Assuradeuren Brandaris van door niet verklaring bevredigd FILM ZELF K.R.O.-voorzitter Van Doorn uit critiek op de N.T.S. SCHOENCREME DIEPE GLANS! Sociale Zaken en Volksgezondheid krijgt een zeer druk jaar Chefarine 4 Surséance-periode bestemd voor het op orde stellen van zaken „Thans geen politiek van droomwerelden" Arbeidsverbod voor 14-jarigen in studie Hotelreceptionist verduistert 10.000 Minister noemt zeven van de dringendste onderwerpen Meer Italianen en ook Grieken naar ons land HOPEfl Krachtige bestrijding van pijn of griep DINSDAG 26 SEPTEMBER 1961 Prof. mr. I. ADiepenhorst: HET JOURNAAL VAN UW LEVEN GA OOK SMALFILMEN Kerkelijk nieuws EEKï'ü Anders dan anderen T elevisiesatellieten T reintelevisie zonder de maag van streek te maken! De radio geeft woensdag 7 elevisieprogramma (Van onze reportageredacteur) In de assurantiehoek van de Amsterdamse beurs zag men maandagmiddag in de door de verzekeringsmaatschappij „De Brandaris" uitgegeven verklaring over de stop zetting van het bedrijf en de gevraagde surséance van betaling een zeker verband tussen de omvang van de door de aandeelhouders toegezegde steun van tien miljoen gulden en de nog lopende aanspraken van in Nederland gevestigde verzekerden. Inge wijden trokken hieruit de conclusie, dat het tekort op de in het buitenland voor namelijk Engeland en Duitsland door of namens de „Brandaris" afgesloten polissen inderdaad een veelvoud beloopt van het Nederlandse belang en dat er gestreefd zal worden naar een volledig afkappen van de buitenlandse verplichtingen. Wanneer de Brandaris met 10 miljoen te redden zou zijn geweest, zo redeneerde rtien, dan zouden de aandeelhouders het zeker niet op een liquidatie hebben laten aankomen. Naar verluidt bestond daar over trouwens geen eenstemmigheid. Met name de Rotterdamsche Bank zou er de voorkeur aan hebben gegeven de strop te incasseren en het bedrijf, dat in sommige opzichten goede perspectieven bood, voort te zetten. Het zwijgen van de „Brandaris", zelfs toen bekend werd dat de aandeelhou ders, waaronder de Nederlandsche Handel Maatschappij en de Stoomvaart Maat schappij Nederland, hun belangen elders gingen veilig stellen, hêeft de kansen op behoud, voor zover ze er waren, volledig bedorven. Orde op zaken In assurantiekringen verwacht men dat de „Brandaris" de surséancetermijn, als die wordt toegestaan, in de eerste plaats zal gebruiken om orde op zaken te stel len. Er heerst immers een enorme achter stand, juist omdat men de even stormach tig als rampzalig gebleken ontwikkeling van de portefeuille administratief niet heeft kunnen bijbenen. Een groei van 14 miljoen naar 29 miljoen aan premies, zoals van 1958 op 1959 het geval was, is een abnormaal verschijnsel. Het wordt moeilijk om dan voldoende reserves te vinden. Bovendien schijnt het bij de „Brandaris" aan een afdoende herverze kering te hebben ontbroken. Tegenover het genoemde premieinkomen van 29 miljoen stond slechts een post van acht ton voor re-assurantie. In verzekeringskringen hoopte men voorts, dat de „Brandaris" zijn porte feuille op korte termijn zou liquideren door alle lopende contracten te ontbinden. Niet alleen wordt het onderbrengen daar van, voor zover het al niet is gebeurd, bij andere maatschappijen vergemakkelijkt, maar men voorkomt een jarenlang sle pend bedrijf met steeds slinkende premie inkomsten, doch met gelijkblijvende risi co's. Een snelle liquidatie is bovendien ge wenst met het oog op de personeelssituatie. Het is duidelijk dat de 300 employé's van de „Brandaris" van nu af een goed heen komen zullen zoeken. De afwikkeling van een toch al achteropgeraakte administra tie zal daardoor ernstig worden bemoei lijkt. De verzekeraars betreuren het verder, dat het communiqué van de „Brandaris" Op de voorlichtingsdag van het Provin ciaal Comité van de A. R. Kiesverenigin gen in Noordholland, die in Amsterdam is gehouden, heeft de voorzitter van het comité, de heer D. A. J. Spek uit Haarlem meegedeeld, dat de samenwerking tussen de C. H. U. en de A. R„ althans wat de komende verkiezingsacties voor de pro vinciale Staten van Noordholland betreft, niet mogelijk is. De heer J. de Jong, lid van Gedepu teerde Staten van Noordholland sprak over de betekenis van de staten-verkiezin- gen, waarna een forum vragen over dit onderwerp beantwoordde. Prof. Mr. I. A. Diepenhorst, lid van de Eerste Kamer, zei in een toespraak, dat de politiek op dit ogenblik er een moet zijn van harde realiteit en concrete feiten en niet een van droomwerelden. „Onze po litieke beslissingen zijn, mits ze geen toetreding tot een links blok inhouden, voor de grote mogendheden weinig inte ressant, waardoor het verprovincialiseren van de Nederlandse staatkunde dreigt.Be slissingen omtrent oorlog en vrede kunnen we niet meer zelfstandig nemen", aldus prof. Diepenhorst, die ook tal van andere onderwerpen aanroerde. Onder meer zei hij dat de schuld van het nozemprobleem bij ouders en de stedenbouwers ligt. Hij vroeg ook aandacht voor een moderne vrouwengevangenis en een betere verzor ging van de psychopaten. Prof. Diepenhorst vroeg zich ook af wat het anti-toto-publiek terecht heeft ge bracht van de steun aan de christelijke Sport-instellingen. „Het christen-publiek mag de voetbaltoto alleen veroordelen als het de instellingen die geen totogeld ontvan gen voldoende steunt". Hij waarschuwde verder tegen de dreiging van geestelijke ruggegraatloosheid veroorzaakt door meer vrije tijd. „Van de protestanten wordt gevraagd iets van de vrije tijd te maken. Het is zaak de belangstelling te prikkelen door daden te werpen in de geestelijke weegschaal van Nederland vooral nu door de specialisatie de inspi rerende figuren binnen 's lands vei'gader- zaal schaars worden", aldus prof. Die penhorst. Hij noemde het onbetamelijk de minis ter van Buitenlandse Zaken het leven zuur te maken door voortdurend kritiek inzake Nieuw-Guinea op hem te oefenen, terwijl de regering bij haar beleid de rechten der autochtone bevolking van Nieuw-Guinea respecteert en men weet, wat. recht en verantwoordelijkheid is. Prof. Diepenhorst noemde het probleem-Nieuw-Guinea „de toetssteen voor een wezenlijke christelijke politiek in een gebroken wereld". De op lossing van dit probleem is vooral voor de christenen zeer nijpend, want het gaat hier niet alleen om rijksgenoten, doch ook om geloofsverwanten", zei hij. „Wie kan zeggen, dat de Nederlandse regering inzake Nieuw-Guinea een starre en on waardige politiek voert door de interna tionale verplichtingen hoog te achten en zo weinig houvast biedt omtrent de afwik keling, temeer, omdat zij zich na de schok beginnen te realiseren dat juridische con sequenties van het ingewikkelde samen stel van langjarige overeenkomsten en daarop formeel van kracht gebleven, maar praktisch een dode letter geworden verplichtingen tot premiebetaling van solvabiliteitsverzekeringen en overgesloten polissen, lang niet doorzicthig zijn. Men moet ook niet vergeten dat men in Neder land hiermee weinig ervaring heeft, want de laatste grote débacle in het schadever zekeringsbedrijf dateert uit de twintiger jaren. Waarschuwing. De voorzitter van de Nederlandse Unie van Schadeverzekeraars, mr. B. P. van der Veen, vertolkte met grote „ontstelte nis" de gemoedstoestand van de assura deuren. Hij verbond er tevens een verma ning aan welke vooral op de sector van de autoverzekering slaat. Er wordt een te gemakkelijke acceptatie-politiek gevoerd en men aanvaardt te zware risico's tegen te lage premies. Dat