Natuurramp van 9000 jaar geleden Achteruitgang van bloembollenexport naar V.S. zou te wijten zijn aan onjuiste verkoopmethoden PARKETVLOER OP HET WATER KERKDIENSTEN k Vlotjevaren in IJmuiden POLITIE HEEFT KONIJN Bloemenveiling Betaling abonnementsgeld per giro ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1961 5 H. J. Calkoen A U T O MOB IELEN A. J. van LENT's Automobielbedrijven S K Konijnen en hoenders onder de loep F1000.- voor de chronische zieken T;: IN ONS VORIG ARTIKEL OVER VELSEN in zeer oude tijden (IJmuider Courant van 2 september j.l.) vertelden wij iets over het reuzenhert, dat honderd eeuwen geleden hier rond rende en waarvan de Nieuwe Haringhaven een hals wervel opleverde, 's Mans portret, met zijn enorme, vier meter brede gewei, gaat hierbij. Stellig zal dit dier hiermede in het koude jaargetijde de dikke sneeuw laag hebben weggeschoffeld, op zoek naar voedsel. Toen allengs de boomgroei in liet toendralandschap toenam en er over een groot deel van Europa dichte dennen- en berkenbossen ontstonden, werd zijn bewegingsvrijheid ernstig be lemmerd, wat tenslotte tot zijn uitsterven kan hebben geleid. Zoals wij reeds bespraken, was het ni veau waarop dit grote dier rondliep, bij het graven van de tunnelput op 21 m. diepte duidelijk aantoonbaar. Maar in het profiel van deze put vertoonde zich enige meters hoger een andere merkwaardige gelaagdheid, die men de „laag van Usselo" noemt en die daar omstreeks 7000 jaar vóór Chr. moet zijn afgezet. Het reuzenhert was hier toen al verdwe nen. De naam van het kleine plaatsje Us selo in Twente (niet ver van Enschede) is, vooral door de onderzoekingen van dr. Hijszeler een internationaal begrip gewor den. Het niveau uit die tijd, dat in Velsen op 18 m. diepte ligt, komt nl. in Twente hier en daar aan de oppervlakte. In een zandrug tussen de moerassen van het Us- seloërveen werd het toevallig door een paar amateurs ontdekt, toen bleek dat er zich in een zandafgraving een deels wit achtige, deels bruine laag bevond, die naast kleine vuurstenen werktuigen, zeer veel houtskool bevatte. Natuurrramp Nader onderzoek leidde tot de merk waardige conclusie, dat hier de stille ge tuigen waren gevonden van een geweldi ge natuurramp, die zich over een zeer groot gebied moet hebben voltrokken. Een terrein, dat een deel van West-Duitsland (tot Hamburg), ons gehele land en de noor delijke helft van België omvatte (tot Os- tende), ja, dat zich onder de tegenwoordi ge Noordzeebodem vermoedelijk tot in En geland voortzette, bleek geteisterd te zijn geweest door onvoorstelbaar grote bos branden, die als een loeiende vuurzee van Oost naar West alle dierlijk en plantaardig leven moet hebben vernietigd! In een ont zettende paniekstemming moeten, zo'n ne gentig eeuwen geleden, mens en dier in wilde vlucht westwaarts zijn getrokken, met achter zich de snel oprukkende, brul lende vlammen, die de dichte dennen- en berkenbossen zonder genade verteerden. Rivieren en kreken werden overgestoken en voort ging het weer, zover mogelijk voort, totdat ook rondom de bossen als fakkels begonnen te branden en er geen ontkomen meer was.Een afschuwelijk, doods landschap van verbrande boomstom pen en nog lang rokende, verkoolde over blijfselen, was alles dat er bleef. Vandaar al die houtskool in de laag van Usselo, grote stukken, nog duidelijk her kenbaar als afkomstig van dennen en ber ken, aan één zijde verbrand in Twente, kleine zwarte spüntertjes, zichtbaar in de ze laag toen hij bloot kwam in Velsen's tunnelput. Deskundigen nemen aan, dat de toen nog werkzame vulkanen in de Eiïel de brand hebben veroorzaakt en dat een straffe, langdurige landwind de rest deed. Hier in Velsen was de bruinachtige laag van Usselo gemiddeld tien cm. dik en