Idee van een volksfront herleeft in Frankrijk BOORTOESTELLEN t WERELDNIEUWS Volkomen onzin r Van dag tot dag Socialist Mollet gaat zich verstaan met de radicaal Mendès-France m €)p de ^Praatótoel Franse regering zal OAS harder gaan aanpakken vervetal Prins Karei ziet af van zijn staatsinkomen prachtig BONTEKOE - Heemstede Spoorplein 4 Volgens de socialisten kan het niet hard genoeg DOrrDERDAG 28 SEPTEMBER 1961 I Indonesië voelt zich ernstig op de pres- tige-tenen getrapt door de eis van de pre sident van de Wereldbank, Eugene Black, dat eerst de schulden aan Nederland wor den geregeld vóór dit land op verdere kre dieten van zijn Bank kan rekenen. Politie ke betekenis moet men aan dit standpunt niet hechten. De Wereldbank werkt vol gens gezonde bankaire principes en vraagt bij voorbeeld een rente van 5f4 percent, dit om minder solvabele leningsgezinden af te schrikken. Het wordt in de onderontwikkelde gebie den langzamerhand echter steeds moeilij ker financieel verantwoorde projecten te vinden, daar deze landen dikwijls al zeer hoge verplichtingen ten opzichte van het buitenland hebben. Zij blijven echter voort gaan met het opstellen van ambitieuze plannen, die hun draagkracht dikwijls ver re te boven gaan. Ook Indonesië heeft thans weer een dergelijk acht jarenplan op gesteld. De Wereldbank doet, zoals het een bank betaamt, alvorens een le ning te verstrekken, eerst een nauwkeurig onderzoek naar de algemene economische positie van het vragende land. Blijkt een land niet voldoende solvabel, dan worden geen leningen gegeven. Er blijft dan de mogelijkheid om bij de onlangs opgerichte Internationale Ontwik kelingsorganisatie (IDA) een lening op zeer gunstige voorwaarden te sluiten. Ook van deze organisatie is de heer Black de president. Dat Indonesië haar wil gaan verlaten wijst er op, dat ook van deze kant geen steun te verwachten is. Wie wil lenen, zo redeneert de bankier Black, zal zich in het internationale economische ver keer behoorlijk dienen te gedragen, daar anders iedere vertrouwensbasis ontbreekt. Indonesië zou uit deze houding van de We reldbank de conclusie kunnen trekken, dat chantage niet overal aanslaat. Meer steun van het communistisch blok dan Indonesië reeds heeft gekregen lijkt ook niet waarschijnlijk. Het beste is, dat Indonesië zijn scherpe standpunt in de kwestie-Nieuw-Guinea laat varen en met Nederland over het nieuwe plan-Luns gaat praten, waarbij ook de schuldenregeling aan de orde zou komen. Om geld te krij gen, zal het eieren voor zijn geld moeten kiezen. Er zal nog wel heel wat water door de Theems stromen voor Engeland werkelijk lid van de Europese Economische Ge meenschap is, want de onderhandelingen zullen moeizaam zijn. Gezien de grote be langen van industrie en handel en daar mee van honderdduizenden werknemers en -gevers hier in Europa zowel als in de Gemenebestlanden, die op het spel staan, is dat niets verbazingwekkends. Rome is niet op één dag gebouwd èn de Europese integratie is een bijzonder gecompliceerd proces. Het eerste staaltje van het tempo waarmee de beslissingen worden genomen hebben we deze week gekregen. Het ging bierbij voorlopig nog slechts over de te volgen procedure tijdens het overleg met Groot-Brittannië, waarover de Europese Ministerraad maar heel langzaam tot een uitspraak kon komen. Procedures zijn bij dit soort onderhan delingen niet onbelangrijk. Men kan op de ene manier nu eenmaal beter zijn belan gen verdedigen dan op de andere. Maar de vertoning die we deze week in Brussel gekregen hebben wekt een ietwat klein zielige indruk. De Fransen stonden erop, dat het vooroverleg in Parijs zou moeten plaats hebben en zij vonden dat al een grote concessie op hun aanvankelijk- inge nomen standpunt, dat Engeland eerst maar eens een schriftelijke explicatie moest indienen van de Britse ideeën over de knelpunten