Socialisten laten grieven tegen dr. Kortenhorst varen AGE 3 Ford Taunus 17 M Prinses Margriet op Prinsjesdag en bondisy Nieuwer Amstel heet nu Amstelveen Brand verwoest een in aanbouw zijnde graansilo Kinderen verdronken Krans van president Kennedy in het Anne Frankhuis Overleden na veertien glazen cognac mmm Paardenslagers willen verplichte aanduiding Na 17 jaar landden weer parachutisten op de Ginkelse heide Vannacht mist t 1 De hevigste AST^A-AANVAL WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1961 2 Tweede Kamer weer aan het werk Kolonel Pinto overleden Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Castricum N.V. HAARLEM5CHE AUTO-CENTRALE Nieuwe wetsontwerpen Economische Zaken Milieu-hygiène en luchtverontreiniging Inbrekers gepakt Engelse oorlogsschepen in IJmuiden Pannen-panne nw n (Van onze Haagse redacteur) De Tweede Kamer is haar arbeid in het nieuwe zittingsjaar dinsdagmiddag begonnen in het teken van een verzoe ning: de fractie van de P.v.d.A. heeft haar van eind 1958 daterende grieven tegen dr. Kortenhorst als voorzitter laten varen door weer mee te werken aan diens kandidatuur voor het presidium. Met 111 van de 117 stemmen werd hij nummer één op de nominatie die aan de Koningin zal worden aangeboden. De toegestoken hand van de socialisten was natuurlijk van invloed bij de stem ming over no. 2 en no. 3 van de voor dracht: de Kamermeerderheid had nu geen bezwaar meer tegen een socialist. Zo kwam de heer Bommer, evenals voor 1959, weer als tweede man op de lijst en wel met 109 stemmen. Tot dusverre had mevrouw mr. Stoffels-Van Haatten (VVD) deze plaats bezet. Zij werd thans derde op de voordracht, met 108 stemmen. De grootte van de fracties was hier dus weer bepalend voor de volgorden van de lijst (1 KVP, 2 Pv.d.A, 3 WD). Dit alles had tot gevolg, dat mr. Roos jen (AR) die met een korte onderbreking sinds 1946 „derde man" was geweest thans als zodanig verdween: immers sinds de verkiezingen van 1959 is de ARP van derde tot vierde partij geworden en dat de heer Roosje sindsdien nog op de nominatie voorkwam, was toe te schrij ven aan het conflict tussen Pv.d.A en dr. Kortenhorst, die na de decembercrisis van 1958 volgens de socialisten niet onpar tijdig genoeg als voorzitter zou zijn opge treden. Van de weeromstuit weerde de meerderheid toen een socialist uit het presidium. Het herstel van de goede ver houdingen werd wellicht gesymboliseerd door een spontane handdruk van mevrouw Stoffels aan de heer Bommer. Zou de gang van zaken ook een begin van toena dering tussen KVP en Pv.d.A betekenen? Herdenkingen Deze eerste vergadering in het nieuwe zittingsjaar was zoals reeds gemeld begonnen met de herdenking van prof. Gerbrandy en luitenant generaal Duymaer van Twist, beiden oud-lid der Kamer. Ook werd herdacht de omgekomen secretaris generaal der Verenigde Naties. Dag Ham- marskjoeld. In gevoelvolle woorden schet ste dr. Kortenhorst hun betekenis. Namens de regering sprak minister president prof De Quay. Hij wees erop, dat ons volk in prof. Gerbrandy een van zijn grote zonen heeft verloren en dat de dood van Hammarskjoeld een schok van De gemeenteraad van Nieuwer Amstel heeft zonder hoofdelijke stemming een voorstel van B. en W. aanvaard de naam van de gemeente te veranderen in Amstel veen, dit onder meer om verwarring te voorkomen. B. en W. hadden er in hun voorstel op gewezen dat de benaming Amstelveen in het maatschappelijk verkeer reeds vaak wordt gebruikt. Voorts merkten zij op dat van de 46.000 inwoners er 40.000 in de be bouwde kom Amstelveen wonen. Advertentie Bijzondere ■■■■■Mi Filmvoorstelling 12.000 jaar GELEDEN (onze voorvaderen in paradijse