Bourguiba dreigt offensief in Bizerta te heropenen f^Pr >a/on— Derde medeplichtige aan de aanslag op De Gaulle gepakt Zestiende zitting van de UNO- Assemblee begint morgen Lidmaatschap van Peking- China komt in debat W ereldnieuws r Van dag tot dag Plaatsgebrek in Franse schoollokalen R.-k. kerk kan dogma's niet veranderen Actie voor Preston Cobb wordt voortgezet Electra verongelukt bij Chicago: 36 doden Opstand in Irak zou zich nog steeds uitbreiden T'R'I'C'O'T Opstand onderdrukt in Mexico: 28 doden Zes executies op Cuba een mooi onberispe HIER IS (0p de raatótoel op reis MAANDAG 18 SEPTEMBER 1961 Algerijnen zijn bereid het gesprek te hervatten Tachtigduizend kinderen naar huis gestuurd Kardinaal Bea: lijk schoon en stijlvol overhemd wilt dragen, DE MEEST PERFECTE VINDING p-o-r-e-U'S snel droog ideaal, ook Hervormingen Verkiezingen Debatten Spoorwegongeval in Spanje kost 15 mensen het leven Indonesische diplomaat in Washington verdwenen De sterk gedaalde populariteit van Kon rad Adenauer is uit de resultaten van de Westduitse verkiezingen wel af te lezen, doch de sterke stijging van de invloed der liberalen wijst er tegelijkertijd op, dat men terwille van de „ferme Willy Brandt" niet bereid is meteen maar socialist te worden. De Duitse verkiezingsstrijd heeft op som mige momenten weliswaar het karakter gekregen van een persoonlijke strijd tussen Adenauer en Brandt, doch wanneer deze beide heren erop gerekend hadden dat de Duitse kiezer nog steeds aan persoonsver heerlijking wenst te doen, hebben zij een koude douche gekregen. Zo is de winst der liberalen wel te ver klaren. De F.D.P., die het etiket liberaal draagt, is tijdens de verkiezingscampagne niet op de voorgrond getreden als één per soon, doch als een politieke formatie wier beginselen niet zo heel ver van die der C.D.U. verwijderd waren. Een aantrekke lijk punt uit haar verkiezingscampagne is waarschijnlijk geweest, dat haar leider, Mende, zich bereid toonde tot een coalitie met de C.D.U. doch slechts in geval niét Adenauer kanselier zou worden. Hoe at tractief daardoor de liberale partij werd voor C.D.U.-ers die Adenauer niet meer accepteerden, behoeft daarbij nauwelijks betoog. Wat die coalitie betreft, de problemen der kabinetsvorming zijn thans niet een voudig. De F.D.P. heeft de keus tussen so cialisten en christen-democraten, wat het verlenen van haar steun tot het bereiken van een parlementaire meerderheid be treft. Zij zal voorshands de mogelijkheid tot samengaan met de socialisten wel ver werpen, doch heeft deze mogelijkheid als stok achter de deur, wanneer de C.D.U. toch weer met Adenauer als eerste man op de proppen zou willen komen. Hoe dan ook, het verdwijnen van de ab solute meerderheid der C.D.U. moet voor West-Duitsland als een heilzame ontwik keling worden gezien, aangezien de nieuwe situatie voor een verdere werkzaamheid der democratische beginselen in West- Duitsland gunstiger zal worden. Het optre den van een kanselier uit C.D.U.-kring die thans niet tot „de populaire lieden behoort zoals bijvoorbeeld minister Er- hard zou het gevaar van persoonsver heerlijking verkleinen: dit gevaar was zo wel bij Adenauer als bij Brandt zeer evi dent aanwezig. (Van onze correspondent) PARIJS. Kort voor de nieuwe premier der Algerijnse rebellenregering, Ben Khed- da, vorige week in een rede, die door vier Arabische radiostations werd uitgezonden, zich bereid verklaarde de vredesbesprekin gen met Frankrijk voor de vierde keer te hervatten, tapte de Tunesische president Habib Bourguiba uit een heel ander vaat je door te dreigen de vijandelijkheden in Bizerta legen Frankrijk te heropenen. Ben Khedda, die, in tegenstelling tot zijn voorganger, Ferhat Abbas, niet in het Frans doch in het Arabisch sprak, ver klaarde dat volgens hem een oplossing van het Frans-Algerijnse geschil in zicht kon zijn gekomen, indien generaal De Gaulle de logische conclusies