Directeur van Scheveningen Radio hartelijk in IJmuiden gehuldigd Wijsmuller-personeel geniet van gezellige show-avond Minister beslist afwijzend op het verzoek om „Noordzeekanaalorgaan" Boren in de zuiderpier Elf sleepboten trokken mammoet- tanker het dok uit IJmondveremgingen vandaag en morgen Havenberichten Nuchtere plechtigheid in Rozenburg DINSDAG 19 SEPTEMBER 1961 7 Voor de redders i mm „Advendo" opent met een thriller Winterprogramma K1VO is vastgesteld RUIMTELIJKE ONTWIKKELING IN IJMOND NCVB opent seizoen met bijbel-avond „K.D.O." opent het seizoen WEEKABONNEMENTEN kennemer bloemisten tegen handel in teeltrecht Men kon maandag toch wel merken dat men bij Scheveningen Radio in IJmuiden met ruimtegebrek te kampen heeft. Want voor de huldiging van direc teur Cornelis van Geel had lang niet ieder lid van het personeel een goed uitzicht op de jubilaris aangezien velen zich tevreden moesten stellen met een staan- plaatsje in de gang aan weerszijden van de hal. Dit ongemak heeft echter niet verhinderd dat het personeel de heer Van Geel een warme hulde heeft bereid, die hem nog jaren zal heugen. De hal was voor de viering van het ju bileum (de heer Van Geel is veertig jaar geleden in dienst gekomen bij de PTT) versierd met prachtige bloemstukken op tafeltjes en aan de wanden. De jubilaris voerde als uitzondering op de normale gang van zaken als eerste het woord. Hij had daarvoor echter zijn reden. Immers, kortgeleden is een van de trouwe medewerkers van Scheve ningen Radio, de heer M. Veen, overleden. Te zijner nagedachtenis werd een minuut stilte in acht genomen. De eerste die het woord tot de jubilaris richtte was de hoofddirecteur Algemene Zaken en Radio, ir. A. J. Ehnte, die mede sprak namens de directeur-generaal van de PTT. De heer Ehnte herinnerde aan de loop baan van de heer Van Geel, sedert hij in september 1921 als surnumerair te Sche veningen bij de PTT zijn werkzaamheden in het plaatselijke postkantoor begon. Aan Scheveningen zou de heer Van Geel verder zijn gehele leven herinnerd blijven, omdat hij te IJmuiden werd belast met de leiding van het station IJmuiden van de PTT, dat later „Scheveningen Radio" zou worden gedoopt. Juiste man De heer Ehnte achtte de heer Van Geel de juiste man op de juiste plaats, iemand met grote verdiensten. Spreker noemde hem voorts een voorbeeldig man. Ten be wijze daarvan werd hem een oorkonde uit gereikt, waarin melding wordt gemaakt van de grote erkentelijkheid voor de toe gewijde arbeid in trouwe dienst verricht door de heer Van Geel. Bovendien ontving de jubilaris een speldje alsmede een bedrag onder couvert. Tegen overhandiging van dit bedrag dien de de heer Van Geel een kwitantie te tekenen. „Want we zijn vóór alles ambte naar", zei de heer Ehnte langs zijn neus weg. Het adjunct-hoofd van de kust- en scheepsradiodienst, de heer G. M. Brink man, merkte op dat de jubilaris heel veel doet voor het kuststation. „Scheveningen Radio is Van Geel", zo zei de spreker en hij zag hierin het beste compliment dat men iemand kan geven, want velen zeg gen het. De heer Brinkman dankte de jubilaris voor zijn actieve aandeel dat hij sedert 1934 heeft in de examencommissie voor radiotelegrafisten. Namens het personeel sprak de heer G. K. C. Schipper, die dit op geestige ma nier deed. Hij was blij dat de heer Van Geel op deze dag nu eens niets te zeggen had „En dat is een feest voor het perso neel", aldus de heer Schipper die een be drag onder couvert aanbood. Voor het technisch personeel voerde de heer A. M. v.d. Ende het woord Hij was zeer kort van stof maar toonde zich uiterst dankbaar voor de samenwerking tussen technici en directeur van Scheveningen Radio. Namens hen bood de heer v.d. Ende een