VAN DAG TOT DAG UW LIPPEN: yfs>;Pfa Britse liberalen niet allen zo sterk EEG-gezind Leopoldstad dreigt bestand in Katanga te verbreken PALTHE WERELDNIEUWS ZAL BETTINA WEER ALS FOTOMODEL GAAN OPTREDEN? ernbom^voorliclitie Verdachte Westduitser in Wenen gearresteerd OOSTDUITSE GRENSPOLITIE IN HET LEGER OPGENOMEN Ontwapening eerst in de politieke commissie f ^^Praatótccl KWALITEIT S- BEHANDELING ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1961 V. WEEKABONNEMENTEN China, Hongarije en Angola meteen in UNO-Assemblee ORAAISTIFT 2.95-1.45 NAGELLAK 1.85-1.45 CONGRES TE EDINBURGH (Dp de Sporry Politie onderdrukt hongeroproer in Elisahethstad Zij kan lachen! JAPON v.a. 3.50 V. 2. 3. Gisteren schreven wij in deze rubriek over de plannen van de regering tot het voorlichten van de bevolking over de ge volgen van atoombomaanvallen en de mo gelijkheden tot bescherming. Wij stipten daarbij reeds aan, dat voor de voorberei ding van de burgerverdediging te weinig geld gereserveerd wordt, in vergelijking met wat aan de militaire verdediging wordt gespendeerd: terwijl de militaire uitgaven voor één jaar de twee miljard overschrijden, krijgt de civiele verdedi ging slechts 310 miljoen gulden voor vier jaar, dus nog niet eens tachtig miljoen per jaar. Uit deze schrale tachtig miljoen moet de hele niet-militaire krachtsinspan ning van overheid en volk om een oorlog te doorstaan worden betaald. Het is daarom niet te verwonderen, dat de minister van Algemene Zaken, prof. De Quay, (in zijn toelichting op de begroting) in verband met eventuele atoombomaan vallen zegt: „Tegen luchtdruk, bomscherven, e.d. is bescherming wel te verwezenlijken in schuilgelegenheden, die in het kader van de individuele zelfbescherming tot stand moeten komen. Het beperkte aan tal openbare schuilplaatsen dat tot stand is gekomen zal nog enige uitbreiding kunnen worden gegeven. In geval van kernwapenexplosies zijn er in het centrum van het rampgebied op betrekkelijk grote afstand van het middelpunt (afhankelijk van de grootte van het kernwapen, variërend van ette lijke honderden tot enige duizenden me ters) vrijwel geen overlevingskansen: tenzij over schuilplaatsen van bijzondere constructie en outillage zou kunnen wor den beschikt. De problemen daarvan zijn zo groot, dat het niet mogelijk is hier aan te beginnen, anders dan in uitzon deringsgevallen. De enige mogelijkheid ter bescherming van de bevolking in de naaste omgeving van plaatsen of objecten, waar met kernwapenaanvallen rekening wordt ge houden is dan ook evacuatie. Deze is voorbereid en moet in zeer korte tijd volbracht kunnen worden." Met andere woorden gezegd luidt de formulering van deze ministeriële toelich ting dus: 1. De bevolking zelf moet schuilplaatsen maken, wil zij een bomaanval overle ven. Het construeren van openbare schuil plaatsen die werkelijke bescherming bieden, is te duur. Daarom kan slechts het middel der evacuatie worden aangegrepen om zo veel mogelijk mensen uit de buurt van mogelijke atoombom-objecten te verwij deren. In ons artikel van vandaag zullen wij ons beperken tot enkele algemene opmer kingen over deze drie punten opmer kingen die in verband staan met de actie der regering tot voorlichting der bevol king over de mogelijkheden der individue le zelfbescherming, die heden begint. In een volgend artikel hopen wij de ern stige situatie, waarin de bevolking van Ne derland zou komen te verkeren tijdens een atoombomoorlog, duidelijk en openhartig onder ogen te zien, waarbij de hoop moet worden geuit dat de regering thans, nu het nog tijd is, een drastische verandering van beleid ten aanzien van de civiele ver dediging zal kiezen. Betreffende punt 1 moet men bedenken, dat een groot percentage Nederlandse ge zinnen leeft in woongelegenheden, die zelfs niet aan bescheiden