CHcmfa Hammarskjoelds overlijden een zware slag voor de UNO Sovjet-Unie onttrekt zich aan politiek eerbewijs Spaak overlegt vandaag met Kroesjtsjev Rouwbeklag van het vorstelijk huis en van de regering kOSRAM r G.A v.d.STEUR KRUISSTRAAT 7 Van dag tot dag Hammarskjoeld Radioactiviteit is opnieuw gestegen Franse terugtocht in Bizerta begonnen Rijvergunning voor bromfietsers Drie doden in het verkeer ^^Praatótoel Russische raketproef in de Stille Oceaan Pravda meldt zege voor democratie in DDR Op de DINSDAG 19 SEPTEMBER 1961 5 Wat is Chonota U KUNT VOOR DE DEUR EEN Vj UUR PARKEREN Lof en blaam Somber vooruitzicht Nationale rouw Commissie-voorstel aan Verkeer en Waterstaat i Remco Campert Kleine landen hebben óók recht van spreken' lampen Morgen verklaring UNO naar Berlijn? Bag Hammarskjoeld, de man die als een koorddanser boven de heksenketel der in ternationale spanningen de ideële beginse len van de volkenorganisatie trachtte te dienen, is in volle uitoefening van zijn bo venmenselijke taak gesneuveld. Of hij om het leven gekomen is tengevolge van een „normaal" vliegtuigongeluk, dan wel ge dood is door een gewelddaad van degenen die hem als een vijand beschouwden, is een vraag die misschien niet spoedig zal kunnen worden opgelost. Dat hij vele vijan den had, is zeker. Hij bevond zich op de moeilijkste en ondankbaarste post die een man in de politieke wereld kan bezetten. In zijn persoon liepen in theorie de coor- dinatielijnen samen, die de UNO (eveneens in theorie) haar boven-nationale betekenis gaven. In de praktijk is er in de uitvoe- In zijn persoon liepen in theorie de coör dinatie, doch van oppermacht der landen- blokken sprake. De meerderheid regeert, de minderheid ageert en conspireert. En al wisselt die meerderheid soms naar ge lang van het onderwerp dat aan de orde is het gewone beeld is toch, dat de ge schillen tussen de machtigste mogendhe den ook in de toporganen der UNO ge schillen blijven, zonder zelfs een compro mis ter oplossing te krijgen. Kuiperijen, insinuaties, beschuldigingen van subjectiviteit en openlijke vijandigheid waren het deel van de secretaris-generaal, die moest trachten uit de bijtere tegenstel lingen een UNO-politiek te destilleren en uit te voeren. Acht jaren lang heeft hij uit de betrekkelijke machteloosheid der volkenorganisatie de elementen trachten op te diepen en tot gelding te brengen, die bruikbaar waren of leken voor het behoud van de wereldvrede. Thans is hij helaas dubbel helaas! niet alleen aan de UNO ontvallen, doch hij is haar ontvallen op het hoogtepunt van een conflict dat meer dan voorheen het prestige van de UNO en van hemzelf als inzet van het spel had geplaatst en op een moment dat hij ogenschijnlijk zijn laatste kans kreeg om dat prestige te redden. Hij vloog naar Tsjombe, de afgezette heerser van Katanga, om te trachten met deze tot een wapenstilstand te komen. Een vechtende UNO is nopit de bedoeling van Hammarskjoeld geweest, doch in Katanga had de vreedzame bemiddelingspolitiek van de secretaris-generaal schipbreuk geleden. Waardoor? Dat is niet gemakkelijk te om schrijven. Hammarskjoeld zou er wellicht later een verklaring voor hebben kunnen geven, die het geschokte vertrouwen in de vreedzame bedoelingen van zijn beleid zou hebben kunnen herstellen. Hij heeft die kans niet gekregen en wellicht is zijn dood te wijten aan hen, die dit herstel niet wens ten. Dat zijn dood de kwestie van de po sitie van het UNO-secretariaat opnieuw on thans in nog gecompliceerder vorm dan voorheen aan de orde zal stellen, is zeker. De Sovjet-Unie heeft Hammarskjoeld open lijk