SLUIZEITEN HAVEHS Jeugdreizen zijn erg populair SPORT IN DE IJ MOND Veertig jaar „aap-noot-mies" Kt Sch oon houd en Wees zuinig op de dieren mm Duits schip zonk na aanvaring op de Schelde Toneeldeskundige pat causerieën houden Bietencampagne is begonnen L0ENDERSL00T Kerkconcert in IJmuiden met 5 koren Feest voor wandelaars Gevonden: kinderfiets DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1961 5 Opperman bij werk op de Noordpier gewond Herfst-wandeltocht Dr. Schilstra directeur Prov. Gezondheidsraad mmm. Scheepvaartraad De Jager L.Nieuwstraat 503 Fitters-jubileum DE VORIGE WEEK hebben we het gehad over het Italiaanse passagiersschip „Castel Felice", dat zijn loopbaan was begonnen bij de British India Steamship Navigation Company, welke rederij in 1856 was opgericht. Dit schip heet tegen woordig weer „Castel Felice"; het werd in 1930 als „Kenya" in dienst gesteld. On geveer vijftien jaar geleden heeft eerdergenoemde rederij de motortroepentrans- portschepen „Dilwara" en „Dunera" aan haar vloot toegevoegd. Het schip op de foto is de „Dunera", gebouwd door Barclay, Curie Co Ltd te Glasgow. De in houd is 12.615 bruto register ton, de lengte over alles is 152,64 meter, de breedte 19,30 meter, de diepte 11,99 meter en de diepgang 7,59 meter. Twee dieselmotoren kunnen het schip een snelheid geven van 14knoop. Deze „Dunera" is in de af gelopen zomer enige malen in Amsterdam geweest met telkens 800 Britse kinde ren aan boord De British India Steam Navigation Com pany heeft het schip namelijk voor jeugd reizen beschikbaar gesteld. Zo worden Noord- en Zuid-Europa, althans de ha vensteden, onder deskundige leiding be zocht. De passagiers zijn jonge Britten van twaalf tot achttien jaar. De schoolles sen gaan aan boord gewoon door. Er wor den geregeld lezingen gehouden over de te bezoeken landen. De jeugdige toeristen be talen driehonderd gulden voor een reis van tien dagen of honderd gulden meer voor een reis van dertien dagen. De kosten van uitstapjes op de wal zijn daarbij inbegre pen. De „Dunera" is een ideaal schip voor dergelijke schoolreizen. Het schip biedt ac commodatie voor 123 passagiers in de eer- zijn onder andere Leningrad, Piraeus, Mal ta, Marseille, Barcelona en Casablanca. Een Nederlandse rederij is een kleine 25 jaar geleden al begonnen dergelijke schoolreizen te organiseren. Zo heeft de „Tarakan" van de Stoomvaart Mij Neder land in 1935, 1936 en 1939 jongensreizen, die zes dagen duurden, gemaakt naar de Noorse fjorden, waarbij tochtjes werden ondernomen naar de Sognefjord, de Boja Brae gletcher en het Narodal. Het is in derdaad een goede manier om belangstel ling voor de zeevaart op te wekken. In achttien reizen hebben al meer dan tien duizend jongens van 15 tot achttien jaar een dergelijke reis gemaakt. Het bedrag dat per jongen betaald werd was., ƒ25, waarbij alles inbegrepen was. Menig huis vader zal het jammer vinden dat hij in z'n jongensjaren zo'n kans niet heeft gekre gen! Arie van der Veer Een 27-jarige opperman uit Haarlem heeft gistermiddag tijdens werkzaamheden op de Noordpier in IJmuiden een beton plaat op zijn rechtervoet gekregen. Met een gebroken middenvoetsbeentje is de man naar het Antoniusziekenhuis ver voerd. Zaterdag 30 september en zondag 1 ok tober houdt de Haarlemse wandelsport vereniging „Jan Pastoors" weer de beken de wandeltochten „Mooi Kennemerland". Er zal gestart worden vanuit gebouw „Do- mi" aan het Zand voorterpad in Overveen: zaterdag tussen 14.00 en 15.00 uur, zondag tussen 10.00 en 12.30 uur. De afstanden: 10, 15, 20 en 25 km. Dr. A. J. Schilstra, schoolarts te Zierik- zee, die zoals wij gisteren meldden, met ingang van een nader te bepalen datum is benoemd tot directeur, hoofd van het bureau