„Gebied der twaalf meren" vreest opdringende beschaving Watersporters huiveren voor benzinedamp en bermtoerisme voor. de voor Vijfentwintig jaar economische ontwikkeling in Noordholland Aanmeldingsformulier IJmuider Courant Schiphol gaat belasting heffen van reizigers De beurs Beschouwingen over sexuele hervorming 5 0Y ww MAANDAG 18 SEPTEMBER 1961 UNICUM IN EUROPA.... HOE LANG NOG? Plassenschap kan stevige barrière zijn Toerisme niet weren WMOtt. m HotiCp q Hfum H L. 4. mi MON. I i Prikkeldraad Gilly Wang's optreden in de Haarlemse schouwburg Afscheidreceptie ir. W. Fuhri Snethlage Laatste stranddienst van B'daalse Reddingsbrigade X AMSTERDAMS ALLERLEI X Doodvonnis geëist tegen 5 Kikoejoes in Kenia (Speciale berichtgeving) De watersporters van Noordwest- Overijsel koesteren een hartstochtelijke liefde voor het watergebied, dat zij het „Gebied van de twaalf meren" noemen. Het strekt zich uit van Blokzijl tot Giet hoorn en van Zwartsluis tot vlak bij Meppel. Het is wellicht het mooiste watersportgebied van ons land. In ieder geval is het met zijn flora en fauna een unicum in Europa. Een groot deel van de watersporters komt uit Meppel en Steenwijk. Ook veel Zwollenaren en Twentenaren trekken er met de vakantie heen. Zij houden van de serene rust die daar nog steeds wordt bewaard tussen de rietkragen en de „velden" met water lelies. Doch de „beschaving" bedreigt ook dit gebied. Aan de westzijde waar de kraggelanden bij de Walengracht zich uitstrekken, heeft de Vereniging tot Instandhouding van Natuurmonumenten een bolwerk tegen dit naderende gevaar opgeworpen. Gelukkig heeft de vereniging er grote ge bieden in haar bezit. De watersporter die daar thans komt, toont grote eerbied voor de natuur en gaat zich niet aan vernielin gen te buiten. Doch wat zal er gebeuren als de „toerist", vermomd als betrouw baar watersporter, hier neerstrijkt met tenten, caravans, draagbare radio's, speed boats, rondvaartboten en andere wel vaartssymptomen? Op zondag 2 juli, een betere toekomst net als natuurmonumen ten op de Beulaker. Doch Gedeputeerde Staten van Friesland hebben begrepen, dat ook zii een belangrijke taak in deze had den. Na een uitgebreide studie deden zij een rapport verschijnen, waarin onder meer wordt opgemerkt: „De totstandkoming van uitbreidingsplan nen, de aanleg van wegen en rijwiel paden, het baggeren van vaarwegen, de aankoop van gronden, het bouwrijpma- ken van terreinen enz. zijn bemoeiingen, die een nauwkeurige afweging van be langen en onderzoek der mogelijkheden vergen, alvorens besluiten genomen kun nen worden." Tevens hebben zij zich voor ogen ge steld, dat in het nationale plan „recreatie te water" (1956) gezegd wordt: „Neder- dag van tropische hitte, zocht heel Neder land verfrissing langs en in het water. Ook het „gebied van de twaalf meren" bleek ontdekt te zijn. Honderden auto's stonden van Beukers tot Blauwe hand in de ber men geparkeerd. Nog groter was het aan tal mensen, dat in het water verkoeling vond. Dit alles deerde de echte watersporter nog niet. Hij wist nog wel plaatsjes die niet ontdekt waren. Maar even moet hij toch een benauwend toekomstbeeld gezien hebben. Want dit bermtoerisme vreet door als een kwaadaardige ziekte. Het zal steeds verder opdringen. Het heeft rechten, ze ker, maar een deel van de toeristen neemt rechten, die het niet bezit. Het zal willen doordringen in dit wonderschone gebied. De vereniging heeft zich reeds genood zaakt gezien de gehate bordje te plaatsen: Verboden toegang. Daarentegen heeft zij de watersporters een terreintje, compleet met een steigertje ter beschikking gesteld. Doch wat zal zij doen ais het „grote toe risme" verder opdringt? Als punthakjes en suède schoenen water-orchideeën vertrap pen, als schetterende radioklanken de vo gels het zwijgen opleggen en benzinedamp de waterfauna doet verstikken? Is dit al les een overdreven toekomstbeeld? Advertentie gedistingeerd damesvest met aparte mouwinzet in de allernieuwste lichte multicolours De gemeente Wanneperveen