Boosdoeners uit de IJmond in de beklaagdenbank AGENDA 3 PANTER Minister Cals heeft twee miljard gulden nodig UW LIPPEN: Opbrengst kinderpostzegelactie (f 2,5 miljoen) verdeeld Kort en bondig SENORITAS ixZUk&it k Verdere daling van g.l.o.-leerlingen; stijging bij het kleuteronderwijs Scholenbouw achter op het programma Overdracht aan vier organisaties QvJWeetó Koeler en buien KINDERSCHOENEN Wade DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1961 2 POLITIERECHTER TE HAARLEM Bont en blauw EEN TINNEROY DEUXPIèCES ƒ59.95 K. ter Laan gehuldigd Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Grote boerderij in Odijk door brand verwoest DRAAISTIFT 2.95- 1.45 NAGELLAK 1.85 -1.45 TE LAAT? LANGE BROEKEN, JACKS, MANTELTJES, JOPPERS en PARKA-COATS, £•5 f Bb Al meerdere keren had een Heemskerk- se huisvrouw zich moeten verantwoorden voor het uitslaan van beledigende taal en woensdagmiddag kwam zij voor de poli tierechter omdat zij op 3 juli een fabrieks arbeider en een huisvrouw in Heemskerk beledigingen naar het hoofd had geslin gerd. Zij ontkende dit ten stelligste. Haar dochtertje zou de vrouw hebben beledigd en haar man zou een half jaar geleden woorden hebben gehad met de fabrieks arbeider. De getuigen waren echter perti nent in hun verklaringen. „Geldboeten hel pen hier niet meer", zei de officier en eise een week gevangenisstraf. De politie rechter veroordeelde de vrouw tot beta ling van 50 gulden boete en twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Luidkeels kondigde de Heemskerkse aan in hoger beroep te zullen gaan. „Slaapt u daar nu eerst een nachtje over" raadde de politierechter haar aan. Eveneens in Heemskerk vlogen op 30 juni twee huisvrouwen een van 36 jaar en een van 26 jaar, elkaar in de haren. De oudste stond terecht. Zij was begon nen en had de jongere niet alleen gesla gen maar ook nog een bloesje stuk ge trokken. Aanleiding tot de twist was, dat de jongste van haar balkon allerlei rom mel zou hebben laten neerdalen op de hoofden van de oudste en haar gezins leden. „Een onwaardige vertoning", oor deelde de officier van justitie. Zijn eis luid de 40 gulden boete sub. acht dagen Ook de politierechter vond dit een juiste straf. Wederrechtelijk drong op 28 juni een 26-jarige Fries uit Sneek, die destijds als lader bij Hoogovens werkzaam was, een woning aan de Plantage in Beverwijk bin nen met het doel de bewoner klappen te geven. Hij gaf dit grif toe met de verkla ring dat hij zich wel eens meer wat te gauw opwindt. De officier eiste wegens huisvredebreuk 50 gulden boeten sub. 10 dagen. De politierechter veroordeelde de Fries overeenkomstig de eis. „Ik weet zelf niet meer hoe ik in de cel ben gekomen. Bont en blauw werd ik de volgende ochtend wakker", mompelde een 35-jarige Velsense rioollegger, die zich had te verantwoorden wegens diefstal van 25 gulden en wederspannigheid bij zijn aanhouding daarvoor op 24 juli. Hij had Advertentie 'T IDEAAL VOOR U, AANSTAANDE MOEDER Schuttersveld poolvaste en kleurechte kwaliteit Onze Speciale Afdeling biedt u nog veel meer nieuws. KOM EVEN KIJKEN.... voor BABV en KLf VTB ANEGANG 46 de bouwvakvakantie ingezet met een drinkgelag in een IJmuidens café in gezel schap van een getrouwde vrouw. Uit het jasje van die vrouw had hij een beurs ge rold en die in de w.c. ontdaan van 25 gul den. „Je hebt niks gezien, hoor", had hij tegen een man gezegd die het wél had ge zien. Tevens had hij andere getuigen bier aangeboden om hen te doen zwijgen. De