Vrede tussen Kamer en kabinet in Parijs nog niet getekend RENAULT DAUPHINE MODEL Amerikaanse kernproeven met onderaardse explosie hervat NEDERLAND EN HET CARAlBISCHE GEBIED Wereldnieuws^ ZO ZIJN ZE PRIVÉ Brussel ontkent bestaan van een „vredesplan" Delegatie voor UNO- assemblee samengesteld Bompakket voor Adenauer onderschept Amerikaanse vredesmars in Rusland aangekomen ^Praatótccl Antieke meubelen houden waarde Op de ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1961 3 Constitutionele Raad verklaart zich niet bevoegd elders in deze krant het nieuws over Spaak zonder vastomlijnd plan naar Moskou Groot'Brittanni'è is het er volkomen mee eens Opstand in Irak gedempt i Hoed Marianne van Raait s (Van onze correspondent) De Constitutionele Raad. het hoogste adviescollege in Frankrijk inzake grond wettelijke problemen, heeft zich niet be voegd verklaard ten aanzien van de vraag of de Kamer onder het regime van arti kel 16 het recht bezit een motie van wan trouwen tegen de regering in te dienen. De Gaullistische Kamerpresident, Jacques Chaban-Delmas, die met deze kwestie kennelijk in de maag zat, had een be roep gedaan op de Constitutionele raad in de hoop dat dit hoge orgaan de ver antwoordelijkheid voor een negatief ant woord wel van hem zou willen overnemen. De Socialistische Kamerfractie had het initiatief van die motie van wantrouwen genomen naar aanleiding van de landbouw crisis en, in het algemeen, als protest te gen verschillende maatregelen van staats hoofd en premier, waardoor het parlement aan nog kortere banden werd gelegd. Naar aanleiding van Chaban-Delmas' ver wijzing naar de Constitutionele Raad zijn alle kamerleden, op de gaullisten na, dinsdag in staking gegaan om het parle mentaire gesprek over de landbouw te sa boteren. Debré wankelt De Kamerpresident, die nu dus op eigen kompas en voor eigen verantwoordelijkhei moet varen, heeft gisteren onmiddellijk een bezoek aan premier Michel Debré ge bracht met de bedoeling daarna ook het oordeel van het staatshoofd, generaal De Gaulle, nog in te winnen. Debré zou, zo gelooft men in Parijs, bereid zijn goede wil te tonen door de handschoen van het parlement op te rapen. Wanneer men het parlement het recht ontzegt, de rege ring op de vingers te tikken, zo zou hij achteraf hebben overwogen, dan kan de regering van haar kant met een vertrou wenskwestie ook moeilijk steun zoeken bij de Kamer. Het parlement zou dan door artikel 16 vrijwel buitenspel zijn gezet, ter wijl de grondwet juist nadrukkelijk het te gendeel voorschrijft. Een lacune of een Advertentii ZIE tegenstrijdigheid in de grondwet die Debré indertijd zelf heeft opgesteld wel ke aan de hand van dit precedent voor lopig zou kunnen worden opgeheven. Politiek gesproken is er bovendien ook veel voor te zeggen dat onder de huidige omstandigheden, nu de republiek door de O.A.S., het leger en de ontevreden boe ren in zo'n benarde positie is getrokken, tenminste de regering en het parlement eerst tot een normalere verstandhouding geraken. Tenslotte is het nog altijd de vraag of de socialistische motie, puntje bij paaltje ge komen, wel een meerderheid tegen de re gering die in dat geval zou moeten af treden halen kan. Doch ook op dit punt is zo niet con stitutioneel dan toch wel feitelijk het laatste woord weer aan het staatshoofd, wiens uitspraak in politieke kringen in Pa rijs dan ook niet zonder spanning tegemoet wordt gezien. