Geen beslissing over associatie Suriname en Antillen §UNIL - DE BEURS - SUNIL Grote order voor „Havenwerken" Selwn Lloyd stelt economische raad voor Introductie Lockheed Aircraft Hoge Autoriteit keurt concentraties goed Rusland zou meer olie naar Benelux willen uitvoeren RHEUMA-ZIEKEN KRIJGEN MEER KLINIEKEN Argentijnse eier-dumping op de Euromarkt witte tanden dropi SCHEEPVAARTBERICHTEN MIDDEL jfctttótfUtótóSS DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1961 17 DE EEG-MINISTERRAAD Alk —MM— Fabrikant van raketten Dortmund-Hörder bij regeling betrokken De suikerproduktie Ultimatum aan stakers bij Rootes-auto's Interim dividend van Moeara Enim Optreden tegen het sigarenkartel Kort economisch nieuws Advertentie (Van onze correspondent) BRUSSEL. De associatie van Suri name en de Nederlandse Antillen met de E.E.G. is gisteren ook nog even ter sprake gekomen. Lang genoeg om mr. an Houten, de Nederlandse staats secretaris van Buitenlandse Zaken, ge legenheid te geven een woord van pro test te laten horen. Wel zijn er volgens de voorzitter van de commissie van per manente vertegenwoordigers, Rey, aan zienlijke „vorderingen" gemaakt en heeft hij de hoop uitgesproken dat de volgen de vergaderingen van de ministerraad op 23 en 24 oktober aanstaande tot be sluiten zouden kunnen komen. Mr. Van Houten heeft opgemerkt dat het daarvoor inderdaad tijd begint te worden. Twee jaar is er nu al onderhandeld. Komt men dan niet tot een resultaat, aldus mr. Van Houten, dan komt de Nederlandse re gering in een moeilijke positie en deze zal haar tot „moeilijke consequenties" kunnen nopen. Welke dat zouden zijn is nitet na der omschreven. De grootste moeilijkheid bij de associa tie van de Antillen schuilt in de invoer van Antilliaanse olieprodukten in de lan den van de Gemeenschap. Een meerder heid van de leden der EEG is wel bereid die invoer vrij te laten doch zou, wanneer mocht blijken dat binnenlandse mark ten worden gestoord, tariefcontingenten gaan eisen. Frankrijk heeft een ander standpunt, dat bepaald wordt door zijn oliewinning in de Sahara, en wil reeds thans bepaalde hoe veelheden vaststellen en alles wat daarbo ven gaat belasten. De associatie-overeenkomst met Surina me hangt op het ogenblik om een proce durekwestie in verband met de juridische vorm. Ook daar heeft Nederland op spoed aangedrongen. Ierland en Denemarken. De Raad van Ministers heeft ook nog be sloten, welk antwoord dient te worden ge geven aan de verzoeken om associatie welke zij van Denemarken en Ierland heeft ontvangen. Denemarken zal tot voor bereidende besprekingen, waarin het zijn wensen nader kan preciseren, worden uit genodigd na de Ministerraad van 23 en 24 oktober aanstaande. Over het antwoord aan Ierland zal eerst advies van de exe cutieve commissie worden ingewonnen en daar zal dan ook in de volgende Minister raad over worden beslist. Advertentie De Koninklijke Nederlandsche Maat schappij voor Havenwerken n.v. te Am sterdam heeft een contract verworven voor de aanleg van een oliesteiger voor een olie raffinaderij een project van in totaal 16 miljoen pond sterling in Port Stan- vac aan de Golf van Sint Vincent nabij Adelaide in Zuid-Australië. De Standard Vacuum Refining Company maakte bekend dat deze haveninstallatie ligplaats zal kun nen bieden aan tankers van 87.000 ton. Voor „Havenwerken" betekent de aanleg van deze oliesteiger een opdracht van circa 9 miljoen, zo wordt desgevraagd van de zijde van de maatschappij medegedeeld. De maatschappij zal de bouw alleen met de gebruikelijke hulp van onderaannemers uitvoeren, dus niet in samenwerking met een andere grote maatschappij. LONDEN Selwyn Lloyd, de kanselier van de schatkist, heeft thans voor de eer ste maal concrete voorstellen gedaan voor de instelling van een nationale economi sche raad. Hij deed dit in een brief aan het Britse verbond van vakverenigingen en aan de werkgeversorganisaties. Het plan zal