laatste is op de „Brandaris", waar van de tarieven beneden de toch al scherp gecalculeerde premies van de concurren ten lagen, zeker van toepassing. De voor zitter van de Unie van Schadeverzeke raars bereidde de verzekerden erop voor, dat zij de premies en de condities van de maatschappijen, die hun polissen overne men, hebben te aanvaarden, hetgeen wei eens zal leiden tot doublures in de premie verplichtingen en ook tot hogere premies, zeker waar het de autoverzekering betreft. Schadepost voor makelaars Vanmorgen zou het bestuur van de Am sterdamse afdeling van de Unie van Assu rantie-tussenpersonen vergaderen, waarbij zeker de vraag ter sprake zou komen in hoeverre de lasten van de solvabiliteits verzekeringen en de overgesloten polissen door de makelaars en agenten gedragen kunnen worden. Er is aanvankelijk nogal eens sprake geweest van makelaars, die deze tegenvallers zelf incasseerden om hun goodwill bij belangrijke cliënten niet te schaden. Het is echter duidelijk dat wanneer de posten te groot worden, zij daarmee niet kunnen doorgaan. De agen ten kunnen er meestal helemaal niet aan beginnen. Een en ander wordt er door het ontbreken van een vaste lijn voor derge lijke gevallen niet eenvoudiger op. Maar vooral geldt hier weer, dat voorlopig bij benadering niet kan worden voorspeld tot hoever de verliezen van de „Brandaris" zich zullen uitstrekken. En zolang men op dat punt in het duister tast, zullen de be trokken assurantie-bedrijven zich noodge dwongen tot hypotheses moeten beperken. Een deskundige, die wij de vraag stel den of de gebeurtenissen bij de „Branda ris" niet zullen leiden tot een sanering van het schadeverzekeringsbedrijf en met name de autoverzekering, toonde zich daarover weinig optimistisch. De risicobe oordeling bij auto's blijft altijd de per soonlijke zaak van het betrokken bedrijf, anders dan bij de levensverzekering, waar niet de maatschappij maar de arts accep teert. Toch zou een verzekeringskamer ook voor de schadesector heilzaam kun nen blijken door bijvoorbeeld toezicht te houden op de reserves. Deze deskundige zei verder dat de autoverzekering, met haar hoge risicofactor, te vaak als lokaas wordt gebruikt om andere verzekerings- vormen te verkopen. Daar de autoverzeke ring meestal verlies oplevert dient de as suradeur ertegen te waken, dat de juiste verhouding tussen de autoverzekering en de andere polissen wordt verbroken. Wijziging werktijden van winkelpersoneel Onder het hoofdstuk „arbeidersbescher ming" schrijft minister Veldkamp in zijn begroting voor 1962 dat hij over weegt of tot een arbeidsverbod voor 14-jarige jongens kan worden overgegaan. De invoering van een absoluut verbod is echter niet te realiseren. Evenals op het sinds 1955 geldende arbeidsverbod voor 14 jarige meisjes uitzonderingen mogelijk zijn, zal ook de bedrijfsarbeid van 14-jarige jon gens onder bepaalde omstandigheden moe ten worden toegestaan, bijvoorbeeld indien duidelijk blijkt, dat voor jongens van deze leeftijd van het volgen van verder dagon derwijs geen heil meer is te verwachten. Het zal echter niet mogelijk zijn, dat de thans voor 14-jarige meisjes gevolgde pro cedure van individuele vergunningen, ook voor 14-jarige jongens wordt gevolgd, om dat daardoor te veel beslag gelegd zou wor den op het ambtenarenapparaat. Er is een wijzigingsontwerp opgesteld voor de Winkelsluitingswet. Daarin vindt men een nieuwe regeling voor de mogelijkheid om in bepaalde weken de vrije halve dag van het winkelpersoneel te verschuiven naar minder drukke weken. Een ander nieuw punt betreft het beperken van de bestaande mogelijkheid om op één dag per week 11 uren arbeid te doen verrichten tot die werkdagen, waarop in een gemeente een koopavond is ingesteld. Overleg