Huidige streekplan IJmond-N. is geen basis voor opheffing van gemeenten 1 NEI wijst op gevaar van aaneengroeien woongebieden IN DE VISHAL+EN OP ZEE gyÉii J r Zoals DE VILDER HEEMSKERK VERWERPT FUSIEPLAN Plan in zijn grondslagen aangetast Nieuwbouw in Oud-IJmuiden Betaling abonnementsgeld per giro dagblad ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1961 9 Heemskerk ontwierp nieuw stedebouwkundig plan PIEREN Ferdinands belevenissen In Hit Het Telefoondistrict Amsterdam vraagt vrouwelijke krachten voor opleiding tot telefoniste Duidelijk is geworden dat het streekplan voor de IJmond-Noord, dat door de inmiddels veranderde inzichten en door de feitelijke ontwikkeling in zijn grond slagen is aangetast, nooit de basis voor de opheffing van gemeenten kan en mag zijn", aldus het Heemskerkse gemeentebestuur in een lijvig pre-advies aan de raadsleden over het ontwerp van wet tot opheffing van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk en vorming van één nieuwe gemeente. De raad van Heemskerk zal nu als tweede gemeente in de IJmond zijn gevoelens over deze zaak kenbaar maken tijdens de vergadering van vrijdag 29 september aanstaande. terwijl Heemskerk zich als Het streekplan moet eerst grondig op de nieuwe feiten worden herzien voor het als grondslag voor een te nemen beslissing op bestuurlijk gebied kan worden gehan teerd. Aldus B. en W. in hun voordracht. Ook bij rijks- en provinciale overheids organen bestaat verschil van inzicht, re sulterend enerzijds in het krampachtig vasthouden aan de stedebouwkundige vorm van het streekplan IJmond-Noord terwijl anderzijds de werkelijke ontwikkeling de stedebouwkundige vorm reeds heeft ach terhaald. Ten stelligste spreekt het Heemskerkse gemeentebestuur tegen als zou door de Heemskerkse plannen een ontwikkeling in afwijking met het reeds door de kroon goedgekeurde streekplan ontstaan. „Onze plannen zijn niet anders dan een aanpas sing aan de feitelijke omstandigheden". Men kan Heemskerk toch moeilijk ver wijten dat het de stedebouwkundige vorm verandert, nu van Rijkswege geheel in af wijking van het streekplan een aansluiting van de Coentunnelweg met Rijksweg nr. 9 wordt vastgesteld. Deze aansluiting is bepalend voor de stedebouwkundige vorm van het streekplan voor de IJmond-Noord. Nieuwe inzichten Het nieuwe inzicht van de directie van het Hoogovenbedrijf in IJmuiden, ziet in afwijking van de gedachte van het streek plan, de huisvesting van het personeel niet vrijwel geheel in het streekplangebied. De directie staat immers een spreiding over een veel groter gebied voor. Dit is mede bepalend, aldus B. en W. van Heemskerk, voor een andere ontwikkeling die nog ster ker zou zijn indien Heemskerk niet zo'n grote bijdrage leverde voor de huisves ting van werknemers van Hoogovens. Feitelijk is het ook, zo redeneert men in Heemskerk, dat de bestaande kernen in Beverwijk en Heemskerk zich hebben ont wikkeld tot middelgrote gemeenten, die elk „hun eigen leven leiden en waarvan de sa menvoeging bezwaarlijk meer de gedach te aan één stad kan opleveren". Op de nieuwe feiten gaat men in het pre-advies uitvoerig in. In de eerste plaats de aansluiting van de Coentunnel weg op Rikksweg 9 (Haarlem-Alkmaar). In 'ket goedgekeurde streekplan was de- aan^luiting veel zuidelijker gedacht. Aanvankelijk zou de weg ter plaatse van de