politie vond in zijn achterzak het vermis te bankpapier. Toen men hem naar het bureau wilde overbrengen, had hij zich in een andere richting willen voortbewegen dan de agenten voorstonden. De officier vestigde er de aandacht op dat er nog een proeftijd loopt tegen de verdachte, die al meerdere malen is ver oordeeld. Hij eiste drie maanden gevan genisstraf De politierechter, die het woord „misselijk" met betrekking tot het gebeurde in de mond nam, deed er een maand af. Tranen hielpen een Beverwijkse huis vrouw niet, die in juni en juli uit een zelf bedieningszaak dertig blikjes mager rund vlees en enkele andere dingen had wegge nomen. Lang had het geduurd voordat zij werd betrapt. De bedrijfsleider had zelfs zes blikjes vlees met plakband aan elkaar geplakt, opdat hij door lawaai zou wor den gewaarschuwd als iemand iets uit het rek nam. Deze list hielp niet want de huis vrouw nam alle zes blikjes toen maar ge lijktijdig mee. Tenslotte ging de bedrijfs leider een hele dag posten bij het betref fende rek. Zo betrapte hij haar. Bij de huiszoeking bleek dat de lege blikjes door de kinderen werden gebruikt als speelgoed. Haar man heeft inmiddels de schade ver goed. De officier sprak van geraffineerde diefstallen door een bijna ongrijpbare win keldievegge en eiste 3 weken gevangenis straf. De verdachte verklaarde huilend dat zij blij is dat het was uitgekomen. „Ik had geen leven meer," zei zij. Twee weken gevangenisstraf, vonniste de politierechter. „Wat heb je met mijn zaken te maken," riep op 29 juni van dit jaar een 41-jarige heier uit Beverwijk tegen een 15 jaar oude re stadgenoot met wiens vrouw (eveneens 14 jaar ouder) hij een verhouding had. Deze woorden deed hij vergezeld- gaan van een stomp op het oog van de echtgenoot. De ze scène werd bijgewoond door twee van de twaalf kinderen van het echtpaar. Enke le keren reeds was de vrouw dan weer bij haar man dan weer bij de heier. Op 29 juni zat deze laatste in een café toen de vrouw binnenkwam en zei: „Mijn man zal je aan zijn mes rijgen". „Dan meteen maar", sprak de heier en repte zich naar de echtgenoot, per taxi. Daar bleek dat er geen sprake was van enige aggressiviteit van de echtgenoot. Wel van de zijde van de heier. Hij gaf de echtgenoot een klap op het oog en zei na afloop van deze han deling: „Dit is pas het begin, de rest komt nog." De politierechter veroordeelde de heier tot drie weken gevangenisstraf na dat de officier van justitie een maand had geëist. lp de Statenzaal van het provinciehuis in Groningen is de heef 14". ter Y^an ge huldigd. Hoogtepunt hierbij was de aan bieding van het portrpt, qtat de schilder Jan Altink van de thans 90-jarige heeft gemaakt. Zijn gehele leven heeft de heer Ter Laan gestreden voor de verheffing van het gewest Groningen, zijn cultuur en zijn taal. Het portret werd aangeboden op initia tief van de Groninger Culturele Gemeen schap. c Minerva Theater: vrijdag 20.15 u.: con cert N.Ph.O. Opera- en lichte Weense mu ziek. Solisten Gerry de Groot en Arjan Blanken. Stadsschouwburg: vandaag 20 u.: De Plankeniers met „De Heks van Haarlem" van Frederik van Eeden. Regie H. Harms. (T.b.v. Sterhuis van Ned. Ver. ter behar tiging van de belangen der jonge meisjes"). Vrijdag 20 u.: Het Nationale Ballet o.l.v. Sonia Gaskell (Suite en blanc, Franceses de Mimini en Four Temperaments). BIOSCOPEN Cinema Palace: 19 en 21.15 u.: „Rode lippen", 18 j. Van vrijdag af 13.30 en 19.30 u.: „Spartacus", 14 j. Frans Halstheater, 19 en 21.15 u.: „Storm loop der tartaren", 14 j. Van vrijdag af 14. 