Nu eens verzoenend, dan weer krachtig van toon HET WEER WLOEIBARE MAKE UP Werkgeversverbonden zijn ernsti; verontrust over emigratiebeleid Tekort op arbeidsmarkt zal nog groter worden President Kennedy houdt een ernstige rede voor de Assemblee van de UNO Brusselse student in Overveen verongelukt eë MORRIS "èeforetfou êuif! Ontwapeningsplan ingediend Bouw van IJtunnel kan nu doorgaan Minister Korthals vraagt speciale bevoegdheden Kritiek op advies aan de minister Tank auto chauffeur gaf geen voorrang In de krant van heden: REGEN- EN TWEEDJASSEN Meer wind Zes maal applaus Beslissend Maximum snelheid Het woord is aan 46e JAARGANG NUMMER 275 DINSDAG 26 SEPTEMBER 1961 Op het Adriaan Stoopplein in Overveen is maandagmiddag omstreeks half vier de 18-jarige student Michael Massion, een zoon van een arts uit Brussel, die bij fa milie in Overveen vertoefde, bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. De student fietste over de Julianalaan in de richting Haarlem, toen hij voor Stoop's bad werd aangereden door een uit tegenovergestelde richting komende tank auto, die links afsloeg en de fietser geen voorrang verleende. De student was op slag dood. Tegen de chauffeur van de tankauto, een 26-jarige Rotterdammer, werd proces-verbaal opgemaakt. In Greup (gemeente Mijnsheerenland) is de 17-jarige bromfietser L. van der Linden uit Oud-Bijerland in volle vaart tegen een vrachtauto gereden. In het Dykzigt zie kenhuis in Rotterdam overleed hij. In het ziekenhuis in Maastricht is over leden de 26-jarige bankwerker J. M. G. Westenberg. De man was door een voorbij ganger bewusteloos naast zijn motorfiets aan de kant van de Heugemerweg in Maas tricht gevonden. De twintigjarige bromfietser A. E. P. Schamhart uit Luik (België) is op de onbe waakte overweg van het Dernhorstlaantje in Twello, in de lijn Deventer-Apeldoorn een personentrein aangereden. De brom fietser werd ruim 150 meter meegesleurd. Hij was op slag dood. De 52-jarige Duitse douanebeambte K. F. K„ die sedert kort gestationeerd was in Frensdorferhaar bij Denekamp, is toen hij de Nordhornsestraat overstak, door een achterop rijdende autobus aangereden en omgekomen. De Duitser reed op een brom fiets en wilde linksaf slaan. De bestuurder van de autobus gaf nog waarschuwings signalen, maar K. aarzelde en stak toch over. In het ziekenhuis aan de zuidwal in Den Haag is de 88-jarige N. van der Kley uit Den Haag, overleden aan letsel dat hij drie weken geleden opliep bij een verkeerson geluk. President J. F. Kennedy van de Ver enigde Staten tijdens zijn rede voor de UNO-Assemblee. (Telefoto) Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2,7, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Horen en Zien 7 Kunst 7 Feuilleton 9 Panda en andere beeldverhalen 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Advertentie BARTBJORISSTr" HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk weinig, later toe nemende bewolking, maar mor gen waarschijnlijk tot de avond op de meeste plaatsen droog weer. Tot matig en aan de kust tot krachtig toenemende zuide lijke wind. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee (Van onze correspondent) WASHINGTON. - De rede, die de Amerikaanse president Kennedy, gisteren in de UNO-Assemblee heeft gehouden, was beurtelings krachtig en verzoenend. Kennedy's inspirerende rede gaf nieu we hoop aan hen, die de UNO willen versterken in het belang van de wereld vrede. Om anarchie en verlamming te voorkomen, acht Kennedy het noodzake lijk dat Hammarskjoeld zou worden op gevolgd door één man en niet door een driemanschap. Een groot deel van Ken nedy's rede was gewijd aan de ontwape ning. De mensheid moet een einde aan de oorlog maken anders zal de oorlog een einde maken aan de mensheid, zo betoogde Amerika's president. Amerika heeft maandag tevens een ge tailleerd plan voor de internationale ont wapening bij de UNO ingediend. Kenne dy vestigde daar nadrukkelijk de aan dacht op. Beziet men de zaken realistisch, dan