Geldmarkt krapper aanmerkelijk geworden Neo-Silvikrin - DE BEURS - Elf landen zeggen het IMF 5 a 6 miljard dollar toe R EM E Koffie R Thee Nederlandsche Bank steunt de banken met gereduceerde tarieven Minister Goldberg iomt van ons leren Griekse associatie bekrachtigd Emissie Zwaardemaker SCHEEPVAARTBERICHTEN Liquidatie Insulinde Cultuur Syndicaat Franse arbeiders pan bij Fokker stap volgen Uitgifte conv. obligaties Belegging in energiewaarden COL ENERGY WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1961 9 DE WEEKSTAAT PAS HIER VOOR OP! Hij bestudeert ons loonoverleg Onderontwikkelde landen hebben weinig export kansen R'damsche Disconteerings bank staat er beter voor Japan gaat invoer uit Europa beperken Ver. Ned. Kleermakerijen passeren wederom het dividend M. Eek jr. voorzitter van middenstands-centrale Reesink 10 pet. W% E LA E' »7' Vrijwaringsclausule voor Antilliaanse olie Kort economisch nieuws De krapte die op de geldmarkt is ontstaan en die ertoe heeft geleid, da't het tarief van „call money" met ingang van 15 september werd verhoogd van tot 1 pct„ vindt haar weerspiegeling in de weekstaat van de Nederlandsche Bank. Deze laat namelijk zien, dat de banken deze week genoodzaakt zijn ge worden een beroep te doen op de cen trale bank, en tegen betaling van 4 pet. voorschotten hebben moeten opnemen tot een bedrag van bijna 13,5 min. Overigens is de positie van de banken iets beter geworden, want zij hebben hun saldo met 20 miljoen weten te versterken, waardoor zij nu weer op het goede gemiddelde van 565 min. terecht zijn gekomen. Om evenwel te vermij den dat de banken bepaald krap zouden komen te zitten, heeft de Nederlandsche Bank voor hen de mogelijkheid ge opend om tegen het gereduceerde tarief van l'/j pet. hun middelen aan te vul len. Met ingang van 22 september neemt de bank namelijk schatkistpapier in, vervallende op 10 en 11 oktober, alsme de papier van 27 oktober tot en met ultimo mei 1962, echter met recht van wederinkoop. Inlevering moet geschie den van 22 september tot en met 23 oktober. Dit is dus een extra hulp aan die instellingen, die dreigen kort in hun middelen te komen zitten. De weekstaat laat voorts een behoor lijke terugkeer van bankbiljetten zien van 62 min., waardoor de circulatie voor het eerst sinds eind juni weer be neden de 4900 min. is terecht geko men. Men kan dus zeggen dat de zo- merhausse voorbij is. Ook in oktober zullen de biljetten, volgens verwachting, nog terugvloeien om dan vanaf medio november weer omhoog te gaan onder invloed van de dan beginnende Sint-Ni- colaas-aankopen. De schatkist werd door belastingbetalingen, waar geen uit gaven tegenover stonden, versterkt met Advertentie Eerst komt roos dan volgt haar uitval... daarna verhoornt de hoofdhuid... en kaalheid is het eind. Dit kunt u verwachten, als u niet bijtijds zorgt voor „bijvoe ding" van de hoofdhuid? NEEM NEO-SILVIKRIN! Silvikrin bevat in de juiste verhouding alle 18 natuurlijke opbouwstoffen, die ook üw haar nodig heeft. Vandaar dat niets zo helpt tegen roos en haaruitval als Neo-Silvikrinl Kuurflacor» Neo-Silvikrln f7.60 Voor de dagelijkse haarverzorging is er Silvikrin-Lotion (met of zonder vet) fl.70 of f3.30 de biologische haarvoeding! 53 min. De goudvoorraad bleef onver anderd, de deviezenvoorraad daalde met f 5 min., zodat goud en deviezen samen nu staan op ƒ6.108 min. Het officiële ta rief van „call money" is 1 pet., maar in de markt wordt reeds meer betaald. (Van onze Amsterdamse redacteur) „Wij hebben grote belangstelling voor uw economisch bestel en voor de bij u bestaande verhouding tussen werkgevers en werknemers en voor het beleid en de programma's ten behoeve van de arbeiden de gemeenschap. Amerika heeft trouwens ai veel geleerd van de Scandinavische en Nederlandse ervaringen in het bereiken en behouden van de arbeidsvrede". De man, die ons dit zei, was niemand minder dan de Amerikaanse minister van Arbeid, Ar thur J. Goldberg, die gisteren voor een driedaags bezoek aan ons land op Schiphol arriveerde. Arthur Goldberg, 53 jaar oud, licht grijs haar en een typisch efficiënte Amerikaan, was destijds adviseur van de grote Ame rikaanse vakbonden A.F.L.