19 en 21.15 u„ zondag ook 16.30 u., dinsdag 14 en 20 u.: „Ontvoering uit Boedapest", 14 j. Lldo Theater: 19 en 21.15 u.: „Les tri- cheurs", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Zaterdagavond. zondagmorgen", 18 j. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Hamlet", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.. zon dag ook 16.15 u.: „De luit zoekt een bruid", a.l. Minerva Theater: 20.15 u.: „Anna Ka- renina", 18 j. Rembrandt Theater: 19 en 21.15 u.: „Een snippemacht", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u„ zondag ook 16.15 u.: „Zij ken den geen genade", 14 j. Roxy Theater: 19 en 21.15 u.: „Rioolrat- ten van Brooklyn", 18 j. Vrijdag en zater dag 14.30, 19 en 21.15 u.. zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Dodenrit", 14 j. Studio Theater: 19 en 21.15 u.: „Julie la Rousse", 18 j. Van vrijdag af 14.15, 19 en 21.15 u„ zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Shadows", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): 20 u.: „Zedenpolitie contra blond", 18 j. Vrijdag tot en met zondag 20 u.: „The Misfits". 14 j. TENTOONSTELLINGEN Vishal: Tot 11 okt. expositie van teke ningen en aquarellen van Herman Kruy- der: 1017 u„ zondag 1317 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 1 okt. expositie van schilderijen en reisschetsen van Peter van Braken en Finse handweef kunst van Laura Karpikaivo Tamminen: 1017 u„ zondag 1417 u. Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland): Tot 1 okt. expositie van werken van J. J. Doeser: 9—17 u„ ma., wo. en vr. ook 10 20 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 okt. expositie van teke ningen van Poppe Damave: 1022 u. (ook zondag). (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 22 september). DONDERDAG 28 SEPTEMBER City Theater, 20 u.: „Peyton Place, dorp der zonde". Rex-theater, 20 u.: „Anna". VRIJDAG 29 SEPTEMBER Rex-theater, 20 u.: „Alleen de zon was getuige". City-theater, 20 u.: „Weit ist der Weg" met Freddy. DONDERDAG 28 SEPTEMBER Kennemer Theater: Geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Caltiki". W.B. Theater: Geen voorstelling. VRIJDAG 29 SEPTEMBER Kennemer Theater- 19 en 21.15 u.: „In terpol". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Slavin van Rome". W.B. Theater, 20 u.: „Fort Juma". Advertentie MODESCHOENEN KRUISWEG 50 - HAARLEM Vrij parkeren, ook op zaterdag Vannacht is de boerderij van de heer A. W. van Wijk aan de provinciale weg nr. 6 in Odijk, een van de grootste boer derijen in die omtrek, door brand totaal verwoest. Ook het aangrenzende woonhuis brand de totaal af. Omdat bij het uitbreken van de brand boven Odijk een onweersbui voor bij trok, wordt aangenomen dat bliksem inslag de oorzaak is geweest. De heer Van Wijk was tegen brand ver zekerd. Advertentie Onbetwist de populairste in deze prijsklasseal jaren lang I De bewindsman van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft voor 1962 ruim 280 miljoen meer nodig dan voor 1961 door de Kamers werd goedgekeurd, namelijk 2.016.876.000 tegenover 1.736.099.000 voor het thans lopende jaar. Lager onderwijs vergt bijvoorbeeld 41 miljoen meer, voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs 10 miljoen, nijverheidsonderwijs niet minder dan bijna 140 miljoen en het wetenschappelijk onderwijs 34,5 miljoen, terwijl op de buiten gewone dienst bijna 27 miljoen meer wordt uitgetrokken voor wetenschappelijk