binnen enkele dagen worden ge publiceerd. De kanselier zal voorzitter worden van de raad waarvan ook de mi nisters van Arbeid en Handel deel zullen kunnen uitmaken. I Vakverenigingen en werkgevers, met in begrip van de genationaliseerde industrieën zullen in de raad worden vertegenwoor digd. Mogelijk zal hierin ook een aantal onafhankelijke leden worden opgenomen. De raad zal ongeveer twintig personen omvatten. Het Britse vakverbond blijft nog een aarzelende houding aannemen voor wat de medewerking aan de economische raad betreft. Selwyn Lloyd, die zeer onder de indruk is van hetgeen zich vooral in Frank rijk op het gebied van economische plan ning afspeelt, beschouwt de opstelling van de gecoördineerde programma's van de belangrijkste industrietakken thans als een voorwaarde om de steeds weer terugke rende crises in de betalingsbalans te over winnen. RUSSISCH-CHINESE HANDEL STERK AFGENOMEN Blijkens een door de Economische Com missie voor Europa uitgegeven rapport over de buitenlandse handel der Europese landen is de handel tussen de Sovjet-Unie en communistisch China in 1960 sterk ach teruitgegaan. In 1959 was de uitvoer van de Sovjet-Unie naar China nog met 50 per cent toegenomen, terwijl de invoer uit China met 25 percent steeg. In 1960 daalde de handel tussen deze landen echter met 19 percent. Ten aanzien van associatie-problemen besloten de ministers tenslotte, dat de reeds enkele keren uitgestelde conferentie van ambassadeurs tussen de EEG-landen en de Afrikaanse geassocieerde landen op 7 november in Brussel zal worden gehou den. Deze bijeenkomst dient ter voorbe reiding van de ministersconferentie op 6 december hoogstwaarschijnlijk in Parijs ter vernieuwing van de eind volgend jaar aflopende associatie-bepalingen in het Verdrag van Rome. Op donderdag 5 oktober zullen (door R. Mees en Zonen en de firma Beels en Co De Clercq en Boon Hartsink) ter beurze worden geïntroduceerd certifica ten aan toonder van vijf aandelen met een nominale waarde van elk één dollar in de Lockheed Aircraft Corporation te Burbank (Californië). De slotnotering te New York was op 21 september 46 dollar per aandeel, overeenkomend met 868,50 per certifi caat van vijf aandelen. Lockheed werd in 1932 opgericht en is reeds vele jaren één van de leidende vlieg tuigproducenten ter wereld. Drie kwart van de omzet in 1960 had betrekking op de ontwikkeling en produktie van Snilitaire programma's. In 1960 beliepen de totale verkopen van het concern 1.332 miljoen dollar, tegen 1.304 miljoen in 1959. Hiervan ging 52 percent (39 pet) naar de raketten etc en 38 percent (39 pet) naar de mili taire vliegtuigen. De dividenden zullen in de komende ja ren, volgens het introductiebericht, een conservatieve uitkeringspolitiek weerspie gelen, maar als de winstontwikkeling zich realiseert overeenkomstig de verwachtin gen. zal het dividend over 1962 boven het huidige niveau van 1,20 per jaar uit komen. Over de vooruitzichten zegt het bericht, dat de orderportefeuille per ulti mo 1960 1.221 miljoen beliep tegen dlrs 1.155 miljoen een jaar tevoren. Per ultimo juni 1961 was de orderportefeuille gestegen tot 1.320 miljoen dollar. Volgens verwachting zullen zowel omzet en winst in het tweede halfjaar 1961 die van het eerste halfjaar overtreffen. De vooruit zichten voor de activiteiten op het gebied van kernenergie worden als gunstig be stempeld. De Hoge Autoriteit heeft gisteren toe stemming gegeven inzake concentraties in de Duitse staalindustrie. Het zijn de ver werving door de August Thyssen-Hütte A.G. van het meerderheidsbelang in de Handels Union A.G., voorts de verwerving door de August Thyssen-Hütte A.G. van een deelneming van vijftig percent in de Stahl- und Walzwerke Rasselstein-Ander- nach A.G. en de verwerving door de Dort mund Hörder Hütten-Union A.G. van een meerderheidsbelang in de Establech Ge- sellschaft für Eisen-, Stahl und Blecher- zeugnisse M.B.H. De Hoge