Adenauers partij verliest de absolute meerderheid Liberalen op de wip met de grootste stemmenwinst HET WEER m Hammarskjoelds UNO-vliegtuig boven Kongo vermist Verdwenen op vlucht van Leopoldstad naar Ndola m Massale arrestaties na betoging in Londen f Politie sloot tienduizend betogers listig in op Trafalgar Square Visknechten zeggen c.a.o. eenzijdig op Mendéres terechtgesteld Dames- en kinderkleding éeë M %W)&"é(}fore ipu §uy! 46e JAARGANG NUMMER 268 MAANDAG 18 SEPTEMBER 1961 DAGBLAD VOOR V E LS EN - IJ M U1D EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Drie partijen Late warmtegolf Zomerweer 0 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES ln de krant van heden: Het woord is aan Ernstig verkeersongeluk bij Utrecht V. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Burgemeester Willy Brandt van West- Berlijn, de tegenkandidaat van Aden auer in de Bondsdagverkiezingen, kwam gisteren in Bonn luisteren naar de uitslagen. Brandt, die als West- berlijner niet mocht meestemmen, maar wel kandidaat stond voor het bondskanselierschap, volgde de tele visie-uitzending in het Berlin-hotel. (Telefoto) (Van onze correspondent BONN. De Christen Democratische Partij heeft haar absolute meerderheid in de Westduitse Bondsdag verloren, waardoor de politieke toekomst van bondskanselier Adenauer twijfelachtig is geworden. Dat is wel het meest opwin dende resultaat van de verkiezingen in de Bondsrepubliek. Wel is de Christen Democratische Unie nog steeds de groot ste partij, maar van haar 50,2 percent van de stemmen moest zij bijna vijf per cent afstaan aan de socialisten en de liberale Freie Demokratische Partei. De socialisten van Willy Brandt gingen van 31,8 naar 36,3 percent, de F.D.P. van 7,7 tot 12,7 percent, de Gesamtdeutsche Partei wist niet meer dan 2,8 percent van de stemmen op zich te verenigen, hetgeen een enorme achteruitgang be tekent vergeleken bij de acht percent, die haar voorlopers de Deutsche Partei en het Vluchtelingenblok, in 1957 nog wisten te halen. De pacifistische Deut sche Friedens Union, kreeg slechts 1,9 percent van de stemmen. Adenauer heeft tegenover Reuter ver klaard dat hij tevreden is over de uitslag, waaraan hij glimlachend toevoegde: „van internationaal standpunt bezien". Op de vraag of hij bondskanselier zou blijven, antwoordde Adenauer dat de nieuwe Bondsdag daarover moet beslissen. Adenauers zoon Paul, een geestelijke, zei er zeker van te zijn dat zijn vader er niet aan denkt als kanselier af te treden. De leider der vrije democraten, Erich Mende, deelde over de televisie mede, dat als pogingen ondernomen zouden worden om samen met de C.D.U. een regerings coalitie te vormen „het zeer waarschijn lijk is dat de volgende kanselier Ludwig Erhard zal heten." De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, de leider der socialisten, liet we ten, dat volgens hem het politieke resul taat van deze verkiezing is, dat de drie partijen op een brede basis moeten sa menwerken. Het wordt echter te Bonn niet waarschijnlijk geacht, dat de socialisten deel zouden uitmaken van een coalitie-re- gering. Als grootste overwinnaars konden de li berale F.D.P.-ers uit de stembusstrijd te voorschijn komen. Niet alleen zijn zij een volle vijf percent vooruit gegaan, maar door het verloren gaan van de absolute meerderheid van de christen-democraten zijn zij op de wip komen te zitten, hetgeen betekent dat de partij, die met hen een coalitieregering vormt, de parlementaire meerderheid bezit. Daar de kleine partij en geen kans hebben gezien de benodigde vijf percent van de stemmen te halen zul len in de nieuwe Bondsdag maar drie par tijen zitting hebben, en ook dat betekent een versterking van de liberale partij, die nu haar