r Dr. Adenauer formateur UW LIPPEN: IK BEN CRITISCH DAAROM KOOP IK LINNEN..! Constitutionele knoop in Frankrijk doorgehakt Spaak hoopvol en bemoedigend na zijn gesprek met Kroesjtsjev Generaal Clay stormachtig in West-Berlijn verwelkomd KAUWGOM WERELDNIEUWS Van dag tot dag Strauss en de liberaal Mende wensen minister Erhard als bondskanselier Raad van Europa en Europees Parlement vergaderen samen Kabinet-K aramanlis van Griekenland afgetreden Moch verlaat UNO uit protest tegen De Gaulle ^^raatótoel Op de i» WOENSDAG 2 0 SEPTEMBER 1961 DRAAISTÏFT 2.95-1.45 NAGELLAK 1.85 -1.45 Jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wijck overleden Geen motie van wantrouwen buiten normale zitting Reynaud verwacht moeilijke onderhandelingen Onverbiddelijk Oostduits optreden bij provocaties Floris Flaneur Uit sommige kringen, voornamelijk die der georganiseerde pacifisten, hebben ons protesten bereikt tegen een door ons op donderdag 14 dezer gepubliceerde beschou wing onder de titel „Onwezenlijk", die blijkbaar niet is opgevat zoals zij bedoeld was. Ter verduidelijking mogen wij daar om nog eens wijzen op het feit, dat onze opmerkingen in de eerste plaats gericht waren op het signaleren van een misver stand, dat zowel voor de tegenstanders van de atoombom als voor hen, die ont wapening in algemene zin voorstaan, grote gevaren inhoudt. Het misverstand namelijk, dat de wereld zou zijn gered wanneer de grote mogend heden zouden overeenkomen, de kernwa pens af te schaffen. Zowel de actie van Lord Russell in Engeland als de Neder landse Anti-Atoombom-Actie hamert voort durend op de eis tot afschaffing van de atoombom. Gesteld dat deze eis zou wor den ingewilligd en de mogendheden een akkoord zouden tekenen tot het niet ge bruiken van het kernwapen, dan zouden de luide kreten verstommen en de genoemde acties een zachte dood sterven, aangezien hun doel bereikt mocht heten. Terwijl een dergelijke toestand juist enorm veel grotere gevaren voor de mens heid inhouden, aangezien de oorlog met conventionele wapenen dan gemakkelijker zou kunnen uitbreken en ondanks alle af spraken toch in een kernoorlog zou ont aarden. De voorstanders van ontwapening hebben gedurende de gehele achter ons liggende geschiedenis nul op het request gekregen en telkens weer werden zij heftig gedes illusioneerd door de mislukking van vre desonderhandelingen en het uitbreken van nieuwe oorlogen. Die situatie is echter ver anderd. Er ligt thans een gerede kans voor pacifisten om hun ideaal verwezenlijkt te zien, doch die kans danken zij uitsluitend aan het feit dat de oorlog zich door de vervaardiging van de atoombom heeft ont wikkeld tot een onbruikbaar en onefficiënt middel, dat zowel vriend als vijand in zijn verderfelijke gevolgen zal meeslepen naar de ondergang. Dit feit is tot de machthebbers doorge drongen en in wezen is het dus de kern- bóm, die een halt heeft toegeroepen aan de traditie om naar de oorlog te grijpen als afdoend middel om nationale aspiraties te bevredigen. Dat deze toestand gevaarlijk en onbere kenbaar is, zal niemand willen ontkennen. Wij trokken een vergelijking met een dren keling, die zich boven het water moet hou den aan een drijvende zeemijn. En wij trokken die vergelijking niet in de genoeg lijke stemming van „zo is het goed." Als de pacifisten die drenkeling willen redden, zullen zij niet kunnen volstaan met hem de zeemijn uit de handen te rukken, doch zij zullen moeten eisen dat hij op het droge worde gebracht. Op het droge betekent: vrij van oorlogsvrees, óók met betrekking tot de conventionele oorlog. De strijd te gen de kernbom moet dus in feite worden beschouwd als de strijd tegen de oorlog in het algemeen. Maar dit wordt niet duide lijk genoeg gesteld, noch door Lord Rus sell, noch door de benaming „Anti-Atoom bom-Actie". Het