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft officieel ontkend dat Paul-Henri Spaak naar Mos kou zou gaan met een vastomlijnd vre desplan en zeker ook niet met een plan voor een eventuele ontwapende zone in Europa. Evenmin zal hij het met de Rus sische premier hebben over de toestand in Kongo. „Tenzij", zo zegt het commu niqué, „Kroesjtsjev er zelf over zal be ginnen". Tenslotte zal er ook geen sprake zijn van een eventueel handelsverdrag tussen de Sovjet-Unie en de Benelux, om de eenvoudige reden dat daarover op diplo matiek terrein al enige tijd wordt onder handeld. De onderhandelingen hebben een normaal verloop. Minister Spaak zal woensdag, na zijn terugkeer uit Moskou meteen naar New York vliegen om de UNO-Assemblee bij te wonen. Ook al heeft hij geen vast omlijnde plannen, toch schijnt de voor bereiding voor zijn reis hem veel tijd te kosten, want Spaak heeft vrijdagmiddag zijn spreekbeurt op het congres van de Interparlementaire Unie afgezegd. Het Franstalige socialistische dagblad „Le Peuple", dat nauwe relaties met Spaak onderhoudt, schreef vrijdag dat het ondanks het stilzwijgen in officiële kringen, reeds lang bekend was dat Spaak met initiatieven zou komen om een con ferentie over Berlijn en over de ontwa peningskwestie voor te bereiden. Hij heeft zich in de Kamercommissie voor buiten landse zaken over een dergelijk plan uit gelaten. Men weet, aldus „Le Peuple bijvoorbeeld dat de Belgische permanente vertegenwoordiger bij de NAVO het standpunt heeft verdedigd, dat het Wes ten een stap moest doen in de richting van een contact met Moskou. Het is dui delijk, zo zegt „Le Peuple" dat de uitno diging van Kroesjtsjev een der vruchten is van Spaaks actie van de laatste weken. De Nederlandse delegatie naar de zes tiende assemblee der Verenigde Naties die op 19 september in New York begint, zal onder leiding staan van de minister van Buitenlandse Zaken. De Nederlandse am bassadeur in New York zal als vice-voor- zitter optreden. Voorts maken van de delegatie deel uit het lid van de Eerste Kamer prof. mr. dr. L. J. C. Beaufort OFM en de leden van de Tweede Kamer prof. S. Korteweg, mr. A. P. Schilthuis en mejuf frouw mr. J. C. H. H. de Vink, die als ver tegenwoordigster optreedt van het Neder landse Vrouwencomité. De vakbeweging zal vertegenwoordigd zijn door de heer A. H. Kloos, lid van het hoofdbestuur van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen. Verder zijn in de delegatie opgenomen prof. jhr. mr. H. F. van Panhuys, hoogleraar in het volken recht aan de universiteit in Leiden en mr. N. Debrot, vertegenwoordiger van de Ne derlandse Antillen, alsmede een aantal ambtelijke adviseurs. Omtrent de vertegen woordiging van Suriname zal alsnog een beslissing worden genomen. WASHINGTON (Reuter-AFP-UPI) Het Witte Huis heeft bekendgemaakt, dat de Verenigde Staten vrijdagmiddag in Ne vada een kernbom van geringe kracht on der de grond tot ontploffing hebben ge bracht. Het was de eerste Amerikaanse proef sinds 1958. In een verklaring zegt president Kenne dy dat de Verenigde Staten, na jaren van pogingen om een verbod op kernwapen proeven te verkrijgen, tegen hun wil en omdat zij gedwongen werden, moesten be sluiten de proeven te hervatten. De explo sie heeft volgens de president geen radio actieve neerslag veroorzaakt. Kennedy noemt de proef de eerste van een Amerikaans program „om de verde diging van de vrije wereld te versterken". De proeven van dit program zouden die nen om gegevens te verschaffen ter ver betering van de registratiestelsels en ter bestudering van het gebruik van kernex plosies voor vredesdoeleinden. Kennedy zegt voorts, dat de Verenigde Staten bereid zijn met de Sovjet-Unie te onderhandelen over een „zo ruim mogelij ke" overeenkomst aangaande een gecon troleerd verbod op kernwapenproeven. Van deskundigen is vernomen dat de Amerikaanse proef ten doel had kleine wapens voor het gebruik te velde door het leger en de mariniers te perfectioneren. In officiële kringen in Washington meent men, dat de Verenigde Staten in het ont werpen van kernwapens verder zijn dan de Sovjet-Unie, doch dat meer proeven no dig zijn om er zeker van te zijn dat deze voorsprong behouden