bij hun toetreding, name lijk: het Gemenebest, de landen van de Europese Vrijhandels Associatie en de landbouw. Men zou dan in Parijs beter kunnen uitmaken welke houding men in een even tueel volgend gesprek zou moeten aanne men De andere EEG-landen wisten Frankrijk tenslotte zover te krijgen, dat het Engelse opstel niet behoefde te wor den ingediend. In ruil daarvoor zouden dan volgende maand zo genaamde voor besprekingen in Parijs en niet in Brus sel, waar de Europese Executieve Com missie zetelt worden gehouden. Parijs, zo wil Frankrijk aan Engeland tonen, is het werkelijke centrum van West-Europa en niet Brussel, waar de, volgens De Gaul le, met supra-nationaliteitswaan bezeten Europese ambtenaren te veel in de melk te brokkelen zouden hebben. Daar kunnen dan in november wel de details door de klerken besproken worden, de grote lijnen worden in de Seinestad uitgestippeld. Dat de Duitsers hier niet helemaal mee ingenomen waren, ligt voor de hand. Het economisch machtigste land van de „Zes" wist dan ook te bedingen, dat een even tuele plechtige ondertekening van een ver drag tussen Engeland en de EEG, wel licht pas over twee jaar, in Bonn zal plaats hebben. Wat er in Rome moet ge beuren is nog niet zeker, maar het lijkt wel waarschijnlijk dat er ook voor die hoofdstad iets zal worden gevonden. Nu is het nog een hele puzzel of de zes landen één front zullen vormen, of dat zij als souvereine landen zullen deelnemen aan het gespiek. Dan is natuurlijk ook het voorzitterschap zeer belangrijk evenals de plaats die men aan de Europese Executieve zal inruimen. Een ding is echter zeker, procedure- kwèsties brengen de problemen zelf geen stap dichter bij een oplossing. Het zijn al leen pogingen om tevoren een zodanige po sitie aan de onderhandelingstafel te krij gen, dat men de eigen belangen zo zwaar mogelijk kan laten wegen. De verdeeld heid van de „Zes", die daarbij tot uitdruk king komt, zal het de Engelsen alleen maar gemakkelijker maken hun oude po litiek van „verdeel en heers" ten aanzien van Europa verder voort te zetten. (Van onze correspondent) PARIJS Tijdens een bijzonder con gres van de socialistische partij in de Pa- rijse voorstad Puteaux heeft de secretaris generaal Quy Mollet gisteren onthuld, dat president De Gaulle, hem dinsdag bij zijn ontvangst op het Elysée had meegedeeld, van plan te zijn binnenkort in Algerije een speciale veiligheidsmacht op te richten. Dat nieuwe leger zal uitsluitend uit Alge rijnen worden samengesteld die nu, onder de naam „harkis", in het Franse leger of bij de politie dienen. De omvang van dit korps, dat onder het bevel van een Alge rijnse generaal zou worden geplaatst, zal ongeveer vijftigduizend man bedragen. Het zal de bijzondere taak van dit veiligheids macht worden bij het referendum over het zelfbeschikkingsrecht in Algerije de plaats van het Franse leger in te nemen. Uit het uitvoerige verslag, dat het socia listische congres van de deputatie kreeg te horen, bleek ook nog, dat De Gaulle blijft vasthouden aan zijn voornemen een voorlo pig executief comité in Algerije te instal leren, dat dan zou kunnen vooruit lopen op de latere Algerijnse regering. Niettemin heeft de president volgens de indrukken van de socialistische leiders de hoop nog altijd niet opgegeven dat de onderhande lingen met het F.L.N. binnen afzienbare tijd zouden kunnen worden hervat, met het doel een algemene regeling over de toe komst van Algerije te treffen. Na de con tacten, die met de Algerijnse nationalisten in Evian en Lugrin zijn gelegd, is het ogenblik gekomen, aldus zou de president der republiek de socialisten hebben laten weten, tezamen spijkers met koppen te slaan. De aankondiging van dat voornemen door het staatshoofd heeft, zo is op het congres ook wel duidelijk geworden, de so cialistische partij toch niet met de alge mene