heeft on langs een uitvoerig uitbreidingsplan ont worpen met kampeerterreinen en een bun galow-dorp. Het is niet de bedoeling dit plan te beoordelen of te veroordelen. In dien dit plan echter doorgaat is er een grote uitbreiding van de watersport te ver wachten. Het doortrekken van de nieuwe genoeg allemaal ligplaatsen hebben aan het kanaal, steeds gedwongen zijn met ge streken mast onder de brug door te gaan en ergens op de Beulaker op en af te tui gen. (Omdat dit gedeelte bijna altijd de lager wal is, is het een onmogelijkheid). Volgens zijn laatste uitlatingen is bur gemeester Volgers van Wanneperveen een voorstander van een dergelijke plassen- schao, dat coördinerend kan werken, ook met de watersportverenigingen. Hoe staan de andere gemeentebesturen er tegenover? Thans heet het, dat men wacht op een beslissing inzake de samenvoeging van ge meenten. Doch de tijd dringt! In de gegeven omstandigheden hebben Gedeputeerde Staten een bijzondere taak (zoals in Friesland) om leiding te geven en drang uit te oefenen. ÖI6YHOORN Lange Nieuwstraat Marktplein Telefoon 5205 - IJmulrlen autoweg over Belt- en Schutsloot zal het grote autotoerisme zeker bevorderen Aan de andere zijde zijn de Dwarsgracht en de Wetering voor het autotoerisme toegan kelijk gemaakt. Steeds groter wordt de vraag naar re creatieruimte. Bovendien heerst in Neder land op het ogenblik een ware honger naar „oude behuizing". De stille Belter, aan de oostelijke kant reeds afgesloten door de autoweg Beukers-Blauwe Hand, zal, indien het recreatieplan wordt goedgekeurd, ook aan de noordelijke zijde een autoweg als begrenzing krijgen van Blauwe hand naar Sint Jansklooster. Hij zal de bestaande weg vervangen. De oude weg zal gepromoveerd worden tot bungalowweg. In de toenmalige streekraad van V.V.V. voor N.W.-Overijsel, waarin verscheidene burgemeesters uit die streek zitting had den, werd voorgesteld een studie en een ontwerp te maken van een plassenschap. Als voorbeeld zouden het plassenschap van Loosdrecht en de marrenkrïte van Fries land kunnen dienen. In Loosdrecht heeft men te laat het te ken aan de wand gezien. Daar viel voor het plassenschap vrijwel niets meer te red den. De „ziekte" was al te ver doorge vreten. De Friese marrenkrite had een land heeft de kans voor het Europese wa tertoerisme de rol te gaan vervullen, die de Alpenlanden zich voor de bergsport za gen toevallen". Met deze aanhaling willen wij doen uit komen dat het geenszins di bedoeling van dit artikel is, het toerisme in deze streken te weren. Dit toerisme kan en mag niet tegengehouden worden, hoe de waterspor ters er ook tegen zijn. Er zijn andere be langen dan alleen die van de waterspor ters. Zij begrijpen dit volkomen, doch juist daarom achten zij het van de grootste ur gentie, dat in deze gebieden een piassen- gemeenschap tot stand wordt gebracht. Thans gaat iedere instantie haar eigen gang. Tussen de betrokken gemeentebestu ren is weinig of geen overleg. Rijkswater staat en de provinciale waterstaat hebben hun eigen plannetjes, het polderbestuur kent zijn eigen specifieke belangen, Na tuurmonumenten gaat haar eigen stille (zegenrijke) gang. Men kan met vrij grote zekerheid voor spellen: als hier niet vroegtijdig iets tot stand wordt gebracht, zal dit watersport gebied grondig worden bedorven. Natuur monumenten zal haar terreinen met prik keldraad moeten omgeven, speedboats (waar blijft het aangekondigde snelheids verbod?) zullen de rust verstoren, de wel denkende watersporters zullen elders hun genoegen zoeken en de prachtige meeroe- vers vertrapt zien worden door een pu bliek, dat om andere geneugten hier geko men is dan natuur, rust en watersport. Als klap op de vuurpijl is nu gekomen het plan van de Rijkswaterstaat de weg Beukers-Blauwe hand door te trekken langs de oostelijke oever van de Beuke laar ter vervanging van de weg Blauwe hand-Steenwijk. Daarmee zal niet alleen deze oever geheel vrij komen voor het bermtoerisme (en hoe? want deze oever is geheel ondiep en