blijft, vooral na de hervatting door de Sovjet-Unie van de proeven in de dampkring. Volgens het Witte Huis zullen wellicht niet alle Amerikaanse kernproeven be kendgemaakt worden. Enkele zouden voor het publiek geheel geheim gehouden kun nen worden. De nieuwe proeven zullen niet door journalisten bijgewoond kunnen wor den. (Onder de regering-Eisenhower werd de pers wel toegelaten tot proeven in Ne vada.) LONDEN (Reuter) Een woordvoer der van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gezegd dat Groot-Brit- tannië het besluit van de Verenigde Sta ten de kemproeven te hervatten „volle dig onderschrijft". De Westduitse regering heeft uitdruk king gegeven aan „volledig begrip" voor het hervatten van de ondergrondse kern proeven door Amerika. In Parijs is de verklaring van president Kennedy dat de Verenigde Staten niet willen onderhandelen met Sovjet-Rusland onder bedreigingen of ultimatums met in stemming begroet. Volgens de „Daily Express" zou de Britse luchtmacht op het ogenblik over meer dan honderd waterstofbommen van Brits fabrikaat beschikken, waardoor zij wat dit wapen betreft onafhankelijk is van de Verenigde Staten. Deze bommen zou den tezamen een vernietigingskracht heb ben van ongeveer 200 miljoen ton T.N.T. Radio-Moskou heeft in de uitzendingen voor het binnenland zonder kommentaar melding gemaakt van de hervatting der ondergrondse kemproeven in de Verenig de Staten. KOPENHAGEN (UPI) Het Deense volk zal eenmaal per week op de hoogte worden gebracht van het radioactieve ge halte van het luchtruim. Het besluit hier toe is genomen na een beraadslaging tus sen de gezondheidsraad, de Commissie voor kernenergie en het researchdeparte- ment van het militaire commando. Advertentie In een klein dorpje in het romantische Baskenland hebben koning Boudewijn en koningin Fabiola vakantie gevierd. Na alle zorgen en verdrietelijkheden der laatste maanden zijn ze daar naar lichaam en geest verkwikt en uitgerust. LIBELLE's foto graaf, speciaal daartoe uitge nodigd, maakte een kostelijke reportage van deze vorstelijke vakantie. De koningin temid den van de enthousiaste dorps jeugd, de koning zorgeloos vissend. Inderdaad een unieke fotoserie. De eerste van een hele reeks over de vorstenhui zen van Europa, zoals Libelle die in de komende maanden gaat brengen. Ook voor u? Of bent u nog geen abonnee? Herstel dat meteenGun uzelf LIBELLE en reserveer nu reeds uw boeiende lectuur voor de naderende winter. Abonneer u rechtstreeks op Libelle, Nassaupl. 7, Haarlem. BONN (Reuter-UPI) Ambtenaren van de Westduitse veiligheidsdienst hebben een pakket met een bom er in, gericht aan bondskanselier Adenauer, onderschept. Het was een klein pakje, gepost in Mün- chen. Er zaten vier batterijen in en een zeer gevaarlijke ontplofbare lading. De ambtenaren openden het verdachte pakje zonder dat de lading ontplofte. Er zijn al eerder drie ontplofbare pak jes uit München aan de bondskanselier ge adresseerd. Een woordvoerder van de re gering heeft verklaard, dat er nooit post ongeopend naar dr. Adenauer gaat. Elk stuk wordt eerst gecontroleerd met röntgenstra len. In maart heeft een geestelijk gestoorde man een aanslag op de bondskanselier willen plegen. Hij rende op Adenauer toe met een getrokken mes onder de uitroep „ik zal hem krijgen". Het incident kwam aan het licht, toen Adenauer er enkele dagen later zelf terloops gewag van maak te. Adenauer herdacht vrijdag het feit dat hij twaalf jaar geleden als hoofd van dé Westduitse regering werd gekozen. MOSKOU (UPI) De Amerikaanse vredeslopers die in december 1960 uit San Francisco vertrokken zijn, zijn in de Sov jet-Unie aangekomen. De vredeslopers werden bij de stad Brest aan de Poolse grens op Russisch grondgebied verwel komd, aldus Tass. Zij bezichtigden het fort van deze stad, van waaruit het