UNO pleegt overleg met Tsjombe in Ndola UNO in een crisis beland door de dood van Hammarskjoeld Mongi Slim voorzitter en tijdelijk opvolger? Staatsbegrafenis voor Dag Hammarskjoeld HET WEER Katangezen zouden overhand krijgen Orkaan Esther nadert de Amerikaanse oostkust Stoffelijk overschot wordt in het familiegraf te Uppsala bijgezet Vertrouweling van Bourguiba Begroting Staatsvissers- havenbedrijf Spoedig een algemene premiespaarregeling Derde ontvluchte uit Haarlem in arrest 'lefore tjou (nuj! WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1961 DAGBLAD VOOR V E LS E N IJ M ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant na 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. m Rijtoer door Den Haag Het woord is aan Friese toneelschrijver Y. Schuitmaker overleden Minder warm In de krant van heden: SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES J 46e JAARGANG NUMMER 270 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Adi. Hoofdredacteur: los L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem ^Directie: P. W Peereboom en Mr. H C. van de, Mfr Hoofdredacteur: Simon Koster Gistermiddag heeft het koninklijk ge zin de traditionele Prinsjesdag-rijtoer door Den Haag gemaakt. In het eerste open rijtuig namen de Koningin en de Prins plaats. De prinsessen, die hier nog op he bordes van Huis ten Bosch staan, volgden in een tweede open landauer. G. B. S h a w: Als twee mensen elkaar geweld aandoenheet dat onbeschoftheid. Tussen naties heet het oorlogdoch dan is de onbeschoftheid plotseling vaderlandsliefde geworden. CAPE HATTERAS (Noord-Carolina), (Reuter) Een massale ontruiming van laag gelegen gebieden aan de Atlantische kust is in de Amerikaanse staat Noord- Carolina begonnen met het oog op de or kaan Esther die zich langzaam in de rich ting van het land beweegt met windstoten tot 240 km per uur. Het weerkundig bureau waarschuwde dat onmiddellijk voorzorgsmaatregelen moes ten worden genomen daar sommige vlucht wegen door vloedgolven onder water zul len komen te staan. 240 vliegtuigen van de marine zijn naar bases in het binnen land overgebracht. De luchtmacht heeft 140 tot 150 man met een helicopter en een boot geëvacueerd van twee radartorens voor de kust van New England. In het weekeinde is in kleine gebieden zilverjodi de over de orkaan uitgestrooid. Dit heeft echter geen waarneembare invloed op de beweging of intensiteit van de storm uit geoefend. (Van onze correspondent) WASHINGTON. De opvolging van secretaris-generaal Hammarskjoeld blijkt zo moeilijk te regelen, dat in de UNO een crisis is ontstaan. Na een openings vergadering van vier minuten is de UNO-Assemblee gisteren verdaagd tot heden. De afgevaardigden betoonden hiermede hun respect tegenover Ham marskjoeld, doch de delegaties kregen aldus tevens enig respijt om zich te be raden over het uiterst moeilijke pro bleem van de opvolging van Hammars kjoeld. Het Westen, met uitzondering STOCKHOLM (Reuter-AFP-UPI) De Zweedse regering heeft in overleg met de familie besloten Hammarskjoeld een staatsbegrafenis te geven. De datum van de begrafenis is nog niet vastgesteld. Het stoffelijk overschot zal worden bijgezet in het familiegraf in de Zweedse universi teitsstad Uppsala. Men verwacht dat vele vooraanstaande buitenlandse politici en staatslieden van deze gelegenheid gebruik zullen maken om de overledene de laatste eer te bewijzen. Achtduizend Noren hebben vanavond op het universiteitsplein in Oslo een herden kingsplechtigheid bijgewoond. In een rede zei premier Gerhardsen: „De dood van Hammarskjoeld is voor ons allen een persoonlijke tragedie". De acteur Jack Fjeldstad las delen voor uit gedichten van Hammarskjoelds hand. De Zweedse minister van Buitenlandse Zaken Oesten Unden heeft tijdens een via de radio uitgesproken in-memoriam de be schuldiging geuit dat „enkele honderden blanke officieren" de vredesmissie van de UNO in Kongo trachten te bederven. „Het is beangstigend om te zien", aldus de Zweedse staatsman, „hoe deze onverant woordelijke elementen er in zijn geslaagd om een terroristisch regime