hier omtrent is gaande met het belanghebbende bedrijfsleven. De recherche heeft een 39-jarige inwo ner van Bilthoven aangehouden, die als receptionist werkzaam was in een van de Noordwijkse hotels. Hij heeft kans gezien ten nadele van dit hotel 10.000,- te verduisteren in ongeveer zeven maanden. Hij droeg de afrekeningen van enkele gas ten die in het hotel hadden gelogeerd niet aan de direktie af. Bij een accountants controle wist hij het toen reeds bestaan de tekort tijdelijk naar de nog lopende gastenrekeningen over te brengen. Toen de fraude bij dit onderzoek niet werd ont dekt, ging de man op dezelfde wijze ver der. Nadat echter de laatste zomergasten uit het hotel waren vertrokken, kon hij het tekort niet langer verbergen. Hij heeft verklaard het verduisterde bedrag grotendeels ten behoeve van zijn gezin te hebben gebruikt. Advertentie Uw.,.," TVii.'- .VI w: >*v DE FASCINERENDE HOBBY VAN MODERNE MENSEN DE VOORZITTER van de KRO, mr. H. W. van Doorn, heeft op een maandag in Hilversum gehouden persconferentie van deze omroep, ernstige critiek geuit op de structuur van de Nederlandse Televisie Stichting. Ook de produktie van de journaal- dienst van de NTS onderwierp de heer Van Doorn aan een critische beschouwing, waarbij hij opmerkte dat de journaalredactie te weinig actueel nieuws brengt. Mr. Van Doom noemde de structuur van de N.T.S. geen grootse verworvenheid. Hij toonde zich een voorstander van coördinatie en samenwerking, „evenwel in gepaste mate". Dit samen optreden zou, naar zijn mening, meer betekenis kunnen hebben. De N.T.S., aldus mr. Van Doorn, wordt een steeds groter gebouw waarin de om roeporganisaties ergens op de derde etage een bescheiden plaatsje is toegedacht.Het wordt de hoogste tijd, aldus de K.R.O.- voorzitter, dat men zich in de regerings kringen bezint op de organisatie van ra dio en televisie. Men dient binnen afzien bare tijd daden te stellen, zo zei hij, en er meer besef voor te tonen dat de tele visie een zaak is die grote vaart moet hebben en van enorme culturele betekenis is voor ons volk. De financiële mogelijkheden van de te levisie nofemde hij bijzonder schraal. Er zijn aanwijzingen te over, aldus mr. Van Doorn, dat men in regeringskringen onvol doende begrip heeft voor de vaart die de televisie nodig heeft. Hij acht het onjuist dat de N.T.S. door de staat bemoederd wordt. Hij pleitte voor een zuivere vrijwillige samenwerking en wees de staatsbemoeiing in de N.T.S. met klem van de hand. Mr. van Doom noemde het de hoogste tijd dat meer aandacht wordt besteed aan de opleiding van radio- en televisie-mede werkers. Als men hieraan geen grotere aandacht besteedt, dan ziet de toekomst van de Nederlandse televisie er bijzonder somber uit; aldus mr. Van Doorn, die voorts uitzending van televisiemedewer kers naar het buitenland van grote bete kenis acht voor hun ontwikkeling. Een sa menwerking in de N.T.S. zoals deze ge stalte heeft gekregen in de Nederlandse Radio Unie zou .een aanzienlijke verbete ring zijn, aldus mr. Van Doorn. Met betrekking tot de produkties van Advertentie MET SILICONEN - ABSOLUUT WATERAFSTOTEND De pas korte tijd in functie zijnde minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid noemt in de aanvang van de Memorie van Toelichting op de begro ting 1962 voor zijn departement een zevental onderwerpen die volgens hem tot de dringendste behoren. Het zijn deze: De totstandkoming van de Algemene kinderbijslagverzekering. Een herziening der Algemene Wedu wen- en Wezenverzekering. De bevordering van de indiening van de ontwerp-Arbeidsongeschiktheidsverze- kering. De definitieve regeling van de zieken fondsverzekering. De overweging van de indiening van arbeidsvoorwaardenwet (nadat de S.E.R. hierover advies