Ajax versloeg First Vienna met 4-3 voor intertotocompetitie MEDO-MEX Onbevredigend verloop van het clubkampioenschap wielrennen Homeruns 1 OSRAM Zege kwam in de verlenging tot stand na maximum aan spanning Jeugdige spelers oefenden Ted Drake weg bij Chelsea Oostrum behield zijn titel in halfzwaargewicht Koersen Duindigt Begin competitie tafeltennis is aanstaande Franse damesploeg Europees kampioen Chaos nadat agent renners verkeerde weg had gewezen DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1961 19 Rook waar U ook bent permanent I an Wooning onder opvallende spelers Onzuiver Verlenging van Ceta-Bever FIFA voorlopig nog zonder president Rapid en Juventus naar de tweede ronde Nederlagen voor de Nederlandse teams Golf lampen Strijd Uitslag J oorwedstrijden Opgelucht Twee decimeter Schoten-OVVO begint half vier zaterdag Ajax heeft zich woensdagavond in een met ruim 25.000 toeschouwers gevuld Olympisch stadion door een 4—3 over winning op First Vienna Wien geplaatst voor de halve finales van de intertoto competitie. De Amsterdammers bereik ten dit resultaat overigens pas na 115 minuten soms goed, soms slecht, vaak hard en steeds spannend voetbal. Na de reglementaire speeltijd was de stand namelijk gelijk (3—3) en toen moest er twee maal een kwartier verlengd worden. Tien minuten na het begin van de tweede verlenging bekroonde Henk Groot zijn dikwijls uitstekende spel van deze avond met een prachtig doelpunt. En die klap kwamen de Oostenrijkers niet meer te boven. Ajax startte veelbelovend. Met snelle directe acties drong de Amsterdamse voor hoede tot vlak bij het doel van keeper Schmied door en bijna zonder moeite bouwde Ajax door linksbinnen Henk Groot (in de 13de minuut) en rechtsbinnen Keizer (in de 26ste minuut) een comfortabele 20 voorsprong op. Vooral Keizer was op deze voor hem wat vreemde plaats in de aanval voor de Amsterdammers van bijzonder veel waarde. Advertentie In de handige platte doos 95 cent Spaar de plaatjes voor het mooie nieuwe Captain Grant Schepenalbum „Van Stoom tot Atoom". 25 jonge voetballers onder de 23 jaar, waarbij vier doelverdedigers, die elk een halve wedstrijd speelden, hebben woens dagavond voor 2.000 Nijmegenaren in het Goffert-stadion een proeve van bekwaam heid afgelegd. Dat allen de belofte, die hun spel inhoudt, hebben ingelost, kunnen wij moeilijk beamen. Zij, die opvielen, zoals Jan Villerius, de kleine Bredanaar Laze- roms, de Leeuwarder Alma en de Spartaan Piet de Vries, kan men moeiljjk meer ont dekkingen noemen. En toch waren deze er wel, waarbij wij het oog hebben op de rechtsbuitenspelers Lefering (Hilversum) en Wehry (IIVC) alsmede de Willem II- speler Senders, die voor de rust zijn kan didatuur voor Jong Oranje met twee doel punten onderstreepte, en Van Wooning (Stormvogels), die echter alleen in de eerste helft meespeelde. Individueel deden daarnaast ook anderen soms goed werk, maar deze momenten wa ren te weinig in aantal om hun een speciale vermelding toe te kennen. Als ploeg kon echter geen der beide elftallen imponeren. Te zeer lag het accent op een oefenpar tijtje, vooral in de eerste helft. Speciaal het in blauw-wit gestoken a-elf tal, wilde het toen zo goed doen, dat uit elke actie het tempo wegvloeide. De bal ging van voet tot voet, maar tenslotte was het toch telkens de