europese-extremistische O.A.S. (Organisatie van het Geheime Le ger). In het regeringscommuniqué is bekend gemaakt dat in Oran en Algiers dinsdag bij ongeregeldheden acht personen om het leven zijn gekomen. Welingelichte zegslieden spraken echter van twaalf do den. Ook het ministerie van Voorlichting van de „voorlopige regering van de Alge rijnse republiek" heeft een verklaring uit gegeven over de incidenten van de laat ste dagen in verscheidene Algerijnse ste den. Hierin wordt gezegd, dat het tijd wordt, dat de Europeanen in Algerije dui delijk inzien, dat het enige gevaar voor hun toekomst in Algerije komt van een handvol avonturiers, die het kolonialisme willen bestendigen en het fascisme in Frankrijk willen vestigen. Het ministerie schat het aantal slachtoffers van de onge regeldheden op enkele honderden. (UPI) In Oran is gisteren een Fran se valschermjager doodgeschoten en nog onbekende daders hebben een jong mos lemechtpaar de hals afgesneden. In Al giers werd een Europeaan begraven met een groot embleem van de O.A.S. op zijn borst. Na de plechtigheid voerden 200 ko lonisten-een aanval uit op een moslemwin kel, waarbij drie Algerijnen werden ge wond. TEL AVIV (AFP) De Israëlische mi nister van Financiën, Levi Esjkol, heeft van de arbeiderspartij Mapai opdracht ge kregen, te pogen de regeringscrisis op te lossen, welke is ontstaan door het resul taat van de parlementsverkiezingen op 15 augustus. De Mapai wil trachten te berei ken, dat Ben Goerion weer een kabinet vormt. Minister Esjkol, die vrijdag naar de bijeenkomst van de Wereldbank in We nen zou gaan, heeft deze reis afgelast. Het resultaat van zijn missie voor de Mapai wordt niet vóór de volgende week ver wacht. 'Ben Goer lore treeft' Yörige week "een" trp-' dracht van president Ben Zwi om een nieu we regering te'vórmen, van de-hand ge wezen. Israëlische bladen zijn van oordeel dat, ingeval minister Esjkol geen kans ziet de moeilijkheden op te lossen, deze zelf of de oud-premier Mosje Sjarett met de vor ming van een kabinet zal worden belast (Vervolg van pag. 1) Maar de niet rechtstreeks bij de contro verse om Berlijn betrokken mogendheden kunnen zeer gegronde redenen hebben om (ook al vrezen zij géén veto, en misschien zelfs juist daaróm) de zaak toch niet bij de Veiligheidsraad aanhangig te maken. Want over enkele dagen komt de Assem- blée van de Verenigde Naties weer bijeen en er is alle reden om te verwachten dat de kwestie-Berlijn op de agenda van die zitting wordt geplaatst. Een belangrijk punt van bespreking bij de behandeling van deze kwestie zullen dan de zeer waardevolle ideeën kunnen zijn die de laatste tijd door Canadese staatslieden zijn gelanceerd', zij zochten een oplossing van het conflict in de richting van interna tionalisatie van Berlijn door middel van UNO-toezicht en bewaking door UNO-troe- pen, eventueel zelfs vestiging van de UNO zelf, met al haar gebouwen, in Berlijn. Canada heeft deze ideeën tot dusver nog niet het karakter van een vastomlijnd voor stel gegeven, maar het is te hopen dat dit spoedig na de opening van de zitting der Assemblée zal gebeuren, want zo'n voorstel zou best de stoot kunnen geven tot een redelijke, voor Oost èn West aan vaardbare oplossing. Ook al werd niet héél het omvangrijke gebouwencomplex van de UNO naar Berlijn overgeplaatst maar slechts een deel van de diensten der or ganisatie (zoals zich nu ook een deel daar van in Genève bevindt), dan zou de sta tus van Berlijn daar toch al zeer aan merkelijk door worden gestabiliseerd. Om een lichtstraal in de kwestie-Berlijn te vinden moeten we dus blijkbaar niet bij de Veiligheidsraad .maar bij de Assemblée zijn en de verklaring van het algemene stilzwijgen in en om de Veiligheidsraad ten aanzien van deze zaak moeten wij dus waarschijnlijk vooral zoeken in artikel 12 