heeft uitgebracht). Het nagaan in hoeverre de huidige spel regels voor het loonbeleid herziening be hoeven (nadat de S.E.R. hierover advies heeft uitgebracht) Het bepalen van een standpunt inzake het in de toekomst te voeren emigratie- beleid. De uitbouw en unificatie van de sociale verzekering, de planning van de overige behoeften op sociaal en vooral op medisch gebied, en de mogelijkheid van een zo doeltreffend mogelijke arbeidsvoorziening rekent minister Veldkamp tot de vraag stukken die op langere termijn kunnen worden bekeken. Loonontwikkeling De eerste fase van de gedifferentieerde loonpolitiek kan thans, zo zegt minister Veldkamp, vrijwel als afgelopen worden beschouwd. Op 30 juni 1961 had 98,4 per cent van het totaal aantal werknemers, op v/ie een C.A.O. of bindende loonregeling van toepassing is, in het kader van deze fase een loonsverhoging ontvangen. Per 31 juli waren naar schatting voor 27.325 werk nemers, werkzaam in vier bedrijfstakken, nog voorstellen in behandeling, terwijl voor 6.500 werknemers, werkzaam in ne gentien bedrijfstakken, nog geen loonvoor- stellen waren ingediend. Inmiddels is ook de tweede fase begon nen. Per 1 juli 1961 was voor in totaal 494.407 werknemers reeds een loonsver hoging tweede fase goedgekeurd. Voor 74.622 werknemers waren loonvoorstellen bij het College van Rijksbemiddelaars in behandeling. Einde dit jaar zullen 198 c.a.o.'s (681.996 werknemers) aflopen De minister heeft zich in dit verband afgevraagd of in verband met de moge- niet over en zonder de Papoea's te willen I lijke gevolgen van een grote opeenhoping beslissen?", vroeg hij. Ivan loonsverhogingen voor de prijzen ook in de nabije toekomst een dergelijke concentratie van te vernieuwen c.a.o.'s op één tijdstip kan worden verwacht. Het on derzoek heeft gelukkig een geruststellend resultaat opgeleverd. In de naaste toe komst zal een aanmerkelijk grotere 'sprei ding in de tijd bij het aflopen van c.a.o.'s optreden. De begroting wijst op het verband tus sen regelingslonen en kosten van levens onderhoud gedurende de laatste jaren: kosten levensonderhoud (inclusief A.O.W.) 1951 - 100 aug. '59 jan. '60 aug. '60 jan- '61 juli '61 126 126 126 127 128 regelingslonen p./w. en p./m. 1954 100 133 139 146 148 149 Uit deze cijfers blijkt zegt de minis ter dat de kosten van levensonderhoud, ondanks de in I960 doorgevoerde huurver hoging en melkprijsstijging, gedurende bijna twee jaren nauwelijks zijn gestegen. Daartegenover was de loonstijging gedu rende de tweede helft van 1958 en de eer ste maanden van 1960 aanzienlijk. Deze loonstijging is namelijk groter geweest dan uit bovenstaande cijfers blijkt ten ge volge van de zogenaamde incidentele loonsverhogingen. Als incidenteel worden beschouwd alle verschillen in beweging tussen de loonvoet (loonsom per werk nemer) enerzijds en de index der rege lingslonen anderzijds. Deze incidentele loonstijgingen blijken achteraf meer te hebben bedragen dan waarmede schat- tenderwijs bij de vaststelling van de maat staven ten tijde van de invoering van de gedifferentieerde loonpolitiek is rekening gehouden. Dat niettemin een belangrijke reële loon stijging kon worden gerealiseerd zonder noemenswaardige inflatoire spanningen, is mede een gevolg geweest van de onver wacht grote toeneming van de produktie per werknemer en het gevoerde prijsbe leid. A.W.W. De door de S.E.R. aanbevolen wijzigin gen in de Algemene Weduwen- en Wezen wet zullen in grote lijnen, zo verklaart de bewindsman, worden overgenomen in een binnenkort in te dienen ontwerp van wet, evenals de (meer technische) wijzi gingen, voorgesteld door de Sociale Ver zekeringsraad. Ten aanzien van de verlaging van de leeftijdsgrens heeft de S.E.R. op 26 mei 1961 twee wijzigingen