Autoriteit heeft deze concen traties kunnen goedkeuren, nadat de hier bij betrokken ondernemingen bepaalde maatregelen hadden genomen, die tot strekking hadden iedere invloed uit te schakelen, welke de concurrentie zou kun nen beperken. Zo dient Dortmund-Hörder zich binnen tien jaar geheel uit de Han- dels-Union terug te trekken en een eigen verkooporganisatie te stichten, waartoe zij een bestaande kleinere onderneming kan verwerven en uitbreiden. Thyssen zal het minderheidsbelang in Siegerland naar Dortmund-Hörder afstoten, waardoor de laatste volledige zeggenschap over Dieger- land zal hebben en dan als een goede ge lijkwaardige concurrent van Thyssen kan worden beschouwd. Naar verwacht wordt zal Dortmund-Hörder nieuwe investeringen moeten doen. Zoals bekend heeft Konink lijke Hoogovens een belang van 42 percent in Dortmund-Hörder. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Brasseur, heeft in Brussel ver klaard dat nog geen enkele beslissing is genomen over een door de Sovjet-Unie ge wenste vermeerdering van de olie-export naar de Benelux-landen. De minister zei, dat er onder de olie maatschappijen in Nederland, België en Luxemburg enige ongerustheid is ontstaan over berichten, dat Rusland het contingent olie naar de Benelux zou willen verdubbe len en zou willen brengen op 500.000 ton. Op een persconferentie sprekend over de komende onderhandelingen in Moskou over het handelsverdrag tussen de Sovjet-Unie en de Benelux zei minister Brasseur, dat de Benelux-missie slechts tot taak heeft de Russische wensen ten aanzien van dit ver drag na te gaan. De eigenlijke onderhan delingen zullen daarna door de regeringen worden gevoerd. De Belgische bewindsman gaf toe, dat de uitvoer van Russische olie naar de Be nelux waarschijnlijk het knelpunt zal zijn. „Er is echter nog niets besloten", voegde hij hieraan toe. In de fabriek van de Centrale Suiker maatschappij in Oud Beijerland zal tijdens de nieuwe campagne, die maandag begint, weer uitsluitend ruwsuiker worden ge produceerd. Het bedrijf is ook dit jaar weer het enige in Nederland dat alleen ruwsuiker vervaardigt. Voor zover in dit stadium te beoordelen zullen de suikerfabrieken in Nederland dit jaar gezamenlijk circa 480.000 ton wit- suiker produceren. Dat is ongeveer de con sumptiebehoefte van ons land. Het binnen landse suikerverbruik bedroeg vorig jaar 41,6 kilogram per hoofd van de bevolking. Dit komt neer op een totaal van 477.804 ton. Luister morgenavond 29 september radio uitzending Hilversum II - 298 mtr., tussen 19.40-20.40 uur. Vanaf 5 oktober trekkingslijsten gratis ter inzage op alle verkoopadressen; sub-medewerkers en zij die per giro loten bestelden ontvangen de trekkingslijst gratis per post vóór 5 oktober; ook verkrijgbaar ad 0.25 giro 842 Rheuma Rotterdam (Van onze correspondent) LONDEN Er heerst thans een crisis bij de Engelse autofirma Rootes als ge volg van de wilde staking in de carrosse rie-afdeling in Acton, welke reeds een maand duurt. Rootes heeft de duizend sta kers een ultimatum gezonden, waarin on middellijke hervatting van de arbeid wordt geëist, anders volgt ontslag. De stakers besloten gisteren dit ultimatum te nege ren. De produktie in de Rootesfabrieken dreigt thans te worden verlamd. Reeds 8000 man hebben niets meer te doen. Geloofd wordt echter dat er achter de schermen ondanks de hardnekkige hou ding van de stakers, naar een oplossing wordt gezocht. De n.v. Petroleum Maatschappij „Moea ra Enim" zal overgaan tot het uitkeren van een tweede interim dividend over het boek jaar 1961 van: 25 3/5 percent of 48 aan aandeelhouders, 47 aan houders van winstbewijzen, 442 aan houders van op richtersaandelen, nadat de door de „Ko ninklijke" voorgestelde uitkering van 2,25 per aandeel van 20 nominaal zal zijn ontvangen. De staatssecretaris van Economische Za ken heeft de Commissie Economische Me dedinging verzocht advies uit te brengen over de vraag of er