Visauto uit IJmuiden boorde zich in benzine-tankwagen J IN DE VISHAL+EN OP ZEE Verzekeringsmij Brandaris is in grote moeilijkheden Felle brand en enorme verkeers chaos op de weg Rotterdam-Delft Meer geld voor Suriname en de Ned. Antillen VERLICHTING Percs IJmondverenigingen vandaag en morgen Enny Mols-De Leeuwe gaf een voordracht voor de Veiser Kunstkring Burgerlijk Pensioenfonds verbetert positie De negen muzen Bronswerk neemt deel in bedrijf te Beverwijk WOENSDAG 2 0 SEPTEMBER 1961 Oud-zeeloods G. H. Wessel overleden Koperdief aangehouden Twee kleuters ernstig gewond na aanrijding Vier mensen licht gewond op Wenckebachstraat Noorse sleper met Liberiaan in IJmuiden verwacht Sport in de IJ mond J. v. D. LIQUIDATIE WORDT OVERWOGEN Verschure heeft een dikke orderportefeuille Minister spreekt over zelfbescherming Het zangfestival van Napels verliep rustig De radio geeft donderdag 7 elevisieprogramma Met een enorme klap boorde zich gistermiddag omstreeks half drie op de rijksweg Den Haag-Rotterdam op de grens van Rotterdam en Delft een grote koelauto van de zeevisexporteurs gebroeders Prins uit IJmuiden in de achterzijde van een tankauto. Als een brandende raket schoot de tankauto, die was geladen met 10.000 liter benzine, over de weg. Huizenhoog laaien de vlammen op. Uit de opengescheurde tank spoot de brandende benzine over het asfalt en in de berm van de weg. De bestuurder van de koelauto, de 26-jarige K. W. uit Haarlem, werd uit zijn zware wagen geslingerd. De voorzijde van zijn voertuig werd volkomen vernield. De Haarlemmer liep slechts een hoofdwond op. De bestuurder van de tankauto, de 25- jarige P. Mak uit Rotterdam, verjoor zijn tegenwoordigheid van geest niet, toen zijn wagen in brand vloog. Hij zette de auto stil, schakelde de motor uit en sprong op de weg. Hij greep nog naar een blus- apparaat, maar dat had geen nut meer. De tankwagen was reeds geheel in vlam men gehuld. Direkt werd het verkeer over de rijks weg in de richting Rotterdam stilgelegd, hetgeen uiteraard grote opstoppingen ver oorzaakte. Aan de Rotterdamse kant werd de rijksweg afgesloten en het verkeer werd over de Oude Delftweg geleid. Het heeft urenlang geduurd voor de situatie weer normaal was. Hoe de botsing is ontstaan is nog een raadsel. De chauffeur van de tankauto verklaarde dat hij met een snelheid van ongeveer 40 km. op de rechterbaan reed. Ook de visauto reed op deze baan. De be stuurder van deze wagen zou 70 km. heb ben gereden. „Ik zag de benzinewagen plotseling voor me. Remmen had geen nut meer. Ik was als verlamd door de schrik", vertelde de Haarlemmer. „Het is mij een raadsel". De brandweer van Rotterdam en die van Delft hebben met schuim en water de felle brand bestreden. Het asfalt van het wegdek was door de hitte zo zacht als stroop geworden. Na ongeveer een uur kon over één van de drie banen in de richting Rotterdam het verkeer weer door gang vinden. De tankauto die totaal geblakerd op de eerste baan stond, was niet geheel leeg- De tankauto In IJmuiden is op 72-jarige leeftijd over leden de heer G. H. Wessel, gepensioneerd zeeloods. De heer Wessel behoorde tot de groep zeeloodsen die in de eerste oorlogsdagen met een loodsboot uit IJmuiden wisten uit te wijken naar Engeland. Na de oorlog kwam hij in IJmuiden terug. Hij heeft daarna nog enkele jaren dienst gedaan al vorens hij met pensioen ging. De politie van Velsen heeft een 31- jarige inwoner van Hoorn aangehouden, die ervan verdacht wordt een hoeveel heid koper en prikkeldraad te hebben weg genomen van