gevaar dat de gehele mensheid door een eventuele kernoorlog naar de vernietiging zal worden geleid mo ge dan als propagandaleuze inspirafciever werken op grote massa's beïnvloedbare mensen, het is niet een juiste weergave van de basis, waarop de pacifistische strijd moet worden gevoerd. Die basis is „af schaffing van de oorlog in welke vorm ook." Het verwijt uit pacifistische kring dat deze redenering zou worden gevoerd door „voorstanders van de atoombom", om de weerzin tegen dit wapen te verminderen, is omkeerbaar. Wij zouden ons kunnen voorstellen dat de afspraak tot afschaf fing van de kernbom de „voorstanders van dit wapen wie dat danook mogen zijn! juist eerder de gelegenheid zou bieden het kernwapen in noodgevallen toch te gebruiken, nadat de mensheid de valse illusie was aangepraat dat een oorlog zon der kernbommen zal worden gevoerd, waarvoor zij niet eens zo heel erg bang behoeft te zijn. Advertentie In de leeftijd van 70 jaar is te Doorn plotseling overleden jhr. mr. J. M. M van Asch van Wijck, oudlid van de Haagse gemeenteraad en lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. De heer Van Asch van Wijck, die zich in Den Haag onder meer op charitatief terrein bewoog, was onder meer algemeen voorzitter van de vereniging Nederland- Oostenrijk. (Van onze correspondent) BONN Wie had gedacht dat de 85-ja- rige bondskanselier Adenauer zich na de verkiezingen, eindelijk zou terugtrekken op zijn landhuis in Rhöndorff aan de Rijn, komt bedrogen uit. De eeuwig jeugdige heeft gisteren kans gezien een opdracht tot formatie van een nieuwe regering los te krijgen van de net gekozen fracties van de Christen-Democratische Unie en de Christelijk-Sociale Unie, de twee partijen die in het Westduitse politieke leven als broer en zuster optreden. Adenauer gaat dus weer aan de slag. Hij wordt in zijn werk bijgestaan door een college van twaalf, waarin ook de minister van Econo mische Zaken Erhard, de man die algemeen als de toekomstige opvolger van Ade nauer wordt beschouwd, zitting heeft. Of Adenauer, ondanks de steun van dit col lege, succes zal hebben met zijn forma tiepoging, is nog een open vraag. Twee feiten spreken daar tegen. In de eerste plaats het feit, dat de liberale par tij-voorzitter Mende gisteren op een druk bezochte persconferentie met nadruk ver klaarde, dat zijn partij wel voelt voor een coalitie met de christen-democraten onder Erhard, maar dat hij er niet over denkt in zee te gaan met Adenauer. Dat kan tactiek van Mende zijn, om meer minis terszetels in de wacht te slepen, maar zijn betoog klonk overtuigend. Hij ging zelfs zo ver dat hij ook een tussenregering- Adenauer onaanvaardbaar noemde. Overi gens verwierp Mende, trouw aan zijn uit spraken tijdens de verkiezingscampagne, eveneens een coalitie met de socialisten. Een tweede feit, dat Adenauers kansen beperkt, is wel de stellige verklaring van minister van Defensie Strauss, de voor zitter van de Beierse Christen-Sociale Unie dat Erhard de nieuwe bondskanselier STRAATSBURG Het Britse, Deense en Ierse besluit om met de Europese Eco nomische Gemeenschap over toetreding te gaan onderhandelen, vormt de hoofdscho tel van de jaarlijkse monstervergadering van parlementsleden uit de vrije Europe se landen, een gemeenschappelijke ver gadering van de raadgevende vergade ring van de Raad van Europa met het Europese Parlement, die gisteren in Straatsburg is begonnen. Het debat van twee dagen wordt bijgewoond door een 280 afgevaardigden uit zestien landen, on der wie voor het eerst afgevaardigden uit Cyprus. De Nederlandse socialistische senator P. J. Kapteijn hield zijn Britse col lega's voor, dat een land in de huidige we reld van steeds grotere internationale af hankelijkheid zijn nationale souvereiniteit steeds meer ziet afbrokkelen. Alleen door