Bonn sluit uit pure angst de ogen voor de harde waarheid Onvermijdelijke concessies worden doodgezwegen Nieuw-Guinea §anapia Pi? Assuradeuren volgen een zelfde gedragslijn Djakarta noemt berichten ovei infiltraties propaganda Fa. B. ENGELENBERG Pracht handen Oud-minister S. de Vries overleden Prins Bernhard president van congres in Toulouse het NIEUWE mesje dat u niet voelt! Blue Gillette EXTRA Verliezen in Engeland waarschijnlijk veel groter dan gedacht Plaatselijke bevolking kwam in opstand tegen Nederlanders SS-generaal Reinefarth komt voor de rechter „Vrije boer" krijgt een maand gevangenisstraf Kamerleden stellen vragen over de boerendemonstraties Gillette ÜÜiMJLkDAu 2 8 SEPTEMBER 19 61 11 Geheimzinnig Benauwend Hamea-Gelei Prinses Beatrix zal de slotrede uitspreken DE BR ANDARIS-AFFAIRE Versluierd OFFICIëlÉ VEPOGP SJKKENS LAKKEN „GLISTA" KRA5VRIJE VLOERLAK Parlementaire immuniteit opgeheven Blijde gebeurtenis aan Jordaans hof verwacht Op politieman ingereden (Van onze correspondent) BONN, In de Westduitse kabinetsfor matie zit nog weinig schot. De fracties van de Christen-Democratische Unie en Christelijk-Sociale Unie hebben gisteren vergaderd, maar zij hebben niets beters weten te doen, dan dr. Adenauer opnieuw als kanselier aan te wijzen en hem en C.S.U.-voorzitter Strauss opdracht te ge ven tot het voeren van onderhandelingen met de liberale Freie Democratische Par tei. Deze partij, die met haar bijna der tien percent van de stemmen de sleutel tot de Westduitse politiek in handen houdt, heeft echter al bij herhaling laten weten, dat zij aan een regering-Adenauer niet wil deelnemen. Ook gisteren hebben de liberalen dat nog eens laten weten. De kans, dat ze nog bijtrekken lijkt gering, want zij hebben zich op de anti-Adenauer- lijn zo zeer vastgelegd, dat een terug niet meer mogelijk lijkt. Wat steeds meer in het nieuws is, is de kans op een zogenaamde „grote coalitie" van socialisten en christen-democraten. De S.P.D. heeft al laten doorschemeren, dat zij ook onder Adenauer wel aan een regering wil deelnemen. Daarvoor zou men wel heel wat verkiezingsuitspraken over Adenauers ouderdom en aftandsheid moeten inslikken, maar dat heeft de socia listische partij voor medeverantwoorde lijkheid graag over. Liever zou zij echter een regering zien, waarin alle partijen dus ook de liberalen, zitting hebben. Met het oog op de internationale politieke toe staand acht zij een dergelijke regering wel geboden. Een heel nieuw element in de coalitiepo gingen is het optreden van de Christelijk- Sociale Unie, de Beierse tweelingzuster van Adenauers C.D.U.. De voorzitter van deze C.S.U., Strauss, blijkt namelijk geenszins mak achter de C.D.U. aan te lopen. In de eerste plaats heeft hij zich uitgesproken voor een kanselierschap van minister van Economische Zaken Erhard. Ook heeft hij al op eigen houtje onderhan delingen met de F.D.P. gevoerd en dat gaat hij nu, op bijna op gelijke voet met Adenauer, opnieuw officieel doen. Strauss' oplossing voor alle problemen schijnt te zijn een interim-kanselierschap van Adenauer van bijvoorbeeld een jaar. In dien de liberalen aan een tijdelijk kabinet- Adenauer niet willen deelnemen, zouden zij zich moeten verplichten Adenauers aanspraken in de Bondsdag te steunen. Als beloning daarvoor zou de F.D.P. dan over een jaar aanspraak kunnen maken op een aantal belangrijke ministeries in een kabinet-Erhard. Het is best mogelijk, dat het die kant nog uit gaat. Een kabinet van alle par tijen lijkt overigens ook niet uitgesloten. Reden voor een dergelijke constellatie zou inderdaad kunnen zijn, dat de huidige in ternationale situatie