van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Noordholland, werd op 12 augustus 1922 in Sint Jacobiparochie (Friesland) geboren. Hij deed in 1940 eind examen gymnasium en studeerde vervol gens aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in 1949 het doctoraal examen ge neeskunde aflegde. Op 1 oktober 1950 vestigde dokter Schil stra zich als huisarts in Zierikzee. Op 16 augustus 1953 volgde zijn benoeming tot schoolarts bij de schoolartsendienst voor Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint Phi- lipsland. Twee jaar geleden promoveerde de heer Schilstra in Utrecht tot doctor in de geneeskunde. ste klasse, 95 in de tweede klasse en 100 in de derde klasse en is bovendien ge schikt voor het vervoer van 831 militairen. De jongelui worden ondergebracht in slaapzalen; er is een cafetaria voor de maaltijden en voorts zijn er een biblio theek, een zwembad, ruime dekken voor sport en spel, een grote zaal met „juke box" en piano en natuurlijk ontbreekt een donkere kamer voor het ontwikkelen van films niet aan boord. Als het schip in een haven ligt, wordt dikwijls een feestje ge organiseerd aan boord, waarop dan scho lieren uit de plaats worden genodigd. Deze jeugdreizen vallen zeer in de smaak, gezien de honderden die zich voor elke reis aanmelden. De rederij heeft voor het volgend jaar dan ook niet minder dan 21 jeugdreizen op haar programma staan. De havens die dan zullen worden bezocht - Bij de behandeling door de Raad van de Scheepvaart van een aanvaring op de Schelde heeft de inspecteur voor de scheepvaart, de heer J. van Doorn, opge merkt, dat gedeelten van de Schelde bij dikke mist zelfs voor schepen met een ra darinstallatie onbevaarbaar zijn. De raad behandelde de aanvaring van het m.s. „Schelde Lloyd" met het Duitse m.s. „Martin Lutje" op 15 maart op de Schelde in het Oostgat nabij Kaapduinen. De acht opvarenden van de „Martin Lütje", die binnen enkele minuten kapseisde en zonk, werden allen gered door het Nederlandse schip. De inspecteur voor de Scheepvaart con cludeerde dat de oorzaak van de aanva ring te wijten is aan een ongelukkige sa menloop van omstandigheden, waarbij van schuld van de kapitein van de „Schelde Lloyd" geen sprake is. De inspecteur maakte de kapitein een compliment voor zijn bijzonder voortvarende wijze van han delen, waardoor alle opvarenden van het Duitse schip werden gered. De „Schelde ihoyd", onderweg van Ant werpen naar Hamburg, had in Vlissingen een loods aan boord genomen. Toen men in het Oostgat in een dikke mistbank kwam, wilde men voor anker gaan. Op dat moment doemde een Noors schip in de mist op. De „Schelde Lloyd" manoe- vreerde erlangs, maar zag ook toen geen mogelijkheid om voor anker te gaan, om dat twee andere schepen zichtbaar wer den. Om een aanvaring te voorkomen moest de „Schelde Lloyd" volle kracht achteruit varen. De „Martin Lütje" voerde op dat mo ment ook een manoeuvre uit om het Noor se schip te ontwijken. De scherpe zijde van het roer van de „Schelde Lloyd" boor de zich in de „Martin Lütje". Hoewel de aanvaring bij geringe snelheid plaats vond, zonk het Duitse schip binnen enkele minu ten. De „Schelde Lloyd" liep slechts ge ringe schade op. De inspecteur voor de Scheepvaart was van mening dat de loodsdienst in gebre ke is gebleven doordat geen inlichtingen werden verstrekt over de weersgesteldheid op de verdere scheepsroute. Hij sprak er zijn voldoening over uit dat men in de toekomst de mistmeldingen via de radio zal doorgeven. De Raad voor de Scheepvaart zal over drie weken zijn beslissing bekend maken. Op de dinsdagen 3 oktober, 28 november en 20 februari zal de toneeldeskundige de heer J. den Ouden, onder auspiciën van de sectie toneel van de Stichting