wooneisen voldoen wat betreft hun ruimte en comfort. Flatgebou wen worden gebouwd onder streng doorge voerde regels van ruimtebeperking, waar door de bewoners vaak niet eens een ge- improviseerde logeergelegenheid kunnen scheppen en bij gezinsuitbreiding hun kinderen niet op een aanvaardbare manier kunnen onderbrengen. Het is behelpen ge blazen voor het grootste deel der bevol king! Een schuilgelegenheid aanleggen vol gens de adviezen van de ministeriële wen ken zal voor het grootste deel der Neder landse gezinnen onmogelijk zijn. Souter; rains van flatgebouwen zijn meestal te klein om voor alle bewoners tot een ge zamenlijke schuilplaats te worden gemaakt, doch zijn bovendien doodsgevaarlijk bij in stortingen. Het is onbegrijpelijk dat men geen les heeft getrokken uit de vorige oor log, toen bij bombardementen het grootste deel der slachtoffers omkwam in kelders onder huizen. Waarbij nog moet worden aangetekend dat er destijds veel minder flatgebouwen waren en dat de verwoesten de kracht van atoombommen vele malen groter is dan die van gewone brisant bommen. Punt 2 bevestigt de stelling, dat er te weinig geld beschikbaar is voor de civiele verdediging. Daarbij verdient het over weging dat openbare schuilplaatsen zowel wat hun inrichting als plaats van aanleg relatief goedkoper en bruikbaarder kun nen zijn dan particuliere, omdat ze kun nen worden aangelegd volgens een be paald utiliteitsschema. De minister bevestigt overigens duide lijk, dat overlevingskansen voor de burger bevolking in de buurt van bominslagen wél zouden kunnen worden geschapen door „schuilplaatsen van bijzondere constructie en outillage". Dat zijn eisen die aan par ticuliere. geïmproviseerde schuilgelegenhe den onmogelijk kunnen worden gesteld. Punt 3 slaat alle verwachtingen de bo dem in, voor zover dié gebaseerd zijn op het mogelijke nut van particuliere schuil plaatsen. Want wie zelf een schuilplaats kan inrichten en dat is een gering per centage der bevolking riskeert te wor den geëvacueerd voordat hij een stap in zijn schuilplaats heeft kunnen zetten. En hij zal eventuele voorraden en hulpmidde len, die hij in zijn schuilplaats heeft opge slagen, zéker niet kunnen meenemen. De vraag of evacuatie bij de huidige stand van oorlogskansen nog mogelijk zal zijn, aangezien daarvoor toch een geruime tijd tevoren een waarschuwing zal moeten zijn gegeven, laten wij dan nog buiten be spreking, evenals de even angstwekkende vraag of in ons dichtbevolkte land een doelmatige evacuatie wel tot de reële mo gelijkheden behoort. In een volgende beschouwing mogen wij, aan de hand van deze algemene opmer kingen, het probleem onder ogen zien of de miljarden, die Nederland aan zijn ver dediging besteedt, in het licht van de mo derne oorlogsmogelijkheden niet op een doeltreffende wijze zouden kunnen worden verdeeld over de civiele en militaire ver- dedigingseisen, omdat het karakter van de oorlog veranderd is, waardoor de burger bevolking „militair doel" is geworden en uit dien hoofde primaire rechten op een zo sterk mogelijke, directe beveiliging kan doen gelden. WENEN (APA) In Wenen is de 28- jarige Duitse staatsburger Hans Hubert Sauer gearresteerd die ervan verdacht wordt een leidende rol te hebben gespeeld bij aanslagen in Wenen en Italië naar aan leiding van de kwestie-Zuid-Tirol. Sauer werkte in Wenen als vertegenwoordiger van een Duitse firma waarvan de politie meent dat zij ter camouflage van terroris tische activiteit moest dienen. Sauer zou jeugdige aanslagplegers van geld voorzien hebben, verder zijn twee studenten, Heide Sühsmayer en Herbert Drexler. en de 32- jarige Walter Zeman aangehouden, voor malige leden van rechts-extremistische jeugdorganisaties, die aanslagen met brandbommen zouden hebben uitgevoerd. De Oostenrijkse minister van Binnen landse