Commentaar van fractieleiders op passage over N.-Guinea Behaaglijk warm! Sssol PETROLEUM Grenscorrecties betreffende Haarlem en de IJmond Beleid gericht op redelijke prijzen voor zuivelprodukten bij afzet in het binnenland Voor 310 civiele verdediging miljoen in 4 jaar LEI-begroting vertoont een tekort van 321 miljoen Een plezierige avond behoeft niet bedorven te worden door hoofdpijn Neem direct Rheumin Noodrantsoenen voor vorming van gezinsvoor raden Zeven doden in het verkeer WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1961 4 REACTIES OP DE TROONREDE Volksvertegenwoordigers naar O.- enW.-Berlijn X Natuurlijk een oliehaard gestookt met... MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER WETSVOORSTELLEN OP KOMST MINISTER M ^89. VRAAGT UW HORLOGER De leiders van de politieke fracties in de Tweede Kamer hebben voor de microfoon van de Wereldomroep een commentaar gegeven op de passage in de Troonrede die aan Nieuw-Guinea was gewijd. De heer H. W. T i 1 a n u s (C.H.U.) con cludeerde, dat het in vorige jaren ingeno men standpunt in de kern wordt gehand haafd. Omdat deze kern onaangetast blijft, ontmoette het bij hem geen bezwaar als de Verenigde Naties worden betrokken bij de ontwikkeling en toekomst van Nieuw- Guinea. Dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot (A.R.) stemde ermee in dat de regering het be treurt dat een gesprek over de toekomst van Nieuw-Guinea thans niet mogelijk is. Onze begeerte is, aldus dr. Bruins Slot, niet alleen het probleem-Nieuw-Guinea met erkenning van de rechten van de Pa- poe-bevolking op te lossen, maar ook om weer in een goede verstandhouding met Indonesië te leven. De V.V.D.-fractieleider prof. mr. P. J. Oud achtte het van bijzondere betekenis dat spoedig een advies van de Nieuw-Gui- nearaad mag worden verwacht over de manier waarop het zelfbeschikkingsrecht op Nieuw-Guinea kan worden verwezen lijkt. Hij zou het zeer verheugend vinden als de door de regering in de afgelopen maanden gehouden besprekingen op het stuk van een onderzoek en oordeel van de Verenigde Naties op korte termijn tot een bevredigend resultaat zou leiden. Mr. J. W. Burger (P.v.d.A.) vond, dat voor de naar zijn mening spoedig nood zakelijke oplossing van de kwestie-Nieuw- Guinea, al of niet via de Verenigde Naties, een internationale fase nodig is. Bij voor beeld opdat Indonesië vrijelijk contact met Nieuw-Guinea zal kunnen hebben. Zich af vragende of Nieuw-Guinea wel gelukkig zou zijn staatkundig verbonden te blijven met een land aan de andere kant van de aardbol, merkte hij op, dat Nederland in ieder geval verplicht is de ontwikkeling van Nieuw-Guinea nog een aantal jaren te blijven financieren. De nieuwe fractievoorzitter van de K.V.P., dr. W. L. P. M. De Kort, uit drukkelijk sprekend voor zichzelf en niet voor zijn fractie, achtte het een grote mo rele en zakelijke juistheid, dat de regering bereid is het advies van de Nieuw-Guinea- raad over de wijze van zelfbeschikking te vernemen. Ware Indonesië hiertoe ook be reid, dan zou de heer De Kort optimistisch zijn over een uiteindelijke algehele geluk kige oplossing van het vraagstuk. De fractieleider van de P.S.P., drs. H. van der Veen, meende, dat met veel omhaal van woorden de hoofdzaak is om zeild. De heer C. Borst (C.P.N.) formuleer de als zijn standpunt, dat onmiddellijk met Indonesië moet worden onderhandeld over overdracht van Nieuw-Guinea aan Indone sië. Ir. C. N. van Dis (S.G.P.) verwachtte weinig heil van het betrekken van de Ver enigde Naties bij de ontwikkeling en toe komst van. Nieuw-Guinea. Indonesische reacties President' Soekarno van Indonesië heeft in Tokio een verklaring uitgegeven, waarin hij het in de Troonrede vervatte voorstel de bevolking van Nieuw-Guinea zelf te la ten beslissen of zij onder Indonesisch be wind wenst te komen, botweg van de hand wijst met de opmerking: „De zogenaamde zelfbeschikkingspolitiek