verkiezingsleuze: „Er is plaats voor een derde partij tussen de twee gro ten in", waar heeft gemaakt. De definitieve uitslag van de verkiezin gen was vannacht om drie uur al bekend Van alle 246 kieskringen, waarin gestemd werd, waren de uitslagen toen binnen. De C.D.U. kon zich toen niet langer meer vleien met de hoop dat op het laatste mo ment toch nog een absolute meerderheid uit de bus zou komen. De socialisten moes ten de hoop opgeven dat zij hun Willy Brandt nog bondskanselier zouden zien (Van onze weerkundige medewerker) Vooral na zo'n slechte zomer is zo'n laat warmtegolf je als wij dit weekeinde moch ten beleven bjzonder welkom. Dergelijke late warmtegolven, waarbij het kwik in een groot deel van ons land tot boven de 30 C stijgt, komen na half september vrij zelden voor. In de laatste 100 jaar was het dit week einde slechts de derde keer dat na midden september tropische dagen (30 C. of ho ger) werden waargenomen in ons land. Het laatste record staat op naam van 19 september 1949 toen het kwik in het groot ste deel van Nederland tot boven 30 gra den steeg, in Winterswijk zelfs tot 36 C. Dat jaar was het tot laat in september zeer warm met op de 24ste een maximum van 27 graden. De indirekte oorzaak van deze warmte golf ligt bij de vrijdag doodgewaande cy cloon Debby, toen bij de Azoren gelegen. Deze ontwikkelde zich zaterdag opnieuw (windstoten in Ierland tot 160 kilometer per uur) en stuwde boven West-Europa de zeer warme lucht uit Frankrijk in ver sneld tempo naar onze omgeving. Verwachting tot morgenavond: Droog, zonnig en warm weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. worden. Ronduit stralend was, en dat was te begrijpen, alleen de liberaal Mende, die met zijn bijna dertien percent van het to tale aantal stemmen een uiterst belangrij ke positie inneemt in de nieuwe politieke constellatie. De kiezers zijn, achteraf gezien, niet in zo grote getale opgekomen als eerst ge dacht werd. In 1957 bracht 87,8 percent van alle kiesgerechtigden een geldige stem uit nu zal dat percentage waarschijnlijk in de buurt van de 83 liggen. Definitief is dat getal nog niet, omdat nog een aantal schriftelijk uitgebrachte stemmen moet worden geteld en omdat in één kieskring, namelijk in Cochem a. d. Moezel, niet werd gestemd wegens het plotselinge over lijden van de socialistische kandidaat. Op 1 oktober zal daar pas worden gestemd. (Vervolg op pag. 7) NDOLA (Reuter, AFP en UPI) - Drie verkenningsvliegtuigen van de koninklijke Rhodesische luchtmacht ondernemen een speurtocht naar een vermist vliegtuig dat de secretaris-gene raal van de UNO, Dag Hammarskjoeld aan boord zou hebben, aldus is vandaag door een woordvoerder van de federale Rhodesische regering te Salisbury be kendgemaakt. Omstreeks middernacht heeft een vliegtuig contact opgenomen met de verkeerstoren van het vliegveld Hammarskjoeld Ndola, maar voordat het zijn identiteit bekend had gemaakt, werd het contact verbroken. De vliegtuigen van de Rho desische luchtmacht stellen een onder zoek in naar de juistheid van een bericht dat wrakstukken van een vliegtuig zijn waargenomen op 15 km ten zuiden van Moefoelira in Noord-Rhodesië. De Amerikaanse en Britse luchtmacht is verzocht deel te nemen aan de speur tocht. Het toestel had gisteravond te Ndola moeten landen. De secretaris-generaal werd vergezeld op zijn reis door de direc teur van het UNO-bureau voor politieke zaken, Heinrich Weischoff en de rechts kundige adviseur Vladimir Fabri. De secretaris-generaal is gisteravond uit Leopoldstad naar Ndola vertrokken, naar verluidt om met president Tjsombe van Katanga een onderhoud te hebben ter be spreking van een bestandsovereenkomst van de UNO in Leopoldstad. Op het hoofd kwartier gaan geruchten