Oefenwedstrijd tegen Saarland leverde 5-0 overwinning op 'Sm tW u jOü3 LiL=a ■r- Fritz Gallati streng gestraft iOSRAM Russische atletiekteams veel te sterk voor Britse ploegen „Spurs" toch naar tweede ronde van de Europese bekerstrijd Voor 35000 kijkers in Rotterdam 4k:.' r!' i|| Midvoor Schuurman dissonant in de Nederlandse ploeg Centrale training opnieuw afgelast PS V - Anderlecht eindigde gelijk ft West-Duitsland veel te sterk voor Denen Zwaar Jour de Java verslagen Pirie vierde zijn Coach Carlisle komt niet afscheid met fraaie zege Wereldrecord voor Tamara Press Oostduitse dames zegevierden FIDE erkent vier grootmeesters FIDE zet Nederland mes op de keel Spit, Spierpijn jül! DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1961 15 b' f-ïYXM V. m ":*%CK 1 ''717. 7>;7 -■: 7^:.Ti^7>j i.7^ Twee keer Medelijden Lust Midvoor gevraagd Sport in het kort Ondanks jaarsalaris van netto 31.500,- Interzonaal toernooi niet in ons land? Fantastisch record van Manuel Dos Santos "V -ó*. - - ,7 -7.1 - •- 't V V A'<f: A>i .JÉ,- 7 K - -/S -7 <-;.Wk- yfc ,i f'.V. Carol Schuurman, ADO's midvoor, moet zich gisteravond in de kuip van Feijenoord in Rotterdam wel heel erg onplezierig hehben gevoeld. Gedurende 85 van de 90 minuten dat hij op de gras mat stond faalde hij op een wijze zoals een kandidaat voor het oranjeshirt al leen maar in een nachtmerrie kan be leven en in de resterende vijf minuten kon hij nog niet eens de gemiddelde vorm van een doorsnee eredivisiespeler halen. Voor Carol waren er gisteravond fluitconcerten, denigrerende opmer kingen en boe-geroep van de donkere tribunes met 35.000 kijkers, terwijl de meeste andere spelers van het voorlopig Nederlands elftal in een oefenwedstrijd tegen Saarland vrij geregeld „open doekjes" kregen. En dat nog wel in een match die glansrijk met 5—0 werd ge wonnen. Voor midvoor Schuurman geen oranjeshirt dus. Maar voor wie dan wel? Vv, "\L„ j k We behoeven niet in de schoenen te gaan staan van het steeds chauvinistischer wordende Rotterdamse publiek dat ken nelijk alles van dit tweetal (en andere Feijenoorders) van niet te evenaren schoonheid vindt, om toch grote bewon dering op te brengen voor het „uitge kookte" spel. Het mag dan waar zijn dat Moulijn er een soort prestigekwestie van maakt zijn directe tegenstander tenminste tien keer per speelhelft met het sprintje links-of-rechts-om te passeren ook als dat enkele malen niet blijkt te lukken zijn inzicht in voetbal is fenomenaal. En wat dat betreft vindt hij in Bouw meester een compagnon die niets mis verstaat. Die weet waar hij zijn moet in welke situatie „Coentje" de bal dan ook heeft. Op zijn beurt weet Henk Groot een heel ander type voetballer dat ook. En hij was het dan ook die de aan vallen mocht afronden. Na een kwartier kreeg hij van Bouwmees ter een meesterlijke bal in de vrije ruimte en knalde toen dreunend hard in en in de negentiende minuut kreeg hij de bal, al weer van Bouwmeester, al even fraai toegespeeld waarna eerst een kopbal tegen doelman Kirsch plaats greep (die stond zuiver toevallig in de baan van de bal), gevolgd door een su blieme „vrijspeelmanoeuvre" die een glasheldere goal ten gevolge had. Wij "hadden zo toen het idee dat Moulijn en Bouwmeester als vertegenwoordigers van het „fijne voetbal"-dachten: wel die Groot die weet z'n weetje die mag meedoen. En zoals reeds gezegd, dit drie tal stal de show. De Saarlanders scho ven elkaar het leer wel steeds mooi toe. lieten ook wel staaltjes