van de Nederland se regering kan in de toekomst uitsluitend tot moeilijkheden leiden." De Indonesische president verklaarde dat hij waardering had voor de wijze waarop de Nederlandse koningin het probleem Nieuw-Guinea benaderde maar zei verder: „Laat de Nederlandse regering het be stuur over West-Irian overdragen aan de Republiek Indonesia". Hij voegde daaraan toe dat een onmiddellijke overdracht van Nieuw-Guinea „de normalisering van de verhouding tussen Indonesië en Nederland zal garanderen." BRUSSEL De voorzitter van de com missie van Buitenlandse Zaken van het In donesische parlement en lid van de Indo nesische delegatie op het congres van de Interparlementaire Unie in Brussel, Ab- doelbatief Hendraningat heeft zijn teleur stelling geuit over de paragraaf van de Troonrede welke aan Nieuw-Guinea is ge wijd. Want, zo zei hij, „twee keer is van Advertentie Rheumin - tabletten helpen snel, 2eker en bovendien veiligOok door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 ct. Een Brocades - product, dus: vertrouw er opl Indonesische zijde met name door presi dent Soekarno, de hand uitgestoken. De eerste keer in de rede van de president op 17 augustus van dit jaar en de tweede keer, zij het indirect, tijdens de confe rentie in Belgrado. Wat ik persoonlijk niet begrijp is de zinsnede, waarin de Koningin heeft gezegd: „Een gesprek met Indonesië is niet mogelijk gebleken." Waarom? Om dat van Nederlandse zijde „officieel" nog geen enkele toenadering is gedaan. De toe nadering van Nederland kwam tot nu toe van het bedrijfsleven en van de zijde der intellectuelen. Daarom vraag ik me af hoe het woord „blijkt" kan zijn gebruikt." BRUSSEL. De voorzitter van de commis sie van Buitenlandse Zaken van het Indo nesische parlement en lid van de Indone sische delegatie op het congres van de In terparlementaire Unie in Brussel Abdoel- latief Hendraningat, heeft zijn teleurstel ling geuit over de paragraaf van de Troon rede welke aan Nieuw-Guinea is gewijd. Want, zo zei hij, twee keer is van Indo nesische zijde met name door president Soekarno, de hand uitgestoken. De eerste keer in de rede van de president op 17 augustus van dit jaar en de tweede keer, zij het indirect, tijdens de conferentie in Belgrado. Wat ik persoonlijk niet begrijp is de zinsnede, waarin de Koningin heeft gezegd: „Een gesprek met Indonesië is niet mogelijk gebleken. Waarom? Omdat van Nederlandse zijde „officieel" nog geen enkele toenadering is gedaan. De toenade ring van Nederland kwam tot nu toe van het bedrijfsleven en van de zijde der intel lectuelen. Daarom vraag ik me af hoe het woord „blijkt" kan zijn gebruikt." Naar onze correspondent ook nog ver nam van de Indonesische afgevaardigde, vraagt deze zich af en vraagt men zich in het algemeen aan Indonesische zijde af of de Troonrede inderdaad wel helemaal, wat de paragraaf over Nieuw-Guinea betreft, weergeeft wat er leeft onder de Nederland se bevolking. In ieder geval is men teleur gesteld dat de kloof tussen beide landen weer groter is geworden en dat er enige schreden terug zijn gedaan op de weg van onderlinge verstandhouding. Amerikaanse commentaar. WASHINGTON Uit gezaghebbende kringen in Washington is over de passage in de Troonrede van Koningin Juliana in zake het zelfbeschikkingsrecht van de Pa poea's gezegd, dat dit een constructieve bijdrage is aan een oplossing van het ge schil over Nieuw-Guinea, maar dat het twijfelachtig is of Indonesië ermee akkoord zal gaan. Amerikaanse regeringsautoriteiten heb ben van de tekst van de Troonrede kennis genomen, maar zorgvuldig vermeden com mentaar te leveren op de passage over Nieuw-Guinea teneinde een standpunt in nemen ten gunste van een der beide par- (Van onze correspondent) BRUSSEL. De regering van de Duitse Bondsrepubliek heeft een groot aantal van de volksvertegenwoordigers, die in Brussel het congres van de Interparlementaire Unie