zanderig), doch ook zal het noodzakelijk zijn de ingang tot de Beul iker te blokkeren met een brug. Dan zullen de zeiljachten, die daar na- Advertentie futly-fashioned- klassieke kraaglijn uitstekend geschikt voor grote maten bijzonder voordelig Lange Nieuwstraat Marktplein Telefoon 5205 - IJmuiden Het wederoptreden van Cilly Wang met haar kleinkunstprogramma „De wereld van Cilly Wang" is zaterdagavond in de Haarlemse schouwburg door het niet zeer talrijke publiek met een hartelijk applaus beloond. Puntige, door Cilly Wang's begeleider, de pianist Wim de Vries, uitgesproken teksten verbonden de vijftien programma onderdelen, waarin men de kunstenares weer kon bewonderen als het vogeltje, de plant, het dienstmeisje, als folklorefiguur, schilder en in haar vindingrijke poppen- creaties. Het bindende element in Cilly Wang's wereld is méér die vindingrijkheid dan een persoonlijke visie. Haar vaardige vertolkingen, de verrassende aankleding en het snelle tempo geven Cilly Wang's „Wereld" een aangenaam diverterend ca baretkarakter, dat haar publiek hoe het ook is samengesteld telkens dankbaar stemt. Dat was ook zaterdag het geval Ir. W. Fuhri Snethlage, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd zijn functie als directeur van de Eco- nomisch-Technologische Dienst voor Noord holland (E.T.D.) met ingang van 1 augus tus heeft neergelegd, zal op woensdag 27 september afscheid nemen. Die dag wordt van drie uur tot half vijf in het Provincie huis aan de Dreef 3 te Haarlem een af scheidsreceptie gehouden. Het aftreden van ir. Fuhri Snethlage valt samen met het vijfentwintigjarig bestaan van de dienst en de scheidende directeur heeft een boekje samengesteld, waarin de veranderingen, welke zich in de afgelopen vijfentwintig jaar in economisch opzicht in de provincie hebben voltrokken en de func tie van de E.T.D. worden belicht. In zijn inleiding tot het boekje, dat als titel draagt: „25 jaar economische ontwik keling in Noordholland", herinnert ir. Fuh ri Snethlage aan de periode van 25 jaar geleden, toen een ongekende werkloosheid ons land teisterde. Tien percent van de manlijke bevolking stond als werkloos te boek en thans is nog niet één percent werkloos. De grootste en meest verheugen de verandering in deze kwarteeuw is hier mee getekend. Noordholland is een gewest met grote verscheidenheid, de grootste stad van Ne derland en tevens het grootste industriële centrum. De provincie verloor in de afge lopen 25 jaar drie eilanden: Vlieland en Terschelling werden bij Friesland gevoegd en Urk ging over naar Overijssel. Marken werd door een dijk met het vasteland ver bonden. De groei van de Noordhollandse bevolking bleef enigszins achter bij die van het gehele land. Het aantal inwoners bedroeg in 1935 1.594.624 (exclusief Vlie land, Terschelling en Urk) en in 1960 2.054.509. De geringe groei van Amsterdam (van 718.660 tot 869.602) is geen teken van afnemende bloei of verminderde bedrijvig heid, maar is het gevolg van het depor teren en ombrengen van een groot deel van het in Amsterdam destijds zo belangrijke Joodse bevolkingsdeel van gebrek aan mo gelijkheid tot woningbouw en van de trek naar buiten. Volgens ir. Fuhri Snethlage moet de be volkingstoename van Nieuwer-Amstel, Haarlemmermeer, het Gooi, Haarlem en omstreken en Castricum en in de laat ste jaren ook in Purmerend gezien wor den, althans ten dele, als een groei van Amsterdam. In zijn overzicht beschrijft ir. Fuhri Snetlage enkele speciale economische sec toren, zoals de visserij, welke bedrijfstak relatief sterk vertegenwoordigd is en het vreemdelingenverkeer, dat in de provincie een belangrijke functie vervult. Tot besluit geeft de scheidende directeur een inzicht van het werk van de Econo mische Technologische Dienst. Een groot aantal foto's uit de provincie zijn in de goed verzorgde uitgave opgeno men. De Bloemendaalse Reddingsbrigade heeft zondag het zomerseizoen besloten met de laatste stranddienst, waaraan voor de leden enkele attracties waren verbon den. In de feestelijk versierde post „De Kentering" aan het Bloemendaalse strand heeft de voorzitter vafi de B.R.B., de heer G. Schuitemaker, een korte toespraak ge houden. Hij memoreerde dat het zomer seizoen voor de brigade gunstig was ver lopen, aangezien zich geen val van ver drinking heeft voorgedaan. Dat is onder meer aan de paraatheid van de B.R.B. te danken, die verscheidene keren moest uit rukken. aldus de heer Schuitemaker. Tijdens de schaarse mooie zondagen wer den steeds E.H.B.O.