Groeiend OAS-verzet in Algiers vervult Parijs met grote zorg Nieuwe piratenuitzending via de officiële omroep HET WEER Kroesjtsjev antwoordt Nehroe van India W Verzekerden van „Brandaris" vluchten naar andere maatschappijen Directie zweeg te lang V.S.V.-S.H.S. COIFFURES DE VRIES Ernstige aanvaringen in Het Kanaal R Op elk tijdstipop elke plaats en op elk niveau bereid tot gesprek rejoreijou Jan de Kwaje" naar Brazilië Vandalen vernielen tuinbeeldjes in Groningen A. J. Roffeveel's Automobielbedrijf Centrale verwarming OLIESTOOK Techn. Maatschappij WILDSCHUT N.V. Machtsvertoon 35 jaar ervaring TH. KAMPERMAN Bontwerker Wagenweg 11 Haarlem tel. 12924 Zomers begin van de herfst 's Morgens mistig FLN wacht af Dreigend Sergeant Julian overleden Het woord is aan Verzoek om bijstand door Sovjets afgewezen REGEN- EN TWEEDJASSEN DAUPHINE Automobielbedrijf VFLSERBEEK GROENEWEG 69 TEL 7271 IJMUIDEN jW/ML V.S.V. II - K.F.C. II N.V. CARROSSERIEFABRIEK CHRISTIAANSE UITDEUKEN REPAREREN DE HOUTHAL' „BOUWPAKKETTEN" o.a. In de krant van heden: 46e JAARGANG NUMMER 273 ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en Mr. HL C. van der Mije Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.Vn Grote Houtstraat 93, Haarlem Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Hoofdredacteur: Simon Koster (Van onze correspondent) PARIJS. De opzienbare stunt, die de O.A.S. gisteren voor de tweede maal in een week uithaalde door de officiële uitzendingen van de Algerijnse radio- en televisiezender door een eigen propa- gandaprogramma te vervangen, heeft voor het grote publiek opnieuw de be angstigende vraag opgeworpen hoever de arm van het geheime leger zich al wel uitstrekt. Tijdens een toespraak, die ex-generaal Raoul Salan woensdag in de piratenuitzending uitsprak, heeft het hoofd van de O.A.S. voor de komende dagen nog een hele reeks andere mani festaties aangekondigd om de eensge zinde solidariteit van de Fransen in Al gerije met de doelstellingen van het geheime leger te demonstreren. O.A.S.- vlaggen wapperden gisteren al van tal van Algerijnse daken en verder staan er dan nog proteststakingen en pannen-, potten- en claxonconcerten op het morse motief van Frans Algerije voor de ko mende dagen op het programma. t Naast dat luidruchtig getimmer aan de grote weg treedt de O.A.S. achter de schermen bij de dag brutaler op. Zo heeft gisteren het hoofd van de gendarmerie in Algiers, kolonel Debrosse, die zijn anti-ac tivistische overtuiging nooit verborg hij was de voornaamste getuige a charge op het barricaden-proces eind vorig jaar in Parijs van ex-generaal Salan een brief ontvangen, waarin hij met represailles Advertentie Dr. D. Bakkerlaan 12 - 16 Bloemendaal. Tel. 57.500-57.501 Advertentie Nieuwe Groenmarkt 11-1? Haarlem - Tel 025(1» 1S50? wordt bedreigd, indien hij mocht voort gaan „patriotten" te vervolgen, te terrori seren en te folteren. Dat zo'n vingerwijzing vanuit die hoek niet als een slag in de lucht behoeft te worden opgevat, heeft een andere loyale politie-inspecteur, die enkele dagen geleden midden in Algiers in zijn rijden auto door activisten werd neergeknald, met de prijs van zijn leven moeten leren. Vrijdagavond In Algiers werden uitge breide voorzorgsmaatregelen genomen. Op de belangrijkste toegangswegen tot het centrum werden barricaden opgericht, bewaakt door een sterke politiemacht. Vei ligheidstroepen (C.R.S.) bezetten de strate gisch belangrijke punten. Na het potten- pannen- en claxonconcert dat volgde op de piraten-uitzending van de O.A.S. begaven duizenden „Algérie Fran- gaise" joelende mensen zich op straat. Op enkele punten in de stad kwamen kneed- bommen tot ontploffing en werden vuurpij len afgeschoten. Toen wij een paar maanden geleden een bezoek aan Algerije brachtten, konden de officiële woordvoerders en autoriteiten voor de ietwat goedgelovige bezoeker nog de stelling verdedigen, dat de O.A.S. welis waar op de latente en algemene steun der Franse bevolking