ook hier Jcwamen, zoals overal, eigenaardige uitstulpingen erin voor, alsof later kleine dieren aan het woelen zijn geweest. Stuif- meelonderzoek van de vlak erboven gele gen laag heeft uitgemaakt, dat er aanvan kelijk na de brand een grote opslag van jonge berken is geweest en dat pas na derhand dennen en andere bomen er gin- vondst van betekenis, niet het minst voor de archeologen, want nu bleek hieruit niets meer of minder dan dat er al 6000 jaar vóór Chr. mensen in deze streek hadden U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van De IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnees f 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor eên ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkstezijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE gen groeien. Ook het paars-rose wilgenroos je, een plant die nu nog bij voorkeur groeit op afgebrand bosterrein, moet er in ruime hoeveelheid zijn opgeschoten. V errassing Hadden de geologen de laag van Usselo reeds in de tunnelput verwacht, een ver rassing was het voor hen, toen de onder zijde van een veenlaag op ongeveer een meter hoger een veertiental paaltjes ople verde. Zij lagen in horizontale richting net jes op een rijtje en schenen zorgvuldig aangepunt te zijn! Dat was nog eens een gewoond! Maar het geheel bleef toch zeer raadselachtig. Want de dikke veenlaag duidde op een langdurige moerasvorming, onbewoonbaar terrein dus. Bovendien wist men en hoger gelegen lagen bevestig den dit dat het westen van Nederland herhaaldelijk door de zee was verzwolgen en zelfs gedurende de periode van 5200- 2300 geen land, maar zee was geweest. Men sprak al van jagers en vissers die aan een kreek hadden gewoond, men dacht aan een mogelijke beschoeiing, aan een steiger, aan een vlot.Totdat men de fraai gepunte paaltjes nog eens nauwkeurig ging bestuderen. Het was dennehout en als af meting hadden zij een lengte van ongeveer 35 cm. bij een dikte van ongeveer 6 cm. Alle vertoonden een punt en aan het stom pe einde een soort uitholling (zie afb,). Maar al aanstonds kwam de grote moei lijkheid: hoe en met wat voor gereed schappen zijn zij bewerkt? De mens van toen kon slechts beschikken over vuurste nen bijlen en beitels. Een met zo'n bijl behakte paal zoals wij die b.v. zo fraai kennen uit de onlangs ontdekte nederzet ting in Vlaardingen uit 2250 vóór Chr. ziet er heel anders uit! Hier, bij onze paaltjes waren de punten wel glad, maar de har dere delen en knoesten staken er als rib bels en kammen buiten uit. En zo kwam men tot de slotsom: geen mensenwerk, maar een natuurprodukt! En dit zou dan de verklaring kunnen zijn: een vrij jong dennebos moet op een ogenblik door het zeewater zijn verzwolgen, waar door de bomen afstierven. De stompen ble ven staan en toen het water zich terug trok en er geleidelijk een langdurige perio de van droogte met harde wind op volgde, heeft het stuifzand de toppen tot punten bijgeslepen, waarbij de harde delen van het hout het minst werden aangetast. Een plaatselijke moerasflora had de onderzijde van de stammetjes voor afslijpen behoed en ten slotte deed het stijgende grondwa ter de boompjes afrotten; zij vielen om en kwamen terecht in een veenkreek, die ze netjes op een rijtje voor ons uitstalde. Zijn wij dus een illusie armer geworden, wat betreft de zo vroege bewoning van onze streek, zo doen deze stammetjes ons dus toch hun eigen verhaal en het blijft merkwaardig om ze terhand te nemen en te zien, hoe prachtig dit 8000 jaar oude hout geconserveerd is onder de afsluitende veen- en kleilagen die er in latere tijden boven werden afgezet. Je zou er nog best de kachel mee kunnen aanmaken, maar hier zal ik toch nog maar even mee wachten! (Van onze correspondent