Zal Adenauers partij zondag de absolute meerderheid behouden? Westduitse kiezer slingert tussen hoop en vrees Aanslagen tegen eigendommen van Italianen in Oostenrijk GRIEKS-SPAANS PAAR Franse Kamer in opstand tegen de regering Bonn houdt vrijwilligers nog drie maanden onder de wapens Janos Kadar premier in de plaats van Munnich Valse 20-dollar- biljetten in omloop Ik wist met.... VAN NELLE's theebuiltjes. Boycot van debat over de landbouw Radioactiviteit iets hoger DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1961 5 Verstoppertje spelen Steken laten vallen Wenen veroordeelt het optreden van terroristen Soorten analfabeten Help ïïzell èn Uw tafelburen Uitgebreide verschuiving in de Hongaarse regering dat je met één Afternoon-thee builtj'e zo'n héérlijke pot thee kon toveren. En wat een gemak! Ikneem voortaan altijd Afternoon \oor dienstplichtigen hetzelfde recept verwacht Rook waar U ook bent permanent (Van onze correspondent) BONN. Zondag aanstaande is het dan zo ver. Dan trekken Heinrich en Trudl naar de stembus om hun democratische stem te laten vallen in de bussen, waaruit het antwoord zal moeten komen op de langzaam maar zeker steeds meer open staande vraag: willen de Westduitsers verder gaan op de weg van de 85- jarige Adenauer, oï proberen zij het met de zo veel jongere Westberlijnse bur gemeester Willy Brandt? De verkiezingsmachines lopen in West-Duitsland nu op volle toeren. Radio en televisie laten zich niet onbetuigd en op alle bomen van de Bondsrepubliek zijn plakkaten aangebracht, waarop men kan lezen dat de christen-democraten waarschuwen tegen risico's en beloven ook in de toe komst vrede en vrijheid te waarborgen. „Vooraan, vooraan met Willy Brandt", roept de socialistische partij als wederwoord en verder: „Welvaart is er voor iedereen". Veel tekst staat er overigens niet op de biljetten. Belangrijker zijn de gezichten, die de wandelende kiezer van alle bomen af monsterachtig ver groot aanstaren. Het gerimpelde, door een auto-ongeluk in elkaar gedrukte gezicht van Adenauer, het rozige welgedane gelaat van vice-kanselier en mi nister van Economische Zaken Erhard, het opgewekte gezicht van Willy Brandt, het decoratieve uiterlijk van liberaal Mende, die de bijnaam de „Sjah van Bonn" draagt, omdat hij volgens sommige bewonderaarsters op de vorstelijke echt genoot van Farah Diba lijkt. Van Willy Brandt, het enige gezicht dit. de socialisten over het hele land aan hun kiezers laten zien, zijn twee grote foto's gemaakt. Een jolige, half van opzij, jeug dig en vitaal, een vrolijke foto die de kie zer duidelijk moet maken dat Willy Brandt een charmante, vlotte man is. In een latere fase van de verkiezingsstrijd verschenen foto's waarop hij de toeschou wer ernstig, bezadigd, overvloeiend van verantwoordelijkheidsgevoel aanblikt. Dat is de foto, die duidelijk moet maken dat Brandt de grote politicus en staatsman is die in de huidige moeilijke tijd het schip van staat van de Bondsrepubliek moet lei den. Het is opvallend hoezeer de hele socia listische verkiezingscampagne is toegesne den op de figuur van Brandt. Nadat het de S.P.D. bij de afgelopen verkiezingen nimmer gelukt was grote groepen nieuwe kiezers aan te trekken met partijprogram ma's, waarin een afwijzing van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie, de kern bewapening en de liberale economie de hoofdpunten waren, hebben zij het roer omgegooid. Op het partijcongres van april werd niet alleen de politieke lijn van de partij diepgaand gewijzigd, maar de hele stijl waarmee men de verkiezingen inging verschilde wezenlijk van vroeger: niet meer de