-C.I.O. en Uni ted Steelworkers. Vandaag zal minister Goldberg bespre kingen voeren met de ministers van Socia le Zaken en van Economische Zaken. Voorts gaat zijn belangstelling uit naar de Sociaal-Economische Raad, de Stichting van de Arbeid en het College van Rijks bemiddelaars. „Ik hoop een duidelijk in zicht te krijgen in de situatie in Nederland, terwijl ik uw regering anderzijds in ken nis zal stellen van de nieuwe economische politiek van president Kennedy en zijn re gering", aldus de Amerikaanse minister. De economische commissie voor Europa constateert in een gepubliceerd rapport, dat West-Europa in het afgelopen jaar wel meer fabrieksprodukten en grondstoffen uit ontwikkelde gebieden importeerde maar dat de invoer uit de landen, die pri maire produkten voortbrengen, slechts vrij langzaam stijgt. Zelfs is het aandeel van de minder-ont wikkelde landen in de Westeuropese invoer kleiner geworden, ook ten aanzien van de meeste der produkten rubber, textielve zeis, oliezaden waarvan zij de voor naamste 'leveranciers zijn. De landen, die afhankelijk zijn van de uitvoer van pri maire produkten zoals koffie, cacao, wol en rubber kunnen individueel vraag en aanbod op de wereldmarkt niet beïnvloe den en zij kunnen zich ook niet verlaten op een stijging van de vraag in de ontwik kelde gebieden van de wereld voor het op lossen van hun handelsproblemen. Interna tionale regulering van produktie en uit voer blijft een nog ongebruikte mogelijk heid. m De levenskansen van de Rotterdamsche Disconteeringsbank van 1928 zijn door de recente kapitaalsuitbreiding aanmerkelijk verbeterd, zo heeft het bestuur medege deeld. Door onderhandse plaatsing van 5(10.000 gewone en 750.000 cumulatief preferente winstdelende aandelen werd het kapitaal verhoogd van 1 1,25 min tot 2,5 min. De preferente aandelen werden a pari geplaatst. Het bestuur wenste de uitgifte prijs van de gewone aandelen niet te noemen. De vooruitzichten voor 1961 en volgende jaren mogen bevredigend wor den geacht. De resultaten in 1961 zijn niet slechter dan in 1960 en ook de vooruitzich ten voor de rest van het jaar zijn zeker niet minder. Dagbladen in Tokio hebben gemeld, dat Japan beperkingen zal opleggen aan de invoer van produkten uit verscheidene Europese landen en Zuid-Afrika als ant woord op de maatregelen die deze landen tegen Japanse produkten hebben genomen, Volgens de bladen hebben eerste minis ter Hayato Ikeda en de minister van Fi nanciën Eisaku Sato gisteren tot deze maatregel besloten. De beperkingen zullen waarschijnlijk op 1 oktober van kracht worden. Het definitieve besluit zal echter pas op 29 september worden genomen als het Japanse kabinet zal vergaderen over de invoertoewijzingen voor het komende begrotingsjaar. De landen waarvoor de beperkingen waarschijnlijk zullen gelden zijn Frank rijk. West-Duitsland, Nederland, België Luxemburg, Oostenrijk, Spanje, Italië, Noorwegen en Groot-Brittannië. Advertentie lï in ri/%1 Kia/Iav. aam aam Certificaten Col-Energy bieden een aan trekkelijke belegging in de expansieve Amerikaanse energie-industrie. Dagelijkse verhandeling op de Amsterdamse beurs. Prijs voor 10 aandelen elrca f 550.- Nederlands jaarverslag 1960-61 zojuist verschenen. Verkrijg baar bij uw effectenhandelaar of bij D. W. Brand, Keizers gracht 215, Amsterdam-C. Het Europese Parlement heeft gisteren het akkoord voor associatie van Grieken land bij de Europese Economische Ge meenschap met algemene stemmen be krachtigd, maar tevens de ministerraad van de E.E.G. beschuldigd van schending van het E.E.G.