DE DODENLIJST VAN ADRIAN MESSENGER UIT PRIVE-HOBBY VAN JOURNALIST r PANDA EN DE MEESTER-OP HEFFER Polle Het fieheim van de Nieuwe Duitse auto rijdt en vaart Ons vervolgverhaal Keesitig's Archieven „Grand old man" nog steeds vol ideeën jubileren GROEIDE EEN UNIEK WERELDBEDRIJF .J 1 DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1961 15 PHILIP MACDONALD Oorspronkelijke titel: The list of Adrian Messenger A nti-vergeetmachine „Altijd optimist Spreekt negen talen ,DAT KOMT HARD AAN", 'T SILVER STOEPKE ii n? Zonnebadproces 41. Eigenlijk vinden de vriendjes het mengen van de klei een best werkje! „Ik heb in geen tijden zo'n plezier gehad!", zegt Pingo, „roeren maar!" „Een beetje vuil worden we zo wel", zegt Polle, „maar we zullen ons na afloop wel eens wassen, hoor!"' „Nu moeten we een mooi echt muurtje opzetten", zegt Polle, „en dan droogt dat wel in de zon. Netjes gelijk maken, jullie ook!" y 47) Zozeer, dat toen zijn be diende om half tien binnenkwam met het ontbijt voor een zieke hij tot zijn schrik moest vaststellen dat zijn heer niet alleen was opgestaan, maar dat hij volledig aangekleed was. En zelfs aangekleed in laarzen, rijbroek en de oude tweed jachtjas, die hij het liefst droeg. „Mooi weer, niet?" Pidgeon zette zijn blad neer en be gon te protesteren. Het was al erg ge noeg dat zijn heer was opgestaan, maar dat hij uit zou willen gaan was ondenkbaar! „Laat dat, Pidgeon!" zei de mar kies. „Laat dat!" Het was zijn ge woonte als hij in Deyming was, elke donderdag een rijtocht over zijn be zittingen te maken om de pachtboe ren op te zoeken. Die gewoonte had hij nu al bijna zestig jaar en hij was er zeer op gesteld. Zozeer dat hij er zich zelfs door de jacht niet vanaf liet brengen. Moedig wendde Pidgeon nog een poging aan, een indrukwekkend beeld schetsend van de woede van de mar kiezin, als zij achter deze exursie zou komen. Wederom kreeg hij echter geen gelegenheid om uit te spreken. „Wat een vrouw niet weet", zei de markies, „doet haar geen kwaad. Ik heb de stallen al opgebeld. Straker zal de ou de Padbury zadelen en hem naar bui ten smokkelen. En ik zal zorgen dat ze mij ook niet zien, ik ga er vandoor langs de achtertrap in de oostervleu gel". Hij grinnikte. „En ik kom op dezelfde manier terug, zodat niemand iets te weten hoeft te komen". Er waren tijden, en dit was er een van, dat er in de ogen van de mar kies een glinstering verschdfen die duidelijk maakte dat men hem niet moest tegenspreken. „En nu komen we", zei de markies, „tot jouw aandeel in deze operatie, Pidgeon. Jij blijft hier. En tot ik terugkom moet je alle bezoekers en telefoongesprekken afschepen. Zeg maar dat ik vannacht niet geslapen heb en dat ik nu slaap als een baby en dat ik orders heb gegeven dat ik in geen geval gewekt mag worden". Hij glimlachte tegen Pidgeon, maar de glinstering was er nog steeds. „Is dat duidelijk?" Pidgeon zuchtte en capituleerde. „Ja, mylord", zei hij, maar behaal de vervolgens een kleine overwinning door zijn heer te bewegen een dikke re sweater aan te trekken onderlijn J3S. Hij had juist in de gang gekeken en aangekondigd dat de kust veilig was, toen de huistelefoon dringend begon te rinkelen Hij nam de hoorn op en hoorde de zware stem van zijn vriend de but ler. Deze kondigde aan dat er een te lefoongesprek uit Londen was, een zekere generaal Gethryn wilde de markies spreken, en generaal Gethryn, die zei, dat hij een goede vriend was van mevrouw Jocelyn Messenger Met het oog op zijn meester voer de Pidgeon zijn opdracht zeer geloof waardig uit. De markies had s nachts niet geslapen en sliep nu en hij had opdracht gegeven dat hij niet gewekt mocht worden En terwijl Pidgeon te horen kreeg dat generaal Gethryn dit uitstekend begreep en dat hij vanmiddag per soonlijk langs zou komen, sloop Ro derick Simon Fortescue Swabborn, als een schooljongen de kamer uit en door de gang. Even na één uur 's middags draai de de wind, wat tot gevolg had dat het kompas volledig alle standen door liep en dat zwarte wolken begonnen op te doemen aan de hemel. Toen Anthony een uur later dan zijn plan was geweest eindelijk Londen verliet om de honderd kilometer naar Deyming af te leggen, regende het. Met enige moeite slaagde hij erin langs de glibberige wegen de stad uit te komen en toen hij de verkeersdruk te eenmaal achter zich had, ging hij over op een gestadige hoge snelheid. 