gedesavoueerd tijdens de eerste maan den van het Kongo-conflict. Zij heeft op zijn aftreden aangedrongen, dat echter ver hinderd werd door de meerderheid in de UNO-vergadering. Nu een opvolger zal moeten worden gekozen, zal men van Sov- jetrussische zijde ongetwijfeld opnieuw met het idee van een driemanschap voor den dag komen, een plan dat kennelijk ge baseerd is op de wens om het uitvoe rend orgaan van de volkenorganisatie lam te leggen, zolang de meerderheid aan wes telijke zijde berust. De dood van Hammarskjoeld is geko men op een ogenblik, dat de UNO ook wat andere spanningen tussen de mogend heden betreft, voor een nieuwe kracht proef staat. De taak van de organisatie in het Berlijnse conflict een taak die tot dusver tactisch buiten het gesprek is ge bleven zal zich dwingend aandienen zodra de Sovjet-Unie het Berlijns-Duitse probleem zal verscherpen tot een nieuwe oorlogscrisis. Indien niet in de UNO zelf een snelle en beslissende hergroepering optreedt, die de rpl van deze organisatie de nodige ruggesteun en vastberadenheid geeft (een hergroepering waarin de „niet- gebonden landen" grotere besluitvaardig heid tonen dan voorheen) zal een verlam de UNO een tot grote dreiging verscherp te internationale toestand machteloos zien naderen. Het feit dat een figuur uit In dia als mogelijke candidaat voor de va kante post wordt genoemd, kan daarom wellicht als een klein lichtpunt worden ge zien. Advertentie De radioactiviteit van de lucht is gedu rende het afgelopen etmaal opnieuw enigs zins gestegen, zo deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede. Of deze toeneming geheel kan worden toe geschreven aan besmetting tengevolge van kernexplosies is echter nog niet definitief vast komen te staan. De activiteit door ver ontreiniging van de atmosfeer met kunst matige radioactieve stoffen is in de afge lopen week enigermate toegenomen. Een recente foto van Dag Hjalmar Agne Carl Hammarskjoeld, die om het leven is gekomen bij een ongeluk dat zijn vliegtuig bij een missie naar Ndola in Noord-Rhodesië is overkomen. Dag Hjalmar Agne Carl Hammarskjoeld is op 29 juli 1905 in Jonkoping in Zwe den geboren als vierde zoon van Hjal mar Hammarskjoeld, die tijdens de eerste wereldoorlog minister-president van Zwe den was. Dag Hammarskjoeld werd in no vember 1952, op aanbeveling van de Vei ligheidsraad, door de UNO-Assemblee tot secretaris-generaal van de UNO benoemd, als opvolger van de Noor Trygve Lie. Hij werd benoemd voor een periode van vijf jaar en aanvaardde zijn functie op 10 april 1953. In september 1957 werd hij eenstemmig door de UNO-Assemblee voor een tweede periode van vijf jaar benoemd die tot 10 april 1963 zou duren. Hij is ech ter bij de Russen in ongenade gevallen naar aanleiding van zijn optreden in de Kongolese crisis dat door de Russen als eigengereid en partijdig ten gunste van het Westen werd beschouwd. Dag Hammarskjoeld studeerde aan de universiteit van Uppsala Franse littera tuur-geschiedenis, sociale wijsbegeerte en politieke economie. Na twee jaar werd hij kandidaat in de letteren, drie jaar later be haalde hij een graad in de economie en na nogmaals twee jaar, in 1930, werd hij ge gradueerd in de rechten. In 1935 behaalde hij de doctorsgraad aan de universiteit van Stockholm waaraan hij assistent-pro fessor in de politieke economie werd. Op 31-jarige leeftijd, na een jaar ge werkt te hebben als secretaris van de Zweedse Nationale Bank werd Hammars kjoeld permanent ondersecretaris bij het Zweedse ministerie van Financiën. Te vens fungeerde hij van 1941-1948 als voor zitter van de raad van de Nationale