gang van zaken onder de vijfde re publiek kunnen verzoenen. De hele toon van het onderhoud tussen De Gaulle en de socialistische deputatie moet dan ook nog al korzelig en zelfs scherp zijn geweest. Verzoening Dat de socialisten bovendien nu bereid zijn tamelijk verre consequenties uit hun oppositie tegen De Gaulle te trekken, kon ook nog blijken toen bekend werd dat Mol let deze week de links-liberale oud-pre mier Mendès-France zal ontmoeten. Mollet en Mendès-France, die in 1956 aan het hoofd van het republikeinse front als over winnaars uit de verkiezingen traden, kwa men later bijzonder scherp tegenover el kander te staan. Wegens politieke en ook persoonlijke tegenstellingen trad Mendès- France als minister en vice-premier in 1956 al gauw uit de regering, die door Mol let werd gepresideerd en die in haar Al gerijnse beleid steeds gevaarlijker in het rechts-extremistische vaarwater verzeilde. Dat Mollet thans met Mendès-France wil overleggen over diens plan van een voor lopige regering, dat Mendès-France maan dag op een persconferentie bekend maak te. wijst er dus op dat de linkse partijen hun vele meningsverschillen eindelijk schijnen te willen overbruggen, om hun positie tegenover de regering en indirect tegenover de bedreigingen van uiterst rechtse legerkringen te kunnen versterken. Het verluidt in sommige politieke Parij- se kringen, dat Mollet zover zou willen gaan, dat hij zelfs zou willen samenwer ken met de communisten, van wie hij tot dusver altijd als de verklaarde doodsvij and stond aangeschreven. Opmerkelijk is in ieder geval wel, dat Mollet en andere socialistische leiders de laatste dagen in de communistische pers ietwat schijnen te worden ontzien, zodat men van deze kant in elk geval wel bereid is een eventuele uitnodiging aan te nemen- Op zijn persconferentie heeft Mendès- France maandag niet geantwoord op de vraag, of hij ook de communisten Isij zijn plannen wil betrekken, een zwijgen dat niet minder veelzeggend zou kunnen zijn.- Het is dus niet onmogelijk dat er achter de coulissen een nieuw volksfront op sta pel staat, terwijl trouwens N ook op de rechtervleugels der Franse republiek men van verschillende zijden zichtbaar bezig is zich voor te bereiden op een aflossing van de wacht. Deze ontwikkeling mag men in directe samenhang zien met de mogelijkheid van een nieuw offensief van het parlement, dat dinsdag weer bijeenkomt, tegen de rege ring van Michel Debré. Mocht dat offen sief door middel van een motie van wan trouwen leiden tot de nederlaag van de re gering, dan zal het parlement worden ont bonden. En met het oog op de verkiezin gen, die daarna gehouden zouden moeten worden, steken de partijleiders nu dus de hpofden al bijeen. Wanneer zich daarbij echter inderdaad ook een nieuw volksfront af zoü tekenen, kan men voorspellen dat niet alleen op het parlementaire, maar ook op het algemeen politieke, sociale en eco nomische plan de vijfde republiek van De Gaulle een ontwikkeling staat te wachten, die als beproeving moeilijk onderschat kan worden. Ex-generaal Maurice Challe, die vanwe ge zijn mislukte opstand in Algerije van april j.l. onlangs tot vijftien jaar gevan genisstraf veroordeeld werd, heeft in een brief zijn echtgenote bericht dat hij, sa men met de andere gedetineerden in de gevangenis van Tulle, een hongerstaking is begonnen. De spijzen en dranken die in de gevan genis door een speciale kok voor de sa menzweerders bereid plegen te worden, moesten onaangeroerd weer naar de keu ken worden teruggebracht. Advertentie DE NIEUWSTE TYPEN uit voorraad leverbaar AUDIUM - SIEMENS - WIDEX - OTICON - PHILIPS - QUALITONE e.a. (zijstraat van de Leidsevaartweg) Bus 3. halte station Heemstede Telefoon 38099 Advertentie HET HOOGSTE G E N OT VO O R 22 CT f -v 'V, -i' V.