lijke staat). Concertgebouw - 's avonds 7 en 9 uur. ontroering door ons heen heeft doen gaan, mede gezien het tijdstip en de om standigheden waaronder hij is veronge lukt. De herdenkingen werden door allen staande aangeboord. Na een korte schorsing heeft vervolgens de minister van Financiën prof. Zijlstra de ontwerpen der algemene begrotings wetten alsmede de Miljoenennota aan de Kamer aangeboden. Het befaamde kof fertje met het opschrift „Derde dinsdag in september" deed hierbij weer dienst. De bewindsman hield een korte toe spraak over de financiële toestand. Een zware brand heeft gewoed in een in aanbouw zijnde graansilo van de coöpe ra tie Landbouwbelang in Helden (L.). Vrij wel al het houtwerk, dat zich nog om het gestorte beton bevond, ging door het vuur verloren. Dit was ongeveer zesduizend vierkante meter bekistingsmateriaal. Er wordt rekening mee gehouden, dat de wa pening in het beton door de hitte is gaan vervormen. Is dat het geval dan zal het gebouw, dat voor ongeveer de helft gereed was, moeten worden gesloopt. Het zou veertig meter hoog worden, zestig meter breed en enige tientallen meters diep. Hoe wel de schade niet bij benadering valt te zeggen, schat men deze toch wel op een paar honderdduizend gulden. De brandweer had veel tegenslag. Zij kon niet terstond gealarmeerd worden, omdat de grote sirene op het dak van het gemeentehuis, waarmede de vrijwillige brandweerlieden in geval van brand wor den opgeroepen, weigerde dienst te doen. Toen men daarop de brandweer van Venlo om assistentie verzocht, wilde deze wel komen mits de man, die om hulp verzocht, maar het afgesproken codewoord wilde vertellen. Aangezien de melder zulks niet wist te noemen, rukte de Venlose brand weer, conform de afspraak met de buiten gemeenten, niet uit. Tenslotte wist de brandweer van Helden toch het personeel bij elkaar te krijgen. Het vuur had intus sen echter zo'n omvang gekregen dat het een hopeloze taak was voor de brandweer lieden. Met grote inspanning slaagde men erin om het oude gedeelte van de opslag plaats, vlak tegen het nieuwe gedeelte, te redden. Het vuur was daar reeds op drie plaatsen doorgedrongen. Niet voorkomen kon echter worden dat het in aanbouw zijnde nieuwe gedeelte goeddeels verloren ging. In een ziekenhuis in Londen is op 71- jarige leeftijd overleden de Nederlandse luitenant-kolonel Pinto, die in dienst was van de Engelse contra-spionage tijdens de tweede wereldoorlog. Na de oorlog ging hij over naar de Nederlandse contra-spionage dienst. Generaal Eisenhower heeft hem eens de grootste veiligheidsexpert genoemd. Hij schreef vier boeken, drie over het „vangen van spionnen". Zijn ervaringen en memoires zijn vaak in Engelse televisie- en radio-uitzendingen verwerkt. Kolonel Pinto was ook een bridgespeler van internationale klasse. Hij heeft een grote particuliere dierentuin bezeten, die hij aan de Londense dierentuin heeft over gedaan. Sinds de eerste wereldoorlog heeft hij in Engeland gewoond. Het tweejarig zoontje van de familie J. van Delft in Katwijk aan de Rijn is tijdens het spelen in een zandsloot bij de ouder lijke woning te water geraakt en verdron ken. Enige voorbijgangers, die het ongeval zagen gebeuren, sprongen onmiddellijk in het water en brachten het drenkelingetje op de kant. De pogingen de levensgeesten op te wekken hadden echter geen resultaat. Op het Scheveningse strank bij de Dui- velandsestraat is het lichaam aangespoeld van de achtjarige J. Th. Verhaar. De jon gen was zaterdagmiddag bij het zwemmen verdronken. c Grote Kerk: donderdag 15 u.: orgelcon cert door Pie+ Kee. Minerva Theater: vandaag 20.15 u.: Play house International met „We're in Dutch again", een komedie-revue met Bill Whit- taker, Mimi Law- Rob van Reijn, Jackie Alne, Denny Ford, Roslyn de Winter, Louis Dusee en Ellen Craamer. BIOSCOPEN Cinema Palace: 14, 19 en 21.15 u.: „De schaduw", 18 j. Frans Halstheater: 14, 19 en 21.15 u.: „Suzanne", 18 j. Lido Theater: 14, 19 en 21.15 u.: „Jonge liefde, grote gevaren". Luxor Theater: 14, 19 en 21.15 u.: „Prince of pirates". 