Veelomstreden gedachte „city" in Be verwijk aansluiting geven op Rijksweg 9. Er was een bijzondere kunstgreep nood zakelijk om de traverse door het veel te langgerekte stedelijk gebied enigermate aanvaardbaar te maken. Aldus B. en W. De nieuwe plaats van het aansluitpunt biedt de mogelijkheid westelijk van de Rijksweg een eenvoudig wegennet te pro jecteren. Van hier zal dan een weg komen die verbinding- geeft met het hoogovenbe drijf en Wijk aan Zee. Zonder ingrijpende amovering kan een gaaf wegennet tot stand komen, waarbij de reeds voltooide nieuwbouw aan de zuid westelijke grens van Heemskerk bij het stedebouwkundig geheel van de „industrie stad" Beverwijk zal kunnen gaan behoren, een groene tuinstad tot een duidelijke zelfstandigheid met eigen karakter ontwikkelt. Het kan verkeersdeskundigen onmoge lijk ontgaan, dat het wegenproject, zoals dat op de bijgevoegde kaart van de ste debouwkundige D. Zuiderhoek is aangege ven, verre te verkiezen is boven het we genproject van het streekplan", aldus B. en W. in hun voordracht. Van een stedebouw kundige eenheid, één stad, is dus al geen sprake meer. Weinig kans op city Het tweede nieuwe punt waarop B. en W ingaan is de vorming van de nieuwe city stadskern met winkels, stadhuis, schouw burg enzovoort, die noodzakelijk wordt ge acht voor de totstandkoming van de nieuw aaneengesloten stad. De verwezenlijkings mogelijkheden van deze nieuwe stadskern werd volgens het streekplan gedacht in fa sen, afhankelijk van de ontwikkeling in fa sen van de woonbebouwing. Als gevolg echter van de weigerachti ge houding van Beverwijk om de wijk „Oosterwijk" tijdig te realiseren, moest deze fase-ontwikkeling worden verlaten", aldus B. en W., die daaraan nog toevoe gen dat rijks- en provinciale overheid toen genoodzaakt waren de kern van Heems kerk te laten uitgroeien. De mogelijkheid tot de vorming van de nieuwe city werd dus verkleind. Heemskerks gemeentebestuur herinnert inzake de city ook nog aan het rapport van het Nederlands Economisch Instituut, waaruit bleek dat de nieuwe city geen kans maakt, omdat het bestaande Bree- straat-centrum een zodanig omvang heeft dat een verder uitgroeien niet meer te voorkomen is. Inmiddels, zo deelt het gemeentebestuur mee, is bekend dat het Beverwijkse colle ge een verplaatsing van de city in de richting van de Breestraat overweegt. Bevolkingsspreiding Het derde punt waarop wordt ingegaan is de spreiding van de bevolking. De di rectie van Hoogovens te IJmuiden ver wachtte in het begin van dit jaar dat naar haar mening in de toekomst (bij een per soneelsbezetting van dertig tot vijfender tigduizend man), slechts ongeveer vijftig percent van die werknemers in de drie IJmond-gemeenten zal wonen. Volgens de prognose in het streekplan zou circa ne gentig percent in het gebied worden ge huisvest. Er wordt hoe langer hoe meer de voor keur aan gegeven in de eigen woonplaats te blijven wonen dan wel zich buiten het IJmondgebied te vestigen, aldus de voor dracht. Het Hoogovenbedrijf houdt terecht rekening met de woon- en leefwensen van zijn werknemers. Volgens inzicht van de directie van het ijzer- en staalbedrijf, zal het normale woongebied van hoogoven werknemers zich uitstrekken over een af stand van 25 tot 30 kilometer van het bedrijf. Noord-Kennemerland krijgt steeds meer een woonfunctie voor de