onderwijs. Heeft de minister van Defensie meer dan twee miljard gulden aangevraagd, zjjn collega Cals meent ook ruim twee mil jard nodig te hebben om zijn taak naar be horen te vervullen, te weten om zoals hij schrijft in de toelichting op de begro ting „te bevorderen, dat onderwijs, jeugdvorming, kunst en wetenschap steeds beter beantwoorden aan de eisen van de harmonische vorming der jeugdigen tot volwassenheid en van de geestelijke ont wikkeling der volwassenen en daardoor in steeds hogere mate ten goede komen aan het geestelijk en stoffelijk welzijn van het Nederlandse volk in al zijn geledingen". Na de verwachting uitgesproken te heb ben, dat het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs in hqt thans aan gevangen zittingsjaar door de Tw'eede l4a- mer afgehandeld zal worden, deelt de mi- hister méde dat een Koninklijk Besluit in voorbereiding is, waarbij de voor enkele takken van onderwijs geldende regeling, dat opnieuw in dienst tredend gepensio neerd onderwijzend personeel een fictieve diensttijd van tien jaar ontvangt, zal wor den uitgebreid tot andere takken van onderwijs. Vertraging bij scholenbouw Werd in het bouwprogramma 1960 260 miljoen voor scholenbouw opgenomen en in dat voor 1961 270 miljoen, vorig jaar werd voor slechts 222 miljoen geprodu ceerd en in het eerste halfjaar 1961 voor 103 miljoen. Dit achterblijven (in 1960 voor 38 miljoen en over het eerste half jaar van 1981 voor 32 miljoen) noemt de minister mede een gevolg van vertra ging in het gereedkomen van bouwplannen van projecten voor het wetenschappelijk onderwijs, het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs en het nijverheids onderwijs. In het bouwprogramma 1962 werd, zoals reeds is gemeld op Prinsjesdag, voor onderwijsdoeleinden 275 miljoen uitgetrokken. Minister Cals stelt zich overigens voor in de omstreeks november verschijnende zesde nota inzake bouwvolumen voor het onderwijs verdere gegevens te verstrekken inzake de scholenbouw. Golflijn leerlingen Zet de toeneming van het aantal leer lingen bij het kleuteronderwijs zich ge stadig voort, daarentegen zal zich in 1962 de daling van het aantal leerlingen bij het gewoon lager onderwijs verder manifes teren. De regering stelt zich dan ook voor per 1 september 1963 de leerlingenschaal te verlagen. Medio mei bedroeg het aantal onvervulde vacatures echter nog 960. De groei bij het uitgebreid lager onder wijs zal zich tenslotte in verzwakte mate voortzetten. De personeelssituatie bij deze sector van het onderwijs is overi gens nog weinig rooskleurig. Kweekscholen De toeneming van de kweekschoolbezet ting 'in de laatste jaren is aanzienlijk ge weest: 1956 16.178 leerlingen, 1957 17.143, 1958 19.037, 1959 21.059 en 1960 22.712. De stijging van het aantal dergenen die de onderwijsakte behaalden, loopt hier mede parallel: 1956 geslaagden eind examen tweede leerkring 3.075, 1957 3.096 en geslaagden eindexamen derde leerkring 1.764, 195 8— 3.504 en 1.802, 1959 3.719 en 2.022, 1960 3.929 en 2.121. V.h.m.o. Zo de verwachtingen, uitgespi-oken In het interimrapport van de commissie- v.h.m.o., in grote lijnen in vervulling zul len gaan, zal de stijging van het aantal leerlingen en klassen bij het v.h.m.o. thans minder sterk worden. In de nabije toe komst zal zij een eind nemen en in een lichte daling overgaan. De minister van O., K. en W. streeft er voorts naar het sociaal-pedagogisch onder wijs te zijner tijd grotendeels te brengen onder de werking van