wil trekken uit n uitlatingen op z'n laatste persconferen tie, toen hij voorspelde dat alle Algerijnen de Sahara altijd als deel van hun grond gebied zouden blijven beschouwen. Ben Khedda zei dat eerlijke en oprechte onderhandelingen, die leiden tot onafhan kelijkheid voor Algerije, de weg vrij zullen maken voor een vruchtbare samenwerking tussen de volken van Algerije en Frankrijk. De opstandelingen, aldus Ben Khedda, zijn bereid de strijd tegen de Fransen op te voeren, maar hebben liever een vreedzame oplossing van het geschil. Tijdens een vraaggesprek met een Ame rikaanse radioverslaggever beschuldigde Bourguiba van zijn kant Frankrijk echter van dubbelspel en hij noemde de laatste Franse nota volstrekt onaanvaardbaar. De Fransen houden zich, zo zei Tunesië's „op perste strijder", niet aan hun beloften, door (Van onze correspondent) PARIJS Negen miljoen Franse kin deren hebben vrijdag om half negen met droefenis, gelatenheid, vreugde of andere gemengde gevoelens hun zomer vakantie van twee maanden beëindigd en die -rentree" heeft zich ook dit keer weer niet zonder problemen voltrokken. Het voornaamste probleem was wel, hoe al die kinderen onder te brengen in klaslokalen die op de aanwas der laatste jaren nog altijd niet berekend zijn. Weliswaar zijn er weer zo'n twintigduizend klassen bijge bouwd, maar daarmee is het tekort aan schoolruimte toch nog altijd niet opge heven. Bovendien is er dan nog een bijna even nijpend tekort aan leerkrachten. Vooral het vakonderwijs heeft veel van die dubbele achterstand te lijden. Tachtigduizend leer lingen van ambachtsscholen een tekort van tweeduizend leraren bestaat moes ten gisteren onverrichterzake naar huis worden gezonden. Ook op de lagere scholen smaakten dui zenden kinderen gisteren het genoegen of ondervonden de tegenslag hun vakan tie, wegens gebrek aan plaats op de ban ken voor onbepaalde tijd geprolongeerd te zien. Kardinaal Bea, voorzitter van het Va ticaanse secretariaat voor de Unie van Christenen, heeft in een artikel in het jezuietische blad „Civita cattolica" de „ernstige hinderpalen" onder de loep ge nomen, die besprekingen tussen de pro testantse en de room-katholieke wereld be lemmeren. Hij waarschuwt tegen „over dreven optimisme" maar ook tegen „bui tensporig pessimisme" in deze zaak. Volgens kardinaal Bea kan de rooms-ka tholieke kerk niet tegemoet komen aan be zwaren. dat zij zich niet op een lijn stelt met andere godsdiensten en op voet van gelijkheid met andere kerken spreekt. Evenmin kan men volgens de kardinaal van de r.k.-kerk verwachten, dat zij haar dogma's verandert. Maar een en ander sloot echter nog geen „ernstige en gedul dige pogingen" uit om de andere gods' diensten de grondslagen van de r.k.-leer te laten zien. Kardinaal Bea schrijft tot slot, da ter nog een moeilijkheid is: de afwezigheid van enige autoriteit in de niet-katholie ke wereld, waarmee besprekingen kun nen worden gevoerd ,Deze moeilijkheid is voor het ogenblik onoverkomelijk", al dus de kardinaal. Het Actiecomité Preston Cobb, dat zich inspant ten gunste van de ter dood ver oordeelde negerjongen Preston Cobb in Georgia, V.S-. zet zijn actie voort in weer wil van het feit, dat Cobb's executie is uitgesteld. Dit uitstel betekent in de eer ste plaats immers niet dat de jongen niet zal worden terechtgesteld en zou boven dien de inleiding kunnen zijn tot een lang durige en martelende wachtperiode, die voor het kind nog erger zou zijn dan de dood. De heer v.d. Molen te Amsterdam, initiatiefnemer van de actie, wil twee per sonen van aanzien, afkomstig uit organi saties voor kinderbescherming naar Ame rika doen reizen om ter plaatse invloed uit te oefenen op de betrokken autoritei ten. Waarschijnlijk krijgt de heer v.d. Mo len hedenavond kans om via het televisie scherm iets van zijn actie te vertellen. Zaterdag mislukte de uitzending, doordat andere programma-onderdelen te lang