van het Handvest, waarin de Assemblée het recht wordt ontzegd, enigerlei aanbe velingen te doen met betrekking tot kwes ties waarmee de Veiligheidsraad z'ch, in welke vorm danook, bezighoudt. Men pro beert nu dus blijkbaar angstvallig. Berlijn buiten de Veiligheidsraad te houden, om niemand een voorwendsel te geven, een straks wellicht door de Assemblée be reikte redelijke oplossing te blokkeren. Onder deze omstandigheden is de terug houdendheid van de UNO-leden ten opzich te van de Veiligheidsraad begrijpelijk en zelfs verstandig. Maar nu de kaarten zo lig gen en zo liggen ze al heel lang, eigenlijk al sedert Korea wordt het toch wel dringend nodig, dat het Handvest van de Verenigde Naties grondig wordt herzien en dat daarbij vooral de functies d.w.z. de in feite mogelijke en uitvoerbare func ties van de Veiligheidsraad nauwkeu rig onder de loupe worden genomen. Want géén Veiligheidsraad is beter dan een Vei ligheidsraad die niet aan zijn verantwoor delijkheid kan voldoen en dus alleen maar een wassen neus is. Als bescherming van de wereldvrede in de praktijk tóch een zaak voor de Assemblée wordt, laat de Assemblée daar dan ook de formele ver antwoordelijkheid voor krijgen en niet een verantwoordelijkheid die aan het zijden draadje van opportunistische diplomatieke overwegingen hangt. Tussen de velerlei vormen van humor is er één, die zich van de andere onderscheidt door een aparte navrantie. Het is de methode om een afschu welijk grapje te vertellen zon der een spier van het gezicht te vertrekken. De ouderen onder ons herinneren zich on getwijfeld de befaamde ko miek Buster Keaton, die in de onmogelijkste situaties en de lachwekkendste omstandig heden een strakke, ondoor grondelijke gelaatsuitdrukking wist te behouden en daarmee miljoenen dollars aan de film ondernemingen onttrok. Ik ben geneigd het bejaarde weekblad „De Haagse Post" van eenzelfde soort geestig heid te verdenken. Ik hoop dat deze veronderstelling juist js, want anders blijft er nog slechts één rampzalige conclu sie over, namelijk dat in Den Haag een aantal zeer belang rijke mensen hun verstand verloren hebben. Het grapje, dat genoemd weekblad met een serieus ge zicht ten beste geeft, is de mededeling dat de Nederland se Generale Staf begonnen is met de Psychologische Oorlog voering en wel met de poli tieke indoctrinatie van de in werkelijke dienst zijnde dienstplichtigen. Dit kan niet anders dan een grapje zijn. Laten wij allen vurig hopen dat het een echt Haags grapje is Ofschoon: de- vorm, waarin het wordt gepresenteerd, ver toont in geen enkel onderdeel iets grappigs, integendeel, er zijn twee volle, ernstige pagi na's aan gewijd en bovendien geeft de voorpagina van het deftige Haagse blad een in drukwekkende beeltenis van Nederlands Psychologische Oorlogsvoerder nummer 1, een zekere kolonel Haex, die de aanvallige leeftijd van 49 blijkt te hebben bereikt en dus ge acht kan worden dertig jaar met vol verstand in de wereld te hebben rondgekeken. Lieve mensen, laat het in vredesnaam een grapje wezen! Kolonel Haex heeft de op lettende Haagse Post toege sproken in een der kamers van de Haagse Juljanakazerne, waar hij de scepter zwaait over de nieuwe afdeling van de Generale Staf, V.V.P. ge heten: Voorlichting, Vorming en Psychologische Oorlogvoe ring. U ziet wel, het klinkt allemaal griezelig echt. Maar toch kan het niet anders dan een grapje zijn. Want wat de kolonel ten beste gaf, zou on getwijfeld als het ernst was strijdig zijn met de funda mentele opvattingen van het Nederlandse volk en een klin kende klap in het aangezicht van allen, die zich met de reli gieuze, politieke, culturele en maatschappelijke vorming der jonge generatie bezighouden: de kerken, de politieke par tijen, de ouders, de peda gogen, de van ouds aange wezen en verantwoordelijke