de Nijverheids- Advertentie onderwijswet, opdat voor de meeste onder delen van deze vorm van beroepsonderwijs gelijke kansen worden geschapen. Wetenschappelijk onderwjjs Binnenkort zal het eerste ontwerp voor het nieuwe academisch instituut ter be oordeling aan de adviesinstanties worden toegezonden. Het beleid inzake de personeelsvoorzie ning bij het wetenschappelijk onderwijs zal grote aandacht vragen. Het heeft im mers geen zin, zo zegt de minister, nieuwe laboratoria en andere gebouwen op te richten en de sterk groeiende aantallen abituriënten van het v.h.m.o. aan te moe digen universitaire opleidingen te volgen, indien niet op adequate wijze in de be hoefte aan hoogleraren, andere docenten, alsmede wetenschappelijk en niet-weten- schappelijk personeel zou kunnen worden voorzien. De minister is van plan, zo blijkt verder uit de memorie van toelichting, in het stu diejaar 1961-1962 een begin te maken met de uitvoering van het in het rapport van de commissie wetenschappelijk personeel medische faculteiten (commissie-Querido) voorgestelde gewijzigde stelsel van hono rering van een beperkt aantal wetenschap pelijke medewerkers. Jeugd De in het vorige begrotingsjaar geopende mogelijkheid tot het verkrijgen van een investeringsbijdrage in de sector van het bijzonder jeugdwerk is weinig bevredigend gebleken. De minister van O., K. en W. heeft daarom deze post in het begrotings jaar 1962 niet meer opgenomen. Er blijft echter de mogelijkheid bestaan hulp te verlenen bij de totstandkoming van club huizen voor bijzonder jeugdwerk door middel van het verstrekken van een garan tie voor rente en aflossing van voor dit doel bij derden te sluiten leningen. Natuurbescherming Minister Cals hoopt te bevorderen, dat in het thans aangevangen parlementaire jaar een ontwerp-Natuurbeschermingswet bij de Staten.-Generaal, -zal worden .ioge= diend. C (Van onze correspondent) De miljoenendans van de Nederlandse kinderpostzegelactie heeft woensdag in het christelijk blindeninstituut Bartimeus in Zeist een nationaal hoogtepunt ge vonden door overhandiging van de op brengst van 1960 2,5 miljoen) aan de vier belanghebbende organisaties De secretaris-generaal van het ministerie van O., K. en W„ dr. J. II. Wesselings, droeg symbolisch vier cheques over: 1.080.000 aan de Nationale Federatie voor Kinderbescherming, 1.080.000 aan de Ne derlandse Bond voor Moedersehapszorg en Kinderhygiëne, 140.000 aan het Steun fonds voor de Nederlandse Kinderbescher ming en 200.000 aan het Nederlands Co mité voor Kinderpostzegels, dat met dit „zelf bijeengebrachte" geld instellingen en projecten kan steunen die buiten de bovengenoemde organisaties vallen. Vier grote projecten kunnen naast de routinewerkzaamheden uit de opbrengst van 1960 aangepakt worden. Voor het nog nieuwe tehuis voor dubbelgehandicapte blinde kinderen „De Ehze" in Almen (0>, uitgaande van Bartimeus in Zeist, is 100.000 bestemd Dezelfde bedragen gaan naar het christelijk instituut voor doof stommen „Effatha" in Voorburg (voor verbetering van het internaat) en naar het rooms-katholiek instituut voor slechthoren de kinderen „Sint Marie" in Eindhoven. Het „kabouterhuis" in Amsterdam, een medisch kleuter-dagverblijf, krijgt 75.000 voor een zeer nodige verbouwing. De heer A. Otter, bestuurslid van de Nationale Federatie voor Kinderbescher ming, zei in zijn overzicht van de beste ding van de kinderpostzegelgelden in de sector van de justitiële kinderbescherming dat circa anderhalf