uit vielen. De uitzending van twee personen naar Amerika zal door het comité uit bij dragen moeten worden gefinancierd, zo dat de heer v.d. Molen ons verzocht nog eens zijn gironummer (A 4177, gemeente giro Amsterdam) onder de aandacht te brengen. Zijn adres is: A H Gerhard school, Valentijnkade 62, Amsterdam. te pogen hun posities na de wapenstilstand in Bizerta te verbeteren. Bourguiba eiste tenslotte dat Frankrijk zijn jongste nota zou intrekken omdat an ders de veldslag in Bizerta zal moeten worden hervat. TUNIS, 16 september, (UPI) Bourgui ba heeft zaterdag een ontmoeting gehad met de premier en de ministers van de Algerijnse opstandelingenregering. Toen Bourguiba met Ben Khedda en diens ministers voor de persfotografen poseerden, zei de Tunesische president: „Er zal een dag komen dat we poseren zoals nu, maar allen in dezelfde regering". CHICAGO (Reuter-AFP) Een Electra van de Amerikaanse Northwest Airlines is zondag kort na het opstijgen van het vlieg veld O'Hare bij Chicago verongelukt. Het toestel had 36 mensen 31 passagiers en een bemanning van vijf leden aan boord, die allen om het leven zijn geko men. Het viermotorige turbine-zuigervliegtuig dat van Milwaukee op weg was naar Tam pa in Florida, raakte na het verlaten van de rolbaan vermoedelijk een hoog spanningskabel en vloog uit elkaar. Er deed zich toen een ontploffing voor en het toestel stortte neer op een veld in een park in een voorstad van Chicago. Vorig jaar gold voor de Electra's op last van het Amerikaanse bureau voor de luchtvaart enige tijd een snelheidsbeper king. Deze maatregel werd genomen, na dat twee toestellen van dit type waren verongelukt, hetgeen respectievelijk aan 63 en 62 mensen het leven kostte. DAMASCUS (AFP) Volgens het persbureau van het Nabije Oosten zijn de autoriteiten van Irak er niet in geslaagd de opstand van de Koerden neer te slaan en breidt de beweging zich nog steeds uit. Aan de noordwestelijke grens van de Verenigde Arabische Republiek (Syrië) zou gevochten worden tussen Koerden en eenheden van het Iraakse leger. In Ama- diya zou de toestand kritiek zijn. Troepen eenheden en politie zouden niet bevoor raad kunnen worden omdat de verbindin gen met de stad zijn verbroken. CAIRO (Reuter) Volgens Al Goem- hoeria, het regeringsblad van de VAR. schijnt het conflict van plaatselijke aard te zijn. Toch zou het „naar olie rieken Het blad is van oordeel, dat de moeilijk heden zijn veroorzaakt door druk, uitge oefend door de Iraq Petroleum Company op de Iraakse regering. Het overleg tus sen deze maatschappij en de regering in Bagdad, dat reeds drie jaar duurt, is eind augustus voor drie weken opgeschort. Het voornaamste onderwerp bij de be sprekingen is de eis van Irak om voor 20 percent in het aandelenkapitaal van de oliemaatschappij deel te nemen. Advertentie Toos ooit gedaan in overhemden gecontroleerde kwaliteit nooit strijken T-R'I'C'O'T Hoe we ons best ook deden, het lukte maar niet met Toos. Bij de anderen was het zo vlot gegaan, maar bij haar faalde iedere poging. Wij raadpleegden alle pe dagogische werken waarop wij de hand konden leggen en pasten de adviezen hun ner auteurs stuk voor stuk toe, maaj zon der resultaat. Wij juichten overdreven als het eens een keer goed ging en keken diepbedroefd als 't weer mis was. Wij ver laagden ons er toe de verrukkelijkste be loningen in het uitzicht te stellen en wij dreigden met zware straffen. Maar niets hielp. Toos bleef zondigen. Met een on doorgrondelijk gezichtje. Ze werd niet warm en niet koud. Ze keek niet be schaamd, ze keek niet schuldbewust. Ze was niet uitbundig, niet vrolijk in de schaarse perioden van succes; ze bleef onbewogen bij haar veelvuldige nederla gen. Blijkbaar was ze weinig geïnteres seerd. De hele kwestie kon haar, zou men zo zeggen, bijzonder weinig schelen. Ze liet de boel maar lopen. En dat dóet men toch niet meer als men zijn vierde ver jaardag met