werknemers van de industrieën in de IJmond, aldus stelt men. Het nieuwe spreidingspatroon toont duidelijk aan dat het bouwen van één stad geen voorwaarde is voor de uit na tionaal belang noodzakelijke groei van het Hoogovenbedrijf. Over 5 jaar: 30.000 inwoners Als de huidige snelle groei zich voort zet, zal Heemskerk na ongeveer vijf jaar zijn uitgegroeid tot een gemeente met meer dan 30.000 inwoners(thans 14-000)de ruim telijke mogelijkheden laten een groei tot 65.000 inwoners toe. Het doel van het streek plan voor de IJmond-Noord was in feite de bevolkingsaanwas, veroorzaakt door de snelle industriële ontwikkeling, te huisves ten. Heemskerk meent dat de betrokken gemeentebesturen die taak goed vervullen, achter niet in de vorm zoals deze was aangegeven, namelijk één stad of een aan eengesloten bebouwingslichaam. Volgens Heemskerks stedebouwkundige plan kunnen kostbare tuinbouwgronden worden gespaard en zullen de uitbreidin gen hoofdzakelijk plaats vinden op minder kostbare weidegrond. De kosten van het Heemskerkse plan zijn aanmerkelijk ge ringer. Een gevolg zou evenwel zijn dat Heemskerk dichter bij Castricum zou ko men te liggen (circa 300 meter). Doch er zijn nog altijd ruime groenstroken, die kunnen worden vergroot. Op die manier wordt het gevaar van het ontstaan van één langgerekte bandstad vanaf het Noordzee kanaal tot en met Uitgeest, bezworen. Het gemeentebestuur komt na deze uit eenzetting dan ook tot de conclusie dat de voorgestelde ontwerpregeling voor wat be treft de opheffing van de gemeenten Be verwijk en Heemskerk en de vorming van een nieuwe gemeente, dient te worden ver worpen. Het huidige streekplan voor de IJmond- Noord. Een aaneengesloten bebou wingslichaam M 0 n 0 DZ ELE VMl IJMUIDEN GEMEENTE HEtmtCERw GlMfcUJT». BSVeRWUK 'TUNNELS VEU.EW WUK MN £EE Diverse rapporten van het Nederlands Economisch Instituut zjjn toegevoegd aan het pre-advies aan de raad van Heemskerk over het ontwerp van wet tot samenvoeging van de twee gemeenten Beverwijk en Heemskerk en tot vorming van een nieuwe gemeente. Het N.E.I. merkt in een rapport op, dat tot dusverre voor het gehele gebied van het Noordzeekanaal geen duidelijk inzicht bestaat in de gebieden die moeten worden bestemd tot woon-, werk- en recreatiegebieden. De reeds opgestelde streekplanstudies voor bijvoorbeeld Zuid-Kennemerland en de IJmond-Noord, kunnen hiertoe geen ba sis zijn, omdat zij zijn gebaseerd op ver wachtingen wat betreft de ontwikkeling van de werkgelegenheid in het Noordzee- kanaalgebied, die waarschijnlijk reeds nu verouderd zijn. Het instituut vervolgt met op te merken, dat het met het oog op het gevaar van aaneengroeiing van de verschillende woon gebieden in de IJmond-Noord, gewenst is, dat ruime groenstroken worden gelegd tussen de bebouwing van Beverwijk en Heemskerk-dorp. Voorts is het voor een gezonde econo mische ontwikkeling van de industriële ac tiviteiten rond het Noordzeekanaalgebied onverschillig of de werkers in deze indus trieën woonachtig zijn in een aangesloten stad of in twee gescheiden vormen van stedelijke bebouwing. Differentiatie In de IJmond-Noord, aldus het NEI is echter de vorming van een aantrekkelijke woongemeente Heemskerk gewenst te ach ten en gezien de gewenste woondifferen- tiatie zelfs noodzakelijk! Een dergelijke woongemeente zal de geneigdheid tot wer ken