ONZE WOENSOAG'T/P Kreymborg UNO zou Kongolese aanval op Katanga niet tegenhouden A u Raad van Europa dringt aan op onderhandelen over Duitsland De Gaulle aan voor kondigt rede maandag a.s. (<P' WERELDNIEUWS r Van dag tot dag als NTS^criticus Ulbricht onverwacht in Moskou aangekomen Grote kunstdiefsta in Palermo Kinderjasje Belgische premier keurt het federalisme af Mendès-France gaat Tour de France maken voor een voorlopige regering raatótoel m Op de DINSDAG 26 SEPTEMBER 1961 3 Geleerden dringen aan op vrede door onderhandelen 3 jaar nu 22.^5 04 At/aa/iócy^ Grote Markt 1-7 Haarlem Hoop op overeenstemming echter niet opgegeven Montgomery zwijgt over zijn Chinese reis Economisch en politiek is het onuitvoerbaar Lichamen van berg beklimmers van Eiger gevonden Ischa Meijer Lage waterstand hindert de Rijnscheepvaart V- De voorzitter van de K.R.O., mr. H. W. van Doorn, heeft de structuur van de NTS en de samenstelling van het t.v.-jour- naal gecritiseerd. Het tijdstip, om het journaal onder deze loep te nemen, is ge kozen met weinig elegant inzicht. Binnen kort wordt deze instelling inN de figuur van zijn hoofdredacteur Carel Enkelaar de televisieprijs 1961 uitgereikt. Hoewel een bekroning iemand niet onschendbaar maakt, verplicht zij wèl tot een uiterst zorgvuldige formulering van critiek. Mr. van Doorn heeft daarin en het spijt ons dat te moeten zeggen gefaald. Dat hij de actualiteit van bepaalde journaalonder werpen niet ziet is een persoonlijke beken tenis die het Journaal onaangetast laat, te meer waar mr. Van Doorn zich zo enthou siast heeft betoond om de verlangens van de kijkers en luisteraars te leren kennen. In dat verlangen toont hij een gezond in zicht, dat juist ontbreekt als hij de mening van één man zichzelf als argumerft gebruikt om een bekroonde instelling aan te vallen. En dat nog wel als voorzitter van de K.R.O. Want ook dat is een zwak uitgangspunt voor een aanval, vooral wan neer even tevoren de K.R.O.-televisiesec tie een winterprogramma heeft onthuld dat van geen enkele ingrijpende wijziging blijk geeft. En waar mr. Van Doorn heeft ge zegd de normen van de journaalsamenstel ling niet te kennen, mag hij toch wel be denken dat „het regionale nieuws dat niet aan zijn trekken komt" gedoseerd wordt door een man die journalistiek doorkneed is geraakt in de problematiek van het naast elkaar afwegen van landelijk en re gionaal nieuwsbelang. Het oordeel van mr. Van Doorn hierover lijkt overhaast. Ook de critiek op de N.T.S.-structuur wij laten met opzet de zakelijke inhoud van die critiek buiten beschouwing is geuit op een bevreemdend tijdstip en van uit een voor wedercritiek vatbare positie. Immers, de heer Van Doorn is secretaris van de N.T.S. De heer Schüttenhelm heeft meegedeeld dat mr. Van Doom de critiek die hij blijkt te hebben, nog niet in een der bestuurslichamen van de N.T.S. ter sprake heeft gebracht. Ook de critiek op het journaal is niet eerder aan de betrok kenen ter ore gekomen dan gisteren. Wij juichen het toe dat mr. Van Doorn zijn meningen openbaar verkondigt, maar hij moet beseffen dat een eleganter wijze van doen de positie versterkt en het podium verheft vanwaar hij als openbaar spreker optreedt. Onmiddellijk na zijn benoeming heeft mr. Van Doorn kunnen merken dat men begrip heeft voor de moeilijke taak die hij zo moedig op zich heeft genomen. Ander zijds heeft hij ook gevoeld hoeveel er van hem verwacht werd. Hij heeft verklaard enthousiaste plannen te hebben. Wij zijn dan ook geneigd aan te nemen dat het dit enthousiasme is dat mr. Van Doorn heeft verleid tot de manier, voor het uiten van critiek gekozen. Deze heeft echter zijn po sitie verzwakt. Want het zou de K.R.O.- voorzitter meer hebben gepast zijn zorg over het wankele welzijn van de K.R.O openbaar te onthullen met name de te levisiesectie dan critiek naar buiten naar de N.T.S. te richten. Wij hebben het gevoel dat de K.R.O.-voorzitter de hoge verwachtingen, die men van hem koester de, heeft willen honoreren met actie. Hoe bewonderenswaardig dat ook is, toch is dat geschied op een wijze die deze hoge ver wachtingen aantast. Enthousiasme is een onbetrouwbare raadgever in omroepza- ken. Laat de K.R.O.