pracht en praal heeft gevierd en rijp is voor de kleuterschool. Wat er in Toos omging bleef duister. Begreep ze ondanks haar gevorderde leef tijd niet wat er van haar werd gevraagd? Had ze er heimelijk plezier in ons te pla gen? Was er medisch iets niet in orde? Wij stonden voor een raadsel. Met de beste wil van de wereld wisten we niet hoe we dit varkentje moesten wassen. Toen iedereen volkomen wanhopig was, is Toos omgedraaid als een blad aan de boom. Zonder enige aanwijsbare oorzaak. Zonder een woord ter verklaring. Zonder een spier van haar gezichtje te vertrek ken. Even onbewogen als ze vroeger nat was, is ze nu droog. Even vanzelfsprekend even rustig en onbevangen. De omme zwaai heeft zich van de ene dag op de andere voltrokken. En ze blijkt bestendig, een lange reeks van dagen, een lange reeks van nachten zelfs. De ene morgen voor, de andere na, komt ze met een on verschillig toetje, maar met een droog broekje onze slaapkamer binnenstappen. Het is duidelijk dat ze de strijd al als gewonnen beschouwt. Maar gisteren Het begon net licht te worden, toen de slaapkamerdeur met een klap werd open gegooid. Wij wipten overeind. Met vlam mende ogen stond Toos op de drempel en haar stemmetje trilde van drift en ver ontwaardiging, toen ze ons toeriep: Wie heeft er vannacht een hoop in mij n broek gedaan? P. H. Schröder (Van onze correspondent) PARIJS Na de Villemandy heeft de Franse politie zaterdag de hand op een derde medeplichtige aan het moordkom- plot tegen generaal De Gaulle weten te leggen. Deze derde vangst betreft de 26- jarige autohandelaar Bernard Barbance, die de leider van de moordenaarsbende, De La Prade, onmiddellijk na de aanslag in een gehuurde wagen in veiligheid moet hebben gebracht. Barbance, die in de Parijse voorstad Montrouge werkzaam was, had zich de NEW YORK (UPI) De zitting van de UNO-Assemblee die morgen in New York begint, is belast met de zwaarste agen da in de zestien jaar dat de UNO bestaat. Reeds zijn 93 punten voorgesteld en er zullen er nog volgen. De vorige zitting van de Assemblee vestigde een record met 92 punten, die werden uitgesmeerd over bijna vijf maanden, verdeeld over een herfst-en een voorjaarszitting. Des niettemin kwam de Assemblee er niet doorheen. Twee van de belangrijkste po litieke kwesties Berlijn en communis tisch China staan nog niet op de agen da, doch zullen er zeker komen. Secreta ris-generaal Dag Hammarskjoeld heeft onlangs in zijn jaarverslag opgemerkt, dat de UNO geen „buiten-partij" kan zijn in het geschil-Berlijn. De Verenigde Staten en Nationalistisch China, die in het afgelopen decennium vol doende steun verwierven om te verhinde ren dat de Assemblee de kwestie van Chi nese vertegenwoordiging in debat zou ne men, zouden niet trachten het moratorium te handhaven op de zestiende zitting van de Assemblee. Dientengevolge mag men een uitvoerig debat verwachten over de kwestie van opneming van communistisch China in de UNO. De afvaardiging van Nieuw-Zeeland heeft formeel verzocht de kwestie van de ver tegenwoordiging van China op de agenda te plaatsen. Deze stap is genomen met steun van de Verenigde Staten. Amerika: zou de Assemblee verzoeken een commissie ad hoe te benoemen om het probleem van de vertegenwoordiging van China in de UNO te bestuderen- Gezien het feit dat de Sovjet-Unie door de proeven met kern-wapens te hervatten en de Verenigde Staten door de hervatting van kernproeven aan te kondigen een resolutie hebben geschonden die op 20 december van het vorig jaar door de Assemblee was aange nomen, krijgen nieuwe eisen dat ontplof fingen van kernwapens worden verboden, en dat het lidmaatschap van de „kern club" beperkt blijft tot de vier landen die er thans deel yan uitmaken, plus een ge sprek over de gevolgen van kernstraling, extra betekenis. De Sovjet-Unie staat er op, dat kernproeven in n adem wor den genoemd met de kwestie van algemene ontwapening. Een