-verdrag. De parlementsle den hebben vrijwel eenstemmig de opvat ting van de Ministerraad verworpen dat raadpleging achteraf de juiste vorm zou zijn, omdat de procedure van parlemen taire ratificatie na ondertekening ook bij gewone internationale verdragen tussen landen de gebruikelijke gang van zaken is. De Nederlandse socialistische afgevaar digde jhr. mr. M. van der Goes van Na- ters betoogde onder meer, dat de asso ciatie-overeenkomst eigenlijk veel te zwaar is uitgevallen. Het verdrag zelf telt 17 artikelen, doch daarnaast zijn er nog vier bijlagen, twintig protocollen, twee intentie verklaringen, vijf interpreterende verkla ringen, twee speciale verklaringen en een briefwisseling met nog enige interpreta ties. De Duitse staatssecretaris Müller-Ar- mack, die het beleid van de Minister raad verdedigde, antwoordde hierop dat de gecompliceerdheid van de overeenkomst het gevolg is van de zwakke economische positie van Griekenland, dat in feite een onderontwikkeld land is. Hij geloofde dat associatieverdragen met meer geïndustria liseerde staten eenvoudiger zouden kunnen zijn. Voor de n.v. Verenigde Nederlandse Kleermakerijen gebr. Ibelings in Den Haag is, zo deelt de directie mede, het per 30 juni afgesloten boekjaar 1960-61 verlies gevend geweest. De gang van zaken in de maatkledingafdelingen is bevredigend, doch de industriële afdelingen hebben, mede door de zeer krappe arbeidsmarkt en de verhoogde loonkosten, met verlies gewerkt- Er zal rekening mede dienen te worden gehouden dat het dividend gepas seerd zal worden. (Over 1959-60 werd op de gewone aandelen eveneens geen divi dend uitgekeerd). De middenstands-centrale voor Haarlem en-omliggende gemeenten houdt op woens dag 27 sept'ember in Brinkmann, ~'s avonds om half negen, een buitengewone bijeen komst waarin de nieuwe sectiebesturen voor handel, ambacht en dienstverlenende bedrijven worden geïnstalleerd. De heer M. Eek jr. zal dan bovendien zijn functie van algemeen voorzitter aanvaarden. In de loop van de volgende week is de publicatie te verwachten van het prospec tus van Zwaardemakers Handel en Indus trie n.v. inzake de uitgifte van nominaal 865.000 aandelen aan toonder tot de koers van 140 percent, voor een vierde deel ge rechtigd tot het dividend over het boek jaar 1961 en ten volle tot dat over volgende boekjaren, uitsluitend voor houders van claims van de uitstaande aandelen in de verhouding van één nieuw aandeel van nominaal 700 op twee oude aandelen van elk nominaal 700. H. J. Reesink en Co n.v. (groothandel te Zutphen) boekte in het per 30 april geëin digde boekjaar een gunstige omzet. De be drijfsresultaten die op zichzelf bevredigend waren, ondergin|en de invloed van kos tenverhogende factoren. De netto-winst bedraagt 1.290.000. tegen 1.475.000 in het vorige jaar. In de jaarvergadering, die waarschijnlijk in de tweede helft van november zal worden gehouden, zal wor den voorgesteld een dividend uit te keren van tien percent in contanten over het ver hoogde kapitaal van f 7.800.000 (vorig jaar ƒ7.500.000). IN AFWACHTING Wederom hebben politieke verwikkelin gen de normale gang van zaken aan de effectenbeurzen vgrstoord. Gisteren waren de koersen in het Amsterdamse voorbeurs- verkeer behoorlijk lager. Ook op de offi ciële beurs was de stemming zwak, maar scherpe koersverliezen deden zich niet voor, deels onder invloed van het rustige verloop van de beurzen in West-Duitsland en Londen. Het grootste verlies leed Hoog ovens (tien),vervolgens Unilever (-5). Phi lips noteerde na 991 weldra 994 en was daarmee slechts 1 punt beneden het vorige slot. Kon. Olie kwam even beneden de 110,—. AKU verloor slechts twee punten. Uit de troonrede interesseerde de beurs in de eerste plaats, dat het rijk tot dekking van het begrotingstekort geen beroep zal behoeven te doen op de open kapitaal markt. Er komt in het nieuwe zittingsjaar dus geen staatslening, zo concludeerde men ter beurze, en