grammofoonplaat aan. Na enige woorden van waardering voor persoon en werk van de heer Van Geel uitgesproken door de heer B. J. H. van Eijkelnborg, adjunct- directeur, kreeg de jubilaris zelf de gelegenheid nog iets te zeggen. Dit deed hij op zeer levendige wijze. De heer Van Geel herinnerde aan sommige aardige ogenblikken uit zijn lange loop baan bij de PTT. „Ik heb altijd van seinen en telegrafie gehouden, al bij de padvin derij". zo zei hij. Grote waardering heeft de jubileris voor de telegrafisten, op wier schouders een grote verantwoordelijkheid rust. Ook prees hij de „meisjes", naar wie zovelen overal ter wereld luisteren. „Zij doen hun werk op zo'n vlotte ma nier". De jubilaris gaf toe dat hij als directeur van het kuststation de wind in de zeilen heeft gehad sedert het einde van de twee de wereldoorlog, toen het gehele apparaat opnieuw moest worden opgebouwd. „Dank zij het open oog van de instanties, is het niet moeilijk geweest mijn ideëen te ver wezenlijken" aldus de heer Van Geel. Ook heeft hij nimmer met een ernstig perso neelstekort te kampen gehad. „De lof die men mij vandaag toezwaait, komt ook het personeel toe", aldus de heer Van Geel. Tijdens een zeer drukbezochte receptie in de Theeschenkerij Velserbeek hebben gistermiddag honderden de heer Van Geel en zijn echtgenote gelukgewenst, waarbij vele geschenken werden aangeboden. Onder de aanwezigen waren burge meester Bührmann van Velsen, die verge zeld was van de gemeente-secretaris de heer Feenstra, vertegenwoordigers van het hoofdbestuur van P.T.T. in Den Haag, han del, scheepvaart, visserij en industrie in de IJmond en omgeving. Mevrouw Van Geel kreeg bloemen. DINSDAG 19 SEPTEMBER Gymnasium Feliseum, 19.15. Begin cur sussen Volksuniversiteit. Voorlichtingsruimtc gasbedrijf, Parallel weg Beverwijk, 20 u.Kook- en bakdemon- stratie. City-Theater, 20 u.: Enny Mols—De Leeuwe draagt voor „Bloemen voor Ada Harris" voor kunstkring Velsen. WOENSDAG 20 SEPTEMBER VVatervlietschool, Velsen-Noord, Potplan ten- en aquariumtentoonsteling. Hervormd Jeugdgebouw, IJmuiden-Oost, 20 u.: VPRO-bindingsavond. Hervormde Kerk, Wijk aan Zee, 20 u. Gemeente-avond hervormde gemeente. Maranatha, Castricum. 20 u.: Concert Kunstmaand-orkest met Theo Olof. Grapy, Beverwijk, 20 u.: Contact-avond NVV-vrouwen. Roos wijk, 20 u.: Showavond met Jan Blaaser, Sacha Denisent, Joop Doderer en Rudi Bos. Zaai Dam. Heemskerk, Potplantenten toonstelling. Slingermuur. Zeeweg 260, Velsen, 20 u.: Begin EHBO-cursus. Ds heer C. van Geel heeft gisteren zijn veertigjarig ambtsjubileum bij de PTT gevierd. Hier wordt de directeur van Scheveningen Radio (rechts) gefelici teerd door de hoofddirecteur van Al gemene Zaken en Radio, de heer Ir. A. J. Ehnte. Een van de belangrijkste doelstel lingen van allen die bij Scheveningen Radio werkzaam zijn, is de beveiliging van mensenlevens op zee. Aldus de heer C. van Geel tijdens de huldiging van maandag in het gebouw te IJmuiden. „Ik smaak vaak de voldoening dat de organisatie goed heeft gewerkt en dat weer mensenlevens zijn gered mede dank zij toedoen van Scheveningen Radio". Groot respect heeft de heer v- Geel dan ook voor de redders, de mensen die met levensgevaar uitvaren. „Dan zitten wij op onze stoel", zo sprak de heer Van Geel. En om zijn erkentelijkheid jegens die stoere redders tot uitdrukking te brengen, deelde de heer Van Geel mede, dat hij het bedrag dat hem onder cou vert door het personeel was aangeboden zou verdubbelen en zou storten in het pensioenfonds voor redders. Er zijn vele personeelsverenigingen en vele brengen gezellige avonden. Maar het gebeurt toch maar zelden dat men kans ziet een dergelijke bezetting bij elkaar te brengen als dat gisteravond bij de