vijandelijke verdedi ging, met Villerius aan het hoofd, die het laatste woord had. De meeste schoten kwa men nog uit de halflinie.van Laze- roms. Van een grotere doortastendheid en be weeglijkheid daarentegen gaf de „rode" voorhoede blijk, welke strijdmethode in de eerste helft resulteerde in drie doelpun ten: twee van Senders (in de 15de en 35ste minuut) en een van Lefering in de 30ste mfnuut. Maar vreemd genoeg hadden ook na de rust de blauwwitten (de a-ploeg) een licht veldoverwicht, maar slechts eenmaal in de 2de minuut konden zij scoren door Wehry en met 31 kwam de zege aan de rood-baadjes, die zich als ploeg ook het meest hadden onderscheiden. De opstellingen van beide teams waren: A-ploeg: doel: Van Zoghei (DOS) en na rust Van Leeuwen (Sparta); achter: Petter- son (Blauw-Witl en H. Tijm (Ajax); mid den: Lazeroms (NAC), Schrijvers (NAC) en Borghuis (GVAV); voor: Wehry (HVC), Alma (Leeuwarden), Van Tilburg (PSV), de Vries (Sparta) en Adelaar (Sparta). B-p!oeg: doel: v. d. Merwe (NAC). na rust Cörver (MVV); achter' Romein (SVV) en Merx (Helmondia); midden: Wooning (Stormvogels) na rust Schaap (SHS), Vil lerius (ADO) en Libregts (Excelsior); voor Lefering (Hilversum), Quix (Sittardia), Vis- schers (NAC), Senders (Willem II) en Jaski (Haarlem). Hij speelde meestal iets teruggetrokken, maar in samenwerking met de beste man van het veld, linkshalf Muller, 'zorgde hij er toch voor, dat hijzelf en de gebroeders Groot keer op keer in uitstekende schiet positie kwamen te staan. Het moest overi gens wel van dit binnentrio komen, want linksbuiten Feldmann kon het hoge tempo niét bijbenen en rechtsbuiten Swart, die de laatste tijd volkomen uit vorm is, ver vulde uitsluitend een figurantenrol. Ook na de twee vrij snel gescoorde doel punten legden de Ajacieden met knap, maar veelal te onzuiver spel First Vienna hun wil op. De Oostenrijkers beperkten zich tot verdedigen en bouwden sporadisch gen weinig gevaarlijke aanval op. Dat mid- voor Bruzek één minuut voor rust de stand op 21 bracht kon de toeschouwers dan ook nauwelijks verontrusten. Vooral ook niet omdat Keizer al in de eerste minuut na de hervatting de voor sprong van twee doelpunten na een pass van Muller herstelde (31). Pas daarna kwamen de Oostenrijkers er beter in. Zij lieten het tijdrovende samenspel op het middenveld varen en dwongen doelman Hoogerman met enkele felle schoten tot actie. In de 17de minuut kogelde midvoor Bruzek van grote afstand voor de tweede keer in (32) en tien minuten voor het einde zorgde dezelfde speler voor 33. Dat gebeurde uit een vrije schop op de rand van het strafschopgebied, waar even te voren de onzeker spelende spil Pronk een tegenstander te zwaar had afgedekt, het geen door de wat lankmoedig leidende scheidsrechter Ternieden uit West-Duits- land met onverwachte resoluutheid werd afgestraft. Er moest dus verlengd worden en nie- man van de duizenden toeschouwers dacht erover om naar huis te gaan. Terecht, want, in het halve uur extrè-voetbal kreeg men spanning van de bovenste plank voorge schoteld. We doen uit die dertig minuten verlenging slechts een losse greep: schoten van Muller en Cees Groot tegen de paal, een door back Kozich van de doellijn weg getrapte bal na een kopstoot van Keizer over de gevallen keeper heen, een vrije schop van Bruzek, waarbij