-diensten verricht. Vaak was de drukte voor de E.H.B.O.- post zó groot, dat strandbezoekers met kleine verwondingen in de rij op hun beurt moesten wachten. Aan het slot van zijn speech deelde de voorzitter mede, dat de winterdienst zon dag 8 oktober zal aanvangen in Stoops Bad in Overveen. Op die dag zal dan met de zwemlessen worden gestart. De E.H.B.O.-cursus begint vrijdag 20 oktober. Ondergetekende: Naampw. 1 vc.-.y^.-. Straat: .-....y.-. Plaats: VVTsTsVéJ)>*»yy»V«TsTIT»"»*»"»V«*« VVV"* wenst zich met ingang van te abonneren op a 17.65 per kwartaal of f 0.59 per week Doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening Zö die zich met ingang van 1 oktober 1961 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 september 1961 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnees, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen. (Van onze Amsterdamse redacteur) Wie na 14 november per vliegtuig van Schiphol wil vertrekken zal vóór hij het platform betreedt enkele guldens „luchtha- vengeld" moeten betalen. Dit is een vorm van belasting, die men in de Scandinavi sche landen, in Londen, Parijs en Rome reeds kent en die dient om de enorme on kosten van de luchthavens te bestrijden. Voor intercontinentale bestemmingen zal Schiphol van de passagiers zes gulden vra gen, voor bestemmingen in Europa vier gulden en wie naar Brussel, Luxemburg, Keulen of Düsseldorf vertrekt behoeft maar twee gulden te betalen. In feite zal deze belasting maar een kleine tegemoet koming zijn in de totale kosten van 200 miljoen gulden, die Schiphol de komende jaren voor zijn nieuwe complex zal moe ten investeren. Een andere vorm van inkomsten kent de luchthaven in de vorm van het landings geld, dat de luchtvaartmaatschappijen voor hun vliegtuigen, die Schiphol aandoen, moeten betalen. Nu er voor een bedrag van 50 miljoen gulden aan nieuwe start- en landingsba nen is uitgegeven heeft Schiphol de lan dingsgelden met 25 pet. verhoogd. Voor een DC-8 passagiers-vliegtuig, dat op de luchthaven neerstrijkt, moet nu f 640,50 worden betaald. Brussel vraagt voor zo'n vliegtuig ƒ833,-, Parijs ƒ1108,- en Londen zelfs 2430,-. Wanneer men deze tarieven beziet, blijkt dat Schiphol toch altijd nog één van de goedkopere Europese lucht havens is. Supersnel Niet alleen Schiphol probeert doör ver betering van accommodatie bij te blijven als wereldluchthaven, ook de K.L.M. draagt daartoe bij. De luchtvaartmaat schappij heeft dezer dagen op Schiphol een telex-centrale in gebruik gesteld, die voor een supersnelle communicatie zorg draagt tussen niet minder dan 100 K.L.M.- vestigingen, verspreid over de wereld. Wil een K.L.M.-employé in Teheran een mededeling doorgeven aan het K.L.M.- kantoor in Rio de Janeiro dan behoeft hij zijn woorden slechts uit te tikken op zijn telex en zonder dat er één menselijke han deling aan te pas komt, verschijnt zijn be richt even later op de ontvangmachine in Rio Bij het uittikken van het bericht wordt namelijk tevens een bandje gemaakt, dat In Utrecht is het vijftienjarig bestaan van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming herdacht. De voorzitter van de N.V.S.H., de heer Jac. L. Griep, meende, dat de organi satie in de toekomst meer deskundigheid nodig heeft alsook samenwerking met an dere instanties om haar sociaal-pedagogi sche taak die zij zich stelt in de Nederland se samenleving te kunnen blijven vervul len. Hij signaleerde in ons maatschappe lijk bestel een schromelijk tekort aan sexuele bevrediging, een tekort aan