1" j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Waterloo-bridge", 18 j. Minerva Theater: donderdag 20.15 u.: „Green Mansions", 14 j! Rembrandt Theater: 14, 19 en 21.15 u.: „De getekende", 18 j. Roxy Theater: 14.30, 19 en 21.15 u.: „Ge vangenen van het oerwoud", 14 j. Studio Theater: 14.15, 19 en 21.15 u.: „Het zevende zegel", 18 j. Theater Monopoie (Zandvoort): 20 u.: ,<Wenn die Glocken heil -erklingen", a.l. TENTOONSTELLINGEN Vishal: Tot 11 okt. expositie van teke ningen en aquarellen van Herman Kruy- der; 10-17, zondag 13-17 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 1 okt. expositie van schilderijen en reisschetsen van Peter van Braken en Finse handweef kunst van Laura Karpikaivo Tamminen: 10-17 u., zondag 14-17 u. Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland): Tot 1 okt. expositie van werken van J. J. Doeser; 9-17 u., ma., wo. en vr. ook 10-20 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein: Tot 1 okt. expositie van teke ningen van Poppe Damave: 1022 u. (ook zondag). (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 15 sept.) WOENSDAG 20 SEPTEMBER City-theater, 20 u.: ..Tarzan, de gewel dige". Rex-theater, 20 u.: „1000 sterren schit teren". Felison, Heidestraat 45, 1921 u.: Ten toonstelling „Met pers en tekenstift". DONDERDAG 21 SEPTEMBER City-theater, 20 u.: „Gaslicht". Rex-tehater, 20 u.: „1000 sterren schit teren". Felison, Heidestraat 45, 1921 u.: Ten toonstelling „Met pers en tekenstift". Pieter Vermeulenmuseum. Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30. WOENSDAG 20 SEPTEMBER Luxor Theater: 18.45 en 21.15 u.: „Some like it hot". Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Lady Chatterley's minnaar". Rooswyk, 20 u.: Showavond met Jan Blaaser, Jo p Doderer en Sacha Denisent. Zeestraat 101, tot 20.30 u.: Expositie mevrouw G. VisVisser. DONDERDAG 21 SEPTEMBER Luxor Theater, 18.45 en 21.15 u.: „Some like it hot". Zeestraat 101, 1120.30 u.: Laatste dag expositie mevrouw G. VisVisser. WOENSDAG 20 SEPTEMBER Maranatha, 20 u.: Concert Kunstmaand- orkest. De Amerikaanse minister van Arbeid, Arthur J. Goldberg, die gisteren met zijn vrouw voor een driedaags verblijf in ons land arriveerde, heeft 's middags een be' zoek gebracht aan het Anne Frank-Huis in Amsterdam. De minister legde een krans in een der bovenvertrekken van het Ach terhuis namens president Kennedy. Daar bij las hij de brief voor, waarin de pre sident hem dit verzocht. De brief luidde: „Wilt u tijdens uw bezoek aan Amster dam namens mij een krans leggen in het Anne Frankhuis om de duurzame sympa thie en steun van het Amerikaanse volk jegens allen die de vrijheid nastreven te vertolken. Van de zeer velen die in de loop der jaren in tijden van nood en lij den, hebben gepleit voor de menselijke waardigheid, waren geen woorden overtui gender dan die van Anne Frank. Twee jaar lang waren de jeugdige An ne en haar familie in het achterhuis van dit gebouw, dat nu haar naam draagt, on dergedoken om aan de vervolging der na zi's te ontkomen. Toen ten slotte de mee dogenloze klop op de deur kwam, had An ne met haar dagboek de wereld een ge schenk gegeven dat haar vijanden zou overleven. Haar woorden, geschreven onder de druk van een monsterlijke tirannie, zijn