voor de bondsrepu bliek zo précair is, dat een bundeling van alle nationale krachten nodig wordt. De Britse oorlogskabinetten zouden hierbij als voorbeeld kunnen dienen. Een dergelijke nationale coalitie zou misschien wel ge> leid kunnen worden door de in het buiten land zo geachte Adenauer, die dan meteen de aanstaande „teleurstellingen" voor West-Duitsland met zijn prestige kan op vangen. (Vervolg van pag. 1) Het Nederlandse initiatief heeft deze kwestie thans echter wel uitgeheven boven het niveau van een Nederlands-Indone sisch conflict. Zou de organisatie van de Verenigde Naties op het Nederlandse voorstel willen ingaan, dan zou hiermede een precedent kunnen worden geschapen voor andere gevallen van dékolonisatie. Dit moet een aantrekkelijk aspect zijn voor de Afro-Aziaten en een reden temeer om hun standpunt zorgvuldig te bepalen. Zou een V.N.-actie voor Nieuw-Guinea mo gelijk zijn, dan zou bijvoorbeeld ook het initiatief genomen kunnen worden om de Verenigde Naties een rol te doen spelen bij de dékolonisatie van Portugees Angola. De staten, die nog een kolonialistische inslag hebben, kunnen daarom weieens weinig enthousiast blijken over het Neder landse plan, doch hun aantal is gering. Wat de uitslag van een stemming dubieus maakt, is de houding van het Afro-Azia- tische blok. Die laat zich niet voorspellen De opvatting in V.N.-kringen is echter wel dat de vereiste meerderheid van tweeder den voor het Nederlandse plan moeilijk te bereiken zal zijn. Soebandrio, de Indo nesische minister van Buitenlandse Za ken, is thans onderweg naar New York. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat Sastroamid.iojo gisteren opnieuw op het Nederlandse voorstel zou reageren, maar nu Soebandrio op komst is laat hij die taak aan zijn minister over, die waar schijnlijk in de Assemblee het woord zal voeren. „Direkte overdracht" Overigens behoeft men niet te gissen wat de Indonesische minister zal zeggen, nu Soekamo gisteren in Djakarta heeft verklaard dat hij alleen dan bereid is me de te werken aan een tussenkomst van de V.N. in de kwestie Nieuw-Guinea, als dit een onmiddellijke overdracht van de soe vereiniteit van Nederland aan Indonesië inhoudt. Soekarno zei „dat het voor Ne derland het beste is, als het het gezag over Nieuw-Guinea onmiddellijk en recht streeks overdraagt aan Indonesië. Als Ne derland er de voorkeur aan geeft, dit te doen door bemiddeling van de V.N. zal Indonesië dit in ernstige overweging ne men. Als de tussenkomst van de V.N. niet uitgaat van een onmiddellijke overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië, kan dit de kwestie alleen maar acuter en ge vaarlijker maken". Engeland In officiële kringen in Londen acht men de Nederlandse voorstellen inzake Nieuw Guinea „verdienstelijk". Men noemde het voorstel bepaald het overwegen waard. Engeland behoorde tot de mogendheden die tevoren door Nederland van de voor stellen op de hoogte waren gesteld. For meel commentaar was in Londen niet ver krijgbaar. Men meent dat Engeland wil voorkomen Indonesië, waarmee het vriend- ohappelijke betrekkingen wil onderhou- ien, tegen zich in te nemen. Australië De Australische premier. Menzies, heeft het Australische parlement verklaard, "t de Nederlandse voorstellen zeer op- ruwend zijn. Australië heeft steeds het sginsel der zelfbeschikking gehuldigd en _al dat blijven doen. Hij nam aan dat In donesië, dat het beginsel van het toeken nen van zelfbeschikking steeds heeft afge wezen, daar wel bij zal blijven. zich verraden zullen voelen door het Wes ten en er misschien voor zullen gaan plei ten het roer om te gooien in de richting