personeelsvereniging van Wijsmuller het geval was. Daar fungeerden namelijk de Wama's en het Cocktailtrio als hoogtepunten in een ook overigens uitstekend programma. Frans du Mee leverde op deze eerste personeelsavond in het Hervormd Jeugd gebouw bijzonder veel rad praatwerk. Hij bleek zich terdege te hebben ingeschoten op zijn publiek en tal van mopjes draai den dan ook om sleepboten en bergingen. Er werd met het woord „Help" gejong leerd, er werd gegoocheld met de namen van de heren Wijsmuller en die van de even geachte heer Johnny Weismuller, die»-er overigens een volstrekt ander be- roëp op rin houdt en bij'een sketch over bijgeloof wierp hij een bom in de geheel met B.W.-personeel gevulde zaal, toen hij opmerkte „bij Wijsmuller zijn ze erg bij gelovig, daar geloven ze nog in tien pro cent loonsverhoging". Wim Wama borduurde op het stramien voort, toen hij bij zijn opkomst een har telijk welkom toeriep aan de „jongens van Smit en Co" in de zaal en zo had deze avond als waardeerbaar kenmerk, dat er sprake was van een directe band tussen de artiesten en de voor hen niet „naam loze" zaal. Het is eigenlijk overbodig om het pro gramma gedetailleerd te bespreken. De Wama's zijn overbekend, en al lijkt de periode, waarin ze kans zagen een kwar tier alleen maar te lachen en daardoor te laten lachen, voorbij, met hun liedjes, gekke gezichten en vaak volkomen ge- improviseerde ópmerkingen blijven ze het publiek boeien. Het meest verrassend was het optreden van het Cocktailtrio, dat de laatste tijd zeer veel aan voordracht heeft gewonnen. Ad van der Gein ontpopt zich steeds meer als een droogkomiek. Zijn steeds maar weer zoeken naar iets, dat men niet te zien krijgt onder het spelen door en de manier, waarop hij steeds weer van al les van de piano laat vallen, zijn nieuwe elementen geworden in de show van het trio, dat van alle markten thuis is en er De toneelvereniging „Advendo" uit IJmuiden, heeft onder regie van de heer F. A. J. Hunsche in studie genomen „Uw bad is klaar", een thriller in drie bedrij ven. Het stuk is naar een Amerikaans ge geven door Ben Bakema voor het Neder lands amateurtoneel bewerkt. De opvoerin gen zijn vastgesteld op zaterdag 21, woens dag 25 en zaterdag 28 oktober, in het Her vormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan. „En op een nacht" bij „De Plankeniers". De oud-katholieke toneelvereniging „De Plankeniers" uit IJmuiden, opent het sei zoen op dinsdag 7 en woensdag 8 november in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rem brandtlaan. Opgevoerd wordt „En op een nacht", thriller in drie bedrijven door Layon Zilasky, in de Nederlandse bewer king van mr. M. H. Planten. Zoals gewoon lijk. tekent de heer F. A. J. Hunsche voor de regie. Het katholiek Instituut voor Volksont wikkeling te Heemskerk is gereed gekomen met het winterprogramma. Traditiege trouw begint het met een sociale zondag welke zal plaats vinden op 24 september. Hiervoor is uitgenodigd pater Leopold Verhagen. Zijn komst is echter nog niet zeker. Op 11 oktober vindt een filmavond plaats die wordt verzorgd door „Herwon nen Levenskracht". In de laatste week van oktober en de tweede week van november komt de to- neeelvereniging „De Vriendenkring" met eén klucht voor het voetlicht. Het Sinterklaasfeest voor de kinderen ontbreekt evenmin. Voor de maand fe bruari staat de vertoning van een culturele fi'm op het programma. Het seizoen wordt besloten met een tweetal feestavonden op 3 en 4 mei. nog altijd even veel plezier in lijkt te heb ben als de dag, dat het voor het eerst op de planken kwam. De „Fouryo's" brachten hun standaard repertoire. Er werd vaak leuk gezongen, waarbij de stuwende, zij het soms wat harde begeleiding van Wim Bosch