Russi sche volk tijdens de tweede wereldoorlog zijn vrijheid en onafhankelijkheid heeft verdedigd, aldus de formulering van het Russische persbureau. Brest is de vroege re Poolse stad Brest-Litowsk. De vredeslopers, die door Engeland, Bel gië, West-Duitsland, Oost-Duitsland en Po len zijn getrokken, gaan naar Moskou. Het doel van hun wandeling is het vestigen van aandacht op de noodzaak voor af schaffing van kernbewapening. BADGAD (Reuter) Radio-Bagdad heeft bekendgemaakt dat de regering van Irak een overwinning behaald heeft op „een imperialistische beweging tegen de veiligheid van Irak" in Noord-Irak. ah teh jmtaams-.' bsr pr y In het Caraïbische gebied bezit Nederland belangen die wel niet vergelijkbaar zijn met de invloed die het eens bezat in Oost-Azië, maar die toch ongeveer even ver terug gaan en steeds een aanmerkelijke betekenis hebben gehad. In 1635 werd Curacao veroverd op de Spanjaarden en sedert dien is het eiland, met de bei de buur-eilanden Aruba en Bonaire, bijna onafgebroken in Nederlandse handen ge weest. Sedert 1954 is het een autonoom, zichzelf besturend deel van het Koninkrijk evenals Suriname, dat ook al eeuwenlang Nederlands is ge weest en dat ook nog tot het Caraïbische gebied gerekend mag worden. Door het bezit van Curagao had Nederland indirect ook steeds aanraking met de naburige overwal van Venezuela; sedert dit land in 1830 definitief onafhankelijk werd, en ook reeds voordien toen het zich in opstand tegen Spanje bevond of deel uit maakte van het reeds zelf standige rijk van Groot-Co- lombia, pendelde Curacao min of meer mee in de cadans van revoluties en burgeroorlogen die Venezuela zo veelvuldig beroerden. Curacao, en indi rect ook Nederland, werden op het onverwachtst betrokken bij gebeurtenissen die zich in een gans andere wereld af speelden. Zo ook onlangs weer toen zeven Venezolaanse offi cieren, gevangen genomen als beramers van een aanslag op de regering van president Be- tancourt, de bemanning van het vliegtuig dat hen naar een andere gevangenis moest ver voeren, dwongen te landen op het Albert Plesman-vliegveld van Curacao. De rustige sfeer van het Hollands binnenhuisje, die de Nederlanders hebben weten te geven aan het dor- warme en toch lieflijke Caraï bische eiland, werd wreed verstoord door revolverscho ten welke bewakers en ont snappende gevangenen daar, op Nederlands gebied, met el kaar wisselden. De officieren vroegen en verkregen asiel op Curacao, en zij bereikten daar mee, althans voorlopig, hun doel. De Venezolaanse regering vroeg haar gevangenen op, maar kon, gezien de interna tionale spelregels welke gel den in een dergelijk geval, niet verwachten dat aan haar ver zoek zou worden voldaan. Sedert de Antillen zelfbe stuur hebben, zijn onder het Statuut voor het Koninkrijk de buitenlandse betrekkingen een gemeenschappelijke aan gelegenheid van het Konink rijk en dienovereenkomstig werd ook hier gehandeld; de protesten van Venezuela wa ren protesten aan Nederland, en Nederland, of liever het Koninkrijk der Nederlanden waarvan de Antillen deel uit maken, wees de protesten af. Incidenten van deze soort (zij het ook met tal van nieuwe varianten iedere keer) zijn er in de loop van de laatste eeuw heel wat geweest. Ne derland had zich daarbij af te vragen, welke volkenrechte lijke regels het moest volgen en het nam bijna steeds een neutrale houding aan welke daarmee in overeenstemming was. Dit bracht weliswaar van tijd tot tijd een ernstige ver koeling in de betrekkingen wees de Nederlandse regering hen uit, en hiermee was de kous afgebreid. Het is niet on waarschijnlijk dat de avon tuurlijke en ongenode gasten zich heel wat meer thuis voe len in Spanje of Miami dan zij deden in ons wat dubieuze vaderlandse klimaat van de afgelopen zomer. Tegenover dergelijke inci denten (waarvan ook dat van de pamflettenregen op Cura- Cao die voor Caracas bestemd was iedereen nog vers in het geheugen ligt), staat het feit dat de normale handelsbetrek kingen met Venezuela voor de Antillen een eerste noodzaak zijn en dat het raffineren van Venezolaanse ruwe olie op Curacao en Aruba aan velen op deze eilanden werk geeft. Anders gezegd, de Antillen, en indirect ook Nederland, heb ben groot belang bij het voort bestaan van goede verhoudin gen met het grote Caraïbische buurland en hoe eer dit inci dent, dat op zo knappe wijze besloten tot oprichting van de Caraïbische Commissie. Deze had ten doel, de economische en sociale verheffing van het gehele toen nog koloniale ge bied bij de Caraïbische Zee in dit internationale verband te helpen stimuleren. Nergens kon daaraan meer behoefte bestaan dan in wat de Ameri kaanse president Hoover eens had genoemd „The World's Poor-house". Op 6 september 1961 hield ta San Juan, op Puerto Rico, de Caraïbische Commissie haar laatste zitting terwijl de Caraïbische Raad, bestaande uit vertegenwoor digers van de voormalige ko loniën, werd geïnstalleerd door de gouverneur van Puer to Rico zelf een Westindiër. In de Raad waren wat heetten „de moederlandse regeringen" niet langer vertegenwoordigd, behalve dan die van de Fran se Republiek ten behoeve van de drie Caraïbische „départe- ments d'outremer". Hier tre den dus, in het Caraïbische met Venezuela, maar aan de andere kant wist men, op de Antillen nog beter dan in Ne derland zelf, dat het metter daad steunen van een regering in Venezuela de meest schade lijke gevolgen kon hebben voor de verhoudingen wanneer straks weer eens een geheel ander bewind de macht in Ca racas in handen zou hebben. De regels van het volkenrecht en die van het gezond ver stand gaven in wezen een zelfde koers aan. In het geval van de zeven officieren werd een uitweg ge vonden van geheel nieuwe aard: zij werden na korte tijd in het geheim overgebracht van Curagao naar Nederland waardoor de Antillen ver dere moeilijkheden werden bespaard en het niet denk beeldige gevaar van een ont voering werd voorkomen. Na dat de rebellerende Venezo laanse officieren enige tijd in ons land hadden verbleven. werd opgelost, is vergeten, hoe beter het is. De veranderde staatkundige verhoudingen tussen Neder land en de Antillen, respectie velijk Suriname, zijn dezer dagen opnieuw duidelijk naar voren gekomen toen de Caraï bische Organisatie haar be staan begon. Die organisatie, waarin opgenomen zijn Puerto Rico, de U.S. Virgin Islands, de Westindische Federatie (thans officieel geheten The West Indies), Brits Guyana, de Franse departementen Frans Guyana, Guadeloupe en Mar tinique en de Nederlandse An tillen en Suriname, vormt een interessant voorbeeld van in ternationale samenwerking in een bepaald gebied. Die samen werking dateert al van 1946, toen het de regeringen waren van Nederland, Frankrijk, Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten die op initia tief van de laatstgenoemde gebied, zowel de Antillen als Suriname als verdragspart ners naar voren niettegen staande dat de buitenlandse betrekkingen zogenaamde Ko ninkrijksaangelegenheden zijn. Een uitzondering derhalve op de regel? Meer dan dat; de regel zelf, met zoveel zorg ge hanteerd in de afwikkeling van het laatste incident met Venezuela, is in zijn algemeen heid al niet meer te hand haven; de feiten hebben hem achterhaald. Vanwaar ook het aandringen van Suriname om zoalniet het Statuut van het Koninkrijk, dan toch de toe passing van dit Statuut, aan de gewijzigde omstandigheden aan te passen. Er bestaat een onmiskenbare onderlinge samenhang tussen alles, wat er gebeurt in het Caraïbische gebied, en dat geldt dus ook voor Brits Guy ana, waar voor kort Cheddi Jagan, de extremistische lei der van de grootste