1 Hij dacht er een tijdlang over na hoe hij de zaak aan de markies van Gleneyre zou voorleggen, waarbij hij zich afvroeg hoe de oude man de ver velende noodzaak van bewaking op zou nemen. En toen hij zijn plan een maal had uitgedacht en gerepeteerd begon hij te denken over wat deze dag had opgeleverd.. Om te beginnen was daar het bij zonder vroege telefoongesprek ge weest, toen Guy Dennison opbelde van het ministerie van oorlog. Denni son had hem trots de naam van de Canadese sergeant meegedeeld, die de echte naam van Smith Brown-Jo nes moest zijn. En die naam zelf was een betere bevestiging van zijn theo rie geweest dan hij had durven ho pen. Van Swabborn naar Swaab! Het was precies de naamswijziging die een emigrerend zwart schaap zou kie zen. Dat zwarte schaap was dan na tuurlijk de jongere broer van de Gle- neyres over wie Jocelyn het gehad h^d, de vader van George of misschien zelfs zijn grootvader. Dit was mooi werk geweest, maar Dennison had voor nog meer gezorgd. Het onderdeel van het Canadese le ger waarvan George Swaab aanvan kelijk deel had uitgemaakt, was de lichte infanterie van de hertog van Athlone (hij was alleen bij toeval in India terecht gekomen via een getor pedeerd schip, een Egyptisch zieken huis en een verwarde serie orders), en het hoofdkwartier daarvan in Ot tawa zou zeker in staat zijn de fouten pn omissies over de gegevens betref fende de mutaties bij het onderdeel van Dalton te corrigeren. Eén fout moest er althans zijn. Want volgens Dennison was sergeant Swaab gere gistreerd als „Vermist", waarschijn lijk gesneuveld". En dat kon niet dat mocht niet waar zijn.. Daarna was zijn eigen telefoonge sprek met Deyming Abbey gekomen. Een gesprek dat hem het verheugen de nieuws had gebracht dat Gleneyre veilig in bed en in slaap was.. Het derde en een verrassing was geweest dat Jocelyn hem opbelde uit Marston. Ze had niet gewacht tot hij haar opbelde, omdat ze verlangend was hem te verzekeren dat ze het zo geregeld had dat Derek het huis niet uit zou gaan, maar ook om hem het resultaat mee te delen van haar ge sprek met tante Mildred. Een gesprek dat, zo verzekerde ze hem, bij de oude dame geen enkele verdenking had gewekt, en dat het resultaat had opgeleverd dat het Canadese zwarte schaap inderdaad Arthur Swab born was, die vele jaren gele den na bepaalde onaangename ge beurtenissen door de familie was ver stoten, en van wie sinds zijn vertrek naar Canada niets meer was gehoord. Afgezien dan van een gerucht dat hij zijn naam veranderd zou hebben in Swab of Swaab!.. Dat was een onverwachte meeval ler (en de derde aanwijzing) en nu kwam de beurt aan de moeilijkste opdracht in deze zaak tot dusverre: de noodzaak niet alleen Lucas maar ook de hoofdcommissaris ervan te overtuigen dat de vlugste en zekerste manier om houvast te krijgen wat George Swaab betreft, was Seymour te voorzien van alle benodigde papie ren en hem in het eerste vliegtuig naar Canada te zetten.. Toen Anthony zover met zijn ge dachten was gekomen, was hij onge veer halfweg Deyming Hij glimlach te nog steeds bij de gedachte hoe Lu- ca. het onvermijdelijke tegenstribbe len zou moeten aanvaarden, toen de zachte regen plotseling overging in ee wolkbreuk. Hij zette zijn ruitenwis sers op een hogere snelheid, en vervol gens om geen last te hebben van de herrie die ze maakten zette hij zijn radio aan, die nieuws bleek te ge ven. Er waren naar het scheen moeilijk heden in Frankrijk Er waren moei lijkheden in bezet Berlijn..Er waren moeilijkheden en heel wat in Irak en Egypte en India En met een dreigende algemene staking waren er binnenslands ook moeilijkheden.. Moe van de moeilijkheden wilde hij het toestel al