het terrein van Hoogovens. Na zijn bekentenis tegenover de politie, is de man naar huis gezonden. In de begroting van het kabinet van de minister-president voor 1962 herinnert de minister eraan, dat in de eerste fase van de conferentie Nederland-Suriname-Neder- landse Antillen de conferentie als haar oordeel heeft uitgesproken, dat alle mede werking dient te worden gegeven tenein de tot verwezenlijking van de Surinaamse wens tot de zelfstandige behartiging en het zelfstandig bestuur van zijn buitenlandse betrekkingen te geraken en dat inmiddels dient te worden nagegaan in hoever reeds binnen het kader van het huidige statuut Suriname en de Nederlandse Antillen op intensievere wijze bij de behartiging van de buitenlandse aangelegenheden kunnen worden betrokken. De regering hoopt dat de gewenste op lossing zal worden gevonden en is ten volle bereid tot medewerking. Het subsidie ten behoeve van de Neder landse Stichting voor Culturele Samenwer king met Suriname en de Nederlandse An tillen wordt verhoogd tot 1.250.000. .De Adviesraad voor Culturele Samen werking heeft steun gegeven aan een twee tal speciale projecten: de programma steun aan de televisie in de Nederlandse Antillen en de uitbreiding van de voor lichting over Suriname en de Nederland se Antillen op Nederlandse scholen. Ten behoeve van het eerste project is een be drag op de begroting gebracht van 200.000, voor de voorlichting op Neder landse scholen is 80.000 uitgetrokken. Voor het begrotingshoofdstuk wordt to taal rond 25 miljoen geraamd tegen bij na 16 miljoen in 1961. De verhoging wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door een hogere raming van het aandeel van Ne derland in de kosten verbonden aan de uitvoering van het tienjarenplan voor Su riname met ongeveer 5,3 miljoen. Voor het aandeel van Nederland in de kosten verbonden aan de uitvoering van het drie jarenplan voor de ontwikkeling van Bo naire en de Bovenwindse Eilanden is rond 2,7 miljoen opgenomen. De vernielde cabine van de vrachtauto gebrand. Er bevond zich in een afgesloten gedeelte van de tank nog benzine, zodat de brandweer de wagen nog geruime tijd heeft moeten nathouden. Met een zware takelwagen werd ondertussen de visauto weggesleept. De Wegenwachters van de A.N.W.B. hebben de Rotterdamse en Delft- se politie bij het afzetten van de weg en het ontwarren van de verkeersknopen op zeer verdienstelijke wijze geassisteerd. Op de van Oldenbameveldtweg-hoek van der Mijleweg in Castricum zijn dins dagmiddag de vijfjarige Willy Marcker en de vierjarige Tilleke Opdam door een personenauto aangereden waarbij zij zo ernstig werden gewond dat zij naar het ziekenhuis te Alkmaar moesten worden vervoerd. De beide kinderen waren achter een ge parkeerde auto om plotseling de straat overgestoken. Het meisje Marcker was er het ergst aan toe: een schedelbasisfractuur, een boven beenbreuk en enkele andere verwondin gen; het kindje Opdam liep verwondin gen op aan het hoofd. Advertentie VOOR ELK INTERIEUR Kennemerlaan 9 - Tel. 5271 Erkend installateur P. E. N WOENSDAG 20 SEPTEMBER Watervlietschool, Velsen-Noord: pot planten- en aquariumtentoonstelling. De Haven, Santpoort, 20 u.: Instuifavond in kader jeugdwerk gereformeerde jeugd. Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandtlaan IJmuiden-oort, 20 u.: Bindingsavond V.P.R.O. Hervormde Kerk, Wijk aan Zee, 20 u.: Gemeente-avond Hervormde Gemeente Wijk aan Zee. Grapy, Beverwijk, 20 uur: Contactavond N.V.V.