Bank. Begin 1945 werd hij benoemd tot advi seur bij het kabinet van financiële en eco nomische problemen. Hij organiseerde en coördineerde regeringsplannen voor de na oorlogse economische problemen en had een belangrijk aandeel in de opstelling van de Zweedse financiële politiek. Hij leidde een aantal handels- en financiële besprekingen in het buitenland. In 1947 werd Hammarskjoeld benoemd aan het ministerie van Buitenlandse Za ken met verantwoordelijkheid voor alle economische aangelegenheden. In 1949 werd hij secretaris-generaal van het mi nisterie en in 1951 werd hij als minister zonder portefeuille aan het kabinet toege voegd. In feite werd hij onderminister van Buitenlandse Zaken speciaal voor eco nomische problemen. Hammarskjoeld werd afgevaardigd naar de Parijse conferentie in 1947 waarop het plan-Marshall werd georganiseerd. Verder vertegenwoordigde hij zijn land op de Pa rijse conferentie van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking n 1948. Enige jaren lang was hij vice-voor- zitter van het bestuur van deze organisa tie. Ook vervulde hij nog andere functies op het gebied van economische samenwer king en onderzoek. Hij was vice-voorzitter van de Zweedse UNO-afvaardiging voor de zesde zitting van de UNO-Assemblee in Parijs en fun gerend voorzitter van de Zweedse delega tie naar de zevende Assemblee in New York in 1952-1953. Ofschoon Hammarskjoeld onder een so ciaal-democratische regering in functie was trad hij nimmer tot een politieke par tij toe. Op 20 december 1954 werd hij lid van de Zweedse Academie en bezette daarin de zetel van zijn vader. In juni 1958 ontving Hammarskjoeld een ere-docto- raat van de universiteit van Cambridge, waar hij ook had gestudeerd. Advertentie Herenkledinq - H=>ar|em Tel. 0 2509 - 10730 800 COUPONS liggen voor u bij ons gereed om eep keus uit te maken voor eerr maat- costuum. Maatkleding is niet alleen duurzamer dan confectie, maar het zit beter en het staat beter. Komt u eens vrijblijvend onze collectie bezichtigen Ook op zaterdagmiddag (Van onze correspondent) WASHINGTON Groot was de schok voor allen die betrokken zijn bij de UNO, toen zij vernamen dat secretaris-generaal Hammarskjoeld was omgekomen bij een vliegtuigongeluk. De wereld is armer ge worden en de internationale toestand ge vaarlijker, nu Hammarskjoeld niet langer paraat is om zjjn bijna onuitputtelijke energie en grote diplomatieke tact in dienst te stellen van de wereldvrede. Bo vendien is tengevolge van Hammars kjoelds dood een acute crisis in de UNO ontstaan. De Russen zijn een jaar gele den begonnen met een actie om Hammars kjoeld door een driemanschap te vervan gen. Het lijkt in de huidige situatie zeer moeilijk een opvolger voor de secretaris generaal te vinden, waarmee alle partij en zich kunnen verenigen. Tijdens de ernstige crises der laatste jaren heeft Hammarskjoeld een grote in vloed ten goede kunnen uitoefenen. Men denke slechts aan zijn rol tijdens de Suez- crisis in 1956, aan zijn optreden toen in 1958 de spanning in Libanon hoog opliep en aan zijn actie in de zomer van 1960, toen de chaos in Kongo zijn hoogtepunt had bereikt. De buitenstaander zal wellicht opmer ken, dat Hammarskjoeld in feite toch slechts een ambtenaar was en een dienaar der wereldorganisatie. Een nieuwe hoog ste functionaris zou in theorie toch niet moeilijk te vinden moeten zijn, maar men moet niet vergeten dat Hammarskjoelds positie door de omstandigheden zeer uniek is geworden. De tegenstellingen in de we reld werden zo groot, dat UNO-resoluties nog slechts konden worden aangenomen, indien zij in zeer algemene termen