van Moskou. Men moet betwijfelen of de in praktijk gebrachte zwijgzaamheid, gepaard gaan de met zware rookgordijnen, de beste hou ding is tegenover deze angst. Het gevaar voor een ontploffing wordt immers niet kleiner als men bij het naderen van de lont steeds meer dynamiet aandraagt. Men behoeft 's morgens maar in de ver- raad-roepende boulevardbladen met mil joenenoplagen te kijken om te beseffen, hoe explosief de toestand in West-Duits- land reeds is. Over deze kwestie wordt nog steeds ge heimzinnig gedaan. Perschef Von Eckardt ging gisteren zelfs zo ver het door Adenauer zelf gebruikte woord „teleur stellingen" aldus uit te leggen: politiek handelen is nu eenmaal altijd teleurstel lend. Dat heeft de kanselier met zijn uit lating bedoeld, aldus Von Eckardt. Nu, als een ding zeker is, dan is het wel dat Adenauer dat niet bedoeld heeft. Zijn uit spraak betrof natuurlijk de concessies, die de Amerikanen van plan zijn te doen aan de Russen in de Berlijnse kwestie. Ieder een in Bonn weet natuurlijk al lang, dat deze concessies, waarover generaal Clay zijn mond voorbij heeft gepraat, in de lucht hangen. Maar het vreemde, en benauwende, is, dat het taboe is erover te spreken of te schrijven. Natuurlijk weten velen al sinds jaar en dag, dat de band tussen West- Berlijn en de Bondsrepubliek waarschijn lijk onhoudbaar is en dat de geallieerden al blij zijn als zij van de Russen afdoende garanties voor de vrijheid van de West- berlijnse burgers krijgen. En natuurlijk is het velen al jaren duidelijk, dat de Oder Neissegrens tussen Oost-Duitsland en Po len als Duitse oostgrens erkend zal wor den, om van een de facto erkenning van het Oostduitse bewind nog maar niet te spreken. Maar er is in West-Duitsland niemand, die zijn mond daarover durft open te doen. Doet iemand het toch, dan kan hij zeker zijn voor defaitist en staats ondermijner te worden uitgemaakt. Officieel, zowel als in de pers, is er maar één standpunt: Oost-Duitsland wordt niet erkend, de Oder-Neisse-grens wordt niet erkend en in Berlijn verandert de status niet. Men beroept zich daarbij op de Parijse verdragen van 1954, waarin in artikel 7 te lezen staat, dat het Westen naar een Duitse hereniging zal streven en dat alleen een vredesverdrag mej geheel Duitsland zal worden gesloten, hetgeen be tekent, dat over de Duitse grenzen pas bij die gelegenheid beslist kan worden. Er is een soort zwijgende afspraak in West- i Duitsland om niet te spreken over de din gen, die volgens velen weliswaar onver mijdelijk, maar minder prettig zijn. Advertentie Tube 95 ct Op 92-jarige leeftijd is in Wassenaar overleden mr. dr. S. de Vries Czn, oud minister van Financiën. De heer De Vries werd in 1869 in Zaan dam geboren. Hij bezocht de Gereformeer de Kweekschool in Amsterdam. Van 1887 tot 1893 was hij als onderwijzer in de hoofdstad werkzaam. Aan de Vrije zowel als aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam studeerde hij rechtsweten schappen. In 1899 deed hij doctoraal exa men, waarna hij zich als advocaat in Am sterdam vestigde. In 1901 werd hij voor de A.R.-partij in de gemeenteraad van Amsterdam gekozen. Van 1910-1918 was hij in Amsterdam wet houder van Onderwijs, Bedrijven en Fi nanciën. Van 1903-1909 had hij ook zitting in de provinciale staten van Noordholland Van 1902 tot 1905 en van 1907 tot 1908 was hij lid van de Tweede Kamer. In 1918 werd hij benoemd tot minister van Finan ciën in het eerste kabinet-Ruys de Beeren- brouck. Tot 1921 heeft mr. De Vries de portefeuille van Financiën beheerd. Van 1921 tot 1946 was hij ook regeringscommis saris voor het Nederlands-Duitse krediet verdrag. In 1931 werd hij voor de A.R.