ton gaat naar het werk voor gezinsvoogdij en patronage. On geveer zes ten is bestemd voor het werk van de vele tientallen inrichtingen op dit gebied, drie ton is nodig voor de grote projecten. Er wordt gewerkt aan de opstelling van een lijst van de meest urgente objecten. r -.W? •f*. In de naaste toekomst zijn grote bedra gen nodig, ondermeer in verband met het opvangen van „welvaartsdelicten", voor verdieping van gezinsvoogdij en patrona ge, voor betere groepstherapeutische be handeling en ter voorziening in het nijpend tekort aan tehuizen voor de werkende jeugd Dr. M. Vromen, sprekend namens de Nationale Bond voor Moedersehapszorg tn Kinderhygiëne, vermeldde in zijn over zicht van de besteding van het geld in deze sector, dat van het kinderpostzegel- geld jaarlijks f 200.000,- tot f 400.000,- naar de kruisverenigingen gaat ter ver betering van de outillage van consultatie bureaus voor zuigelingen e.d. Het parti culier initiatief steekt daarmee de overheid, die dit werk jaarlijks met 250.000,- sub sidieert, naar de kroon. Daarnaast zijn grote bedragen nodig voor het geestelijk, zintuigelijk of moto risch gehandicapte kind. Vergeleken met het zwakzinnige kind wordt in Nederland voor het zintuigelijk en vooral voor het motorisch gestoorde kind nog betrekkelijk weinig gedaan, zei hij. Het kinderpostzegelgeld voor grote pro jecten kan helpen hierin verbetering te brengen. De nieuwe kinderpostzegelactie staat weer op het punt te beginnen: 10 oktober gaan de schoolkinderen weer op pad om bestellingen op te nemen. De prijs van de zakjes zegels is verhoogd tot 2, Nieuwe kinderzegels Op de bijeenkomst in Zeist, die door prof. dr. I. A. Diepenhorst, als voorzitter van Bartimeus. geopend werd. onthulde de ontwerpster van de nieuwe zegels, Hiltje Bottema, haar werk. De zegels 1961 zijn uitgevoerd in knipprenttechniek en hebben als thema: kind en volksfeest, te weten Sinterklaas, Driekoningen, Palmpasen, Pinksteren en Sint Maarten De 34 kinderpostzegelacties die tot nu toe sinds 1924 zijn gehouden, hebben to taal 22 miljoen opgebracht voor het mis deelde kind. Het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels heeft goede hoop dat de 35ste kruistocht het totale bedrag afrondt op 25 miljoen. Luchtlijn wordt opgeheven. Op 31 ok tober zal de Columbiaanse luchtvaart maatschappij „Rutas Aereas de Columbia" worden opgeheven. De maatschappij, die tweemaal per week een rechtstreekse ver binding tussen Curagao en Bogota onder houdt, verdwijnt omdat de exploitatie niet lonend is. Zij is destijds opgericht als een afzonderlijke Columbiaanse maatschappij met financiële deelneming van de K.LM. Daar de K.L.M. geen landingsrechten in Bogota heeft, zal de lijn Bogota-Curagao worden gestaakt. Vandalisme. In het Kronenburgerpark in Nijmegen is een bronzen beeld van een pauw, dat vijf jaar geleden werd vervaar digd door de kunstenaar Sleghers uit Velp en dat eigendom is van de gemeente Nij megen, van het voetstuk gerukt en in een vijver gegooid. Stelende door het land. Twee 15- jarige jongens, die uit een observatiehuis in Rotterdam waren ontsnapt, zijn stelen de door het land getrokken. Zij namen overal bromfietsen weg en in Brabant braken zij in een fabriek in, waar zij 50.