-voorzitter het zijn medewerkers schenken en zélf uiterst voor zichtig met het porselein omgaan. Een koel diplomatiek beleid binnenskamers levert óók resultaten op; resultaten die hun weg naar de openbaarheid wel zullen vinden Via de K.R.O. radio- en televisieprogram- MOSKOU (UPI) De leider van de Oostduitse communisten Walter Ulbricht, is maandag onverwacht in Moskou aange komen, waarschijnlijk voor overleg inzake de jongste ontwikkelingen aangaande de crisis om Berlijn. Ulbricht, die een groot gevolg bij zich heeft, gaat wellicht naar Sotsji aan de Zwarte Zee waar premier Kroesjtsjev vakantie houdt. GENèVE (AFP) De Wereldfederatie van Wetenschappelijke Werkers heeft een beroep op alle geleerden gedaan, te hel pen een kernoorlog te vermijden door aan te dringen op onderhandelingen over de geschillen die de wereld verdeeld houden. Het bestuur van de Federatie is maandag, onder voorzitterschap van de Engelse pro fessor C. F. Powell, in Genève bijeen ge weest. De Federatie omvat geleerden uit westelijke en communistische landen. Uit een villa in de buitenwijken van Pa lermo (Sicilië) zijn 23 schilderijen, antiek zilverwerk en keramiek ter waarde van ongeveer 1,2 miljoen gulden gestolen. Bij de schilderijen zijn werken van Titiaan. Van Dyck en andere Vlaamse meesters. Advertentie alleen geldig woensdag 27 sept. a.s. gewatteerd voor extra warmte. Capuchon met teddy-voering. Gemêleerde mohairkleuren. Id. st. p. m. LEOPOLDSTAD, (Reuter, AFP) In diplomatieke kringen in Leopoldstad ver klaart men dat de invloed van de UNO op de centrale regering thans de overhand sfchijnt te hebber.. De Ceyionese juridische adviseur op het UNO-hoofdkwartier, heeft echter bevestigd dat de UNO niet tussen beide kan komen indien de Kongolese re gering besluit „het huis op orde te bren gen", daar de UNO de territoriale on schendbaarheid van de Kongolese repu bliek, welke Katanga omvat, erkennen. Op het politieke front tracht de UNO de kwestie Katanga vreedzaam te regelen door een overeenkomst tuisen president Tsjombe en de centrale regering te Leo poldstad. De onderhandelingen verlopen echter stroef. Maar de aanhangers van vice-premier Gizenga in Stanleystad drin gen, naar verluidt, nog steeds aan op on middellijk militair optreden tegen Katan ga. Het Kongolese leger heeft moeilijkhe den met het overbrengen van troepen van Leopoldstad en andere Kongolese garni zoenen naar Loeloea'ourg, het garnizoen dat het dichtst bij Katanga ligt. De voornaamste UNO vertegenwoordi ger in Katanga, dr. O'Brien, heeft op een persconferentie in Elisabethstad verklaard dat de UNO geen versterkingen, maar al leen levensmiddelen, benzine en andere voorraden per vliegtuig aanvoeren. Dit wordt gezegd in berichten, welke in de Noordrhodesische plaats Ndola zijn ont vangen. Hij zei dat zich op het ogenblik 9.000 UNO-militairen in Katanga bevinden. O'Brien deelde mee, dat de vier Ethiopi sche straaljagers, die de UNO zullen ver sterken, zich nog te Entebbe in Oeganda bevinden. In totaal worden veertien straal vliegtuigen en zes extra transporttoestel len ter beschikking van de UNO gesteld, na de moeilijkheden die de UNO tijdens de Jongste gevechten in Katanga ""Onder vond bij de bevoorrading van haar strijd krachten. Het is evenwel onwaarschijnlijk dat de vliegtuigen zullen worden gebruikt voor het vervoer van Kongolese troepen. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie in Salisbury, de hoofdstad van Noord-Rhodesië heeft verklaard dat uit een diepgaand onderzoek is komen vast te staan dat geen Rhodesiër een der Fouga- Magister straaljagers van de Katangese luchtmacht heeft bestuurd. De Belgische consul-generaal in Elisa bethstad Crener heeft maandag op een persconferentie in de Katangese hoofdstad verklaard dat er tot voor korl zeventien Belgische officieren, die bij de Katangese strijdkrachten dienden, in Elisabethstad waren, ondanks de maatregelen van de UNO om de Belgische officieren uit Ka- tanga te zetten. Deze zeventien