inter menselijk contact waardoor zoveel een zaamheid bestaat, het onvermogen tot een sexuele opvoeding die aangepast is aan de eisen van deze tijd en het nog zo vaak tekortschieten in de liefdesrelatie. De jubilerende vereniging had voor de ze bijeenkomst een viertal personen uitge nodigd uit verschillende levensbeschouwe lijke groepen om iets te zeggen over de wijzigingen in de opvattingen over sexua- liteit, sexuele opvoeding en geboorterege ling Prof. Ruygers sprak namens de ka tholieke groep. Ten aanzien van de seksua liteit stelde hij, dat er niet sprake is ge weest van een sexuele maar van een menselijke, culturele hervorming. Bij de erkenning van de veranderingen zal de katholiek deze toch anders interpre teren, omdat hij daaronder de mens in zijn religieuze gerichtheid en bestemming als wezenlijk onveranderlijk meent terug te vinden, aldus prof. Ruygers, die ten aanzien van de geboorteregeling de na druk legde op de moeilijkheid voor de ka tholiek om de religieuze waarheid over de mens te verenigen met de wisselende cul turele inzichten Weliswaar stelt men wel niet meer dat het katholieke gezin naar grootte per sé moet afwijken van het 'standaardgezin van de eigen tijd, maar daarmede is volgens hem nog geen vraag over het hoe van de geboorteregeling op gelost. Dr. G. van Leeuwen, die nadrukkelijk stelde dat hij niet in opdracht van of na mens de Herv. Synode sprak, noemde het feit op zichzelf al, dat een hervormd theo loog op een samenkomst als deze spreekt, een wijziging in de verhoudingen. Sprekende over de wijzigingen in het hervormde denken ten aanzien van sexua- liteit, sexuele opvoeding en geboorterege ling, zei dr. Van Leeuwen, dat er 'n duide lijke verschuiving in de mens-beschouwing is, die zich vooral ook manifesteert in de waardering van het lichaam. Met dit inzicht is de weg gebaand voor een bewuster sexuele opvoeding. De erken ning van de sexualiteit als menselijk be tekent een opheffen van veel taboes. Eer lijke voorlichting, leiding en een open ge sprek komen in de plaats van het angstig geheimzinnige. In het pastoraat, in cate chese en jeugdwerk wordt aan de sexue le opvoeding ruimte verschaft. De heer P. Spigt betoogde vervolgens dat vrijdenkers en humanisten in het al gemeen doorgaans in het werk van de Ne derlandse Vereniging voor Sexuele Hervor ming de toepassing van hun beginselen op het gebied van de sexuele, eugenetische en pedagogische problematiek hebben ge zien. Hij noemde elk verwijt van bevordering van een gemakzuchtig, uitsluitend op zin genot gericht leven, onwaar en onwaardig. Ontelbaren zijn bevrijd van remmende vooroordelen en angsten, om ze ten volle verantwoordelijk te doen zijn voor de be slissende daden van het leven. De heer P. J. F. Dupuis, arts, gaf ten slotte een historisch overzicht en betrok met name het werk van de eerste voor zitter van de Middernachtzendingsvereni ging, ds. Hendrik Pierson, in zijn beschou wingen. De wijde kloof die aanvankelijk gaapte is voor een groot deel overbrugd door groei en ontwikkeling van de visie van beide partijen, zei hij. door de zendapparatuur in Teheran loopt. Het telegram wordt opgevangen door de ontvanger van de nieuwe centrale op Schiphol, die het onmiddellijk doorgeeft aan een electronisch brein dat in staat is het adres te „lezen" en het bericht door te zenden, in dit geval naar Rio de Ja neiro. De K.L.M. is de eerste luchtvaartmaat schappij, die over volautomatische verbin dingen tussen haar vele vestigingen be schikt. Plantendokter In de korte tijd van zijn bestaan hebben vele Amsterdammers de weg naar het houten gebouwtje van de stadskwekerij „Frankendael" gevonden. In dit gebouwtje zetelt nu iedere woensdagmiddag de „plantendokter", die ieder die dat wenst geheel gratis advies geeft over de verzorging van planten Deze ser vice wordt door de afdeling Beplantingen van de gemeente Amsterdam geboden, omdat men vindt dat men de burgers moet laten profiteren van de kennis die de ge meentelijke deskundigen op het terrein van