technisch knap voetbal zien. maar waren in de afwer king van hun allengs steeds schaarser wordende aanvallen toch te weinig intel ligent en dikwijls ook te langzaam om succes te boeken. Van spanning was dan ook geen sprake. Vooral niet meer toen zeven minuten voor de rust Moulijn een voorzet-op- maat gaf aan compagnon Bouwmees ter, die met een feilloze kopbal voor 3-0 zorgde. En Schuurman was in die eerste helft maar nergens. Hij manoeu vreerde steeds maar te lomp, niemand begreep hem en stond hij op de goede plaats, dan verprutste hij de kansen... Voor de Rotterdammers een reden om te fluiten, voor „neutralen" een reden om oprecht medelijden te krijgen. Met een zweefsprong drukt Bouw meester de door Moulijn voorgezette bal achter de Saarlandse doelman Kirsch. Op de score moet men zich niet blind sta ren. Als oefenwedstrijd wees de match tegen de Saarlanders, die tegen het ein de dat moet gezegd worden be paald ongelukkig waren met hun sco- ringspogingen, zeer duidelijk uit wie wel en wie niet past bij de kern van het team, dat uitgemaakt wordt door Feije noord. Als Schwartz verstandig is gaat hij in de komende weken nog eens een paar keer kijken bij de Nederlandse kampioensploeg, want zijn enige oplos sing lijkt op het ogenblik het vergroten van die kern die bestaat uit Feijenoor ders. De samenstellingen van beide teams waren: Nederland: doel: Pieters Graafland achter: Wiersma en Veldhoen; midden Kreyermaat, Pronk en Muller; voor Swart, Henk Groot, Schuurman, Bouw meester en Moulijn. Saarland: doel: Kirsch: achter: Frit- zinger en Rohe; midden: Leist, Hesse en Thiel; voor Kraftsjik, Widenz, Dörren- bacher, Ringel en Vollmar. Bondscoach Êlek Schwartz heeft, in ver and met het niet doorgaan van de inter and Nederland-Oost Duitsland (1 oktober) moeten besluiten de centrale trainingen van de Nederlands elftal elub opnieuw af te gelasten. Oorspronkelijk stonden voor de volgende week drie oefenbijeenkomsten in het stadion De Vliert in Den Bosch op het programma. De bondscoach heeft nu voor volgende week woensdag een wedstrijd vastgesteld tussen twee elftallen, samengesteld uit spe Iers onder 23 jaar. De ontmoeting -/al bij Carol Schuurman, die aan de match van gisteren zulke onprettige herinne ringen overhield. Het is de belangrijkste vraag die na de wedstrijd van gisteravond gesteld werd. Tien minuten voor het einde verdween Bouwmeester van Feijenoord van het grastapijt en mocht Van der Linden van DOS de resterende tijd nog zijn krach ten beproeven. Hij was ook nergens, maar dat mag men hem gezien de om standigheden niet aanrekenen. In die laatste periode namelijk was het al lang gedaan met het uiterst plezierige voet bal en deed eigenlijk niemand meer veel moeite het duidelijke overwicht op de Saarlanders in een nog duidelijker doelpunten marge tot uitdrukking te brengen. Behalve dan linksback Veldhoen van Feijenoord die kort voor het einde een solorush met een niet te stoppen schot besloot, waardoor de 5-0 stand werd verkregen. Hoe dan ook, we mogen wel aannemen dat de bezetting van de midvoorplaats een probleem van belang is geworden voor het Nederlands elftal. De grote voetbalfirma's van het Nederlandse voetbal hebben ge"n aanvalsleiders die •met goed gevolg examen kunnen doen voor de hoogste selectie en dus zal E'ck Schwartz wel genoegen móéten nemen met een man van de tweede keuze. Een bijzonder onp'ez'erige omstandigheid overigens. Want de voorhoede die giste ren opereerde was heel wat