alle elf Ajacie den enkele meters van hun eigen doel af op een rijtje staan, duw- en glijpartijen in de beide doelgebieden. En als klap op de vuurpijl vjjf minuten voor tjjd een prachtig doelpunt van Henk Groot. De international kreeg de bal te Advertentie Transparante kleurlak De FIFA, de internationale voetbalfe deratie, zal waarschijnlijk voorlopig nog geen opvolger hebben voor de op 25 maart van dit jaar overleden president, de En gelsman Arthur Drewry. Het bestuur heeft in zijn in Londen gehouden vergadering besloten het punt van de presidentsver kiezing te verschuiven naar het aanstaan de gewone congres, dat op 25 en 26 mei in Santiago in Chili zal worden gehouden. Deze beslissing moet echter nog worden bekrachtigd door de gedelegeerden op het buitengewone congres van de FIFA. Het bestuur stelt voor, dat de Zwitser Ernst Thommen, die sinds het overlij den van Drewry het voorzitterschap waar neemt, deze taak blijft vervullen tot het congres in Chili. Met Thommen zijn kan didaat voor het presidentschap de Engels man Sir Stanley Rous en de Joegoslaaf dr. Andregevic. De reden van het uitstel van de presi dentsverkiezing is een verschil van inter pretatie van artikel 43, waarin de presi dentsverkiezing is geregeld, wat betreft de Engelse en de Franse tekst. Ted Drake, de manager van de Engelse voetbalclub Chelsea heeft woensdag de club verlaten, nadat het contract „met wederzijds goedvinden" was beëindigd. Drake's contract, dat een looptijd had van niet minder dan tien jaar en tot 1967 van kracht was, was het langdurigste contract dat ooit aan een Engelse voetbalmanager is verstrekt. Drake kreeg dit contract, na dat Chelsea in het seizoen 1954-55 het Lea gue-kampioenschap had gewonnen. Joe Mears, de voorzitter van Chelsea, verklaarde tijdens een persconferentie, dat het besluit van Drake's vertrek geval len was als een gevolg van het geringe succes dat Chelsea heeft behaald, nadat de club kampioen werd. Mears voegde er aan toe, dat Drake financieel een „be hoorlijke" compensatie had gekregen. Swart is uit vorm, dat bleek ook giste ren in de wedstrijd van zijn club Ajax tegen First Vienna. Deze kans liet de populaire Amsterdammer ook al liggen. Hij is tot vlak voor doelman Schmied opgerukt, maar zijn schot zal geen treffer worden. pakken na een hoge trap in de ruimte van Keizer. Hij nam het leer onmiddellijk mee, op de hielen gezeten door spil Webora, zwenkte naar rechts en loste een ziedend schot, dat links in de bovenhoek van het doel van Schmied tot rust kwam (43). Een verdiende zege, vooral gezien het redelijk goede spel in de eerste helft van Ajax. maar toch dienen de Amsterdam mers in het vervolg iets minder nonchalant te spelen als zij hun .kans op een finale plaats in de intertotocompetitie willen blijven behouden. Rapid Wien heeft zich woensdagavond in Varne door een 5-2 overwinning op Spartak Varna geplaatst voor de tweede ronde van de strijd om de Europese voet balbeker. Bij de rust leidden de Oostenrij kers reeds met 2-0. De eerste wedstrijd tussen beide ploegen, die in Wenen werd gespeeld, eindigde in een doelpuntenloos gelijkspel. Door een 2-1 zegen in de tweede wed strijd tegen de Griekse kampioen Pana- thinaikos, heeft Juventus zich woensdag in Turijn geplaatst voor de tweede ronde van de Europese bekercompetitie