samengaan in een nieuwe, grotere een heid kan dat verlies aan nationale soeve reiniteit weer ongedaan worden gemaakt. Hij vertrouwde overigens op het veel ge roemde pragmatische denken van de Britse politici. Zolang de Britten ge loofden. dat de E.E.G. niet zou slagen, hielden ze zich er buiten. Maar nu de E.E.G. duidelijk is geslaagd en zich steeds krachtiger ontwikkelt, passen ze zich rus tig aan. Zo zal het ook wel gaan als te zijner tijd de federale gedachte echt reëel wordt. moet worden. Gezien het feit dat Strauss' CSU zich bij de verkiezingen zoveel beter heeft gehouden dan Adenauers CDU moet aan deze opmerking veel waarde gege ven worden. Het betekent voor Adenauer een schot in de rug. Er is waarschijnlijk echter nog meer nodig om Adenauer bui ten de macht te sluiten. Wie weet krijgen de socialisten tenslot te toch nog een kans als een liberaal- christen-democratische coalitie mislukt. Willy Brandt hoopt vooral op een natio naal kabinet. Grootmoedig heeft hij zelfs al laten weten dat hij voor „een belang rijke ministerspost" in een dergelijk ka binet zijn Westberlijnse burgemeesterschap zal opgeven. Dat betekent een ontwikke ling in Brandts politieke denken. Tot nu toe wilde hij de post in het Berlijnse Schöneberger Rathaus alleen verruilen voor de baan van bondskanselier. Advertentie Erpressfes: Yeka BerreHy Dit merk is uw garantie (LINNEN HEEFT ALLÉÉN VOORDELEN (Van onze correspondent) PARIJS De voorzitter van Frankrijks Nationale Vergadering, de Gaullist Jac ques Chaban-Delmas, heeft gisteren de constitutionele knoop doorgehakt over de vraag of het parlement het recht heeft tij dens de onbeperkte bevoegdheden, die de president der republiek zich middels arti kel 16 van de grondwet had toegekend, de regering met een censuurmotie te bedrei gen of ten val te brengen. Chaban-Delmas heeft een waar Salomo's oordeel geveld door de kamer dat recht op dit ogenblik tijdens de vervroegde zittingen te verbie den, doch toe te kennen gedurende de nor male zittingsperiode, die op 3 oktober be gint. De Kamerpresident motiveert zijn beslis sing met een beroep op een verklaring van het staatshoofd, dat hij zich het monopo lie toekent de grondwet te interpreteren en dat in een recente boodschap het parle ment het recht nadrukkelijk reserveerde de regering ook onder het bewind van ar tikel 16 te blijven controleren. Dat recht zou echter buiten de normale zittingsperio de weer op non-actief zijn gesteld. Open vraag Met deze politiek vernuftige oplossing van een gecompliceerde constitutionele kwestie is intussen nog altijd geen klaar heid geschapen in de vraag wat er gebeu ren moet indien het parlement de regering inderdaad in minderheid zou brengen en dus zou dwingen af te treden. Merkwaar digerwijze onttrekt het artikel 16 van de grondwet het staatshoofd namelijk van zijn normale bevoegdheid de Kamers te ont binden. Niettemin heeft de president der republiek meermalen duidelijk te kennen gegeven de volksvertegenwoordiging naar huis te zullen sturen, zodra ze de regering ten val zou hebben gebracht. Om dit twee de obstakel op te heffen, zou het staats hoofd bij, of voor, de indiening van een motie van wantrouwen dus eerst tijdelijk afstand van het fameuze artikel 16 moe ten doen. Of president De Gaulle dit voor nemen inderdaad overweegt, is niet be kend, doch evenmin nog acuut. In een speciaal communiqué hebben de socialisten en de radicalen, die tezamen de motie van censuur hebben onderte kend, gisteren echter al met kracht gepro testeerd tegen de beslissing van de Ka merpresident, die ze in flagrante strijd achten met geest en letter van de grond wet. MOSKOU, (UPI) De Belgische minis ter van Buitenlandse Zaken, Paul-Henri Spaak, heeft over zijn bespi-ekingen met premier Kroesjtsjev gezegd dat hij „hoop vol en bemoedigend" gestemd