-vrouwen. Zaal Dam. Heemskerk: potplanten ten toonstelling. Slingermuur, Zeeweg 260, 20 uur: Begin EHBO-cursus. DONDERDAG 21 SEPTEMBER Leerlingenwerkplaats, Bessemerstraat, Velsen-Noord, 20 uur: Uitreiking diploma's bedrijfsdagschool Hoogovens door ing. Spies. Kennemer Theater, Beverwijk, 20 uur: Huldigingsavond Hoogovens. Jeugdhuis De Haven, Santpoort, 14 uur: Modeshow Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Santpoort onder leiding van mejuffrouw Spruit. Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur: Leden vergadering afdeling IJmuiden Partij van de Arbeid. Voorlichtingsruimte gasbedrijf, Parallel weg, Beverwijk, 20 uur: Kook- en bak- demonstratie. De Haven, Santpoort, 20 uur: Filmavond in kader van jeugdweek gereformeerde jeugd met als hoofdfilm „Dertien ezels". Raadhuis Beverwijk, 19.30 u.: Vergade ring gemeenteraad. Omstreeks vijf uur dinsdagmiddag zijn twee fietsers en een bromfietser op het fietspad van de Wenckebachstraat in Vel sen-Noord ten val gekomen, doordat hun voertuigen slipten over op de weg liggende carbolineum. Een Hoogovenemployé had een bus car bolineum bij zich. maar onderweg brak het handvat. De inhoud stroomde over het wegdek. Meteen reed de man terug naar het bedrijf om zand te halen. In die tussen tijd echter gleden twee fietsers en een bromfietser op de glibberige vloeistof uit. Zij werden allen licht gewond. Eerste hulp werd verleend in de verbandkamer van Hoogovens. Een half uur later ontstond op genoemd fietspad een botsing tussen een fietser en een bromfietser. De fietser werd aan een hand verwond. Ook hij werd verbonden in de verbandkamer van het bedrijf. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: H. E. W. van Maren-Ran- zijn, d., Hoofdstraat 95, Santpoort; J. H. Sparrius-van der Veldt, z., Heerenduin weg 85, IJmuiden-Oost; M. I. Bax-van Daalen, d., Jan Gijzenkade 99, Haarlem; C. B. Tielrooy-Dose, d., IJmuiderstraatweg 37, IJmuiden-Oost; A. van der Lugt-van der Lugt, z., Celsiusstraat 62, IJmuiden; P. Zwanenburg-de Gier, d., Velserduin- weg 328, IJmuiden-Oost; A. A. M. Linge- rak-Rijs, d., Trompstraat 133, IJmuiden- Oost; L. van der Horst-Anker, z., Hercu lesstraat 55, IJmuiden; H. M. von Asmuth- Kreissel, z., Bakenessergracht 17, Haarlem; G. H. Wierda-Borger, z., Spajirnrijkstraat 43, Haarlem', J. Vis-Reinhard, z., President Steijnstraat 30, IJmuiden; M. J. A. van Wees-Duineveld, z., H. Roozenlaan 7, Haar lem; M. Plugboer-Zwart, d., Pegasus- straat 26, IJmuiden; J. P. van Es.-Hen- driks, d., Kruidbergerweg 2, Santpoort; M. N. Sels-Cordia, d., Steenbokstraat 36, IJ muiden; A. M. A. van Gils-Verkaart, d., Eenhoornstraat 129, IJmuiden; T. C. Schouten-Stam, d., Bloemstraat 27, IJmui den. OVERLEDEN: J. van Huijkelom, 73 j., Willemsbeek weg 100, IJmuiden-Oost; G. A. Hermse, 76 j., echtgenoot van J. M. C. Wenders, Heerenduinweg 191, IJmuiden- Oost; A. Mosterd, 82 j., weduwe van A. van Wolferen, Orionweg 98, IJmuiden; C H. Wessel, 72 j., echtgenoot van J. Wezel man, Koningin Wilhelminakade 90, IJmui den. De Noorse zeesleepboot „Herkules", met het nabij de westkust van Afrika door brand geteisterde Liberiaanse vrachtschip „Don Manuel" op sleeptouw, wordt heden avond te IJmuiden verwacht. De ruim 5800 ton metende Liberiaan heeft een lading aan boord, welke in Amsterdam zal wor den gelost. Het staat nog niet geheel vast of het schip daarna in Amsterdam of in Rotterdam zal worden gerepareerd. Mevrouw Enny Mols-De Leeuwe heeft het vooral aan haar bemoeiingen met de radio te danken, dat vrijwel iedere Neder lander van haar virtuoze voordrachttech niek op de