milieus waar de jonge mens zijn levenslessen krijgt. En dat zou zelfs een kolonel zich toch niet kunnen permit teren! Na de gruwelijke praktijken van de psychologische beïn vloeding van soldaten en bur gers gedurende de laatste oor logen weelderig te hebben uit gestald, laat de Haagse Post de kolonel zeggen: „Er zijn vier groepen, tot wie de psychologische beïn vloeding zich moet richten: de vijandelijke soldaten, de vijan delijke bevolking (bij deze groepen moeten onlustgevoe lens, twijfel, wantrouwen, angst en andere demorali serende sentimenten worden gezaaid), de eigen soldaten en de eigen bevolking. Ik denk in de eerste plaats aan de eigen soldaten. Jan Jansen moet weten wat hij verdedigt. Het inzicht van ons volk is in dit opzicht nul. De 15.000 19- jarigen die ieder jaar ge oefend en duur uitgerust wor den, missen de fundamentele bereidheid om te vechten. Deze lacune is het brandpunt der psychologische oorlog voering". Hoe gaat de enige man in Nederland die alles wél weet, namelijk kolonel Haex, die la- cune opvullen? Door een cur sus in tien lessen in simpele soldatentaal, door alle com mandanten aan de troep te do ceren, waarin de dienstplich tige de fundamentele bereid heid tot vechten wordt bijge bracht. Onder meer door hem het verschil tussen democratie en communisme te leren De Haagse Post geeft een voorbeeldje uit die cursus: „De democratie, dat zijn wij. Het communisme, dat zijn zij. Wij bestaan sedert mensenheuge nis, zij pas sinds 1918. Wij zijn onaantastbaar door politieke of andere belangen en kiezen zelf goed of slecht. Zij kiezen goed of slecht naar gelang de partij dat voorschrijft". Het is maar een voorbeeldje, maar de gedachte aan een grapje wordt er wel weer door versterkt. Minder grappig is datgene, wat de kolonel en passant opmerkt: deze stof, die hun kennelijk voor het eerst voorgezet is, die nozempies-van-ons". Wij, ordentelijke vaders en moeders, die onze zonen slechts node afstaan aan de plicht der landsverdediging, zullen het in de eerste plaats niet grappig vinden dat onze jongens „die nozempies-van- ons" worden genoemd. Ook allerminst grappig is het te horen, dat het moeizaam in hun karakter geplante stukje beschaving daar zal moeten worden verstikt door „een fundamentele bereidheid tot vechten". Wij willen geen kin deren, die fundamenteel be reid zijn tot vechten. Zij moe ten bereid zijn hun onont koombare nationaal opgeleg de plicht te doen, doch nie mand kan van hen verlangen dat zij moreel en mentaal ge weldenaren worden. Als kolo nel Haex zoiets van onze zonen wil maken, moet hij ze maar voorgoed houden. Want dan zijn ze maatschappelijk en cultureel verloren Maar we hopen vurig, dat het allemaal maar een grapje Kolonel Haex is tóch een voorzichtig man. Hij heeft zijn commandanten op het hart ge drukt, bij het doceren van de indoctrinatie-cursus het ver schil tussen voorlichting en instructie in het oog te hou den. „Bij voorlichting heeft iedere toehoorder het recht er een eigen mening op na te houden". In deze welwillende zin snede van de kolonel heb ik ten overvloede aanleiding en moed gevonden, om over deze nieuwe afdeling van de Gene rale Staf niet alleen een eigen mening „erop na te houden", doch ook ten beste te geven. Het feit dat de militaire com mandanten zich aanmatigen, een rol te kunnen spelen in de voorlichting van ontvankelijke en nog niet gerijpte jongelie den op het gebied van levens beschouwing en politieke overtuiging, laat ik dan ver der onbesproken. Doch dat de kolonel zich bovendien nog veroorlooft een ironische laars te zetten op de tenen van onze minister van Onderwijs, omdat deze niet al op de scholen be gint met de „uniforme levens opvatting" bij de kinderen in te gieten, gaat naar mijn opi nie zelfs als grap te ver. „De minister van Onderwijs die het klaarspeelt