mans. Goed. de tegenstander blonk alleen maar uit in grote vasthoudendheid, maar wat Moulijn, Bouwmeester en Henk Groot bij tijd en wüle lieten zien was toch een lust voor het oog. Behalve Schuurman kon alleen rechtsbuiten Swart geen gro te vorm bereiken en vooral tegen het eind zakte hij terug naar een bedenke lijk laag peil. Hij is kennelijk niet de man van het intuïtieve voetbal dat bij voorbeeld Moulijn en Bouwmeester spe len. Want laten we voorop stellen: dit tweetal stal de show. Medelijden dat na de rust werkelijk grote vormen begon aan te nemen. Want wat bijvoorbeeld rechtsback Wiersma, die overigens de gevreesde linksbuiten Voll mar geen schijn van kans gaf, wel kon vervaarlijk dicht tot doelman Kirsch doordringen kon Schuurman niet. Die miste al spoedig een droomkans van niet meer dan drie meter afstand van het doel en zakte daarna nog verder weg in de poel van pure voetbalellende En zijn vonnis werd door het publiek definitief geveld toen Bouwmeester na een kwartier met grote souplesse twee tegenstanders van zich afschudde en toen een 4-0 stand bewerkstelligde en tot overmaat van ramp Veldhoen als achterspeler erin slaagde wat Schuur man vergeefs had pogen te doen: een doelpunt maken! Voor de Rotterdammers werd zijn debacle nog erger door weer een opgelegde kans neergelegd door meester Mou lijn hopeloos te verprutsen... Want in Rotterdam dat hebben wij weer eens zeer duidelijk gemerkt mag een ge selecteerde desnoods wel een doelrijpe kans missen, maar alsjeblieft niet één voorbereid door een Feijenoorder! Nederland-Saarland was bedoeld als oefen wedstrijd voor de match tegen de Oost duitsers voor de voorronde van het we reldkampioenschap. Dat duel gaat, zoals bekend, niet door. Over ruim een maand staat het oranjeteam in Boedapest te genover de Hongaren en ook al is dan Nederland uitgeschakeld voor de finales van het wereldtoernooi en zal die wed strijd misschien slechts gelden als „ge wone" interland, men wil zo goed moge lijk voor de dag komen. Wel. over onze voorhoede weet men zo wel het een en ander. Daarvoor geldt: een koninkrijk voor een capabele midvoor en voor de rest moeten we het maar voor gezien houden. Kreijermaat, al weer een Feijenoorder speelde evenals de Ajacied Muller een goede wedstrijd als opbouwer van de aanvallen en de backs Wiersma en Veldhoen voldeden zonder meer, ook al kregen zij het dan ook niet moeilijk Spil Pronk speelde zeker niet groots en Pieters Graafland in het doel deed zijn routinewerk naar behoren. De Zwitserse Wielerbond heeft de profstayer Fritz Gallati wegens het gebruik van stimulerende middelen tot 31 december 1982 geschorst. De Zwitserse stayer was tijdens de wereldkampioenschappen wielrennen, die vorige maand op de Oerlikon- baan in Zürich werden gehouden, in zijn serie slingerend over de baan gegaan en na een medisch onderzoek bleek dat hjj stimulerende middelen had gebruikt. Naast de intrekking van zijn licentie kreeg Gallati ook een boete van 500 gulden. De verzorgers Weber, Brunner en Müller werden tot 31 december 1966 geschorst omdat zjj in het bezit waren van geneesmiddelen, die slechts op doktersvoorschrift verkrijgbaar zijn en die zjj tegen vergoeding aan renners ter hand hadden gesteld. Jacob Werren, Gal lati's verzorger, zal zijn licentie, die hem tijdens de wereldkampioenschappen al werd ontnomen, nooit meer terugkrijgen. De Eindhovense eredivisie-club PSV heeft woensdagavond op eigen terrein ten aanschouwe van 18.000 toeschouwers 1-1 