kon rekenen, doch overi gens nauwelijks als een georganiseerde macht kon worden beschouwd. Zelfs de officiële kringen hebben die these nu wel moeten laten varen. In de omgeving van de Franse regering wordt nu weliswaar de nadruk gelegd op het feit, dat de verschillende leiders van het activisme, die zich in Algerije, Frankrijk, Spanje en Spaans Marokko waar Salan nu zijn hoofdkwartier moet hebben geïn stalleerd verbergen, een ratjetoe van politieke inzichten en doelstellingen verte genwoordigen. Waarschijnlijk is eveneens, dat tussen hen al een onderlinge en vin nige strijd over de toekomstige macht is ontbrand. Niettemin valt aan te nemen, dat dit gebrek aan eensgezindheid onder de topleiders voorlopig nog wel wordt over schaduwd door hun strijd tegen De Gaulle, wiens liquidatie door alle voormannen van de O.A.S. als het eerste doelwit van hun programma wordt gezien. Advertentie (Van onze weerkundige medewerker) September heeft de drie zomermaanden weten te verslaan. In De Bilt werden in juni en juli elk drie, in augustus twee officiële zomerse dagen genoteerd. In sep tember zijn het er al vier geworden. Het weer, dat geheel onder invloed van hoge drukgebieden is komen te staan, is veel stabieler en zonniger dan in de afgelopen zomer. Vandaag is het officieel herfst gewor den. Om precies te zijn bereikte vanmor gen om 7 uur 43 minuten de zon het zo ge noemde herfstpunt op de ecliptica, pal boven de evenaar- Het zomerse karakter van het weer duurt, doordat de zon niet zo lang meer boven de horizon staat, niet zo lang. Toch kan het kwik, wanneer de mist niet te traag optrekt, ook tijdens het komende weekeinde tot boven de 20° C. stijgen, daar wellicht de wind meer zuidelijk gaat wor den. Al met al een waardig entree van d herfst. Een toegiftje dat ons na de koele zomer zeer welkom is. Verwachting tot morgenavond: Droog en vrij zonnig, maar van nacht en mogelijk morgenoch tend in het westen van het land nog mist of lage wolken. Over wegend zwakke wind tussen oost en zuidoost. In het alge meen iets koudere nacht. Zondag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee pecteren? Voor de nieuwe ploeg van het F.L.N., die onlangs de teugels van Ferhat Abbas heeft overgenomen en die uit jonge realisten bestaat, wordt het probleem van de vrede en de toekomstige verhoudingen met Frankrijk nu al in sterke mate be paald door .de vraag, die Salan of De Gaulle, straks het laatste woord zal kun nen hebben in Algerije. De omstandigheid, dat het F.L.N. die vraag momenteel nog niet beantwoord heeft, zou wel eens de voornaamste ver klaring kunnen zijn van het feit, dat de Frans-Algerijnse vredesonderhandelingen nog altijd niet zijn hervat, ofschoon het laatste obstakel de Sahara in de ogen van beide partijen nu toch uit de weg moet zijn geruimd. Onder die condi ties zou de heropening van die onderhan delingen nog wel eens geruime tijd op zich kunnen laten wachten, zo het er nog ooit van komen mag. In Parijse politieke kringen wordt dan nu ook al, hoewel nog fluisterend, gespro ken over toekomstige contacten tussen O.A.S. en F.L.N., waarvan de terreurme thodes en de organisatorische structuur trouwens steeds meer gelijkenis beginnen te vertonen. Een samengaan, of tenmin ste een overeenkomst, tussen de doods vijanden van F.L.N. en O.A.S. moge voor lopig nog wat onwaarschijnlijk lijken, de jongste wereldgeschiedenis heeft niettemin wel meer overrompelende verrassingen opgeleverd. Zeker is, dat de evolutie in de krachtsverhoudingen tussen F.L.N. O.A.S. en regering in Parijs zienderogen het'moment nadert waarop een open bur geroorlog van een Kongolees type het enige alternatief zal vormen tegenover een ak koord, dat, eventueel stilzwijgend, ten minste door de organisaties van het Al gerijnse en van het Franse verzet zal moe ten kunnen worden aanvaard, zo niet on dertekend. Ondanks de zonnige verzekeringen, die president De Gaulle, ook gisteren op zijn propagandareis in Midden-Frankrijk