- wegnamen. De politie kwam hen op het spoor in Utrecht. Eén jongen werd ge arresteerd, de tweede kon op een brom fiets vluchten. Een dag later meldde hij zich bij de politie in Rijen. Alle gestolen brommers zijn achterhaald. Gemeentesecretaris. De gemeenteraad van Delft heeft tot gemeentesecretaris be noemd de heer B. Burger, die sinds 1956 secretaris der gemeente Bussum is. De heer Burger volgt de heer J. van Oei op, die op 1 maart 1962 wegens pensionering als ge meentesecretaris van Delft zal aftreden. Meisje terug. De 17-jarige Antoinette Gijzemijter uit Rijswijk (Z.H.) wier opspo ring was verzocht, is eigener beweging naar huis teruggekeerd. Het meisje had het opsporingsverzoek in een krant gelezen en besloot daarop naar haar ouders terug te gaan. Advertentie NEEN MEVROUW, U KOMT PRECIES OP TIJD I Onze collecties uit binnen- en buitenland, zijn deze week compleet. Wij laten u ter beoordeling wat u 't mooiste vindt, bij uw specialist voor BABY en KLEUTER ANEGANG 46 GR. HOUTSTR. 116 iiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiii Het KNMI deelt mee: Ten zuiden van IJsland ligt het centrum van een groot depressiegebied. Nederland bevindt zich aan de rand hiervan in een zone, waarover zich randstoringen met de zuidwestelijke bovenstroming in noord oostelijke richting bewegen. Evenals gis teren ontstond ook vannacht een kleine onweersstoring boven Frankrijk. Gister avond kwamen trouwens ook in ons land enkele onweersbuien voor. Een koufront dat boven Engeland en de Noordzee lag, kon ons land juist niet bereiken, doordat aan dit front een actieve storing ontstond die vanmorgen over de Ierse Zee koerste in noordoostelijke richting. Door de zuide lijke winden werd opnieuw warme lucht uit Frankrijk aangevoerd. Achter de Ierse storing zal koelere oceaanlucht echter op nieuw een poging doen tot ons land door te dringen. Het koufront zal van enkele buien vergezeld gaan, terwijl de wind naar zuidwest zal draaien. WEERRAPPORTEN Van 13 november tot en met 12 janu ari van volgend jaar zullen de kinder zegels 1961 bij alle postinrichtingen verkrijgbaar zijn. Als thema voor deze serie is gekozen „Kind en Volks feest". De kleuren en voorstellingen zijn: 4 4 c„ karmijnrood Sinter klaas; 6 4 c„ blauw Driekoningen; 8 4 c., bruingeel Palmpasen; 12 9 c., groen Pinksteren; 30 9 c. Oran je rood Sint Maarten. Maximum-temperaturen M i s d binnen- en buitenland •o- ai 3 Neerslag, laatste 24 uur. 4) A eJ9 Den Helder zwaar bew z 20 1 Ypenburg mist z 22 1 Vlissingen half bew. zzo 21 1 Eelde mist z 22 0 De Bilt licht bew. zzo 22 1 Twente onbewolkt z 23 5 Eindhoven zwaar bew zo 23 0 Zd-Limburg zwaar bew z 22 0,5 Helsinki mist nno 14 0 Stockholm onbewolkt zzo Oslo regen zo 16 2 Kopenhagen half bew. zo 16 0 Aberdeen regen zzo 15 Londen half bew. z 17 1 Amsterdam licht bew zzo 21 1 Brussel half bew. z 23 2 Luxemburg zwaar bew. ozo 21 1 Parijs regen O 24 7 Bordeaux onweer zzo 28 4 Grenoble half bew. windst. 27 0) Nice half bew. n 25 0 Berlijn half bew. zo 19 0 Frankfort mist windst. 22 0 München half bew. z 26 0 Zürich mist windst. 24 3 Genève zwaar bew windst. 27 0 Locarno mist ozo 24 0 Wenen mist windst. 20 0,2 Innsbruck zwaar bew. verand. 25 0,2 Athene onbewolkt nno 27 0 Rome onbewolkt windst. 30 0 Ajaccio onbewolkt ono 26 0 Madrid onweer windst. 29 9 Mallorca onbewolkt windst. 30 0 Lissabon half bew. zzw 26 0 Vrijdag 29 september Zon op 6.36 uur, onder 18 24 uur. Maan op 21.33 uur, onder 12.24 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 28 september Hoog water 6.03 uur en 18.24 uur. Laag water 1.55 uur en 14.06 uur. Varjjdag 29 september Hoog water 6.47 en 19.08 uur. Laag water 2.33 en 14.44 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2