bleven .n Katanga met toestemming van de UNO om administratieve kwesties te regelen, die gerezen waren door het vertrek van de andere officieren. Desondanks, zo zei Crener, hebben de plaatselijke leiders van de UNO deze zeventien officieren zondag bevolen Katanga onmiddellijk te verlaten. Volgens Crener zijn er nu nog maar enke le Belgische officieren in Katanga, deze zijn verbonden aan het Belgische consu laat en hebben dientengevolge geen rela ties met de Katangese strijdkrachten. HONGKONG (Reuter) Veldmaarschalk Montgomery is vandaag na een bezoek van drie weken aan communistisch China in Hongkong aangekomen. Hij zei een prachtige reis te hebben gehad. Op de vraag of hij op een persconferentie over zijn ervaringen zou vertellen, antwoordde dè Britse veldmaarschalk, dat hij dat on def 'gèerr beding zal 'döEb. (Van onze correspondent) BRUSSEL Men kan zich vragen af het federalisme geen nieuwe vorm van de fundamentele onverdraagzaamheid is, die al zoveel rampen heeft veroorzaakt in West-Europa, aldus de Belgische eerste minister Lefèvre in een rede, welke hij gisteravond te Antwerpen heeft gehouden over de federalistische plan nen van de Waalse socialisten. Hij heeft de federalisten ondere andere verweten dat zij blind zijn voor het feit dat de Belgische economie zodanig is verweven, dat splitsing slechts verarming van elk deel kan betekenen. Het onge breideld federalisme, zo zei Lefèvre,komt er in feite op neer dat men met andersden kenden geen rekening meer behoeft te houden. Men doet dit door in het zuiden een absoluut socialisme en in het noorden een nieuw klericalisme in het leven te roepen. Ongebreideld federalisme druist Advertentie 38$ STRAATSBURG (ANP) De Raadge vende Vergadering van de Raad van Euro pa heeft de westelijke mogendheden opge roepen met de Sovjet-Unie te gaan onder handelen over het Duitse vraagstuk als geheel. De parlementaire afgevaardigden uit de zestien landen van de Raad van Europa stelden echter tevens, dat alle westelijke rechten in Berlijn inclusief de vrije tóegang tot de stad en de democra tische vrijheden der Westberlijners, verze kerd moeten blijven. In een resolutie, die aan het einde van een lang politiek debat werd aangenomen, verklaart de vergadering, dat „elke vrije lijk overeengekomen regeling, die in over eenstemming is met de beginselen van het zelfbeschikkingsrecht en de verzekering van de veiligheid en andere rechtmatige belangen van alle betrokkenen" dient te worden overwogen. De westelijke mogendheden dienen voorts „alle stappen te ondernemen, die kunnen leiden tot een regeling, die alle volken van Centraal en Oost-Europa, die het slachtoffer, zijn van het Russische impe- In de aanhef van de resolutie wordt het Russische voornemen om een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland te slui ten veroordeeld, evenals het sluiten van de sectorgrens tussen Oost- en West-Berlijn en de Russische intimidatie-politiek door middel van hervatting der kernproeven. Zeven onthoudingen Er waren dan ook geen tegenstemmen, doch wel zeven onthoudingen, met name van Noren, die zonder te willen tornen aan de rechten van de Westberlijners, be twijfelen of een voortzetting van de wes telijke politiek zonder meer wel zin heeft, De Assemblee heeft voorts met grote instemming, kennis genomen van het be ginselakkoord van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie inzake de ontwapening en de hoop uitgesproken, dat de kernwa penproeven spoedig weer zullen worden gestaakt als eerste stap naar een multila terale ontwapeningsovereenkomst onder doeltreffende internationale controle. In een derde resolutie hebben de afge- rïalismè in staat zal stellen hun recht van vaardigden tenslotte verklaard, dat de zelfbeschikking uit te oefenen". I „kunstmatig opgelegde politieke en econo mische omstandigheden" in Oost-Europa geen belemmering mogen zijn voor de cul turele eenheid van ons werelddeel en dat, in het kader van zo nauw mogelijke cul turele contacten tussen Oost en West, met name aan Polen studiebeurzen van het Europese Culturele Fonds dienen te