wer den vervat. De interpretatie van deze re soluties werd in dat geval veelal aan de secretaris-generaal overgelaten die dan ook een groot deel der verantwoording voor de UNO maar op zijn eigen schou ders moest nemen. „Let Dag do it", dat wil zeggen: Laat Hammarskjoeld de zaak maar opknappen, werd onofficieel de for mule, die uitkomst moest brengen in vele impasses. Slechts een man, die het vertrouwen ge niet van de meeste kleine staten in de UNO, slechts een man die integer is, doch tevens genoeg realist, om te weten hoe hij temidden van scherp tegenover elkaar staande machten zijn eigen invloed intact kan houden, vermag in zulk een milieu de superieure figuur te blijven die compro missen kan nastreven in het belang der mensheid. Het was onvermijdelijk, dat nu en dan kritiek werd geoefend op het beleid van Hammarskjoeld. Het is echter onmogelijk het ieder naar de zin te maken in een dergelijke functie. Nu eens werd Ham marskjoeld verweten niet genoeg te doen, dan weer was het teveel. De jongste UNO actie in Katanga werd gecritiseerd in som mige landen van West-Europa, doch toe gejuicht door de Afro-Aziaten. Toen echter een jaar geleden Kroesjt- sjev zijn felle aanval op Hammarskjoeld begon en hem een lakei noemde der im perialisten en kolonialisten, bleek uit de spontane hulde die de overgrote meer derheid der UNO-leden Hammarskjoeld bracht, hoezeer men deze secretaris-gene raal respecteerde en bewonderde. Nu Hammarskjoeld midden zijn moeilijke werk en midden in Afrika, dat hem zo veel zorgen baarde, de dood heeft gevon den, is het goed terug te denken aan die onvergetelijke middag van 3 oktober 1960 toen Hammarskjoeld de meest ontroeren de en tegelijk de meest mannelijke korte rede hield, die ooit in het UNÖ-gebouw werd uitgesproken. Kroesjtsjev had toen juist te kennen ge geven, niet meer met Hammarskjoeld te willen samenwerken. De Rus had echter tevens medegedeeld, geen andere secreta ris-generaal te willen aanvaarden, doch de functie te willen veranderen in een drie manschap. Zulk een triumviraat zou vol gens Hammarskjoeld een krachtig uitvoe rend beleid onmogelijk maken, daar een van de drie elke actie door een veto zou kunnen torpederen. Vandaar dat Ham marskjoeld verklaarde, niet het recht te hebben de organisatie aldus te verzwak ken. Zijn verantwoordelijkheidsbesef ge bood hem te blijven. Op dat moment brak een applaus los zoals nog niet in de Assemblee had weer klonken. Het is goed thans te bedenken, dat Hammarskjoeld deze geestdriftige ovatie, deze warme hulde heeft mogen meemaken. TUNIS (UPI) Frankrijk is begonnen zijn strijdkrachten terug te trekken op po sities die zij innamen voor in juli van dit jaar de strijd in Bizerta uitbrak. In krin gen der Tunesische regering wordt ge zegd dat deze terugtrekkende beweging gisteren begon, toen zes Franse oorlogs schepen het meer van Bizerta verlieten en de Middellandse Zee opvoeren. Ver klaard werd dat het besluit viel nadat twee weken gesproken was tussen Fran se en Tunesische beambten en dat voor de uitvoering ongeveer vijf dagen nodig zijn. Met deze gang van zaken is het voor naamste probleem, dat van de totale eva cuatie van de basis, nog niet opgelost, doch we zijn nu zo ver dat Frankrijk zijn idee van bezetting heeft opgegeven, aldus de zegslieden. Kennelijk namen de Fransen hun be sluit, nadat van Tunesische zijde de ver zekering was gegeven dat de Fransen toe gang zouden houden tot de verspreid lig gende voorposten van de basis. De vier daagse strijd om Bizerta begon, nadat de Tunesiërs de wegen naar de voorposten hadden gebarricadeerd. Het is niet bekend