hoogte is. Zij bezit immers de gave, met haar slem zowel een oud besje als een tienjarig volkskind verrassend te typeren. Dit talent kwam haar uitstekend van pas voor de voordrachtavond, die dins dag in het City Theater door haar voor de leden van de Velser kunstkring „Voor Allen" werd gehouden. Mevrouw Mols had hiervoor Paul Galli- co's novelle „Bloemen voor Ada Harris" gekozen; de luchtige historie van een Lon- dense werkvrouw, welke dank zij haar spaargeld en een goede voorspelling in de voetbalpool, in staat is zich een droom- japon van niemand minder dan Dior aan te schaffen- Het verhaal is geheel op haar avonturen in Parijs gebaseerd, waarbij Ada's verbijsterende ervaringen tussen de haute-volée, zeker niet onaardig door Gal- lico zijn geschetst; weliswaar met een op pervlakkigheid. die doet denken gan de vermaarde lectuur voor damesbladen. Men heeft moeite in deze Gallico de auteur te herkennen, wiens fijnzinnige „The foolish immortals", destijds als „De onsterfelijke dwazen" door Nel Oosthout werd voorge dragen. Intussen bleek „Bloemen voor Ada Har- ris" voor Enny Mols-De Leeuwe voldoen de motieven te bevatten, om van haar vir tuoos stemgebruik een hernieuwde demon stratie te geven. Zij schuwde soms de lich te charge niet, waardoor bij voorbeeld Ada's vriendin met een spraakgebrek ge typeerd werd. Daartegenover staat, dat zij de cosmopolitische sfeer in Dior's salon bij zonder vermakelijk wist aan te geven, waardoor de diverse personages de toe hoorders bijna aanschouwelijk werden. Een en ander verzekerde mevrouw Mols In de begroting voor 1962 van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds komen de maatregelen in verband met de financiële positie van het fonds, zoals deze zijn vast gelegd in de wet van 23 februari 1961 voor het eerst tot uitdrukking, in het bijzonder in de ramingen voor de ontvangsten. Daar onder is een artikel opgenomen voor de annuïteit ad 186,3 miljoen, welke het rijk gedurende zestig jaren aan het fonds zal voldoen. Bovendien zullen door de wijzi ging van het percentage der pensioenbij dragen, welke de overheidsorganen aan het fonds verschuldigd zijn, de ontvang sten een accrès vertonen van ruim 130 miljoen. Aangezien bedoelde factoren ook de ont vangsten voor 1961 reeds ten volle beïn vloeden in de begroting voor dat dienst jaar is hiermede nog geen rekening ge houden ten gevolge waarvan het kapi taal van het fonds derhalve reeds in 1961 toeneemt, zal in 1962 de opbrengst uit het vermogen sterk stijgen. Het over dat jaar theoretisch ter belegging beschikbaar ko mende saldo zal naar verwachting ruim 700 miljoen bedragen. Tot voor enkele jaren strekte de beleg ging van het fonds zich praktisch niet ver der uit dan tot die in schuldbewijzen van overheids- of semi-overheidsorganen en in door de overheid gegarandeerde leningen. Tegen het einde van 1956 werd een aan vang gemaakt met belegging van gelden in de sector van het onroerend goed, wel ke belegging zich geleidelijk heeft uitge breid. Met belegging in aandelen wordt een voorzichtig begin gemaakt. Zaterdagmiddag zal de IJmuidense damclub D.C.Y. in het clublokaal hotel Kennemerhof de eerste bijeenkomst voor de jeugdige dammers houden. Ter gelegen heid van deze eerste bijeenkomst in het komend winterseizoen zal de clubkampioen van D.C.Y., Theo Tielrooy een simultaan seance houden, waaraan de jongens en meisjes voor niets kunnen deelnemen. Voorts ligt het in het voornemen van het D.C.Y.