hierin zag men een steun voor de staatsfondsenmarkt, die dan ook eerder iets aantrok. Certificaten Stude- baker-Packard werden in open hoek ver- ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier vandaag geldend in Am sterdam luiden: Engels pond 10,11 10,21, Amerikaanse dollar 3.58V2 3,62V2, Canadese dollar 3,46'/»3,51'/s, Franse frank (100) 72,7073,20, Belgische frank (100) 7,237,28, Duitse mark (100) 90,2090,70, Zweedse kroon (100) 69,25 70,25, Zwitserse frank (100) 83,6584,15, Italiaanse lire (10.000) 57.5059,59, Deense Kroon (100) 51,90—52,90, Noorse kroon (100) 49,8550,85, Oostenrijkse schilling (100) 13,9514,05, Portugese escudo (100) 12,60 12,75, Spaanse peseta (100 gr. coup. 5,95 6,10. handeld. Cultuurfondsen lagen iets vaster voor HVA. Amsterdam Rubber prijshou dend. De scheepvaartwaarden bewogen zich rondom het vorige niveau. Nievelt Goudriaan trok aan tot 170. Boeke Huidekoper van 2101/2 op 215. VERHANDELDE FONDSEN 18 sept. 19 sept. Totaal 447 451 Hoger 179 (40,2«/o) 151 (33,5»/») Lager 169 (37,8»/») 176 (39,0»/o) Gelijk 99 (22»/o) 124 (27,5»/») AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U389 Kon. Olie108,50 gb-109,- 108,60 Philips 991—994 991 Unilever Hoogovens VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. Slot 2de tijdv. WENEN (Reuter) Functionarissen van het Internationale Monetaire Fonds hebben verklaard aan te nemen, dat ongeveer elf landen zullen toezeggen mid delen in de vorm van leningen ter beschikking van het I.M.F. te stellen. Deze middelen zullen vijf a zes miljard dollar bedragen en het I.M.F. zal met behulp hiervan iedere noodtoestand, die zich bij een belangrijke valuta voordoet, het hoofd kunnen bieden. Verder verwachten de functionarissen van het I.M.F., dat West-Duitsland en Italië behoorlijke bedragen in hun valuta ter beschikking van het I.M.F. zullen stellen voor onmiddellijke kredietnperaties. Zoals bekend heeft het I.M.F. thans bijna geen Duitse marken en Italiaanse lires meer. De elf landen, die kredieten ter beschik king van het IMF zullen stellen, zijn naar men meent te weten de Verenigde Staten, West-Duitsland, Frankrijk, Italië, Neder land, België, Japan, Canada, Zweden, En geland en Zwitserland. Zoals bekend <s Zwitserland niet aangesloten bij het IMF, het wordt ook niet waarschijnlijk geacht, dat Zwitserland lid van deze instelling zal willen worden. Volgens dezelfde functionarissen staan ook alle andere betrokken landen welwil lend tegenover de verstrekking van lenin gen aan het IMF. De elf landen zullen naar verwachting aan het einde van de conferentie, aanstaande vrijdag, bekend- •maken, dat zij in beginsel bereid zijn tot het verstrekken van leningen aan het IMF. Grote consortia. De Westduitse minister van Financiën, Frans Etzel, heeft gisteren in de jaarver gadering van de Wereldbank te Wenen Advertentie m ëj it9 Aagtekerk, 19 van Le Havre naar Marseille. Abida, 13 van Cardon via Kielerkanaal naar Nynasham (e.t.a. 27 pama). Acila, 21 15.00 uur te Curaao verwacht. Acmaea, 24 te Mena al Ahmadi verwacht. Acteon. 19 p.m. te Curaao verwacht, Buenos Aires, verm. Curasao. Akkrumdijk, 19 van Curaao naar (23) Liverpool. Alcor, 19 van Aden naar Mombasa. Algenib, 19 van Montreal naar Civita Vecchia. Alioth, 18 van New York naar Jacksonville. Almkerk, 19 van Suez naar Aden. Aludra. pass. 19 St. Paulsrocks naar Rio de Janeiro. Amerskerk, 19 van Sydney naar Newcastle. Ampenan, '19 van Port Said naar Montreal. Amstelhoek, 19 van Kaapstad naar Bremen. Appingedijk, 19- van Rotterdam naar Porte ver Glades Area. 25 te Eastham verwacht, 19 van Donges naar Stanlow. Argos,19 van Tunis naar Antwerpen. Banda. 