voor na tionale kampioenen. De eerste wedstrijd tussen beide ploegen was in een gelijkspel (1-1) geëindigd. Boksen De 25-jarige Amsterdammer Nelis Oos trum heeft woensdagavond in Krasnapols- ky in Amsterdam zijn Nederlandse titel in het halfzwaargewicht behouden. Oostrum sloeg zijn uitdager, de 30-jarige Gerard van Eyk, in de zesde ronde knock out. Door een zuivere rechtse hoek op de kaak van uitdager Gerard van Eyk heeft de Nederlandse halfzwaargewichtkampioen Nelis Oostrum ook de tweede aanslag op de titel, die hij twee jaar geleden tegen Willy Schagen behaalde, met succes gepa reerd. Nadat Oostrum het vorige seizoen Leen Jansen, na een vijftien ronden du rend gevecht terugwees, toonde hij zich woensdagavond in Amsterdam een heel wat duidelijker winnaar door deze k o in de zesde ronde. In dit bijzonder harde gevecht had de 30-jarige Van Eyk, die na zijn amateur- tijd bijna nooit meer in de Nederlandse ring heeft gestaan, de slechtste kaarten in handen. De partij kon onmogelijk lang du ren, daarvoor werd er van het begin af te hard geknokt. Er was in de afwerking van de aanvallen een duidelijk verschil waar te nemen. De uitslagen van de woensdag op Duindigt ge houden draverijen en rennen luiden: Jimmy Mc Gregorprijs (2000 m.) 1. Zingaro 1.30.9; 2. Zina Petrosia; 3. Zita H. Winn. 1.90; pl. 1.20, 1.50, 2.20: kopp. 4 00; cov. 4.20. Juweel van saintprijs (2140 m.): 1. Zaroline G 1.26.2; 2. Zenithy Hollandia; 3. Zanto. Winn. 5.00; pl. 1.40, 1.40. 1.60. kopp. 8.80; cov. 4.60. Jay Mc Gregorprijs (2000 m.): 1. Yasmine 1.25.9; 2. Yannette Parisienne K: 3. W H Hollandia: 4. Welti. Winn. 23.10; pl. 3.40, 7.10, 3.30; kopp. 64.80; cov. 43.50. Jenny Sisterpriis (2500 m.): 1. Wilfield 1.27 6; 2. Xenocraat; 3. X Tello. Winn. 3.20; pl. 1.90, 2.50; kopp. 8,40: cov. 4 30, Jupiterprijs (2000 m.): 1. Yataghan Hanover 1.23.5; 2. Unique Spencer; 3. Wilna Illustra. Winn. 2.10; pl. 1.40. 1.80, 1.70: kopp. 4.40; cov. 6 00. Johannespriis (2100 m.): 1 Vlieger D 1.23.7; 2 Vita Kinlev; 3. William II. Winn. 2.10; pl. 1.50, 2.00, 1.40; kopp. 3.60; cov. 6.80. Rennen Flying Fishprijs (2500 m.): 1. Remus 2.54,3; 2 Sir Carston; 3. Agram. Winn. 4 60; pl. 1.60, 1.40; kopp. 10 90; cov. 3 50. Grand Prixprijs (1350 m.): 1. Cold Water 1.25 6; 2. Heraut; 3. Willibald. Winn. 3.40; pl. 2.10, 2.70; kopp. 8.10; cov. 4.60. Le Chefprijs (1800 m 1. Karmystou 1.58.2; 2. Country Girl: 3, Sisse Solfero. Winn. 3.50; pl. 1.20, 1 10. 170; kopp. 5 90: cov. 3.00. Totalisator-omzet: 82.942. In de vijfde ronde van het toernooi om de Europese bridgetitel, dat in Torquay wordt gehouden, heeft het Nederlandse herenteam met 6—0 (89—51) verloren van IJsland. De Nederlandse dames moesten met 42 hun meerdere erkennen in België. Wanneer het aanstaande weekeinde de landelijke tafeltenniscompetitie gaat be ginnen, zal de belangstelling zeker voor een groot deel uitgaan naar de nieuwe hoofdklasser die Haarlem rijk is, TYBB. Dit team speelt in de vertrouwde opstel ling Cees Schoof, Jan Witteman en Jaap Visser en zal het zeker niet gemakkelijk krijgen. Zeer sterke tegenstanders zijn on der meer Batswingers 2, Nedlloyd 2, DTTC, Elan en Wilskracht. Laatsgenoemd team promoveerde dit jaar eveneens en daarom is het wel interessant, dat deze beide ploegen elkaar zaterdag in Utrecht zullen bestrijden. In de