politieke partij, zegevierend uit de ver kiezingen naar voren trad. Ja gan had ook in 1953 de ver kiezingen gewonnen maar hij toonde zich toen zo onhandel baar dat de Britten besloten, de grondwet voor Brits Guya na, die in zelfbestuur voorzag, voorlopig buiten werking te stellen. Dit alles heeft zeker Jagan niet geschaad, evenmin als de duidelijke tendens naar liquidatie van wat nog over gebleven is van het koloniale stelsel in de wereld dat doet. De Britse regering schijnt nu danook besloten te zijn, in Brits Guyana niet tegen de tijdstroom op te roeien doch het land binnen een jaar vol komen onafhankelijkheid te schenken. Of Jagan dan een even radicale leider zal blij ken te zijn als Castro in dat andere suikerland aan gene zijde van de Caraïbische Zee of wel een meer gematigd man men kan het laatste slechts hopen. Maar in ieder geval zal de wereld worden geconfron teerd met nóg een kleine on afhankelijke staat, ditmaal in het Caraïbische gebied. The West Indies zullen ongeveer tegelijkertijd hun onafhanke lijkheid bereiken en dan wel licht een Dominionstatus ver kiezen boven die van volstrek te zelfstandigheid buiten het Gemenebest. Het is trouwens ook nog niet gezegd of het alsdan onafhankelijke Guyana, dat niet heeft willen toetreden tot de Westindische Federatie, niet evenzeer zal verkiezen toch nog zekere banden met Engeland (dat zijn suiker pleegt te kopen) aan te hou den. Dit alles zal repercussies hebben ook in Suriname, in vele opzichten vergelijkbaar met Brits Guyana; ook in de Antillen. Het zal indirect dus ook van invloed zijn op de re laties tussen Nederland en het Caraïbische gebied. Nederland kan in dit gebied op veel vriendschap en good will bogen en dit geldt ook landen als de Dominicaanse Republiek, Haiti, Cuba, Vene zuela en Colombia. Het kan die vriendschap (die het aller eerst ook zal vinden in de An tillen en Suriname) uitstekend gebruiken en iedere politiek die haar verder tot ontwikke ling brengt lijkt ons een goede Nederlandse politiek. Daar mijn hoed voor dagelijks gebruik door een rukwind in een vaart gewaaid was, restte mij nog één fraai exemplaar van lila fluweel en toen ik de volgende dag met mijn dochter in de stad was, zei ze: „Koop nou gelijk een andere voor de regen, want deze is écht zonde". We ston den in een warenhuis, voor een bak vol eenheidsprijs-hoeden in alle kleuren en modellen. Ik legde mijn lila eigendom tussen het hoedenbollenveld en begon naarstig te passen. Een jonge verkoop ster, kennelijk een invalstertje, hing dro merig over een spiegel. „Pas déze eens op, Mam", riep mijn dochter en ze over handigde me een zeer duur model van een standaard verderop. Een poosje hiel den we ons onledig met het bedachtzaam op- en afzetten van de meest exclusieve hoofdbedekkingen, tot mijn dochter plots ontdaan uitriep: „Kijk es, daar gaat iemand met jouw hoed op de trap af!" Ik had juist een exemplaar van oranje apehaar op het hoofd en we sprongen par does in de lift naar omlaag. Tussen de onderjurken haalden we de dame in, die tegen haar vriendin jubelde: „Geen geld, hè, voor zo'n schatje en hij is precies de kleur van me jurk, daar heb ik nou toch zolang naar gezocht!" „Mevrouw"be gon ik vastberaden, „V heeft mijn hoed op, ik zal het u uitleggen.Verder kwam ik niet, want de dame riep grim mig uit: „Me neus, ik had 'm eerder en ik heb hem al betaald ook!!" „Luistert u nou es, mevrouw", zei ik koelbloedig, „ik had hem op, toen ik hier kwam, mijn doch ter kan dat getuigen, ik had 'm even. Haar ogen begonnen te flonkeren, terwijl ze strijdvaardig uitriep: „As dat zo was, dan had de juffrouw hem immers niet aan mij verkocht, trouwens, als het écht uw hoed was, dan was ie heus wel vuil ge weest en deze is spiksplinternieuw!" En met een blik op mijn dochter: „Zij is nog minderjarig, an