bijwonen, uitgenodigd het komende weekeinde een bezoek aan Berlijn te bren gen. De parlementsleden zullen vrijdag middag per vliegtuig naar de voormalige Duitse hoofdstad worden gebracht, en zij zullen maandag, eveneens per vliegtuig, terugkeren naar een stad in Europa te hun ner keuze. Vermoedelijk zal het gezelschap ook Oost-Berlijn bezoeken. Voor ons land zal mr. C. Berkhouwer; liberaal lid van de Tweede Kamer, aan de excursie deelnemen. (UPP Dertien Amerikaanse congres leden die het congres in Brussel bijwonen hebben vorige week een tocht door Oost Berlijn gemaakt. Advertentie Tijdens het thans begonnen zittingsjaar zullen wetsvoorstellen worden ingediend Inzake wijziging van de grens tussen de gemeenten Amsterdam. Landsmeer en Oostzaan, tussen de gemeenten Haarlem en Haarlemmerliede en Spaarnwoude, als mede tussen laatstgenoemde gemeente en de gemeente Amsterdam, en de gemeen ten Assendelft en Krommenie, samenvoe ging van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk, gepaard gaande met een wij ziging van de grens tussen de gemeenten Velsen en Beverwijk en gemeentelijke her indeling van de Vechtstreek. Voorts wordt er naar gestreefd de plan nen tot gemeentelijke herindeling van het eiland Goeree-Overflakkee, het Kromme- Rijngebied, Walcheren, Gouda, Oudewater, Woerden, Boskoop en tussenliggende ge meenten en de wijziging van de grenzen van Leiden en randgemeenten en van de gemeenten Loppersum, Slochteren en Ten Boer tot een oplossing te brengen. Aldus staat te lezen in de toelichting op de be groting van Binnenlandse Zaken. Politie. De consequenties van de arbeidstijdver korting bij de gemeentepolitie dienen vol gens minister Toxopeus in de eerste plaats opgevangen te worden door verdergaande rationalisatie van de dienst en door ver betering van het outillagepeil van de korp sen. Een verhoging van de norm-vergoeding voor materiële kosten wordt voorbereid. De minister tekent hier nog bij aan, dat hij samen met de bewindsman van Fi nanciën er naar streeft de onzekerheid, waarin de gemeenten met betrekking tot tijen te voorkomen. Zij willen de vriend schap met Indonesië noch met Nederland schaden. Uit gezaghebbende kring werd evenwel vernomen, dat men de rede als construc tief beschouwde, omdat eruit bleek dat Nederland nog steeds zocht naar mogelijk heden om het geschil op vreedzame wijze te regelen. Zij beschouwden de woorden van de Koningin over Nieuw-Guinea niet als nieuw, omdat de Nederlandse regering de voorlegging van het probleem aan de UNO reeds eerder had geopperd. Maar zij meenden dat het opnemen ervan in de Troonrede de groeiende bereidheid van verschillende segmenten van de Neder landse openbare mening weerspiegelt, om naar een constructieve oplossing te stre ven. Genoemde kringen trokken evenwel in twijfel of het voorstel in de nabije toe komst vrucht zou kunnen dragen, omdat Indonesië niet het zelfbeschikkingsrecht voor Nieuw-Guinea erkent. Het markt- en prijsbeleid in de land bouw zal gebaseerd blijven op de opzet, waarover met het georganiseerde be drijfsleven reeds verleden jaar in begin sel overeenstemming is bereikt. Dit ver klaart minister Marijnen in de Memorie van Toelichting op zijn begroting voor 1962. Van belang in dit verband zijn drie punten: a) Teneinde meer inhoud te kunnen ge ven aan het overleg dat jaarlijks door de minister met het Landbouwschap wordt gevoerd, is overeengekomen een zekere spreiding in de tijd toe te passen bij de vaststelling van de verschillende garantie regelingen. Er zal naar worden gestreefd het melkprijsbeleid 1961/'62 omstreeks 1 november 1961 vast te stellen en vervol gens de overige regelingen vóór 1 januari 1962. b) Het feit, dat de nog steeds toenemen de ontwrichting van de internationale zui- velmarkt tot een uiteraard kunstmatig zeer laag internationaal prijsniveau heeft geleid, maakt het naar de mening van minister Marijnen noodzakelijk