een be langrijke rol speelde, maar een vergelij king met de Cocktail-jongens drong zich onvermijdelijk op, en deze toonde toch wel, dat de Fouryo's nog lStig zulfën 'fnoo- ten studeren, voor ze een zelfde mate van voordracht hebben bereikt. Ellen Castell zong een aardig liedje, en leverde een verdienstelijk aandeel in ,een schets, de zeer vlotte pianist Wim Bosch bracht op zijn accordeon de gehele zaal aan het zingen. De minister van Binnenlandse Zaken heeft afwijzend beslist op het verzoek van de gemeente Velsen (waaraan de gemeenteraden van Haarlem, Beverwijk, Heemskerk, Bloemendaal en Zandvoort adhesie hadden betuigd) om met betrekking tot de toe komstige ontwikkeling van het noordwestelijke gedeelte van de randstad Holland in verband met de havenplannen der gemeente Amsterdam en de plannen van de Rijkswaterstaat ten aanzien van het Noordzeekanaal en de havenmond van IJmuiden, een orgaan in het leven te roepen, waarin naast vertegenwoordigers der regering zitting zouden kunnen nemen bestuurderen van de provincie Noordholland en van de betrokken gemeenten en in welk orgaan het ter zake te voeren beleid aan de orde zou moeten komen. In zijn antwoord bericht de minister, me de namens zijn betrokken ambtgenoten, dat de Raad voor de Ruimtelijke Ordening uit de Ministerraad zich omtrent de gedane suggestie heeft beraden, maar heeft ge meend, dat van de instelling van een or gaan moet worden afgezien. De genoemde Raad heeft er zijn voorkeur voor uitge sproken, dat de commissies, die in het on- derwerpelijke gebied werkzaam zijn, haar arbeid voortzetten en dat omtrent de re sultaten daarvan c.q. op regeringsniveau door voornoemde Raad, respectievelijk de Ministerraad wordt beraadslaagd en be slist. Burgemeester en wethouders van Velsen noemen deze beslissing teleurstellend. Het college meent de stelling te moeten hand haven dat de onderwerpelijke belan'gen in al hun facetten het beste zouden worden gediend door een orgaan, zoals door Vel sen is voorgesteld, maar aan de andere kant is althans bereikt, dat de ontwikke- Zoals gewoonlijk was er voor de eerste bijeenkomst van de afdeling Velsen-Noord van de Nederlandse Christen Vrouwen bond maandagavond in het gemeentelijk wijkcentrum weer een goede belangstel ling, die zich richtte op de spreker van deze avond, ds. F. Visser, secretaris van het Nederlands Bijbelgenootschap. Als zeer goed ingewijde kon ds. Visser vertellen, dat de verkoop van bijbels, ook door middel van de bijbel-auto. toeneemt, maar anderzijds blijkt dit boek der boe ken toch maar weinig te worden gelezen. Dit gebeurt volgens statistische gegevens meer in de gereformeerde dan in de Her vormde gezinnen. Ds. Visser bepaalde zich bovendien tot de waarschuwing het bijbellezen niet tot een sleur te maken aangezien de waarde van het gelezene daardoor verloren gaat en men vaak de opgroeiende kinderen daardoor mede van de bijbel verwijderen kan. Frappante staaltjes wist ds. Visser te vertellen over de vreemdste opvattingen welke bij huisbezoeken aan bijbelteksten blijken te worden gegeven. Na de pauze werden op het thema van bijbelverkoop en -gebruik fraaie dia's vertoond. "DéUStWCÏieke toneelstichting „Kunst Door Oefening" te Beverwijk, geeft maan- cfag 13 november in het Kennemer thater haar eerste toneelvoorstelling van dit sei zoen. Opgevoerd wordt „Pechvogels", blijspel in drie bedrijven door Wilfred Massey. De regie is weer in handen van de heer F. A. J. Hunsche. Terwijl vissersschepen zee kiezen, de baggermolen „Kosmos" zich door de zwarte grond vreet, de onderlossers met gele pijpen in- en uitvaren, zijn de man nen van firma Stolk uit Driehuis bezig gaten te boren in een steenmassa. Zij werken op de kop van het zuidelijke