overgangsklasse is er ook al een nieuweling, het reserve-ream van TYBB, dat speelt met Ton van Veenendaal, Cees Rijkelijkhuizen en Arie Rietvink. Ook dit team zal het niet gemakkelijk krijgen. Ploegen als Nedlloyd 3, Scylla 2 en Smash 3 zijn teams van formaat! Desondanks echter lijken er diverse trio's te zijn, te gen wie de Haarlemmers voldoende pun ten kunnen veroveren. Zaterdag bijten de reserves de spits af tegen Disnie uit Hoorn. In groep M komen niet minder dan vijf teams uit Haarlem en omgeving uit: TOG, Togido en GTTC uit Haarlem, Hotac en Rapidity uit Beverwijk. Nehamy, Shell, Povac 2 en Victory zijn de overige ploe gen in deze groep, van welke vooral het Volendamse Victory hoge ogen zal gooien. De Haarlemse teams doen voor elkaar niet veel onder. Het programma luidt: TOG —Rapidity, GTTC Nehamy, To gido Victory. De Franse equipe heeft woensdag het Europees golfkampioenschap voor dames teams behaald, waarvoor de wedstrijden werden gehouden op de links van Villa d'Este. Het Franse dames-team zegevierde in de laatste wedstrijd met 41 over Italië, Het Nederlandse team, dat speelde in de groep, waarin werd gestreden om de vijfde tot en met achtste plaats, verloor met V/t— 41/» van West-Duitsland. De eindstand werd daardoor: 1. Frank rijk 14 pnt.; 2. Italië 9 pnt.; 3/4. België en Spanje beiden 6V2 pnt.; 5. Duitsland 14V« pnt.; 6. Nederland 9pnt.; 7. Zweden 71/j pnt.; 8. Portugal 4'/s pnt. Advertentie Het Zeeuwse „Theo Middelkamp" uit Goes, reeds eerder clubkampioen in de ja ren '57 en '58, heeft voor de derde keer beslag gelegd op het nationale clubkam pioenschap op de weg. Maar of de „geel zwarte" rijders Jo de Roo, Piet Rent meester, Emiel Verstraete, Raf Gijsel en hun supporters erg blij zijn met deze pres tatie valt te betwijfelen, want het was woensdagmiddag rond Wijk bij Duurste de doordat de meeste ploegen in het begin van de strijd een verkeerde weg op waren gestuurd aanvankelijk een rom melige en verwarde vertoning en daarom moest er tenslotte opnieuw gestart wor den voor een tijdrit over slechts één ron de van zestig kilometer. De officiële af stand van het clubkampioenschap is 120 kilometer (2 ronden). Slechts drie ploegen „Ulysses", „St. Willibrord" en „Wilhelmina" hebben die afstand afgelegd en zij komen niet eens in de uitslag voor. Zeer onbevredigend dus. Bovendien lieten „Breda" met o.a. sterke renners als Michel Stolker, Jac. v.d. Klun- dert en Piet van Hees; de „Hoekse Ren ners" met aanvoerder Jo de Haan, Dick Groeneweg en Jaap de Waard twee ploegen die zeker niet kansloos waren en de „Pedaalridders" voor de tweede start verstek gaan. Alleen de ploegen van „Ulysses", „St. Willibrord" en „Wilhelmina", die het eerst waren gestart, bleven in dit clubkampioen schap op het goede pad, maar toen om half een een andere politieagent zijn post betrok ongeveer twintig kilometer van de start en in de buurt van de Leusder- heide ging opeens alles fout en werden alle volgende ploegen abusievelijk een zij weg ingestuurd. Er ontstond toen een com plete chaos van dolende en elkaar tege moetkomende renners. Allen kozen zij ten slotte de kortste weg naar Wijk bij Duur stede. Van een strijd was geen sprake meer. De wedstrijdcommissarissen wilden dit verwarde kampioenschap aanvankelijk an nuleren, maar na een korte beraadslaging met