inza ke een zeer spoedig einde van de oorlog weer gegeven heeft, ziet het er naar uit dat door in het verleden al te veel gunsti ge kansen en psychologische momenten on gebruikt te laten, hij de Algerijnse bus in tussen definitief heeft gemist. NDOLA, Noord-Rhodesië (Reuter) De Amerikaanse sergeant Harry Julian, de enige die het ongeluk met het vliegtuig van Hammarskjoeld overleefde, is van daag in een ziekenhuis in Ndola gestorven Hij was in dienst van de Verenigde Naties, Zijn vrouw was vrijdag uit Miami (Florida) overgekomen. De wassende invloed van de O.A.S., die de Europese bevolking van Algerije nu dus steeds steviger in de hand blijkt te krijgen, is in ieder geval een factor ge worden waardoor de verdere ontwikkeling van het Algerijnse drama ingrijpend wordt bepaald. Naarmate de feitelijke macht over Algerije met het leger gelei delijkaan van de handen van De Gaulle in die van de O.A.S. dreigt over te gaan, verliest in de ogen van de rebellenrege- ring van het F.L.N. de noodzaak een ak koord te sluiten met Parijs uiteraard aan urgentie en gewicht. Waarom immers con sessies te doen aan de regering in Parijs, wanneer De Gaulle later toch onmachtig zou blijken het ï'ranse leger en de Euro pese bevolking in Algerije zijn wil op te leggen, teneinde zo'n akkoord te doen res- In het Engelse Kanaal tussen Dover en Dungeness hebben vanmorgen omstreeks half tien in dichte mist twee ernstige aan varingen plaatsgehad. De Britse tanker „British Aviator" (23.124 ton) kwam in de nabijheid van het lichtschip „Royal So vereign" in aanvaring met het Britse vrachtschip „Crystal Juwel" (8.671 ton). De „Crystal Juwel" meldde, dat zij in zinken de toestand verkeerde en sleepboten nodig had. Het schip vroeg tevens medische assistentie. Ongeveer gelijktijdig kwamen met elkaar in aanvaring het Italiaanse schip „Aurelia (10.480 ton) en het Duitse vrachtschip ,-Faghereim". Ook de „Aurelia" vroeg dringend om assistentie. ■- - v..-»." -•••; «M» - V «Ski s' De Amsterdamse politie gaat met een radar-apparaat, gemonteerd in een auto, de snelheden van auto's, motorfietsen en bromfietsen cojn.troleren. Bij overschrijding van de maximumsnelheid meldt de bij het toestel gezeten agent merk, nummer en kleur van de betreffende auto radio- telefonisch aan zijn collega, die enkele honderden meters verder met draag baar zend- en ontvangtoestel de mede delingen ontvangt en de auto kan aan houden. De radarinstallatie sluit vergis singen en onnauwkeurigheden uit. De ge meten snelheid kan direkt op het toestel worden afgelezen. De Amsterdamse poli tie geeft iedere automobilist een speling van 5 km. De meetapparatuur is voorzien van een zoemer die in werking treedt als de maximumsnelheid waarop het toe stel wordt ingesteld wordt overschre- Advertentie den. Als de zpemer klinkt blijft de wijzer staan op het kilometer getal dat het ge controleerde voertuig heeft gereden. Het radarapparaat informeert de politie boven dien over het percentage auto's dat te snel rijdt. Iedere passerende auto wordt namelijk automatisch geteld. G. B. S h a w Wie zich voor iedere goede daad op aarde tiendubbel beloond wenst te zien in de hemel, heeft groot gelijk; het nare is, dat hij nooit in die hemel komt. Spionage-beschuldiging Naar het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag vanochtend desge vraagd mededeelde is op het verzoek van Nederland, consulaire bijstand te mogen verlenen aan de in de Sovjet-Unie gear resteerde Nederlandse burgers, door de Sovjet-autoriteiten gereageerd met de me dedeling, dat de Sovjet-wetten tijdens het vooronderzoek een bezoek van consulaire ambtenaren met toestaan. BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSEStRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie RENAULT ONDINE GORDINI FLORIDE ESTAFETTE II Uit de Amsterdamse haven is de zoon van onze minister-president, de heer Jan de Quay, met het ms. „Graveland" naar zijn tweede vaderland Brazilië vertrokken. Op het dek