een dergelijke uniforme leergang in te voe ren op alle Nederlandse scho len, zou in communistische ogen een uiterst gevaarlijk en ongewenst man worden. Er zou hem misschien een onver klaarbaar ongeluk over komen. Met andere woor den: die minister durft dat niet aan, bang voor zijn hachje. Kijk, kolonel, dit gaat over de schreef. Uw hele afdeling gaat over de schreef, als we tenminste mogen aannemen dat die schreef nog altijd be paald wordt door ons, goede, op persoonlijke vrijheid ge stelde, een eigen oordeel heb bende, democratisch levende en denkende Nederlandse volk. Wat overkomt ons eigenlijk langzamerhand, lieve lezer? In wat voor kronkels beginnen zich de gedachtengangen te bewegen, nu onmiskenbaar een dodelijk gevaar zich boven de horizon van onze samen leving aftekent? Hoe is de vijand erin geslaagd, bij som migen het onderscheid tussen ons werkelijke, dierbare levensgoed en het tegendeel daarvan zozeer te vervagen, dat wij reeds bezig zijn de fundamentele waarheid van onze overtuiging met volle handen weg te werpen, om er drogredenen en valsheid voor in de plaats te nemen reeds vóórdat die vijand zich op onze torentransen heeft ge nesteld? „Jan Jansen moet weten wat hij verdedigt", zegt de kolonel. Niet alleen Jan Jansen, waar de kolonel, maar ook de kolo nel moet dat weten! Hij moet weten dat het com munisme onze persoonlijkheid bedreigt, onze vrijheid van denken, onze politieke nuan cering, onze vredeswil, onze humaniteit, onze werkelijke, innerlijke cultuur, ons indivi dualisme. Onze mens, die een unieke en waardevolle mens is zolang hij erin slaagt de waarden te behouden die het grove materialisme een doorn in het oog zijn. En de kolonel moet weten dat die mens, als hij die waar den wegsmijt en er een ge weer voor in de plaats neemt, enkel nog maar bruikbaar is in een geüniformeerde, uni form denkende en geestloze maatschappij, zoals die aan de andere kant van het IJzeren Gordijn reeds jarenlang in praktijk is gebracht. Jan Jansen en de kolonel moeten hun verstand gebrui ken en hun recht daartoe ver dedigen! Tenslotte: het zal niemand verbazen dat Den Haag over deze nieuwe vorm van sol daten-indoctrinatie een leven dige uitwisseling van ideeën heeft met de Westduitse „Schule für innere Führung" van de Westduitse Wehrmacht. Deze trotse mededeling van de kolonel die betekent dat wij, nullen van Nederlanders, van de sinds mensenheugenis voor hun persoonlijke vrijheid vechtende Duitsers moeten leren wat wij verdedigen heeft mij tenslotte toch maar doen concluderen dat het hele geval een kwalijk grapje is. Maar God helpe ons, als het iets anders dan een grapje zal blijken te Groentijd Weer honderden kale-kopjes-knaapjes. Liggende boordjes. Oudste pakjes-an. Zie len zo dor als de blaren. Handen zo klam als de regen. Bekend herfsttafereel: de groentijd is begonnen. En altijd weer terugdenken aan de tijd toen die najaarsstorm in 't begin van mijn lenteleven over mijn eigen kaalheid kwam gieren: een orkaan. Men moest de prille beentjes flink schrap zetten om dit geweld te weerstaan. Het stortte zich als één verbijstering over het piepjonge zieltje, dat trilde als het ranke riet in de baaierd van vreemde, schelle klanken; dat boog en niet spreken mocht. Een bar slecht begin van wat de mooiste levensepisode zou worden. Als ik goed luister, hoor ik de geluiden van die eindeloze dagen in de kale kroeg nog: het koper van de blaaspoepenmuziek, honderden felle stemmen, een hels tumult. Van die eerste dag af ben ik er niet voor geweest. Ouderejaars geworden en zelf een parmantig baasje in die bizarre samenleving, die mij zoveel geluk en tot in lengte van dagen zo zoete herinnering heeft bereid, heb ik de groentijd nooit als een noodzakelijkheid gezien. En altijd als een ieder jaar weer sneller en duidelijker verouderende