Legeropstand Egyptische in Syrië tegen overheersing Nasser belooft de eenheid te zullen handhaven Nieuw-Guineaplan zeer goed ontvangen in UNO-kringen Wereldbank weigert Indonesië nieuwe kredieten CITR0ËN HET WEER KOSTUUMS Ph.de Koning Opstand geëindigd? Nederlandse woordvoerder in New York: Haarlem krijgt nieuw algemeen ziekenhuis „Zeer gunstige reacties" Eerst moeten oude schulden aan Nederland zijn voldaan Allen Dulles vervangen KROESJTSJEV BLIJFT OP ZIJN STUK STAAN Groot gevaar In de krant van heden: Amer versus Serraj John McCone benoemd tot hoofd van de CIA sWMORRIS "êefore tjou (mij! REGEN- EN TWEEDJASSEN Nu ook prima Schotse stoffen prachtige kleuren uitstekende coupe KENNEMERLAAN 24 Minister Luns: Het woord is aan AMI 6 ƒ5450— GEERT HOOGEVEEN Natsir geeft zich over Koeler 46e JAARGANG NUMMER 277 DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijk, Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H.~G^ der Mije WASHINGTON. (IJPI) De president van de Wereldbank, Eugène Black, Ameri kaans staatsburger, heeft de Indonesische minister van Industrie, Saleh, meegedeeld dat „het onmogelijk is om Indonesië leningen te verstrekken, zolang zij haar schulden niet heeft voldaan". Saleh vertelde tijdens een persconferentie dat Black op de vraag: „Welke schulden bedoelt meneer de president?", „Aan Nederland" had geantwoord. Minister Saleh verklaarde dat „het op deze wijze onmogelijk was om bevredigende betrekkingen met de Wereldbank te onderhouden". Hij verklaarde verder, dat hij er bij zijn regering op zal aandringen dat zij haar zetel in de Wereldbank ter beschikking stelt nu de directie van deze organisatie heeft geweigerd om de republiek leningen te verstrekken zolang de financiële vorderingen van Nederland nog niet zijn ge regeld. Minister Saleh maakte zijn besluit bekend na afloop van een bespreking met de president van de Wereldbank Eugène Black. Hij verklaarde dat hij de Indonesische regering tevens zou adviseren om zich niet aan te sluiten bij de zusterorganisa tie van de Wereldbank, de Internationale Ontwikkelingsorganisatie ("IDA). Volgens de Indonesische staatsman zal de republiek zich niet terugtrekken uit het Internationa le Monetaire Fonds „waarmee wij tot dus ver zeer goede betrekkingen hebben onde'r- houden." De Indonesische staatsman verklaarde nadrukkelijk dat Amerikaanse regerings functionarissen hem op „zeer sympathieke wijze" te woord hadden gestaan toen hij hen een uiteenzetting had gegeven over In- donesië's kapitaalbehoeften. Hij voegde BEIROET (Libanon) (UPI) - Radio- Damascus heeft bekendgemaakt dat een militaire staatsgreep om de betrekkingen met de Verenigde Arabische Republiek te verbreken „zonder een enkel persoon lijk ongeval" is geslaagd. Volgens radio- Damascus heeft het leger de vliegvelden, havens en het radiostation bezet. Vol gens in Beiroet ontvangen berichten wordt de opstand geleid door de leger commandant, Jamal Feysal, en de voor malige sterke man van de V.A.R. in Sy rië, luitenant-kolonel Abdel Hamid El Serraj. El Serraj had dinsdag zijn functie van vice-president van de V.A.R. voor Syrische Zaken neergelegd. Radio Damascus sprak van de overwin ning op degenen „die burgers mishandel den en hun macht en positie misbruikten ten eigen bate". Dit stond in communi qué nummer vijf. „De revolutionaire be weging heeft in alle delen van Syrië suc ces geboekt. De toestand is in alle steden en provincies rustig". Radio Damascus meldde ook telegrammen van steun van de regionale militaire commandanten in Syrië. Communiqué nummer drie van Radio- Damascus luidde: „Wij zijn in opstand gekomen tegen degenen die verraad pleeg den aan hun nationale verantwoordelijk heid en openbare gelden verkwistten en een politieregeling doorvoerden en het bes te militaire personeel uit het leger zet ten." Communiqué nummer vier meldde dat het „Arabische Revolutionaire Com mando" de toestand „volledig in de hand heeft." CAIRO (UPI) President Gamal Ab del Nasser van de Verenigde Arabische Republiek heeft voor Radio-Caïro meege deeld dat troepen naar Damascus zijn ge zonden om een opstand te onderdrukken. Met een trillende stem zei de president dat de opstand de eenheid van het land bedreigt en een groter gevaar