een marktordenend beleid te voeren dat doel bewust gericht wordt op redelijke prijzen voor de verschillende zuivelprodukten bij afzet in het binnenland. c) Rekening dient te worden gehouden met de mogelijkheid dat in E.E.G -ver- band beslissingen worden genomen inzake het gemeenschappelijk landbouwbeleid, die gevolgen zullen hebben voor het nationale markt- en prijsbeleid. Bij de beoordeling van de ontwikkeling van de positie van de landbouw :n de E.E.G. blijkt weliswaar dat de groei van het handelsverkeer in landbouwprodukten tussen de landen van de gemeenschap een gunstig beeld heeft vertoond, maar er be staat twijfel aan de duurzaamheid van de ze ontwikkeling. Met name in de zuivel sector kan veeleer worden gesproken van een stagnatie dan van een verruiming van het verkeer. In 1961 is in de handel in landbouwpro dukten met de E.E.G.-partners ten opzich te van I960 een daling van 10 percent op getreden. De toepassing der verdragsre- gels geeft in dit opzicht aanleiding tot be zorgdheid. Onzekerheid Het terugdringen van de autonomie der lid-staten op het gebied van het invoerre. giem en de nationale beschermende maat regelen is eigenlijk nog maar nauwelijks begonnen. Circa 40 percent van de Neder landse landbouwexport naar de E.E.G.- partners valt onder een of andere bijzon dere invoerregeling of berust niet op een duidelijke grondslag van het verdrag. De ze situatie, aldus minister Marijnen, bergt een grote mate van onzekerheid voor de toekomst in zich. Het op gang komen van het gemeen schappelijk landbouwbeleid noemt minister Marijnen dan ook belangrijk en urgent. De regering houdt vast aan een even wichtige uitvoering van het E.E.G.-ver- drag. Het beleid van de minister van Landbouw blijft er derhalve op gericht de achterstanden die zijn ontstaan in de uit voering van het verdrag ten aanzien van de landbouw ongedaan te maken. Dit be tekent derhalve, dat er vóór het einde van 1961 waarborgen worden geschapen voor de verdere ontwikkeling van de land- bouw-integratie binnen een redelijk tijds bestek, terwijl er tevens besluiten moeten worden genomen die de ontwikkeling van het gemeenschappelijk landbouwbeleid in leiden en redelijke garanties geven voor de opheffing van de nog resterende han delsbelemmeringen en voor het in belang rijke mate beperken c.q. doen verdwijnen van de ontsnappingsmaatregelen iq de landbouw. De regering stelt zich voorts op het standpunt, dat aan landen, die tot de E.E.G. wensen toe te treden (Engeland), op het gebied van de landbouw in het algemeen géén uitzonderingspositie gege ven kunnen worden. Visserij Het wetenschappelijke zeevisserijonder- zoek zal ook in 1962 een zeer belangrijke plaats innemen. Dit onderzoek zal in het bijzonder worden gericht op onder meer tong, schol en wijting, terwijl het haring- onderzoek zo mogelijk nog sterker inter nationaal zal worden gecoördineerd. Bij het onderzoek betreffende de visserij in het IJselmeer zal aandacht worden be steed aan de bot, die als gevolg van de door het Rijksinstituut voor Visserijonder- zoek voorgestelde techniek van inlaten van jonge bot op verrassende wijze in het IJselmeer is teruggekeerd. Gestreefd zal worden naar verder vergroting van de bot- stand op het IJselmeer. Aan de mogelijk heden van het kweken op grote schaal van snoekbaars zal voorts veel aandacht worden geschonken. In de toelichting op zijn begroting doet de minister van Algemene Zaken, prof. De Quay, mededelingen over de opzet van de civiele verdediging, die de gehele niet-mili- taire krachtsinspanning van overheid en volk om een eventuele oorlog te doorstaan en tot een goed einde te voeren. Zij heeft in geval van oorlog ten doel: de bescherming van de bevolking en an dere niet-militaire maatregelen ten behoe ve van de bevolking ter beperking of ver zachting van de onmiddellijke gevolgen van oorlogsgeweld; de voortzetting van het bestuur; de instandhouding