- partfj in de gemeenterraad van Den Haag gekozen. Hij werd wethouder van Sociale Zaken welke functie hij tot 1945 heeft bekleed. Hij heeft ook nog enige tijd zitting gehad in de Eerste Kamer. Van 19091945 is hij curator van de Vrije Universiteit geweest. Advertentie U raakt pijn en pijntjes kwijt. 90ct TOULOUSE (AFP) De „Europese ont moeting 1961" van de „Fondation Euro- péenne de la Culture" is dinsdag in het amfitheater van de faculteit der rechts geleerdheid in Toulouse geopend. Prins Bernhard, de stichter van de Fondation en Prinses Beatrix worden vanmiddag in Tou louse verwacht. Ongeveer vierhonderd studenten in de politieke, economische en rechtsweten schappen, onder wie een afvaardiging van 24 Nederlanders, woonden de opening bij, die verricht werd door de deken van de faculteit, Marty, in tegenwoordigheid van de heren Sluizer en Rood, respectievelijk voorzitter en vice-voorzitter van de Fonda tion. Woensdag heeft Sir Roy Harod van de universiteit te Oxford gesproken over de mogelijkheid van uitbreiding van de Euro pese Economische Gemeenschap, professor Camillo Pelizzi hield een rede over het sociale aspect van „Wij Europeanen" en professor René Konig van de universiteit te Keulen gaf een beschrijving van de „Inventaris van de huidige Europese Ge meenschap". Tijdens de Europese ontmoeting worden in de middaguren verscheidene onderwer pen in discussie gebracht. De conclusies van de studiegroepen zullen zaterdag tij dens de slotzitting, onder voorzitterschap van Prins Bernhard, worden aangeboden. Prinses Beatrix zal een slotrede uitspreken over het onderwerp „Onze generatie en haar verantwoordelijkheden". Advertentie SENSATIONELE OMMEKEER IN HET SCHEREN: BLUE BLADES EXTRA OVERAL VERKRIJGBAAR S stuks 0.90 - 1© stuks 1.76 De enige manier om volmaakt geschoren te zijn is met Blue Sillette EXTRA. Schoon en glad voor de gehele dag. Dit nieuwe mesje scheert zo heerlijk zacht en gemakkelijk, dat scheren nu een prettige bezigheid wordt I BIJZONDER AANBOD! Probeer dit nieuwe mesje op z'n SAMEN best: in het nieuwe Gillette-apparaat 0^ 50 met 4 Blue Sillette EXTRA mesjes Het bureau voorlichting van het schadeverzekeringsbedrijf in Nederland deelt mede, dat een zeer groot aantal in Nederland werkende schadeverzekeringsmaatschappijen zich in een heden te Scheveningen gehouden vergadering, beraden heeft over de situatie welke voor de verzekerden van de „Brandaris" is ontstaan door de aan deze maatschappij verleende voorlopige surséance van betaling. Met de bedoeling in de voor de verzekerden van de „Brandaris" ontstane onoverzichtelijke situatie zoveel mogeljjk klaarheid te brengen, hebben bedoelde schadeverzekeringsmaatschappijen, de overgrote meerderheid van de Nederlandse verzekeringsmarkt vormende, besloten tot het volgen van een gemeenschappelijke gedragslijn bij de behandeling van ver zekerden wier risico bij de „Brandaris" gedekt was. De hierboven bedoelde verzekerings maatschappij kunnen de verzekerden van de „Brandaris" onder deze omstan digheden slechts adviseren, zo spoedig- mogelijk, doch uiterlijk met ingang van Aan deze zwijgcampagne doet ook de hele onafhankelijke pers mee. Vooraan in de algemee versluieringstactiek gaat de Bondsregering, die geen gelegenheid voor bij laat gaan te ontkennen, dat ooit con cessies gedaan kunnen worden en die alle minder prettige geruchten afdoet met: voorbarige speculatie. Minister Von Bren- tano heeft deze woorden eergisteren nog gebruikt in een radiorede, waarin hij vera- kondigde dat van concessies aan de Rus sen geen sprake kan zijn. Het belangrijkste van de hele zaak is