gespeeld tegen SC Anderlecht (België). Bij de rust leidden de Belgen, die tech nisch beter waren, met 1-0 door een doel punt van rechtsbuiten Janssens in de 36ste minuut. Acht minuten voor het einde scoorde Brusselers, die zijn 400ste wed strijd voor PSV speelde, de gelijkmaker uit een strafschop, toegekend wegens ha ken van Van der Kuil door linksback Cor nells. Van der Kuil had voor de rust een penalty voor PSV gemist door naast te schieten. Brusselers speelde woensdag zijn vierhonderdste wedstrijd voor PSV. Zijn ploeggenoten bleken dat niet ver geten te zijn. Zij bereidden hem een hartelijke huldiging en schonken hem een nieuwe oliehaard. Advertentie In een voor voetbal totaal ongeschikte temperatuur (28 graden in de schaduw) heeft het Duitse voetbalelftal woensdag in het Rheinstadion in Düsseldorf een 5-1 zege behaald op Denemarken. Bij de rust was de stand 3-0. Het Duitse team, dat geen zwakke plek ken telde, liet een goede indruk achter. Middenvoor ITwe Seeler, de grote uit blinker in de aanval, beloonde het feit dat hij als aanvoerder was gekozen, met drie gave doelpunten, alle met het hoofd ge scoord. Reeds in de achtste minuut had Seeler voor het eerst succes en nadat linksbuiten Bruells vier minuten later voor nummer twee had gezorgd, bepaalde Seeler in de 36ste minuut de ruststand op 3-0. Een groot Duits offensief na de hervatting re sulteerde wonderlijk genoeg slechts in twee doelpunten, door Seeler in de 51ste en door rechtsbuiten Kress in de 54ste minuut ge scoord. Een ongelukkige kopbal van de Duitse linkshalf Giesemann was er de oor zaak van, dat de totaal ongevaarlijke De nen twintig minuten voor het eindsignaal toch nog aan een tegendoelpunt kwamen Giesemann passeerde namelijk bij een po ging om het Duitse strafschopgebied te zuiveren zijn eigen doelman. Ruim 47.000 toeschouwers woonden de door de Nederlandse scheidsrechter Mar tens geleide ontmoeting bij. Organisatoren van wereldkampioen schappen hebben altijd wel met moei lijkheden te kampen, maar zij, die de zorg op zich hebben genomen voor de or ganisatie van de wedstrijden om de wereldtitels in het gewichtheffen, die gisteren in Wenen begonnen, zien zich toch wel voor vreemde problemen ge steld. Het lastigste vraagstuk is wel dat van de bedden. Onder de 160 deelnemer uit 42 landen voor de titelwedstrijden bevinden zich ettelijke atleten van dus danige afmetingen, dat zij onmogelijk in een normaal bed hun rust kunnen vin den, omdat de bedden in het ultra-mo derne hotel in Hütteldorf, in een van de buitenwijken van Wenen, voor hen te klein zijn. Weer andere atleten zijn zo zwaar gebouwd, dat een normaal bed het onder hun gewicht zou begeven. Maatiegelen moesten dus worden geno men om de bedden van versterkingen te voorzien, opdat de gewichtheffers goed uitgerust in de Weense „Stadthal- le" zouden kunnen verschijnen voor de strijd om de titels. De uitslagen van de woensdagavond in Hilver sum geliouden draverijen luiden: Drukkerij De Vriesprijs (eerste afd.) (2040 m): 1. Zeppeline 1.31.2; 2. Zelda's Happiness; 3. Zam- bma. Winn. 7 30; pl. 2.70, 1.60 3.80; cov. 4.10; kopp. 6.90. AD Priseprijs (eerste afd.) (1500 m.): 1. Alpha- rio 1 33.7; 2. Aleid Williams; 3. Avondvogel S. Winn. 2.90; pl. 1.40, 1.80, 1.80; cov. 4.30; kopp. 3.70. Tweede afdeling (1500 m.): 1. Astrid van Pe terhof 1.33.9; 2. Astyanax; 3. Anna Sofine Winn. 4.80; pl. 1 30, 1 20, 1.40; cov. 4.60; kopp. 5.90. Amatrice-kampinenschap (finale) (2000 m.): 1. Walnut Erebus 1.23 7; 2. Xema S; 3 Wise Guy. Winn. 2.80: pl. 1.40. 