Vrees voor burgeroorlog om Katanga stijgt met het uur Vliegramp in Turkije; 28 doden I HET WEER Vermeende verklaring van Clay zaait onrust in West-Duitsland k oekMOUSON Kernwapens voor behoud van West-Berlijn Troepenverplaatsingen der centrale Kongolese regering naar Loeloeaburg Berlijnse politiek der V.Szou niet gewijzigd zijn Mislukte landing liep goed af Aeë MO W&"éefore you êuy! „Brandaris" vraagt surséance van betaling Dames- en kinderkleding Senator Mansfield ziet punten voor vergelijk met de Russen 46e JAARGANG NUMMER 274 MAANDAG 25 SEPTEMBER 1961 DAGBLAD VOOR V ELS EN - IJ M IDE N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING FRANS VOORSTEL IN RAAD VAN EUROPA Rustig weer In de krant van heden: WËÊÈm SUËDE DAMES- EN HERENJASJES Het woord is aan Aandeelhouders stellen 10 miljoen beschikbaar GROTE TUBE 1.65 ROBERT KENNEDY NEEMT TWIJFEL WEG Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal i ,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Uftgaves Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijki Hoofdredacteur: Simon Koster In Laos is met een militaire parade de tweede verjaardag gevierd van de revolutie, die prins Boun Oum en Phoum Nosavan aan de macht bracht. Ook het Vrouwelijk Hulpkorps van het leger nam aan de parade deel, die door hoge militaire en regeringsver tegenwoordigers werd afgenomen. Een priester zegende de voorbijtrekkende kolonnes met „heilig water". LEOPOLDSTAD, (Reuter-UPI) Gene raal Moboetoe, de stafchef van de Kongo lese strijdkrachten, heeft in het weekeinde ongeveer 150 militairen per vliegtuig naar Loeloeaburg gezonden. Dit is de garni zoensplaats die het dichtst ongeveer 225 km bij de Katangaanse grens is gele gen. Naar te Leopoldstad verluidt zijn an dere Kongolese legereenheden en pantser wagens per rivierboot van Leopoldstad en Coquilhatstad op weg naar Loeloeaburg. Vrijdag liet de Kongolese centrale rege ring weten, dat zij haar toevlucht tot „eigen middelen" zou nemen om aan de afscheiding van Ka*tanga een einde te ma ken. Volgens betrouwbare kringen in de Kongolese hoofdstad zou de regering nog geen besluit hebben genomen om Katanga binnen te vallen. Generaal Moboetoe zou tegen een dergelijke actie hebben gewaar schuwd, omdat een invasie militair onuit voerbaar zou zijn. De huidige militaire troepenverplaatsin gen van het Kongolese leger zouden vol gens waarnemers te Leopoldstad ten doel hebben de aanhangers van vice-premier Gizenga uit Stanleystad in de centrale re gering en in het parlement gunstig te stem men. Deze hebben er bij de regering op aan gedrongen onmiddellijk een militaire ac tie tegen Katanga te ondernemen na het bestand tussen eenheden van de UNO en de Katangaanse gendarmerie Honderden Belgen zijn uit Katanga ver trokken naar Noord-Rhodesië, vanwaar zij naar België willen gaan. De Union Minière ANKARA (Reuter) Reddingsploegen zijn er zondagochtend in geslaagd het wrak te vinden van een vliegtuig van de Turkse Nationale Luchtvaartmaatschappij, dat op weg van Cyprus naar Ankara was neergestort. Men heeft slechts een, ernstig gewonde overlevende uit het wrak van het toestel, een in Nederland gebouwde Fokker-Friendship,kunnen redden. Het toe stel had 25 passagiers en vier bemannings leden aan boord. Er zijn dus 28 doden. Het schijnt, dat de gezagvoerder een navigatiefout heeft gemaakt. Hij zou ge seind hebben, dat het vliegtuig ging lan den terwijl het zich nog op ongeveer 30 km van Ankara bevond. Het verongelukte toestel was er een van de vloottoestellen van de Turkse lucht vaartmaatschappij, die uiteindelijk uit tien Friendships zou moeten bestaan, waarvan de helft gebouwd door Fokker en de helft door Fairchild