-bestuur een jeugddamtoernooi te organiseren. Tevens zal het sterke jeugd- vijftal, Marno Morseld, C. v. Duivenbode, Cees Pippel, Moleman en Vliestra deel ne men aan de jeugdcompetitie der Konin klijke Nederlandse Dambond. De aanvang van de seance is vastgesteld om half drie namiddag. van een kennelijk geamuseerd en dank baar publiek, dat zijn gang naar het City theater, op deze uitzonderlijk mooie na zomeravond allerminst zal hebben be treurd. Voorts was de voortreffelijke akoes tiek in de nieuwe zaal een openbaring. Een dergelijke voordrachtavond door de kunst kring kan zonder bezwaar worden her haald. Hiervoor is men dan althans niet meer uitsluitend op Haarlem aangewezen. Prinses Irene naar première. Prinses Irene woont zaterdag de Nederlandse pre mière bij van „De tiende Man", een toneel stuk van Paddy Chayefsky, dat in de Til- burgse stadsschouwburg in een vertaling van Ab Visser en onder regie van Karl Guttmann wordt opgevoerd door de toneel groep „Ensemble". De Prinses is tijdens haar Brabantse werkbezoek dit voorjaar in de schouwburg ontvangen door het ge meentebestuur van Tilburg. Zij heeft toen de wens kenbaar gemaakt deze schouw burg ook „in bedrijf" mee te willen maken. Het bezoek draagt geen officieel karakter. Aanvoer van dinsdag De totale aanvoer van vis in IJmuiden was dinsdag slechts 2140 kisten, waarvan 128 tong en tarbot, 4 tongschar en schar- tong, 111 schd, 14 schar, 9 bot, 219 haring, 1213 makreel, 288 schelvis, 64 wijting, 45 kabeljauw en gul- 29 haai, 5 poon, 10 kool vis en 28 diversen. Prijzen van dinsdag Per kilo: grote tong 5.505, grootmiddel tong 4.493.90, kleinmiddel tong 3.402.90, kleine tong 1 2.902.40, kleine tong 2 2.70 —1.90, tarbot 1 3.40—2.80. Per 50 kilo: tarbot 4 11674, kleine tong schar 86. kleinmiddel schol 4847, kleine schol 1 50, kleine schol 2 5211, schar 27 24. bot 15.8012.80, verse haring 1611, makreel 18.6011, grote schelvis 6139, grootmiddel schelvis 4637, kleinmiddel schelvis 4136, kleine schelvis 1 4131, kleine schelvis 2 2617, wijting 21—9 grote gul 5554, middel gul 5648, kleine gul 3828, kleine haai 16.50, poontjes 21. Per 125 kilo: grote kabeljauw 352180 grote koolvis zwart 116. Besommingen van dinsdag HD 74 Michiel 17.300, KW 161 ƒ6670, KW 52 ƒ7520, KW 187 1640, SCH 171 8790. Aanvoer van woensdag Zeventien schepen voerden woensdag in IJmuiden 4255 kisten vis aan waarvan 200 schelvis, 85 wijting, 100 gul en kabeljauw, 2635 haring, 410 kleine haring. 970 makreel, 115 schol, 600 stuks kabeljauw, 60 varia, 5000 kilo tong. De KW 32 Sakina Martine zorgde voor 905 kisten, de KW 81 Alberta Hendrika voor 990 kisten, de KW 153 Francina voor 235 kisten en 15 stuks kabeljauw, de IJM 35 Postboy voor 1035 kisten, 260 kleine kisten en 40 stuks kabeljauw. De IJM 36 Jacoba Gesina had 825 kisten en 150 kleine haring en 52 stuks kabeljauw. Prijzen van woensdag Per kilo: tarbot 3.703.30, zalm 10.50 7.50, grote tong 5.705, grootmiddel tong 43.90, kleinmiddel tong 3.503.20, tong 1 3.10—2.70, tong 2 2.20—1.70. Per 50 kilo: haring 2011. makreel 158, pilchards 18.4017.20, grote schelvis 5755, middel schelvis 5142, kleinmiddel schel vis 4238, kleine schelvis 4339, braad 3022, wijting 2515, grote gul 6856, middel gul 5848, kleine gul 3118, klein middel schol 59, schol 1 57, schol 2 4832, kustschol 3217, bot 128, schar 2522, poon 1311, tarbot 4 108, tongschar 9692, kleine tongschar 79. Per 125 kilo: grote kabeljauw 234. mid del kabeljauw 182170. Per regel: grote kabeljauw 210170, middel 9475. Besommingen van woensdag KW 32 f 17.400, KW 81 f 19.100, KW 153 f6140, KW 61 f780, KW 119 f 1240. Op