afzetten toen de over- gecultiveerde microfoonstem iets zei dat hem als een vuist trof. „Geheel Engeland", zei de stem, ..zal geschokt zijn door het nieuws dat wij zojuist ontvangen: dat de markies van Gleneyre bij een rijon- geluk om het leven is gekomen.." (Wordt vervolgd) UIT HET PRIVé-ARCHIEF van een jonge, veelzijdige en hardwerkende journalist werd een halve eeuw geleden het in de hele wereld nog steeds unieke „systeem-Keesing" geboren. Die journalist heette I. Keesing jr. en dat privé- archief had hij nodig bij het schrijven van zijn wekelijkse financieel-economische artikelen voor een dozijn binnen- en buitenlandse dagbladen. Het was tenslotte zo goed, dat hij een vraagbaak werd voor allerlei relaties. „Waarom zou ik voor anderen niet doen wat ik nu voor mezelf doe?", redeneerde de heer Keesing en daarmede was in 1911 zijn „Financiële archief" geboren. HET BESTAAT NOG steeds, maar de op losbladige documentatie gespecialiseerde uitgeverij, drukkerij en binderij van Kee sing omvat thans veel meer. Vijftien eigen uitgaven en voorts nog eens vijf handels artikelen bezorgen handen vol werk aan de 150 personeelsleden in Amsterdam en Antwerpen en de tientallen medewerkers van de reeks archieven. Onlangs hebben dezen het gouden jubileum van dit veelzij dige bedrijf gevierd, maar zoals de heer Keesing het zegt. betekenen die 50 jaar maar weinig. „We groeien nog steeds, maar we staan eigenlijk nog in de kinder schoenen" meent de onlangs 75 jaar ge worden schepper van de „Systemen-Kee- sing," die nog elke dag in het veel te klein geworden bedrijf aan de Ruysdael- straat in Amsterdam is te vinden. De laatste kwart eeuw vervult hij daarin de rol vftn de „toeziende voogd", de man die nog steeds boordevol ideeën zit en gewend is geraakt, de grote lijnen uit te stippelen. Zijn zoon Leopold en de heren Diesveld en mr. Mommersteeg vormen nu de di rectie van het bedrijf, dat behalve door zijn financieel-economische archieven voor- ai algemeen bekend is geworden door het in 1931 gelanceerde „Historisch Archief", dat ook in het Duits en Engels verschijnt. MAAR ALS HET om nieuwe ideeën gaat, dan komen ze toch meestal van de vitale kleine „grand old man". Zijn „Ar- chivum Mobile'1 behoort "tot die laatste vondsten. Het is een handig systeem om zonder plakken krantenknipsels toch over zichtelijk te kunnen opbergen. In een frac tie van een seconde kunnen ze er ook weet uit worden gehaald. In binnen- en buitenland heeft dit systeem in een jaar tijds een enorme opgang gemaakt. De be stellingen zijn dan ook niet bij te houden. Een nieuwigheidje dat de heer Keesing nog in petto heeft, is een anti-vergeetma- chine, waarop hij enkele maanden gele den patent heeft gekregen. Het is een han dig hulpmiddel voor het onthouden van al lerlei handelingen. „Maar meer vertel ik er nog niet over" zegt de heer Keesing, die overigens nog vaak en graag terug denkt aan de lang-voorbije jaren dat hij als journalist werkte. w"- LUBECK (UPI) De Westduitse inge nieur Hans Tüppel heeft een voertuig ont worpen dat zich zowel op het land als te water voort kan bewegen. De „Amphicar", zoals het voertuig ge doopt is, wordt aangedreven door een viercylinder motor van 1.147 cc. inhoud die door „British Standard Motors" wordt vervaardigd. De motor ontwikkelt 40.2 paardekrachten bij 4.500 omwentelingen per minuut. Het voertuig kan zowel op het land als te water een nuttige last van 300 kilogram vervoeren. Volgens de ontwerper verbruikt de motor op de weg 8,5 liter benzine per 100 km. en te wa ter 2,4 liter. Ongeveer 25.000 van deze voertuigen zullen aan het eind van het 14—15 Ja, ze zaten daar lekker in de zon. Van dit plaatsje uit hadden ze een mooi uitzicht over de zee. Ze waren graag bij meneer Blok, want die wist altijd iets merkwaardigs te ver tellen uit de tijd, dat hij nog op zee voer. Die verhalen hoorden ze graag Ook nu wisten ze hem weer aan 't pra ten te krijgen. Genoeglijk lurkend aan z'n stenen pijpje begon de vuurtorenwachter een herinnering op te halen. Heb ik