kan men moeilijk optimistisch zijn over de kansen voor dit Amerikaanse plan. De Russen verzetten zich principieel te gen het soort controle dat Amerika nood zakelijk acht en het ziet er allerminst naar uit dat de Sovjet-Unie dit standpunt zal verlaten. Over het kolonialisme zei Kennedy niets nieuws. Hij wees er alleen op, dat ook de communistische overheersing in vele lan den een soort kolonialisme is. Met grote belangstelling luisterde de zaal naar wat Kennedy over het probleem-Berlijn had te zeggen. Vooral dit deel van de rede was zorgvuldig in evenwicht gehouden. Ken nedy verklaarde nogmaals met nadruk dat Amerika niet zou dulden dat de vrij heid van West-Berlijn zou worden aange rand. Wenst men verandering in de Ber lijnse situatie, dan moest men daarover onderhandelen. Kennedy gelooft dat vreed zame overèenstemming mogelijk was, waarbij de vrijheid van West-Berlijn en de geallieerde rechten aldaar kunnen wor den gegarandeerd, terwijl toch rekening kan worden gehouden met de historisch gerechtvaardigde belangen van anderen bij de verzekering van de Europese veiligheid. Zesmaal werd Kennedy's rede onder broken door applaus. Dit begon door gaans op de publieke tribune en werd dan door een groot deel der gedelegeerden in de zaal overgenomen. Opvallend was, dat zulk een applaus meestal weerklonk na passages die getuigden van waarachtige vastbeslotenheid tegenover de pressie door de Sovjet-Unie. De passages die, met welgekozen woorden, idealisme aan de dag legden, hoorde men aan zonder erop te reageren. Voor idealisme op lange ter mijn heeft het publiek slechts beleefde be langstelling, doch de acute crisis rond Berlijn houdt de mensen gaandeweg meer bezig. Het publiek in de vergaderzaal hoor de kennelijk met voldoening, dat de presi dent een stevig geluid liet horen. Eén zin nam Kennedy over uit de inaugurele rede die hij in januari in Washington heeft ge houden, namelijk: „Wij zullen nooit onder handelen uit vrees en nooit bevreesd zijn te onderhandelen". Deze uitspraak moge de bereidheid tot overleg demonstreren en het publiek hoorde er waarschijnlijk met voldoening de leuze in van: „Wij zijn niet bang". En die leuze is op het ogen blik populair in Amerika. Wij vroegen na afloop aan Luns wat hij over de rede dacht. De Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken noemde het een indrukwekkende verklaring en een sterke stimulans voor allen, die de UNO willen behouden als effectief instrument voor de vrede". Behalve in Berlijn ziet Kennedy ook een bedreiging van de vrede in Zuidoost-Azië, met name in Laos en Zuid-Vietnam. Maar de meeste aandacht trok toch wat hij zei over de crisis in Duitsland. Hij toonde zich vrij onverschillig ten aanzien van een eventueel vredesverdrag tussen de Sov jet-Unie en Oost-Duitsland. Zulk een ver drag tussen Moskou en een gebied waar de Russische troepen de baas zijn, heeft weinig reële betekenis volgens Kennedy. Dat neemt niet weg dat er een gevaar lijke crisis rond Berlijn is ontstaan. De gebeurtenissen en beslissingen van de ko mende tien maanden zouden wel eens het lot van de mens voor de komende tien duizend jaar kunnen bepalen. Het plan dat Amerika bij de UNO heeft ingediend, heeft tot einddoel te komen tot een algemene volledige ontwapening in een vreedzame wereld. Bovendien zouden de leden van de UNO volgens dit Ameri kaanse voorstel, een deel hunner troepen bereid moeten houden om in UNO-ver- band de vrede te handhaven. Kennedy heeft in Ajn rede veel over genoemd ont wapeningsinitiatief gesproken. Hij noem de dit een realistisch plan. De reacties er op zouden uitwijzen wie bereid is tot han delen en wie alleen maar bereid tot pra ten. Natuurlijk heeft het zijn nut concrete voorstellen te doen voor de ontwapening, maar gezien de zeer fundamentele tegen stelling tussen de opvattingen van Oost en West ®ver dit onderwerp, maken zulke plannen toch een vrij onrealistische indruk De Amerikanen stellen thans voor dat een internationale ontwapeningsorganisatie