in de IJmond nog doen toenemen door zijn ligging bij het duingebied. Het NEI adviseert ook nu op grond van de gedane onderzoekingen vestiging van het hoofdcentrum of city van de IJmond- Noord in het Breestraatcentrum en omge ving in overweging te nemen. Deze ge- dachtengang komt dus overeen met die van het Heemskerkse gemeentebestuur in het pre-advies. Evenals: „Het ware te wensen dat met het oog op de optimale economische stede bouwkundige ontwikkeling in de IJmond- Adve'tentie Aanvoer van vrijdag De totale aanvoer van vis in IJmuiden was vrijdag 9100 kisten, waarvan 1240 tong en tarbot, 1 heilbot, 10 tongschar en schar- tong, 873 schol, 20 schar, 3 bot, 3770 ha ring, 1346 makreel, 1874 schelvis 650 wij ting, 265 kabeljauw en gul, 10 poon, 10 koolvis 28 diversen. Prijzen van vrijdag Per kilo: heilbot 4,10, grote tong 5,50 4,80, grootmiddel tong 4,304, kleinmiddel tong 3,302,80, kleine tong I 2,802,40, kleine tong II 1,801,54, tarbot I 43,50. Per 50 kilo: tarbot IV 12077, tongschar 8779, kleine tongschar 6260, kleinmid del schol 5646, kleine schol I 5846, klgine schol II 4915, schar 2722, bot 11»8, verse haring 1411 makreel 13.60 6, grote schelvis 40, grootmiddel 39, klein middel 4931, kleine I 4427, kleine II 20—10, wijting 158, grote gul 5646, mid del 4338, kleine 2515, kleine rode poon II 26—11. Per 125 kilo: grote kabeljauw 244116, grote koolvis zwart 100. Besommingen van vrijdag KW 39 f 7.920, KW 12 5 680, KW 117 7.170, KW 104 4.740, KW 159 12.100, KW 145 6.090, KW 74 f 1.910, KW 139 2.480, KW 92 1.930, KW 109 4.320, KW 134 f 2.050, IJM 67 3.490, SCH 261 f 18.500. Aanvoer van zaterdag Negentig schepen zorgden voor 8522 kis ten, waarvan U0 schelvis, 445 wijting, 105 gul en kabeljauw, 3300 trawlharing, 650 spanharing, 750 makreel, 925 schol, 590 varia, 510 stuks kabeljauw, 75.000 kilo tong. De KW 99 Maria Theresia had 300 kis ten de KW 144 Cornelis den Duik 725, de VL 100 Michiel Jan 810 en de IJM 33 Thorina 1150 en 90 stuks kabeljauw. Prijzen van zaterdag Per kilo: tarbot 3.50—3, heilbot 3.60 3.50, grote tong 54.70, grootmiddel tong 43.60. kleinmiddel tong 2.802.60, tong I 2.30—2.20, tong 2 1.50—1.44. Per 50 kilo: grote gul 4440, middel gul 3532, kleine gul 1812, kleinmiddel schol 5452, kleine schol I 5654, kleine schol II 3022, kustschol 158.50, haring 1511, makreel 157.20, tarbot 7067, rode poon 2015. grote schelvis 3227, middel schel vis 2827, kleinmiddel schelvis 3023, pennen 3019, braad 1710, dichte wijting 118, gestripte wijting 1510, tongschar 70, kleine tongschar 57. Per 125 kilo: grote kabeljauw 116, middel 100. Per regel: grote kabeljauw 10080, mid del 4945. Besommingen van zaterdag KW 23 2190, KW 132 2950, KW 144 6520, KW 90 5000, KW 34 4960, KW 99 6230, KW 177 1420, KW 21 1650, KW 61 580, KW 119 720, KW 112 1560. Voor maandag Maandag komt de IJM 28 Amsterdam met 1550 kisten. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was 50 rondvis, 200 schol, 3500 kilo tong, 2500 haring, 2100 kantjes jonge haring. Op zee Het was goed weer, maar de vangsten waren weer slecht, namelijk 50 tot 250 manden haring per etmaal voor tien per cent van de schepen. De KW 4 „Golf stroom" deed een trek van 50 manden haring, de „Oceaan 5" had een dagvangst van 100 manden haring, de „Arie van der Zwan" een dagvangst van 100 manden, de „Egmont" een dagvangst van 250 manden haring. De trawlers en kotters op 57 graden noorderbreedte vingen 150 tot 400 manden makreel, haring en schelvis per etmaal. De „Claesje" ving in twee trekken 350 man den makreel, de „Elie" deed een trek van 200 manden makreel. De kotters op de kust vingen 160 tot 300 kilo tong, en 10 tot 25 manden andere vis per etmaal. De IJM 35 „Postboy", IJM 36 „Jacoba Gesina" zijn naar zee vertrokken. Haringvangsten KW 615 thuisstomend, 915, 1617 thuisstomend, 13890 (nog 25 netten), 147 25, 4010 (thuisstomend), 4180, 2230 (uit halve vleet) 3717, 4560 (uit halvé vleet) De rest had geen vangst. Trekkers: 149—34, 4—25, 176—24. Ge middeld Scheveningen en Katwijk 18. U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129281 ten name van De IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7,65, post- abonnees 1 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor- tien van uw juiste naam en adres Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden7 Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE CHINHMIN V«\ men de man aan zijn kleren kent kent men de zaak aan het blad. waarin zij adverteert Ie Mr advertentie aankleed mat kat *ei ti uil wen. dat dit dagblad heeft Heden in voorraad De nieuwste ERRES 48 cm Vrijblijvende demonstratie. Vakkundige aanleg. Eigen service. Velserduinweg 173 - Tel. 4402 Óe Haarlemse architect F. J. Cinqualbre heeft vin de dienst voor de volkshuisves ting te Velsen opdracht ontvangen een aan tal woningen te ontwerpen in Oud-IJmui den. Het betreft hier de bouw van 42 wo ningen aan de Keizer Wilhelmstraat, de bouw van 48 woningen aan de Koningin Wilhelminakade en de bouw van vijftien ééngezinswoningen aan de Kanaalstraat. Dè bouw van deze woningaantallen ge schiedt in het kader van de herbouw na sanering van oude woningen in Oud- IJmuiden. Noord rekening wordt gehouden met de feitelijke ontwikkeling", aldus het NEI- rapport. Bij het niet tot ontwikkeling komen van de gedachte city ten noordoosten van de bestaande bebouwing van Beverwijk, be staat het gevaar dat de wijken Oosterwijk en Meérestein niet voldoende aansluiting krijgen op het Breestraatcentrum, hetgeén tot gevolg zal hebben dat deze wijken, overmatig worden opgevoerd Nieuw plan Het nadeel van een niet-centraal gele gen hoofdcentrum kan nu worden onder vangen door het stadslichaam te splitsen in twee gedeelten op de wijze zoals de Heemskerkse stedebouwkundige Zuider hoek (zie kaart elders op deze pagina) dat tot uitdrukking brengt Het NEI besluit met de mededeling dat het Heemskerkse plan de langgerekte woonvorm voorkomt. Ieder van deze woonvormen biedt dan betere ontwikke lingsmogelijkheden dan een langgerekte vorm. De afdeling Regionaal Onderzoek van het NEI heeft op verzoek bij monde van de heer H Molendijk een advies uitge bracht, waaruit wij tot besluit enkele ali nea's zullen citeren. Hij schrijft onder meer dat de uitbrei ding van Beverwijk niet impliceert, dat Heemskerk moet verdwijnen. „De machtige nationale industrie in de IJmond moet natuurlijk haar werkers kun nen huisvesten, als het even kan wat ge differentieerd? In het plan, dat als tegen hanger van het streekplan is ontworpen, kunnen evenveel huizen gebouwd worden als in het streekplan voor de IJmond- Noord zijn opgenomen". Bij de tegenwoordige mobiliteit van de mens is het zeer de vraag of de werkers van