wor den aangeboden. Nederlandse stem In het debat zei de Nederlandse socia listische afgevaardigde F. J. Goedhart, dat het Westen zijn eisen zonder veel ri sico kon stellen. Ook Kroesjtsjev kan zich niet veroorloven een kernoorlog te beginnen, daar ook hij beseft, dat dat het einde van de Sovjet-Unie zou betekenen aldus de heer Goedhart De communisten gaan nooit naar de con ferentiezaal om duurzame regelingen te treffen, zo verklaarde de heer Goedhart, maar alleen om aan het einde van een conflictperiode een gunstig uitgangspunt te scheppen voor verdere actie. Elke con ferentie is voor hen niet meer dan een fase in de koude oorlog. Daarom is er voor het Westen geen enkele reden om de conferentie uiterst behoedzaam en gema tigd voor te bereiden. Kroesjtsjev heeft verklaard, dat het communisme het kapi talisme zal begraven. Welnu, wij van onze kant kunnen duidelijk stellen, dat de vrij heid van Oost-Europa een van onze belang rijkste politieke doelstellingen is en blijft aldus de heer Goedhart. De politie te Lauterbrunnen in het Ber- ner Oberland heeft de lijken van twee bergbeklimmers die in het gebied van de Eiger zijn aangetroffen, geïdentificeerd. De lichamen zijn van de Duitsers Günther Nothdurft en Franz Meyer die sedert de zomer van 1957 werden vermist. Het derde lijk dat op vijftig meter van de twee andere werd gevonden, is nog niet geïdentificeerd. Men vermoedt dat het van de sedert 1958 vermiste Oostenrijker Engelbert Titl is. regelrecht tegen de zin van de geschie denis in. Door de tweede wereldoorlog heeft het nationalisme in West-Europa een genadeslag gekregen. De federalisten wil len het echter weer invoeren door alle problemen in België te herleiden tot Waals-Vlaamse verhoudingen. Tot besluit heeft de premier verklaard dat de regering voorstander is van een soort federalisme, maar dan in de zin van verruiming in plaats van verenging, omdat België veel te klein is. PARIJS (UPI) Het Elysee heeft gisteravond bekendgemaakt, dat president De Gaulle maandag 2 oktober het Franse volk zal toespreken via de radio en de te levisie. In politieke kringen te Parijs gaan geruchten dat De Gaulle het parlement zou willen ontbinden en nieuwe verkiezin gen uitschrijven. Onmiddellijk na zijn terugkeer van zijn jongste reis door Frankrijk, waarbij dit keer de drie arme departementen Van het Centrale Massief werden bezocht, heeft president De Gaulle een aantal partijlei ders bij zich ontboden om over de actuele stand van zaken in de buitenlandseen voor al de binnenlandse politiek van gedachten te kunnen wisselen aldus meldt onze cor respondent. Gisteren was de beurt aan de gaullistische U.N.R. en de rooms-katho-lie- ke Volksrepublikeinen van de M.R.P. en voor vandaag stonden de conservatieven, de radicalen en de socialisten op het gas- tenlijstje van de president der republiek. De rechtse ultra's en de communisten, die wel in het parlement vertegenwoordigd zijn, genoten niet de eer eveneens voor de ze presidentiële audiëntie te worden uitge nodigd, terwijl ook alle andere politieke groeperingen van dit gesprek op het Ely- sée werden buitengesloten. Oud-premier Mendès-France heeft echter door middel van een persconferentie, waar voor als altijd grote belangstelling bestond, gisteren zijn eigen mening niettemin in het openbaar kenbaar kunnen maken over de brandende vraag hoe uit de politieke im passe inzake Algerije en de benauwende crisis der Franse democratie te geraken. Het presidentiële initiatief heeft intussen in politieke kringen veel aandacht getrok ken en zelfs enig opzien gebaard. Ten eer ste omdat het de eerste maal was sedert zijn installatie als president der republiek, dat De Gaulle politici uit hoofde van hun partijfunctie en niet vanwege persoonlijke banden of bijzondere waardering bij zich heeft geroepen. In de tweede plaats aan gezien deze raadpleging volgde op zijn be slissing artikel 16 van de grondwet weer buiten werking te stellen om zo van zijn dictatoriale bevoegdheden vrijwillig af stand te doen. Democratischer? Die twee omstandigheden hebben som mige politieke waarnemers