Vier jongens bij ontploffing van gevonden granaat gedood Consumentenbond constateert afbrokkeling van dienstbetoon AGENDA 3 Kustvaarder „Heron" op een rots gelopen en gezonken Kort en bondig Ondanks slechte zomer een normaal aantal badgasten Vier opvarenden zijn omgekomen „Spel" van „gewonden" op de bondsdag van Oranjekruis Landbouwschap gaat grond van „vrije boer" verkopen Engelse visser „ving" Nederlandse duikboot Minister Toxopeus sloot zitting der Staten- generaal Slag om Arnhem herdacht Het blijft zomers MAANDAG 18 SEPTEMBER 1961 2 OP VERBODEN MILITAIR TERREIN Gesprek over christen democratische politiek Prins was gast bij Engelse eerste- hulporganisatie Wegenwachtliulp op weg Haarlem-Schiphol Haarlem V eisendJ muiden Beverwijk Kerkelijk nieuws Jongen in Dinkelkanaal verdronken Monument in Driel voor Poolse parachutisten onthuld Kerkelijk nieuws Marinier omgekomen in Nieuw Guinea -ï Vier Apeldoornse jongelui, in de leeftijd van vijftien tot achttien jaar, hebben zon dag het leven verloren, toen een Bazooka granaat, die zij gevonden hadden, ontplof te. Met zijn vijven waren ze zondagmiddag op twee bromfietsen uit hun woonplaats vertrokken voor een rit naar Kootwijk en Harskamp. In de namiddag reden ze over de Radioweg (de weg Kootwijk-Harskamp) waar ze van hun bromfietsen stapten en Zich op het met duidelijke borden afgezet te militaire terrein begaven. Twee van de jongens werden daar betrapt door een pa trouille van de Koninklijke Marechaussee. Zij kregen een proces-verbaal. Dit weerhield hen er echter niet van, la ter weer naar het terrein terug te keren. Vier van de jongelui, de achttienjarige Piet Koelewijn, de vijftienjarige Jaap Nik- kels, de zestienjarige Henk Admiraal en de zeventienjarige Derk Mulder negeerden opnieuw de waarschuwingsborden, terwijl de vijfde uit het gezelschap, Henk van Hierden, op de weg achterbleef. Omwonenden hoorden om ongeveer kwart voor zes het geluid van een zware ontploffing. Enkele daar wonende ambte naren snelden hun woning uit en vonden op het terrein de deerlijk verminkte licha men van drie van de ioneens. De vierde jongen werd zeer zwaar gewond aangetrof fen. Hij overleed enkele ogenblikken la ter. Ook de vijfde, die het niet had aan gedurfd het terrein te betreden, werd ge wond, hoewel niet ernstig. Op het terrein. Na de explosie ontstond een begin van brand. Snel blussingswerk voorkwam uit breiding daarvan. Een van de twee brom fietsen werd zwaar beschadigd. De licht gewonde jongeman werd overgebracht Advenentie De Nederlandse afdeling van de Inter nationale Unie van jonge christen-demo craten, waarin vertegenwoordigd zijn de jongerenorganisaties van de K.V.P., de C.H.U. en de A.R.P. heeft in het gerefor meerd jeugdcentrum „De Witte Hei" in Huis ter Heide een studiebijeenkomst ge houden onder het motto „Wat is christen democratische politiek?" Inleidingen wer den gehouden door prof. I. A. Diepenhorst (A.R.), prof. dr. G. C. van Niftrik (C.H.), en prof. mr. C. P. M. Romme (K.V.P.). In zijn referaat stelde prof. Van Niftrik centraal, dat de drie grote christelijke par tijen in ons land een zijn in hun fundamen tele uitgangspunt: de kemwaarheid van het christelijk geloof in Chrustus' koning schap over deze wereld. Op het praktische vlak bepleitte hij 'n mentaliteits-verande- ring bij de christelijke politieke groeperin gen ten opzichte van elkaar. Prof. Romme meende dat het in de hui dige situatie weinig zinvol is te streven naar