de verenigingsafgevaardigden be sloot men om de ploegen opnieuw te la ten starten voor een wedstrijd over één ronde. Met dit besluit wilden de renners renners van „Breda", de „Hoekse Ren ners" en de „Pedaalridders" zich blijk baar niet verenigen en zij trokken zich dan ook terug. Ook Lex van Kreuningen (Volharding), Joop van der Putten (Spar taan), Piet Damen (Het Zuiden) en Jef Jochems (Fortuna) lieten het afweten en hadden geen lust om nog eens op de fiets te stappen. Toen men om drie uur op nieuw zou gaan starten, waren de drie eers vertrokken ploegen nog steeds onderweg. Dat de strijd om de „titel" zich voorna melijk zou beperken tot de teams van „Theo Middelkamp". „Olympia", „Maas- Verwarring in Wijk bij Duurstede. Terwijl de ploeg van „Tempo" uit Soest gereed staat om de tweede keer te starten, komt de ploeg van „St. Willi brord" uit Utrecht, die de twee ronden van de eerste maar intussen ongeldig verklaarde wedstrijd heeft uitgereden, over de eindstreep. tricht" en „Willebrord Wil Vooruit" stond voor de insiders al bij voorbaat vast. Het Halfwegse „De Bataaf", vorig jaar een sterk landskampioen, bleef daarentegen be neden de verwachtingen. Van de „oranje- zwarte" rijders moesten Jurrie Dokter, Henny Schouten en Mik Snijder reeds hal verwege de verkorte race afhaken en toen ook Henk Nijdam moeilijkheden kreeg met het hoge tempo van Dick Enthoven en Ge rard Wesseling, ging er kostbare tijd en de kans op een ereplaats mee verloren. Heel goed kwam „De Kampioen" met Piet Steen voorden, Toon Rutte, Coen Vis ser en Henk Castricum voor de dag. De „rood-witte" Haarlemmers Tonny Pe ters kreeg in het zicht van de finish een lekke band en zijn jonge neef Henk Pe ters moest kort daarna zijn oudere mak kers laten gaan legden beslag op de zesde plaats en zorgden daarmee voor een knap resultaat. Minder best ging het ditmaal met „Ken- nemerland" uit Beverwijk. De „rood-blau- wen" moesten het om te beginnen al zonder favoriet Ab Geldermans stellen en verspeelden reeds spoedig de jonge Nico Lute, Jan Timmer en Bert de Reus. Toen daarna ook Chris Duyker met een inzin king te kampen kreeg en door Coen Nies ten en Cees Lute opgeduwd moest worden, waren alle kansen verkeken. De Bever- wijkers moesten zich met een schamele achttiende plaats tevreden stellen. De snelle en homogene ploeg van „Theo Middelkamp", waarin Ferdinand Boonman en Jan Westdorp ten prooi waren geval len aan het hoge tempo van De Roo. Rent meester, Verstraete en Gijsel, kwam ten slotte als triomfator uit deze titelstrijd te voorschijn met de knappe tijd van 1 uur 19 minuten en 58,6 seconden. Al de overige pelotons bleven daar ver boven. 1. en clubkampioen van Nederland 1961, „Theo Middelkamp" uit Goed (De Roo. Rentmeester, Verstraete en Gijsel) in 1 uur 19 min. 58,6 sec.; 2. „Olympia" uit Amsterdam (Peter Post, Schuuring en Se- bregts) in 1.21.01,8; 3. „Maastricht" (Van der Borgh, Hugens, Lahaye, Paas en Schroder) in 1.21.34,4; 4. „Willebrord Wil Vooruit" uit St. Willebrord (Wim van Est, Piet van Est, Van Overveld en Pieterse) in 1.22.28.2; 5. „De Bataaf" uit Halfweg (Enthoven, Wesseling en Nijdam) in 1.23.07,6; 6. „De Kampioen" uit Haarlem (Steenvoorden, Rutte, Visser en Castri cum) in 1.23.29,1; 7. „Le Champion" uit Amsterdam (Oudkerk, Van Lachterop en Cornelisse) in 1.23.43,2; 