\% - PARIJS, (AFP) De Franse minister voor Algerijnse Zaken Joxe, heeft woens dag op een vergadering van het kabinet onder voorzitterschap van president De Gaulle uiting gegeven aan „het voor nemen van de regering om zich met kracht te verzetten tegen de praktijken van de OAS", zo heeft de gedelegeerd minister bij het bureau van de minister-president Terrenoire, na afloop van de bijeenkomst bekendgemaakt. Journalisten die naar de politiek van de regering ten aanzien van Algerije vroe gen, verwees de minister naar de korte ra dio- en televisierede welke president De Gaulle maandagavond zal houden. De guillotine Gaston Defferre, voormalig socialistische minister en thans burgemeester van Mar seille, heeft op een bijeenkomst van het socialistische nationale comité verklaard dat de enige manier waarop men de le den van de verboden rechtsextremistische organisatie het geheime leger (OAS) moet behandelen, is „hen te doden ja, neer te schieten, op te hangen, onder de guil lotine te brengen". Hij werd luid toege juicht toen hij hieraan toevoegde: „Wij moeten degenen die ons willen doden zo gewelddadig mogelijk bestrijden indien wij willen slagen". Hij deed een aanval op de regering-De- bré en noemde deze „de zwakste sterke regering die wij ooit hebben gehad". „Wij moeten met de lieden van de OAS afrekenen en de essentiële voorwaarde hiervoor is dat de huidige premier ver dwijnt". Deferre beschuldigde Debré er van „de medeplichtige en vriend van de meeste oproerkraaiers" te zijn. „Het is duidelijk dat zolang Debré aan het hoofd der regering staat, de strijd tegen de OAS slechts academisch zal zijn". Regen Deze zomer, die nu wel definitief achter ons ligt (kijk, daar ligt-ie: in die plas), was een van de regenachtigste sinds men senheugenis. Er vielen meters water en er zijn zelfs dagen geweest dat De Bilt volkomen blank stond en de weerkundigen hun moeilijk werk in duikerskostuum moesten verrichten. Men heeft dit geheim gehouden om onder de bevolking geen paniek te veroorzaken en het hamsteren van roeiboten en zwemvesten tegen te gaan. Intussen vraagt de gewone man zich af: hoe komt het dat deze zomer zo'n natte zomer was? Is dat nu wel normaal? Een regendeskundige bij wie ik mijn licht opstalf, tei mij: „Nee, zo'n zware regenval is niet normaal." Verder wist hij het echter ook niet. Hij mompelde %og iets over hogere luchtlagen, maar het was dui delijk dat ook hij voor een raadsel stond. Een andere deskundige, die ik ken als een zeer integer man, had wel een ant woord gereed, maar ook dit leek mij nau welijks bevredigend. Hij gaf de schuld aan de weergoden. Op mijn vraag wie die weergoden dan wel varen, wist hij niets anders te zeggen dan: „Dat is voor u een vraag en voor mij een weet." Op mijn herhaald aandringen om zich duidelijker uit te drukken, was tenslotte zijn be scheid: „Als u niet in weergoden gelooft, kan ik ze u ook niet verklaren." Waarna hij de kraag van zijn regenjas opzette en wegsopte. Een derde deskundige, die zijn naam in dit stukje liever niet vermeld zag (hij heet J. W. Rompelmeier en woont in de Vlees- ikstraat 14b te Kraambrugge), gaf mij de volgende uitleg: „Al dat gezeur over weer goden is gepraat van mensen die de waar heid niet onder ogen durven te zien. De buitensporige regenval van deze zomer is enkel en alleen de schuld van de Russen". Bij dit laatste woord keek hij schichtig om zich heen. „Hoe hebben de Russen dat dan gedaan?" vroeg ik hem. „Dat zijn we nog bezig uit te zoeken," zei hij. „Maar we hebben de hand weten te leggen op plan nen, waaruit blijkt dat ze het ook de hele herfst willen laten regenen." Voor ik hem om verdere inlichtingen kon vragen, had hij zijn paraplu opgestoken en was achter het ijzeren regengordijn verdwenen. Remco Campert In haast. Twee gewapende kleurlingen hebben een Londense bank in Padding- ton overvallen en zijn er met 2500 pond sterling vandoor gegaan. Zij losten een