een gemeenschappelijk beginselpro gram. Hij achtte het een vruchtbare me thode, dat de drie partijen gezamenlijk de praktische politieke vraagstukken bespre ken tegen de achtergrond van ieders be ginsel. Hij stelde voor dat de jongeren groepen in overleg met hun partijen een onderzoek instellen naar de mogelijkheid, op basis van deze methode te komen tot een gezamenlijk werkprogram. Aan het einde van de bijeenkomst werd besloten dat de jongeren dit voorstel na der in studie zullen nemen. naar een ziekenhuis in Ede. Men neemt aan dat de jongelui op het terrein een Ba zooka-granaat 3,5 inch hebben gevonden en deze hebben willen menemen, waarna zich de explosie heeft voorgedaan. Over de toedracht van het ongeluk deelt de Legervoorlichtingsdienst het volgende mee: Op het terrein, waar de explosie zich heeft voorgedaan, wordt vaak ge oefend met scherpe anti-tankgranaten, on der meer die welke worden afgevuurd met de Bazooka 3,5 inch. Bij zulke schietoefe ningen komt het af en toe voor, dat gra naten niet exploderen. Deze „blindgan gers" worden regelmatig opgeruimd. Het gebeurt soms echter dat zulke „blind gangers" niet bij het ruimen worden aan getroffen, maar door regen en wind later blootkomen. Het vermoeden bestaat dat de jongens een dergelijke Bazooka-granaat hebben ontdekt en getracht hebben deze mee te nemen, waarbij het projectiel is ontploft. De zeebaden van de Maatschappij Zee bad Scheveningen zijn zondag gesloten. Tussen de openingsdag op 20 mei en dit tijdstip werden 129.465 bezoekers geno teerd. In 1960 bedroeg het aantal 123.678 en in de uitgesproken fraaie zomer van 1959 181.788. De laatste zeer slechte zomer daarvóór viel in 1956, toen slechts 68.454 bad bezoekers konden worden geregis treerd. Aangezien het aantal bezoekers in een gemiddelde zomer steeds tussen de 120.000 en 130.000 ligt, heeft zich het merkwaar dige feit voorgedaan dat de slechte zomer van dit jaar niet van veel invloed geweest is op het aantal bezoekers. Vermoedelijk moet dit worden toegeschre ven aan een intensievere toeristentrek naar Scheveningen dan in andere slechte zomers kon worden waargenomen. In de zaterdag te Amersfoort gehou den vergadering van de bondsraad van de Nederlandse Consumentenbond heeft de voorzitster, mevrouw E. A. Schadee- Harpree, betoogd dat het dienstbetoon aan de consument steeds minder wordt. De melksanering dreigt school te maken en het bezorgsysteem brokkelt af. Trou wens, op verschillend gebied valt bij de handel een groeiende neiging te consta teren om het in een hogere prijs be grepen dienstbetoon te beknotten en de voorgelichte en niet-georganiseerde con spreekster. In vele gevallen kan de niet- voorgelchte en niet-georganiseerde con sument zich hiertegen maar moeilijk verweren. De voorzitster zei de indruk te hebben dat het moeilijk is, wellicht ook voor de regering en haar uitvoerende organen, om het consumentenbelang zowel materieel als financieel te meten naar de maatsta ven, die voor het groepsbelang van ande ren plegen te worden gehanteerd. Jammer is, dat de N.C.B. de toegang tot bronnen onthouden blijft voor zeer veel dat uit de algemene middelen wordt betaald. Kennis neming ervan zou bijvoorbeeld een be langrijk deel van het zo kostbare kwali teitsonderzoek vergemakkelijken, zo niet geheel overbodig maken. De N.C.B. be treurt deze situatie ernstig en ziet haar als een discriminatie ten voordele van groepsbelangen, welke rechtstreeks ten nadele van