zee Het was vandaag op zee windkracht 5. De vangsten waren slecht ook al door de bries. Tien percent van de schepen ving wat. De resultaten liepen uiteen van 50 tot 250 manden haring per dag. (Van onze Amsterdamse redacteur) Een verkeerd beleid heeft de Amster damse verzekeringsmaatschappij „Bran daris" in ernstige moeilijkheden gebracht. Gesproken wordt over een tekort dat in de miljoenen loopt en dat is veroorzaakt door het accepteren van grote risico's tegen te lage premies. De deelhebbers in de maat schappij hebben enige maanden geleden een diepgaand onderzoek doen instellen naar de juiste omvang van de tekorten. Het is niet onwaarschijnlijk dat binnenkort tot liquidatie van de „Brandaris" zal wor den besloten. Omdat het in de verzekeringswereld usance is, dat de verzekerde posten door andere maatschappijen worden overgeno men opdat de verzekerden niet worden ge dupeerd, wordt in assurantie-kringen met belangstelling uitgekeken naar een verkla ring van de directie, die een dezer dagen kan worden verwacht. De verzekeringsmaatschappij „Branda ris" werd in het laatste oorlogsjaar, we gens het wegvallen van buitenlandse assu rantiemogelijkheden, opgericht door enige scheepvaartmaatschappijen en banken. Op het ogenblik is de Stoomvaartmaat schappij „Nederland" met 57 percent van het aandelenkapitaal, de belangrijkste be langhebbende. Voorts wordt in de maat schappij deelgenomen door de Nederland- sche Handelmaatschappij, de Rotterdam- sche Bank en de Koninklijke Pakketvaart maatschappij. Evenals de directie van de „Brandaris" onthouden deze deelhebbers zich vooralsnog van commentaar. In ver zekeringskringen was reeds enige tijd be kend dat de „Brandaris" in moeilijkheden De bedrijfsresultaten van Verschure en Co's Scheepswerf en Machinefabriek n.v. over het eerste halfjaar van 1961, stemmen tot tevredenheid. Voor de bouw van bag- germaterieel en havenoutillage heeft Ver schure een orderportefeuille, waarmee het bedrijf tot in 1963 goed bezet is. Via de I.H.C. Holland waarvan Verschure een der vennoten is, zijn thans opdrachten in uit voering onder meer voor India, Portugal en Argentinië. Tevens is een omvangrijke baggervloot voor verbetering van de ha vens der Philippijnen in aanbouw. Na de drijvende graanelevator, welke binnenkort gedemonteerd naar de haven van Liver pool zal worden versleept, zet de werf een viertal graanelevatoren op stapel voor de haven van Rotterdam. Dit zullen rijdende elevatoren worden, die naar een nieuw ontwerp worden uitgevoerd. Het laat zich aanzien, dat de jaarcijfers over geheel 1961 voor Verschure bevredigend zullen zijn. verkeerde. Ook het heengaan van de direc teur van de maatschappij, de heer D. R. van de Wall Bake, enkele ma&nden gele den, dient in dit licht te worden gezien. Aanvankelijk richtte de „Brandaris" zich voornamelijk op het onderbrengen van de risico's van scheepvaartmaatschap- .pijen. Vooral na de benoeming van de heer Van de Wall Bake in 1952 sloeg het be drijf echter de vleugels verder uit. Belang rijke posten werden afgesloten in Zuid-En- geland, Egypte, Italië en bij de Ameri kaanse troepen in Duitsland. Een belang rijke portefeuille is de laatste jaren ook geworden de binnenlandse autoverzekering. Het streven om het premie-inkomen zo hoog mogelijk op te voeren, het berekenen van té lage premies, om met andere maat- schappijen te kunnen concurreren en het onvoldoende aanvullen van de reserves zouden tot de moeilijkheden hebben geleid. Daarbij kreeg men grote stroppen in de autoverzekering en met