hoeveel troepen de Fransen nog hebben in de havenstad Bi zerta, welke zij, met uitzondering van de Kasbah, bezet houden sedert het eind van de strijd. Twee regimenten parachutis ten, die vanuit Algerije per vliegtuig naar Bizerta waren overgebracht, zijn vorige maand teruggetrokken. Medio 1962 zou Hammarskjoeld het ein de van zijn termijn hebben bereikt. De crisis, ontstaan door Hammarskjoelds dood, is thans ineens veel vroeger aan de orde dan werd verwacht. De herfstzitting van de Assemblee, die vandaag zou be ginnen, wordt daardoor alleen reeds met spanning geladen. Over een oplossing van deze crisis is thans nog geen voorspelling mogelijk. Vast staat echter dat, nu Hammars kjoeld er niet meer is, de UNO veel min der kan doen om schokken op te van gen in de wereld. Dit is vooral het sombe re nieuws van deze dag: nooit is sedert de oprichting van de UNO de internatio nale hemel zo dreigend geweest als thans en juist op dit moment heeft de UNO door de dood van haar hoogbegaafde dienaar en leider een groot deel van haar vermo gen verloren om een buffer te zijn die fa tale botsingen kan voorkomen. De Ame rikaanse regering heeft de Berlijnse cri sis tot dusverre niet voor de UNO willen brengen, doch had er wel op gerekend dat de UNO nog een rol ten goede zou kun nen vervullen, indien de spanning al te hoog zou stijgen. Maar toen dat vliegtuig in Afrika neerstortte, ging ook veel van de kracht van de UNO te gronde. Dit moge dan een grote lof inhouden voor Hammarskjoeld, het maakt zijn dood ook des te tragischer voor de wereld. Van alle officiële gebouwen in New York hangt de vlag halfstok. President Kenne dy heeft terstond namens Amerika hulde betuigd aan deze grote internationale di plomaat. NEW YORK, (Reuter) De Veilig heidsraad heeft zich maandagavond gedu rende een informele bijeenkomst beraden over de situatie die door de dood van Hammarskjoeld is ontstaan. De secretaris generaal wordt gekozen door de Assem blee op voordracht van de Veiligheidsraad. De afgevaardigde van de Sovjet-Unie, die de blijken van medeleven onderschreef, verklaarde dat het bekend is dat de Sovjet-Unie Hammarskjoeld niet als een UNO-functionaris erkende en de waarde ring voor zijn politieke activiteit die in het UNO-communiqué tot uitdrukking wordt gebracht niet deelt. De dood van Hammarskjoeld stelt de UNO voor enorme problemen. Het UNO- handvest voorziet niet in een plaatsver vanger die de werkzaamheden van de secretaris-generaal onmiddellijk kan over nemen. Het 4.000 man omvattende secre tariaat, en de UNO-strijdkrachten in Kon go en het Nabij-Oosten, zijn thans zonder leider. Niemand heeft de bevoegdheid bij voorbeeld het hervatten of het staken van de strijd in Katanga te gelasten. NDOLA (UPI) Een woordvoerder van de Noordrhodesische regering, heeft ver klaard: „Er is niet de minste reden voor de verdenking dat het ongeluk met het vliegtuig van Hammarskjoeld kan worden toegeschreven aan vijandelijke actie, het zij vanaf de grond of in de lucht. STOCKHOLM (AFP) —Koning Gustaaf van Zweden heeft besloten, dat de vlag op het koninklijk paleis in Stockholm half stok zal hangen ten teken van nationale rouw. Ook van alle andere openbare ge bouwen in Zweden hangen de vlaggen halfstok. In Bollnaess (Midden-Zweden) is een „Dag-Hammarskjoeldvereniging" opge richt met het doel de herinnering aan de verongelukte secretaris-generaal van de UNO te vereeuwigen en de vrede en het begrip tussen de volken te bevorderen. De nieuwe vereniging wil gelden inzame len voor een monument ter nagedachtenis van Hammarskjoeld voor het hoofdkwar tier van de UNO in New