de consument is. Ook de prijsvorming, aldus mevrouw Schadee, is een onderwerp dat geregeld de aandacht van de N.C.B. heeft. Zonder wie dan ook zijn deel in de sterk gestegen welvaart te misgunnen, vraagt de N.C.B. voor de consument zijn rechtmatig deel daarin door middel van prijsverlagingen. De N.C.B., zo zei mevrouw Schadee, zal bovendien ijveren voor uitbreiding van de warenwet met besluiten over wol en In de tuin van paleis Soestdijk heeft de Koningin zaterdag de delegatie uit de Nieuw-Guinearaad, die momenteel in ons land vertoeft, ontvangen. Prins Bernhard heeft zondag in het En gelse plaatsje Guildford 1.300 leden van de „Saint John Ambulance Brigade", een vrij- willigers-organisatie voor het verlenen van eerste hulp, geïnspecteerd. De Prins was vergezeld van de Nederlandse ambassa deur in Engeland, mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoonheien, en de marine attaché van de ambassade. De Prins woonde in de nieuwe kathe draal een dienst 'voor de leden van de bri gade bij. De Prins las een gedeelte uit de bijbel voor. Aan de kerkdienst ging een lunch voor af, waaraan o.m. de burgemeester van Guildford en leden van het gemeentebe stuur, de Earl of Munster en vooraan staande functionarissen van de St. John Brigade aanzaten. Na afloop volgde een défilé voor de Prins. Nog dit jaar zal de route van Haarlem via Schiphol naar Ouderkerk opgenomen worden in het patrouilleschema van de A.N.W.B.-wegenwacht. De behoefte aan wegenwacht-service is op deze provinciale weg, in verband met het drukke verkeer van en naar het vliegveld Schiphol duide lijk gebleken. Weggebruikers-met-pech zullen van 's morgens zeven tot 's avonds elf uur op hulp kunnen rekenen. Ook legde vandaag een ploeg van de A.N.W.B.-wegwijzerdienst de laatste hand aan het plaatsen van 33 nieuwe, laagge plaatste richtingsborden op en nabij het wegvak tussen de autosnelweg door de Haarlemmermeer en Schiphol. c Grote Kerk: dinsdag 20 u.: orgelconcert door Albert de Klerk. Werken van Bach, Telemann, Graziolo, Franck en Jos. van Amelsvoort. BIOSCOPEN Cinema Palace: 14, 19 en 21.15 u.: „De schaduw", 18 j. Frans Halstheater: 14, 19 en 21.15 u., dinsdag 14 en 20 u.: „Suzanne", 18 j. Lido Theater: 14, 19 en 21.15 u.: „Jonge liefde, grote gevaren". Luxor Theater: 14, 19 en 21.15 u.: „Prin ce of pirates", 14 j. Minerva Theater, 20.15 u.: „Het begon in Napels", 14 j. Rembrandt Theater: 14, 19 an 21.15 u.: „De getekende", 18 j. Roxy Theater: 14.30, 19 en 21.15 u.: „Ge vangenen van het oerwoud", 14 j. Studio Theater: 14.15, 19 en 21.15 u.: „Het zevende zegel", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): 20 u.: „Anna Lucasta", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Vishal: Tot 11 okt. expositie van teke ningen en aquarellen van Herman Kruy- der; 10-17, zondag 13-17 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 1 okt. expositie van schilderijen en reisschetsen van Peter Van Braken en Finse handweef kunst van Laura Karpikaivo Tamminen: 10-17 u., zondag 14-17 u. Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland): Tot 1 okt. expositie van werken van J. J. Doeser; 9-17 u., ma., wo. en vr. ook 10-20 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 okt. expositie van teke ningen van Poppe Damave: 10-22 u. (ook zondag). (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 15 sept.). MAANDAG 18 SEPTEMBER City Theater, 20 u.: „Tarzan, de gewel dige". Hex Theater, 20 u.: „Opstand der le gioenen". Felison, Heidestraat 45, 19-21 u.: Ten toonstelling „Met pers en tekenstift". DINSDAG 19 SEPTEMBER City Theater: Geen voorstelling. Rex Theater: Geen voorstelling. Felison, Heidestraat 45, 19-21 u.: Ten toonstelling „Met pers en tekenstift". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30. MAANDAG 18 SEPTEMBER Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De wraak van Hercules". Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Ro manoff and Juliet". W.B. Theater, 20 u.: „Tien vrouwen ver dwenen in Parijs". Zeestraat 101, tot 10 u.: Expositie me vrouw Vis-Visser. DINSDAG 19 SEPTEMBER Luxor Theater, 18.45 en 21.15 u.: „Some like it hot". Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Lady Chatterley's minnaar". W.B. Theater: Geen voorstelling. Zeestraat 101, 1120 u.: Expositie me vrouw Vis-Visser. Chr. Geref. kerken Beroepen te Huizen (N.-H.) G. de Vries te. 's-Gravendeel te Miridelhamis H. C. v. d. Endt te Rotterdam-W. Bedankt voor Zwolle J. de Vuyst te Am- sterdam-O. Advocaat-generaal. Mr. dr. A. J. M. van Overveldt, substituut-officier van Justitie bij de rechtbank te Breda is be noemd tot advocaat-generaal bij het ge rechtshof in Den Bosch. De 497 ton metende Groningse kustvaar der „Heron" is zaterdagavond bij het Paternoster-rif ten noordwesten van Jer sey op een rots gelopen en gezonken. Drie van de elf opvarenden, de stuurman A. van der Zee uit Franekcr en zijn vrouw en een Spaanse matroos zijn omgekomen De kapitein H. Bartels en zijn echtgenote uit Groningen zijn te St. Malo aan de Franse kust in zeer ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen. De overige zes leden van de bemanning zijn in veiligheid gebracht door de red dingboot van Jersey en het Britse schip „Cranborne". Zij zijn aan l3nd gezet in Bonne Nuit-Bay in Jersey. Vandaar zijn zij hedenochtend per vliegtuig naar Schip hol overgebracht. De Franse tanker „Port de Boue" heeft kapitein Bartels en zijn vrouw en het stof felijk overschot van een der beide Spaanse matrozen, die deel van de bemanning van de „Heron" uitmaakten, ter hoogte van Jersey op een vlot aangetroffen. De kapi tein was gewond doordat een reddingboot even na de stranding van „Heron is los geslagen. De reddingboot van Jersey heeft ook de lichamen van de stuurman, de heer A. van der Zee en zijn echtgenote aan wal gebracht. Aan boord van de „Heron" bevonden zich kapitein H. Bartels en mevrouw M. Bartels-Steensma uit Groningen, stuurman A. van der Zee en mevrouw Van der Zee uit Franeker, H. Kranz, eerste machinist, uit Rotterdam, C. N. M. van Geffen, twee de machinist, uit Utrecht, P. Klooster, derde machinist uit Bedum, J. J. Kooy- De koninklijke nationale bond voor red dingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis" heeft in het Kurhaus te Scheveningen zijn algemene bondsver gadering gehouden. Aansluitend aan deze vergadering hebben leden van de bond een bezoek gebracht aan het vliegkamp Valkenburg van de Marine-Luchtvaart dienst, waar taak en werkwijze van de op- sporings- en reddingsdienst zijn uiteenge zet en middelen zijn getoond die in het water drijvende bemanningen van vlieg tuigen in het leven moeten houden. Na afloop hebben drie leden van de Britse „Casualties Union" laten zien op welke wijze het onderricht in het verlenen van eerste hulp kan worden vergemakke lijkt. Voor een critisch gehoor van huis artsen, bedrijfsartsen, directeuren van ge meentelijke geneeskundige