andere oude kwestie, die der Pale stijnse vluchtelingen, gaat ook uitvoerige bespreking tegemoet. Er zijn aanwijzin gen dat de houding van Israel daarbij iet wat soepeler wordt. Tot dusverre was Is rael er niet van af te brengen, dat het probleem van het miljoen ontheemde Pa lestij nen zou worden gezien als onderdeel van de tussen Israel en de Arabische lan den bestaande „staat van oorlog" en dat deze kwestie in haar geheel zou worden geregeld. Thans lijkt Israel geneigd goed te keuren dat de vluchtelingenkwestie af zonderlijk wordt opgenomen. Stellig zal de Sovjet-Unie, die een jaar geleden de betrekkingen verbrak met Hammarskjoeld, na zijn ontslag te heb ben geëist wegens foutieve behandeling van de Kongolese crisis, met klem blij ven eisen dat de secretaris-generaal wordt vervangen door een triumviraat, met ve torecht voor ieder der leden (oost, west en neutraal). Een rapport waarin wordt aanbevolen het UNO-secretariaat zodanig te reorgani seren dat niet-Europese landen ruimer worden vertegenwoordigd, zal de Sovjet unie en andere nieuwe argumenten ver schaffen in het pleidooi om reorganisatie van het administratieve en het uitvoerend UNO-apparaat. Dit rapport steunt echter niet het „troika"-idee (behalve dan in de separate opinie van het Russisch commis sielid) en Rusland vond vorig jaar weinig steun in zijn streven Hammarskjoeld op zij te zetten. De meeste UNO-leden gelo ven dat een man aan de top beter is dan drie en waarnemers geloven dat Hammarskjoeld ook het nieuwe commu nistisch offensief zal overleven. Zijn twee de ambtstermijn van vijf jaar, loopt tot april 1963. Het eerste werk van de Assemblee is, functionarissen te kiezen en commissies op te richten. De Tunesiër Mongi Slim is favoriet voor het presidentschap. De As semblee heeft zeven commissies om po litieke kwesties te bespreken en de As semblee aanbevelingen te doen. De an dere commissies specialiseren zich op economisch-financieel, sociaal-humanitair- cultureel, beheerschaps, administratief- budgetair en juridisch terrein. Bovendien is er een commissie voor de geloofsbrie ven (negen landen) en een agenda-com missie. De commissie voor de geloofsbrieven is de arena waar de communisten het recht van Nationalistisch China op de „Chinese zetel" aanvechten. De agenda-commissie bestaande uit de president van de As semblee, de dertien vice-presidenten en de presdienten van de zeven grote commis sies bevelen de lengte van de zitting van de Assemblee en de volgorde van de agenda aan. De verkiezing van drie niet-permanente leden van de elf landen omvattende Veilig heidsraad en zes leden van dc Econo mische en Sociale Raad van achttien lan den, heeft vaak de wrijving tussen Oost en West vergroot en wordt des te lastiger door het verlangen van de Afro-Aziatische groep naar sterker vertegenwoordiging in beide organen. Op de zestiende zitting van de Assem blee, dienen opvolgers te worden aange wezen voor Ceylon, Ecuador en Turkije in de Veiligheidsraad. Liberië, vorig jaar ge kozen, had er mee ingestemd na e e n jaar uit te treden, opdat Ierland de tweede helft van de ambtstermijn van twee Jaar voor zijn rekening zou kunnen nemen. De zes leden van de Economische en Sociale Raad die dit jaar moeten aftre den, zijn Afghanistan, Bulgarije, Nieuw Zeeland, Spanje, de Verenigde Staten en Venezuela. Als het voorspel achter de rug is, be gint de Assemblee gewoonlijk het alge meen of politiek debat. Nu de organisatie al 99 leden telt en er vroeg op de zestien de zitting wel nieuwe bij zullen komen, mag men verwachten dat deze ronde van beleidsverklaringen zes weken of langer zal vergen. Gewoonlijk beginnen de twee politieke commissies niet op volle toeren te draaien voor het algemeen debat achte- de rug is. „Urgente" kwesties kunnen echter prio riteit krijgen in de commissie, of in de As semblee aan de orde worden gesteld zon der voorafgaande bespreking in de