is, aldus heeft een,zegsman van de Belgische am bassade in Moskou meegedeeld. Volgens de zegsman was de minister „zeer geïnteresseerd" in wat Kroesjtsjev had gezegd en had hij te kennen gegeven dat de Russische premier „enkele nieu we elementen" had gevoegd aan het con flict tussen Oost en West over Berlijn. De Belgische zegsman zei het moge lijk te achten dat Spaak voor het week einde naar Parijs zou gaan om aan de raad van de NAVO verslag uit te bren gen. In een officieel Russisch-Belgisch com muniqué wordt gezegd dat beide mannen internationale betrekkingen en gemeen schappelijke kwesties hebben besproken. De zegsman zei echter dat de Duitse kwes tie het voornaamste onderwerp van ge sprek vormde. Spaak en Kroesjtsjev spraken drie uur met elkaar op Kroesjtsjevs bureau in het Kremlin en vervolgens twee uur lang tij dens het middagmaal in hetzelfde gebouw. Spaak was bij de besprekingen verge zeld door de Belgische ambassadeur in Moskou, de permanente afgevaardigde van België bij de NAVO, De Staercke, en an dere Belgische functionarissen. Aan Rus- Spaak hoopvol en bemoedigend na sische zijde nam onder andere de eerste ATHENE (Reuter) De Griekse pre mier Karamanlis heeft meegedeeld dat hij vandaag het ontslag van zijn regering zal indienen en Koning Paul zal verzoeken op 29 oktober verkiezingen te laten houden. Naar verluidt acht Karamanlis het met het oog op de internationale toestand noodza kelijk dat Griekenland een stabiele rege ring heeft en dat het volk opnieuw wordt geraadpleegd. Karamanlis volgde in oktober 1955 maar schalk Papagos op. Zijn Nationale Unie behaalde bij de verkiezingen van 1956 en 1958 een overwinning, en Karamanlis ambtstermijn loopt pas in 1962 af. De drie grootste partijen hebben aangekondigd dat zij voor de verkiezingen een coalitie zul len vormen. vice-minister van Buitenlandse Zaken. Va- sily Koeznetsow, aan de besprekingen deel PARIJS, (AFP) De Franse oud-pre mier Paul Reynaud is dinsdag van zijn bezoek aan Moskou in Parijs terugge keerd. Op het vliegveld Le Bourget ver klaarde hij: „Voor mijn vertrek naar Moskou had ik de overtuiging, dat er wei nig kans was een oorlog te voorkomen, gezien het scherpe conflict over Berlijn tussen Oost en West. Na mijn uitzonder lijk lange gesprek met Kroesjtsjev heb *k echter hoop, dat er na besprekingen, wel ke lang en moeilijk zullen zijn, een ak koord kan worden bereikt. Ik hoop dat het onderhoud, dat voor mij uiterst interes sant was, niet nutteloos zal zijn", aldus de Franse socialist. PARIJS (UPI) De Franse UNO-afge- vaardigde oud-minister Jules Moch, heeft tegenover de pers in Parijs meegedeeld, dat hij Frankrijk niet langer in de UNO wil vertegenwoordigen. Moch baseerde zijn be sluit op uitlatingen die president De Gaul le zich op zijn jongste persconferentie aan het adres van de UNO heeft veroor loofd. Volgens Moch neemt De Gaulle de UNO niet ernstg, en weigerde hij Frank rijks standpunt te verdedigen toen de kwes tie Bizerta in de UNO ter sprake kwam. (Van onze correspondent) BONN Stormachtig heeft de Westber lijnse bevolking de Amerikaanse generaal Clay gisteren begroet bij zijn aankomst op het vliegveld Tempelhof. Clay is door pre sident Kennedy als speciale ambassadeur ar West-Berlijn gezonden. Hij organi seerde in 1948, als militair gouverneur van Duitsland, de luchtbrug en brak daar mee de Russische blokkade van West-Ber lijn. x De generaal zei in een korte toespraak dat hij speciaal naar Duitsland was gezon den om het Amerikaanse belang bij het wel en wee en de toekomst van West-Ber lijn te demonstreren. Mijn land staat er voor in dat Berlijn en zijn bevolking vrij zullen zijn, aldus Clay. De generaal kwam in Berlijn aan na een bezoek aan Bonn. Op zijn reis door een van de luchtcorri- dors had zijn toestel last van opdringerig heid