van het maat schappelijk en economisch leven, en de handhaving van het moreel. Evenmin als de voorbereiding van de militaire verdediging, betekent die van de civiele verdediging, dat een oorlog onaf wendbaar moet worden geacht. Integen deel, zegt de minister, met de totale ver dediging wordt in de eerste plaats beoogd een oorlog te voorkomen. Niets kan meer indruk maken op een tegenstander dan de zekerheid, dat de vrije volken en mitsdien ook ons volk niet bereid zijn te zwichten voor chantage of geweld en dat hun ge zamenlijke militaire verdediging in staat is een gewapende agressie te weerstaan. Daar het leven in vredestijd niet mag worden beheerst door wat in geval van oorlog of acute oorlogsdreiging moet wor den gedaan, mag in vredestijd niet naar volledige paraatheid worden gestreefd. Het streven moet erop gericht zijn in snel tem po en in zeer korte tijd tot volledige pa raatheid te komen. Met het oog daarop stelt de regering zich voor, noodwetten, die bijzondere bevoegdheden verlenen tenein de een civiele mobilisatie vlot te doen ver lopen en de civiele verdediging in oorlogs tijd de nodige wettelijke armslag te ver lenen, zodra zij voor parlementaire behan deling gereed zijn, in te dienen. De civiele verdedigingsorganisatie dient tot stand te komen aan de hand van een meerjarenplan. Het plan dat de regering heeft aanvaard, loopt van 1962 tot en met 1965 en vraagt een totale uitgave van 310 miljoen gulden. Bescherming bevolking Over de bescherming van de bevolking zegt de minister, dat bescherming tegen voltreffers slechts in uitzonderingsgevallen en dan nog in beperkte mate mogelijk is. Tegen luchtdruk, bomscherven, e.d. is be scherming wel te verwezenlijken in schuil- gelegenheden, die in het Leader van de in dividuele zelfbescherming tot stand moe ten komen. Het beperkte aantal openbare schuilplaatsen dat tot stand is gekomen zal nog enige uitbreiding kunnen worden ge geven. In geval van kernwapenexplosies zijn er in het centrum van het rampgebied op betrekkelijk grote afstand van het middel punt (afhankelijk van de grootte van het kernwapen, variërend van ettelijke honder- De bij de Tweede Kamer ingediende begroting van het Landbouw-Egalisatie- fonds 1962 sluit met een nadelig saldo van 320.800.000. De begroting aldus minister Marijnen in zijn toe lichting is gebaseerd op het, ten tijde van de samenstelling, verwachte verloop van de produktie en de verwachtingen aangaande de via de binnenlandse en buitenlandse markten te realiseren op- brengstprijzen. Er bestaat evenwel nog een groot aantal onzekere factoren inzake de feitelijke beleidsmaatregelen, die de werkelijke uitkomsten zullen bepalen.De minister vertrouwt er op deze beleids maatregelen voor het begin van 1962 te kunnen vaststellen. Ten behoeve van de garantieregeling voor binnenlandse granen (toeslag aan te lers van rogge, haver, gerst en gemengd gewas op de lichte gronden) en de daar aan gekoppelde garantieregeling voor fa brieksaardappelen, geteeld op de veen koloniale gronden, is ook thans een be drag ad 60 miljoen uitgetrokken. In de akkerbouwsector is voorts onder de in komsten een bedrag van 10 miljoen op genomen, dat vermoedelijk in 1962 aan het saldo van de egalisatieheffingen op in gevoerde granen kan worden onttrokken, met inachtneming van een verantwoorde reserve met het oog op toekomstige res titutieverplichtingen. Aangenomen wordt dat ten behoeve van het marktordenend beleid voor de varkens houderij wéér 10 miljoen nodig zal zijn. Op grond van een nader vast te stellen garantieprijs voor melk en de op basis van de verwachte marktsituatie geraam de opbrengst wordt voor de melkprijstoe slag 258 miljoen uitgetrokken, (vorig jaar 230 miljoen, laatste raming voor 1962: 316 miljoen). Door memorie-posten wordt de moge lijkheid tot het nemen van bijzondere maatregelen in de akkerbouw-, zuivel-, margarine- tuinbouw en sierteelt-, visse