denkbeelden en de politiek tellen, maar alleen de man. Welke man? Willy Brandt natuurlijk, de populaire burgemeester van de stad in prikkeldraad, de charmante revolutionair, die met de vulpenhouder te werk ging en niet met het machinegeweer en zich daar om niet compromitteerde, de huisvader die zijn kleine gebrilde zoontje aan het hart drukt tijdens een verkiezingsvergadering. Willy Brandt, de man die in de hele we reld aanzien geniet, die de groten der aar de kent, die zich een vriend van Kennedy noemt eri die, en dat heeft in elk geval de Amerikaanse Senator Humphrey be weerd, in de Verenigde Staten zeker geko zen zou worden omdat hij zo'n aardige, open kerel is. De hele S.P.D. speelt verstoppertje ach ter de brede rug van Brandt. Een enkele keer mag professor Carlo Schmidt nog wel eens zijn culturele neus vertonen, maar in principe liever niet. Elke eer aan Brandt, die op zijn verkiezingsreizen in zijn open auto handen drukt van kinde ren en ouden van dagen, die bloemen uit reikt en kleuters knuffelt en daar tussen door korte kernachtige toespraakjes houdt die maar een enkele keer ontaarden in het demagogische gebrul, dat de Duitsers (evenals het veelvuldig knuffelen van kin deren trouwens) nog maar al te goed in hun geheugen moeten hebben. Sinds de kritieke toestand in Berlijn Brandt verhinderde zoveel op stap te gaan zijn ook een paar andere socialisten aan het woord gekomen. Partijvoorzitter Olleu- hauer, die tot nu toe de kiezers niet ver mocht te pakken, heeft zijn tourneetjes ge maakt en verder lijkt Erler met zijn za kelijke redevoeringen geen slecht resul taat geboekt te hebben. Maar dat zijn al lemaal bijverschijnselen. Hoofddoel van de S.P.D. is Willy Brandt op te bouwen tot de grote staatsman, die hij nog niet is, tot de man, die in de uren des gevaars pal staat, de man, wiens brief aan president Kennedy toch maar meteen leidde tot de komst van vice-president Johnson, kortom de redder des vader lands in de bange uren, die Duitsland on der communistische dreiging doormaakt. De christen-democraten van Adenauer zijn zeker niet opgetogen over deze socia listische verkiezingsstijl. In enorme adver tenties in couranten en op pamfletten ver kondigen zij dat het niet aangaat een man te kiezen. Nee, men moet een groep lei ders kiezen, die door hun ervaring bewe zen hebben dat zij weten wat regeren is. „Geeft uw stem niet aan een man, achter wie onervaren lieden, of erger ex- en aartscommunisten staan (een toespeling op de ex-communist Herbert Wehner, die in de S.P.D. een sleutelpositie inneemt), maar stemt op Adenauer, Erhard en hun mannen. Zij zullen er verder voor zorgen dat wij de vrede, de vrijheid en de zeker heid behouden." Op de plakkaten van de C.D.U. kan men dan ook naast Adenauer en Erhard de gezichten zien van minister van Binnen landse Zaken Schroder, Bondsdagpresi dent Gerstenmaier, minister van Defensie Strauss en het alleen door de hoornen bril opvallende gezicht van de eeuwige vrijge zel: de minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano, overigens een van de meest bespotte politici van de Bondsrepu bliek, en wel om zijn gewichtige manier van praten en zijn niet bepaald beduiden de persoonlijkheid. De christen-democraten maken zich ze ker zorgen over de campagne van de so cialisten. Toch twijfelen zij er niet aan dat zij weer als grootste partij uit de bus zul len komen. Het belangrijkste punt is ech ter of zij opnieuw de absolute meerder heid zullen behalen. In 1957 kregen zij 50,1 percent van de stemmen, een krappe meerderheid, die evenwel in de Bondsdag resulteerde in 277 zetels van het totaal