Italië en Egyp te afgesloten kredietverzekeringen hebben tot belangrijke verliezen geleid. Over de jaren 1958 en 1959 werd 16 per cent dividend uitgekeerd en bovendien tien percent op de aandelen bijgestort. In het laatste jaarverslag van de Stoom vaartmaatschappij Nederland werd gezegd dat de „Brandaris" zich zeer gunstig ont wikkelde, doch de resultaten over 1960 wa ren toen nog niet bekend. Het juiste be drag van de strop is nog niet bekend. Er zijn besprekingen gaande over de vraag of de aandeelhouders de tekorten gezamen lijk zullen aanvullen om de „Brandaris" te laten voortbestaan. De heren T. D. Jippes te Heemskerk en H. C. Klerk te Heiloo en de n.v. Brons- werk te Amsersfoort hebben opgericht de n.v. Alpha Engineering Ingenieurs en pro jectenbureau te Beverwijk. Deze nieuwe n.v. beoogt onder andere het ontwerpen van technische goederen en installaties, het uitvoeren van tekenwerk voor en het doen vervaardigen van derge lijke goederen en installaties en het uit brengen van technische adviezen. Het kapitaal van 700.000 is verdeeld in 350 aandelen A en 350 aandelen B, elk van 1.000. Bronswerk neemt deel voor 74 aandelen B, die in contanten worden vol gestort. De twee overige oprichters parti ciperen elk voor 37 aandelen A, die wor den volgestort door inbreng van het door hen tot mei 1961 voor eigen rekening in Beverwijk uitgeoefende bedrijf onder fir ma „Alpha" technisch advies bureau. De directie zal worden gevoerd door de heer T. D. Jippes. De KW 171 Jan Maria deed een dag vangst van 120 manden, de IJM 72Beatrice een trek van twee pakjes, de IJM 99 Eg- mont een dagvangst van 120 manden ha ring, de Huibertje een trek van 100 man den haring. De trawlers op 57 graden noorderbreedte hadden ook al slecht weer. De vangsten waren 100 tot 250 manden makreel, haring en schelvis per etmaal. De IJM 9 Haarlem deed een trek van drie pakjes, de Allan Water een trek van eveneens drie pakjes, de IJM 28 Amsterdam had een dagvangst van 200 manden makreel. De kotters op de kust vingen 80 tot 150 kilo tong en 10 tot 15 manden andere vis per etmaal. Haringvangsten KW 6—35. 9—35, 16—65. 25—10, 138—5, 40—100, 44—10, 85—5, 38—30. 45—70, 70—1, 130—1. Alle andere vleetvissers hadden geen vang:'.. Trekkers: KW 4—54, KW 74—10. Gemid deld Scheveningen 26, Katwijk 20. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was 1700 kilo tong en 50 platvis. Voor donderdag De IJM 97 Toronto komt met 650 kisten en 180 kisten steurharing. De SCH 261 On derneming 1 had 950 kisten, de IJM 26 's Gravenhage 1000 kisten. Schop valt omhoog „Onderuit" klonk het vannacht op de trawler IJM 35 Postboy, toen deze bij de IJmuider vishallen werd gelost. De losser P. Zwaan, die op het dek st.nd, kon niet meer op tijd opzij en werd in het gelaat getroffen door een schop. Deze bleek uit het ruim naar boven te zijn geworpen. De heer Zwaan moest worden verbonden. Vrijdag om 19.10 uur zal de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, over beide zenders Hilversum spreken over het onderwerp „Individuele Zelfbescher ming". Om 20.00 uur op dezelfde dag zal hij voor de televisie in een vraaggesprek dit onderwerp nader toelichten. De reeds kaal wordende zanger en com ponist Aurelio Fierro heeft het negende songfestival van Napels gewonnen, met een romahtisch lied in de beste Napolitaanse traditie. Een jury die over heel Italië was ver spreid, stemde per telefoon en gaf de eerste plaats aan Fierro's „Tu si 'a malincunia" (jij bent melancholiek). Dit lied kreeg 230 stemmen, tegen 143 voor het