8. „Fortuna" uit Zundert (Haest, Snepvangers en Van Aart) in 1.24.05; 9. „Helpt Elkander" uit Oud- Gastel (Aanraad, Bastiaansen, Van der Horst en de Rooy) in 1.24.12,2; 10. „De Zwaluw" uit Vlijmen (Van der Ven, Van Heist en Van Heel) in 1.25.08. Met een tijd van 1 uur en 27 minuten kwam „Kenne- merland" op de 18e plaats. In de nationale nieuwelingenwedstrijd, die aan het clubkampioenschap vooraf ging, streden de Haarlemmers Bram Schenk, Marcel Rutte, Serge Handgraaf en Jan v.d. Horst met de Halfweggers Wim Griffioen en Johan Berg en de Uitgees- ter Jan Rasch doorlopend op het voorplan. Het was daarom jammer dat er zich in de slotfase van deze koers weer enkele val- partijtjes voordeden, waardoor verschillen de renners de kans misten om zich in de eindsprint te doen gelden. In de Verenigde Staten is de spanning sinds enkele dagen gebroken. Een bijna kwellende spanning, die tijdens de laatste zes weken van de honkbalcompetitie heeft geheerst in de huiskamers van de miljoenen honkbalfans, in kringen van honkbalrepor ters, in het gezin van wijle Babe Ruth Amerika honkbalheid no. 1 en in de dugout van de New York Yankees. Het heeft er namelijk lange tijd naar uitge zien dat de Yankee-spelers Roger Maris en Mickey Mantle het legendarische home run record van Babe Ruth, in 1927 geves tigd, zouden gaan verbeteren. Mickey Mantle viel enkele weken gele den af en bleef op 53 staan. Roger Maris hield de race het langst vol en verzamelde met nog drie wedstrijden voor de boeg 58 homeruns. Er waren goede kansen voor Maris om het record van Ruth 60 homeruns in 154 wedstrijden te ver beteren, maar de laatste drie wedstrijden waarin het record kon worden verbeterd, werden gespeeld in Baltimore, de geboor te- en woonplaats van Babe Ruth. De Bal- timore Orioles hadden zich speciaal voor bereid om verbetering van het record te gen te gaan. Maris, die in de voorafgaan de wedstrijden in het stadion van de Orio les nog geen enkele voltreffer wist te plaatsen, kwam echter niet verder dan één homerun, waardoor zijn totaal op 59 kwam. Roger Maris was bijzonder opgelucht na de 154-ste wedstrijd en zei goede hoop te hebben, om meer dan 60 homeruns te slaan in dit seizoen, dat voor het eerst 162 wedstrijden omvat. En in zijn 158ste wedstrijd lukte het hem in een match tegen de Baltimore Orioles! De spanning heeft echter Maris ook niet onberoerd gelaten, want enkele weken ge leden heeft hij de club-arts moeten raad plegen, omdat hij kale plekken op zijn hoofd had ontdekt. De arts stelde hem echter gerust: de haaruitval was slechts te wijten aan nerveuze spanningen. Bij een eventuele verbetering zou Maris na melijk miljonair zijn geworden. In het Amerikaanse honkbal bestaan on eindig veel records. De statistici houden allerlei lijsten bij, waarop de meest uit eenlopende prestaties staan. Zo bestaat er een record voor het aantal malen 3sl. dat een speler in een wedstrijd krijgt, dat een speler in een double-header twee wedstrijden achtereen krijgt, dat een speler in een week, een maand of een seizoen krijgt. Alleen in dit onderdeel be staan al meer dan twintig (twijfelachtige) records. En zo maar door. De doorsnee Amerikaan kent deze pres taties niet, men vindt het leuk als de ra dio of televisie-reporter ze eens vermeldt tijdens een wedstrijd, maar voor het ove