on der auspiciën van de UNO controle zal uitoefenen op de diverse fasen van de ont wapening. Hun plan heeft het totale pro ces van ontwapening in drie fasen ver deeld en reeds de voltooiing van de eerste fase zou de wereld een heêl eind in de góe de richting brengen. De troepensterkte zou worden verminderd, de wapenvoorraad ge reduceerd, kernproeven zouden verbo den worden, splijtbaar wapenmateriaal zou niet meer mogen worden gemaakt en kernwapens zouden niet ter beschikking worden gesteld van volken, die ze tot dus verre niet bezitten. Wij noemen nu nog maar een gedeelte van al het goeds dat in de eerste fasfe zou worden bereikt. Het doet er echter weinig toe om plannen op te stellen met drie of vijf of honderd fasen zolang Gost en West het niet eens geworden zijn over dit essen tiële punt: controle. Herhaaldelijk hebben de Russen de wereld verzekerd, dat zij voorstanders zijn van een strikte interna tionale controle op de ontwapening. Is dat dan een klinkklare leugen? Volgens de Russen niet. Zou men het eens worden over de afschaffing en ver nietiging van bepaalde hoeveelheden wa pens of splijtbaar materiaal, dan zijn de Russen gaarne bereid door een internatió- nale commissie te doen controleren dat zij inderdaad hun deel bijdragen tot de ver mindering van 's werelds wapentuig. Het Westen acht ontwapening échter alleen verantwoord, indien men de zekerheid heeft dat het evenwicht in de krachtsver- Drie leden van de Russische UNO- afvaardiging tijdens Kennedy's rede voor de Assemblee. De delegatieleider en minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromiko leunt achterover. Steunend op de lessenaar: Valerian Zorin en V.S. Semenov (rechts). (Telefoto) Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben thans hun goedkeuring gehecht aan het besluit van de Amsterdamse gemeen teraad van 28 juni tot verhoging van het krediet voor de bouw van de IJtunnel met 114,5 miljoen gulden tot 159,9 miljoen gul den. Op 2 oktober wordt met de voortzet ting van de tunnelbouw begonnen. houding tijdens dit proces niet wordt ver stoord. Daarom interesseert het het Wes ten niet alleen hoevéél wapens men af dankt, maar beslist evenzeer hoeveel wa pens er in de tweè kampen nog overblij ven. Daarvoor is een inspectie nodig die veel intensiever moet zijn en véél lang duriger ook dan de controle die de Russen willen aanvaarden. Zulk een totale per manente inspectie willen de Russen alleen toelaten wanneer dé totale ontwapening zal zijn bereikt. Vóór die tijd beschouwen zij de inspectie dié hét Westen voorstelt éls een inspectie van de bewapening, maar niet van ontwapening en daarin zien zij spionage. Advertentie 1.65 2.95 De minister van Verkeer en Waterstaat overweegt eèn wijziging van het Wegen verkeersreglement, waardoor hij bevoegd zal worden maximum-snelheden voor alle soorten wegen buiten de bebouwde kom vast te stellen. De minister meent, dat deze be voegdheid zou moeten gelden voor geval len, waarin de weg niet voldoet aan te stellen redelijke eisen in verband met het verkeer, dat van die weg gebruik maakt. 6e minister méént, dat hij deze bevoegd heden ook zal moeten hebben voor wegen, die in beheer zijn bij andere instanties dan het rijk Dit is in overeenstemming met de Wegenverkeerswet, die, op kleine uitzonderingen na, snelheidsbeperkingen volgéns uniforme maatstaf aan de centra le ovèrhéid opdraagt. Als hij deze be voegdheid krijgt zal voor bepaalde soor ten van wegen zonder tijdrovende maatre gelen een algemene maximumsnelheid kun nen worden vastgesteld. President Tsjombe van de afgeschei den Kongolese provincie Katanga zit voor zijn meer dan levensgroot portret als hij een persconferentie geeft in de Katangaanse hoofdstad Elizabethstad. Tsjombe beschuldigde de UNO ervan dat zij het bestand in Katanga had verbroken door troepen naar Elisa- stad te brengen. (Telefoto) De vier Nederlandse werkgeversverbon den hebben in een brief aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid hun ernstige vehmtrusting kenbaar ge maakt over het huidige emigratiebeleid- Zij dringen aan op een fundamentele her ziening van de politiek die Nederland in dit opzicht voert, omdat de ontwikkeling van de volkshuisvesting in ons land anders is geweest dan bij het tot stand komen van de huidige beleidslijn werd veronder steld en ook de economische integratie een andere aanpak wettigt. De werkgeversbonden wensen de be staande, vooral op landen over zee gerich te, actieve emigratiepolitiek te wijzigen in een algemeen migratiebeleid, in samen werking met andere landen, waarbij niet meer eenzijdig op emigratie naar over zeese gebieden de aandacht wordt geves tigd. De brief aan de minister van Sociale Zaken spruit voort uit het onbehagen in werkgeverskringen orver de wijze waarop de Raad voor de Emigratie eétt advies rapport voor de bewindsman heeft samen gesteld. Hoewel ook drie vertegenwoordi gers van werkgeverszijde in de commis sie, die het rapport voorbereidde, waren opgenomen, menen de werkgevers toch met een duidelijk eigen standpunt naar voren te moeten komen. Temeer daar voor de opvattingen van de (werkgevers) minderheid in het rapport geen plaats bleek te zijn en bovendien de inzichten van die minderheid beter in een eigen rapport naar voren zouden komen, dan als onderdeel van het werkstuk van de Raad voor Emigratie. Zoals bekend is, heeft die raad aan de regering geadvi seerd het huidige positieve emigratiebe leid voort te zetten. Neiging tot zelfbehoud Het is tijdens de bijeenkomst, waarop de werkgevers maandag in Den Haag hun inzichten kenbaar maakten, niet met zo veel woorden gezegd, maar wel overdui delijk gesuggereerd, dat in het rapport de redenering naar een bepaalde conclusie is omgebogen en het zou zelfs niet onmoge lijk zijn, dat dit mede is geschied uit een neiging tot zelfbehoud van het omvangrij ke apparaat, dat in Nederland de emi gratie regelt. Tevens bleek, dat de werkgevers van de aartvang af met zeer veel reserve aan het werk van de commissie, die het rap port opstelde, heeft deelgenomen, omdat zij zéker niet voor hun organisaties, maar uitsluitend als persoon aan de beraadsla gingen konden deelnemen. In de brief aan de bewindsman (tevens gezonden aan de leden der Staten-Gene- raal) stellen de werkgeversverbonden vast, dat in de eerste industrialisatienota van 1949, die de grondslag voor het huidige emigratiebeleid vormde, de mogelijkheden van het industrialisatieproces werden on derschat. Steeds is in de afgelopen tien jaar ge bleken, dat de werkelijkheid de veronder stelling heeft overtroffen. De vrees, dat er ondanks de opvoering van de industriali satie, een overschot aan arbeidskrachten zou blijven bestaan, dat alleen door emi gratie zou zijn op te vangen, is niet be waarheid geworden. Integendeel, reeds geruime tijd heeft zich op de arbeidsmarkt een tekort ge manifesteerd, ondanks de grote stroom re patrianten en immigranten. Dat tekort, zeggen de werkgevers, is mede te wijten aan de nog steeds zeer aanzienlijke stroom van emigranten. Het tekort aan arbeids krachten, aldus de brief, zal zich in ver sterkte mate voortzetten en krijgt in feite een structureel karakter. Vervolg op pag. 2) J. Einander: Als onze voorouders uit vroeger eeuwen nog eens zouden herleven, zou den ze haastig weer dood gaan. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. T M f 1 V* /V V% T* Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. II Tffl I T 1 fl 1™^ I V IJ lil Cl Tl I Abonnement p week 59 c., p. kwartaal f7,63, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 1U 111 IA X VL W X V^ VA X VA XXI» franco per post 8,15. Losse nummers 12 et DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVINC AdverteatirtariOTBno^aanvraag' vertrijgbaar! Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuIdem Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directiei P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije O

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1