thans, nu miljoenen in vreze voor een der gelijke tirannie leven, van bijzondere be tekenis. Anne's liefde voor het leven, haar menselijkheid en haar grootse verwachtin gen vormen een lichtstraal voor hen, wier leven verduisterd wordt door het streven naar macht waardoor hun wederom het recht op leven in vrede, in verdraagzaam heid en vrijheid wordt ontroofd. Het is inderdaad een geschenk voor de gehele mensheid 'om van dit opgroeiende meisje deze grootste aller waarheden te ontvangen, dat naarmate de mens zich verheft boven het redeloze dier, vriende lijkheid en liefde de ware scheppers van de geschiedenis zijn. Zoals Anne heeft gezegd :„Wij moeten naar de hemel opzien, geloven en werken, zodat alles zich ten goede zal keren en ook deze wreedheid een einde zal nemen en vrede en rust weer zullen terugkeren". Advertentie vanaf 7765.incl. kachel Werkplaats en kantnor: Jansweg 915 Showroom Houtplein 24 Haarlem Telefoon 1.4.1.2.5 Naar de Rotterdamse politie pas thans bekend maakt, heeft zaterdagavond een 23-jarige bewoner van de Maasstad, af komstig uit Utrecht zich letterlijk doodge- dronken. De jongeman ging in een café in het oostelijk stadsdeel een weddenschap aan dat hij achter elkaar 15 glazen cognac zou kunnen drinken. Na het veertiende glas werd hij onwel. Vrienden brachten hem naar huis en riepen een dokter, die on middellijke overbrenging naar een hospi taal noodzakelijk achtte. Tijdens het trans port daarheen is de man gestorven. Minister De Pous kondigt -de volgende wetsontwerpen aan voor het ingetreden zittingsjaar der Tweede Kamer: een over gangsregeling inzake de wederverkoop van brood; wijziging van de vestigingswet be drijven 1954; nieuwe regelen omtrent de Kamers van Koophandel en Fabrieken. In snelle vaart, slechts onderbroken door een kort oponthoud op de Prinse gracht, heeft het koninklijke gezin gister middag een rijtoer door Den Haag ge maakt. Om even over half vier vertrok de stoet van het Huis ten Bosch. Vóór half vijf was- men daar al weer terug na een tocht door de stad. Overal langs de route stonden duizen den en nog eens duizenden mensen, kin deren met vlaggetjes meestal op de voor ste twee rijen, daarachter vrijwel overal drie, vier rijen volwassenen. De Koning in en de Prins reden in de eerste open met vier paarden bespannen rode lan dauer, de vier prinsessen in de tweede. Op de Prinsegracht hield de stoet enke le minuten stil voor het Hofje van Nieuw koop, dat juist op deze dag 300 jaar be stond. Daarom mochten enkele bewoon sters de Koningin en de prinsessen bloe men aanbieden. De Koningin kreeg een boeket oranje anjers met gele rozen. Ook de prinsessen kregen gele rozen, met uit zondering van Marijke. „Dank u wel' zeiden de prinsessen. Maar voor Marijke was er geen reden om te bedanken. Men Met ingang van 1 januari 1962 zal bij het ministerie van Sociale Zaken en Volksge zondheid een inspectie voor de milieu hygiëne worden ingesteld, waarvan het ar beidsgebied onder meer het vraagstuk der luchtverontreiniging zal omvatten. Verder is interdepartementaal overleg in voorbe reiding over het instellen van een Raad inzake de Luchtverontreiniging. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft dit aan het Landbouw schap meegedeeld in antwoord op een adres, waarin de verontreiniging van de atmosfeer een ernstige bedreiging van geestelijke en lichamelijke volksgezond heid en een bron van materiële schade werd genoemd, speciaal voor land- en tuinbouw. Advertentie Kunstmest voor Kamerplanten 65 °Jo -100 grs. 65 ets. Prinses Margriet heeft gisteren voor de eerste keer officieel de opening van de nieuwe zitting der Staten-generaal in de Ridderzaal bijgewoond. Hier ziet men haar in de calèche, waarin zij met haar zusters Beatrix en Irene naar de Ridderzaal reed. had namelijk gedacht dat zij in het eerste rijtuig zou zitten bij haar ouders. En daar om stond de 79-jarige mej. Bol daar ver loren in de drukte met haar gele rozen, zonder dat zij bij Marijke kon komen. Auto ten geschenke Na terugkeer van de rijtoer heeft de president van de raad van bestuur van Van Doorne's Automobielfabriek, dr. H. van Doorne, in de tuin van het paleis Huis ten Bosch de eerste van de band geko men „Daffodil" aan het koninklijk gezin aangeboden. De heer Van Doorne over handigde de Koningin het contactsleuteltje en een bouquet narcissen, afkomstig uit Zuid-Afrika en daar getrokken van Neder landse bollen. Na de aanbieding reden Prins Bernhard en Prinses Irene een rond je met de nieuwe auto. De wagen zal ge stationeerd worden in de garage bij pa leis Soestdijk voor algemeen gebruik van de leden van het koninklijk gezin. Hij draagt het nummer AA-21. Dank zij de oplettendheid van enige militairen heeft de Naardense politie, in samenwerking met de Amsterdamse recherche, enige inbrekers kunnen arresteren. De militairen, gelegerd in Naarden tegenover het industrieterrein, hoorden 's avonds laat gerinkel van glas scherven. Zij zagen een man weglopen en waarschuwden de politie. De politie kon hierdoor een 24-jarige Amersfoorter en een 22-jarige Amsterdammer aanhouden. Het bleek dat in een fabriek op het indus trieterrein het gehele kantoormeubilair was vernield en de deur van de directie kamer ingeslagen. De schade was groter dan de buit. Deze bedroeg slechts 3, De Amsterdamse politie heeft daarna nog een 23-jarige Amsterdammer aangehouden, die bekende dat hij inbraken had gepleegd in Bussum- Naarden, Hilversum en Huizen, fn Naarden wist hij een buit van 10.000 te veroveren. Hij was de derde man, die was weggelopen. De woorden „Paardenslager" of „Paar- denvlees" zullen op de winkelruiten moe ten worden geschilderd van alle slagers of detaillisten in vlees, die paardenvlees in voorraad hebben. Daarover zijn de paar denslagers, verenigd in de Nederlandse Bond van Paardenslagers, het eens. Zij spraken zich daarover uit, op verzoek van het Bedrijfschap Slagersbedrijf, in hun al gemene ledenvergadering, die in Scheve ningen is gehouden. In samenwerking met het Produktschap voor Vee en Vlees bereidt dit bedrijf schap een landelijke verordening voor, waarbij het iedere slager onmogelijk wordt paardenvlees te verkopen zonder dat hij dit duidelijk op zijn etalage-ramen laat uitkomen. Hoewel in vele gemeenten een dergelij ke plaatselijke verordening reeds geldt zijn er tal van plaatsen waar het de sla gers vrijstaat ook paardenvlees te verko pen zonder dat zij dit annonceren. Dit geeft aanleiding tot misleiding van de con sumenten en tot oneerlijke concurrentie van de paardenslagers, die af en toe in een benarde voorraadpositie zitten. Ondanks de invoer van 20.000 paarden, de binnen landse slacht van 33.000 paarden en de import van 120 ton geslacht vlees, dreig de vorig jaar de bevoorrading van de sla gers spaak te lopen. De paardenslagers, die een geheel eigen clièntele hebben, zien met leden ogen een deel van de voorraad verdwijnen naar col lega's, die voornamelijk rundvlees verhan delen. maar die af en toe een graantje meepikken van de goedkopere voorraden paardenvlees. De landelijke verordening, waarvoor zowel de minister van Landbouw en Visse rij als de minister van Economische Za ken bun goedkeuringen nog moeten geven zal behalve voor de slagers ook gelden voor de detaillisten in vlees- en vleeswa ren. Een landelijke verordening, waarbij het de