York. (Van onze Haagse redacteur) Bij het departement van Verkeer en Wa terstaat berust op het ogenblik een door de sub-commissie bromfietsen van de com missie Veiligheid Wegverkeer ingediend voorstel dat beoogt voor bromfietsers rij vergunningen in te voeren, een soort rij bewijs dus, waarvoor géén examen zou be hoeven te worden afgelegd. Voorts beoogt het voorstel personen bo ven een zekere leeftijd te verplichten voor het verkrijgen van een rijvergunning een verklaring over hun gezondheidstoestand af te leggen. Ten slotte wordt voorgesteld brom fietsers die herhaalde malen met de jus titie in aanraking zijn geweest wegens hun gedrag in het verkeer of die herhaalde ma len bij ongevallen betrokken zijn geweest, bij rechterlijk vonnis te verplichten een rijproef af te leggen. In de genoemde commissie hebben naast vertegenwoordigers van andere organisa ties eveneens de grote verkeersbonden zit ting. De 32-jarige bankwerker C. J. Schipper uit Oost-Souburg (Walcheren) is in zijn woonplaats op een bromfiets tegen een melkauto gereden en als gevolg daarvan overleden. Hij verleende op een kruispunt geen voorrang aan de melkauto. In Vroomshoop (O.) verloor de 23-jarige loondorser H. J. Otten uit Ommen de macht over het stuur van een tractor. Hij reed in een greppel en kwam voor een der wielen. Op weg naar een ziekenhuis in Almelo is de man overleden. De 43-jarige wijkverpleegster A. C. H. uit Utrecht is in het academisch zieken huis overleden aan de verwondingen die zij kort tevoren opliep bij een verkeers ongeluk. Op een splitsing in de Benelux- laan in Utrecht was zij op haar bromfiets geschept door een personenauto, die werd bestuurd door een 32-jarige arts uit Rot terdam. Neerslag Ons aller president Kennedy heeft on langs opdracht gegeven in het Witte Huis een schuilkelder te bouwen, die bescher ming kan bieden tegen radioactieve neer slag. Het is geen prettig onderwerp, ik weet het, maar we moeten er toch maar even door bijten. De president laat geen schuilkelder bou wen omdat hij bang is; dat moeten we wel goed tot ons laten doordringen. Nee, hij doet het om de Amerikanen te wekken uit hun apathie. De Amerikanen zitten na melijk de hele dag lacherig cola te drin ken, zonder ook maar een ogenblik te den ken aan de gevaren die hen vanuit de lucht bedreigen. Ze moeten schuilkelders bouwen, vindt de president. Bevoegde krin gen verzekeren ons weliswaar onophoude lijk dat er geen enkele kans is op een atoomoorlog, maar je weet toch maar nooit. De president laat zijn schuilkelder overi gens niet in zijn functie van eerste staats burger bouwen, maar „louter als particu lier", zo verzekert ons De Telegraaf. De conclusie daaruit moet zijn dat hij als president geen neiging voelt om te schui len, maar als particulier wel. Die neiging deelt hij dan in ieder geval met ons allen. Ik ben wel benieuwd wie het straks in hem wint, mocht het onverhoopt zover ko men de president of de particulier. Als ik er goed over nadenk en dat doe ik de laatste weken nogal eens zou ik ook best een schuilkelder willen hebben. De moeilijkheid is echter dat ik twee-hoog woon. Ik heb geen ruimte voor een schuil kelder; ik kan de stofzuiger al nauwelijks kwijt. Het is jammer, want de schuilkel ders die het Amerikaanse bedrijfsleven op het ogenblik levert, zijn heel gezellige ka mertjes, te oordelen naar de prentjes die ik er van zag. Op een van die plaatjes zitten pa en moe in gemakkelijke stoelen rustig te lezen, terwijl het kindje heerlijk slaapt. Het meubilair is sober, maar toe reikend. Een voornaam deel ervan wordt ingenomen door een boekenkast, waarin, zo