in de bloembollenstreek). Er z(jn gegevens, die er op wijzen, dat er een achterstand is in de export vaa bloembollen naar de Verenigde Staten en Canada. Deze zjjn nog niet gepubliceerd in officiële exportstatistieken, die pas begin oktober uitkomen. Er kan dus nog een verandering in de situatie komen, maar insiders zijn van mening, dat de dertien honderd ton, die nu minder zijn uitgevoerd dan in dezelfde priode van verleden jaar niet meer zullen worden ingehaald. Ook al ziet het er naar uit, dat er exporteura zijn, die later verzenden dan gebruikelijk is. Men maakt zich ieder jaar meer zorgen over de verkoop van bloembollen in deze landen, want ondanks alle reclame lijkt de teruggang niet te stuiten. Men heeft nu alle hoop gevestigd op een marktonder zoek en een andere methode van verkopen. Ook worden pogingen gedaan om de dienstverlening te gaan .opvoeren. Uit het feit, dat niet alle exporteurs minder verkopen, maakt men dus op, dat die zaken, die wel een achteruitgang boe ken, niet juist meer werken. Het gehele systeem van verkoop in de V.S. is trou wens verleden jaar al gelaakt in een rap port dat in opdracht van het Produktschap voor Siergewassen werd samengesteld door een van de bekendste ondernemin gen op het gebied van marktonderzoek :n de V.S., Alderson Inc. Dit rapport noem de het verkoopsysteem verouderd. Men komt bij een klant, boekt orders en ver dwijnt weer om een jaar later weer te rug te komen. De Amerikaan wenst ech ter meer service en hulp bij de verkoop campagnes. De enige hulp, die de Neder landers bieden geschiedt collectief door middel van reclame via bladen, radio en televisie door de Commissie Onpersoonlij ke Reclame van het Centraal Bloembol len Comité. Dit blijkt onvoldoende te zijn. De winkels, die bloembollen verkopen wensen geïnstrueerd te worden door de leveranciers. Een ander gebrek is, dat men slechts datgene verkoopt, wat geproduceerd wordt. Deze produktie is niet aangepast aan de vraag van het publiek. De Amerikaanse Groep van de Bond van Bloembollenhandelaren is nu bezig om het gehele complex van problemen te laten onderzoeken door de Amerikaanse Professor Brunk en de Nederlander F.W. Hering. De laatste heeft al enkele jaren de cursussen van de vereniging Theorie Praktijk over de psychologie van de verkoop geleid en is dus wel op de hoogte van de mentaliteit en de opvattingen van de bloembollenexporteurs. Men hoopt uit deze samenwerking een goed inzicht te krijgen in het falen van de verkoop. De vereniging Theorie Prakrijk, die studiegroepen heeft gevormd, is van me ning blijkens haar publikaties in de dag bladen, dat het vak een bureau zal moe ten vormen, dat de buitenlandse markten zal moeten onderzoeken, studie zal moe ten maken van de wijzigingen in de strijd om de consumentengulden en haar bevin dingen bekend zal moeten maken aan het vak door voorlichting en training. Het is wel juist, dat deze groep het ge hele vak hierbij betrekt, omdat het een beetje vreemd aan doet, dat alleen de Amerikaanse groep zich ernstige zorgen maakt over de afzet. En dat pas op hat moment, dat de tendens tot daling zeer duidelijk zichtbaar wordt. Men kan zich natuurlijk afvragen of het de exporteurs naar de andere landen nog te goed gaat. Zij zijn geneigd om eventuele moeilijkhe den van de laatste jaren geheel toe te schrijven aan de hoge prijzen. Niemand weet echter of dit wel de juiste oorzaak is. De studiegroep van Theorie en Praktijk is van mening, dat het bloembollenvak door het stichten van een „bureau voor marketing" (waarom kan dat geen ver koopbevordering heten?) een unieke daad zou stellen in Nederland. De groep is van mening, dat ook de kwekersorganisaties hierbij betrokken zullen moeten worden omdat ook de tienduizend kwekers