Zaken Afritsch heeft de terreurda den veroordeeld en de Oostenrijkse stu dentenorganisatie heeft zich van haar in Italië aangehouden leden gedistantieerd. De gearresteerde Oostenrijkse en Duitse studenten hebben hun aandeel aan ge pleegde aanslagen bekend en gezegd in op dracht van een in Innsbruck zetelende or ganisatie gehandeld te hebben. Ondertussen zet de door de Italiaanse regering ingestelde commissie voor de kwestie-Zuid-Tirol haar werkzaamheden voort. FLORENCE (UPI) Gisteravond is op een van de hoofdsporen op het station te Florence een schoenendoos gevonden waarin zich een tijdbom bevond. De bom, die uit zes staafjes TNT bestond, werd een half uur voor de aankomst van de Milaan- Florence express ontdekt- Donderdagavond hebben Zuidtiroolse terroristen in Alto Adige met machinege weren het'vuur geopend op Italiaanse sol daten dat door deze werd beantwoord. Het incident had plaats te Corvara in de Sa- rentino-vallei, waar zich een hydro-elek- trische dam bevindt die onder militaire bewaking staat. Men is er niet in geslaagd de aanvallers gevangen te nemen. BERLIJN, (UPI) De grenspolitie van Oost-Duitsla'nd is opgenomen in het Oost- duitse leger. Het weekblad van de Oost- duitse strijdkrachten Volksarmee bericht te dat de Oostduitse partijleider Walter Ulbricht op 15 september hiertoe opdracht heeft gegeven. Volgens Westduitse inlich tingenkringen is de grenspolitie ongeveer 45.000 tot 50.000 man sterk. De kracht van het Volksleger is hierdoor op 135,000 tot 150,000 man gekomen. De grenspolitie is als eenheid opgenomen in het leger en heeft de naam Kommando Grenze gekre gen. De grenspolitie, die een grondige mili taire opleiding heeft gekregen, zal van nu af aan onder legerbevel komen te staan in plaats van onder het ministerie van Binnenlandse Zaken. Men verwacht dat hun opleiding verzwaard zal worden en dat men van hun ervaring gebruik zal ma ken om de jonge „vrijwillige" rekruten op te leiden die uit scholen, fabrieken en boer derijen verwijderd worden voor dienst in het leger. De Oostduitse minister van Binnenland se Zaken, Karl Maron, die de grenspolitie heeft overgedragen aan de minister van Defensie, generaal Karl-Heinz Hoffmann, verklaarde, dat men met deze maatregel beoogde een „effectievere en betere ga rantie" te geven aan de „onschendbaar heid" van de Oostduitse grenzen. Vluchte lingen in spe zijn door de Oostduitse auto riteiten gewaarschuwd niet te trachten de grenspolitie om te kopen- In het commu nistische jeugdblad De jonge Wereld is ge meld, dat twee Vopo's waren benaderd door twee meisjes die hen ieder* 2,000 mark aanboden >als zij oogluikend toe zou den zien hoe hun families de grens over- vluchtten. De Vopo's hadden het geld aan genomen. Toen tien mensen met bagage en rugzakken opdoken vuurden zij vier waarschuwingsschoten af en arresteerden de gehele groep. Met gebogen hoofd, om geven door waakzame politie, keerden zij terug. De grensdoorbraak was mislukt, pochte het blad. Er zijn geen breuken in onze grens. (Reuter, DPA) Ook in het noorden van Berlijn moeten de Oost-Berlijners, die vlak bij de grens met West-Berlijn wonen, op last van de autoriteiten hun woningen verlaten. Er worden nu ook baggermachi nes gebruikt, die langs de grens met West- Berlijn een diepe greppel grayen. Volgens ooggetuigen is de Westberlijnse politie voor de eerste maal in actie gekomen om de vlucht van een vrouw-uit Oost-Berlijn te vergemakkelijken. In de Bernauerstrasse losten twee Oost- berlijnse agenten die zich op een eerste verdieping bevonden een schot in de rich ting van een vrouw die uit de vierde ver dieping van een woning daarnaast op straat wilde springen. Vijf Westberlijnse ■agenten wierpen traangasgranaten naar de Oostduitse agenten. De vrouw, en ook haar man en kind, kwamen in vangzeilen