te zien, louter in leer gebonden delen van De Balzac, Dickens en Zola. Boeken dus, waarin je slechts langzaam vordert en waarvan je toch nog iets meeneemt, als je na een paar weken de verpulveri- seerde buitenwereld weer betreedt. Maar voor mij is dit niet weggelegd. Ik kan op zijn best met mijn gezin het goot steenkastje betrekken. Misschien is er dan nog net ruimte voor een dun bundeltje poëzie. (Van onze correspondent) BRUSSEL. De Belgische minister yan Buitenlandse Zaken Paul-Henri Spaak, heeft gistermiddag, toen hij uit Brussel per vliegtuig naar Moskou vertrok, eigen lijk maar één verklaring afgelegd, die po sitief was en die bevatte voor ons Neder landers nog oud nieuws. In antwoord op een vraag van een journalist van de Bel gische televisie of het bezoek, dat de Ne derlandse premier, professor De Quay, donderdag aan premier Lefèvre zou bren gen. verband houdt met het komende ge sprek te Moskou, kon Spaak verklaren, dat dit tegenbezoek reeds lang geleden was af gesproken. Spaak zei nog weer eens dat hij geen speciale missie heeft, dat hij is uitgeno digd door Kroesjtsjev, dat hij reeds voor hij vorige week Jules Moch huldigde, die uitnodiging had ontvangen en dat hij over de huidige situatie in de wereld bepaalde meningen heeft, maar dat hij zeker geen omlijnd plan aan Kroesjtsjev gaat voorleg gen. Men vroeg hem nog of hij in de uitno diging van Kroesjtsjev een poging ziet van Koningin Juliana en Prins Bernhard heb ben telegrafisch rouwbeklag betoond aan de Koning van Zweden in verband met het overlijden van Hammarskjoeld. De minis ter van Buitenlandse Zaken ad interim, professor dr. J. E. de Quay, heeft in een verklaring gezegd dat de Nederlandse re gering diep geschokt is door het ontstel lende nieuws. Mr. J. M. A. H. Luns, die in New York verblijft als leider van de Nederlandse UNO-delegatie heeft daar ook een boodschap uitgegeven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verder laten weten, dat de chef van de directie kabi net en protocol van het ministerie, mr. Advertentie MOSKOU (TASS) Zondag heeft de Sovjet-Unie voor de tweede maal een meertrapsraket gelanceerd in de richting van de Stille Oceaan. Volgens Tass is de proef volledig geslaagd. Alle instrumenten hebben volgens plan gewerkt. De laatste trap van de raket is neergekomen in de onmiddellijke nabijheid van de plaats waar de op 13 september gelanceerde raket neerkwam. De lanceringen zullen volgens plan worden voortgezet. U it stel Luchtmachtbasis Vandenberg (Califor- nië) (UPI) De lancering van een raket van het type Titan vanaf de Amerikaanse luchtmachtbasis Vandenberg, is voor de tweede maal uitgesteld vanwege onvoor ziene technische moeilijkheden. Vijf minu ten voor de lancering zou plaatshebben, werd het stopsein gegeven. R. B. Baron van Lynden, het diepe mede leven van de Nederlandse regering heeft overgebracht aan de Zweedse ambassa deur, de heer C. B. J. Eng. MOSKOU (Reuter) Het Russische partijblad „Pravda" heeft de gemeente raadsverkiezingen die zondag in Oost- Duitsland zijn gehouden, een „overwinning van de democratie" genoemd en de alge mene verkiezingen in West-Duitsland een „stemming zonder keus". Volgens het blad lacht men in Oost-Duitsland om de verkiezingen in West-Duitsland, „nadat eerst de progressieve kandidaten de mond was gesnoerd en de communisten in de gevangenis waren geworpen". Men ging te werk „volgens een reactionaire wet, die het vertegenwoordigers van de vredelie vende en progressieve minderheid onmo gelijk maakt in het parlement te komen". De drie grote partijen in de Bondsrepu bliek steunen volgens de