dat de witge schilderde DC-8 ergens in Kongo is neer gestort. De officiële waardvoerder van de UNO verklaarde „Wij hebben met geen woord vernomen dat het toestel ergens is aangekomen. Misschien is het een kwestie van slechte verbindingen". De berichten over de militaire operaties in Katanga zijn intussen slechter gewor Advertentie GF.N CRONJÉSTRAAT 59 HAARLEM den. Het Ierse garnizoen te Jadotstad is overmeesterd. De Ieren worden als gijze laars vastgehouden. Zondagmiddag zouden zij door Katangezen, die sterk in de meer derheid waren, zijn gevangen genomen. Drie Ieren zouden zijn gewond. In een telegram dat door de Ierse commandant is verzonden werd verklaard, dat zijn mannen goed werden behandeld en hun zijdgeweren hadden mogen behouden. Twee eenheden Ierse en Indiase UNO- troepen die ter versterking naar Jadot stad waren gezonden zijn teruggeroepen naar Elisabethstad. Onderweg zijn zij aangevallen door een Fouga straaljager van de Katangezen, waardoor vijf sol daten werden gewond. Het Indiase legerkamp te Elisabeth stad is in de nacht van zaterdag op zon dag met hevig mortiervuur bestookt. Een soldaat kwam ten gevolge hiervan om het leven, zes anderen liepen verwon dingen op. Een Fouga-straaljager van de Katangese luchtmacht heeft zondag tevens bommen geworpen op het vliegveld van Elisabethstad. Er vielen geen slachtoffers. Kamina staat nog steeds aan aanvallen bloot, zo verklaarde de UNO-woordvoer- der. De Zweden en Ieren houden de ver keerstoren en een landingsbaan bezet. Een DC-4 van de UNO is gisteren door een Fouga straaljager in brand geschoten. Een UNO-woordvoerder heeft meege deeld dat drie Ethiopische straaljagers op weg zijn naar Elisabethstad om een einde te maken aan het optreden van de Katan gese luchtmacht. Naar wij vernemen hebben de vaste en losse visknechten hun collectieve arbeids overeenkomst met de Nederlandse Zeevis- groothandelsvereniging eenzijdig opgezegd. Deze stap werd gedaan door de Neder landse Bond van Vervoerspersoneel en ook door de twee confessionele organisaties, die bemoeienis hebben met de visknech ten. De reden van deze opzegging is de wens van de visknechten om ook van de vrije zaterdag te kunnen profiteren, zoals dat al in zoveel bedrijfstakken gebeurt. „De vrije zaterdag kan moeilijk halt houden voor de poorten van IJmuiden" verklaarde ons de heer C. van Kuilenburg, lid van het hoofdbestuur van de Nederland se Bond van vervoerspersoneel, die spe ciaal belast is met de behartiging van de belangen van de visknechten in IJmuiden. „We gaan nu met de werkgevers pra ten om tot een nieuwe c.a.o. te komen, waarin de vrije zaterdag is opgenomen." De vakbonden hebben nog geen scherp omlijnde voorstellen dienaangaande inge diend. Men wil in het gesprek de verschil lende technische aspecten bezien, die bij het probleem van de vishandel een rol spelen Bij een bederfelijk produkt als vis zal een goede regeling niet eenvoudig zijn. Wij hebben reden, om aan te nemen, dat bij de regeling van deze kwestie de houding van de reders van groot belang zal zijn. Want men zal tot een dusdanige regeling van de aanvoer moeten komen, dat een vrije zaterdag inderdaad mogelijk is. Hierbij herinneren we aan de kwestie van de overstelpende aanvoeren op maan dag. De vishandel weigerde toen na veel dreigementen eindelijk definitief om na twaalf uur te kopen en uiteindelijk is deze zaak bevredigend opgelost. Een dergelijk geval doemt nu weer op voor de zaterdag. Opnieuw zal de kwestie van een doeltreffende aanvoerregeling een grote rol gaan spelen. Factoren, die eveneens van groot belang zijn bij de kwestie van de vrije zaterdag die voor de haringpakkers en -kuipers landelijk al een feit is zijn de regelin gen van het verdere vervoer van de