terecht. A merikanen in enclave Sedert vrijdagmiddag zijn in de West berlijnse enclave Steinstücken drie Ame rikaanse soldaten gelegerd die daar met een hefschroefvliegtuig zijn aangekomen. Steinstücken ligt op bijna twee kilometer van de grens tussen de oostelijke en de westelijke sectoren van Berlijn en heeft ongeveer 130 inwoners. Een Amerikaan se militaire woordvoerder zei dat de le gering van de drie militairen deel uitmaakt van de geregelde patrouille-activiteit langs de sectorgrens. In de laatste tijd was de Oostduitse po litie herhaaldelijk in de enclave doorge drongen. De Britse autoriteiten hebben een 35— jarige Russische journalist, Vladislav Tsjo- jmski, uit West-Berlijn gewezen. Tsjo- jmski sinds juli in West-Berlijn werkte voor het Russische persbureau Tass. Volgens de woordvoerder heeft Tsjo jmski nagelaten een verblijfsvergunning aan te vragen en ook niet gereageerd op een herhaald verzoek, te vertrekken. De westelijke geallieerden moesten hem ten slotte uitwijzen. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE OOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOÖ NEW YORK (UPI) De agendacom missie van de UNO-Assemblee heeft be sloten de Assemblee te adviseren de kwes tie van de algehele ontwapening eerst in de politieke commissie ter tafel te bren gen, alvorens dit punt aan het debat vrij te geven. De kwesties Angola- en Honga rije en de Chinese vertegenwoordiging in de UNO zullen, mits de Assemblee het ad vies van de agendacommissie goedkeurt direct op het programma worden geplaatst. De voorbespreking van het ontwape- ningsvraagstuk betekende een overwin' ning voor Amerika, gesteund door Enge' land. Beide landen menen dat een derge' lijke gecompliceerde en belangrijke kwes tie punt voor punt door de politieke com missie moet worden besproken, alvorens de kwestie voor het debat in de Assemblee kan worden vrijgegeven. De Rus Zorin achtte de tijd gekomen om deze zaak da delijk aan de Assemblee voor te leggen Zijn voorstel werd met drie tegen twaalf stemmen bij vier onthoudingen verworpen. (AFP) Van gezaghebbende zijde te New York is vernomen dat de Sovjet-Unie niet weer haar veto tegen toelating van Mauretanië zal uitspreken indien de twaalf Afrikaanse landen van de „Groep van Brazzaville", die voorstander zijn van Mauretanië's lidmaatschap van de UNO, te zijner tijd voor toelating van commu nistisch China zullen stemmen. De Assemblee is vrijdag haar algemene debat over de internationale vraagstukken begonnen. Advertentie Advertentie In gedachten verzonken steekt Bettina de straat over. Haar leven is zo geheel ver anderd. Hoe zal haar toe komst worden? Pas als ze de knersende remmen hoort rea liseert ze zich wat er gebeurd is. En dan weet ze niets meer! In het ziekenhuis wordt ze wakker. Nu is haar wereld helemaal in elkaar gestort. Voor haar is het leven zinloos geworden. Over enkele jaren is iedereen Bettina vergeten de vrouw, die tot de beroemd ste modellen van haar tjjd behoorde. LIBELLE brengt u dit unieke verhaal over Bettina Margraaf in grote opmaak in haar serie „Spoedopname". Zorg dat u het leest. Gun uzelf Libelle en reserveer nu uw boelende lectuur voor de naderende winter. Abonneer u recht streeks op Libelle, Nassau- plein 7, Haarlem. (Van onze correspondent LONDEN. De Britse liberalen houden als eerste van de drie grote Britse poli tieke partfjen hun jaarcongres, ditmaal in Edinburgh en op de tweede dag van hun congres was de Britse toetreding tot de Europese Economische Gemeenschap de hoofdschotel. De liberalen zijn tot dusver altijd warme voorstanders hiervan geweest, zo zeer zelfs, dat zij er zich min of meer op beroemen de voordelen al te hebben aangeprezen, lang voordat de door Harold Macmillan aangevoerde Conservatieven de E.E.G. nog ontdekt hadden. De liberalen zijn