diensten, in structeurs, verpleegsters en andere des kundigen hebben zij nagebootst hoe in het algemeen mensen zich gedragen, als hun een bepaald ongeluk overkomt of hoe zij, tengevolge van een ziekte, plotseling in een bepaalde met die ziekte samenhangende toestand geraken. De „Casualties Union" is een vereniging van grotendeels ama teur-toneelspeelsters en -spelers op wie ten behoeve van het onderricht in het verlenen van eerste hulp een beroep kan worden gedaan. De „gewonden" van de „Casualties Union" spelen zo natuurgetrouw mogelijk. Ook als „zieken" weten zij symptomen van bepaalde kwalen zo overtuigend te spe len dat de in het Kurhaus verzamelde ge neeskundigen zonder moeite zes „gespeel de" ziekte- en ongevalsbeelden konden be palen. Nagegaan zal worden of er onder de bij de bond aangesloten leden belang stelling bestaat voor een dergelijke „ver beelding". Indien dat het geval blijkt te zijn is het niet onmogelijk dat men ook in ons land tot oprichting van een derge lijke vereniging zal trachten te komen. man, Kok uit Schoorl, M. Simon, matroos, uit Putten (Geld.) en de Spaanse malro- zen A. C. Domingo en R. Dios. De „Heron" eigendom van de heer Kikiel te Delfzijl en van kapitein Bartels, vervoerde regelmatig tomaten van Jer sey naar Portsmouth. Het voer in time- chartér. Op 28 september zal in een zitting van de rechtbank te Arnhem worden verkocht een perceel grond, groot 1 hectare 26 are en 34 centiare, gelegen in Bennekom en eigendom van de heer H. Koekoek, voorzit ter van de Bond van Bedrijfsvrijheid in de Landbouw en lijstaanvoerder van de Vrije Boerenpartij. Deze verkoop geschiedt op verzoek van de voorzitter van het Land bouwschap. De heer Koekoek is een ver woed tegenstander van het Landbouw schap, dat naar zijn mening is opgericht zonder dat de boeren daar zelf voldoende in zijn gekend. Daarom acht hij dit Land bouwschap een overbodige instelling en heeft hij. ondanks herhaalde aanmaning, geweigerd zijn contributie te betalen. >m deze contributie nu toch te kunnen incas seren heeft de voorzitter van het Land bouwschap beslag laten leggen op een per ceel grond van de heer Koekoek, dat bin nen het uitbreidingsplan van Bennekom is gelegen en daarom als bouwterrein grote waarde heeft. Het betreffend perceel is door de voorzitter van het Landbouwschap zelf ingezet op 3000.—, maar volgens de heer Koekoek is hem voor deze grond 75.000.geboden. Zijn contributieschuld aan het Landbouwschap bedraagt ruim 200,—. Zondagmiddag is de 15-jarige Frits Smidt uit Ootmarsum (Ov.), bij de stuw in het Dinkelkanaal, tussen Lattrop en Tillig- te verdronken. De jongen is waarschijnlijk, toen hij van de twee meter hoge stuw af- dook, met het hoofd tegen de stuwsluis ge slagen. Vele jeugdige zwemmers en zwem sters, die het ongeluk zagen gebeuren, heb ben al het mogelijke gedaan de jongen te redden. Het was echter nagenoeg onmoge lijk in het kolkende water te zwemmen. Een Nederlandse onderzeeboot, die voor de Engelse kust aan het oefenen was, is gevangen in de netten van een Britse trawler. Voor schipper Bert Oram van de „Guess On" was het wel de vangst van zijn leven, maar een die hij snel moest laten schieten omdat deze hem zijn schip had kunnen kosten. Hij probeerde te halen, maar kreeg geen beweging in het net. Plotseling werd de trawler langzaam voortgetrokken. Zo snel zij konden kapten de vissers de kabel van het net door en even later kwam de toren van de Nederlandse onderzeeboot