2.00, 1.70; cov. 8.00; kop. 3.90. Grote Prijs van Hilversum (2400 m i: 1 Uranie 1.23.9; 2. Jour de Java; 3. Harley Winn. 7.40; pl 1 70. 3.00, 1 70; cov. 5 50; kopp. 46 20. Alpenraaf S-prijs (2400 m 1. Xirene Hollandia 1.25.9; 2 Zilverfazant S: 3 X Tello. Winn. 4.70; pl. 1.80. 1.70. 2 50. cov. 6.50; kopp. 7.30. Drukkerij De Vriesprijs tweede afd (2040 m 1. Yellowhammer S 127.9; 2. Zuidenwind; 3. Zambro. Winn. ƒ8.50; pl. 2.00, 1.40, 1.50; cov. 3.70; kopp. 6.80 Alucy Wilüamsprijs (2000 m.) 1 Yankee Maid 1 24 3; 2 Uranus Koff: 3 Youthful Nora Spencer. Winn. ƒ2.60; pl 1.50, 2.50, 1.30; cov. 14.00; kopp. 4.90 Totale omzet 129.170.50. VOETBAL De Duitse Oberligaclub FC Saarbrücken heeft woensdag in Saar- kunstlïcht in het GoFfertstadion ïn Nijme- i brücken met 5-2 (rust 4-1) gewonnen van gen worden gespeeld. het voorlopige Luxemburgs elftal. Tottenham Hotspur, de Engelse voet balkampioen, die verleden week in de eer ste wedstrijd om de Europese beker op verrassende wijze met 2-4 verloor van het Poolse team Gornik, heeft woensdag avond in Londen laten zien dat dit elftal nog niets aan kracht heeft ingeboet. Met 8-1 zegevierden de Britten, ruststand 5-1, en plaatsten zich met een doelgemiddel- de van 10 tegen 5 voor de tweede ronde. Advertentie en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met De Australische zwemcoach Forbes Car lisle zal niet ingaan op het aanbod van de Koninklijke Nederlandse Zwembond om tegen een jaarsalaris van 3125 pond ster ling, dus ongeveer 31.500 gulden, de functie van top-trainer van de Nederlandse zwem sters en zwemmers op zich te nemen. Be halve dit salaris zou Carlisle de beschik king krijgen over een auto en tevens zou den alle verdere kosten van transport en levensonderhoud voor rekening van de KNZB zijn. Carlisle verklaarde donderdag in Sydney dat hij door het aanbod was overdonderd maar dat hij er niets voor voelde om Australië voor een lange periode te ver laten. „Het is financieel gezien een ontstellend mooi voorstel' maar ik zou er verschrikke lijk tegen opzien om hier weg te gaan en om tot het einde van de Olympische Spelen van 1964 in Tokio want dat is, wat de KNZB wil weg te blijven", aldus Forbes Carlisle, die zijn training, meer dan welke andere zwemcoach ook, op wetenschappe lijke basis opbouwt. Carlisle bezocht reeds een keer ons land Hij vertoefde in de zomer van 1958 gelijk met de Australische dames-ploeg in Schie dam en hij hield in die periode ook enkele lezingen over zijn methodes. De eerste speelhelft kenmerkte zich door een opwindende strijd. Het was het beste deel van de wedstrijd. 7en ogenblik zag het er naar uit, dat enkele spelers met elkaar slaags zouden raken, met name de Engelse midvoor Smith en de Poolse spil Oslizl. Maar dit verzonk allemaal in het niet door het briljante spel van de Engelse rechtervleugelspeler Cliff Jones, die drie maal voor de Spurs scoorde en de held van de wedstrijd werd. De score voor Tottenham werd geopend in de achtste minuut toen rechtshalf Dan ny Blanchflower uit een strafschop de bal in het Poolse doel schoot. Tien minuten later maakte rechtsbuiten Jones er 20 n. Niet lang daarna was het opnieuw Jones die voor de Spurs inschoot (30). In de 25ste minuut echter kwam het Poolse antwoord door een doelpunt van rechtsbinnen Pohl (3—1). Maar tien minu ten later was het Jones, die de hattrick verrichtte (41). In de 38ste minuut was het Smith, die met een