rige vergeet men ze. Anders is het echter met het record van Babe Ruth, dat deze Yankee-speler in 1927 vestigde. De jongere honkbalgeneratie kent Ruth niet, maar zijn homerun-record in een seizoen (60 homeruns) is overbekend. Er is nog een drietal spelers, te weten Hank Greenberg, Jimmy Fox en Hack Wilson, dat ook in de buurt van de zestig is gekomen, maar sinds 1927 is het bij die drie spelers ge bleven. Het is vanzelfsprekend dat na een twin tigtal wedstrijden van de New York Yan kees de eerste 20 van de 162 wedstrij den, die er dit seizoen moesten worden gespeeld bleek, dat de nummers drie en vier van de New Yorkse slaglij st, wat homeruns betreft, gelijke tred hielden met Babe Ruth. Maar zij bleven dit doen. Mickey Mantle enkele jaren de waar devolste speler van de American Lea gue en Roger Maris waardevolste spe ler van 1960 bleven in een verbazing wekkend tempo homeruns produceren. Twee weken geleden sloeg Roger Maris zijn 54ste homerun in de wedstrijd tegen de Washington Senators. Mickey Mantle slaagde er niet in een voltreffer te pro duceren en bleef op 51 staan. Vrijdag 15 september joeg Maris nummer 58 in de tribune. In diezelfde wedstrijd sloeg Ma- ris de bal voor de tweede maal in de richting van de tribune, maar de bal stuitte twee decimeter onder de rand van de omheining weer terug in het veld:drie- honkslag! Mickey Mantle had op dit mo ment „slechts" 54 homeruns. In de laat ste drie wedstrijden wist Maris, zoals ge schreven, nog maar een homerun te slaan, zodat hij op 59 bleef staan. Behalve dat zijn naam in de Amerikaan se honkbalgeschiedenis in hoge eer zal worden gehouden, zou een egalisering of verbetering van Babe Ruth's record voor Roger Maris een eenvoudige boeren jongen financieel zeer gunstig zijn ge weest. Indien hij erin geslaagd was zou een radiostation hem vele dollars bieden voor een hoorspel over zijn levensloop. Een televisiemaatschappij betaalde 10.000 dollars voor een programma van een half uur. Een overhemdenfabrikant be taalde grif 20.000 dollars, als hij de naam Maris aan het nieuwste overhemd zou mo gen verbinden. Tot slot had een soepfa brikant er nog enkele tienduizenden dol lars voor over, als hij de foto van de Yankee-rechtsvelder had mogen gebrui ken gedurende een maand met zijn ad vertenties en reclameblaadjes. De totale waarde van zijn record zou meer dan een milioen gulden hebben bedragen. Al heeft Maris het echte record van Babe Ruth niet kunnen verbeteren, toch heeft hij totaal 60 homeruns geslagen- Dit gebeurde, zoals bekend, in zijn 158ste wed strijd, vier wedstrijden meer dan Babe Ruth. Maar een formidabele prestatie blijft het. Zaterdagmiddag om half vier beginnen Schoten en O VVO aan hun tweede beslis singswedstrijd om het kampioenschap van Nederland. Zoals bekend is Schoten bij een overwinning voor de tweede achter eenvolgende maal titelhouder. Er wordt gespeeld in het Haarlemse honkbalstadion, dat voor deze gelegen heid weer voorzien zal zijn van alle zit- tribunes. Dit in verband met de verwachte drukte. De opstelling van Schoten luidt: werper Ruud Zijlstra, catcher Joop Geurts, bin nenveld: Heemskerk, Keulemans, Kloos ter en Van Maren, buitenveld: Klein, De Groot en v.d. Brugge. In de dugout Gerrit Nanne en Johan Munsterman.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 19