ondanks hun iets grotere aanhang in de laatste verkiezingen nog steeds een soort clowneske politieke organisatie, die niet ai te serieus wordt genomen en volgens politici van de twee werkelijk grote partijen in de Britse politiek een voordeel hebben, namelijk dat zij overal vóór of tegen kunnen zijn omdat het toch niets uitmaakt. Stier Adema Is het u wel eens opgevallen dat we een volk van jubilateurs zijn? Mocht u het nog niet weten dan moet u toch eens een paar dagen achtereen de krant uitspellen. Tien tegen één dat u er enige jubilea in zult aantreffen. En mochten die gewone jubi lea u nog niet overtuigen, dan hoeft u maar de jaarlijkse lintjesregen op u te laten inwerken om er ten diepste van overtuigd te raken. Goed, we zijn dus echt wel gek op ju bilea, al dan niet noodzakelijk, al dan niet verdiend. En allemaal hopen we ergens stiekem en diep in ons innerlijk, dat we ooit ook eens voor het front mogen treden voor een aubade, een enveloppe mét, een kist rokertjes en een speech van iets hoogs. De kans is overigens groot, weest u daar maar gerust op. Als u het bestaat 25 jaar hetzelfde te blijven doen, dan kunt u er wel op rekenen. Zo tegen uw vijftig ste begint het echt spannend te worden. Alleen de kunstenaars, die arme stakkers, moeten wachten tot ze 65 en A.O.W.-rijp zijn. Maar dan kunnen ze er ook geheid op rekenen dat ze iedere vijf jaar opnieuw bejubeld zullen worden tot het bittere einde. We zijn dus een volk van jubilateurs. En daarom verbaasde het me geen sikke pit toen ik las dat men nu een stier is )aan bejubelen. Stier Adema. Kampioen op vele gebieden en groot spekker van 's lands economie. Helaas zal Stier Adema er slechts posthuum van kunnen genieten, daar hij reeds geruime tijd geleden dit aardse tranendal verliet. Maar ze zijn hem echt niet vergeten daar in het hoge noorden! Stier Adema krijgt een monu ment en wat voor één! Het is natuurlijk allemaal erg mooi en ontroerend van dankbaarheid en zo, maar ergens zit er ook een schrijnend kantje aan. Want wat is het geval? Stier Adema, die ons land miljoenen op leverde, werd op een gegeven moment een dagje ouder en dus laten we zeggen minder produktief en daardoor econo misch niet meer „verantwoord". En wat doet men in zo'n geval? Zegt men dan: „Nou ouwe jongen, je hebt je best ge daan, neem het er nu ook maar eens ple zierig van! Hier is je A.O.W. in de vorm van een beste stal en genoeg voer!" Ja, dat kun je begrijpen! Niks hoor! Er was een veel betere oplossing, die geen paar duizend gulden hoefde te kosten. Stier Adema werd rollade en zo had men tot de laatste snik nog wat aan hem. En als pleister op die rollade krijgt Stier Adema nu een monument. Opdat we hem niet vergeten zullen Een mooi gebaar. Maar stel je voor dat we zoiets met over jarige ambtenaren uithaalden! Maar als er dan bij zo'n groep verstokte E.E.G.-voorstanders plotseling stemmen opgaan van lieden, die lord Beaverbrook's (van de Daily Express) campagne voor „vorstin en imperium" schijnen te hebben overgenomen, maakt dat een geluid alsof een versnellingsbak van een tien tons truck plotseling zijn olie heeft verloren. Dat gebeurde gisteren in het koninklijke Edinburgh. Een van de gedelegeerden, Oliver Smedley, die vier keer liberaal parlementair kandidaat was, bekende na melijk dat hij ook voorzitter was van de vereniging „Houdt Engeland er buiten" (de E.E.G.) en dat hij dus niet langer kandidaat kon blijven. Zijn ontstellende bekentenis werd met een bijna Labouri- aans gehuil ontvangen. Manuela Sykes, de intellectuele „pin-up girl" van de liberalen, bleek eveneens minder vertrouwen te hebben in de kof fiedrinkers aan de andere kant van het Kanaal dan het merendeel van haar col lega's en eiste bevredigende akkoorden op het punt van de landbouw en de gemene- besthandel, vóór Engeland