boven water. Een officier verscheen en riep met behulp van een megafoon: „Het spijt mij, maar jullie hadden ons gevangen." Het net van de „Guess On" ging volledig verloren, hetgeen een schadepost van ruim 1300 gul den voor schipper Bert Oram betekende. Italiaans vlootbezoek. Het Italiaanse opleidingsschip „Ameriga Vespucci" (3500 ton) is afgemeerd aan de Parkkade in Rot terdam. Dit Italiaanse vlootbezoek aan de Rotterdamse haven duurt tot 22 september. brandstoffen. Eveneens zal de N.C.B. krachtig actie blijven voeren voor een verplichte kwaliteits- en kwantiteitsaan duiding voor alle verpakte levensmiddelen en drogisterijartikelen. De mededeling dat het ledental van de N.C.B. van 16.000 op 1 januari 1961 is gestegen tot 23000 op 1 september 1961 werd door de bondsraad met instemming begroet. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, heeft zaterdag daartoe gemachtigd door de Koningin, de zitting van de Staten-Generaal gesloten. Minister Toxopeus reed in een gala-Ber- liner, getrokken door een tweespan, van Huis ten Bosch naar het Binnenhof. Het rijtuig werd geëscorteerd door twee eche lons bereden rijkspolitie van 25 man elk in ceremonieel tenue. Op het Binnenhof bracht de Rijkspolitiekapel met drumband onder directie van kapitein H. Ch. Hooger- vorst muziek ten gehore. Na zijn aankomst op het Binnenhof in specteerde minister Toxopeus de daar op gestelde twee pelotons van het opleidings corps van de rijkspolitie in Arnhem. Inmiddels waren de leden van de Eer ste en Tweede Kamer in de vergaderzaal van de Eerste Kamer onder presidium van mr. J. A. Jonkman in verenigde vergade ring samengekomen. In de vergaderzaal hield mr. Toxopeus een toespraak, waarin hij onder meer zei dat het overleg tussen de regering en de Staten-Generaal dat gedurende een kor te periode werd onderbroken omtrent een groot aantal onderwerpen tot overeen stemming heeft geleid. De reis van een parlementaire missie naar Nederlands Nieuw-Guinea, dat dit jaar in de Nieuw-Guinearaad een eigen vertegenwoordigend orgaan verkreeg, ge tuigde van de belangstelling, welke in de Staten-generaal voor de ontwikkeling van land en volk van Nederlands Nieuw-Gui- nea bestaat. De minister herinnerde voorts aan het bezoek van een aantal kamerle den aan de Nederlandse Antillen en aan de arbeid van vele kamerleden in suprana tionale en internationale organen, en ver klaarde dat de Koningin hem verzocht had de Kamerleden voor de betoonde ijver en toewijding bij de behartiging van 's lands belangen dank te zeggen. Hij verklaarde daarna deze zitting van de Staten-generaal voor gesloten. Van de tienduizend Britse en Poolse mi litairen die in 1944 tussen 17 en 25 septem ber in de slag om Arnhem streden zijn slechts ongeveer 2.000 in hun vaderland te ruggekeerd. Ruim 200 Britse oud-strijders, familiele den en Poolse autoriteiten herdachten za terdag de gevallenen aan de Rijn bij Oos terbeek. De begroetingsbijeenkomst in de Neder lands Hervormde Kerk in Oosterbeek heeft de aanwezigen teruggevoerd naar de oor logsdagen van 1944. Jhr. mr. Quarles van Ufford, voorzitter van het Algemene Air borne Comité, generaal Sir Gerald Lath- bury, oud-commandant van de eerste para chutistenbrigade en ds. P. W. Bergkotte spraken daar woorden van herinnering. Daarna vertrokken de deelnemers aan de Arnhem-pelgrimage naar het Airborne- monument in Oosterbeek. Het Ave Verum van Mozart vormde de inleiding van de herdenking. De Poolse