van enige Russische straaljagers, die om Clay's vliegtuig heen cirkelden en blijk gaven van een ongezonde belangstelling. Ook andere verkeersvliegtuigen, die giste ren van de bondsrepubliek naar West-Ber lijn vlogen, werden door Russische straal jagers benaderd. In Bonn sprak generaal Clay uitvoerig met bondskanselier Adenauer en de minis ter van Buitenlandse Zaken, Von Brentano. Volgens welingelichte kringen ging men vooral diep in op de mogelijkheid in West- Berlijn zekere internationale organisaties en instellingen te vestigen. Men zou daar bij gedacht hebben aan de ontwikkeling van West-Berlijn tot een internationaal centrum van economisch en cultureel le ven. Waarschuwing BERLIJN (Reuter) Het Oostduitse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft gewaarschuwd, dat de Oostduitse troepen aan de Berlijnse sectorgrens bevel gekre gen hebben, „onverbiddelijk" op te treden tegen provocaties van Westberlijnse kant. In de verklaring, die door het Oostduitse persbureau ADN is gepubliceerd, wordt nog gezegd, dat het aantal provocaties van Westberlijnse zijde toegenomen is. Grens verdedigingswerken waren op verschei dene plaatsen beschadigd en Oostduitse strijdkrachten waren beschoten en met stenen bekogeld. (UPI) De Westberlijnse politie heeft bekendgemaakt dat tenminste twintig in woners van Oost-Berlijn er in geslaagd zijn West-Berlijn te bereiken. Sommigen lieten zich aan touwen van de daken zakken van huizen aan de sectorgrens. Een man en een vrouw sprongen uit een raam op de derde verdieping in het valzeil van de Westberlijnse brandweer. Verbetering (AFP) De treinen tussen West-Berlijn en West-Duitsland behoeven aan de grens tussen Oost- en West-Duitsland niet langer te stoppen voor controle door de Oostduit se autoriteiten, zo heeft de persdienst van de Westduitse spoorwegen in West-Berlijn meegedeeld. Tot op heden hadden de trei nen tussen West-Berlijn en Keulen, Mün chen en Hamburg ongeveer vijftig minu ten oponthoud voor controle aan de grens, Korter jong, langer oud Het oud zijn duurt heden ten jare lan ger dan vroeger. De gemiddelde leeftijd in ons weldoorvoede vaderland is reeds bo ven de zeventig gestegen, maar het jong zijn duurt korter. Althans daar maken de psychiaters in Amerika zich zorgen over. En dan komt het ook hier. Alles begint immers in Amerika en alles wat hier komt komt daar vandaan. Dat weet u zo lang zamerhand wel. Kinderen van vijftien jaar dragen daar te lande al „going steady" ringen. Meisjes van zeven jaar hebben haar vaste af spra ken bij de kapper. En met de eigewage gaat het ook steeds vroeger beginnen. Ouders beloven hun kinderen: „als je zes tien bent krijg je een auto." Dat heb ik allemaal in de krant gelezen en als het in de krant staat dan is het zo. Dat weet u ook zo langzamerhand wel. Nu geloof ik dat wij ons over het langer oud zijn meer zorg moeten maken dan over het korter jong zijn. Het eerste heeft tal van werkelijke tragediën tot gevolg: mensjes die willoos op de bevrijdende dood liggen te wachten. Dat heeft even wrede aspecten als de vroegere harteloze Survival of the fittest. Het is de vraag of het wel menende hart op den duur de mens meer te stade komt dan het nuchtere verstand. Daar moet u nu maar eens een beetje over gaan zitten nadenken. Het korter jong blijven lijkt mij in ieder geval natuurlijker. Reeds onze verre voor ouders plachten kleine kinderen plezier te doen met te zeggen: „wat ben jij al een grote meid", of „nou, jij bent ook al een kerel" en zoals de man van zestig glun dert als u hem op negenenvijftig schat, zo heerlijk vond hij het vijftig jaar geleden wanneer men hem, in plaats van tien, elf jaar gaf. De eerste lange broek en de eerste smo king waren verbijsterend heerlijke gebeur tenissen en wie van u vond het niet heer lijk als hij op mocht