rij- en pluimveesectoren opengehouden. Tenslotte is 2 miljoen opgenomen voor onvoorziene uitgaven. De walvisvaart komt door beëindiging van de garantie regeling niet meer in. de begroting voor. den tot enige duizenden meters) vrijwel geen overlevingskansen, tenzij over schuil plaatsen van bijzondere constructie en outillage zou kunnen worden beschikt. De problemen daarvan zijn zo groot, dat het niet mogelijk is hieraan te beginnen, an ders dan in uitzonderingsgevallen. De enige mogelijkheid ter bescherming van de bevolking in de naaste omgeving van plaatsen of objecten, waar met kern- wapenaanvallen rekening wordt gehouden is dan ook evacuatie. Deze is voorbereid en moet in zeer korte tijd volbracht kun nen worden. Onder niet-militaire maatregelen vallen in de eerste plaats de voorzieningen op het gebied van de volksgezondheid. Met het oog op eventuele grote aantallen ge wonden en zieken tengevolge van oorlogs handelingen dient hierin waar de opna me- en behandelingscapaciteit van de be staande ziekenhuizen, met inbegrip van de uitbreiding die hieraan zal worden gege ven, spoedig ontoereikend zou kunnen blij ken bij civiele mobilisatie te worden voorzien. Noodrantsoenen Onder de maatregelen ten behoeve van de bevolking vallen ook die voor een nood- voedselvoorziening in geval van verwoes tingen of evacuaties. Voortgegaan zal wor den met de voorbereidingen voor het in richten van noodkeukens en voor het trans port van toebereid voedsel. Eveneens zal de aanschaffing en de opslag van noodrant soenen worden voortgezet. Het ligt in de bedoeling van de regering te bevorderen, dat deze noodrantsoenen ook verkrijgbaar zullen woerden gesteld voor een bescheiden voorraadvorming per gezin. Voor de uitoefening van het bestuur is in de eerste plaats vereist, dat de centrale overheidsorganen hun bevoegdheden zo veel als maar enigszins mogelijk is, dele geren aan de bestuursorganen van lagere publiekrechtelijke lichamen. Voorts dient de handhaving van de in wendige veiligheid gewaarborgd te zijn. Hiervoor worden voorbereidingen getrof fen volgens een door de Algemene Verde- digingsraad aanvaard plan, waaromtrent om redenen van de veiligheid van de staat geen nadere mededelingen kunnen worden gedaan. Gelet op de in vredestijd als regel hier te lande aanwezige voorraden en rekening houdend met de prioriteit voor de eerste 30 dagen van de oorlog meent de regering zich vooralsnog te kunnen onthouden van het vormen van oorlogsvoorraden. Ten aanzien van enkele bijzonder essentiële artikelen meent zij echter een uitzonde ring te moeten maken: aardolieprodukten, noodrantsoenen en genees- en verband middelen. Er zal naar worden gestreefd het bedrijfsleven in de verspreide opslag van deze oorlogsvoorraden te betrekken. Bonkaarten Om zodra de behoefte zich daaraan doet gevoelen te kunnen overgaan tot rantsoe nering en distributie zijn organisatorische maatregelen voorbereid en de nodige bon kaarten beschikbaar. De regering acht het voorts haar taak de energievoorziening en de aanvoer van grondstoffen ten behoeve van deze bedrij ven onder alle omstandigheden zoveel mo gelijk te bevorderen. Instandhouding van het moreel Het moreel van een volk is allereerst afhankelijk van de kracht van de persoon lijke overtuiging van elk lid van dit volk en van de kracht van de levensbeschou wingen. die in de verschillende groeperin gen leven. In ons volk zijn deze krachten in al hun onderlinge verscheidenheid na de ervaringen van de tweede wereld oorlog steeds sterk genoeg gebleken om weerstand te bieden aan een agressie van een tegenstander, die uitgaat van een ideo logie, die door ons volk behoudens een zeer kleine minderheid volledig wordt afgewezen, aldus de minister. Voorlichting kan ertoe bijdragen om dit moreel van ons volk in stand te houden en te versterken. Indien deze voorlichting een levensbeschouwelijke achtergrond heeft, acht