havenhoofd met een boorwagen, een merk waardig voertuig, waarmee het mogelijk is tot op grote diepte gaten te boren. ling in deze streek nog meer in de aan dacht is gebracht. Het college heeft de overtuiging, dat bedoelde ontwikkeling de ernstige aandacht van de regering heeft. Het verzoek van Velsen was vervat in een adres aan H. M. de Koningin; de behandeling hiervan werd overgedragen aan de minister van Binnenlandse Zaken. De gemeenteraad van Zaandam heeft geen instemming willen betuigen met 't adres en van de zijde van Amsterdam is nooit eni ge reactie vernomen. De Provinciale Sta ten van Noordholland hadden zich verenigd met de conclusie van een door Gedepu teerde Staten uitgebrachte nota in dier voe ge, dat voor het provinciaal bestuur „thans" geen aanleiding aanwezig wordt geacht om instemming te betuigen. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Eem- stroom uit Grangemouth; Bornholm, Kopen hagen; Bomma, Skiën; Geestland, Barry; Reine Astrid, Gothenburg; Tempo, Swansea; Biri, Oslo; Notos, Kopenhagen; Roggeborg, Maassluis; Tilly, Koping. hout lossen Zaandam; Beaufort, Shell- haven; Niagara. Ahlholmen; Doggersbank (sleep boot), Terschelling; Altair. Veitsiluoto; Clan- gula, Pernis; Butanga, Pernis; Luxembourg, Rot terdam; Earlsfield. Swansea. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Riazanj, Leith, laden binnenhaven IJmuiden; Fehmarn, Southhampton; Fennia. Kotka; Graaf Muritz, Delfzijl; Admiralengracht, Mantyluoto, hout los sen Zaandam; Nijkerk, Rotterdam. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Elisabeth Bornhofen naar San Juan de Porto Rico; Robert Bornhofen, Curasao; Noordwijk, Monrovia, ledig buitenhaven IJmuiden; Ruby. Rochester, kunst mest geladen IJmuiden; Clothilda-M., Solves- borg, walsmateriaal geladen IJmuiden; Vijgen dam. Colchester; Skagerak, Noordzee (visserij- onderzoekingsvaartuig); Ilse, Newross, zout ge laden IJmuiden; Shetland Trader. Londen; Kaap Falga, Delfzijl, ledig van Zaandam; Reedwarbler. Huil; Gre, Bridgewater; Makkum. Frederiks- vaerk, walsmateriaal geladen IJmuiden; Colette, Antwerpen; Statenlaan, Antwerpen, ledig van buitenhaven IJmuiden; Brinda, Londen, wals materiaal geladen IJmuiden; Leonidas, Ham burg; Bornholm, Cadiz; Wexford, Boston, stijf sel en stroop van Koog aan de Zaan; Reihe Astrid. Antwerpen. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Frisian Coast, Rotterdam; Tempo, Rotterdam; Lubox, Rotterdam; Siegfried Lehmann, Ventspils; Berk hout, Rotterdam; Sleipnir 2, Brunsbuettelkoog. (Indien achter de scheepsnaam en de haven, van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE (Van onze correspondent) Elf sleepboten hebben met pijnlijke nauwkeurigheid in vijf minuten tijd van bouwnummer 634 het grootste schip ge maakt, dat op een Europese werf is ge bouwd: de bij Verolme's verenigde scheeps werven in Rozenburg te water gelaten su pertanker van 78.000 ton, die voor Esso Londen als de eerste van een serie van drie op Rozenburg wordt gebouwd. Een naamloos schip: de tanker krijgt zijn naam pas tijdens de overdracht. Van daar ook, dat het uitdokken van de reus uit het 110.000-tons dok een bijna ontnuch terende gebeurtenis was, zo weinig spec taculair en zo viug ging het. Alleen de vreugde-symfonie uit elf schelle sleepboot- fluiten gaf enige kleur aan deze tewater lating, die in feite ai midden in de nacht tot stand was gekomen. Want 's avonds werden de pompen aan gezet om de enorme betonnen bak, waarin de supertanker in ruim een jaar tijd drijf- klaar werd gemaakt, met water te vullen. Toen het bouwdok volliep, kwam het 260 meter lange, 34 meter brede en 19 meter hoge schip van kiel tot dek en van ste ven tot achterschip een flatgebouw, tien Verdiepingen" hóog~~:mèf 250" woningen", waarin. 