van 497 stemgerechtigde afgevaardigden. Als de C.D.U. het ditmaal niet klaar speelt de absolute meerderheid opnieuw te veroveren, bijvoorbeeld omdat de socialis ten of de liberalen te sterk vooruitgaan, die in 1957 respectievelijk 31,8 en 7,7 per cent hadden, dan ontstaat de toestand dat een coalitieregering nodig zal zijn. En dat zal dan wel betekenen dat Adenauer ten slotte toch afstand zal moeten doen van de Bondskanselierstroon, want er is in de Bondsrepubliek geen coalitiepartner te vinden, die onder Adenauer aan een kabi net wil meewerken. Waarom niet? Omdat Adenauer te eigen gereid is en omdat hij sinds 13 augustus een aantal politieke steken heeft laten val len, die algemeen op zijn ouderdom wor den geschoven. Ook in zijn eigen partij kampt Adenauer trouwens met een groep, die graag Erhard op de troon zou zien. Adenauers uitspraak dat hij, als hij wordt herkozen zijn ambtstijd van vier jaar niet geheel zal uitzitten, maar wel- (Van onze correspondent) WENEN Woensdag is in Wenen met een Molotov-cocktail een aanslag gepleegd op de geparkeerde auto van de Italiaanse tenor, Carlo Bergonzi, die als gast in de W'eense opera optreedt. Toen de Italiaan se zanger gisteravond als Radames in „Aida" van Verdi optrad, werd hij door het Weense publiek in de opera bijzonder hartelijk toegejuicht. Van de daders ont breekt elk spoor. Een tweede aanslag, eveneens met een Molotov-cocktail, werd gisteren op een Italiaanse ijssalon, in de Alserstrasse, gepleegd. De eigenaar kon de bom tijdig verwijderen. Betreurenswaardig De minister van Justitie, Afritsch, heeft de volgende verklaring afgelegd: „In te genstelling met de regering en de demo cratisch denkende bevolking, die dit ter roristische optreden veroordelen, zijn en kele onverantwoordelijk en meestal jeugdige mensen van mening dat met ter roristische acties politiek kan worden ge maakt. In Italië zijn tijdens het afgelopen weekeinde enkele aanslagen gepleegd, waarmee ook enkele Oostenrijkers in ver band worden gebracht. Deze betreurens waardige voorvallen zijn voor mij een aanleiding geweest om de veiligheidsorga nen opnieuw opdracht te geven zeer scherp tegen terroristen op te treden. De autori teiten, die verantwoordelijk zijn voor de handhaving van de openbare rust en orde, zijn ervan overtuigd, dat hun maatrege len bij de bevolking steun en begrip zullen vinden". De studentenvereniging „Ring Freiheit- licher Studenten", waarvan enkele van de terroristen lid zijn, heeft zich uitdrukke lijk gedistantieerd van de bomaanslagen en deze veroordeeld. Enkele van de Oos tenrijkse terroristen die in Italië werden gearresteerd blijken lid te zijn van een nationaal-socialistische organisatie, die zich „Liga" noemt. Deze organisatie is al lange tijd in Oostenrijk verboden. De secretaris van de socialistische par tij in Oostenrijk, Propst, zei: „De terro ristische methodes zijn niet alleen schade lijk voor de belangen van de Zuidtirolers, maar zij vergiftigen ook de verhouding tussen Oostenrijk en Italië, twee nabuur landen die op elkaar zijn aangewezen. De overgrote meerderheid van het Oostenrijk se volk veroordeelt dergelijke acties", al dus secretaris Propst, maar hij protesteer de tegen de veronderstelling van Italiaan se zijde, alsof deze extremisten door de Oostenrijkse autoriteiten zouden worden geduld. Naar New York (UPI) De minister van Buitenlandse Zaken Bruno Kreisky en zijn onderstaats secretaris Ludwig Steiner reizen op 19 sep tember naar New York, om de kwestie Zuid-Tirol ter tafel te brengen in de UNO- Assemblee. Aan de UNO zal worden ver zocht Oostenrijk en Italië te helpen an dere