betekent dan de Brits-Franse invasie van Suez in 1956. In zijn toespraak zei Nasser dat „een kleine eenheid" van het Syrische leger van het kamp Qatanah (twintig kilometer ten Weerrapporten 1, 2 Agenda van JJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 11 Kennemer Kruimels5 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving ....5, 6, 7 In de Vishal en op zee6 Horen en Zien13 Kunst 13 Feuilleton 15 Panda en andere beeldverhalen.15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's zuiden van Damascus) aan het muiten is geslagen", het Syrische hoofdkwartier heeft omsingeld en Radio-Damascus be zet „in een poging om de eenheid van Egypte en Syrië te verbreken." Loyale eenheden van het Syrische leger, aldus Nasser, zijn thans op weg naar Damas cus om de muiterij te onderdukken. Nasser zei dat hij nooit bereid zou zijn in te stemmen met de afscheiding van Sy rië van de V.A.R. „wat ook de moeilijk heden zullen zijn, en ik heb er in de laat ste vier jaar (sinds de fusie tussen Egyp te en Syrië) vele onder de ogen gezien". „De Verenigde Arabische Republiek zal de voorhoede en de basis van de Arabische strijd blijven," zei Nasser. Hij verklaarde dat de rebellen via Radio- Damascus verklaringen hadden uitgezon den waarin zij een aanval deden op „de revolutionaire socialistische maatregelen", die de regering in juli en augustus had getroffen. Het zijn progressieve inkomsten belasting, verdere beperkingen op het eigen dom van grond én volledige of gedeelte lijke naasting van een groot aantal be drijven. Nasser noemde de opstand een „roeke loze actie, uitgevoerd door sommige in dividuen die misleid zijn." „Ik verklaar dat voortzetten van de opstandige bewe ging een gevaar betekent voor de veilig- AMAN (UPI) Radio Damascus heeft om 11.20 uur gemeld dat de situatie in Syrië weer normaal is. De opperbevelheb ber van de strijdkrachten van de V.A.R., Abdel Hakim Amer, zou beloofd hebben de eisen van de Syrische legertroepen in te willigen. De radio-omroep ging vervolgens over tot zijn gewone aanmelding van: „Dit is de radio-omroep van de Verenigde Ara bische Republiek uit Damascus". heid van de V.A.R. en het Arabische na tionalisme en de Arabische eenheid en een grote tegenslag voor onze revolutie," zei hij. De vice-president en opperbevelhebber der strijdkrachten, veldmaarschalk Abdel Hakim Amer, bevindt zich in Damascus. Men neemt aan dat hij de operaties tegen de rebellen leidt. Cairo kwam door Nassers toespraak tot leven en toen hij het omroepgebouw ver liet stonden enkele honderden mensen voor het gebouw die luid juichten en aanspoor den tot het gebruik van geweld. „Geen verbreking van de Unie," schreeuwden zij, „Geweld, geweld, Gamal." Twee dagen geleden heeft Nasser het ontslag van vice-president Abdel Hamid Serraj van Syrië, aanvaard. In zijn toe spraak werd geen enkel verband gelegd tussen dit aftreden en de opstand, die naar verluidt, door Serraj wordt geleid. Serraj kwam dinsdagmorgen in Cairo waar hij met Nasser sprak en in de middag naar Syrië terugkeerde. Amer vloog dezelfde avond naar Syrië en enkele uren later werd het aftreden van Serraj bekendge maakt. daaraan toe dat zjj niet hadden gesproken over de Nederlandse schulden. Saleh zei, dat er gerede hoop bestond op Amerikaan se hulp en privé-investeringen, waardoor het Indonesische achtjarenplan voor econo mische ontwikkeling doorgang zou kunnen vinden. De Nederlandse vorderingen die door de Wereldbank werden bedoeld betreffen ver goeding voor de nationalisering van Neder landse eigendommen als represaillemaat regel voor de weigering om Nederlands Nieuw-Guinea onder Indonesisch beheer te stellen. Saleh zei verder, dat Eugène Black hem duidelijk te verstaan had gegeven dat de weigering voor verder krediet zowel voor Wereldbank als voor de IDA gold. Saleh zei dat hij „zich volledig zou in zetten" om te bereiken dat de Indonesische betrekkingen met de Wereldbank zouden worden verbroken. Hij en de Indonesische afgevaardigde bij de V.N. Zain vochten Black's opmerking over de niet voldane schulden aan Nederland op heftige wijze aan. Zain leverde critiek op de „eenzijdi ge" wijze waarop Black de Wereldbank presideerde. Hij verklaarde dat Black had vergeten om