traditie van welker theore tisch „nut" en zelfs „noodzaak" ik nim mer overtuigd ben geworden Ik heb nim mer de staat des geestes kunnen bereiken die mij als oudere en beschamend stok- ouderejaars van harte kon doen deelnemen aan deze „pedagogische" oefeningen. Maar, goed of kwaad, het instituut heeft stand gehouden als een der ijzeren wetten der blijkbaar onverwrikbare mores van het wonderlijke en wonderlijk-heerlijke stuk van het leven dat ge later „mijn tijd" pleegt te noemen. De grijze haren, het bol lend buikje, de plaats van heb ik me jou daar in de maatschappij hebben niet ver hinderd „mijn tijd" als dé tijd te blijven zien; een bloeiend en boeiend stuk verle den, dat alle nostalgieën oproept in het verharde grote-menerengemoed. Ge kijkt naar de kaalhoofdigen met hun petjes, hun nerveuze adamsappels, hun verwonderde ogen, hun hele schamele ha bitus en wenst hun de kleine kracht toe de storm te weerstaan met de gedachte dat het allemaal maar nonsens is. Later zullen zij bemerken dat de luidste geluiden uit de kleine mannetjes kwamen en vooral: dat na dit oorverdovend spek takel iets goed geboren wordt. Een schat voor het hele lange leven. zijn! Advertentie STRAATSBURG (ANP) De Raadge vende Vergadering van de Raad van Eu ropa zal deze maand een voorstel bespre ken om het minister-comité van de Raai van Europa uit te nodigen nationale des kundigen een Europese adoptie-conventie te laten uitwerken. Deze conventie zou een aantal grondbeginselen op het gebied der adoptie-wetgeving moeten bevatten, die de Europese landen in hun nationale wetgeving zouden moeten overnemen. De juridische commissie van de Raad gevende Vergadering heeft een studie van deze kwestie gemaakt. Zij is daarbij tot de conclusie gekomen dat de verschillen die op het gebied van de adoptie in de Eu ropese landen bestaan, minder het gevolg zijn van verschil in opvattingen dan wel van het feit, dat hun wetgeving geen ge lijke tred heeft gehouden met het sociale denken. Deze verschillen kunnen evenwel tot conflicten leiden. Sneller Een DC-8 (bestemd voor de Cana dese luchtvaartmaatschappij Canadian Pacific Airlines) heeft tijdens de afleve- ringsvlucht van Long Beach naar Ed wards Airbase de geluidsbarrière door broken. Het toestel vloog met een snel heid van 1060 kilometer per uur op een hoogte van 12.300 meter. De vlucht werd gevolgd door camera's die speciaal zijn ingericht voor het meten van de snelheid. Volgens experts van de Douglas-fabrie- ken is het behalen van de hoge snelheid mogelijk geworden door een nieuw type Vleugel Ringen. De echtgenote van de Maharadja van Palampur heeft bij de politie van Cannes aangifte gedaan van diefstal van twee ringen uit haar hotelkamer. Een der ringen heeft een waarde van ongeveer 70.000 gulden. De waarde van de twee de ring kon zij niet precies opgeven. Nóg meer. Volgens radio Praag heeft Adolf Eichmann tijdens de tweede wereld oorlog bevel gegeven tot de likwidatie van alle in Europa wonende Argentijnse Joden. Radio Praag berichtte dat in het archief van de voormalige nazi-gouver neur van Tsjechoslowakije, Karl Her mann Frank, een document was gevon den, waarin bevel werd gegeven alle Jo den van Argentijnse nationaliteit naar concentratiekampen te deporteren. Het document was ondertekend door Adolf Eichmann, aldus radio Praag. Vrij. Van de 220 Cubanen die maanden lang in de Venezolaanse ambassade in Havana politiek asiel hebben genoten, zijn woensdag 69 personen met een Vene zolaans vliegtuig naar Caracas overge bracht. Onder hen is een meisje dat in de ambassade geboren is. Voor nog 120 Cubanen is door de Cubaanse regering een vrijgeleide verstrekt Ex-president Manuel Urrutia, die eveneens in de am bassade verblijft, heeft echter nog geen vrijgeleide gekregen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3