vreedzame middelen te vinden om die kwestie op te lossen. Oostenrijk en Italië waren vorig jaar door de UNO geadviseerd de kwestie Zuid- Tirol op te lossen in directe onderhande lingen of andere vreedzame middelen te Vinden in geval men het niet eens werd. licht na twee jaar het veld zal ruimen, is dan ook in de eerste plaats bedoeld als een poging de ontevredenen in eigen gelede ren te sussen. Dat Adenauer zich nu al zou willen vast leggen op een datum, waarop hij het roer uit handen geeft is bijkans onvoorstelbaar. In de verkiezingsstrijd is alles nog open. Er liggen nog enige dagen voor ons, waar in beide grote partijen elkaar weer naar het hoofd zullen slingeren dat Kroesjtsjev de ander het liefst ziet winnen. Verder zullen de persoonlijke verdachtmakingen, waarin Adenauer een twijfelachtig mees terschap bezit, wel hun hoogtepunt berei ken. Degene, die er echter het slechtst aan toe is, is de Westduitse kiezer. Hij moet uit het geharrewar tussen de partijen op maken wie hem de zo verlangde veilig heid en vrede het best kan verschaffen. De grote partijen maken beide gebruik van de alom heersende vrees voor oorlog door te verkondigen dat zij de beste waar borg zijn tegen een oorlog of een Sovjeti sering van Duitsland. De kleine Duitse kiezer, die hier bij voorkeur met een slaapmuts wordt afge beeld, kan zich bij zijn beslissing nauwe lijks richten naar de politieke program ma's van de partijreuzen, want die ver schillen maar weinig. Het enige, wat hij kan doen, is te zeggen: „Ik vind die Wil ly Brandt toch een fijnere vent". Of: De sluwe Konrad Adenauer bevalt mij beter." Daarmee is de Westduitse verkiezings strijd teruggebracht tot de primitieve vorm van democratie in onderontwikkelde landen, waar die kiezers, die analfabeten zijn, stemmen op de bij de stembus opge stelde man, die er volgens hem het sym pathiekste uitziet. Onweerstaanbaar dringt dan ook de befaamde uitspraak zich aan een waarnemer van de Duitse situatie op: „Er zijn twee soorten analfabeten: „Zij die niet lezen en schrijven kunnen, en zij die dat wel kunnen". Advertentie Qit de (zunrjbrand.^ Houd altijd Rennies bij de hand. Dan kan overtollig maagzuur u niet deren. Eén of twee Rennies doven uw pijn als er iets ver keerd valt. Ze zijn gemakkelijk in te nemen - onopvallend - en één voor één hygiënisch verpakt. Nog lekker van smaak bovendien. WENEN (Reuter) De eerste secreta ris van de Hongaarse communistische partij, Janos Kadar, heeft de functie van minister-president overgenomen van dr. Ferenc Münnich, aldus heeft radio Boedaf- pest bekendgemaakt. De maatregel is een onderdeel van een herziening van regering en partijleiding. De minister van Buitenlandse Zaken, dr. Endre Sik, en de minister van Onderwijs, mevrouw Valeria Benke, zijn van hun functies ontheven. De nieuwe minister van Buitenlandse Zaken is Janos Peter, die vier jaar geleden aftrad als bisschop van de calvinistische kerk. Karoly Ilku is be noemd tot minister van Onderwijs. Ook de minister van Binnenlandse Zaken, Be- la Bizsku, is van zijn functie ontheven en vervangen door Janos Papp. De functie van voorzitter van het staatsplanbureau, die vervuld werd door Arpad Kiss, is door Miklós Ajtai overgenomen. Kiss komt aan het hoofd te staan van een nieuw staats- bureau, de commissie voor ontwikkeling van de techniek, met behoud van de func tie van minister. Dr. Münnich is benoemd tot minister van staat. Tot plaatsvervangend minister president zijn benoemd Antal Apro, gene raal Bizsku, Jenoe Fock en Gyulla Kallai. De enige minister die geen andere func tie gekregen heeft is de zeventigjarige Endre Sik, die