rekening te houden met Indo- nesië's niet-aflatende pogingen om de ge schillen met Nederland te beslechten. (Reuter) President Kennedy heeft de Republikein John McCone, onder Eisen hower voorzitter van de Commissie voor kernenergie, als opvolger van Allen Dulles benoemd tot hoofd van de Inlichtingen dienst (C.I.A.). McCone's benoeming tot hoofd van de C.I.A. heeft de volledige in stemming van vooraanstaande Democrati sche senatoren. Kennedy verklaarde dat toen hij Dulles „de moedigste ambtenaar die ik ken" vorig jaar november herbenoemde als hoofd van de C.I.A., zij overeenkwamen dat hij slechts een jaar in functie zou blij ven. Na de mislukking van de invasie op Cuba is felle critiek geoefend op de acti viteit van de C.I.A. Ook de affaire van de U-2 die op 1 mei 1960 boven de Sovjet-Unie werd neergeschoten was aanleiding tot fel le critiek op de C.I.A. McCone is een vooraanstaand rooms- katholiek, die van 1958 tot januari 1961 voorzitter was van de commissie voor kernenergie het hoogste orgaan op het gebied van kernenergie in de Verenigde Staten. Onder president Truman trad hij op als onderminister voor de Luchtmacht. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTFRDAM TFl 223596 President Kennedy rijdt weg in ge zelschap van Allen Dulles (midden) en John McCone (rechts), nadat hij be kend had gemaakt dat McCone de op volger van Dulles zou worden als hoofd van de CIA. (Telefoto) NEW YORK (UPI) Een woordvoerder van de Nederlandse delegatie bij de Verenigde Naties heeft woensdag verklaard dat het Nederlandse voorstel om Nieuw-Guinea onder beheer te stellen van de UNO hijzonder gunstig is ont vangen in UNO-kringen. „Wij hadden verwacht dat ons voorstel weerklank zou vinden, doch wij waren blij verrast met de warmte en het enthousiasme van de vele reacties", zei de woordvoerder. Hij zei verder dat „een vooraanstaande Aziatische afgevaardigde" Nederland had gelukgewenst met „deze stap in de juiste richting". Hij voegde daaraan toe dat vele van de reacties, die varieerden van „geweldig" en „een welkom initiatief" tot „heel goed", afkomstig waren van de Afrikaans-Aziatische groep, die zich in liet verleden zo vaak bijzonder critisch over de Nederlandse politiek had uitgelaten. De woordvoerder ver klaarde dat de enige negatieve critiek op het voorstel, dat was vervat in de rede van minister Luns afkomstig was van Indonesië en van een communistisch land. Tenslotte verklaarde hij dat er nog geen beslissing was gevallen over het tijdstip waarop en de vorm waarin het Nederlandse voorstel formeel bij de Verenigde Naties zou worden ingediend. Naar aanleiding van het feit dat dr. Sastroamidjojo meteen na de rede van mr. Luns namens Indonesië het Neder landse voorstel van de hand heeft gewe zen schrijft onze correspondent in New York dat Sastroamidjojo het kennelijk ge wenst vond, haast te maken met zijn re publiek. Er moet de Indonesiërs veel aan gelegen zijn te voorkomen, dat de Afro- Aziaten sympathie gaan koesteren voor het plan, dat Nederland thans voorstaat. Van die grote groep van Afro-Aziaten zal het afhangen of het Nederlandse plan eni ge kans van slagen heeft. De Afro-Aziaten staan voor een moeilijk dilemma. Sommigen van hen noemen het Nederlandse initiatief interessant, maar dat behoeft niet te betekenen dat zij het plan als het erop aankomt zullen steunen. Het principe van zelfbeschikking is hun natuurlijk dierbaar, maar daar staat te genover dat zij, indien dat enigszins mogelijk is, solidair willen blijven met een staat, die in hun groep vrij belangrijk is: Indonesië. De staten van de Mrazzaville- groep tonen wellicht de meeste neiging het Nederlands plan au serieux te nemen, doch het blijft zeer de vraag of het meren deel der Afro-Aziaten een stem zal uit brengen, die de regering in Djakarta niet welgevallig is. (Vervolg op pagina 11) Haarlem krijgt in de toekomst een nieuw ziekenhuis in Schalkwijk (Haarlem- Oost) ter vervanging van het reeds enige eeuwen bestaande St. Elisabethsgasthuis. De gemeenteraad van Haarlem heeft zich gisteravond voor de bouw van het zieken huis uitgesproken, dat een capaciteit zal krijgen van 600 bedden, welk aantal op gevoerd kan worden tot 700 a 750. De kos ten worden op 39 miljoen gulden