als tweede ge plaatste „Tu si comme 'na Palummella" (je bent als een duifje) van Pugliese en C. A. Bixio. De derde plaats was met 109 stemmen voor „Tutt 'a Famiglia" (het ge hele gezin) van Pisano en Alfieri, dat ook werd gezongen door de populaire Fierro. Het enige incident in een overigens „tam" festival bij vorige gelegenheden kwam'het tot bokspartijen tussen concur rerende groeperingen kwam, toen bur gemeester Achille Lauro trachtte een rede voering af te steken. Lauro, reder, miljo- lair en monarchistenleider, spaghetti- fabrikant en sponsor van het festival, be klom het podium tijdens de per televisie uitgezonden prijsuitreiking en begon een speech af te steken. De Italiaans-Ameri kaanse ceremoniemeester Mike Bongiorno negeerde hem aanvankelijk, en vertelde vervolgens haastig aan iedereen dat de plechtigheid voorbij was. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO; 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 1100 Kookpraatje. 11.15 Zangrecital. 11.35 Gram. 11.45 De bouwstenen van ons leven, lezing. 12 00 Pro- menade-ork. (Om 12.30—12.33 Land-en tuinbouw- meded.). 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Kamermuz. 14 40 Voor de vrouw. 15.00 Pianorecital. 15 30 Het witte handtasje, hoorsp. 16.10 Gram. 16.30 Voor dracht. 16.45 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram voor de Jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muz. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Gram. 19 50 Sportpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 La Wally, opera. (In de pauze; 21.2021.30 Boekbespreking). 22.30 Nieuws, oeursber. van New York en meded. 23.00 Sportact. 23.10 Lichte muz. 23.40 Hammondorgel en zang. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV; 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 Voor de zieken. 1145 Gewijde muz. 12.00 Middagklok noodklok. 12.04 Gram. 12.04 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinbouwmeded. 12 38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer 13.20 Nieuwe gram. 13.35 Dansmuz. NCRV 14.00 Bondsdag Herv Vrouwenver 14.45 Gram 15 00 Omr.ork. en solist. 15.35 Gram 16 00 Bijbelover denking 16.20 Alt en piano. 16.50 Gram 17 00 Voor de 1eugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17 45 Lichte muziek. 18.15 Sportrubr. 18.30 Vocaal ens. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19 00 Nieuws en weerber. 19.10 Lichte muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gram 20.55 Gram 21.00 Lichte muziek. 21.30 Bijbelse quiz. 22.00 Orgelconc. 22.30 Nieuws. 52 40 Avondoverdenking 22 55 Boekbespr. 23.00 Gram. 23.15 Gram. 23.30 Nobelprijswinnaars in vertaling lezing. 23.55 - 24.00 Nieuws BRUSSEL. 324 m 12 00 Nieuws 12 02 Gram. 12.30 Weerber. 12 35 Amus.orkest. 12 50 Beursber. 13.00 Nieuws. 13 15 Gram. 14 00 Gevar. muziek 16.00 Koersen 16 06 Franse les. 16 21 Festival van Luik: Liederen. 17.00 Nieuws. 17 15 Voor de kinderen 18 00 Gram. 18.20 Voor de soldaten. 18 50 Gram 19 00 Nieuws 19.40 Herfstdraden. 19.50 Lezing 20 00 Voor de vrouw 21.00 Gram. 22.00 Nieuws. 22 15 C-ram 22.5523 00 Nieuws, VOOR WOENSDAG NCRV: 17.00 Voor de jeugd NTS: 17 35 Jeugd journaal. 19.30: Eurovisie: Atletiek 20 00 Journaal en weeroverzieht AVRO: 20 20 Sportprogr 2100 Documentaire. 21 30 Volksmuziek 21 45—22 20 De andere, detectivespel VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Memo 20.30 Filmbespreking. 21.00 Het gezicht van de vijand. TV-spel. 22.10 Dagsluiting.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 6