er van moeten worden doordrongen dat zij zullen moeten gaan kweken wat het publiek wenst en zich niet zullen moeten gaan ver liezen in oneindige variaties, die de be langstelling van het publiek niet kunnen hebben en alleen maar verwarrend wer ken. Dat een vereenvoudiging van het aan bod aan particulieren rendabel kan zijn hebben die zaken ondervonden, die op Amerikaanse wijze" verkopen. Een be perkt assortiment in grote hoeveelheden plus een goede dienstverlening. En juist deze vooruitstrevende exporteurs zijn van mening, dat er nog veel meer zal moeten worden gedaan dan tot nu toe het geval is. Zij hebben de nadelen van een onmerk baar veranderende toestand aan den lij ve ondervonden en wensen dit in de toe komst te voorkomen. Zij beseffen, dat al leen een gezamenlijke inspanning het bloembollen vak voor een verder afglijden kan helpen. De dertienhonderd ton, die minder naar de V.S. zijn verzonden tot nu toe, hebben de insiders een schok gegeven. Men heeft nu dus een duur programma opgesteld, juist in een jaar waarin de gulden reva lueerde, de Canadese dollar devalueerde en er koersverliezen zijn en is bang, dat het vak, dat het geld moet opbrengen, hier tegen bezwaren zal gaan maken. Over de export naar de andere landen, die niet in een haven geconcentreerd is, is nog weinig overzicht, te meer daar de ze over het algemeen veel later plaats heeft. Men zou er niet veel aan hebben op dit ogenblik. Advertentie Het is alom umiu voor een goede gebruikte wegen gaat men óók naar if liBT-iitll INRUIL - GARANTIE - FINANCIERING Inl Verkoop tussen 8-1-8 uur Beverwijk, Vondellaan 5, Telefoon02510-3223-5052 IJmuiden, Wijka. Zeeerweg107, Tel. 02550-4360-8210 Inlicht Verkoop na 7 uur s avonds 025TO-5294 Dealer: OPFL CHEVROLET CORVAIR Buitengewoon groot zijn de aanvoeren op de bloemenveiling te Beverwijk. Het zijn nu de chrysanten die het marktbeeld beheer sen. Er is veel vraag naar goede kwaliteit, en hieraan mankeert het wel eens vanwege het regenachtige weer. De goede kwaliteit troschrysanten ging tot goed 85 cent per bos, de grootbloemigen varieerden van 12 tot 24 cent per stuk. Rozen kwamen tot 4,60 per bos. Ook de anjers kon men heel goed verkopen. BOUWPASTOOR IN HEEMSKERK. In Heemskerk is aangekomen pastoor C. J. Schoonderwoerd, die belast is met het stichten en het bouwen van een kerk in het plan-Kerkbeek. Pastoor Schoonder woerd heeft zijn intrek genomen in de pastorie van de parochie H. Laurentius. Bijna honderd konijnen en 30 hoenders zijn in Heems kerk onder de loep genomen. Een aantal keurmeesters heeft de dieren van de leden van de Kleindiersportvereni- ging „IJmond en Omstreken" aan een nauwgezet onderzoek onderworpen. Dit is voor de bezitters van die dieren van groot belang. Immers de keurmeesters hebben er ver stand van, weten welke ge breken een dier heeft en be palen na urenlang turen en tasten, welk dier het mooi ste is. De Kleindiersportvereni- ging IJmond en Omstreken heeft thans de eerste keuring gehouden van de dieren van leden. Het resultaat is zeer bevredigend. De uitslag kun nen wij tenslotte niet achter wege laten, ofschoon het de konijnen en hoender volko men Siberisch laat. Fraaiste De in de eerste week van augustus te Velsen gehouden collecte ten bate van het verpleeg- en revalidatiewerk voor chronisch zieken en in validen te Heemstede ("Stich ting Nieuw Unicum") heeft het totaalbedrag van 1018,65 opgebracht. In Velsen-Noord werd 553,14 ingezameld, in IJmuiden en Driehuis 282,55 en te Santpoort 182,96. hoender was van G. Besse- ling uit Beverwijk. Fraaiste in klasse I was de leghorn- partrijs van G. Besseling, de fraaiste in klasse II de hoen der van J. Schoon uit IJmui den. De fraaiste in klasse III, de krielpatrijs van mej. Oos