blijven wanneer er visite kwam, net zulke vervelenderds als zij die u nu uw enige vrije avond komen bederven? Psychiaters zijn wijze mensen en ik be grijp niet goed, dat zij zich nu plotseling zorgen gaan maken over een verschijnsel dat bestaat zolang er mensen bestaan: ik denk dat Kaïn en Abel al glunderden toen zij hun eerste vijgeblad kregen. Dat van die auto's bestond vroeger niet omdat de auto's toen niet bestonden. Maar „going steady".ik had mijn eer ste vaste verkering in de eerste klas van het gymnasium. Miepje was tien en ik was elf. Ik was smoorverliefd op haar. Het is toen om de een of andere reden, die met katjesdrop te maken had, afgegaan. Ik heb daar veel verdriet om gehad. Toen ik haar onlangs bij gezamenlijke vrienden ontmoette, kon ik mij dat niet voorstellen. Advertentie MAPLE LEAF Daar zijn ze weer! In Italië heeft men ze (de vliegende schotels) weer zien vliegen. In het Italiaanse stadje Gallipoli meld den opgewonden bewoners dat zij dins dag een „cilindervormig voorwerp met een gouden staart" in zuid-zuidoostelijke richting het luchtruim hadden zien door klieven. Een gelijksoortig voorwerp was blijkens verhalen van ooggetuigen ge durende twee uur boven het noordelijke stadje Verona waargenomen, waarna het in oost-zuidcostelijke richting aan de horizon was verdwenen. Dit keer ver toonde het mysterieuze vliegende ding kleurwisselingen van groen naar geel en oranje. Minister Spaak werd gisteren in het Kremlin ontvangen door premier Kroesjtsjev. (Telefoto) Nare ontdekking. Dinsdagmiddag is op de in de Amerikaanse staat Califomië ge legen luchtmachtbasis Vandenberg mee gedeeld, dat de ruimtecabine van de zondag j.l. gelanceerde kunstmatige aardsatelliet „ontdekker-31" zich niet van de lanceringsraket heeft losge maakt. Waarnemingsstations op Alaska en Hawaii, die de „ontdekker-31" zou den volgen, hebben gemeld geen seinen te hebben opgevangen, waaruit zou heb ben moeten blijken dat de ruimtecabine los van de raket was gekomen. Nog niet. De Verenigde Staten zijn voor het ogenblik niet van plan een Cubaanse regering in ballingschap te erkennen, zo heeft de woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken te Wash ington bekendgemaakt. Verbintenis. De toestand van de Siamese tweeling die maandag in Reading, in de Amerikaanse staat Pennsylvania, ter wereld kwam, is bevredigend. De moe der van de meisjes, die aan het hoofd zijn verbonden, is de vijfentwintigjarige Ruth Schappell. Het gezamelijk gewicht van de babies was bij hun geboorte iets meer dan vier kilo. De aan het zieken huis verbonden chirurgen zullen op een bijeenkomst de mogelijkheden van een operatieve ingreep bespreken. Eenzaam. Blijkens een bericht van het Joegoslavische persbureau Tanjug zijn negên staatsburgers door een gerechts hof te Pristina veroordeeld tot gevange nisstraffen van vijf tot acht jaar wegens „misdaden, bedreven tegen volk en staat" Het persbureau gaf geen bijzon derheden omtrent de aard van de ge pleegde misdrijven. Het deelde mede dat zich onder tot „eenzame opsluiting" veroordeelden een econoom, een biblio- thekaris en een conservator van een museum bevonden. In de catacomben. Paus Joannes XXIII heeft een bezoek gebracht aan de cata comben buiten Rome. De paus had zijn voornemen om zich naar de schuil plaatsen van de eerste christenen te be geven, niet van tevoren laten aankondi gen. Hij liet er zich na het invallen van de duisternis naar toe rijden. De cata comben worden onderhouden door de paters Salesianen, die er de bezoekers ook als gids dienen. De laatste paus die een bezoek aan de catacomben had ge bracht, was pius de negende, een eeuw geleden. In de catacomben van Sint Calixtus liggen veertien pausen uit de vroege geschiedenis van de kerk begra ven.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3