generaal Stanislaw Sosabowski bracht dank voor de zorg die de Nederlanders betonen voor de graven van de gevallenen. Zes fraaie bloemstuk ken werden vervolgens aan de voet van het monument gelegd. Het Britse, Poolse en Nederlandse volkslied besloten dit offi ciële gedeelte van de eerste herdenkings dag. In tegenwoordigheid van een groot aan tal burgerlijke en militaire autoriteiten, onder wie luitenant-generaal C. F. Pahud de Mortanges als vertegenwoordiger van het Koninklijk Huis, en generaal Sosabows ki, die destijds het commando voerde over Poolse parachutisten, die bij Driel zijn ge land, heeft in Driel (Betuwe) de onthul ling plaats gehad van het monument ter ere van de eerste onafhankelijke Poolse parachutisten-brigade. Deze brigade land de zeventien jaar geleden (op 21 septem ber 1944) te Driel en nam deel aan de slag om Arnhem. De herdenkingsrede werd uitgesproken door generaal b.d. mr. H. J. Kruis, die de Poolse parachutisten prees voor hun held haftig gedrag. Hij noemde in dit verband ook de naam van generaal-majoor Sosa bowski en gedaagde van de contactpunten tussen Nederland en Polen. Hij zag in dit monument een teken van vriendschap voor de naties, die hun zonen voor onze vrijheid lieten vechten. Voordat de onthulling plaats vond, land den op het terrein een vijftiental parachu tisten van de afdeling parachutespringers van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Middelhamis L. Kievit te Putten. Aangenomen naar Gorinchem (vac. P. M. v. Galen) C. v. d Bosch te Bodegraven. Bedankt voor Oldebroek J. H. Cirkel te Huizen (N.H.). Geref. gemeenten Bedankt voor Kampen A. Vergunst te Rotterdam-C. Vrije Evang. gemeenten Beroepen te Zeist D. W. Veldkamp te Hilversum. Geref. Kerken Examens: De classis 's-Gravenhage heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heren C. Gros, van Geusau- straat 90, Voorburg, tel. 859801 en E. D J. de Jong. van Diepenburchtstraat 168, 's-Gravenhage. Kandidaat Gros is beroep baar. Kandidaat De Jong heeft een beroep ontvangen van de kerk van 's-Gravenhage- Oost met de bedoeling hem af te staan als vlootpredikant. Beroepen te Zaltbommel M. Berg, kand. te Sappemeer Drie uur zonder stroom. Door een de fect aan een hoogspanningskabel zijn Brummen en omgeving van zondagochtend drie uur tot zes uur van elektrische stroom verstoken geweest. De buurtschap Corten- oever zat des morgens om tien uur nog zonder stroom. Dit bracht grote moeilijk heden mee voor vele grote melkbedrijven, waar elektrisch wordt gemolken. De Lips- fabriek, onderafdeling van de scheeps- sehroevenfabriek te Drumen, ondervond ook stagnatie, daar de elektrische smelt ovens niet op temperatuur konden worden gehouden. Ook de spoorwegen ondervon den moeilijkheden. Dodelijke val. In een woning te Gro ningen is de 8-jarige Erwin H. J. Winkels, die op de vliering aan het spelen was, door een glasraam boven het trapgat ge vallen en twaalf meter lager in de gang van het huis beland. De jongen liep een schedelbasisfractuur op en overleed korte tijd later. MG-61 gesloten. Zaterdag heeft de inter nationale show „MG '61" in het Groninger stadpark, die rond 150.000 bezoekers heeft getrokken, de poorten gesloten. Het totaal aantal bezoekers heeft de verwachtingen van de organisatoren overtroffen. Vrijgezellenflat. In Tilburg is een vrijgezellenflat feestelijk geopend. Vijftig vrijgezellen hebben hier twee kamers en een keuken ter beschikking. Er zijn maar drie woningen aan heren