19 van Colombo naar Djiboeti. Borneo, 19 van Singapore naar Labuan. Burls Watson, t. pass. 19 Singapore naar Hawaii. Caltex Amsterdam, 19 v. Frederica n. Kopen hagen (20). Caltex Arnhem, t. 19 v. Rastanura n. Suez. Caltex Delft, t pass. 18 Muscat n. Suez. Caltex Utrecht, 20 n. Bahrein v. Singapore. Camerounkust, pass. 19 Monrovia naar Abidjan. Camitia, 30 te Curagao verwacht. Geertje Buisman, 20 te Safi. Caltex Delfzijl, 19 van Immingham na Faweley. Caltex Madrid, 19 van Capebon Sidon n. Pernis. Caltex Rotterdam, 19 van Cape Leeuwe in Rastanura naar Botany Bay. Cinulia, 19 van Liverpool naar Curagao. Cities Service Valley Forge van Perim Rasta nura naar Suez. Congokust, 19 van Cape Palmas Tema naar Freetown. Crania, 16 van Cardon naar Landsend voor orders: verm. Mersey (e.t.a. 30). Eenhoorn, 19 van Constanza naar Londen Esso Amsterdam, 19 van Suez naar Rastanura. Esso Rotterdam, 19 van Rotterdam naar Sidon. Hathor, 19 van Cape Bon Izmir naar Algiers. Ittersum. 20 te Le Havre verw. Jagersfontein,19 van Las Palmas naar Kaapstad. Japa. 19 vna Port Said naar Emden. Joseph Frering, pass. 19 Dover naar IJmuiden. Kabylia, 20 11.00 uur bij Hoek van Holland ver wacht, Rotterdam, Thameshaven. Kalydon, 22 p.m. te Pauillac verwacht, Rouen. Kara, 20 a.m. te Stockholm verwacht, Kalmar, verm. Rotterdam. Karakorum, 20 te Chittagong. Katelysia, 19 te Puerto Miranda, Buenos Aires, Rio Grande do Sul. Kelletia, 17 te Eastham (21 meren), Stanlow (Rotterdam dokken r.d.m.). Kenia. 28 a.m. te Buenois Aires verwacht. Kermia, t. 19 van Puerto Miranda naar Gothen burg. Khasiella, 20 a.m. te Bombay verwacht, Madras, Calcutta. Kopionella, 24 a.m. te Rotterdam verwacht, verm. Bodo, Tromso. Kirkenes. Rotterdam Koratia, 23 a.m. te Boston verwacht. Korenia, 29 a.m te Harburg verwacht. Korovina, 19 te Rotterdam, Amsterdam (dokken a.d.m.). Kosica, 18 te Puerto Miranda, Spezia. Krebsia, 17 te Calcutta, Mena al Ahmadi. Krvptos. 19 aank. Porta Cardon. Kylix. 18 te Bayonne, Hudsod-rivier water laden, Curaao. Laertes, 19 van Aden naar Penang. Laga, 19 van Elles Mere Port naar Fowey. Leersum, 19 van Antwerpen n. Port Churchill. Leto. 19 van Churchill naar Londen. Leopoldskerk, 19 van Suez naar Dubai. Liberty Bell, 19 van Port la Cruz n. Wilhelms haven. Lombok, 26 verw. Nacala an Beira. Mariekerk 17. v. Colombo naar Aden. Mataram, 19 van Willemstad naar Rotterdam. Meerkerk, 19 vertrek Rangoon naar Calcutt. Mitra, 18 van Curagao naar Rotterdam. Molenkerk, 19 van Genua naar Port Said. Moordrecht, 19 vertrek Port Sid naar Milazzo. Munttoren, 19 van Zambesiriver naar Lourenco Marques. Musi, 19 vertrek Hollandia naar Rabaul. Mydrecht 19 van Hongkong naar Mena. Naess Lion, 19 van New York naar Aruba. Naess Tiger, 19 van New York naar Punta Covenas. Nederwaal, 19 van Djiboeti naar Singapore. Nestor. 19 vertrek Antwerpen naar Rotterdam. Nias, 19 van Douala naar Lagos. Nieuwe Tonge, 19 van Trinidad naar Mobile. Ondina, 20 in het Suezkanaal verwacht op weg naar Landsend voor orders. Oostkerk, 19 te Hamburg. Oranje Nassau, 19 te Port au Prince. Ossendrecht, 19 van Norfolk naar Piombino. Philidora, 24 midnight in het Suezkanaal ver wacht op weg naar Gibraltar voor orders: verm. Tranmere. Philine, 22 in het Suezkanaal verwacht op weg naar Mena al Ahmadi. Philippia, 23 noon in het Suezkanaal verwacht op weg naar Gibraltar voor orders: verm. Thames. Prinses Mrgriet. 19 van Le Havre n. Montreal. Prins Johan Willem Friso, 49 van Triest naar Napels. Prins Willem George Frederik, 19 van Arklonlo naar Londen Prins Willem II, 18 van Le Havre naar Quebec. Reza Shah The Great, (t.) pass. 19 Kuria Muria naar Gibraltar. Roepat, 17 van Honiara, 19 te Port Moresby. Reza shah the Great, 19 van Mena n. Gibraltar. Roebiah, 20 te Madras. Roepat. 17 van Honiara naar Port Moresbay. Rotti, 19 van Vlissingen naar Brownsville. Sabang. 20 verwacht Phnompenh v. Haiphong. Salatiga. 19 van Montreal naar Gibraltar. Samarinda, 19 van Suez naar Lissabon. Sambas. 