al doen ver onderstellen, dat het staatshoofd eindelijk zou hebben begrepen dat de toejuichingen van de massa's, die hij op zijn propagan datoernees ontmoet, weliswaar een aanwij zing mogen vormen voor de persoonlijke populariteit die hij nog altijd geniet, doch niettemin ontoereikend blijven om als grondslag voor een gezonde democratie te dienen. De Gaulle zou zich, volgens die optimistische stemmen, dus tot een ortho doxer opvatting van de parlementaire de mocratie, die zonder politieke partijen nu eenmaal niet denkbaar is, hebben bekeerd. De naaste toekomst zal moeten leren of deze voorspelling op enige grond van waarheid berust. Doch dat de verschillen de partijleiders de generaal hun diepe teleursteling en grote ongerlustheid over de actuele gang van zaken niet willen ver bloemen, hebben gisteren de rooms-katho- lieke volksrepublikeinen, die niettemin in de regering vertegenwoordigd zijn, in het Elysée al wel duidelijk te kennen gege ven. Briljante analyse Mendès-France, die men beschouwen mag als de belangrijkste leider van de op positie buiten het parlement, heeft die vraag voor zichzelf in ieder geval allang ontkennend beantwoord. Van zijn inzichten legde hij gisteren met een briljante ana lyse van de vijfde republiek opnieuw ge tuigenis af. Mendès-France omschreef de ontploffingen van plasticbommen en de moordaanslagen op tegenstanders, die te genwoordig iedere dag vaste en steeds uit voeriger rubrieken in de Franse kranten vullen, als duidelijke voortekenen van een naderende burgeroorlog. Hij wees een eigen weg om aan dat verschrikkelijke noodlot te ontkomen. Vanaf half oktober is hij van lgn stelselmatig heel Frankrijk te door- ruisen om mét vertegenwoordigers en le den van vakverenigingen, partijen en an dere organisaties, die zich niet persé op politiek gebied behoeven te bewegen, in overleg te treden over de vorming van een voorlopige regering. Twee punten zal die regering op haar programma moeten schrij ven: het einde van de Algerijnse oorlog en het herstel van een normale democratie. Twee maanden zouden voor dat program ma worden uitgetrokken. „We hebben geen tijd meer te verliezen", zo waarschuwde Mendès-France, „want de militaire dicta tuur staat voor de deur". Nu de overgro te meerderheid der Fransen het echter eens blijkt te zijn over de toekomst van de Sa hara en een onafhankelijk Algerijë, moet het mogelijk zijn voor een regering, die het volk achter zich heeft en de activisti sche legerleiders durft trotseren, het doel van de vrede binnen afzienbare tijd to be reiken. Modernisten Wij modernisten. In de sociëteit heb ik er over nagedacht bij een tamme cola en een wilde juffrouw die zong van crazy love, daarbij onder steund door de band die goed (bij ons heet dat goorwerd genoemd. Die Truus, dacht ik, zal morgenochtend op kantoor wel weer uitgekafferd worden, want ik ken haar baas. En ik ken Truus, haar platte uitspraak van het Engels, haar lief ge zichtje, en haar baas zoals ik zei. Burgerlijk, zegt Kees. En ik betrap me zelf erop dat ik Truus ook burgerlijk vind. Maar misschien is Burgerlijk zoiets als goor en dus mieters. Mieters is een woord voor burgers, trouwens. Niek heeft een baardje. Niek is onze theoreticus (teoretikus) want hij schrijft thuis bij zijn ouders tegen zijn ouders. Tenminste, als hij vrije tijd heeft want vóór alles is hij onderwijzer die met een zachte stem soms harde waarheden kan zeggen, waarbij hij niemand spaart. Zelfs Truus niet, die we allemaal aardig vinden. Het is uit met Truus, zegt hij hardop. Zingt zij daarom van crazy love? Het leven hier is wonderlijk eenvoudig (sim- plisties). Zo, zeggen wij, want ook wij zijn hard in de sociëteit. De muziek zwijgt stil. Truus komt stil en onder de indruk van het schavot. De band zwelgt enorme hoeveelheden vruch tensap. Wij durven niet te klappen want kunst uit nood geboren behoeft geen toe- juichtingen. Als wassen beelden staren wij haar aan. Uitgeput staat zij temidden van ons, één met ons, één met haar grote verdriet dat zo gewoon is. Wie komt nu aandragen met een nieuwe theorie over