aanbevolen. De eerste wijziging hield in om aan een vrouw, uit wier huwelijk één of meer kin deren geboren zijn, hij het overlijden van haar echtgenoot steeds recht op weduwen- pensioen tot het 65ste jaar te verlenen, indien op dat tijdstip nog één of meer kin deren in leven zijn, ongeacht haar leef tijd bij de aanvang van de weduwstaat en ongeacht de leeftijd van de kinderen. Van deze regel ware naar het oordeel van de S.E.R. slechts af te wijken, indien de kinderen op het tijdstip van aanvang van de weduwstaat gehuwd zijn of de vrouw niet met de ouderl'jke macht is belast. De tweede wijziging had betrekking op de weduwe zonder kinderen. Naar de me ning van de S.E.R. zou zij tot het 65ste jaar weduwenpensioen dienen te ontvan gen, als zij bij de aanvang van de we- duwenstaat 40 jaar of ouder is. (Thans nog 50 jaar of ouder). Deze door de S.E.R. aanbevolen wijzi gingen zullen in grote lijnen worden over genomen in een binnenkort bij de Tweede Kamer in te dienen ontwerp van wet tot wijziging van de Algemene Weduwen- en Wezenwet. Pensioenen Zo spoedig mogelijk zal de minister zijn standpunt bekend maken met betrek king tot het waardevast maken van be- drijfspensioenen, waarover de S.E.R. be gin augustus heeft geadviseerd. Arbeidsvoorziening Omdat de vraag naar arbeidskrachten ook volgend jaar het aanbod waarschijn lijk zal overtreffen, zal minister Veld kamp het aantrekken van buitenlandse ar beidskrachten blijven bevorderen. Een soepel beleid wil hij voorts voeren met betrekking tot het geven van overwerkver- gunningen. De minister overweegt verder of tot een arbeidsverbod voor 14-jarige jongens kan worden overgegaan, alhoewel een absoluut verbod niet te verwezenlij ken valt (voor meisjes van 14 jaar geldt reeds vele jaren een dergelijk uitzon deringen kennend verbod). Volksgezondheid Er worden voorbereidingen getroffen voor het opstellen van een beleidsnota in zake de volksgezondheidszorg. Met een en ander zal echter wel geruime tijd ge moeid zijn. Besloten is inmiddels de hui dige farmaceutische hoofdinspectie te splitsen in drie hoofdinspecties, elk onder leiding van een hoofdinspecteur, te weten een farmaceutische hoofdinspecteur, be last met het handhaven van de wet op de artsenijhereidkunst (respectievelijk wet op de geneesmiddelenvoorziening) en de opiumwet, een hoofdinspecteur, belast met het toezicht op levensmiddelen en een hoofdinspecteur, belast met het toezicht op de hygiëne van het milieu. Van de kinderen, geboren na 1 januari 1945 is thans 85 percent ingeënt tegen kin derverlamming (Salk-vaccin). Ten aanzien van de ziekenfondsverzeke ring zijn er twee punten, zo schrijft de minister, die speciaal de aandacht verdie nen. In de eerste plaats de vervanging van de uit de bezettingstijd daterende wetge ving op dit terrein, welke aangelegenheid de minister in onderzoek heeft, en ten tweede de kwestie van de omvang der verstrekkingen in verband met de voor genomen het N.T.S.-journaal zei hij dat hem de aktualiteit van bepaalde onderwerpen vaak ontging, terwijl daarnaast belangrij ke gebeurtenissen niet aan de orde komen. Ook is er, volgens hem, een wanverhou ding tussen het binnen- en buitenlandse nieuws. Het binnenlandse nieuws, met na me het regionale, komt niet aan zijn trek. De redactie van het journaal doet vaak dingen die niet „des journaals" zijn, al dus mr. Van Doorn, die zich tenslotte af vroeg, welke normen de N.T.S.-redactie aan het nieuws stelt. Teveel worden er onbelangrijke fimpjes getoond in plaats van actualiteiten, zo zei hij. De hoofdredacteur van het N.T.S.