schot op een vrouwelijke employé, die de politie wilde opbellen, maar misten. Hoffelijke bliksem. Verschillende delen van Sicilië zijn woensdag geteisterd door zware regenval en onweersbuien. In straten en kelders in Vittoria en Cal- tagirone hebben zich overstromingen voorgedaan. Een tijdelijk onbewoonde boerderij werd door de bliksem getrof fen en brandde totaal uit. Stapje verder. Dr. Migicovsky, die ver bonden is aan het Canadese ministerie van landbouw, is er in geslaagd het voor de gezondheid zo gevaarlijke stron tium 90 in door radio-activiteit besmet te melk en andere voedingsmiddelen te isoleren. Men onderzoekt nu of deze .n het laboratorium ontdekte methode op grote schaal kan worden toegepast. Wie het idee mocht hebben dat het leven der kleine lie den stilstaat, als de groten hun klaroenklanken van heil en onheil over de wereld doen klinken, vergist zich. Diep be neden de toppen waarop mi nister Luns, Tsjombe, presi dent Kennedy en de heer Gro- myko hun boeiende uitlatin gen staan te doen, krioelt het leven voort en gebeuren dui zenden kleine dingen, die niet in vijfjarenplannen of angst aanjagende vredesaanbiedin- gen te lezen zijn. Het is een opwekkende ge- dafchte dat men zich op ieder gewenst tijdstip en voor iedere periode volkomen kan ontdoen van alle oorlogsvrees, politieke haat, principiële ergernis en frontvorming tegen wereld schokkende bedreigingen door eenvoudig krant noch radio aan te raken en winterharde viooltjes te gaan planten in de achtertuin. Winterharde viooltjes zijn enkel symbolisch ten tonele gevoerd: men kan evenzeer de zolder opruimen of een nieuwe aflevering van Agatha Chris tie verslinden een praatje maken over de haag heen met buurman die last heeft van draaihartigheid zijner kool- planten of de legpuzzel afma ken, die de kleine zoon bij het naar bed gaan onvoltooid liet. Men kan alles doen wat men wil als men de toppen der groten vergeet en hun stem geluiden niet wenst te aan horen, als men „het nieuws" negeert en een tijdje onkun dig blijft van wat mokkende mensenhorden tegen elkander uitbroeden. Men kan zelfs zichzelf de verplichting opleggen, op ge regelde tijden een strenge ont houding te betrachten om zijn geestelijke spijsvertering op te frissen. Een soort vasten periode voor het gedachten- leven, dat in onze tijd onver mijdelijk aan indigestie gaat lijden tengevolge van de on verteerbare brokken die het te slikken krijgt. Kan men het een mens kwa lijk nemen, dat hij op een kwade dag de warwinkel der dagelijkse nieuwsexplosies ontvlucht met een gevoel van onpasselijkheid, als een jon getje dat met een maag vol spinsuiker en limonade te lang in de draaimolen heeft geze ten? Dan loopt hij met de hand op zijn geestelijke maag dat is een vreemd orgaan, maar hij hééft er wel een uit de drukte der schreeuwen de ministers en onafhankelijk- heidsschutters weg en duikt in de koelte van een vergeten stroom: de rustige, kabbelende rivier van het kleine, persoon lijke leven, waarboven de pla neten nog pinkelende sterren zijn, waar de atomen geen nei ging tot splijting vertonen en zelfbeschikking geen moorden betekent. Waarboven het uit spansel nog blauw is, zonder grijze wolken van kruitdamp. Waar een man geen vijand is, vyaar een vrouw niet in een korps marcheert, waar kinde ren niet worden platgebom bardeerd door ordeherstellen- de patriotten. Waar nog doel loze beuzelarijen bestaan, die niet op verwezenlijking van ideologische doeleinden zijn gericht. Waar de kruidenier nog snoepjes geeft, zonder noodrantsoenen voor de schuil kelder aan te prijzen. Waar een mens eenvoudig een mens is, en niet een communist of een verschanst bewoner van een Vrije Wereld. Waar men over het weer kan praten zon der aan veldoefeningen te den ken en waar een gouden ster niet op een protserig uniform, doch aan een zwartfluwelen hemel flonkert. De