jullie al eens dat van die haaienjacht verteld? begon hij. Nou, luis ter. We waren met ons schip in de Indi sche Oceaan Dolf ev Ben luisterden met open oren naar het avontuur. „Elke week schreef ik een finan- cieel-economisch artikel van drie ko lom voor de Nieuwe Rotterdamse Courant, voor Le Guide du Capitaliste, The New York Times, het persbureau Vaz Dias en nog veel meer kranten en persbureaus. Dat deed ik in het Engels, Duits en Frans. In het begin hielpen twee secretaresses mij, want ik kon het natuurlijk niet allemaal al leen af. Dan dicteerde ik de een soms een artikel in het Engels en daartus sendoor de ander een in het Frans maar dan kon ik soms nog niet stil zitten, want als m'n geest bezig was, deed mijn lichaam niks. En omdat een gezonde geest alleen in een gezond li chaam kan wonen, ging ik tussen het dicteren door soms op mijn handen tegen de muur staan De heer Keesing is een vlot verteller en hij heeft een fabelachtig geheugen. „Ge dichten die hij op school heeft geleerd, soms ellenlang, kan hij nog helemaal zon der fouten citeren", zegt directeur Dies veld. Omdat de heer Keesing niet langer als gratis vraagbaak wilde fungeren, maak te hij in 1911 van zijn journalistieke hob by het bijhouden van een privé-archief zijn werk. Het Financieel Archief, be staande uit een serie gidskaarten waarop de namen van landen, produkten en alle aan de beurs verhandelde fondsen voor komen, was daarvan het resultaat. Uit dit archief werden het „Coupon- en divi- dendenregister", de „Dividenddienst" met overzicht over de laatste tien of twintig jaar, het Register van incourante fondsen, het weekblad „Financieel-Economische Berichten" en de „Studie van de Amsterdamse beurs" geboren. Uit de belangstelling voor de medische vakbla den ontstond 26 jaar geleden het medisch archief en zo kwamen er steeds meer systemen-Keesing bij. „Veel dingen zijn uit de eigen behoefte voortgekomen", verklaart de heer Dies veld. En de heer Keesing voegt daaraan toe, dat zijn vasthoudendheid er oorzaak van is dat alle initiatieven ook een suc ces werden. „Ik ben altijd optimist ge weest, omdat ik van mening ben dat al leen een optimist iets tot stand kan bren gen". Naast de financieel-economische, medi sche en historische archieven zijn er dan nog de agrarische archieven. Tot Keesings werkterrein behoren ook de exploitatie van de Stichting Openbaar Kunstbezit, een irïteïtfsrtonaal boekhoudsysteem in -België en Luxemburg (binnenkort ook in Neder land), de talencursussen op de Assil- grammofoonplaten, een hele reeks denk sportuitgaven (oplage 150.000 ex.), ook in het Frans (in Parijs opent Keesing hier voor binnenkort een eigen drukkerij), twee uitgaven voor de jeugd, waarin een blik wordt geworpen op het hedendaags gebeu ren („Reflector" en „Blikopener") en een hele reeks vaktijdschriften in België Keesing heeft talrijke contacten met het buitenland. In de eerste plaats is er in Antwerpen een eigen bedrijf. Hoewel derge lijke Duitse en Engelse vestigingen door de oorlog niet in stand konden blijven, verschijnen Keesings Historische Archie ven toch nog steeds in Duitsland, Engeland en België. Door deze contacten is ook een belang rijke relatie met Interpol ontstaan. Kee sing verzorgt het orgaan van deze inter nationale politie-instantie en geeft voorts „Controlefacons et falsifications" uit, een naslagwerk voor politie, justitie en bank instellingen in meer dan 70 landen ter we reld, waarin valse bankbiljetten en valse cheques worden gesignaleerd. Het contact met Interpol leidde er tevens toe, dat Keesing een herkenningssysteem voor al le in de wereld in omloop zijnde bank en muntbiljetten ontwierp. Er wordt dank baar gebruik van gemaakt. „Door mijn werk zijn al heel wat met valse bankbil jetten en valse cheques opererende lieden in de cel terecht gekomen.zegt hij. Negen talen beheerst de heer Keesing en wat weinigen zullen weten is dat hij onder pseudoniem een later in het Frans en Italiaans vertaalde geschiedenis van de Eerste Wereldoorlog schreef. Want schrij