industrie wordt verboden paarden vlees in voorraad te hebben is reeds van kracht. -K -> -, r-- Vanmorgen om half twaalf zijn negen kleine Engelse oorlogsschepen in IJmuiden binnengelopei Zij maken deel uit van een eenheid die deelneemt aan een grote oefe ning in NATO-verband in de Noordzee Een aantal van deze oorlogsschepen heeft ligplaats gekozen bij de Hoogovens en de andere oorlogsbodems zijn gemeerd in de haringhaven. De schepen zullen een week in IJmuiden zijn- maar af en toe zullen één of meer uitvaren voor de oefening. Advertentie pmfliiinmmiMtimHfHtiiiHtnMfmmiHHHHfHmmmMmiimmin 1 „Wat zagen m'n emaille I pannen er uit - 'k wist niet 1 hoe ik ze weer schoon moest I krijgen Tot opeens: een 1 idee! Wat water met Glorine 1 1 bleekwater in de pannen. I Tijdje laten staan. En óf 1 dat hielp!" Bruine aanslag, 1 aangebrande korsten weg zonder moeite dank zij 1 I Glorine. En zo'n fles kost I I maar 23 centI «iwniii Als hoogtepunt van een herdenking van de luchtlandingen in 1944, welke gisteren op de Ginkelse heide bij Ede plaatshad, zijn 94 parachutisten geland- De parachu tisten waren 's morgens in Engeland op gestegen en vervolgens op het vliegveld Deelen geland, vanwaar zij met toestellen van het type Beverley en Hastings naar de Ginkelse heide vertrokken. Het waren 64 leden van het tiende bataljon val schermjagers van de Engelse territoriale troepen, voorts zes Britse veteranen die de historische strijd om Arnhem hebben mee gemaakt en een eenheid van 24 parachu tisten, die een oefenvlucht maakte. De val scherm jagers werden uitgeworpen boven hetzelfde gebied dat in 1944 was aangewe zen als landingsterrein tijdens de slag om Arnhem. Na de landing begaven de parachutis ten zich naar het Airborne monument, waar een korte herdenkingsplechtigheid werd gehouden. Onder de aanwezigen be vonden zich onder meer de Engelse gene- raal-majoor John D. Frost, onder wiens leiding de Rijnbrug in Arnhem op de Duit sers veroverd werd en die er geruime tijd in slaagde haar te behouden, voorts gene raal Sir Gerald Lathbury, vele Britse oud strijders, nabestaanden van in de slag om Arnhem gevallen militairen, leden van het Voormalig Verzet en gastheren van onder gedoken parachutisten. Burgemeester H. M. Oldenhof van Ede sprak een kort her denkingswoord, waarin hij de nagedachte nis van de gevallenen eerde. De plechtigheid werd besloten met het blazen van de „Last Post". Gratie voor Nederlander. De regering van de Australische staat Melbourne heeft de Nederlandse schilder M. G. v. A. die op 1 juli van dit jaar wegens moord op zijn vrouw ter dood wes veroordeeld gratie verleend. De 25-jarige Van A. zal 44 jaar in de gevangenis moeten doorbrengen. De Nederlander had de moord op zijn echtge note in februari van dit jaar gepleegd. Zij werd indertijd in een ondiepe greppel ge vonden. Het bleek dat zij was overleden aan verscheidene steekwonden. Drogistenbeurs. De burgemeester van Hilversum heeft de internationale drogis tenbeurs „Indro 3" in de Expohal officieel geopend. De burgemeester zei onder meer dat het aantal drogisten in 1955 4.643 be droeg. In 1961 waren er nog 3.773. De bur gemeester besloot zijn speech met de uit roep: „Laat nooit het Latijn verdwijnen, want dat is zo heerlijk mysterieus bij de verkoop". Na de opening heeft de burge meester in een oude auto, een Daimler van 1906. langs de stands gereden. Vermist echtpaar gevonden. Twee Londense bergbeklimmers hebben op het eiland Skye in Schotland een Nederlands echtpaar teruggevonden dat vermist werd. Het echtpaar, afkomstig uit Rotterdam, had de nacht onder een róts doorgebracht. Vijftig politieagenten, streekbewoners en kampeerders