van het schip stond een vervaarlijke stamboekstier, die de heer De Quay aan de Neder- den deze humor landse kolonie in Brazilië gaat aan bieden. De Amsterdamse havenarbei ders, die bij het inladen nogal wat opstoppers van het dier hadden gekre gen, schreven de in dit opzicht toe passelijke naam „Jan de Kwaje" op het hok. Vader en zoon De Quay kon best waarderen (Van onze Amsterdamse redacteur) De directie van de zich in moeilijk heden bevindende assurantiemaatschap pij de „Rrandaris" te Amsterdam, wenst nog steeds geen mededeling te doen over aard en achtergronden van de moeilijkheden. Met dit stilzwijgen heeft zij bereikt dat er steeds meer geruchten de ronde doen, die op hun beurt het vertrouwen van de verzekerden in de „Brandaris" nog verder ondermijnen. Er is volgens de assurantiemakelaars een ware vlucht van verzekerden naar an dere maatschappijen. Men betaalt liever opnieuw premie, dan het risico te lopen om geen schade-uitkering te krijgen. Vele verzekerden, die dezer dagen hun premie aan de „Brandaris" moeten beta len, zouden hebben bericht hiervan af te zien, omdat zij hun verzekering inmiddels bij een andere maatschappij hebben on dergebracht. Tot voor kort was de binnenlandse ver zekeringsportefeuille van de .Brandaris" een zeer winstgevende; de moeilijkheden deden zich dan ook niet in deze sector voor, maar bij geaccepteerde verzekerin gen in het buitenland. De ontwikkeling van de laatste dagen, kan de binnenlandse portefeuille wel eens zodanig beïnvloeden, dat het voortbestaan van de „Brandaris" in gevaar komt. De directie heeft aange kondigd dat zij maandag een verklaring zal afleggen. Dat is een week nadat al gemeen bekend werd. dat buitenlandse ver- zekeringsposten de maatschappij in moei lijkheden hadden gebracht. Vanzelfsprekend hebben vele verzeker den met een polis van de „Brandaris" niet een week lang willen wachten en er de voorkeur aan gegeven hun risico's el ders veilig te stellen. Het jongste gerucht is zelfs dat de aandeelhouders van de „Bran daris" (enkele scheepvaartmaatschappijen en banken) hun eigen verzekerde objec ten elders hebben óndergebracht Het is moeilijk de geruchten op hun juist waarde te schatten, zolang de directie zich van commentaar onthoudt. Het gis teren door een ochtendblad gelanceerde be richt, dat de in juni eervol ontslagen di recteur zich in Italië zou vestigen en der halve reeds Nederland zou hebben verla ten, is in zoverre onjuist dat de man gis teren gewoon thuis was, in zijn villa te Bussum. Vragen in de Kamer Het Tweede-Kamerlid Lankhorst (P.S.P.) heeft aan de minister van Financiën schriftelijke vragen gesteld naar aanlei ding van de moeilijkheden bij het verzeke ringsbedrijf de „Brandaris". De heer Lankhorst vraagt de minister te bevorde ren. dat voor het schadeverzekeringsbe drijf een toezichthoudende instantie in het leven wordt geroepen, analoog aan de ver zekeringskamer voor het levensverzeke ringsbedrijf. MOSKOU (Reuter) De Russische re gering is bereid deel te nemen aan op rechte besprekingen ter oplossing van de wereldproblemen en „bovenal" aan een vredesconferentie inzake Duitsland en Ber lijn. Dit heeft premier Kroesjtsjev aan premier Nehroe van India laten weten in antwoord op de boodschap van de confe rentie van niet-gebonden landen in Belgra do die Nehroe onlangs te Moskou aan hem ter hand heeft gesteld. Voor het versterken van de vrede en de normalisering van de toestand in Europa en de wereld zou het goed zijn, als de lan den die de twee Duitse staten niet erken nen wel tot een erkenning de jure zouden overgaan en betrekkingen met deze sta ten zouden aanknopen, aldus de Russi sche premier. De toelating van Oost- en West-Duitsland tot de UNO zou hetzelfde doel dienen. „Wij blijven erbij dat be sprekingen tussen staten, en in het bijzon der tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten een belangrijke rol kunnen en moe ten spelen bij het verbeteren van de inter nationale tbestand. Ter