1-QA0 ipensen,zouden kunnen wo nen vrij van de blokken, sleepboten konden maar met enkele centimeters tus senruimte langs de kolos varen om daar aan vastmakend als roer te fungeren, .nog sterker en zwaarder dan het echte roer, dat een parkeerplaats voor tien auto's zou kunnen zijn. Met walkie-talkies stonden de sleepboten met de wal in verbinding. Om het uitdok ken toch nog een officieel tintje te geven was mr. P. R. Fairbairn uit Londen geko men om een wimpel door te hakken, die het schip nog met de wal verbond. Even hadden de sleepboten waaron der de Europoort-sleepboten „Europa" en „Azië" tijd nodig om de 18.000 ton staal in beweging te brengen. Daarna was het binnen vijf minuten gebeurd. Kaarsrecht Men kan zich voorstellen dat de boor- ploeg ook liever aan de rand van de pier gaat zitten om er de hengel uit te gooien of het lichaam te strekken op het rustige strand, bij stralend zomerweer als dat van maandag. Doch het werk gaat voort en het is geen klusje waarmee men binnen een paar da gen gereed is. Integendeel, het boren van de gaten zal maanden vergen. Een paar dagen geleden is de firma Stolk ermee begonnen in het kader van de opruiming van een gedeelte van de zuiderpier, de zogenaamde knik. Voor dit opruimingswerk moeten zo als men onlangs in ons blad uitvoerig heeft kunnen lezen circa twaalfhonderd gaten elk met een diepte van twaalf me ter worden geboord in het keiharde pier- lichaam. Is een gat geboord, dan plaatst men een plastic buis met een doorsnede van vijf centimeter. Te zijner tijd wordt de buis opgevuld met springstof. In totaal zal de firma Stolk vijftien ton springstof ver werken. Het gehele werk van de opruiming van de „knik" van het havenhoofd zal vol gens bestek dan negen maanden duren. Het is logisch dat door slecht weer op een gegeven ogenblik niet verder gewerkt zal kunnen worden. Bij het opruimen wordt gebruik ge maakt van de steenbaggermolen „Kala Nag" van de Franse onderneming Société Frabeltra uit Le Havre. Het vaartuig wordt momenteel in de nieuwe werkhaven aan de noordoever van het Noordzeeka naal gemonteerd. Een bok van de rederij Goedkoop zal hierbij behulpzaam zijn. Dit monteren zal nog ongeveer drie we ken duren. Dan kan het vaartuig worden ingeschakeld bij de opruiming van de brokken steen waarvoor de firma Stolk zal zorgen. Op dat tijdstip is de toegang tot. de zui derpier definitief verboden. Thans, en ze ker bij het welkome nazomertje, mag men nog wel op het havenhoofd wandelen, of schoon het officiéél al sedert vorige week maandag verboden is. „Straks, als het hek geplaatst wordt, is ons lot bezegeld", zegt de heer Verswij- veren van Paviljoen „De Zuidpier". Dan zal ook hij een bord voor de ramen kun nen hangen met de veelzeggende tekst: „gesloten tot het volgende seizoen". ■fojsBuuds ap xooa uaxoq aj uajDÖ Bizaq qnxp nu si uavx tuazviqaBdo jpxom xaid -xapmz ap ui „3jlusp' apuxvvuaBoz aq ■uapinwpi axaaCiu iaq ui ua)Dj/0)3(^am na sxaiuvysinii ap ut joj uaBuupxoop ssisojdxs upa pjnjaö iat( \pz Bipaods Jl werd de goliath uit het dok getrokken en voor de afbouwkade omgezwaaid. Begin volgend jaar zal bouwnummer 634 zijn of ficiële naam krijgen en in de vaart wor den gebracht. Toen het dok nog vol water stond droe gen vier rijdende kranen de eerste sectie voor de bouw van het volgende schip naar de dokvloer: bouwnummer 636, die een 86.000 tons tanker zal worden. Dit schip moet ook nog in 1962 gereed komen, daarna volgt nog de bouw van nog een .000 tons tanker voor de Esso-Nederland die in 1963 moet worden opgeleverd. Dit worden zulke grote schepen, dat zij niet eens voor de raffinaderij in de Botlek kunnen meren en in de Europoort zullen moeten worden