19 van Phnompenh naar Singapore. Scheldelloyd, 19 te Yokohama. Schelpwijk, pass. 19 Rasalhadd n. Calcutta. Serooskerk, 19 van Port Said naar Djiboeti. Siberoet, 20 te Rangoon. Sibigo, 19 van Labuan naar Singhoca. Sirrah, 19 van enua naar Golf of Mexico. Sliedreoht, 19 van Norfolk naar Rijeka. Socrates, 19 van Huarmey naar Peru. Soestdijk, 19 van Antwerpen naar New oYrk. Solon, 19 te Curaao. Stad Breda, van Las Palmas naar Vitoria. Stad Haarlem, 19 van Rotterdam naar Reggio. Stad Leiden, 19 van Cape Cavociro Sagunto n. Rotterdam. Stad Maassluis, 19 van Rotterdam naar Genua. Stad Rotterdam, 19 van Barcelona nar Rotter dam. Stad Schiedam, 19 van Narvik naar Gent. Statue of Liberty, 19 van Bandarmashur naar Philadelphia. Steenwijk, pass. 19 Miami naar New York. Stentor, 19 van Rotterdam naar Tunis. Straat van Diemen, pass. 19 Reunion naar Sin gapore. Tabian, 20 te Bahrein. Sunetta. 19 te Norrkoping, Rotterdam. Tamara, 19 vertrek Fao naar Kwinana. Tegelberg, 18 van Kobe naar Okinawa. Tjinegara, 20 to Sydney. Tweelingen, 19 van Rotterdam naar Puerto Matanzas. Utrecht. 19 van Trincomalee naar Chalna. Van Riebeeck, 19 vertrek Mombasa naar Moga discio. Vasum, 4/10 midnight te Geelong verwacht. Viana, 24 p.m. te Mena al Ahmadi verwacht. Videna, 24 te Mena al Ahmadi verwacht. Vivipara, t. 19 van Hamburg naar Mena al Ahmadi. Vlist, 19 van Norfolk naar Rotterdam. Waterland, 19 van Bahia naar Amsterdam. Westerdam, 19 van New York naar Rotterdam. Westertoren, 19 pass. Kaap Fartak naar Uk. Willemstad, 20 te Madeira. Woensdrecht, 19 van Rotterdam naar Napels. Wonosari, 19 ten anker rede Beira. Wonösobo, 19 aankomst Bremerhaven van Ant werpen Zafra. 26 p.m te Mena al Ahmadi verwacht. Zuiderkerk, 19 van Amsterdam naar Marseille Zaria. 21 p.m. in het Suezkanaal verwacht op weg naar Gibraltar voor orders: verm Tran mere. SLEEPBOTEN Oostzee: Halifax-alencia, 18, 300 mijl nw. van Azoren. Barentsz Zee: Caripito-Hamburg, 12, van Cari- pito. Tasmanzee: Curagao-Rotterdam, 18, 900 mijl wzw van St. Vincent. Humber: Quebec-enua, 18, van Ponta edl Gada Loire: Rotterdam-Malmö. 19 van Rotterdam. Tyne: Montreal-Gyon, 18, 325 mijl no van Azo ren. Noordzee: Rotterdam Port Saint Louis du Rhone, 17, van Rotterdam. Poolzee: New Orleans-La Spezia, 18, 80 mijl oost van Gibraltar. De financiële uitkomsten van de n.v. In sulinde Cultuur Syndicaat te Amsterdam hebben in 1960, blijkens het verslag, door de onaantrekkelijke constellatie op de rub- bermarkt te wensen overgelaten. De gang van zaken in het verstreken deel van 1961 was beter dan die in 1960. Deze verbetering is echter niet van zodanige betekenis, dat het toekomstbeeld radicaal ten gunste zou zijn gewijzigd. Onder deze omstandighe den acht de directie een voortzetting der zaken riet in het belang van aandeelhou ders, zodat zij in de komende jaarverga dering zal voorstellen tot liquidatie van de onderneming over te gaan. De winst op goederen liep in 1960 terug van 184.000 tot f 25.000. Onkosten vergden f 141.000 (v.j 127.000). Als uiteindelijk verlies resteert f 96 000 (winst 36.000), waardoor het be staande verlies oploopt tot 522.000 bij een geplaatst kapitaal van 1,2 miljoen. Over de invoer van olieprodukten uit de Antillen in de E.E.G. merkt de minister van Economische Zaken op in zijn begro ting over 1962, dat het overleg over een voor het koninkrijk aanvaardbare vrij waringsclausule betreffende de invoer van Antilliaanse olieprodukten in de E.E.G. thans in een vergevorderd stadium ver keert. Door het koninkrijk wordt aangedrongen op een regeling, waarbij, ingeval er bij een verstoring van de markt voor aardolie- produkten van de Gemeenschap invoerbe- perkende maatregelen worden genomen, deze in elk geval eerst boven een bepaalde, van tevoren vastgestelde hoeveelheid, ook ten opzichte van de Antillen van toepas sing zullen zijn. Beneden deze hoeveel heid, welke met de consumptie van aard- olieprodukten in de Gemeenschap toe neemt, zal de invoer van aardolieproduk ten uit de Antillen derhalve in elk geval een voorkeurbehandeling