verzekering van de vrede zijn wij op elk tijdstip, op elke plaats en op elk niveau bereid tot onder handelingen, aldus de boodschap van Kroesjtsjev. De Russische premier onderschrijft in vele opzichten de opvattingen van de con ferentie van Belgrado over de internatio nale toestand. Met name zegt hij „veel eerbied" te hebben voor de conclusies be treffende het kolonialisme. Volgens Kroesjtsjev is de oorlogsdreiging sinds het eind van de wereldoorlog nooit zo groot geweest als thans. Als oorzaak hiervan noemt hij de militaire voorberei dingen van het Westen- „Het Russische volk kan niet lijdelijk blijven toezien. Wij zijn gedwongen geweest, duidelijke maatrege len te nemen ter versterking van de vei ligheid van ons land." Deze maatregelen zijn in vele landen op de juiste wijze ver staan, aldus de Russische premier. Volgens het Russische persbureau Tass heeft Kroesjtsjev dergelijke boodschappen gezonden naar de andere staatshoofden en regeringsleiders die de conferentie in Bel grado hebben bijgewoond. Amerikaans dementi WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaans ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in een verklaring ontkend dat Ameri kaanse functionarissen de Westduitse rege ring zouden hebben aangeraden het be staan van een Oost-Duitsland als een on loochenbaar feit te erkennen. In de verkla ring van het state department wordt ge zegd dat deze berichten „volslagen on juist" zijn en dat het daarin gemelde geen weergave is van de Amerikaanse po litiek. Volgens deze berichten zou van gezag hebbende Amerikaanse zijde in West-Ber- lijn zijn verklaard dat het bestaan van twee Duitse staten een realiteit is, die West-Duitsland behoort te aanvaarden. De woordvoerder, die sprak op een persont vangst ter ere van president Kennedy's vertegenwoordiger generaal Clay, ver klaarde dat West-Duitsland meer kans op hereniging heeft „door met de Oost-duit- sers te praten dan door ze te negeren". (UPI) De Amerikaanse minister van Advertentie ZONDAG A.S. 14.30 UUR VOORWEDSTRIJD 12.30 UUR Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Buitenlandse Zaken Rusk heeft tijdens een persconferentie te New York verklaard dat hij „over enkele dagen" mogelijk zal kunnen onthullen of de kans bestaat dat uit het overleg met zijn Russische ambts genoot Gromyko doelmatige onderhande lingen zullen voortvloeien inzake een rege ling van het Berlijnse vraagstuk. Rusk en Gromyko zullen naar verluidt het tweede in de serie „voelhorengesprekken" dins dag of woensdag houden. BERLIJN (Reuter) Burgemeester Brandt van West-Berlijn heeft er vrijdag avond op een bijeenkomst van de sociaal democratische partij in West-Berlijn voor gepleit dat het Westen zijn defensieve hou ding jegens de Sovjet-Unie opgeeft. Waar om schept het Westen geen toestand die Kroesjtsjev noopt^ich voor de wereldopi nie te verdedigen? zo vroeg Brandt. Vol gens Brandt moet het westen duidelijk la ten uitkomen dat niet alleen Kroesjtsjev een vredesverdrag wpnst maar dat hét Westen dat ook wil. Op het terrein van de tentoonstelling „M.G. 61" in het Groninger Stadspark zijn vannacht negen beelden vernield, die waren opgesteld In de „Galerij der Ro mantiek", een expositie van tuinbeelden en tuinornamenten. Werklieden die van morgen verder wilden gaan met de af braak van de tentoonstelling ontdekten een ware ravage. De beelden waren totaal ka pot geslagen. Zij zijn in bruikleen ontvan gen van diverse eigenaren. De politie is met een onderzoek begonnen. Advertentie Lange Herenstr. 36-38 - Haarlem Telefoon 14371 Advertentie li T.V. en Pick-up meubel 74. HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Btiitenlands nieuws 3, 5 Horen en Zien4 Kunst 4 Taal-laria 5 Kerkdiensten 6 Uit stad en omgeving ....6, 7, 9 Films 7 In de Vishal en op zee9 Feuilleton 11 PuzzelU Panda en andere beeldverhalen.11 Erbij13 tot 17 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij"

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1