gelost. Een schroefas met een middellijn van 78 centimeter en 30.000 kilo zwaarte zal de schroef aandrijven, die het schip met zijn onvoorstelbaar grote lading over de zee zal stuwen, gedreven door machines met een 26.500 pk. Het schip kan 105 miljoen liter aardolie tegelijk vervoeren, dat is per reis een kleine tien liter voor iedere Ne derlander. Van de 18.000 ton Duits staal *- het vol gende schip wordt van Hoogoven-staal ge bouwd hadden ook 25.000 auto's kunnen worden gebouwd. Een kustvaarder van 300 ton zou gemakkelijk dwars op het hoofddek kunnen staan. Er is zoveel ruim te dat er 700 auto's op het dek gepar keerd zouden kunnen worden. De 75 be manningsleden. krijgen allen .een .eenpep- - soonshut. - .''rrTT Over een wel zeer moeilijk vraagstuk hebben de leden van de kring Kennemer- land van de LTB, groep bloemisterij, zich maandag beraden, namelijk het teelt- vraagstuk. Op deze bijeenkomst, die ook werd bij gewoond door vijf bloemkwekers uit Rijns burg, werd breedvoerig van gedachten ge wisseld over het al zo veel omstreden teelt- recht. In de streek Kennemerland neemt de bloe menteelt steeds meer toe, dit is onder an dere aanwijsbaar uit de snel omhoog gaande veilingomzetten. Het zijn hoofdza kelijk jonge kwekers die-van de tuinbouw omschakelen naar de bloemisterij. Nu heeft men hier vergunningen voor no dig en deze worden aan jonge en pas be ginnende kwekers wel verstrekt. Maar er is ook een grote groep, bestaande uit meest kwekers met jonge gezinnen die wil len en moeten uitbreiden om aan een re delijk inkomen te komen. Dit kan nu niet anders dan door vergunningen bij te huren of tegen zeer hoge bedragen deze vergun ningen bij te kopen. Dit vindt men in de streek Kennemer land en ook elders een grote onbillijkheid. Zo werd in 1960 volgens officiële gegevens 19,5 percent van het teeltrecht in Neder land verhuurd of verkocht. Veelal zijn dit mensen die geheel geen bedrijf meer heb ben en deze teelt-vergunningen als een welkome bron van inkomsten beschouwen, dit dan ten koste van diegenen die er om verlegen zitten, aldus de kring Kennemer land. Men wilde over deze materie een voor stel maken voor de algemene vergadering van de groep bloemisterij der LTB die in oktober in Haarlem wordt gehouden. De gedachten gingen eerst uit naar een voorstel om elk teeltrecht onoverdraag- baar te maken, men achtte dit een groot sociaal-economisch belang voor de gehele Nederlandse bloemisterij. Omdat dit voor stel nog aanvechtbaar kon zijn wil men het in andere vormen naar voren brengen, men denkt onder andere aan een voorstel om te komen tot afschaffing van de perio deteelt, en om van alle vergunningen jaar teelt te maken. Men achtte het van een groot en alge meen belang dat de vergunningen bij die kwekers komen die er krachtens hun be drijf recht op hebben en niet bij diegenen, die het als het ware onbruikbaar of als rentebriefje in de kast laten liggen. Er kwamen nog meerdere punten ter sprake, zoals het geven van een teeltsche ma bij het Produktschap voor Sierteelt in zake de koude grondbeplanting voor kas sen. En het verstrekken van gratis teelt recht aan diegenen die hun vak-opleiding genoten hebben. Het werd een vruchtbare avond waar de jongere kwekers uit Kennemerland hun hart lucht gaven ten aanzien van de reeds zo veel besproken teeltvergunningen. Groenteveiling Beverwijk Beverwijk, 18 september. Aardbeien 67—110 doosje, aardbeien 530—640 slof, an dijvie 8—17, spinazie 2357, postelein 28— 45, bloemkool 19—67, bospeen 12—27, was- peen 1020, sla 720, snijbonen 45110, snijbonen kas 145, sperziebonen 48110, pronkbonen 20—34, prei 10—18, tomaten 2055, komkommers 12—37, bramen 370 slof.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7