in Amerika. Aan boord van de Turkse Friendship be vonden zich tien professoren en studenten van de universiteit van Heidelberg, onder wie de Belgische professor in de oude ge schiedenis Jacques Moreau. De groep uit Heidelberg zou een maand in Turkije en Griekenland doorbrengen ter bestudering van de overblijfselen der Griekse en Romeinse beschavingen. Ongeluk tijdens show WILMINGON North-Carolina (V.S.) (UPI) Een transportvliegtuig van het Amerikaanse leger, dat met een para chute-ploeg en enkele journalisten was op gestegen tijdens een luchtvaartshow op het vliegveld New Hanover bij Wilmington, is zondagmiddag neergestort. Volgens een ooggetuige steeg het vlieg tuig tot ongeveer 20 tot 30 meter hoog ter wijl naar schatting 100.000 toeschouwers op het vliegveld aanwezig waren. Het stortte neer. brak in tweeën en vloog in brand. Van de 19 inzittenden zijn er drie gedood en tien ernstig gewond. WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se marine heeft meegedeeld dat in de At lantische Oceaan ten westen van de Ber muda-eilanden een patrouillevliegtuig is verongelukt. Zeven van de tien beman ningsleden zijn om het leven gekomen. Volgens de overlevenden kwam een van de motoren van het toestel tot stilstand terwijl het deelnam aan een vlootoefening. Het toestel stortte in hoge zee neer. Sportvliegtuig gevallen TRENTO (UPI) Een licht, eenmoto- rig vliegtuig is zondag neergestort in het Caldonazzo-meer nabij Trento. De piloot en de enige passagier aan boord van het vliegtuigje kwamen om het leven. Het vliegtuig stond ingeschreven bij een plaatselijke vliegclub. is begonnen met de evacuatie van vrou wen en kinderen van Belgische werkne mers. Een vliegtuig met évacué's is reeds naar België vertrokken. Belgen'die uit Elisabethstad in Ndola aankwamen vertelden dat het vuren is ge staakt, maar dat de situatie „hopeloos ge spannen" is. De Katangaanse autoriteiten hebben dui zenden leden van de Loenda, Bayeke en Tcholkwe stammen van automatische ge weren voorzien en rondom Elisabethstad samengetrokken, aldus Belgische zakenlie den die uit de hoofdstad van Katanga naar Noord-Rhodesie zijn gevlucht. Deze stamleden kunnen in korte tijd Elisabethstad binnentrekken en moeilijkhe den veroorzaken. De dorpen tussen Elisa bethstad en de grens met Rhodesië wor den nog slechts door vrouwen, kinderen en oude manner, bevolkt. In Ndola is vernomen dat vier Katan gaanse officieren zich bij het Kongolese Nationale leger hebben gevoegd, uit pro test tegen de terugkeer van blanke offi cieren bij de Katangaanse strijdkrachten. De vier officieren zullen door de Verenig de Naties naar Leopoldstad worden ge bracht. Tsjombe Naar verluidt heeft president Tsjombe een vertegenwoordiger benoemd die be sprekingen zal voeren met de leider van de Verenigde Naties in Katanga, dr. O'Brien. President Tsjombe heeft zaterdag op een persconferentie verklaard dat in Stanley stad 35 Sovjet-vliegtuigen Iljoesjins bestuurd door Tsjechoslowaken, Chinezen en Polen, zijn aangekomen om Kongole se troepen naar Katanga te vervoeren. 4.600 man van het Kongolese nationale le ger zijn thans in Loeloeaburg, Stanley stad en Coquilhatstad bijeengebracht voor een inval in Katanga, aldus Tsjombe. De president voegde hieraan toe: „In dien wij worden aangevallen zullen wij ons tot de laatste man verdedigen". Waarnemers in Elisabethstad zijn zeer pessimistisch. Zij vrezen dat het conflict tussen de VN en Katanga zal worden ge volgd door een burgeroorlog tussen Ka tangaanse troepen en strijdkrachten van de centrale regering. Talrijke Europea nen, die een nieuw conflict vrezen, heb ben bij het Britse consulaat een visum voor Rhodesië