kopbal voor het vijfde Engelse doelpunt zorgde. Met de stand 51 kwam de rust. Na rust maakten de Engelsen zonder veel moeite opnieuw drie doelpunten, die gescoord werden door midvoor Smith. Real Madrid bleef in Madrid met 3-1 de baas over Vasas Boedapest na een ruststand. Aangezien de eerste ontmoe ting door de Madrilenen met 2-0 was ge wonnen, gaan zij over naar de tweede ronde. De Belgische kampioensclub Standard Luik zegevierde woensdagavond in Oslo met 2-0 over Frederikstad (Noorwegen). Bij de rust was de stand 0-0. Aangezien de Belgen de eerste wedstrijd met 2-1 wonnen plaatsten zij zich voor de tweede ronde. Partizan (Belgrado) kwalificeerde zich voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampi oenen door in de tweede wedstrijd tegen Sporting Lissabon in Belgrado met 2-0 te winnen. Partizan had bij de rust reeds een 1-0 voorsprong. De eerste wedstrijd die in Lissabon werd gespeeld, eindigde in een 1-1 gelijkspel. Ook de Zwitserse kampioensploeg Ser- vette plaatste zich voor de tweede ronde In Valetta (Malta) won Servette met 2-1 van Hibernians Valetta, na een 1-0 voor sprong bij de rust. De Zwitsers hadden de eerste ontmoeting met 5-0 op hun naam gebracht. De Griekse kampioen Panathinaikos en Juventus (Italië) kwamen in de eerste wedstrijd niet verder dan een gelijkspel: 1-1. Juventus had bij de rust een 1-0 voor sprong. De tweede wedstrijd wordt 27 september as in Turijn gespeeld. De landen-atletiekontmoeting tussen Groot-Brittannië en Rusland (dames en heren), die dinsdag en woensdag in het White Citystadion in Londen werd gehou den is een succes voor de Russen gewor den. Niet, alleen zegevierden de heren met 122 tegeB 102 en de dames met overweldi gende superioriteit met 75 tegen 43 punten, tevens zorgde Tamara Press met een dis cusworp van 58.98 meter voor een nieuw wereldrecord, hetgeen ongetwijfeld een stap is in de richting van de 60 meter, een grens die dit jaar bij de heren door de Amerikaan Jay Silvester werd doorbroken. Haar zuster Irina Press, Olympisch kam pioene op de 80 meter horden, liet ook nu geen twijfel bestaan over haar bijzondere kwaliteiten. Zeer snel ging zij over de horden op een meter gevolgd door haar A tletiek landgenote Koschelkova en de Britse Moore. Het werd 10.9 sec. voor Irina Press en 11 sec. voor Koschelkova en Moore. Gordon Pirie heeft in deze landenwed- strijd afscheid genomen van de wedstrijd sport met een magistrale zege op de 5000 meter in de overigens matige tijd van 14 min. 15.6 sec. Op tactische wijze ma noeuvreerde hij zijn ploeggenoot naar een tweede positie. Zijn laatste ronde van 56 sec. was fantastisch. John Snowden ein digde op de tweede plaats. David Jones was ook nu weer de snelste sprinter. Hij won de 200 meter in 21.1 sec. Een van de spannendste nummers was de 3000 meter steeple chase, die na harde strijd werd gewonnen door Nikolai Sokolov in 8 min. 40.6 sec., gevolgd door zijn land genoot Vasilly Evdokimov in 8.41,2 en de Brit Maurice Herriott die met 8 min. 42 sec. het Britse record verbeterde. Tijdens de ontmoeting werd nog een po ging gedaan het wereldrecord over 4 x 1 mijl te verbeteren. Het lukte niet, de Britse De Russische atlete Tamara Press ver beterde voor de derde maal dit jaar het wereld- en Europees record discuswerpen dames. Tijdens de landenontmoeting Groot-Brittannië-Rusland, die in het White City stadion in Londen werd gehouden, kwam zij tot 58,98 meter. Het oude record stond met 58,06 meter op haar naam. Het