-jour naal, de heer Carel Enkelaar, verklaarde tegenover het A.N.P. geen commentaar op deze mededelingen te hebben. Zoals be kend zal hem op 11 oktober namens het Prins Bernhardfonds de televisieprijs 1961 voor de geleverde journaalprodukties wor den uitgereikt. De voorzitter van de N.T.S., mr. E. Schüttenhelm, deelde het A.N.P. desge vraagd mede, dat van de zijde van de K.R.O. of van de heer Van Doorn noch in het bestuur, noch in de raad van beheer of de programma-commissie deze zaken ooit aan de orde zijn gesteld. Naar aan leiding van de opmerking over de struc tuur van de N.T S. en haar verhouding tot de overheid zei mr. Schüttenhelm. reeds voornemens te zijn deze zaken in zijn herdenkingsrede ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de N.T.S. op oktober aan de orde te stellen. Binnenkort kunnen in Nederland weer meer Italiaanse arbeiders worden ver wacht. Er zullen ook Grieken naar Neder land komen en vermoedelijk ook Ieren en Antillianen. De aanwerving van Italiaanse arbeiders heeft enige tijd stil gestaan, omdat het aanbod kwalitatief weinig bevredigend was. De laatste tijd zijn echter berichten ontvangen, waaruit mag worden opge maakt dat nieuwe arbeidskrachten voor de Nederlandse industrie uit Zuid-Italië tege moet kunnen worden gezien. Hoewel er geen officieel contact is ge weest met de Griekse regering is van werk geverszijde onderzocht of ook in Grieken land werkkrachten voor Nederland te vin den zijn. Naar mag worden aangenomen zullen de eersten binnen niet al te lange tijd aankomen. Het gaat hier ten dele om gehuwde en ten dele om ongetrouwde fa brieksarbeiders. Al geruime tijd zijn er plannen om ook in de Antillen arbeiders voor Nederland te zoeken. Na veel wikken en wegen is nu een plan opgesteld om ongehuwden hier voor twee jaar te latèn werken. Het ziet er naar uit dat dit plan kans van slagen heeft, hoewel in het begin slechts een zeer bescheiden aantal Antillianen, bij wijze van experiment, naar Nederland zal ko men. NED. HERV. KERK Beroepen te Huizum (vac. H. A. J. Smits) K. M de Bruyn te Marrum; te Krimpen aan de Lek P. J. Bos te Sprang. Tot pre dikant voor buitengewone werkzaamheden (jeugdpredikant) te Amsterdam zal be roepen worden vicaris J. Langenbach al daar. In „Achter het Nieuws" van de VARA werd onverantwoorde t.v.-voorlichting ge pleegd. Er werd op ernstige toon gewaar schuwd tegen een wurmpje in de haring, dat ziekte en dood kan veroorzaken, en dat zijn kans tot ontwikkeling krijgt in de zogenaamde „walgekaakte" haring. De haringverkoop zal er een grote te rugslag van krijgen, terwijl de bonafide handel zwaarder getroffen zal worden dan de malafide. Het misbruik van de „wal- kakerij" is immers niet wijdverbreid en er worden maatregelen tegen genomen. Deze vorm van „bang-makerij" moet een t.v.-misbruik worden genoemd, waarmee niemand is gediend. Dat men een euvel signaleert, kan zijn nut hebben, doch dan moet men dat doen in overleg met des kundigen en met open oog voor de ge volgen. Het VARA-programma bracht „Anders dan Anderen" met als „slachtoffer" ds. Terlaak Poot, die grote verdiensten heeft vergaard voor de geestelijke verzorging van zeevarenden. De uitzending miste het dynamische en verrassende, waardoor vo rige afleveringen van deze rubriek zich meestal kenmerkten. Bert Garthof was niet op dreef en het hele geval was over schaduwd door matheid en traagheid, die de belangstelling op zware proef stelden. Ds. Terlaak Poot was blij toen het afge lopen was, en de kijkers konden dat be grijpen. Beeldschermer Een functionaris van het Amerikaanse Bureau voor Luchtvaart- en Ruimtevaart heeft voorspeld, dat eind volgend jaar Amerika televisieprogramma's naar Euro pa zal kunnen zenden via satellieten. De passagiers in een trein van Manches ter naar Wales, die gisteren anderhalf uur vertraging had, kregen opheldering van de machinist.... per televisie. De trein was een experimentele, voorzien van „een