terheef t uit Beverwijk; het fraaiste konijn was van W. Kranendonk uit Heemskerk (tevens het mooiste dier van dp inzending). De heer G. M. Bos had vele fraaie dieren in de klasse diverse konijnen. Men zou met dit plaatje een grapje kunnen „uitha len" door bijvoorbeeld een deel van de voorgrond af te beelden en dan maar laten raden wat het voorstelt. Doch wij zien er meer in de gehele foto te publiceren. Het is een dagelijks beeld in Vel sen-Noord, waar houtschepen voor de papierfabriek Van Gelder Zonen afmeren. Een deel van de bovendekse la ding wordt door de nijvere havenarbeiders over boord gegooid. Een onophoudelijk geplons. Er ontstaat dan een enorm houtveld rond het schip, gelijkend op een wat slordig gelegde parketvloer Het schip lijkt er bovenop te liggen. Bij de politie te Velsen is aangifte gedaan van de vol gende gevonden voorwerpen: Beige tas met boodschappen, kinderportemonnee met in houd, driewielig kinderfiets je, zwembroek met handdoek, speelgoedpopje, damesrijwiel, houten paard en wagentje bankbiljet van 100, dames- vest, foudraal voor gitaar, damespolshorloge, babyjasje, herenhoed, kinderjurk, sok ken en broek, 2 bankbiljet ten van D.M. 100 en 1 van D.M. 50, damesring, konijn tje, jongensbroekje, wit kin derschoentje, bruin kinder jasje, damesportemonnee, he renrijwiel, rood Lourdes fles je inhoudende vloeistof, kin- derbril, heren polshorloge, poppen, wandelwagentje, handdoek, sokken en zeep- doos, damesmuts, halsband, rugrechthouder, autoped bankbiljet van 25* en een sluitring van ketting met 4 kralen. Inlichtingen over deze ge- vonden voorwerpen zijn te - verkrijgen, dagelijks aan het hoofdbureau van politie te IJmuiden-Oost. De gedepo neerde gevonden voorwerpen zijn te verkrijgen, elke dins dag en vrijdag van 17 tot 18 uur, aan het hoofdbureau van politie. De Haringhaven in IJmui den, die wordt verlengd in het kader van de verlenging van de IJmuider pieren, is tegenwoordig een heerlijk domein" voor jongelieden. De jongens steken hier als mo derne Kaninefaten de water vlakte over, op eigengemaak te vlotten. De vreugde is groot. Welke jongen zou hier niet in zijn element zijn? Zondag 17 september IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Nieuwe Kerk, 10 u.: ds. -J. H. W. Dickhout; 16 u.: ds. G. van Doorn (afscheid); De Rank, 10 u.: jonge- rendienst; Bethlehemkerk, 10 u. en 19 u. ds. J. van den Berg; jeugdkapel, 10 u.: W. Huiser. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9.30 u.: ds. J. A. Tiemens; 17 u.: ds. HOmans; Petra- kerk, 9.30 u.: ds. Schele; 19 u.: ds. W. Diepersloot. Geref. Kerk (Vrijgemaakt), Rambonnet- laan, 9.30 u. en 17 u.: ds. J. C. Mulder. Chr. Geref. Kerk, 10 u. en 17 u.: ds. M. Vlietstra. R.-K. Kerk, Gregoriuskerk, 8.20 en 10.30 u.: stille mis. Petruskerk, 7, 8, 11.30 en 17 u.: stille mis; 9.30 u.: hoogmis. Oud-Katholieke Kerk, 8 u.: vroegmis; 10 u.: hoogmis; 19 u.: vespers; woensdag 9 u.: heilige mis. Leger des Heils, Edisonstraat 14, 10 u.: heiligingsdienst; 19.15 u.: openlucht samenkomst Kennemerlaan; 20 u.: open bare samenkomst Edisonstraat, o.l.v. kapt. J. van Doorn. Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, 10 u.: Jac. Schouten; 11.15 u.: zondag school. Pinkstergemeente, Cult. Geb., 19.30 u.: G. R. Mik; dinsdag 20 u.: bijbellezing, bidstond. Gemeente Gods, Cult. Geb., 10 u.: bijeen komst Gereformeerde Gemeente, Cult. Geb., 10 u. en 17 u.: leesdienst. Kerk van Jezus Christus v. d. Heiligen der laatste dagen. Cult. Geb., 17 u.; dienst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, geen dienst wegens gemeentedag in Hoofddorp. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 u.: ds. N. Oordhuys; 19 u.: Wika L. A. C. van Ginkel, opendeurdienst. Geref. Kerk, Bethelkerk, 9.30 u.: ds. Ho- mans; 17 u.: ds. Schele. Jehova's Getuigen, Koninkrijkzaal, Vel- serduinweg 248, 19 u.: Wachttorenstudie. Ver. van Vrijz. Herv., Abeelenstraat 1, 10.30 u.: ds. N. Immink. Verg. v. Gelovigen, De Ruyterstraat 73, 10 u.: verkondiging van de dood des Heren; woensdag 20 u.: bijbelbespreking. R.-K. Kerk, H. Laurentius van Brindisi, Willemsbeekweg, heilige mis; 6, 8, 9.15 (hoogmis), 10.45 en 12 u.; 18 u.: avond mis. Evangelisatiever. Elon, Elonkapel, 10 u.: A. T. Polderman; 19.30 u.: J. Stormbroek Lectorium Rosicrusianum, Stationsweg 95, 10.30 u.: F. Enzlin. VELSEN-ZUID: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 u.: ds. L. Brink; 19 u.: ds. N. O. Steen beek, jeugddienst. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, Noorderkerk, 10 u.: ds. H. P. Huisman; 19 u.: ds. A. de Jonge (jeugddienst). Vrjje Evang. Emanuël, Gem. Ontspan- ninslokaal, 10 u.: Jb. Klein Haneveld. R.-K. Kerk, St. Joseph, heilige mis; 6 45 8, 9.15 en 11 u.: avondmis. Geref. Kerk, 9.30 u.: ds. W. Diepersloot; 17 u.: ds. J. A. Tiemens. DRIEHUIS: R.-K. Kerk, St. Engelmundus, heilige mis: 7, 8.15, 9.45 en 11.20 u. De vrouwelijke leden bij de douane, de visiteuses, krijgen allen een nieuw uniform dat het oude hoekige zal ver vangen. Het nieuwe uniform is een tailleur gemaakt van baratha en is grijsgroen. Foto: Een visiteuse toont voor de eerste maal het nieuwe uniform, op de luchthaven Schiphol. Evang. Lutherse Gem., Maria Boreel- school, 9.10 u.: ds. J. A. Roskam. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10 u.: ds. J. C. Remijn; 19 u.: ds. N. van Egmond; de Hoeksteen, 10 u.: ds. G. H. van Wil- lenswaard; Adventkerk (ziekenhuis- dienst) 19 u.: ds. J. C. Remijn; Jeugd kapel (Toorts) j.0 u.: W. Doevendans. Chr. Geref. Kerk, Pniëlkapel, 10 u.: ds. J. C. Maris; 16 u.: ds. J. J. Rebel. Geref. Kerk, 9.30 en 17 u.: ds. N. J. W. C. de Kluis. Remnnstrantse-Doopsgez. Gemeenten. Geb. Spaamberg, Wüstelaan 75, geen dienst. R.-K. Kerk, O.L.V. Kerk, heilige mis te 7, 8.15, 9.30 en 11.30 u. BEVERWIJK: R.-K. Kerk, St. Agatha, heilige missen te 6.15, 7, 8 (kindermis), 9, 10.15 (hoog mis) en 11.45 u.; 19 u.: avondmis; O.L. Vrouw van Goede Raad, 6.30, 7.45, 9.00, 10.30 en 11:45 u.: 19 u.: avondmis; Regina Caeli, 7, 8.15, 9.30 (hoogmis) en 11.15 u.; 19.30 u.: avondmis; St. Jozef 8.30, 10 u.: (hoogmis). Maranatha, Baanstraat, 10 u.: H. Veld kamp. Vrije Evang. Gem., Koningstr. 117, 9 u.: F. J. Nijkamp; 20 u.: N. Jansen—Klomp. Ned. Herv. Gemeente, 10 u.: ds. G. W. IJzerman; 19 u.: Jeugdappèl. Irenekapel, 10 u.: ds. G. van Schuppen; De Opgang, 10 u.: ds. J. Zandee; Oosterwijk-Meere- steyn, 10 u.: ds. J. Don; Jeugdkapel „De Opgang", 10 u.: H. Burghoorn. Vrijz. Herv. Kerk, Prinsesselaan, 10 u.: ds. A. G. van Wijk. Geref. Kerk, Moensplein, 9, 10.30 en 17 u.: ds. C. Meyer. Chr. Geref. Kerk, Prinsesselaan, 15 u.: ds. M. Vlietstra. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 u.: Heiligingssamenkomst; 12 u.: zondags school; 16.30 u.: kindersamenkomst; 20 u.: verlossingsamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 u.: ds. J. A. Eekhof. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 9.30 en 19 u.: ds. M. Wendte. Geref. Morgensterkerk, Constantijn Huy- gensstraat, 9.30 en 17 u.: ds. Joh. Knol. R.-K. St. Laurentiuskerk, H. Missen 6.30 en 7.45 u.; 9.15 u.: hoogmis; kindermis 11 u.; 12 en 17.15 u.: avondmissen. O.L. Vrouw van Lourdeskapel, 8.15 en 10 u.: H. missen. CASTRICUM: R.-K. kerk, H. missen om 6.45, 8, 9.15, 11 en 18 u. Ned. Herv. Gem.. 10.30 u.: ds. P. Salm. Geref. Kerk, 9 en 17 u.: ds. IJ. van der Zee. BAKKUM: R.-K. kerk, H. missen om 6.45, 8.30 en 10.30 u. HAARLEM: Church of England, Evening Service 3 p. m.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5