onpasselijkheid verdwijnt daar snel de onverteerbare brokken liquideren zich ge ruisloos in de onbestemde verte. Er wordt gelachen om een grap, niet om de politieke nederlaag van een verbeten tegenstander. Er wordt onzin gepraat, maar niet in verga derzalen of op katheders, doch zomaar in het wilde weg, van mensen tot mensen, ter ont spanning en ter sanering van zieke zielen. Dat is in het dal diep onder de toppen nog steeds het ge val, en men kan niet beter doen dan met de regelmaat van een orthodox Mohammedaan het bloederige nieuws te mij den als een misselijk makende braspartij. Welnu, hier in het dal is het stil en zuiver. We kunnen nu praten maar niet over Nieuw Guinea of Angola of de Berlijnse crisis. Daaarover is men hier immers niet zo bij zonder ingelicht. Waarover dan? Het doet er eigenlijk wei nig toe. Men kan in de stijl die internationaal gebruikelijk is geworden aanhoudend praten over een volstrekt on zinnig onderwerp zonder wer kelijk iets te zeggen. Wat men op de toppen kan, kunnen wij ook, waarde lezer. Wij kunnen ons vandaag, in onze oase bui ten het nieuws, vermeien in ernstige onderwerpen die niets betekenen of een liedje neuriën bij de muziek van stilte. Wij kunnen ons voorstellen dat onder een peinzende boom een schimmige vrouw uit de Middeleeuwen dromerige to nen ontlokt aan haar spanjo let, begeleid door een violier, een pompadour en een hobbe- zakdoedeleur. Dat is onzin, uiteraard, maar er komt even zeer muziek uit als uit het mo dernste vijfendertigteensorgel Wij laten onze blikken over de ademloze omgeving dwa len en denken vroom aan de onbekende kunstenaars uit vervlogen eeuwen, die reeds zolang'onder de groene zeden liggen. Zij leefden in de glo rieuze tijd der vrijbuitelarij, toen de kinderen nog op de wereld werden geholpen door wroetvrouwen en er van anti papistische middelen in de medische wetenschap nog geen sprake was. Toen heerste aan de hoven der vorsten nog pracht en praal, de hovelin gen hingen hun huig naar de wind en leefden van vleierij en intoxinatie. Denk eens aan Madame de Troubadour, wel lustig en praalziek, doch een genie in de intrige; een vrouw om een sonnade voor te com poneren; doch zelfs de smel tende tonen van verheven mu ziek vermochten deze grate- loze vrouw niet te vermol men. Wee haar vijanden, die het waagden haar te dwars liggen. Het onmeedogenloze staal van het flitsend struweel daalde neer op hun blot' nek ken, als Madame de fijne zij kanten handschoen ophief Laten we aan iets anders denken. Het is mij opgevallen dat men met onverhoedse vra gen dwaze dingen kan berei ken. Als men iemand met de eis tot onmiddellijk antwoord de vraag stelt: Hoeveel dro medarissen heeft een kameel? dan zegt hij dadelijk: Twee. Hij verstaat dan dus: bulten. Heeft een kameel twee bulten? Dat kan zijn, maar hoe heet hejt jong van een kameel? Nee, niet kameleon, al zou dat een aardige woordafleiding mogen heten. Een vrouwelijke ka meel heet trouwens ook lang niet altijd Kamelia, terwijl de manlijke zeker niet Kamiel behoeft te worden genoemd. Dat dit schip der woestijn drie weken lang zonder water kan, als hij voor zijn vertrek een liter kamillethee krijgt, is een puur verzinsel. Een kameel lust namelijk helemaal geen thee. Laten we ons nu meteen even verdiepen in de vraag, wat fout is aan het woord: „Schildpaddestoelesoep". Dat is niet zo in eentweedrie te ontdekken, doch als ge het kooksel proeft zult ge merken dat er twee soepen dooreen gemengd zijn. Dat moet ge onthouden tegen de tijd dat ge nog eens buitenshuis gaat eten, tenzij ge over te weinig ont houdingsvermogen beschikt. Tenslotte nog een medische complicatie: weet ge wat er bij een doekschildering behoort? Daar hoort een spieraam bei. Die pijnlijke aandoening leidt ook dikwijls tot vaatverwijde ring, ofschoon dit laatste na tuurlijk eveneens kan beteke