Oostduitse dames-atletiekteam zege vierde woensdagmiddag in Erfurt met 58 tegen 56 punten over het Poolse team. Bijzonder goede prestaties leverde het Poolse meisje Aeresa Ciepla, die met 11.6 sec over de 100 meter een nieuw Pools record liep. Ook op de 80 meter horden was zij de snelste in 10.6 sec., hetgeen eveneens een nieuw record van haar land betekende. Haar landgenoot Rykowska ze gevierde bij het discuswerpen met een prachtige worp van 53.60 meter. Bij de Oostduitse dames waren Barbel Reinagel-Mayer op de 400 meter in 55.7 sec., Renate Garische bij het kogelstoten met 16.22 meter en Hannelore Raepke on de 200 meter in 23.9 sec. voor de Poolse Barbera Janizewska in 24.4 sec., onge naakbaar. A-ploeg kwam tot 16 min. 32,2 sec. rn bleef daarmede ruim boven de prestade van de Nieuwzeelanders, Philpott, Hal- berg, Snell en Magee, die op 17 juni j.l. in Dublin tot 16 min. 23.8 sec. kwamen. Het scheelde zelfs niet veel of een Bel gische ploeg had de zege gegrepen. Schaken Tijdens het 22ste congres van de FIDE, dat in Sofia wordt gehouden, zijn dinsdag niet minder dan 17 schakers erkend als internationaal meester of grootmeester. Reeds eerder waren een vijftal schakers door hun prestaties in de zonale-toernooien bevorderd tot internationaal meester. De zeventien schakers, van wie de aan spraken dinsdag erkend werden, dankten hun kwalificatie aan het tweemaal beha len van een zogenaamd meester- of groot meester resultaat. Tot grootmeester wer den benoemd de Oostenrijker Robatsch, de Bulgaar Bobotsov, de Hongaar Portisch en de Rus Vasiukov. In totaal zijn er nu 64 grootmeesters, van wie 21 Russen. Het aantal internationale meesters werd uitge breid met 13 schakers bij wie zich geen enkele Nederlander bevond. Benoemd wer den de Joegoslaven Ciric en Matulovic, de Westduitser Lehmann. de Brit Penrose, de Oostduitser Pietzsch, de Hongaar Haag, de Roemenen Drimescu en Ghitescu, de Zwitser Dieter Keiler, de Tsiech Ujtelki, de Russen Polugajevski en Suetin en de Zweed Johansson. Al tijdens de eerste dag van het con gres van de internationale schaakfederatie, de FIDE, dat in Sofia wordt gehouden, heeft het wereldschaak-parlement Neder land het mes op de keel gezet. Op 27 januari 1962 zou in Amsterdam het internationale toernooi een etappe in de strijd om de wereldtitel beginnen. Het congres in Sofia heeft thans besloten, dat de KNSB voor het einde van dit jaar moet garanderen, dat Oostduitse deelnemers aan dit toernooi geen visumTmoeilijkheden voor hun reis naar Nederland zullen onder vinden. Kan die garantie niet worden ge geven dan zal de organisatie van het in terzonale toernooi aan een ander land worden overgedragen. Dit betekent dat het vrijwel zeker is, dat het interzonale toernooi niet in Nederland zal worden gehouden. Gezien de wisselen de stemmingen op het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag, waar men al eerder een belofte aan de KNSB niet nakwam, zal de Koninklijke Nederlandse Schaakbond nooit reeds een maand tevoren de verlangde garantie kunnen geven. Zwemmen De Braziliaanse zwemmer Manuel Dos Santos heeft woensdagavond in Rio de Ja neiro een fantastische prestatie geleverd door de 100 meter vrije slag te zwemmen in de ongelooflijke tijd van 53,6 seconde. Hij bleef daarmee niet minder dan 0,8 se conde onder het wereldrecord op deze af stand, dat sedert 18 augustus van dit jaar op naam stond van de Amerikaan Steve Clark.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 15