vis. Daarom ligt het in de lijn der verwach ting, dat de ontwikkeling van de vrije za terdag bij spoorwegen en wegvervoer een belangrijke rol zal spelen bij de totstand koming van een vrije zaterdag bij de vis handel. We kunnen er ook op wijzen, dat in de grote havens al lang sprake is van een vijfdaagse werkweek. Op zaterdagen werkt daar maar een derde van het personeel dat dus op een van de drie zaterdagen eenmaal dienst doet. Bij de bond van ver voerspersoneel is men zeer tevreden over de gang van zaken. De mensen, die op Zaterdag vrij zijn, benutten deze vrijheid inderdaad ten volle, zegt men bij de vak bond. Van het verrichten van werkzaamhe den voor anderen is op de vrije zaterdag vrijwel geen sprake. (Van onze correspondent) LONDEN De grote antikernbomde- monslraties, zondag te Londen gehouden, van het door Lord Russell geleide „Comi té van honderd", eindigde even na mid dernacht met een grote opruimingsactie van de politie, die het totaal aantal de monstranten, dat gisteren werd ingere kend, op 1.314 bracht, onder wie verschei dene bekende kunstenaars zoals de actri ce Vanessa Redgrave, dochter van Sir Mi chael Redgrave, de toneelschrijver John Osborne en de toneelschrijfster Shelagh Delaney. Ook is aangehouden kanunnik Collins, de voorzitter van de campagne voor kernontwapening. Een groot aantal gearresteerden werd later op borgtocht weer vrijgelaten. Iets meer dan zeven uur had de demon stratie geduurd, die bij het begin ongeveer tienduizend mensen op Trafalgar Square had bijeen gebracht, maar door de vast beraden houding van vierduizend man Londense politie uur na uur langzaam werd ingeperkt tot een paar honderd, die uiteindelijk in arrestantenwagens werden gezet en weggebracht naar het politiebu reau, waar zij tot vanochtend moesten zit ten. Over het algemeen werd er door beide zijden vrij sportief opgetreden. De opzet van de demonstranten zich te laten ar resteren om het justitionele apparaat te ontwrichten mislukte, evenals het doel van de demonstratie. De afspraak was name lijk dat de demonstranten zich op Trafal gar Square zouden verzamelen en dan naar Parliament Square trekken om voor het parlement op de grond te gaan zitten tot zij zouden worden gearresteerd. Zover is het niet gekomen, dankzij een list van de politie. De agenten lieten de demonstranten namelijk wel het plein op komen en rond de twee grote fonteinen plaatsnemen, maar toen sloten zij het af met een kordon van agenten, dat op som mige plaatsen drie man dik was. Ieder die probeerde te ontsnappen werd zonder pardon in de kraag gegrepen. Deze ma noeuvre verraste de demonstranten zoda nig dat zij niet goed meer wisten wat nu te doen. De leider van de actie, Patrick Pottle, secretaris van het „Comité van honderd" gaf toen opdracht op het plein te gaan zit- ten. Ongeveer de helft gaf gehoor aan de oproep. Op plastic regenjassen en andere beschermende lagen namen zij plaats op het plein, dat glimmend nat was van de regen. Toen de politie de zaak in het mid den verzegeld had, begon zij, onder het wakend oog van een aantal Labour-Lager- huisleden, dat op de daken van omliggen de huizen toekeek of de politie zich aan de regels van het spel hield, de rest van het altijd zeer drukke plein vrij te maken zodat het verkeer normaal kon doorgaan. En ook dat lukte wonderwel. Van de tien duizend mensen die er op het plein wa ren, bestond ten hoogste vijftien percent uit verwoede anti-kernbomdemonstranten. Zij beleefden hun mooiste moment als zij in een tot arrestantenwagen omgetoverde bus werden weggebracht onder toejuichin gen van de toeschouwers. Zo ging het uur na uur door tot om streeks tien uur vrijwel de gehele omge ving van het plein schoon was. In het mid den van het plein zat