te vormen door de Katangese soldaten en gendarmes op te hitsen tegen de UNO en ze wijs te maken dat de UNO boze plannen heeft met Kongo". NDOLA (Reuter-UPI) Een UNO- woordvoerder heeft meegedeeld, dat het stoffelijk overschot vrijdag of zaterdag uit Ndola per vliegtuig via Genève naar Stock holm zal worden overgebracht. De toe stand van de Amerikaanse sergeant Ju- lien is redelijk. Hij heeft een ernstige shock en een hersenschudding opgelopen. Eerder is meegedeeld dat hij beide benen gebroken had. Er zijn weer twee Tijken uit het wrak geborgen, waardoor het to taal op vijftien gekomen is. Het stoffelijk overschot van Hammars kjoeld is in de „vrije kerk" van Ndola, in Noord-Rhodesië, opgebaard. Kransen wer den gelegd door vertegenwoordigers van de Noordrhodesische regering en door af gezanten van Katanga, Zweden, Groot- Brittannië en de UNO. Onderzoek President Kwame NKroemah van Gha na heeft in een telegram van rouwbeklag aan de voorzitter van de UNO-assemblee een onpartijdig onderzoek gevraagd. NKroemah zei dat de tragische dood van de secretaris-generaal onder zodanige geheimzinnige omstandigheden had plaats gehad, dat een nader onderzoek op zijn plaats was. „Alles duidt er op dat het vlieg tuig van Hammarskjoeld door straalja gers van Tsjombe is neergeschoten", al dus het Joegoslavische blad „Politika". „De tragische ironie van het lot wil dat Hammarskjoeld is gedood door hen die de moord op Patrice Loemoemba hebben voorbereid", aldus het blad. Een Noord rhodesische regeringswoordvoerder heeft gezegd dat er. geen enkele grond bestaat voor de bewering dat het vliegtuigongeluk door vijandelijke actie van de grond af of uit de lucht is veroorzaakt. Dinsdag is in alle stilte ter aarde be steld de op 84-jarige leeftijd zaterdag in het Bonifatius Hospitaal in Leeuwarden overleden heer Y. C. Schuitmaker. De heer Schuitmaker, in Franeker geboren en van beroep aardappelkoopman, was de nestor der Friese toneelschrijvers. Verwachting tot morgenavond: Zonnige perioden maar ook kans op een bui en plaatselijk mist. Over het algemeen iets minder warm. Overwegend zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Rouw De wereld rouwt om Hammarskjoeld Staatslieden en internationale politici van iedere richting en politieke overtuiging koningen en staatshoofden hebben bewij zen van medeleven gestuurd. Koning Bou- dewijn van België heeft aan koning Gus taaf Adolf van Zweden medeleven be tuigd, evenals de Westduit.se president Lübke en Paus Joannes XXIII. Ook van de wereldraad van kerken in Genève, van president Soekarno van Indonesië en van de Canadese minister-president, Menzies en bondskanselier Adenauer werden in het UNO-hoofdkwartier in New York tele grammen van deelneming ontvangen. WARSCHAU (Reuter) De Poolse pers, waarin vaak bittere kritiek op Hammars kjoeld is geoefend, berichtte uitvoerig over het ongeluk en gaf een levensbeschrijving van de omgekomen secretaris-generaal, in tegenstelling tot bladen in de Sovjet-Unie en China, die slechts een kort bericht zon der commentaar gaven. Het blad van de socialistische jeugd in Polen, schrijft „Hammarskjoeld heeft terecht de Nobel prijs voor de vrede gekregen ..(Red Hammarskjoeld heeft nooit een Nobelprij gekregen). van Frankrijk, had aanvankelijk ge hoopt, dat Mongi Slim van Tunesië tijde lijk Hammarskjoelds plaats zou bezet ten. Toen echter de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko te kennen gaf, dat hij hoe eerder hoe liever een driemanschap wilde zien ingesteld, hegon Slim te aarzelen of hij de post wel Icon aanvaarden, indien de Russen tegen hem zouden zijn. Men denkt in westerse kring nu ook aan andere kandidaten, onder andere aan de Ier Boland, die de vijftiende Assemblee in het algemeen goed heeft geleid. Gromyko en Rusk ontliepen elkaar in de vergaderzaal, doch de Amerikaan Boh- len arrangeerde met de Rus Zorin, dat Gromyko morgen met Rusk in diens ho tel zal lunchen en confereren. Stampvol was de grote zaal, toen de zes tiende Assemblee gisteren geopend werd. Toen de Ier Boland de vergadering tot de orde riep, richtten