com missie. Andere kwesties die zijn voorgesteld om door de zestiende zitting te worden opge nomen en die alle voor tenminste de tweede maal en sommige zelf voor de zestiende maal aan de orde komen zijn: Koreaanse hereniging, vreedzaam gebruik van het hemelruim, Afrikaanse ontwikke ling, Oman, De UNO-politie in het Nabije Oosten, Angola en andere Portugese ge biedsdelen, hulp aan achtergebleven lan den, verbetering van de wereldhandel, mensenrechten, niet-zelfbesturende gebie den, financiering van UNO-taken, Zuid-Ti- rol, apartheid, bedreiging van Cuba door de Verenigde Staten, Algerije, Tibet, geboortebeheersing, huwelijksbepalingen, verdeling van overtollig voedsel en beëin diging van het kolonialisme. Als de Assemblee haar gebruikelijke koers volgt, zullen vele van die kwesties nog rusten wanneer het kerstreces begint, algemeen wordt voorspeld dat de zestien de zitting een vervolg krijgt in de lente De staatshoofden en regeringsleiders van de aangesloten landen hebben tot dusver niet veel enthousiasme getoond voor de openingszitting. De geruchten, als zou pre sident Kennedy de vergadering toespreken, zijn nog niet bevestigd. De vergadering van vorig jaar werd door de voormalige Ame rikaanse president Eisenhower, Kroesjtsev en negen andere staatshoofden bijgewoond. dag na de aanslag met zijn verloofde naar haar familie begeven in een provin cieplaatsje, waar hij nog deze maand hoop te te kunnen trouwen. De politie heeft in tussen ook de huurauto uit Versailles ge vonden die bij het station van Moulin in Midden-Frankrijk stond geparkeerd - waarmee Barbance het hoofd van de ben de een eind had weggebracht. Men heeft de hoop danook niet opgegeven de leider van de groep binnenkort ook nog in de kraag te kunnen grijpen. In elk geval is-de politie niet ontevreden over haar buit en de vooruitzichten zijn eveneens bemoedigend, aangezien drie an dere medeplichtigen al geïdentificeerd konden worden, terwijl de politie dan bo vendien op het spoor moet zijn van twee leden van het komplot, die tot dusver al leen bij hun voornaam of pseudoniem be kend zijn. Die twee zullen, zo gelooft men vermoedelijk de verbindingslieden zijn ge weest, die in direct of indirect contact stonden met de opdrachtgevers in Algiers Ondanks de ontkenning van de O.A.S. blijft de minister van Binnenlandse Zaken, Roger Frey, er van overtuigd dat het kom plot door de O.A.S. het geheime leger in Algerij, is gesmeed en voorbereid. De af spraak tussen het O.A.S.-opperbevel en de uitvoerders van het plan, moet zijn ge weest dat de daders in geval van misluk king, gedesavoueerd zouden worden. Indien De Gaulle echter het leven had moeten laten, dan zou de O.A.S. de moord voor zijn rekening hebben genomen, in de hoop er ongetwijfeld ook de politieke vruchten in de vorm van een omwenteling of een overname van de macht van te kunnen plukken. MEXICO, (AFP) Het Mexicaanse mi nisterie van Binnenlandse zaken heeït be kend gemaakt, dat 28 mensen zijn gedood en 25 gewond als gevolg van een poging tot opstand, die vrijdagavond en zater dagmorgen op verschillende plaatsen in Mexico werd ondernomen. Volgens het ministerie maakten deze ongeregeldheden deel uit van een samenzwering, georgani seerd door generaal Celestino Gasca met het doel wanordelijkheden te veroorzaken tijdens de feestelijkheden van de Mexi caanse nationale feestdag op vrijdag. Het ministerie deelde verder mee, dat de orde in het gehele land is hersteld. Er zijn ongeveer honderd arrestaties verricht, De samenzwering was ontdekt op 10 sep tember, de dag waarop generaal Gasca de oud-leider van de Nationalistische par tij Jorge Siegrist en tweehonderd mede plichtigen werden gearresteerd. KEY WEST (Florida) (Reuter) Vol gens een in Key West (Florida) opgevan gen uitzending van radio-Havana zijn zater dag in Cuba zes mensen terechtgesteld Twee Cubanen werden doodgeschoten om dat zij hadden deelgenomen aan een sa menzwering tegen Raul Castro, een broer van premier Castro. 