nog steeds een groep van een paar honderd demonstranten. Kort na twaalven deden de laatste de monstranten een laatste wanhopige char ge op het politiecordon. Ze werden opge vangen en in de arrestantenwagens gezet. De reiniging kwam om het plein van een centimeter dikke laag kranten en pamflet ten te bevrijden. Vandaag zouden de arrestanten op ver schillende plaatsen voor hun rechters ver schijnen. Ze lopen de kans om een ge vangenisstraf van vijf maanden of duizend gulden boete of beide te krijgen, een al lesbehalve prettige beloning voor uren zitten op een koud en nat plein. De 89- jarige wijsgeer Bertrand Russell, die we gens zijn aandeel in de campagne tot een week gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft vanmorgen de gevangenis verla ten. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (81/ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223S96 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Horen en Zien 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5, 10 Scheepsberichten 7 Prinsjesdag 9 ln de Vishal en op zee10 Feuilleton 11 Panda en andere beeldverhalen.11 Sport 12 tot 16 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Fontenelle: Kinderen spelen met modellen der volwassenheid, volwassenen hebben levende kinderen als speelgoed. ISTANBOEL (Reuter-AFP-UPI) De Turkse oud-premier Adnan Mendéres is zondag opgehangen. Vrijdag had een spe ciaal tribunaal hem met een aantal mede werkers wegens schending van de grond wet ter dood veroordeeld. Van deze dood vonnissen werden er drie, die van Mendé res en twee zijnder ministers, door het comité voor nationale eenheid, dat thans in Turkije aan de macht is, bevestigd. Het doodvonnis van de twee oud-minis- heidstoestand van Mendéres, die donder- heidstoestand van Mendéres, die do der dag een poging had gedaan zich van het leven te beroven, werd echter van dien aard geacht, dat zijn terechtstelling werd uitgesteld. Blijkens een communiqué be vond een medische commissie zondag dat de oud-premier in zoverre was hersteld, dat het vonnis kon worden voltrokken. De vroegere minister-president van Turkije, Adnan Mendéres wordt weg geleid naar de executieplaats. Over zijn costuum draagt hij een lang wit ge waad. Op officiële foto's die na de exe cutie werden vrijgegeven ziet men de lichamen der veroordeelden aan galgen hangen. Om hun hals dragen ze bor den waarop hun misdaden staan vermeld. (Telefoto) Ondanks een reeks van diplomatieke no ta's die door de westelijke bondgenoten en andere bevriende landen aan de Turk se regering zijn verzonden en waarin ver zocht werd zijn leven te sparen, is Mendé res toch ter dood gebracht. Hij werd schul dig bevonden op 'n aantal punten die wer den samengevat onder „overtredingen op de grondwet". Zijn werkelijke misdaad in de ogen van zijn aanklagers was dat hij tijdens zijn tienjarig bewind hoe langer hoe meer het democratische systeem liet varen en het land in de richting van een dictatuur voerde. Kabinetscrisis? ANKARA (AFP) Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat alle civiele leden van de Turkse regering him ontslag hebben ingediend. Dit bericht is officieel nog niet bevestigd. De burgelijke ministers waren tegen het voltrekken van doodvon nissen aan leden van het oude regime. Het Comité van Nationale Eenheid, het bestu rende militaire orgaan, zou trachten de ministers van hun besluit te doen terug komen. Het kabinet telt slechts drie militaire ministers, die tevens tot het Comité van Nationale Eenheid behoren. Vier mensen kwamen om het leven toen zondagmorgen bij Utrecht op de rijksweg naar Arnhem drie auto's met elkaar in botsing kwamen. (Men zie voorts pag. 7) j

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1