aller ogen zich naar de zetels van het presidium boven het spreekgestoelte. Daar zag men voorzit ter Boland, met aan diens linkerzijde Hammarskjoelds medewerker Cordier en aan zijn rechterkant een ledige stoel. De honderden in de zaal moeten bij het zien van die open plaats met weemoed gedacht hebben aan de man, die daar zo vele uren gezeten heeft in zijn bekende hou ding: zijn hoofd rustend op de hand, zijn wijsvinger langs de neus. Het beeld, dat die honderden in gedachten voor zich za gen was wellicht het belangrijkste van deze zitting, die officieel slechts vier minu ten duurde. Het begon, zoals gebruikelijk, met een minuut van meditatie. Daarna sprak de voorzitter met enkele woorden over de tragedie, die Hammarskjoelds dood voor miljoenen mannen en vrouwen betekent Vervolgens verzocht Boland de aanwezigen op te staan en een mifluut lang zwijgend Hammarskjoeld en de met hem omgeko' menen te gedenken. Geen voorziening De lege plaats is moeilijk te bezetten Het UNO-handvest bevat geen voorzie ning voor een automatische vervanging van de secretaris-generaal bij ziekte of dood. Het handvest bepaalt alleen dat de secretaris-generaal moet worden gekozen door de Veiligheidsraad en dat deze keuze dient te worden goedgekeurd door de As semblee. De kans is echter groot, dat de Sovjet-Unie een veto zal uitspreken in de Veiligheidsraad, indien men één enkele figuur als kandidaat naar voren brengt De Russen willen het „troika"-systeem in voeren, een driespan van functionarissen, ieder met een veto. Mongi Slim is de enige kandidaat voor het presidentschap over de Assemblee dit jaar. Het plan wordt overwogen of de Assemblee hem niet met een meerder heid van twee derden kan verzoeken tijde lijk Hammarskjoelds functie erbij te ver vullen. „Tijdelijk" is echter een rekbaar begrip en de Rassen duchten kennelijk dat Slim op die manier in feite Hammar skjoelds opvolger zou kunnen worden. Bo vendien zouden de Fransen niet erg inge nomen zijn met een Tunesiër als leider in de UNO. Behalve de Ier Boland, zijn ook de UNO deskundigen uit India, Argentinië en Bir ma genoemd als eventuele tijdelijke plaatsvervangers van Hammarskjoeld. Het is heel goed mogelijk dat de Rus sen zullen voorstellen ook zogenaamd tij delijk een driemanschap te benoemen Zeer waarschijnlijk zullen de Russen ver langen dat eerst de Veiligheidsraad zich met deze kwestie zal bezighouden Men ziet dat de UNO waarlijk in een im passe is geraakt. De oplossing is niet een voudig. (Reuter) Een woordvoerder van de Britse delegatie heeft verklaard dat het logisch" is dat communistisch China een afvaardiging naar de UNO zendt. Groot- Brittannië zal vóór een resolutie stemmen die beoogt China toe te laten tot de UNO. Overigens geeft de Britse regering er de voorkeur aan dat deze kwestie niet in stemming komt. „Wij waren ingenomen met het moratorium" (over de kwestie van de Chinese vertegenwoordiging bij de UNO). „Maar het ziet er nu naar uit dat het moratorium niet langer van kracht is." Groot-Brittannië heeft begrip voor de positie van de Verenigde Staten en voelt mee met zijn moeilijkheden. „Maar wij hebben een ander standpunt en het heeft geen zin de zaak anders voor te stellen", aldus de Britse verklaring. De Sovjet-Unie heeft de Assemblee in een nota gevraagd „de wettelijke rechten van de volksrepubliek China in de UNO te herstellen." Dit punt, dat de Sovjet-Unie op de voorlopige agenda van de Assem blee geplaatst wil hebben, zal gevolgd wor den door een stap van Nieuw-Zeeland waarin de vergadering gevraagd wordt al leen het algemene vraagstuk van de Chi nese vertegenwoordiging te overwegen. De zetel van China, permanent lid van de Veiligheidsraad met het recht van veto wordt ingenomen door vertegenwoordigers van de regering op Formosa. NEW YORK (Reuter) De Tunesiër Mongi Slim, die naar verwachting voor zitter zal worden van de UNO-Assem blee als opvolger van de Ier Boland, trok in de UNO het eerst aandacht toen hij lid werd van de commissie van vijf man die het Russische optreden in Hon garije tijdens de opstand van 19 56 scherp veroordeelde. De