aangevraagd. Een Franse poging om in het kader van de Raad van Europa een speciale com missie te laten instellen voor propaganda van de samenwerking tussen Europa en Afrika op alle gebied, heeft zaterdag in de raadgevende vergadering schipbreuk geleden. v-. Verwachting tot morgenavond: Koude nacht met op vele plaat sen mist. Overdag droog en vrij zonnig weer. Weinig wind, maar later in de kustprovincies zwak ke tot matige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Horen en Zien 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving 5, 7 Feuilleton 6 Panda en andere beeldverhalen6 In de Vishal en op zee7 Economisch nieuws8 Beurs 8 Scheepsberichten 8 Sport 10 tot 14 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's BONN, 24 september. (UPI, Reuter en DPA). De Westduitse regering in Bonn heeft gisteren de niet offi ciële berichten volgens welke zij zou zijn gewaarschuwd dat de Ver enigde Staten en Engeland Oost-Duits land misschien zullen erkennen krachtig tegengesproken. Een bericht van deze strekking, dat in een Engelse krant was gepubliceerd, werd door een woord voerder van de Westduitse regering als „louter speculatie" van de hand ge wezen. Volgens officiële Westduitse kringen geven de door generaal Lucius D. Clay afgelegde verklaringen geen aanleiding oor de gevolgtrekking dat Amerika zijn inzake Berlijn zal wijzigen. voor politiek „Een officiële woordvoerder van de Amerikaanse missie in Berlijn heeft zater dag verklaard, dat er geen verklaring is afgelegd over een verandering van de Amerikaanse politiek over de toegang tot Berlijn of Oostduits toezicht of controle op de luchtverbindingen." Hieruit blijkt dus dat de woordvoerder alleen gezegd heeft Een Boeing 707 van de American Air lines is zondag na een mislukte lan ding op het vliegveld Logan in de Winthrop baai terechtgekomen, maar alle 71 inzittenden konden in vei ligheid worden gebracht. Ongeveer 25 particuliere boten van een nabij gelegen jachtclubhuis spoedden zich naar de plaats waar het vliegtuig, nog drijvende, was terechtgekomen en pikten de passagiers op die via deu ren en ramen op de vleugels waren geklommen. Het reusachtige straal vliegtuig was van San Francisco op weg naar Chicago Bij de landing op Logan schoot het toestel over de lan dingsbaan heen en kwam in de haven terecht. Het vliegveld was op dat tijdstip omhuld door een dikke mist. De reddingsactie was binnen een uur na het ongeluk voltooid. (Telefoto) dat er geen verklaring was afgelegd en dat hij niet met zoveel woorden gezegd heeft dat er geen wijziging zou komen in de Amerikaanse politiek. Later werd be kendgemaakt dat de „officiële woordvoer der" die vrijdagavond de opmerkingen was. Het kan gezegd worden dat de publika- tie van de onjuiste berichtgeving over zijn opmerkingen, generaal Clay hebben ge schokt, en dat hij bij een privé-gesprek had opgemerkt dat hij niet naar Berlijn was teruggekeerd om het Duitse volk te maakte, generaal Lucius Clay zelf verkopen. Clay zei na zijn verklaring dat de Ame rikaanse Dolitiek in Washington en niet in Berlijn wordt gemaakt, dat daarom ook geen enkele Amerikaanse woordvoerder m Berlijn een verandering van de Ameri kaanse politiek heeft kunnen verkondigen In Washington bewaarde men officieel het stilzwijgen over generaal Clay's ver klaring van vrijdag. Functionarissen zei den dat er zoveel „nuances" van het hui dige geallieerde denken over Duitsland en Berlijn zijn dat zij geen commentaar kon den geven. Een bericht dat generaal Clay erop zou hebben gezinspeeld dat de westelijke geal lieerden bereid zijn beperkte Oostduitse controle op de luchtcorridors toe te staan zou in ieder geval onjuist zijn. (Clay zou