modernisme? Dat „breekt" tenminste wat. Als vanzelf kijken we allen naar Niek. Je gaat vooruit, Truus, zegt hij kalm. En de band speelt snel door, want elf uur precies sluit de tent. MAINZ De waterstand van de Rijn daalt de laatste tijd voortdurend en het is reeds zover gekomen, dat de Rijnschepen niet meer tenvolle kunnen worden geladen, daar anders het gevaar bestaat, dat de schepen aan de grond lopen. De water- en scheepvaartdirectie Mainz maakt bekend, dat het peil van de Middelrijn maandag lager was dan het ooit is geweest. Mainz meldde 1,99 meter, Bingen 1,26 meter, Kaub 1,32 meter en Koblenz 1,41 meter. Men vreest dat de waterstand nog verder zal dalen. Volgens een mededeling van de rivierpolitie bewegen de schepen zich in „ganzenorde". Grote opstoppingen komen evenwel nog niet voor. Op de rede van Bad Salzig wachtten maandag dertig sche pen op lichters, die een deel van hun la ding zullen overnemen. Advertentie ca i?p. J Oosterse pers. In de Jordaanse hoofdstad is vernomen dat koning Saoed van Sa- oedie-Arabië de pers in zijn land volledi ge vrijheid heeft geschonken om „het peil van ontwikkeling van de bevolking op te heffen". Voor de eerste maal in de geschiedenis mogen Saoedische bla den naar Jordanië worden- gezonden. Onder water. Twee Franse duikboten zijn maandagmiddag in een droogdok te Tou lon opgenomen, nadat zij in het week einde bij oefeningen langs de kust van de Rivièra onder water met elkaar in aanvaring waren gekomen. De twee duikboten liepen zware schade op, maar zij slaagden er in veilig naar de opper vlakte terug te keren. Zij moesten naar de vlootbasis Toulon worden gesleept. Men verwacht dat de herstelwerkzaam heden drie maanden zullen vergen. Herfst. Het oostelijke gedeelte van de V.S. is gisteravond door de eerste zwa re herfststorm getroffen, die windsnel heden van 100 km per uur ontwikkelde en zware regenval veroorzaakte. In ge deelten van Ohio, Pennsylvanië en de staat New York werd een waarschuwing voor wervelstorm uitgegeven. Op ver schillende plaatsen viel de elektriciteit uit. Advertentie !(s' if Muiterij. In Damascus is uit persberich ten afkomstig van Aleppo gebleken dat drie onderdelen van het Turkse leger in zuid-Turkije na de executie van ex- premier Menderes een poging tot mui terij hebben gedaan. Blijkens de berich ten heeft men de muiters vrij spoedig weer in de hand gekregen en is als vei ligheidsmaatregel in sommige zuidelij ke districten de noodtoestand afgekon digd. Hoog uurloon. Gewapende gemaskerde bandieten hebben maandag een inval gedaan bij een juwelier die is geves tigd in het gebouw van het beroemde hotel De Paris in Monte Carlo. De waar de van de uit juwelen bestaande buit wordt op 400.000 dollar geschat. De hele overval nam nauwelijks meer dan een minuut in beslag. Hoop. Jules Moch, oud-minister van Open bare Werken van Frankrijk, die een ac tie voert voor de bouw van een brug over het Kanaal tussen Calais en Dover, zal op 4 en 5 oktober te Londen besprekin gen voeren met de Engelse minister van Financiën, Selwyn Lloyd, en de minis ter van Verkeer Ernest Marples. JMoch heeft onlangs verklaard, dat zijn plan, dat hij met particulier kapitaal wil la ten uitvoeren, wordt toegejuicht door de Franse regering. Hij hoopt de Engelse regering te overtuigen van de voorde len van een Kanaalbrug boven een Ka naaltunnel. Volgens Moch is een brug weliswaar duurder, maar zal deze het verkeer sneller kunnen verwerken dan een tunnel. Welkom. De 85-jarige Belgische konin gin-moeder Elisabeth is maandagmiddag met haar dochter, ex-koningin Marie-Jo- sée van Italië, in Peking aangekomen, waar haar een hartelijke ontvangst ten deel viel. Ze komen weer. Naar te Manchester ver luidt zal de Britse Uniebeweging, de fascistische partij van Sir Oswald Mos- ley, voor het eerst sinds de oorlog een kandidaat stellen voor een tussentijdse verkiezing voor het Lagerhuis. De be trokkene is de 30-jarige internationale lange-afstandsloper Walter Hesketh en de verkiezing gaat om de zetel van een district van Manchester.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3