Russen hebben hem eens hun „ergste vijand" in de Afrikaans-Aziatische groep van de UNO genoemd, maar tijdens de debatten in de Veiligheidsraad en de speciale zit ting van de Assemblee over de crisis rondom Bizerta luisterden de Russische diplomaten met grote aandacht naar de Tunesiër die de Sovjet-Unie meermalen had tegengewerkt. Slim is klein van stuk. Tijdens zijn stormachtige carrière als revolutionair hij heeft meermalen in Franse ge vangenissen gezeten betoonde hij veel moed en als een van Tunesië's voornaamste woordvoerders gaf hij zel den blijk van emoties. Zijn vrienden zeggen dat zijn gevoelens kunnen wor den afgemeten naar zijn dagelijks ge bruik van zwarte koffie. Tijdens de cri sis om Bizerta dronk hij dertig kopjes per dag. Hij heeft overal zijn koffiema chine bij zich. Slim is vrijgezel. Hij verklaart dit uit het, feit dat hij nooit tijd heeft gehad om een vrouw te zoeken omdat hij het te druk had om de belangen van zijn land te behartigen. Hij was zeer bevriend met Hammar skjoeld die hij in de Afrikaans-Aziati sche groep tegen aanvallen placht te verdedigen. Hij is verder de grootste vertrouweling van president Bourguiba van Tunesië. Vrienden zeggen dat zij slechts over een ding van mening ver schillen wie het best de koeskoes kan maken, Noord-Afrika's traditionele ge recht. NDOLA (Noord-Rhodesië) (UPI) Pre sident Tsjombe van Katanga heeft giste ren in de verkeerstoren van het vliegveld bij de Noordrhodesische plaats Ndola ge durende vijf uur besprekingen gevoerd met de Tunesische UNO-vertegenwoordi- ger Khiari over een mogelijk staakt-het- vuren in de afgescheiden Kongolese pro vincie. Vandaag zal het overleg worden voortgezet. Terwijl Khiari met Tsjombe sprak brach ten ooggetuigen uit Elisabethstad berich ten naar Ndola, waaruit bleek dat de UNO- eenheden aa*n zware aanvallen bloot staan en dat op hulp van versterkingen voorlopig niet kan worden gerekend. Waarnemers zijn van mening dat Tsjom be hoewel steeds aandringend op een beëindiging van „deze nutteloze slachting" zijn voorwaarden scherper zal stellen naarmate zijn troepen aan de winnende hand geraken. Zij vrezen dat de UNO zich niet kan verenigen met voorwaarden als ontruiming van Elisabethstad, die moge lijk door Tsjombe zouden worden gesteld. Versterkingen Een transportvliegtuig van de Deense luchtmacht met vijf ton Zweedse wapens voor Kongo heeft zijn bestemming, de luchtbasis Kamina niet kunnen bereiken en heeft de lading in Leopoldstad gelost, waar transportvliegtuigen van de UNO de lading zullen overnemen. De Ierse regering zal onverwijld muni tie en voorraden zenden naar de Ierse UNO-troepen in Kongo. Men meent te weten dat de centrale Kongolese rege ring in Leopoldstad op nieuwe middelen zint om het einde van Katanga's autono mie te verhaasten. Premier Cyrille Adoe- la liet hiervan iets doorschemeren tij dens een radiorede. Van nu af aan, zei hij, „zal elke burger erop voorbereid moe ten zijn de oproep van de regering voor dienstneming in Katanga te beantwoor den". Hij 'voegde hieraan toe dat de Kon golese strijdkrachten paraat waren. De UNO-troepen waren dinsdag op de militaire basis Kamina nog steeds in het bezit van startbaan en verkeerstoren, en de situatie in Elisabethstad was niet ver anderd. Het zwaarste gevecht van dinsdag had plaatsgevonden bij een commandopost van de UNO langs een verkeersweg in Katan ga, waarbij de Katangezen zware verlie zen zouden hebben geleden. Adoela zei in zijn radiotoespraak dat de dood van Hammarskjoeld onder vreem de omstandigheden in Rhodesië, „deel van het Britse imperium", had plaats ge had. Adoela viel opnieuw de buitenlanders aan die dienstdeden in de strijdkrachten van Katanga, en zei dat „financiële krin gen en imperialisten" pro-beren zich van Katanga meester te maken. Hammarskjoeld. zo zei hij, was het slachtoffer van bepaalde financiële ma nipulators voor wie een mensenleven wei nig meer betekende dan een gram urani um. Ultimatum STOCKHOLM. (UPI) De president van KongoBrazzaville, Fulbert You- lou heeft tegen een Zweedse zendelinge gezegd dat alle Zweden