84 personen zijn ver oordeeld tot gevangenisstraffen. Twee terechtgestelden hadden gepoogd een Cubaans passagiersvliegtuig uit Hava na naar elders te brengen. Het laatste tweetal van de zes terechtgestelden had deelgenomen aan contrarevolutionaire ac tiviteit. MADRID (AFP) Zaterdagavond zijn nabij Villafranca de Los Barros, in de Spaanse provincie Badajoz, twee van een goederentrein losgeraakte wagons tegen een personentrein gebotst. Volgens voorlo pige berichten heeft het ongeluk aan vijf tien mensen het leven gekost, 21 mensen hebben verwondingen opgelopen. Van ver scheidene gewonden is de toestand ernstig (Van onze correspondent) WASHINGTON De Indonesische di plomaat Frans Ompi is uit Washington, waar hij op de Indonesische ambassade werkzaam was, verdwenen. Hij heeft niet alleen zijn gezin meegenomen, zo meldt de Washington Post, maar ook driehon derdduizend dollar uit de kas van de am bassade. De 43-jarige diplomaat stond hoog aan geschreven als economisch deskundige. Hij heeft in Nederland gestudeerd. Ompi schijnt reeds einde vorig jaar ver dwenen te zijn, doch dit is nu pas aan het licht gekomen. Ompi moet te Londen verklaard hebben, zich te hebben aange sloten bij de Indonesische rebellen en het geld in hun kas gestort te hebben, doch van officiële Indonesische zijde is dit ont kend. Ook daar. Bij een autobotsing op de snel- verkeersweg Zagreb-Belgraao in Joego slavië zijn zes mensen om het leven ge komen. De botsing, tussen een Italiaan se en een Joegoslavische auto, vond plaats ter hoogte van de stad Slavonski Brod. Reddingsploegen konden niet veel anders doen dan de verminkte lijken van alle inzittenden uit de wrakken te halen. Schok. In Toronto, in de Australische staat New South Wales, heeft de negen jarige Garry Helmus het er levend af gebracht toen hij bij het aanraken van een transformator in een schakelstation 30.000 volt door zijn lichaam kreeg. In 5.000 huizen is de stroom een tijdlang uitgevallen. De kleding van de jongen verbrandde. Tengevolge van de schok verloor hij het bewustzijn. Volgens func tionarissen van het ziekenhuis waar hij werd opgenomen was zijn toestand zon dag bevredigend. Wraakhond. De 45-jarige jager Benvenuto Guidali uit Luino in Italië is in de ak kers rondom de stad door de schuld van zijn hond door een kogel uit zijn ge weer getroffen en gewond. Guidali had het geweer even tegen een boom gezet. De hond raakte het aan, waardoor het viel en afging in Guidali's richting. Triest. De dertigjarige monteur Nello Alessandrini uit Triëst in Italië is met zeer ernstige verwondingen in een zie kenhuis opgenomen, doordat hij op zijn motorfiets in een zwerm bijen reed. Alessandrini werd door de opgeschrikte beesten zodanig gestoken, dat hij getrof fen werd door een shock en hartverlam ming. Men vreest dat hij zal overlijden. Een ton voor een zetel. Het blad van de Italiaanse communistische partij, l'Uni- ta, is door een rechtbank te Milaan ver oordeeld tot betaling van een schade loosstelling van 20 miljoen lire (onge veer 120.000 gulden) aan de voormalige christen - democratische afgevaardigde Ivo Coccia. De rechtbank kwam tot de conclusie, dat het door het blad gere produceerde strafregister van Coccia was vervalst. Als gevolg van de aanval len van l'Unita werd de afgevaardigde niet herkozen. Voor het verlies van zijn zetel werd hem de schadevergoeding toegekend. Gelukt. Een DC-8 straalvliegtuig van Pan American heeft zaterdag met 124 pas sagiers aan boord een noodlanding ge maakt op het Newyorkse vliegveld Idle- wild. Het landingsgestel werkte niet.Het toestel werd beschadigd, maar de inzit tenden liepen geen letsel op. De DC-8 was op weg naar Bermuda, maar keer de naar New York terug toen de be stuurder een drukverlies in de hydrau lische installatie bemerkte.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3