wel de vraag waarom dit allemaal ge beurt. Waarom deze zwijgcampagne over iets dat toch uitkomt? Het antwoord daar op is, dat bijna alle politieke waarnemers bang zijn voor de reactiesWan het Duitse volk, bang zijn dat een golf van veront waarding het resultaat zal zijn van een voor Duitsland minder gunstige ontkno ping. Men is bang, dat vele Westduitsers Een woordvoerder van het Indonesische leger Soenarjo, heeft berichten uit Hollan- dia tegengesproken, als zou Indonesië een militaire actie op Nieuw-Guines zijn be gonnen. Hij zei, dat Indonesië geen mili taire actie, welke ook, in Nieuw Guinea heeft ondernomen. Over hetgeen op Nieuw Guinea gebeurt zei Soenarjo, „dat de plaatselijke bevolking in opstand was ge komen tegen de Nederlanders en dat de Nederlanders nu proberen, dit te bemante len. Ze moesten wel wat zeggen en wer pen daarom de schuld op Indonesische in filtranten". Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, Har- sono, betitelde de Nederlandse berichten als Zo ziet het voorblad van de nieuwe „Pro Juventute" kalender 1962 eruit, die ter gelegenheid van de zilveren bruiloft van Koningin en Prins op 7 januari in fraaie kleurendruk is uitgevoerd. Deze vijftiende kalender in de reeks, die talrijke foto's van het Koninklijk gezin bevat, is dus een jubileumkalender in dubbel opzicht. De verkoop van dit prachtige en kleurrijke produkt, waarvan de op brengst volgens traditie ten goede komt aan de „Pro Juventute" actie voor hulpbehoevende jeugd, geschiedt door alle Pro Juventute-vereniginpen en haar verkoopadressen. Men kan de kalender ook bestellen bij: Kalenderactie Pro Juventute, postbus 7101, giro 517400, telefoon 790949, Amsterdam zuid 2. Prijs: 2.90, met verzendkosten f 3.20. „misleidende propaganda, op niets ge grond en met de bedoeling, onder de bondgenoten van Nederland anti-Indonesi sche gevoelens aan te wakkeren". Over het optreden tegen de Indonesische infiltranten nabij Sorong heeft-het gouver nement van Nieuw-Guinea het volgende communiqué verstrekt: „De ter bestrij ding van de infiltranten ondernomen acties waarbij van de aanvang af door eenheden van het garnizoen te Sorong en door de politie gecombineerd is opgetreden, heb ben tot dusver zeer bevredigende resulta ten opgeleverd. Bij deze acties is een gro te hoeveelheid wapens en munitie, uitrus tingstukken en ander materiaal buitge maakt, die de infiltranten nodig hadden voor de uitvoering van hun opdracht. Het doel der infiltratie, namelijk het in op stand brengen van de bevolking tegen het Nederlandse gezag, alsmede het steunen van die opstand en het plegen van sabota ge, kan als volkomen mislukt worden be schouwd, mede dank zij de houding en de medewerking van de plaatselijke bevol king. De opsporingsacties door de geïntegreer de eenheden van de strijdkrachten en de politie, ingezet tegen een klein aantal nog voortvluchtige infiltranten, worden met kracht voortgezet". Op een persconferentie, die gouverneur Platteel had belegd met de in Hollandia aanwezige journalisten hebben verschillen den hunner ernstige kritiek geleverd op de berichtgeving over de gebeurtenissen bij Sorong. De „Nieuw-Guinea-Koerier" schreef naar aanleiding daarvan dat de vorige week donderdag en zaterdag onder de inwoners van Sorong een stemming heeft beheerst, die aan paniek grensde, omdat men volko men in het onzekere verkeerde over wat er gaande was. Het blad merkt o.a. op dat aan de ambtenaren van het gouverne- ments-voorlichtingsbureau elke competen tie is ontnomen. Het is thans de Binnen landse Veiligheidsdienst, die de voorlich ting verzorgt. „De Koerier" noemt deze gang van zaken een