Pravda alle de militaristische politiek. BERLIJN (DPA) Het Oostduitse pers bureau A.D.N. meldt dat in Oost-Duits land 0.04 percent der uitgebrachte stemmen ongeldig is verklaard, terwijl 0,03 percent tegenstemmen waren. Volgens de Oostber- lijnse burgemeester Friedrich Ebert heeft 99.86 percent van de kiezers in Oost-Ber- lijn op de kandidaten van het (communis tische) Nationale Front gestemd. Van het kiezerskorps was 98,71 percent opgeko men. De officiële uitslagen van de verkiezin gen zullen morgen worden bekend ge maakt op een speciale zitting van de Volkskammer. Gekozen werden 209.368 beambten en 73.272 plaatsvervangers. „Afgewezen" wer den 322 kandidaten en plaatsvervangers. Aangezien er geen tegenkandidaten waren had het „Nationale Front" de verkiezin gen bij voorbaat gewonnen. de Russische premier om een uitweg te vin den voor de spanningen in de wereld en meer in het bijzonder in de kwestie-Ber- lijn. Spaak antwoordde daarop vaag la chend: het zou een goede vraag zijn om aan Kroesjtsjev voor te leggen. Bij zijn terugkomst woensdag rond het middaguur zal hij een verklaring afleggen. Hij zei nog niet te weten of hij na zijn terugkeer uit Moskou naar New York zou gaan om de UNO-Assemblee bij te wonen. Opvallend was het, dat niemand van de Belgische regering Spaak uitgeleide heeft gedaan. „Wij hebben het recht optimistisch te zijn. Ik ben er vrijwel van overtuigd dat er geen oorlog zal komen," aldus verklaar de Spaak, in een toespraak voor de Bel gische televisie aan de vooravond van zijn vertrek. Spaak acht het verstandig wan neer het Westen voorstellen doet voor on derhandelingen. Het lot van België is, zo als dat van de andere kleine staten, ver bonden aan het lot van de grote landen. Daarom heeft het ook recht van spre ken zo zei Spaak. MOSKOU (Reuter) Spaak werd op het Moskouse vliegveld begroet door vice-pre mier Konstantin Roednev en andere Rus sische functionarissen. Spaak wordt verge zeld door de Belgische permanente verte genwoordiger bij de NAVO, De Staercke. In het gezelschap van Spaak bevindt zich een Witrussische prins, die als tolk optreedt en die reeds bij vorige bezoeken van Belgi sche ministers aan Moskou is opgetreden. (AFP) Kroesjtsjev is van mening dat Oost-Duitsland een soevereine staat zoals China kan worden, zonder dat deze door alle landen „de jure" als zodanig is erkend. Dit heeft oud-premier Reynaud van Frankrijk maandag in Moskou op een pers conferentie meegedeeld. Hij heeft vrijdag met Kroesjtsjev gesproken. Reynaud sprak de hoop uit, dat Frankrijk aan de onder handelingen met de Russen over Berlijn zal deelnemen. Kroesjtsjev had zich uitge sproken voor betere betrekkingen met Frankrijk. De Russische premier heeft er geen bezwaar tegen, dat de zetel van de UNO in West-Berlijn gevestigd wordt, al dus de Franse socialist. WASHINGTON (Reuter) Naar aanlei ding van het bericht in de New York Ti mes dat de Franse regering Amerika heeft laten weten dat zij onder de huidige omstandigheden niet zal deelnemen aan een conferentie met de Sovjet-Unie over Berlijn, hebben Amerikaanse topfunctiona rissen verklaard dat er geen onenigheid tussen de westelijke drie is over de komen de besprekingen tussen Rusk en Gromiko, waarbij de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken wil nagaan of er mogelijk heden voor onderhandelingen met de Sov jet-Unie over Berlijn bestaan. De drie mo gendheden zullen na de besprekingen de vooruitzichten voor een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van Oost en West bestuderen. >300000000000000 WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5