waren 's morgens in regen en mist naar hen gaan zoeken. Later is een groepje ervaren bergbeklimmers op zoek gegaan. De twee Londense alpinisten vonden het echtpaar. Eredoctoraat. De universiteit van Pa rijs, de Sorbonne, heeft aan prof. dr. W. O. Burgers, hoogleraar aan de technische hogeschool te Delft, het eredoctoraat ver leend. De erepromotie zal geschieden op 16 november in Parijs. Mobiele verkeersschool. De burge meester van Leeuwarden heeft een mo biele jeugdverkeersschool in gebruik ge steld. Deze mobiele jeugdverkeersschool is één van de vijf, welke door de Shell aan het Verbond voor Veilig Verkeer ge schonken is. Zij zal tot 10 oktober in Leeuwarden staan, waar alle leerlingen van de vijfde en zesde klassen der lagere scholen praktische verkeerslessen zullen krijgen. De verkeersschool zal dan andere plaatsen gaan bezoeken. Buit van 7.500. Tot nu toe nog on bekende daders hebben ingebroken in het hulppostkantoor te Reuver (L.). Er werden twee geldtrommels ontvreemd, waarin voor een waarde van ongeveer f 7.500 aan contanten en zegels was opgeborgen. Advertentie in 30 seconden bedwongen. Zelfs de hevigste astma-aanval kan ogen blikkelijk bedwongen worden door het ge bruik van één enkel Adozo-tablet. De won derbaarlijke samenstelling van de Adozo- tabletten maakt, dat één tablet onmiddellijk verlichting brengt. Adozo is van onschatbare waarde tegen dag- of^ nacht-astma en slaagt veelal, waar andere middelen faalden. Neem de proef. Bij apothekers en drogisten. lillliniiilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllin Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl in het zuiden en oosten van En geland en in het westen van Frankrijk het weer wordt verstoord door kleine depres sies blijft het weer in een groot deel van West-Europa onder invloed van een hoge- drukgebied. waarvan het centrum boven Scandinavië ligt. Het storingsgebied breidt zich langzaam in oostelijke richting uit. In verband daarmee blijft in ons land de kans op een bui aanwezig. Bovendien zal er zich de komende nacht op tamelijk uitgebreide schaal mist vormen, die morgen op enkele plaatsen hardnekkig kan zijn. Overigens blijft de temperatuur nog ver boven nor maal. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen M O w K g binnen- en buitenland. Neerslag, laatste 24 uur. I 4. 2 Den Helder onbewolkt no 25 0 Ypenburg mist 28 0 Vlissingen onbewolkt nw 27 0 Eelde onbewolkt ozo 26 0 De Bilt mist windst. 28 0 Twente onbewolkt zo 28 0 Eindhoven mist windst. 30 0 Zd-Limburg. onbewolkt wzw 30 0 Helsinki onbewolkt no 15 0 Stockholm onbewolkt nno 17 0 Oslo onbewolkt windst. 19 0 Kopenhagen onbewolkt ozo 18 0 Aberdeen zwaar bew w 25 0 Londen regen zzw 25 0,3 Amsterdam onbewolkt windst. 26 0 Brussel onbewolkt w 29 0 Luxemburg onbewolkt nno 28 0 Parijs licht bew nw 28 0 Bordeaux zwaar bew nno 23 1 Grenoble onbewolkt windst. 30 0 Nice onbewolkt n 28 0 Berlijn onbewolkt 0 22 0 Frankfort onbewolkt nno 29 0 München onbewolkt O 26 0 Zürich mist windst. 27 0 Genève mist windst. 27 0 Locarno ""bewolkt windst. 27 0 Wenen onbewolkt 28 0 Innsbruck mist windst. 29 0 Belgrado onbewolkt windst. 0 Rome onbewolkt windst. 32 0 Ajaccio onbewolkt ono 30 0 Madrid onbewolkt winds.t 0 Mallorca licht bew. nw 31 0 Lissabon onbewolkt windst. 25 0 Donderdag 21 september Zon op 6 23 uur, onder 18.42 uur. Maan op 17.23 uur, onder 2.01 uur. Maanstanden 24 sept. 12.34 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 20 september Hoog water 11.45 en uur. Laag water 6.44 en 19.24 uur. Donderdag 21 september Hoog water 0.26 en 13.05 uur. Laag water 8.18 en 20.50 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2