zulke getuigen hebben we niks". En toen tot haar vriendin: „Hoe durft ze, hè, de brutaliteit! Ze wil 'm zelf hebben, maar ik was haar voor!" De lila hoofdtooi vloekte bij haar konen. „Het is ónze hoed!", schreeuwde mijn dochter. Welja, zeker nou óók nog van jou, be wijs het dan es!", riep de vriendin hau tain, terwijl ze haar wimpers op en neer liet wapperen. Ik toonde sprakeloos mijn lila handschoenen en tas. „Een bewijs van lik-me-vest, het smoesie is goed!", knikte de vriendin boosaardig. „Maar er zat toch geen prijskaartje in!", kreet ik schor. „U ziet toch wel, dat dit een dure hoed is, hij hoorde helemaal niet in die bak thuis.„U bent niet lekker, me vrouw, deze hoed is en blijft van mij!", riep de vrouw halsstarrig uit, „ik heb 'm eerlijk gekocht en hier is de bon! U bent gewoon jaloers, v. bent een homopaat." Ze verkeerde in alle staten van opwinding en werd hoe langer hoe querulanter. Er volg de een hernieuwd gekakel, mijn doch ter deed een uitval naar de lila pracht en een groot publiek dromde om ons heen. Ik wilde juist voorstellen, er een chef bij te halen, toen één der omstanders, op mij wijzend, smadelijk uitriep: „Kijk nou es, ze heeft een hoed op met het prijskaartje er nog an!" en zuurzoet: „Heb mevrouw die wel betaald?? Néé zeker, hè??" Het kwam me voor, dat ik me in een bijzon der lastig parket bevond. „Gossie, een hoe- denmaniak!", grijnsde een mannetje, dat eruit zag, alsof hij in heet sop gekrompen was. „Sjaan, laten we gaan!", bulderde de vriendin. Deze uitlating bleek overbo dig, want Sjaan baande zich reeds met mijn hoed op het hoofd, een weg door de menigte. „Is die mevrouw nou een klep- toloog?", vroeg een jongetje. „Ze kan ook wel gek wezen", antwoordde zijn moeder. Mijn dochter trok me aan mijn mouw uit het gedrang en verslagen strompelden we de trap op naar de hoedenafdeling. Het le ven kan soms echt onrechtvaardig zijn, dat wilde ik alleen maar even zeggen. Adveitentie Secretaires. Chiffonnières, Stoelen, Ronde tafels, ook uitschuifbaar, alles van Mahonie hout, ook klein meubelen, Canapé's. Voor restaureren en inkoop antieke meubelen. Tel. 12223, Groot Heiligland 64, A. MUDDE, Gasthuisvest 45. Gehaaide Steven. In het Engelse vacan- tieoord Bognor Regis aan de kust is de negenjarige Steven Odgington op een reusachtige vis gestuit. Het dier spartel de in het ondiepe water. Het kind be sloot de vis te vangen. Hij pakte de vis bij de staart beet en begon hem land inwaarts te trekken. De vis verweerde zich en probeerde te bijten- De vader van het jongetje verscheen. Na een blik op het enorme dier te hebben geworpen trok hij zijn zoon weg. Het was een haai van bij de 50 kilo. Het dier was blijk baar door een visser gewond. „Ik was helemaal niet bang", zei Steven trots, „maar mijn vader kreeg bijna een ze nuwtoeval". Noach Platt. Een geleerde van de Ame rikaanse universiteit Emory te Atlanta dr. Robert B. Platt, heeft tijdens een symposium over bestralingsleer op de staatsuniversiteit van Colorado een mo derne ark van Noach aanbevolen om in geval van een kernramp van onze na tuurlijke omgeving verzekerd te zijn. Het behoud van de planten- en dierenwe reld was volgens dr. Platt essentieel voor een bevredigend herstel van de na tuur na een kern„ongeluk" of een atoom oorlog. Genezen? De Westduitse filmacteur Horst Buchholz, die drie weken geleden met zijn auto tegen een boom reed en zwaar gewond werd, is door een recht bank in München veroordeeld tot beta ling van 25.000 mark 22.500 gulden) aan het Rode Kruis, omdat gebleken is dat hij dronken achter het stuur zat. Voorts kreeg hij een voorwaardelijke gevangenisstraf van 25 dagen, terwijl zijn rijbewijs voor tien maanden werd ingetrokken. Buchholz werd deze week uit het ziekenhuis ontslagen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3