zou toetreden. Hoge prijzen De man, die de motie over de E.E.G. had ingediend, het Lagerhuislid Jeremy Thorpe, verdedigde deze met een gloedvol le rede, waarin hij het landbouwprobleem lang niet zo onoverkomelijk achtte als de tegenstanders in eigen en vooral in ande re gelederen doen. Hij gaf schokkende voorbeelden van de wijze waarop de Britse huisvrouwen worden uitgebuit door de lie den die niets meer aan groente doen dan ze doorverkopen, iets dat wij uit eigen er varing volledig kunnen bevestigen. Een bloemkool, die de boer een dubbeltje opbrengt, verschijnt tenslotte in de Lon- ..ran iart iir Jtrilnrrmztfin dense groentewinkels voor tenmiste 0,70,- en een krop sla wordt van zes cent aan het begin van de ketting 0,50,- tegen de tijd dat de huisvrouw deze in haar mand legt. Volgens Thorpe zou de toetreding tot de E.E.G. er in belangrijke mate toe bij dragen, dat dit soort wantoestanden uit de Engelse samenleving verdwijnt. Druk in Europa Thorpe's verdediging werd volledig on dersteund door een agrarische expert uit Schotland, de 42-jarige Ronald Lea, die beweerde dat wie er ook bang mag zijn voor de E.E.G., het zeker niet de boeren zijn. „Wij zijn er aan gewend ergens iets in te steken, voor we er resultaten van te zien krijgen", zei hij en hij werd prompt door het congres al binnen gehaald als de redder des vaderlands. Aanvaarding van de motie gaf toen geen enkele moeilijk heid meer en wat de Britse liberalen be treft kan premier Macmillan „de duik in Europa" nemen. Andere moties, die werden aanvaard, eis ten een einde aan kernbomproeven, een zelfstandig parlement voor Schotland men congresseert tenslotte in de Schotse hoofdstad en een voorstel voor een plan tot bestrijding van werkloosheid in hierdoor zwaar getroffen gebieden. Dat plan houdt onder andere belastingconcessies in om investeringen in achtergebleven gebieden aan te moedigen en een programma voor de aanleg van wegen om deze gebieden vanuit andere delen van Engeland bereik baar te maken. LEOPOLDSTAD, (Reuter) De Kongo lese regering heeft bekendgemaakt, dat zij haar toevlucht „tot eigen middelen zal moeten nemen om een einde te maken aan de afscheiding van Katanga". In een officieel communiqué, dat te Leo poldstad werd uitgegeven, werd gezegd dat premier Adoela in een brief aan het hoofd van de UNO in Kongo, de Zweed Sture Lin.ier, uiting heeft gegeven aan zijn „openlijke reserves" ten aanzien van het voor Katanga bereikte bestandsak koord. Eerder had premier Adoela ver klaard dat de Kongolese troepen in alarm toestand verkeren en gereed zijn, in Ka- tanga geweld met geweld te beantwoor den. President Tsjombe van Katanga heeft enkele uitlatingen gedaan welke enige twijfel doen rijzen over het permanente karakter van het bestand met de UNO. Onder meer noemde hij de Tunesiër Mah- moed Khiari, die de bestandsovereen komst voor de UNO tekende, een van de „voornaamste onruststokers" in Kongo. Verder zei hij dat de UNO-troepen binnen redelijke tijd hun posities in het postkan toor in Elisabethstad moeten verlaten. In dien het niet gebeurt zou hij dit opvatten als een schending van het bestand. Dr. Sture Linner en Mahmoed Khiari van de centrale Kongolese regering tegen de afscheiding van Katanga, een „politie actie" zou zijn en dat er geen einde aan zou kunnen worden gemaakt op grond van de Veiligheidsraadresolutie over de voor koming van een burgeroorlog. Hongeroproer in Elisabethstad ELISABETHSTAD (Reuter) De Ka- tangese politie heeft vrijdag in Elisabeth stad een menigte van verscheidene hon derden leden van de Kasai-stam met ge weerkolven en stokken uiteengeslagen. De stamleden waren uit het grote' vluchtelin genkamp van de UNO op fietsen naar het centrum van de stad gegaan op zoek naar voedsel. Zij waren begonnen winkels te plunderen, toen de politie