aanleiding bestaat om op te treden ter zake van het sigaren- kartel 1949, met gebruikmaking van de be voegdheiden verleend bij artikel 19 van de Wet Economische Mededinging. Dit blijkt uit een bekendmaking in de staats courant van gisteren. Het verzoek heeft vooral betrekking op de regelingen over de kortingen, die de bij het kartel aangesloten fabrikanten en de grossiers, die door het kartel zijn erkend, ten hoogste aan detailhandelaren mogen verlenen. ONVERANDERD DIVIDEND „DE KORENSCHOOF" Directie en commissarissen van De Ko renschoof n.v. te Utrecht zullen aandeel houders voorstellen over het boekjaar 1960-1961 een dividend uit te keren van zeven percent (onveranderd). AD VIES KOERS EN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier vandaag geldend in Amsterdam luiden: Engels pond 10,09—10,19, Amerikaanse dollar 3,583.62, Canadese dollar 3,46'/!3,51'/!, Franse frank (100) 72.60—73,10. Belgische frank (100) 7,22—7,27, Duit se mark (100 90,0090,50, Zweedse kroon (100) 69,25-70,25. Zwitserse frank (100) 83,55—84,05. Italiaanse lire (10.000) 57,50—59,50, Deense kroon (100) 51,90—52,90. Noorse kroon 1001 49,85 - 50,85. Oostenrijkse schilling (100) 13,9514,05, Portugese escudo (100) 12,60— 12,75, Spaanse peseta (100. grote coupures) 5,92'/!—6,07'/i. INTERNATIONALS DOOR ELKAAR VAST Het Damrak heeft gisteren min of meer verrast met een vaste stemming voor de internationals onder leiding van certifica ten Unilever, die voofc Amerikaanse rekening uit de markt werden genomen. Philips volgde goed* terwijl Kon. Olie ho ger noteerde. AKU bij de opening een half puntje beter, daarentegen Hoogovens een weinig lager. Dat er in de hoofdfond sen niet veel omging wekte geen verwon dering temeer, daar de arbitrage weinig kon uitrichten. Omdat tegenover de vraag naar Unilever te weinig aanbod stond, werd het koersverschil ten opzichte van de vorige slotkoers in Unilever vrij groot. Na de opening op 770 liep de koers voor Unilever op tot 777. (758%), Philips wilde niet achterblijven en boekte op 991, na BRUSSEL (UPI) In de Belgische eier handel maakt men zich grote zorgen over de massale import van goedkope Argentijn se eieren in Euromarkt-landen. In de laat ste paar weken, zijn de eierprijzen in Bel gië sterk afgebrokkeld. La Libre Belgique constateerde: „terwijl er een overproduk- tie van eieren is in de meeste Europese landen, is de voornaamste reden voor de dalende prijzen de dumping die door Ar gentinië wordt uitgevoerd op ons conti nent." Argentinië zou ongeveer 100.000 kisten met elk 360 eieren naar Hamburg hebben gestuurd in de afgelopen maand, zonder vooraf een prijs te bepalen. „De enige op dracht die de verkoper kreeg is dat hij ze lager kan prijzen dan de Nederlandse exportprijs en de prijs zo ver als nodig is kan verlagen in geval van moeilijkhe den", aldus La Libre Belgigue. Dit zelfde blad meldt, dat er nog 100.000 kisten on derweg zijn en dat nog 100.000 klaar voor verzending staan bij de minste verbetering van de markt. „Deze Argentijnse dumping provoceert kettingreacties, des te meer daar de Duitse koelhuizen nog uitpuilen van de onverkochte Argentijnse eieren uit vroege re import," aldus La Libre Belgique. Het blad veronderstelt dat Polen, Bulgarijë en Zuidslavië, exporteurs waar deze handel is genaast, spoedig hun prijzen zullen aanpas sen bij die van de Argentijnse concurrentie. „In dat geval zou er voor geen enkel Bel gisch ei een plaats overblijven op de Europese markt." Advertentie Aagtekerk 28 te Port Said. Aardijk 27 540 m. z. Kp. Race n. Le Havre. Abida 28 te Nanysahamn. Acila 27 te Trinidad. Acmaea 27 v. Abadan n. Karachi. Acteon pass. 27 Port Natal n. Buenos Aires. Adonis 26 v. Curagao n. Jacksonville. Agamemnon 27 600 m. n o. Azoren n. San Juan. Alblasserdijk 27 v. Hamburg .nAntwerpen. Alca 27 100 m. n.n.w. Dakar n. Freetown. Alcor 27 te Mtwara verwacht. Algol 27 v. Beira n. Dar Es Salaam. Algorab 29 te Salvador