verhuurd, de an dere 47 aan dames. Ee zijn allen in over- heids- of semi-overheidsdienst. Het ge bouw is nu reeds te klein gebleken. Er zullen twee vleugels worden bijgebouwd. Bij de openingsfeestelijkheden werd een os aan het spit gebraden door twee Bel gische koks. Door stroom gedood. In Culemborg is de 50-jarige mejuff. J. E. van der Kruk- zondagavond dood in haar woning aange troffen. Zij is overleden doordat een elek trische lamp, welke zij in haar handen had, defect was, waardoor zij de stroom door het lichaam heeft gekregen. Een bij de Koninklijke Marine ontvan gen bericht uit Nederlands Nieuw-Guinea meldt, dat gedurende een oefenpatrouille in het bergland ten zuiden van Manokwa- ri zaterdagmorgen de marinier der eerste klasse (zeemilicien) G. C. L. M. Duin bij het oversteken van een rivier om het le ven is gekomen. Het slachtoffer was negentien jaar en afkomstig uit De Bilt. "lil" 1111 Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat uit Frankrijk warme lucht arri veerde werd het gedurende het weekeinde fraai nazomerweer. Zaterdag werden in het zuidoosten van het land temperaturen bereikt van 30 graden. Zondag was wat minder warm. De luchtdrukveranderin gen waren van dien aard, dat er in onze naaste omgeving nog al scherpe tegen stellingen in het weerbeeld ontstonden. Terwijl het overwegend zonnig bleef in Nederland en België regende het in Oost- Engeland langdurig en intensief. Er viel in Londen bij temperaturen van ongeveer 15 graden meer dan 15 mm. regen. Intus sen is de luchtdruk in Centraal-Europa hoog gebleven en is door een uitbreiding in de richting van de Noordzee en Enge land het hogedrukgebied nog versterkt. Boven Spanje en de Golf van Biscaye is de druk laag en daar bevindt zich een storing, die zich voornamelijk in de rich ting van het Kanaal uitbreidt. Door deze storing zal morgen opnieuw warmere lucht uit Frankrijk worden aangevoerd, maar de regen-en onweerzone wijkt over Zuid- Engeland uit. Het weer blijft dus een zo mers karakter behouden. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag laatste 24 uur. ae S -2 U SE M -£ E v S £S Den Helder zwaar bew. no 21 0 Ypenburg zwaar bew. n 25 0 Vlissingen onbewolkt n 24 0 Eelde licht bew. n 24 0 De Bilt zwaar bew. nno 24 0 Twente zwaar bew. nno 27 0 Eindhoven mist n 27 0 Zd-Limburg. onbewolkt windst 28 0 Helsinki half bew. zw 18 0 Stockholm onbewolkt w 25 0 Oslo onbewolkt zw 20 0 Kopenhagen half bew. w 25 0 Aberdeen onbewolkt zw 18 0 Londen onbewolkt nno 15 10 Amsterdam licht bew. n 23 0 Brussel onbewolkt nno 26 0 Luxemburg onbewolkt nno 27 0 Parijs onbewolkt 0 30 0 Bordeaux half bew. O 32 0 Grenoble onbewolkt windst. 20 0 Nice onbewolkt n 20 0 Berlijn onbewolkt zw 30 0 Frankfort mist no 30 0) München mist z 29 0) Zürich mist no 26 0 Genève mist windst. 28 0 Locarno mist windst. 28 0 Wenen onbewolkt wnw 29 0 Innsbruck onbewolkt windst. 32 0 Belgrado onbewolkt windst. 28 0 Athene onbewolkt nno 27 0 Rome onbewolkt windst. 32 0 Ajaccio onbewolkt ono 29 0 Madrid zwaar bew. z 32 0,1 Mallorca onbewolkt O 31 0 Lissabon zwaar bew. 20 0 Dinsdag 19 september Zon op 6.20 uur, onder 18.47 uur. Maan op 15.54 uur, onder uur. Maanstanden 24 sept. 12.34 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 18 september Hoog water 8.55 en 21.24 uur. Laag water 4.14 en 16.35 uur. Dinsdag 19 september Hoog water 10.07 en 22.52 uur. Laag water 5.17 en 17.48 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2