ziekelijk is. De centrale recherche van de Amster damse politie is in samenwerking met po litiekorpsen van andere gemeenten en In terpol op zoek naar twee mannen van 35 a 40 jaar, die een aantal valse 20-dollar- biljetten in omloop hebben gebracht, onder meer in Edam, Zandvoort en Amsterdam. Het zijn groenachtige en zwart bedrukte 20-dollarbiljetten met op de voorkant het portret van Jackson en op de achterzijde een afbeelding van het Kapitool. Ze zijn onder meer herkenbaar aan een grof lijnenwerk op die plaatsen, waar op de echte biljetten een fijne arcering te zien is. Eén van de mannen, die de dollarbil jetten in circulatie hebben gebracht, is ver moedelijk een Fransman, de andere een Franssprekende Nederlander. Het tweetal rijdt in een auto van een Frans merk. De valse biljetten zijn nogal flets ge drukt op papier dat niet zo stevig is als dat van echte biljetten. .■r.-.-.-.-.yr-.--.-- Advertentie doos van /Jfterttöö" Don Juan Carlos en prinses Sophia van Griekenland, wier verloving gisteren bekend werd gemaakt door kroonprins Constantine. In het park van de residentie van ex-koningin Victoria Eugenie van Spanje, in aanwezigheid van koning Paul en koningin Frederika van Griekenland en prinses Irene, zuster van prinses Sophia, en de vader van Juan Carlos, Don Juan, graaf van Barcelona, poseerde het jonge paar voor de fotografen. Prinses Sophia was gekleed in een korenblauwe japon. Aan haar vinger prijkte een robijnen ring, een geschenk van Juan Carlos. De 23-jarige Don Juan Carlos wordt als de meest waarschijnlijke opvolger van generalissimus Francisco Franco, het Spaanse staatshoofd, beschouwd. Een officiële woordvoerder in Madrid heeft verklaard dat de regering „bijzonder is ingenomen" met de verloving. Krachtens een overeenkomst tussen Franco en Don Juan, de troonpretendent, heeft Juan Car los de laatste jaren een koninklijke op voeding ontvangen. Hij heeft geruime tijd doorgebracht aan de militaire academies van leger, vloot en luchtmacht en is vorig jaar begonnen met een driejarige univer sitaire studie in economie, filosofie en letteren. Prinses Sophia en Don Juan Carlos ont moetten elkaar voor het eerst in de zomer van 1954 toen koningin Frederika voor negentig leden van Europese konings huizen een tocht langs de Griekse eilanden organiseerde. De 22-jarige prinses is zeer sportief. Zij zwemt ondermeer uitstekend en is zeil- kampioene. Zij bezette onlangs de derde plaats bij de regatta van Edinburgh en maakte deel uit van de Griekse ploeg bij de Olympische Spelen in Rome. Zij heeft bijzondere belangstelling voor kinderzorg, archeologie en muziek. (Van onze correspondent) PARIJS. Met de weigering van de Franse premier Michel Debré voor de Ka mercommissies voor buitenlandse zaken en voor nationale verdediging te verschij nen, is de guerilla tussen regering en par lement in een nieuwe fase getreden. De minister-president heeft zijn weigering ge motiveerd als een protest tegen de beslis sing van alle partijen buiten de gaul listen de debatten over de landbouwcri sis door hun eenparige afwezigheid te boycotten. Deze boycot werd dinsdag afge kondigd als antwoord op het verbod van de president der republiek aan het parlement zijn inzichten over de landbouwcrisis in een stemming tot uitdrukking te brengen. Nadat door de emoties over de mislukte moordaanslag op het staatshoofd, de cri sisstemming in het parlement dinsdag ten minste tijdelijk leek te zijn bedwongen, zag het er gisteren weer naar uit dat de tegenstellingen tussen kamer en regering, of juister de president der republiek, het explosieve karakter hadden hernomen. De