ven is zijn hobby gebleven. Een hele reeks kinderboeken en detectives onder pseudo niem heeft hij op zijn naam staan. De Vlaamse radio zond 150 hoorspelen van hem uit en nog steeds schrijft hij graag kinderverhalen. „Dat doe ik 's nachts, want overdag heb ik er geen tijd voor" zegt de 75-jarige, alsof het de gewoonste zaak van de wereld is.. Advertentie zei de chauffeur, toen hij tegen een boom reed. Wanneer u voor weinig geld een hor loge koopt en u denkt daarmee voor delig uit te zijn, komt het ook hard aan, wanneer dat ding al spoedig kuren gaat vertonen. Geef liever iets meer uit aan een be trouwbaar merk, zoals CERTINA, INDUS, PRISMA, ZENTRA of JUNG- HANS. Daaraan is vakkundige zorg besteed Het huis met het carillon Grote Houtstraat 49 - Telefoon 20049 jaar 1962 in de handel worden gebarcht. Naar verluidt zal de Amphicar niet voor 1963 op de Duitse markt verschijnen. Het interieur van het voertuig verschilt niet veel van de gewone amfibievoertuigen. De eerste 25.000 zullen gebouwd worden als sportmodel en naar de V.S. en Canada worden uitgevoerd, waar de verkoopprijs 3,400 Amerikaanse dollars (ruim 12.000) zal bedragen. Bij het te water gaan van de Amphicar moet de bestuurder een handle overhalen, die twee schroeven in beweging brengt. Op de weg bereikt de Amphicar een maxi mum snelheid van 120 km. per uur, te water 12 km. per uur. r.: 59. „Dit was een kléin intermezzo dat u hopelijk niet gehinderd heeft", sprak Joris opgewekt, toen hij van het opsluiten van Panda terugkeerde. „Verschoon mij, wat ik u bidden mag. Het spoedgeval is tot volle tevreden heid behandeld, en wij dienen thans terug te keren tot het doel van uw bezoek, namelijk het Probleem van de Overontwikkelde Zaken. Sta mij toe dat ik u daarvan een korte uiteenzetting geef. Overontwikkelde Zaken dienen zo snel mogelijk tot Onderontwikkelde Zaken te worden, liefst zodanig dat zij in aanmerking komen voor rijkssubsidie. Dit is in het geheel geen probleem, geachte heer Nagelbeen. Ons probleem is, deze begeerde situatie tot stand te brengen zonder enige hinder of ongemak voor directeuren, presidenten en commissarissen, nietwaar? Hoe? zo vraagt gij mij? Welaan zeiden niet reeds de Ouden het zo helder; Pecunia omnia vincit of wel; met een contributie betaling zijn wij al een eindweegs op weg. Een flinke bijdrage aan de kas van ons genootschap is de eerste stap tot opheffing van uw onver ontwikkelde zaak". Waar Joris Goedbloed misschien niet op rekende was, dat buiten het venster Deurwaarder Wrongelsma en een politie-inspecteur het gesprokene woord voor woord konden volgen, dankzij het gebruik van moderne weten schappelijke hulpmiddelen. Toen het woord „betaling" viel, knikten zij elkaar ernstig en tóch verheugd toe. Dit kon wel eens een oplichtingszaak worden! Blijkbaar bevreesd om te laat te komen heeft een groot 'Duits modehuis in Stuttgart, dat zich specialiseert in bad- en strandkleding, nu reeds zijn collectie voor 1962 gepresenteerd- Voor de badpakken heeft men kenne lijk teruggegrepen op het „zebra patroon" uit grootmoeder's tijd, dat nu echter in allerlei moderne kleur stellingen gelanceerd wordt. Er dient een effen of gestreepte wollen ijsmuts bij gedragen te worden: een omen voor het strandweer in de volgende zomer? Een rechtbank in Burlingame in Cali- fornië heeft uitgemaakt dat de 58-jarige Kay Ellis in de tuin van haar huis zonne baden mag in de staat die zij verkiest, ook al kunnen de buren haar zien. Deze buren en hun gasten hadden tegen juffrouw Ellis een proces aangespannen, omdat ze al zonnebadend aanstoot zou hebben gege ven. De raadsman van Kay Ellis zei dat zijn cliënte» het zich niet gemakkelijk maak te omwille van de buren, die immers hun gelaat konden afwenden wanneer het hun teveel of te weinig werd. Het ware motief in de zaak was, volgens hem, het feit dat juffrouw Ellis soms negerkinde ren in haar privézwembad liet zwemmen. De rechter was het daarmee eens en miss Ellis ging vrijuit.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 15