televisietoestel in ieder rijtuig om de pas sagiers bezig ie houden. Advertentie leder tablei Chefarlne „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen is Chefarox en dient In het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het is een ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. t/ Bi] pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet, dat U met plezier Uw werk kunt doen! Koker a 20 tabletten f 0.80. ring, welk vraagstuk om advies is voor gelegd aan de ziekenfondsraad. Emigratie De minister stelt zich voor tenslotte zijn standpunt inzake het te volgen emigratie- beleid zo spoedig mogelijk aan het parle ment kenbaar te maken. De bewindsman verwacht overigens gezien de aanmel dingen dat het vertrekcijfer in 1961 en arbeidsongeschiktheidsverzeke- 1962 van bescheiden omvang zal blijven. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10 20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 3 18 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10 00 Schoolradio. VARA. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 11.30 Cabaret. 12.00 Orgel en zang 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Voor het platteland, lezing. 12.38 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Van Icarus tot X 15, lezing. 14.00 Gram. 14.45 Volksliedjes en -dansen 15.00 Moeder ziek, wat nu?, toespraak. 15.10 Voor de jeugd. 17,00 Gram. 17.25 Lichte muz. 17.50 Rege- rmgsuitz De Nieuw-Guinea-Raad, door V. P C Maturbongs. 18.00 Nieuws en comm. 18 20 Act. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Gram. 19.20 VARA-varia en gram. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Pro- menade-01-k. en sol. 20.30 Die vent heeft gezeten hoorspel. 22.30 Nieuws 22.40 Pianorecital. 23.20 Licht progr. 23.40 Orgelspel. 23.55-24.00 Nieuws HILVERSUM U. 298 m. 7.00—24 00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O S.-ber. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muziek. 7.50 Meditatie. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 8.50 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Gram. 9.40 Voor de vrouw 10.10 Gram 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram.. 10 50 Pio nier van het leven, hoorsp. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram 12 37 Kerkdienst 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13Ï40 Aida, opera. .15.10 Gram. 15.30 Kamermuz. 16.00 Voor de ,eugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Dameskoor. 18.20 Lezingen. 18 35 Zangrecital. 19.00 Nieuws en weerber. 19.20 Gram 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.10 Holland Festival 1961: Ork,, koor en solist. 21.15 De Ne derlandse geloofsbelijdenis, lezing. 21.35 Militair ork 22.00 Vocaal ent. en sol. 22.30 Nieuws. 22 40 Avondoverdenking. 22.55 Platennieuws. 23.55- 24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12 35 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram 14.00 Ork koren en sol. 16.00 Beursber. 16.06 En gelse les. 16.21 Gram. 17.00 Nieuws. 17.15 Uit ons schatkistje. 17.20 Voordr. 17.45 Gram. 17.50 Boek- bespr.. 18.00 Arnus.muziek. 18.10 Lekenmoraal en filosofie. 18.30 Voor de soldaten. 18.50 Gram. 19 00 Nieuws. 19 30 Gram. 20.00 Klankb. 20.15 Festival van Luik: Kamermuz. In de pauze; Pianorecital. 22.00 Nieuws. 22.15 Pedagogisch praatje. 22.25 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journ. NCRV 20.20 Memo. 20.30 Documentaire film. 20.55 Speelfilm. VOOR WOENSDAG VARA: 17.0'0 Voor de kinderen. NTS: 17.30— 17.40 Jeugdjourn. 20 00 Journ. en weeroverzicht NCRV 20.20 Memo 20 30 Filmprogr. 20 55 Pas geperst. 21 25 Eénakter. 21.45 Interview met An- drès Segovia. 22.10 Dagsluiting. «I

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7