stemming in het parlement was nog wel het beste uitgedrukt door de socialistische fractieleider Leerhart, die dinsdag in een felle uitval tegen de premier uitriep, dat de president der republiek het recht had om de Kamers te ontbinden doch niet om het parlement te vernederen. Op uitnodi ging van dit Kamerlid, vertoonden alle hiet-gaullistische afgevaardigden even la ter het unieke schouwspel van een massa le uittocht uit de zittingszaal, omdat ze, volgens de woorden van een andere spre ker, hun medewerking verder weigerden te verlenen aan een parodie op het parle ment. Gisteren werden de debatten over de landbouwcrisis niettemin voortgezet, waarbij de minister en de premier echter slechts voor de eigen parochie konden spreken, aangezien, buiten de gaullisten, alle parlementariërs schitterden door af wezigheid. Hautaine minachting Wanneer de malaise onder de boeren de aanleiding van dit conflict in verschillen de etappes vormt, dan liggen de ware oor zaken dus wel veel dieper. De Gaulle is nooit een gemakkelijke man in de om gang geweest, maar in zijn hautaine min achting voor zijn medemensen hebben de parlementariërs altijd nog wel de kroon gespannen. En zelden^liet hij een gelegen heid passeren om hel parlement die ge voelens kenbaar te maken. Boven een sa menwerking met de legale vertegenwoor digers van de natie verkiest hij de spon tane adhesie van het volk, waarmee hij op zijn toernees door de verschillende Franse provincies periodiek het contact vernieuwt. De reis, die voor 21 september naar de arme departementen van Midden- Frankrijk op het programma stond, zal. ondanks de niet ongerechtvaardige vrees van de veiligheidsdiensten voor een nieu- Van onze correspondent) BONN Na lang aarzelen heeft de Westduitse regering besloten de zesdui zend vrijwillige militairen, wier diensttijd eerdaags afliep, nog drie maanden in dienst te houden. Dertigduizend dienst plichtigen, die er zich ojp verheugd hadden eind september naar huis te mogen, heb ben de mededeling gekregen dat zij naar alle waarschijnlijkheid meteen voor drie maanden herhalingsoefeningen zullen wor den opgeroepen, hetgeen in feite betekent dat zij drie maanden langer moete ndie- Het doel van deze maatregelen is, de huidige sterkte van de Bundeswehr niet te verzwakken, nu de Westduitse bondgeno ten hun legers met het oog op de crisis in Berlijn, versterken. De beslissing betekent ook dat men niet hoeft over te gaan tot het oproepen van reservisten. Tenslotte is het resultaat van het besluit dat, door het opkomen van 42.000 nieuwe dienst plichtigen per 1 oktober, het bondsleger voor het eerst de sterkte bereikt, die in de plannen van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie was voorzien: namelijk 350.000 man. Dat betekent niet, dat West-Duitsland meteen ook de voorgenomen twaalf divi sies klaar heeft. Tot nu toe zijn acht West duitse divisies in het stadium gekomen, dat zij aan het opperbevel van de NAVO ter beschikking konden worden gesteld. Het lange aarzelen met dit besluit, dat al weken in de lucht hing, moet vooral op rekening van bondskanselier Adenauer worden geschreven. Eigenlijk had deze de beslissing graag uitgesteld tot na de ver kiezingen van zondag aanstaande, maar het bleek organisatorisch niet mogelijk er zo lang mee te wachten. Adenaüer schijnt te vrezen dat dienst tijdverlenging de Westduitse kiezers de indruk zal geven dat de internationale toestand toch veel gevaarlijker is dan de bondsregering dagelijks zegt. Adenauer en de zijnen doen namelijk niets anders dan elke dag verkondigen dat er geen oorlog komt en dat hun christen-democratisch