ook nog hebben gesproken over bereidheid om beperkte Oostduitse controle op de toe gang van militairen tot Berlijn over land toe te staan.) Grote schrik. In Duitsland en vooral West-Berlijn ig een storm ontstaan over opmerkingen, toe geschreven aan Kennedy's persoonlijke vertegenwoordiger in West-Berlijn. Gene raai Lucius Clay, volgens welke de V.S. het Oostduitse regime zouden willen erkennen Terwijl andere Berlijnse kranten met verontwaardiging reageerden op de ge wraakte opmerkingen die vanmorgen in Bonn reeds zijn tegengesproken met de bevestiging dat de Amerikaanse politiek ten opzichte van Duitsland ongewijzigd zou blijven, verscheen de in Berlijn verschij nende „Telegraf" met de zwarte koppen „Kennedy's Duitse politiek aan het veran deren? Clay ontkent het." President Lübke van West-Duitsland heeft zondag in West-Berlijn in een toe spraak tot de bevolking gezegd dat zij er van verzekerd kan blijven dat generaal Clay, president Kennedy's persoonlijke ver tegenwoordiger, niet naar Berlijn is geko men om die stad over te geven. Clay heeft de stad reeds in 1948 tijdens de blok kade met succes verdedigd en thans is hij hier weer met dezelfde vaste wil. Lübke zei dat Duitslands bondgenoten op duide lijke wijze hebben gezegd dat zij inbreu ken op de vrijheid van West-Berlijn en op de verbindingen met het Westen niet zullen dulden. Plan van Shinwell (Reuter) Emmanuel Shinwell, voor malig Labour-minister van Defensie, heeft zaterdagavond in South Hetton verklaard „Indien de Duitsers tegen de Russen wil len vechten, laten zij dat dan zelf doen en ons erbuiten laten." „Er is een betere ma nier. Vroeg of laat moet Oost-Duitsland als een onafhankelijke staat worden erkend Waarom zou dat nu niet gébeuren? In dien dit geschiedt op voorwaarde dat de Duitsers in het westen en oosten zich vrije lijk in Berlijn kunnen bewegen, zouden wij veel van de bestaande spanning kun nen oplossen en overgaan tot onderhan delingen over een vredesverdrag". Hij heeft brieven opgesteld aan presi dent Kennedy en premier Kroesjtsjev, waarin hij suggesties doet voor een vreed zame regeling van de kwesties Berlijn en Duitsland. Volgens de Londense Observer stelt Shinwell ontwapening van de beide Duitslanden voor, erkenning van het recht van toegang tot West-Berlijn, en erkenning van de Oder-Neissegrens door het Westen en West-Duitsland. Advertentie BARtSSST HAARLEM TEL' 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 253596 Joseph Berthe: Ik heb teveel goede dingen zien weg zinken in vergetelheid, om aan het ge luk der herinnering te kunnen ge loven. De directie van de assurantiemaatschap pij „Brandaris" heeft hedenmorgen het volgende medegedeeld: ,In het afgelopen jaar en in dit jaar zijn door onze maatschappij grote verlie zen geleden in het buitenland. Het is ons niet mogelijk op korte termijn de omvang n deze verliezen nauwkeurig vast te stellen. Daar wij het onder deze omstan digheden niet verantwoord achten dat er voor en door ons nieuwe verzekeringen worden geaccepteerd, hebben wij in over leg met aandeelhouders besloten het aan gaan van nieuwe verzekeringsovereenkom sten terstond stop te zetten. Wij zullen op dinsdag 26 september bij de arrondissementsrechtbank te Amster dam een verzoekschrift om surséance van betaling indienen. Daarbij zal worden ge deponeerd een ontwerp-akkoord, waartoe wij in staat zijn gesteld door onze aan deelhouders, die bereid zijn bij aanvaar ding van het akkoord een onlangs voor een beperkt doel vrijwillig toegezegde steun van maximaal zeven miljoen gulden zodanig te verruimen, dat totaal tien mil joen gulden door hen ter beschikking zal worden gesteld." 