in actie kwam, In het vluchtelingenkamp wonen ongeveer dertigduizend Baloeba's in zeer behoeftige omstandigheden. Er werden verscheidene arrestaties verricht. Vele stamleden ver klaarden dat zij naar de stad waren ge komen om voedsel te kopen, dat in het vluchtelingenkamp zeer schaars is. In de middag dreigde een nieuw incident tussen UNO-troepen en Katangese militairen, toen vier jeeps met zwaarbewapende Ka- tengezen de Indische posities bij het post kantoor wilden passeren. Na enige aarze ling maakten de Katangezen rechtsom keert, toen een Indische militair hun een hebben eerder verklaard dat een optredenhalt had toegeroepen. Advertentie Vanavond gaat zij uit. Dat betekent vast vele complimen tjes over haar leuke jurk. Nieuw? Dat denkt iedereen Haaf geheim kan ook Uw geheim zijn: J Postmanen. P.T.T.-vertegenwoordigers uit 19 Europese landen hebben in Torquay, Zuid-Engeland, een studiegroep opge richt die problemen moet bestuderen welke voortkomen uit de ontwikkeling der radiocommunicatie met kunstma nen. Stapje verder. President dr. Kwame Nkroemah van Ghana, reeds bijna met dictatoriale bevoegdheden bekleed, heeft zichzelf vrijdagavond benoemd tot op perbevelhebber van de Ghanese strijd krachten en alle Britse officieren op be velvoerende posten ontslagen. Buiten lands militair personeel in Ghana zal voortaan de status van militaire missie hebben. Afgelopen. De Amerikaanse commissie voor handel tussen de staten heeft vrij dag bepaald dat van 1 november af geen rassendiscriminatie meer mag voorko men in autobussen en op busstations van diensten die verbindingen tussen de verschillende staten onderhouden. De commissie besloot, hiertoe op verzoek van de minister van Justitie, Robert Kennedy. Vredescorps. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft zijn definitieve goedkeuring gehecht aan het wetsvoor stel dat president Kennedy's vredes corps een permanente status biedt. Het wetsontwerp, dat een compromis vormt tussen de amendementen van het Huis en de Senaat, werd met 253 stemmen tegen 78 aanvaard. Het is vervol gens naar de Senaat gezonden. Het wets voorstel voorziet in een toewijzing van 40 miljoen dollar voor het eerste jaar van het vredescorps. Storm. De Japanse politie heeft vrijdag meegedeeld dat tengevolge van de wer velstorm „Nancy" 185 mensen zijn om gekomen en 3.879 gewond. Vijftien per sonen worden vermist. Boud. Koning Boudewijn van België heeft vrijdag twee uur in een door hemzelf bestuurd vliegtuig boven België gevlo gen. Hij maakte de vlucht in een Cessna toestel van de luchtvaartmaatschappij Sabena. De Belgische vorst heeft reeds eerder'oef en vluchten met het tweemo- torige toestel gemaakt. Reeds vóór zijn huwelijk is hij begonnen met het nemen van lessen. Wraak. Een openbare aanklager heeft vrijdag in het fort La Cabana bij Hava na de doodstraf geëist tegen zes van zes en zeventig personen die terechtstonden op beschuldiging van contra-revolutio naire activiteit. Zij zouden deel hebben uitgemaakt van groepen die door de Amerikaanse geheime dienst waren ge vormd en geleid. Tegen de andere be klaagden, onder wie een Britse zaken man, eiste de aanklager dertig jaar ge vangenisstraf. Zestien beklaagden zijn vrouwen. Zeer schoon. Volgens het Milanese blad „La Notte", heeft de Italiaanse politie tien dagen geleden in de buurt van Mi laan een „zeer schone spionne" gearres teerd, die onder zwaar politietoezicht is overgebracht naar München in Duits land. De vrouw werd volgens La Notte ingerekend, toen ze films had genomen van geheime documenten in het Eura- tomcentrum Ispra op 65 km van Milaan. Samen met haar zouden nog een aantal atoomspionnen zijn gearresteerd. De „Mata Hari" zou afkomstig zijn uit Oost- Duitsland als „vluchtelinge".

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3