beleid geenszins geleid heeft tot een inter nationaal bankroet, zoals de socialisten beweren. Naar Washington Langdurig hebben dr. Adenauer en zijn minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano gesproken over de internationa le situatie. Von Brentano vertrok na het gesprek naar de Verenigde Staten, waar hij vandaag zal deelnemen aan de confe rentie van westelijke ministers van Bui tenlandse Zaken over de Berlijnse crisis. Naar in Bonn verluidt zal Von Brentano er zijn collega's vooral op wijzen dat een politieke oplossing voor het hele Duitse we aanslag op het leven van de president, toch door gaan. De fundamentele gebreken van de vijf de republiek springen ondertussen even duidelijk in het oog als' ze; met de figuur van De Gaulle aan de top, moeilijk te her stellen zijn. Terwijl de premier verant woordelijk is, wordt het land in feite van uit het Elysée bestuurd. Het staatshoofd kan door de Kamers echter niet ter verantwoording geroepen worden, zodat de controle van het parle ment weinig meer is dan een wassen neus. Tegen deze gang van zaken is het parle ment nu dan openlijk in opstand gekomen. Het kabinet van Debré, dat nu twee jaren en acht maanden bestaat, heeft het re cord van levensduur sedert meer dan een halve eeuw geslagen. Een record, dat ze ker minder te danken is aan de warme waardering, die deze regering bij het par lement geniet, dan wel aan de hoge be scherming van de president der republiek, die, na de laatste verkiezingen trouwens nadrukkelijk verklaarde dat de premier van toen af voor vier volle jaren werd ge ïnstalleerd. In elk geval lijkt het er veel op dat het parlement, dat zich bij nage noeg alle belangrijke beslissingen voelt buitengesloten, er nu genoeg van heeft de rol van intelligente figuratie te blijven spelen. Niettemin is het twijfelachtig of de president der republiek zich ooit be reid zal tonen de volksvertegenwoordiging een gewichtiger rol toe te vertrouwen. Er is gedurende de laatste dagen een geringe verhoging van de radioactiviteits graad van de atmosfeer geconstateerd. Er bestaat op dit ogenblik echter geen zeker heid, dat deze verhoging het gevolg :s van de recente kernwapenproeven, aldus heeft het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid meegedeeld. Advertentie in de handige platte doos 95 cent Spaar de plaatjes voor het mooie nieuwe Captain Grant Schepenalbum „Van Stoom tot Atoom". probleem nodig is, wil men de toestand in Berlijn klaren. Hiermee zal Brentano wel niet voor dovemansoren spreken, want het is al bekend dat de westelijke ministers van plan zijn het grote, veelom vattende vredesplan, dat minister Herter op de Geneefse conferentie voorlegde, op nieuw als onderhandelingsbasis te gebrui ken. In de Westduitse hoofdstad neemt men overigens aan dat het Westen op een Oost- West-conferentie, wat er ook gebeurt, op drie punten zijn been strak zal houden: 1. Aanwezigheid van westelijke troepen in West-Berlijn, 2. Het voortbestaan van de levensvatbaarheid van de stad, 3. Het openblijven van de verkeerswegen tussen de Bondsrepubliek en West-Berlijn. De on vermijdelijke technische contacten tussen Oost en Westduitsers op dit laatste punt, zou het Westen op de koop toenemen. Helemaal in de lucht schijnt nog te han gen of men de Russen zal voorstellen de zetel van de UNO van New York naar West-Berlijn te verplaatsen. In Bonn vreest men nu al dat een dergelijke ver huizing een erkenning de jure van Oost- Duitsland nodig zal maken, daar immers alle toegangswegen naar West-Berlijn over Oostduits grondgebied voeren.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5