nieuw geval van een reeds lang in Nieuw-Guinea bestaande ziek te, die angst voor publiciteit heet. Het blad zegt dat de overheid, haar taak op het gebied van „public relations" nog steeds niet begrijpt en zelfs de kans om successen te melden laat voorbijgaan. Advertentie t j Dooiïtrddt 57 Haaricm Iel. 1 5252 15 oktober bij een andere verzekerings maatschappij een nieuwe verzekerings overeenkomst aan te gaan. Deze nieuwe •verzekering zak,moeten worden gesloten op de condities,en tegen de volle premie vail 'de nieuwe verzekeraar. Aan dit ad vies wordt de raadgeving toegevoegd dat verzekerden van de „Brandaris" dienaan gaande zo spoedig mogelijk hun assu rantietussenpersoon raadplegen. Voor alle verzekerden van de „Branda ris" geldt, dat zij voor wat ]&etreft resti tutie van de door de „Brandaris" nog niet verdiende premie (dus de premie over het tijdvak van 15 oktober 1961 tot de eerst volgende premievervaldag van de met de ..Brandaris" gesloten verzekeringsovereen komst) op de „Brandaris" zijn aangewe zen en wel op de condities zoals deze in het ontwerp-akkoord zijn neergelegd. Ook voor wat betreft schaden die zijn ontstaan voor het tijdstip van ingang van de nieu we verzekering, respectievelijk de solvabi- liteitsverzekering zijn verzekerden van de „Brandaris" aangewezen op de door deze maatschappij in het ontwerpakkoord voor gestelde regelingen. De Algemene Bond „Mercurius", de Ne derlandse Christelijke Beambtenbond en de Katholieke Bond „St. Fransicus van As- sisie" hebben zich tot de directie van „Brandaris" gewend met het verzoek be sprekingen te openen over de positie van het personeel in verband met de ontstane situatie bij deze maatschappij. Het is uiter aard van het grootste belang voor het per soneel en hun gezinnen, dat er spoedig klaarheid komt in hun positie. Onze correspondent schrijft ons nog: LONDEN. De 42-jarige Engelse oud-oor- logsvlieger Ronald Myhiil, die tot dusverre Londens vertegenwoordiger was van „Brandaris", heeft gisteravond tegenover de pers verklaard dat noch hijzelf noch zijn commissarissen noch een van zijn maatschappijen verantwoordelijk is voor de door ..Brandaris" geleden verliezen. Myhiil is de voorzitter van Over seas Aviation Ltd., welke vorige maand wegens een schuld aan de oliemaatschap pijen van 700.000 pond het bedrijf moest staken. Myhiil verklaarde dat men hem in de „Brandaris"-affaire tot zondebok heeft ge maakt. Myhiil zei, dat zijn maatschappijen sinds maart 1958 „Brandaris" in Engeland hebben vertegenwoordigd. Vorig jaar be droeg het totaal aan herverzekeringen ten behoeve van „Brandaris" in Engeland 1,3 miljoen pond sterling. Onze commissie be droeg tussen de 400.000 en 500.000 pond, maar 15 tot 25 pet hiervan ging naar ons uit 140 man bestaand personeel en naar de ongeveer 400 agenten en makelaars in heel Engeland. Zij zijn allen zeer zwaar door de ,.Brandaris"-débacle getroffen. Het grootste deel van ons personeel zal moeten worden ontslagen. Het gebeurde herhaalde lijk dat wij vonden dat premies voor auto verzekeringen onvoldoende waren en wij stelden „Brandaris" hiervan op de hoogte, zo zei hij. Een groot deel van de in Enge land geleden verliezen is volgens de heer Myhiil toe te schrijven aan premies ten behoeve van Amerikaanse militairen. My hill betwistte dat met de verliezen in En geland ook maar bij benadering het ge noemde bedrag van één miljoen pond ster ling zou zijn gemoeid. Alle personeel van de Amerikaanse strijd krachten dat bij de „Brandaris" is verze kerd, is meegedeeld na 26 september geen gebruik van hun auto's te maken voor de duur dat deze niet zijn verzekerd. De „Brandaris" was