verwacht. Alhena 27 420 m n.n.w. Dakar n. Rio de Janeiro. Alkaid 27 490 m z.z.o. Farewell n. Antwerpen. Alkmaar 27 35 m. n.n.w. Muscat n. Lissabon. Almkerk 27 792 m. z.z.w. Colombo n. Fremantle, Alwaki 27 v. Rotterdam n. Bombay. Amstelhoek 27 95 m. n.n.w. Dakar n. Bremen. Amstelmeer 27 420 m.vz.o, Hawaii n. Osaka. Arendskerk 27 v. Penang n. Aden. Ares 28 v. Antwerpen n. Amsterdam. Argos 28 te Antwerp en. Arkeldijk 27 te Antwerpen. Arnedijk 27 580 m. w.z.w. Scillys n. Le Havre. Asterope 27 200 m. z.w. Fayal n. Norfolk. Attis 26 v. Houston n. New Orleans. Atys 27 v. Donges n. Stanlow. Bali 27 50 m. o. Corsica n. Port Said. Banda 27 300 m. n. Port Sudan n. Suze. Bennekom 26 1200 m. z.w. Flores n. Emden. Bonita 27 v. Cristobal n. Tampa. Borneo 27 220 m. n.n.o. Biak n. Valparaiso. Bosco 27 v. Damman n. Dubai. Bovenkerk 27 110 m. w. Gibraltar n. Marseille. Breda 28 te Rotterdam. Bussum 27 180 m. o. Rio de Janeiro n. Bahia. Calamares 28 te Puerto Barrios. Caltex Amsterdam 2 7v. Antwerpen n. Port Said, Caltex Arnhem 27 te Suez. Caltex Eindhoven pass. 27 Perim n. Suez. Calt. Leiden 27 44 m. z. Mozamb. n. L. Marques. Caltex Madrid pass. 27 Beachyhead n. Sidon. Caltex Napels 27 90 m. n.n.w. Alexandrië naar Gothenburg. Camitia 30 te Curagao verwacht. Carillo 27 60 m. w.z.w. Ouessant n. Bremerhaven. Caltex Utrecht 27 180 m. w. Goa n. Colombo. Celebes 27 20 m. n.n.o. L. Palmas n. Las Palmas. Charis 27 120 m o.z.o. Kingston n. Mobile. Chiron 27 v. Antwerpen n. Amsterdam. Cinulia 30 te Curagao verwacht. Cities Serv. Valley Forge 27 v. Napels n. P. Said. Crania 30 te Stanlo wverwacht. Delft 26 v. Cumana n. La Guaira. Dinteldijk 27 175 m. n.o. Azoren n. Antwerpen. Eenhoorn 27 193 m. z. Kp. Finisterre n. Londen. Elizabeth Broere 28 te Livorno. Eos 27 te Rhodos verwacht v. Latakia. Esso Amsterdam 27 130 m. o. Aden n. Suez. Esso Rotterdam 27 25 m. z. Kreta n. Rotterdam. Forest Hill 27 dwars Brindisi n. Venetië. Forest Lake 27 35 m z. Kuria Muria n. B. Mash. Forest Town 27 te Bergen. Fravizo 28 te Malmö. Friesland KRL 27 500 m. o. Sioshima n. H'kong. Friesland SSM 27 v. Amsterdam n. Immingham. Gabonkust 27 te Rotterdam. Garoet 27 te Hamburg. Geertje Buisman 27 v. Oran n. Londonderry. Gooiland 27 v. Bahia n. Amsterdam. Groote Beer 28 te Halifax. Hathor 27 180 m. z.z. w.Ouessant n. Antwerpen. Hector 28 v. Constantza n. Bourgas. Hecuba 27 v. Isabela de Segua n. Europa. Heelsum pass. 27 Ouessant n. Dakar. Heemskerk 27 10 m z.o. Kp. St. Vine. n. Genua. Helena 27 720 m. n.o. San Juan n. St. Thomas. Hera 27 le Callao v. Guayaquil. Hersilia 26 te Rotterdam' n. Hamburg. Hestia 27 210 m w.z.w. K .St. Vine. n. San Juan. Hoogkerk 27 260 m. z.w. Walvisbaai n. L. Palmas. Hydra 27 v. Ciudad Trujillo te Barahona. Jagersfontein 27 510 m. n.w. Walvisbaai n. K'stad. Jason 27 350 m. z.w. Ouessant n. Paramaribo. Johannes Frans 27 te Chanaral v. Caldera. Johan van Oldenbarnevelt 28 v. Cristobal naar Port Everglades. Kalydon verm. 28 v. Rouen n. Curagao. Kara 27 v. Rotterdam n. Kopenhagen Karachi 27 te Akaba. Karimun 27 v. Hamburg n. Bremen. Karossa 28 te Sorong. Katelysia 27 120 m. o n.o. Recife n. Buenos Aires. Katendrecht 28 te Bahrein. Kenia 28 te Buenos Aires verwacht. Kermia 2/10 te Gothenburg verwacht. Khasiella 27 te Madras. Kinderdijk 27 550 m. o. Bermuda's n. Rotterdam. Koningswaard 27 21 m. w. Flores n. Rotterdam. Koratia 30 te Cardon verwacht. Korendijk 27 v R'dam te Antw. n. New York. Korenia 29 te Harburg verwacht. Kosicia 27 1400 m. w.z.w. Madeira n. La Spezia. Krebsia 50 te Abadan verwacht. Kreon 28 v. Dordrecht n. Hamburg. Kryptos 27 v. Groton n. Philadelphia. Kylix 27 v. Willemstad n. Punta Cardon. Ladon 27 v. Georgetown, 28 te Nickerie. Laga 27 85 m. z.w. Ouessant n. Genua. Langleeclyde 28 te Suez. Leiderkerk pass 27 Dungeness n. Port Said. Lekhaven 27 v. Bremen n. Hamburg. Lelykerk 27 v. Damman n. Kharg eiland. Lemsterkerk 27 160 m. z.w. Ouessant