allerlei sociale gelaagdheid uit het Hoogovenbedrijf hun vestiging tot de twee gemeenten Beverwijk en Heemskerk zul len beperken. De pendel brengt de men sen ver van hun werkgelegenheid naar rustiger oorden en waarom zou dat in Noordholland niet het geval zijn? BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN GEBOREN: M. J. Tieman-Mastwijk, zoon, Bloemstraat 133, IJmuiden; T. van der Kruijs- sen-Smid, zoon. Orionweg 153, IJmuiden; M. A. Zeegers-de Weers, zoon, Meeuwenlaan 11, IJmuiden-Oost; H. J. Hermsen-van Loo, doch ter, Scheepersstraat 29 rd., Haarlem; A. M. A. Dekker-van Diepen, dochter, De Zandstraat 8, Velsen-Noord; A Singels-van der Leek, doch ter, Eksterlaan 12, IJmuiden-Oost; B. Stolk- Peereboom, 2 x dochter, Edisonstraat 47, IJ muiden; M. A. P. van der Linden-Hanekroot, dochter, Planetenweg 29. IJmuiden; C. C. Wessel-Dekker, dochter, de Lethstraat 2 A, Velsen-Noord; J. M. E. Mo!enkamp-de Haas, dochter, Ger Doustraat 29. IJmuiden-Oost; I. Koops-Wortel, dochter, Steenbokstraat 74, IJmuiden; A. Th. Nijssen-Kiebert, dochter, Kruidbergerweg 75. Santpoort. ONDERTROUWD: S. Hófsté. A van Saksen- iaan 9, Santpoort-Zuid, en I. M" J. Tan, A. v. Saksenlaan 9, Santpoort-Zuid; P. Carton, Pla netenweg 37, IJmuiden, en G. A. Krab, Bree- saapstraat 33, IJmuiden; N Bom, Duivelsgat 26, Delft, en C. A. Panis, Velserbosstraat 14, Velsen-Noord; C. Rustemeijer, J. T. Cremer- laan 77, Santpoort, en M. G. C. Schellevis, J. T. Cremerlaan 77. Santpoort; R. Lusthof, J. Thijssenweg 8, Rijswijk, en D van den Berg. Dr. Kuyperlaan 6. Velsen-Zuid, t. a. Rijswijk, J. Thijssenweg 8; S. P. Portanger, Timorstraat 103. Haarlem, en E. M. van Hete- ren, Schuitstraat 4, Santpoort. GEHUWD: G. Schilder en C. S Buis, IJ muiden. Celsiusstraat 66; E. P. Verloop en H. P Veldman, IJmuiden-Oost, Trompstraat 104; J. van den Nieuwendijk en E. M. Spieren burg, IJmuiden, Kanaalstraat 33 rd.; A. Deu ning en M. H. Kolster, Amsterdam, Roer straat 109 II; B. Mossel en U. Cnossen, IJmui den-Oost, Popelstraat 14; N. W. Wester en C. W. van der Wiel, IJmuiden-Oost. Mei doornstraat 3; P. L. C. Meiland en M. S. A. Stijnman, Velsen-Noord. Princestraat 1; D. van de Wint en G. J. van Poelje. IJmuiden, Planetenweg 146; J. Dekker en J. van der Bent, IJmuiden. Snelliusstraat 49; K. van den Bos en F. de Niet, Delft, Frederik Hendrik straat 74; F. van Croonenborg en P. van den Oever, Beverwijk, Adigestraat 66; H. K. Hop man en J. A. Kraaijenbosch, IJmuiden, Mid denhavenstraat 37. OVERLEDEN; A. Schong, 79 jaar, weduwe van: J. Blok, Kompasstraat 37, IJmuidert; C. Tuinenbreijer, 78 jaar, echtgenoot van: K. A. Róg, Westerwijkstraat 22, Velsen-Noord. Geboden wordt: een prettige werkkring met afwisselend werk uitstekende sociale voorzieningen toelagen voor onregelmatige diensten eventuele reiskostenvergoeding of pensiontoelage gedurende de opleiding wordt vol salaris genoten. Vereiste: Diploma MULO- of gelijkwaardige opleiding. Sollicitaties of verzoeken om Inlichtingen te adresseren aan: de personeelschef van het Telefoondistrict Amsterdam, Postbus 36 te Amsterdam. Persoonlijke aanmeldingen: dagelijks, behalve op zaterdag, van 9-16 uur In gebouw „Candida", 4e verdieping, N.Z. Voorburgwal 120, Amsterdam-C. Telefonische Inlichtingen (020) 3 90 51 toestel 540 of 545.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9