een van de grootste ver- zekeraarsters van de Amerikaanse auto's in Duitsland. BONN. Ex-SS-generaal Reinefarth, die in 1944 de opstand in het getto van Warschau bloedig onderdrukte, zal worden aange klaagd wegens het plegen van misdaden tegen de burgerbevolking. De reden dat de ze aanklacht zo lang op zich heeft laten wachten is ten eerste te vinden in het feit dat tot nu toe geen belastend materiaal in het bezit van het openbaar ministerie was. In de tweede plaats moest eerst Reinefahrt's parlementaire onschendbaar heid opgeheven worden, want de voorma lige SS-generaal had zitting in de Landdag van dedeelstaat Sleeswijk-Holstein voor de uiterst rechtse Gesamt Deutsche Partei. Reinefarth's immuniteit is nu echter opge heven en de zaak tegen hem kan beginnen. Niet alleen staat vast dat hij het com mando voerde bij het neerslaan van de op stand, maar hij heeft dat ook gedaan bij het executeren van waarschijnlijk twee duizend gevangenen. De burgerbevolking van Warschau werd destijds niet gespaard en ook dat schijnt in opdracht, of met me deweten, van Reinefarth gebeurd te zijn. AMMAN Jordanië (Reuter) Radio- Amman heeft bekendgemaakt dat de echt genote van Koning Hoessein, de twintig jarige Toni Avril Gardiner, in het voor jaar een kind verwacht. Bij haar huwelijk in mei kreeg zij de naam Moena Al Hoes sein. De tweede echtgenote van de Jor daanse vorst heeft niet de titel Koningin. Volgens politieke kringen in Amman is het echter mogelijk, dat zij later deze titel krijgt „op verzoek van het volk". Moena Al Hoessein Hoesseins wens is de doch ter van luitenant-kolonel Gardiner, die aan de Britse militaire missie in Amman is verbonden. Het gezin kwam vorig jaar naar Jordanië. De vorst heeft uit zijn eerste huwelijk, dat in 1955 met de Saoedi-Arabische prin ses Dina, een nicht van hem, werd geslo ten, een dochter, Alija genaamd. In 1957 werd dit huwelijk ontbonden. Prinses Dina woont in Cairo. Dinsdag is tijdens de demonstraties van „vrije boeren" bij Vaassen een landbou wer uit Doornspijk aangehouden omdat hij op de politie was ingereden met een auto. Woensdag reeds stond hij terecht voor de politierechter in Zutphen. De officier van Justitie eiste een maand gevangenisstraf met verbeurdverklaring van de in beslag genomen auto met last van teruggave van de opbrengst aan de va der van de verdachte. De politierechter legde de jongeman een maand gevangenisstraf zonder verbeurd verklaring op. De politierechter gelastte onmiddellijke gevangenneming. De Tweede-Kamerleden Franssen en Kranenburg (beiden P.v.d.A.) hebben de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie schriftelijke vragen gesteld over de „boerendemonstratie" op de Zuiderzee straatweg op 25 september. Zij vragen de bewindslieden of de rijkspolitie en de ge meentepolitie van de betrokken gemeen ten tevoren zijn ingelicht over de voorge nomen demonstratie op 25 september, die in de ochtendbladen van die dag werd aangekondigd. Voorts vragen zij of de politie-autoritei- ten zich voorbereid hebben op hun taak om het verkeer doorgang te doen vinden en of zij zich daartoe voorzien hebben van de nodige middelen en bijstand, zoals bull-dozers of ander militair materieel. Indien dit het geval is, hoe is het dan te verklaren, zo vragen de Kamerleden, dat de demonstratie het verkeer gedurende twee en een half uur heeft lamgelegd en tenslotte na „overleg" tussen politie en demonstratieleiding is geëindigd. Ook vra gen zij of thans maatregelen getroffen zijn om in de toekomst mogelijk herhaalde de monstraties doeltreffender tegen te gaan.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11