geraamd. Advertentie De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, heeft tegenover een Nederland se correspondent bij de Verenigde Naties in New York verklaard, zeer gunstige reacties te hebben gehoord op de voorstel len inzake Nederlands Nieuw-Guinea. In zijn verklaring, die gisteravond door de N.C.R.V. werd uitgezonden, zei de minis ter, dat deze voorlopige commentaren overigens nog niet veel zeggen, zodat men er geen optimistische conlusies uit dient te trekken. Wel was de minister van me ning dat ook wanneer de Nederlandse plannen in de Verenigde Naties geen twee derde meerderheid zouden halen, aan de naam van Nederland veel goed zou wor den gedaan. Een minister van Buitenland se Zaken van één der zeer grote naties had tegenover minister Luns de Neder landse voorstellen gekarakteriseerd als een nieuw hoofdstuk in het proces van dékolonisatie. Zich richtend tot de bewoners van Ne- derlands-Nieuw-Guinea zei de minister dat de regering haar plannen naar voren heeft gebracht omdat zij van mening is, dat internationale garantie van het zelf beschikkingsrecht de kansen van de be volking vergroot. Het zelfbeschikkings recht en de bona fide uitvoering daarvan ziet de regering als het centrale punt en daaraan is alles ondergeschikt gemaakt. „Daarom", aldus minister Luns, „is de Nederlandse stap geen goedkoop gebaar, maar een consequentie van de politiek,die de regering gedurende een reeks van ja ren heeft gevoerd". De correspondent stelde de minister de vraag, of de verwerping van de voorstel len door Indonesië was ingegeven door de overweging, dat Indonesië bij aanvaar ding ervan in plaats van Nederland de Verenigde Naties als tegenstander zou krijgen. De minister antwoordde, dat dit zijns inziens de juiste interpretatie was. Joh. Scherr: De opstandelingen van gisteren zijn altijd de tyrannen van heden. Langs de grens tussen Oost- en West- Berlijn ruimt de Oostduitse Volfcs- politie nu tuinen op. Vruchtbomen en tuinhuizen worden door bulldozers met de grond gelijk gemaakt. Een graafmachine maakt vervolgens diepe sleuven in de vrijgemaakte strook grond langs de prikkeldraadversper- r'ng, die Oost en West van elkaar scheidt. Deze foto werd gemaakt in het noorden van Berlijn. NEW YORK (Reuter) - Premier Kroesjtsjev heeft tegenover een ver tegenwoordiger van de Amerikaanse re gering verklaard dat wanneer de Sovjet- Unie een vredesverdrag met Oost-Dnits- land tekent, het westen zijn rechten ïh Berlijn en het recht op toegang tot West- Berlijn verliest tot het een nieuw ver drag dienaangaande met Oost-Duitsland heeft getekend. Dit bericht de diploma tieke verslaggever van de New York Times, James Reston. Reston spreekt over „een afgezant van Kennedy die persoonlijk met Kroesjtsjev heeft gesproken", maar noemt hem niet met name. „Niet één vrachtauto, schip, trein of vliegtuig zou na het sluiten van een afzonderlijk vredesverdrag uit West- Duitsland naar West-Berlijn gaan voordat met de Oostduitsers overeenstemming is bereikt over een nieuwe regeling", zou Kroesjtsjev hebben gezegd. NEW YORK (AFP-Reuter) De Russi sche minister van Buitenlandse Zaken Gro- myko heeft woensdag bijna vier uur lang besprekingen gevoerd met zijn Amerikaan se ambtgenoot Dean Rusk. Zij zullen el kaar zaterdag opnieuw ontmoeten. Rusk verklaarde dat het onderhoud goed is verlopen, en dat voornamelijk is ge sproken over Duitsland en Berlijn. Voorts heeft Gromyko een uiteenzetting gegeven van het Russische plan, een secretaris generaal en drie plaatsvervangende se cretarissen-generaal voor de UNO te be noemen. Advertentie Hoofdagent Showroom Zijlweg 26, Haarlem Telefoon 17296 - 58041 Zie ook advertentie op pagina 20 DJAKARTA (AFP, UPI) Oud-pre mier Mohammed Natsir die „minister van Binnenlandse Zaken en Godsdienst" was in de opstandelingenregering (PRI) op Sumatra, heeft zich „onvoorwaardelijk" aan de Indonesische autoriteiten overge geven, zo meldt radio-Djakarta. Natsir, die leider is geweest van de Ma- sjoemi-partij, had zich begin 1958 bij de rebellen gevoegd. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige, aan de kust tijdelijk vrij krach tige zuidwestelijke wind. Lagere temperaturen overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1