genieten ten op zichte van de import uit derde landen. medegedeeld, dat de Bondsrepubliek zich grote inspanningen getroost om in 1961 en 1962 in totaal vijf miljard Dm voor de ont wikkelingshulp ter beschikking te stellen. Ook in de jaren na 1962 wil de Bondsre publiek een passende bijdrage tot de ont wikkelingshulp leveren. Minister Etzel verklaarde, dat West- Duitsland instemt met de door de Wereld bank nagestreefde vorming van grote fi nancieringsconsortia voor ontwikkelings projecten. Ieder lid van de Wereldbank moet evenwel de vrijheid behouden zelf te beslissen of het aan dergelijke consortia wil deelnemen. West-Dqitsland zou gaarne zien, dat de Wereldbank de oprichting be vorderde van nationale ontwikkelingsban ken, die kunnen bijdragen tot de financie ring van kleine en middelgrote onderne mingen in de ontwikkelingslanden. Grondstof fenmarkten. De Amerikaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken voor economische aange legenheden, George Ball, bepleitte vooral stabilisatie van de grondstoffenmarkten om de ontwikkelingslanden in de gelegen heid te stellen door hun export deviezen te verdienen. Het meest a'mbitieuze ontwik kelingsprogramma zou zonder resultaat blijven, indien de uitvoer van het betrok ken land zou worden getroffen door schom melingen in de prijzen van de produkten, die het uitvoert. Niet alleen moeten de prijzen worden gereguleerd, ook moet het vraagstuk van de produktie-overschotten worden opgelost. Van de zijde der onderontwikkelde lan den werd geklaagd over de spaarzaam heid, waarmede hun ontwikkelingsleningen worden verstrekt en over de voorwaarden van deze leningen. Zij wensen van de in ternationale ontwikkelingsorganisaties le ningen te ontvangen op dezelfde voorwaar den als die van de nieuwe Internationale Ontwikkelingsorganisatie (IDA). De lenin gen van de IDA kunnen in vijftig jaar worden afgelost en dragen slechts een symbolische rente. (Van onze correspondent) PARIJS De komende weken zullen ongeveer 100 arbeiders van de grote Fran se vliegtuigfabrieken van Bréguet in Biar ritz een stage bij Fokker gaan volgen. Tot begin volgend jaar zullen regelmatig Franse ploegen gespecialiseerde arbeiders elkaar bij Fokker afwisselen om daar te worden ingewijd in de geheimenissen van constructie en montage van de Friend- ship-vliegtuigen F 27. die, gelijk men weet in samenwerking tussen beide fabrieken zullen worden geproduceerd. Zodra de Bréguet-fabrieken over vol doende bevoegd personeel beschikken, zal de produktie van Friendship-onderdelen in Biarritz bij de Spaanse grens, kunnen be ginnen, om daarna over de weg naar Schiphol te worden getransporteerd en de Fokker-fabrieken te ontlasten. De directie van de Bréguet-fabrieken denkt met deze co-produktie minstens twee jaren extra werk aan de winkel te zullen hebben. Een samenwerking, die voor Fokker de moge lijkheid schept zijn produktie per twee maanden van vier tot vijf toestellen op te voeren. In Franse vliegtuigkringen ver luidt intussen ook, dat er nieuwe plannen worden gemaakt voor een internationale samenwerking, waarvan beide firma's d spil zullen vormen ter produktie van de Bréguet 1150-Atlantic. De Vereeniging voor den Effectenhandel deelt mede, dat heden wordt aangekondigd de uitgifte van nominaal 5.670.000 41/2 percent tien-jarige in aandelen B conver teerbare obligaties n.v. Berghuizer Papier fabriek v/h B. Cramer te Wapenveld tot de koers van 100 percent uitsluitend voor houders van aandelen in de verhouding van een obligatie op twee aandelen. De in schrijving is op vrijdag 29 september. De claimhandel begint op vrijdag 22 sept. Vorige slotkoers A'dam Rubber 110 H.V.A 125 A.K.U 388'/a 145, 882 Philips Gem. Bez. 994 753 Dordtsehe Petr. 510'/, K Ned. Petr. Mij. 1 110,10 Holl. Am. Lijn. 163'/2 K.L.M 65,50 K.N.S.M 207 Ned. Stoomv. Mij 185 Ommeren, Phs. v. 328 Scheepv. Un. Ned. 168 216, 244,50 478,— Ver. Bezit v. 1894 142,50 Amsterd. Bank. 364V2 Ned. Handel Mij. 318 Rotterd. Bank.... 345 Twentsche Bank. 310 Albert Heijn 619Va Amstel Brouwerij 533 Berkei's Patent 310 Bols 705 Bührmann Papier 625 Fokker 347 Ford 660 Gelder Kon Pap. 350 Gist Spir.f. Kon. 387 Van der Heem 325 Heineken's Bier 544 Hoogenbosch Sch. 292 Indola 560 Kon. Zout-Ketjen 1160 Müller Nat. Bezit 521 Ned. Kabelfabr. 