n. A'dam. Leopoldskerk 27 30 m. n.o. Ummsaid n. Ummsaid. Leto 28 v. Londen n. Toledo. Liberiakust 27 te Hamburg. Liberty Bell 27 v. Weser n. Antwerpen. Loppersum 27 37 m. n.n.w. Ouessant n. Hamilton. Lutterkerk 27 v Livorno n. Rotterdam Maaslloyd 27 250 m. w.n.w. Palau eil. n. Balboa. Mariekerk 27 140 m. n.n.o. Port Sudan n. Suez. Medon 27 15 m. o.n.o. Guadeloupe n. Curagao Meerdrecht 27 380 m. n. Kp. Farewell n. Europa Meerkerk 28 te Chittagong. Meliskerk 27 te Suez. Mentor 27 v. Rotterdam n. Hamburg. Merseylloyd 27 v. Djeddah n. Bombay. Mississippilloyd 26 v. Gibraltar n. Tripoli. Mitra 27 145 m. w.z.w. Fayal n. Rotterdam. Modjokerto pass. 27 Kp. Bon n. Le Havre. Moh. Reza Shah pass. 27 Masirah eil. n. Aden Molenkerk 27 320 m. o. K. Guardafui n. Colombo Mijdrecht 27 410 m. w.z.w. Bombay n. Shimizu. Mylady 28 v. Port Owendo n. Tabou. Naess Commander 27 v. Amuaybay n Fawley Neder-Waal 27 340 m. z. Saigon n. Manilla. Nestor 28 v. Rotterdam n. Amsterdam. Noord wijk 27 35 m. w.n.w. Monrovia n. Monrovia Nykerk 27 te Las Palmas. Ondina 29 te Isle of Grain verwacht. Oostkerk 27 v. Hamburg n. Antwerpen Oranje 28 te Auckland. Oranje Nassau 28 te Barbados. Osiris 27 v. Georgetown n. Paramaribo Ossendr. 27 120 m. n.w. Madeira n. G. v Mexico Ouwerkerk pass 27 Port Sudan n. Akaba Overijsel 27 50 m. w. Djeddah n Suez Parthenon 27-te Curasao. Peperkust 28 te Abidjan. Pericles 27 v. Antofagasta n. Valparaiso. 5; 9 Thulin 27 v. La Salinas n. Cristobal. Philidora 27 220 m. o.z.o. Malta n. Tranmere Philine 27 140 m. o.n.o. Aden n. Mena. Philippia 1/10 te Thameshaven verwacht Prins Alexander 27 te Rotterdam. Prins Johan Willem Friso 27 te Genua verwacht Prins Willem George Frederik 27 515 m. w. Inish- trakull oaar Montreal Prins Willem IV 27 v Rotterdam n. Montreal Prov.singel 25 200 m. z.o. San Diego n. Guaymas. Radja 27 te Bremen verwacht. Raki 27 v. San Francisco n. Astoria Randfontein 27 v. IJmuiden n Bremen Reza Shah The Great 27 260 m. o.z.o. Malta naar Duinkerken. Riouw 28 v. Sydney n. Newcastle. Rondo 27 te Alleppey. Rossum 27 600 m. n. Fern. Noronha n Accra Rotti pass. 27 Key West n. Brownsville Rijnkerk 27 60 m. n.w. St Vincent n. Karachi. Salatiga 27 100 m. z. Sardinië n. Beyrouth, Saloum 27 te Bordeaux v. Nantes. Sarpedon 27 te Rotterdam. Scheldelloyd 27 v. Hongkong n. Singapore Schiedijk 27 v. Bremen n. Rotterdam. Serooskerk pass 27 Ceylon n. Singapore. Simonskerk 27 te Hamburg. Sliedrecht 28 te Ryeka. Sloterkerk 27 v. Antwerpen n. Rotterdam. Soestdijk 27 v. New York n. Boston. Solon 28 te Charleston. Stad Delft 27 240 m. o. St. Vincent n. Vitoria. Advertentie Stad Gouda 27 60 m. o. Recife n. Las Palmas. Stad Haarlem 27 40 m. n.w. Bone n. Reggio. Stad Maastricht pass. 27 F. Noronha n. St. Vine. Stad Schiedam 27 70 m. n. Stadlandet n. Narvik. Statendam 27 te Southampton v. Le Havre. Statue of Liberty 26 400 m. n.o. St. Helena naar Philadelphia Steenwijk 27 v. New York n. Montreal. Stentor 26 v. Tripolis n. Alexandrië. Straat van Diemen 27 250 m. w. Sabang n.Singap. Straat Lombok 27 v. Sydney n. Brisbane. Sunetta 27 te Gothenburg. Talisse 27 rede Kaimashi. Tamara 27 315 m. z. Colombo n. Kwinana. Tara 27 v. Santos n. Ilheus. Tegelberg 27 60 m. n.n.o Kp. Varella n. Singap Telamon 26 v. La Guaira n. Curacao. Tjibantjet 27 360 m. o. Mahe n. Mahe. Tjiluwah 27 540 m. z.o. Guam eil n. Yokkaichi. Tjimanuk 27 v. Beira n. Melbourne. Tjitarum 27 570 m. z.o. Colombo n Kaapstad. Towa 27 te Buenos Aires verw. v. Montevideo. Utrecht 27 210 m. z. Chittagong n Penang. Van Cloon 27 v Singapore n. Fidji eil. Van der Hagen 27 v Lagos. Van Linschoten 27 te Douala verw. v. Kaapstad. Van Waerwijck 28 te Auckland. Vasum 5/10 te Geelong verwacht. Viana pass. 27 Muscat n Suez. Vivipara 28 in Suezkanaal verw n. Mena. Vlieland 27 70 m w.z.w Stavanger n. Bodo. Waibalong 27 te Mombasa v. Zanzibar. Weltevreden 27 230 m z.o Ceylon n Penang. Westertoren pass. 28 Malta