planten en struiken hebben vergaard. Zo kan men iedere woensdagmiddag in de „Planten-polikliniek" Amsterdammers in de wachtkamer zien zitten met zieke plant jes of met planten die maar nooit willen bloeien. Aan het oordeel van de planten dokter wordt zoveel waarde gehecht, dat zelfs de bewoners van de verre tuinsteden er een lange reis voor over hebben om hem te kunnen raadplegen. Nieuwe tramlijn Wat minder spectaculair dan de Rotter damse metro is de nieuwe tramverbinding die Amsterdam aanlegt naar de tuinsteden Slotervaart en Osdorp. Toch is ook hier sprake van een begin van een metro. De tramrails in de nieuwe wijken worden na melijk op een eigen verhoogde baan ge legd, die niet door ander verkeer zal wor den gekruist. Dit is geheel volgens het plan van de Amsterdamse ondergrondse, die in de toekomst in het oude stadsgedeelte on der de grond zal komen, doch in de nieuwe stad op een verhoogde baan zijn route zal vervolgen. De nieuwe tramlijn krijgt de beschikking over 18 van de in aanbouw zijnde 35 dub- belgelede tramstellen. De route van de nieuwe lijn, die zal lopen van het Centraal Station naar Osdorp is ruim tien-en-een- halve kilometer lang. Men streeft ernaar de tramlijn over 8 maanden in gebruik te kunnen stellen. n gala naar Turijn Volgende week donderdag zal burge meester Van Hall van Amsterdam, die thans met zijn gezin in Zuid-Italië ver toeft, zijn vakantie onderbreken om de lei ding op zich te nemen van de Amsterdam se delegatie, die deelneemt aan de Europe se Dag van de grote tentoonstelling Ita lia 1961. Per vliegtuig komen uit Amsterdam de overige delegatieleden, waaronder een or kestje, samengesteld uit leden van de Sky- masters, en het zangeresje Dorien Mijkse- naar. Zij zullen zijn gestoken in rode jas jes met het stadswapen van Amsterdam. Een vrouwelijke politieagent, Eleonora Bers, en de hoofdagent R. Hoornstra van de Amsterdamse politie vliegen eveneens naar Turijn om gekleed in de nieuwe politie-uniform hun Italiaanse collega's te laten zien hoe zij het verkeer regelen. Voorts zijn fraaie mantelpakjes vervaar digd voor twee meisjes van de Amster damse V.V.V., die als geüniformeerde „hostesses" in Turijn propaganda voor de Nederlandse hoofdstad gaan maken. Kleinste kapperswinkel HET kleinste kapperswinkeltje van Am sterdam heeft een bexendheid die verder wordt uitgedragen dan die van de grootste en deftigste zaak. Het is het winkeltje van kapper Van Efferen in de Haringpakker- steeg bij de bocht van de Nieuwendijk. Kapper Van Efferen is namelijk een spe cialist in het knippen van kroeshaar. En dat is een uitkomst voor de vele zeelieden uit de West die met hun schip de Amster damse haven binnenlopen. De Curagaose en Surinaamse zeelieden, die van waar ter wereld ook naar Amsterdam komen, krij gen zonder uitzondering van hun maats te horen, waar zij hun haar kunnen laten knippen. De heer Van Efferen heeft doorlopend bezette stoelen en praat desnoods in Pa piamento mee over alle zeemansproble men, die hij nu al sinds jaren van de kleurlingen verneemt. En hij geeft zijn klanten het laatste nieuws mee. Jimmy? Die is uitgevaren naar Trinidad. De boots man van de „Heemskerk"? Die komt vol gende week met veertien dagen verlof. Hij heeft het kleinste kapperszaakje van de hoofdstad, maar hij knipt het kroes haar beter dan waar ook ter wereld be halve dan misschien in Suriname en Cu rasao. NAIROBI (UPI) Vijf leden van de Kikoejoestam in Kenia zijn in Nairobi ter- doodveroordeeld wegens moord op Nora Osborne, een dertigjarige moeder van vijf kinderen in Maoe Narok in mei van dit jaar. Mevrouw Osborne was door het vijf tal in haar herenboerderij doodgeslagen. Door zich dood te houden wist haar man, David Osborne, verdere slagen en messte ken te voorkomen. Hij genas in een zie kenhuis.- VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv 2de tijdv. Kon. Olie394—395 gl Philips fill—111,10 ƒ110,80 Unilever 1000—1005 gl 1003 Hoogovens 762—763 761 A.K.U895

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5