binnen twee da gen uit zijn land zullen worden gewezen tenzij de Zweedse regering onmiddellijk de Zweedse UNO-troepen uit Katanga doet terugtrekken. De Zweedse zendelinge, Lin- nea Almqvist, bracht dinsdag een bezoek aan president Youlou in Brazzaville. De president gaf haar opdracht de Zweedse regering onmiddellijk van zijn ultimatum op de hoogte te stellen. BRUSSEL (ANP) De Union Minière du Haut Katanga heeft gisteren het vol gende bekendgemaakt over de toestand bij haar bedrijven in Katanga. De bedrijven in Loeboemashi, bij Elizabethstad, hebben de produktie gestaakt. De mijn in Kipoe- shi, die op een afstand van 30 km van Eli zabethstad dichtbij de grens met Rhodesië is gelegen, heeft het werk vrijdag hervat, nadat het gedurende twee dagen was on derbroken. De bedrijven in Shitoeroe bij Jadotstad en die in Loeiloe en de bedrij ven van Metalkat (zinkbedrijven) bij Jol- wezi hebben twee dagen op beperkte capa citeit gewerkt, maar produceren sedert vrijdag weer normaal. De waterkrachtsta tions werken normaal. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving5, 6 Horen en Zien 6 In de Vishal en op zee6 Feuilleton 7 Panda en andere beeldverhalen7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport U Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's 'Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTFRDAM TEL 223596 In de heden verschenen begroting van het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden zijn de lasten zowel als de baten voor 1962 geraamd op f 3.314.970, zodat de begroting evenals vorig jaar sluit. De lasten en de baten zijn beide 90.500 hoger geraamd dan voor het jaar 1961. Er wordt 1.000.000 aangevraagd voor vernieuwing van de dokgelegenheid, zodat met het voor 1961 opgenomen bedrag hier voor in 1962 1.500.000 beschikbaar komt. Tevens is voor uitbreiding halruimte 600.000 aangevraagd. Het ligt in het voornemen een voorstel tot invoering van een algemene premie spaarregeling te doen. Op grond van de voortgang bij de voorbereiding vertrouwt de minister in de loop van het parlemen taire jaar het advies van de Sociaal- Economische Raad' met name over enkele hoofdlijnen van een nader uitgewerkte regeling te kunnen inwinnen. Het aantal premiespaarregelingen neemt nog voortdurend toe. Het aantal was in het bedrijfsleven per 30 juni 1961 510 stuks tegenover 478 per 31 december 1960. De deelneming aan het jeugdsparen ontwik kelt zich nog steeds op bevredigende wijze. Het aantal deelnemers nam van 30 juni 1960 tot 30 juni 1961 naar schatting met 65.000 toe. Op laatstgenoemde datum be liep het geraamde aantal deelnemers 384.000. Het totaal belegde bedrag beliep op dat zelfde tijdstip naar schatting 128 miljoen (vorig jaar circa 80 miljoen). Na ontsnapping op 25 juli Bij de Groninger brug te Assen, waar hij stond te wachten omdat de brug ge opend was, heeft de politie aldaar van morgen aangehouden de zevenendertigjari- ge judo-leraar W. de G. uit Amsterdam, die in de middag van 25 juli, gelijk met twee anderen, uit de Haarlemse gevange nis ontsnapt. De anderen waren reeds en kele dagen na de ontvluchting aangehou den en naar de gevangenissen in Breda en Den Haag overgebracht. De G. heeft nog een restant-straf van één jaar te goed en bovendien is hij ter beschikking van -de regering gesteld. De straf is hem opgelegd wegens het plegen van diefstallen in het oosten van het land. Op dinsdagmiddag 25 juli omstreeks kwart over vijf heeft het drietal kans ge zien uit de Haarlemse gevangenis te ont snappen. Zij waren bezig in het werkge- bouw aan de oostzijde van de gevangenis. In een gang verbraken de mannen, die allen uit Amsterdam afkomstig zijn, twee ruitjes en met een zaag van de gevangenis zaagden zij een spijltje door. Zij kropen door de opening en kwamen op de om muurde binnenplaats van de gevangenis. Een muur van 3.70 meter moest worden overgeklommen. Met behulp van een touw dat van haken was voorzien slaagden de mannen er in over de muur te klimmen en de Harmenjansstraat en de Oostvest te bereiken.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1