563 Philips Pref 293 Sikkens Groep 815 Stokvis 272 Thomassen Ejr. 690 Ver. Machinefabr. 305 Wessa"nen' 337 Wilton Fijenoord 283 Zwanenberg-Org. 920 Billiton Mij. II 485 Aluminium Ltd... 29V» American Motors 19 Anaconda 543/ie Bethlehem Steel. 43 Cities Service 51 Vj General Motors 48 Kennecott Copper 83'/j Republic Steel 61% Shell Oil 38K U.S. Steel 82 Gedane noteringen. A.K.U. Kon. Olie Philips Unilever Hoogovens 107,90—108,30 f 108,50 984—986 984'A 745—746 749 (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK: Verdere daling Een hevige verkoopgolf in de middag bracht gisteren voor de tweede achtereen volgende dag scherpe koersdalingen op de aandelenmarkt van New York teweeg. De omzet was klein to'. het middaguur maar nam in de laatste helft van d_ t-urs-' toe, met verliezen tussen de 1 en 2 dollar voor de belangrijkste fondsen. Volgens de beurs is er nog steeds ongunstig nieuws, zoals de actie van het Amerikaanse minis terie van Justitie om de verkoop van ac tiva van de Honolulu Oil te blokkeren. De handel in dit fonds kwam tot stilstand op een notering van 89, een daling van li/2 dollar. Andere oliemaatschappijen ont kwamen evenmin aan koersverliezen, waarbij Amerada, Argo en Plymouth 2 of meer dollar omlaag gingen. Anaconda Copper, American Can, Johns-Manville, General Foods, Chrysler, Texaco, General Electric, Westinghouse, Woolworth, Allied Chemical, Dupont, Eastman Kodak en Union Carbide gingen een dollar of meer naar beneden binnen het Dow-Jones-ge- middelde. De omzet bedroeg 3.260.000 aan delen. In totaal werden 1261 waarden ver handeld, waarvan 305 hoger waren en 758 lager. Het industriegemiddelde kwam van 711,24 op 702,54; dat van spoorwegen van 142,50 op 141,59 en dat van openbare nuts bedrijven van 121,62 op 121,12. (UPI). Westduitse regering stemt de zeescheepvaart De Westduitse minister van Financiën Franz Etzel, zal de Duitse bondsdag voorstellen de financiële hulp voor de Westduitse zeescheep vaart in de komende begroting op te nemen. Het ministerie van Financiën, deelde vrijdag mede, dat de Noordduitse kustlanden Hamburg, Bremen, Neder-Saksen en Sleeswijk-Holstein ge weigerd hadden financieel aan de hulpmaatrege len deel te nemen. Voor de deze hulp moeten in de jaren 1962/63 vijftig a zestig miljoen mark opgebracht worden. Het ministerie van Finan ciën deelde verder mede, dat voor -de visserij bedrijven bijzondere hulpmaatregelen in het voornemen liggen. Winststijging bij de middenstand Uit door het Economisch Instituut van de Middenstand orflangs gepubliceerde gegevens betreffende de netto-winst over de jaren 1958 en 1959 voor de branches van de kruideniers, de slagers en de textieldetaillisten blijkt dat de gemiddelde netto-winst van de geënqueteerde kruideniers in 1959 met vier percent is gestegen in vergelijking met 1958 Bij de slagers steeg de gemiddelde netto-winst met ruim acht percent en bij de niet-gespecialiseerde detaillisten in textiel met ruim twaalf percent. Metal Box Company mag toch in vesteren in Italië De Metal Box Company heeft thans toch toe stemming van de bank Van Engeland ontvan gen voor de uitvoering van haar investerings plan in Italië, zo heeft de maatschappij van daag bekendgemaakt De investering zal voor een deel moeten geschieden met middelen, die in het buitenland worden geleend (Dit zou een indicatie kunnen zijn dat ook het ICI project op Rozenburg spoedig officieel goedgekeurd zal worden. Red.)

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9