de regering het niet op haar weg liggen zelf deze voorlichting ter hand te nemen. Deze vorm van geestelijke voor bereiding van ons volk moet dus een taak blijven van de particuliere maatschappe lijke organen en instituten, als kerken, de rijksuitkering in de politiekosten dik wijls hebben verkeerd, weg te nemen door de vergoeding snel aan gewijzigde om standigheden aan te passen. Tenslotte merkt hij op, dat in samenwer king met de minister van Justitie een ver betering van de opleiding van de recher che in voorbereiding is. Een commissie, waarin ondermeer vertegenwoordigers van het openbaar ministerie en enkele burgemeesters van gemeenten met ge meentepolitie zitting hebben heeft een op leidingsprogramma ontworpen waarin re kening wordt gehouden met de toenemen de eisen, welke bij de bestrijding van de criminaliteit worden gesteld. Op de Laan van Meerdervoort in Den Haag is de vierjarige Willem Albert Spy- man om het leven gekomen onder de wie len van de aanhangwagen van een vracht auto. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de Anna Paulownastraat. Het jongetje zat achterop de fiets bij zijn moeder, die zich, wachtende voor een verkeerslicht, aan de vrachtauto vasthield. Toen het licht op groen sprong, verloor ze haar evenwicht. Haar vierjarig zoontje kwam onder de wielen van de aanhangwagen. De moeder en een driejarig zoontje, dat voor op de fiets zat, liepen lichte verwondigen op. Bij Etten is de 42-jarige Bredanaar P. Lambregts tijdens het oversteken door een auto aangereden. De man was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en had vier kinderen. In Oss stak de 14-jarige zoon van de fa milie Keyzers uit Oss de Kapelsingel over, toen een vrachtauto naderde. De jongen werd aangereden en een paar honderd me ter meegesleurd. Bij aankomst in het zie kenhuis bleek de jongen te zijn overleden. Tijdens een dichte mist is vanmorgen op de rijksweg Amersfoort-Apeldoorn ter hoog te van de Nijkerkerweg in de gemeente Barneveld de 22-jarige heer G. van Soeren uit Zwartebroek op zijn motor tegen een op de weg lopende koe gereden. Hij was vermoedelijk op slag dood. Op de Leutseweg in Venray werd de vierjarige Hannie Loonen aangereden door een bestelwagen. Het meisje overleed ter plaatse. De 29-jarige K. S. uit Venlo reed op de rijksweg tussen Swalmen en Roermond met zijn motorfiets in volle vaart tegen een beladen vrachtauto die uit een zijweg de rijksweg opreed. De man kwam om het leven. Hij was ongehuwd. De 59-jarige mevrouw J. Duitz die zater dagmiddag in de Ruys de Beerenbrouck- straat in Amsterdam-West op haar brom fiets in botsing kwam met een bus van lijn 21 en ernstig gewond naar het Wilhelmina- Gasthqis moest worden overgebracht, ia daar overleden. Advertentie verenigingen, pers en omroeporganisaties. Daartegenover ziet de regering de voor lichting van de bevolking over de in oor logstijd dreigende gevaren en de moge lijkheden van bescherming daartegen wel als haar taak. Tenslotte zegt de minister dat het thans opgestelde plan voor de civiele verdedi ging niet betekent dat met de uitwerking daarvan de civiele verdediging volooid zou zijn, voor zover althans gezien de snel le ontwikkeling op technologisch gebied en mogelijke politieke en economische veran deringen in de toekomst alsmede verdie ping van inzicht inzake de problemen van de civiele verdediging van een voltooi ing ooit sprake kan zijn. Wél voorziet dit plan voor de jaren 1962 tot en met 1965 in de meest dringende behoeften van de civiele verdediging binnen het kader van de financiële mogelijkheden. Examen. Dit jaar hebben 347 mili tairen deelgenomen aan het middenstands examen. Zij hadden hiertoe een cursus ge volgd van de contactraad van de drie on derwij seen trales. Van de militairen slaag de 60 percent voor het examen. Het lande lijke percentage bedraagt 59 percent.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4