n. Rotterdam Wieldrecht 27 900 m. n.o. P'maribo n. Amuaybay Woensdrecht 27 100 m. n.w. Agadir n Dakar Woltersum 27 420 m. o.n.o. Bermuda n. Le Havre. Wonosobo 27 te Norfolk Elizabeth Broere 28 te Livorno verwacht. Nashira 26 70 m z. Bermuda's n. New York. Tjitarum 27 135 m. z.w. Sabang n. Kaapstad. Zafra 4/10 in Suezkanaal verw. n. Gibraltar. Zaria 27 90 m o. Gibraltar n. Tranmere. Zuiderkruis 27 te Singapore v. Manokwari. KLEINE VAART Aardenburg pass 27 JE-6 v. Paskalavik n R'dam. Amyntas 27 te Amsterdam n. Rotterdam Appingedam 27 te Antwerpen verwacht. Areas 26 v. Malta n. Piraeus. Ardeas 26 v. Messina n. Cartagena. Arnaudspolder 29 te Oporto verw. v. Antwerpen. Atlas 26 v. Livorno n.: Puerto San Stefano Audacia 27 20 m z. Texel n. Rotterdam. Beekbergen verm. 27 v. Bayonne n. Bordeaux. Berkhout 26 in Botnische Golf n. Raahe. Binnenhav 27 310 m o.n.o L. Palm n D'kerken Carnissesingel 27 te Silloth verw. v. Bordeaux. Casana 27 20 m. n. Le Treport n, Le Treport. Curagao 27 20 m. w. Goeree n. Dordrecht. Fedala 27 110 m z.o. Kp. Palmas n. Takoradi Geestdam 27 20 m. n.w. Cromer n. Stanlow Geestdijk 27 30 m. n.w. Cromer n. Boston. Goote 27 te Antewrpen v. Gent. Gouwestroom 27 15 m. w, IJmuiden n. Londen. Heemraadsingel 27 v Santona te Bouceau Heerengracht pass. 27 Texel n. Rensburg Hoc Vinces 27 30 m z.w. Dungeness n. Ipswich Hoogland 27 te Sluiskil v. Rotterdam. Hunzestroom 27 10 m. w. Beachyhead n A'dam Jan Kreumer 28 te Colchester verw. v R'dam. John M 27 te Bremen v. Emden. Joost 26 v. Alholmen te Zaandam. June 24 te Dundee v. Londen Kaap Falga 26 v. Gefle n Rundvik. Keizersgracht 24 v. Hamina te Shoreham. Konny M 27 te Sevilla v. Malaga Lindesingel pass 27 Kp. Bon n. Haifa. Lucas Bols-1 26 v. Amsterdam n Aarhus. Maarsbergen 27 op Schelde n. Gent Maasym N. 29 v. Rotterdam te Nantes verwacht Mees Cremer 27 op Thames n. Antwerpen Merwehaven 27 20 m. z. Kaap St Vincent naar Casablanca. Mithras 27 30 m o. Gibraltar n. Sfax Nassauhaven verm. 29 v. Kopenhagen n. R'dam. Nero 27 te Amsterdam n. Esbjerg. Noorderhaven 27 5 m z.w. Cromer n. Hull. Pacific 27 20 m. n.o. Noordhinder n. Nantes Pasteursingel 27 te Djifer v Takoradi Plato 26 v. Barcelona n. Tarragona. Ponza 25 v. Mantyluoto n. Zaandam Rijsbergen verm. 27 v. Bremen n. Vargon. Schinkelstroom 27 dwars Goeree n. Amsterdam Sporonia 27 dwars«Lister n. Uddevalla. Steenbergen 28 v. Le Havre te Nantes verwacht Swift 27 25 m. w. Goeree n. Rotterdam Thaletas 27 dwars Villano n. Gibraltar Tromp 27 te Boston v. Haukipudas. Ubbergen 27 v. Amsterdam te Klaipeda verw. Vermeersingel 27 te Lond env Marseille Waalborg 27 dwars Whitby n. Slikkerveer Wilpo pass. 27 Terschellingerbank n. Zaandam. Zevenbergen 27 v. Nantes te Bordeaux. SLEEPVAART Cycloop 27 te Vlaardingen Loire 26 v. Amsterdam n. Liverpool. 985, een koerswinst van circa 8. AKU ver anderde niet veel, terwijl Hoogovens op 8571/2, 2 p. verlies incasseerden. In de oliehoek was het vanmiddag een stuk rus tiger. Gisteren behaalde dit fonds de groot ste omzet met nominaal 157.000, gevolgd door Unilever met 69.000. Aan de vaste stemming van gisteren voor dit fonds werd verder geborduurd. De winst bedroeg op 108,30, 0.50. De scheepvaartwaarden waren nauwe lijks prijshoudend met zeer weinig zaken. Dit zelfde kan worden gezegd voor de staatsfondsenmarkt. Cultures rond de vori ge slotkoersen. Boom Ruygrok van 164% op 165; Figee van 22U/2 op 222; Spaarnestad van 748 op 749. VERHANDEI DE FONDSEN 26 sept. 27 sept. Totaal 443 432 Hoger 129 (29,l»/o) 176 (40,7°/«) Lager 216 (48,7°/o) 140 (32,3»/.) Gelijk 98 (22,2V») 116(27,0»/.) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A K.U383—385 Kon. Olie107,40—108,60 108,60 Philirs 986—991 993 Unilever 776—781'/: 782 Hoogovens 855858 VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv A.K.U. 384 Kon. Olie108.50-108,80 gl 108,— Philips 989—994 988 Unilever 879 gb—884 780'/j Hoogovens 858 gb 855 Vorig» sintkoen A'dam Rubber.... H1/A. A.K.U. Deli Mij Hoogovens Philips Gem. Bez. Unilever Dordtsche Petr. K Ned. Petr Mij Holl Am. lyn.... KLM KNS M Ned. Stoomv. Mij Ommeren. Phs. v. Scheepv. Un Ned Interunic Robeco Unitas Ver. Bezit v 1894 Amsterd. Bank. Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank.... Twentsche Bank. Albert Heijn Amstel Brouwerij Berkel's Patent Bols Bührmann Papier Fokker Ford Gelder Kon Pap. Gist Spir.f. Kon. Van der Heem Heineken's Bier Hoogenbosch Sch. ïndola Kon. Zout-Ketjen Müller Nat. Bezit Ned Kabelfabr. Philips Pref Sikkens Groep Stokvis Thomassen Dr Ver. Machinefabr Wessanen Wi! on Fijenoord Zwanenberg-Org. Billiton Mij. II Aluminium Ltd... American Motors Anaconda Bethlehem Steel.. Cities Service. General Motors Kennecott Copper Republic Steel Shell Oil U.S. Steel 107 121% 383 146,- 857 991 780'/: 505 108,40 161 62,90 203% 175 331 164 f 214,50 f 242,- 473,- 143,— 362 315'/s 350 304 624 525 309 701 639 346 660 352 391 320 525 288 550% 527 567 291 821 275 650% 295% 338 294% 930 480'/i 28 1 51'/: b 41 Vk 50% 48 82K 58% 37% 79 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK: Technisch herstel De Newyorkse effectenbeurs beleefde gisteren haar eerste flinke winst van deze week. Het verlies in de grote uitverkoop van maandag werd voor omstreeks twee derde ongedaan gemaakt. Praktisch elke groep deelde in wat makelaars een „tech nisch" herstel noemden. De elektronische auto- en vliegtuigfondsen en vele „gla- mour"-fondseb waren vast. Dupont, Chrys ler, General Motors, American Telephone, General Electric en andere blauwgerande waarden waren hoger. IBM was bijna 10 dollar beter, Beekman ruim 6, Texas In struments ongeveer 5. De omzet was 3.440.000 aandelen. In totaal werden 1.243 fondsen verhandeld, waarvan 693 hoger en 330 lager Het industriegemiddelde kwam van 693,20 op 701,13; dat van spoorweg a van 141,73 op 143,16 en dat van openbare nutsbedrijven van 120,52 op 120,85. (UPI) Lufthansa verwacht slechtere resultaten In verband met de internationale spanningen en de opwaartse herwaardering van de Duitse mark verwacht de Lufthansa voor 1961 slechtere financiële resultaten dan het in verhouding gun stige 1960 deed veronderstellen. De politieke spanningen in de wereld juist in de maanden waarin Amerikanen reizen naar Europa wilden maken, nebben een nadelige invloed gehad op de reserveringen bij de Lufthansa Volgens de maatschappij kan niet verwacht worden dat de krachtige groei van de wereldluchtvaart, die in totaal 15 percent en voor het verkeer op de Noordatlantische route in 1960 zelfs 29 percent heeft bedragen, ook dit jaar bereikt wordt. Verrijkt uranium President Kennedy heeft bekend gemaakt, dat de Verenigde Staten 1650.000 kilo verrijkt Ura nium 235 beschikbaar zuilen stellen voor vreed zame doeleinden Honderdduizend kg is bestemd voor de Verenigde Staten en de rest voor het buitenland. President Eisenhower stelde in 1957 honderdduizend kilo zeer verrijkt Uranium 235 voor dit aoel beschikbaar Kennedy's perssecre taris Salinger deelde mee, dat 165.000 kilo ver rijkt Uranium 235 gelijk is aan 140 000 kilo zeer verrijkt uranium. Kennedy's hulpplan toch beperkt In het Amerikaanse Huis van Argevaardigden en in de Senaat is een wetsontwerp goedgekeurd dat voorziet in een buitenlands hulpverlenings- programma ten bedrage van 3 914.000.000 dollar In het Huis van Afgevaardigden werd het wets ontwerp met 192 tegen 81 stemmen aangenomen. Het programma beantwoordt echter niet geheel aan het verzoek van president Kennedy die om 860 900 000 dollar meer had gevraagd. Hogere bruto-investerihgen in vaste activa In het tweede kwartaal In het tweede kwartaal 1961 hebben de totale bruto-mvesteringen in vaste activa, blijkens het C.B S., f 2943 miljoen belopen tegen 2445 mil toen in het voorgaande kwartaal en f 2770 mil joen in het tweede kwartaal van 1960

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 17