'Advertentie uwHUID Advertentie GEN. CRONJÉSTRAAT 59 - HAARLEM (Reuter) Robert Kennedy, de Amerikaanse minister van Justitie, heeft gisteren voor de televisie verklaard, dat zijn broer, president Kennedy, ongetwijfeld kern wapens zal gebruiken als het behoud van de vrijheid van West-Berlijn zulks nood zakelijk zou maken. De regering heeft twee miljard dollar extra uitgetrokken voor atoomwapens, afgezien van de versterking van de conventionele strijdkrachten, zo zei Robert Kennedy. „Wij èn onze bondgenoten zijn bereid atoomwapens te ge bruiken". Gevraagd op welke wijze de bondgenoten kernwapens die onder Ameri kaanse controle staan zouden ontvangen antwoordde Kennedy dat „bepaalde regelingen bestaan wanneer zij kunnen worden gebruikt". De cönventionele strijdkrachten van het Westen kunnen zo nodig doeltreffend tegen de Russen worden aangewend, ondanks het feit dat algemeen wordt aangenomen dat de Sovjet-strijdkrachten superieur zijn aan de westelijke. (AFP) In de kwestie-Berlijn zijn pun ten waarover wel en niet kan worden on derhandeld, aldus heeft de Democratische senator Mike Mansfield in een televisie interview verklaard. Een van de punten waarover een vergelijk mogelijk is is een erkenning van de Oder-Neisse grens, een de facto erkenning van Oost-Duitsland, de overplaatsing van bepaalde bureaus van de Verenigde Naties naar West-Berlijn en de vorming van een vrije stad Berlijn. De vrijheid van de bevolking van West- Berlijn, de handhaving van de geallieer de bezettingsrechten en toegang van de westelijke mogendheden tot de stad mo gen geen punten van onderhandeling zijn, aldus Mansfield. Hij bevestigde, dat be paalde punten waarover wel kan worden onderhandeld „ongetwijfeld" het onder werp van de besprekingen zijn die de Sov jet-minister van Buitenlandse Zaken Gro- myko in New York met zijn Amerikaanse ambtgenoot Dean Rusk voert. Kennelijk met het oog op eventuele kre ten van verontwaardiging in West-Duits land omtrent zijn opmerkingen, wees hij erop dat de Westduitsers Oost-Duitsland reeds erkennen „ten bedrage van maar even 300 miljoen dollar per jaar", gezien de economische verdragen tussen beide staten. (Reuter) Het patrouilleren van Ameri kaanse militaire jeeps langs de autoweg die West-Berlijn en West-Duitsland ovei een afstand van 180 km. door Oostduits gebied verbindt, wordt geïntensiveerd. Dit heeft een Amerikaanse woordvoerder za terdagavond meegedeeld. Het doel van de patrouilles is „als steeds" Amerikaanse reizigers op deze route te helpen, ver klaarde hij. In Berlijn beschouwt men deze maat regelen als een accentueren van het Ame rikaanse voornemen om de rechten in Berlijn en op de toegangswegen tot Ber lijn te handhaven. Ontruimingen BERLIJN, (Reuter) De Oostduitse politie is gisteren begonnen met de ont ruiming van woningen aan de Bernauei Strasse, vlak aan de grens tussen de Fran se sektor en Oost-Berlijn, waar vele Oost duitsers naar West-Berlijn zijn uitgeweken door uit ramen te springen. Volgens de Westberlijnse politie zijn schildwachten bij de achterdeuren van de ze huizen geplaatst. Desondanks is toch een vrouw uit een raam op de tweede ver dieping van een der huizen gesprongen er ernstig gewond op de straat gevallen, di< bij West-Berlijn hoort. Een Oostberlijnse politie-officier heel tegenover persvertegenwoordigers ver klaard, dat de evacuatie van bewoner van de Bernauer Strasse voornamelijk be woners betrof van flats op de eerste ver dieping en woningen, waaruit de laatsti dagen mensen naar het Westen zijn ge vlucht. Er zouden ongeveer 500 mensen bi betrokken zijn, die allen tevoren van d maatregel op de hoogte waren gesteld.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1