nen dat moeder de tafel af ruimt na het eten. Een groot aantal mensen weten niet precies het verschil tussen bezittelijke en persoon lijke voornaamwoorden. We ontvangen allemaal wel eens een brief, die vermeldt dat „U vorige brief in goede orde is ontvangen." Deze gebrek kige kennis van de taal kan echter voor verpleegsters ca tastrofaal zijn, wanneer zij hun manlijke patiënten zouden willen vragen: „Mag ik uw kussen?" We zijn van geen enkel dezer vele woorden ook maar een spiertje wijzer geworden. Is dat niet, voor één keertje, een heerlijk gevoel? We liggen lui achterover in onze tuinstoel, midden in de zonnige vlucht- oase, wars van de beslomme ringen der volken, mijmerend over de vraag hoe groot onzin moet zijn om als historisch te worden bestempeld. En in het kreupelhout zingt de struik vogel, aan de oever van de kalme stroom ploert het nij- lonpaard in de modder, boven onze hoofden zwalpen de meeuwenwelpen op stijve vleugels en we slapen zoet jes in, sterk en fris in de nieu we ochtend ontwakend onder de strenge tonen van: „Hier is de nieuwsdienst. Premier Kroesjtsjev heeft vannacht bekendgemaakt, dat met ingang van heden...." Maar dat is pas morgenoch tend. Sluimert nog maar even door, ver moeiden. Nog niet. De Griekse commissie voor kernenergie heeft woensdag meegedeeld dat de lucht boven Griekenland steeds sterker radio-actief wordt. De commis sie schrijft dit toe aan de recente Rus sische kernproeven. De limiet, waarbo ven de gezondheid bedreigd wordt, is echter nog niet bereikt. Verbetering. Nu het gevaar van radio actieve besmettirig door de jongste Rus sische kernproeven steeds groter wordt, zijn de Amerikanen een intensieve cam pagne begonnen om het meetsysteem en de methoden ter vaststelling van de schadelijke gevolgen voor de gezondheid te verbeteren. Materialisten. 18 Russische technici zijn in Guinee gearresteerd omdat zij diaman ten gestolen hadden uit de Guinese dia mantmijnen, aldus heeft een hoge Ame rikaanse regerings-functionaris gisteren te Washington onthuld. Verdacht. Een vliegtuig, waarmee de gou verneur van de Braziliaanse staat Rio Grande do Sul, Leonel Brizzola, op weg was naar de hoofdstad Brasilia, is bran dend neergekomen. Brizzola is een zwa ger van de nieuwe Braziliaanse presi dent Goulart. Bij diens benoeming tot opvolger van Kanio Quadros heeft Briz zola een belangrijke rol gespeeld. Naar verluidt deed zich een ontploffing voor aan boord van het toestel, toen het op de luchthaven van Rio de Janeiro land de. Slechts enkele van de 63 inzittenden liepen kneuzingen op. Advertentie BRUSSEL (ANP) Prins Karei van België, de 58-jarige oom van koning Bou- dewijn, heeft de Belgische regering mede gedeeld af te zien van de jaarlijkse do tatie uit de staatskas, die hem sedert 1951 wordt verleend. De dotatie bedroeg vier miljoen frank per jaar (ongeveer 290.000 gulden). In een brief aan eerste minister Lefèvre heeft Prins Karei verklaard, dat „hij de jongste tien jaar geen openbare activiteit heeft verricht, die de verlenging van de dotatie rechtvaardigt". Prins Karei was van 1944 tot 1950 regent van België voor koning Leopold. Nadat hij het regentschap had neergelegd, heeft hij zich geheel uit het openbare leven te ruggetrokken. Hoewel wel daartoe uitge nodigd, woonde hij het huwelijk van Ko ning Boudewijn noch dat van Prins Al- bert bij. In zijn antwoord heeft de Belgische eer ste minister de erkentelijkheid van de Bel gische natie betuigd voor de „voortreffe lijke diensten, bewezen in een moeilijke periode in de geschiedenis van België". Voorts wordt in deze brief gezegd, dat de regering zich neerlegt bij het verlangen van Prins Karei, doch daarover geen de finitieve beslissing neemt „zodat deze kan worden herroepen indien de omstandighe den dat zouden rechtvaardigen".

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3