Beverwijkse Sociaal Culturele Raad causerieën houden over amateurtoneel. De heer Den Ouden is onder meer direc teur van de Stichting Pedagogisch Oplei dingsinstituut in Nijmegen, docent werk centrum voor leketoneel en creatief spel te Amsterdam en leraar vrije expressie aan enkele kweekscholen in den lande. Hij spreekt achtereenvolgens over „Waarom speel ik?", „Toneel is spel, speel dan ook!" en „We gaan spelen, maar hoe? De avonden worden o m8 uur in de bo venzaal van het „Centrum' 'te Beverwijk gehouden. Schaken Het snelschaaktoernooi van de IJmuider schaakclub Kijk Uit is door de organise rende vereniging gewonnen. Tien teams van zes spelers waren in het Cultureel Centrum aangetreden in een poging de fraaie wisselbeker van Kijk Uit voor een jaar te bemachtigen. Poule A: Zeist; Weenink 2 (Beverwijk); Kijk Uit 1 (IJmuiden); Pat Mat (Beverwijk) en Aalsmeer. Poule B: Oppositie (Heiloo); Rolland (Overveen); V.H.S. (Haarlem); Kijk Uit 2 en Weenink 1. Uit poüle A klasseerden Kijk Uit (17 punten) en Pat Mat (16 punten) zich voor de finale. Oppositie (16 punt) en V.H.S. (15 punten) bleken de sterksten in de andere groep. De beslissingswedstrijd tus sen de nummers 3, Zeist en Rolland, werd met 60 door Zeist gewonnen. Opmerke lijke uitslagen in de voorronden waren, Pat MatZeist 15 en RollandV.H.S. -2. In de finale bleek spoedig dat Zeist niet mee kon komen terwijl Oppositie eveneens terug viel. Met VA punt voorsprong op V.H.S. finishte Kijk Uit 1 met de spelers Steijn-Walda-Blok-De Haas-Gordijn-Wijd- oogen als eerste. Zij scoorden 16 punten en wonnen daar mee behalve de wisselbeker bovendien ieder een persoonlijk aandenken. Pat Mat werd goede dérde. In de kwalificatiegroep leidde het Bever- wijker Weenink 1 tot de laatste ronde maar werd in het beslissende duel met Aalsmeer op de streep geklopt (51). Aalsmeer nam het vaantje mee, Weenink 1 werd tweede en Rolland met een halve punt minder de derde ploeg. De beste individuele resultaten behaal den: Bord 1: K. Steijn (Kijk Uit) 8 punten; Bord 2: A. Spaargaren (Aalsmeer) 8 pnt.; Bord 3: J. G. Moltzer (Rolland) 7)4 pnt.; Bord 4: G. L. de Haas (Kijk Uit) en R. de Jong (Rolland) 6 pnt. Bord 5: T. Alting (Pat Mat); dhr. Kroes (V.H.S.) en J. Bos (Weenink 1) allen 6 pnt. Bord C: W. Breeuwer (Oppositie) 7)4 pnt. De eindstanu in poule A was: Kijk Uit 1 17 pnt.; Pat Mat 16 pnt.; Zeist 13)4 pnt.; Aalsmeer ll'/i pnt.; Weenink 2 1 pnt. In poule B luidde de eindstand: Oppo sitie 16'/2 pnt.; V.H.S. 15 pnt.; Rolland 12)4 pnt.; Weenink 1 I2V2 pnt.; Kijk Uit 2 3)4 p De uitslagen in de finale-groep waren Kijk Uit 1—V.H.S. 3—3; Pat Mat—Oppo sitie 3—3; V.H.S.—Pat Mat 3V2—2)4; Zeist —Kijk Uit 1 1—5; Pat Mat—Zeist 5—1; OppositieV.H.S. 24; ZeistOppositie 2—4; Kijk Uit 1Pat Mat 42; Oppositie Kijk Uit 1 2—4; V.H.S.—Zeist 4—2. Eindstand: Kijk Uit 16 pnt.; V.H.S. 14'/s pnt.; Pat Mat 12)4 pnt.; Oppositie 11 pnt.; Zeist 6 pnt. De eindstand in de kwalificatiegroep was Aalsmeer 17»/j pnt.; Weenink 1 15 pnt. Rolland 14J4 pnt.; Kijk Uit 2 7 pnt.; Wee nink 2 6 pnt. Dammen Bij de damclub Sportief zijn de volgende uitslagen geboekt: Groep A: BaisVisser 11, Bakker Smit 02, PostPostma 11, P. J. Smit leidt hier met 5 uit 3, gevolgd door Ferry Postma met 4 uit 3. Groep B: GroenLichtendahl 11, Hui genMooi 02, DijkhuizenKramer 02. Mooi en Kramer leiden hier met 4 uit 2. Groep C: Van DongenT. Mooi 20 HiemstraHolt 02, MolemanDe Ruiter 20. Holt leidt hier met 5 uit 3, gevolgd door Wesselius met 4 uit 2. Handbal Full Speed speelt zondag niet. De stand in de eerste klasse luidt als volgt: Concor dia 35' Full Speed 35, Rapiditas 34, TYBB 2—2, IEV 2—0, ADO 2 3—2, Concor dia (Hillegom) 12. De bietencampagne itS begonnen. Op de meeste fabrieken en laadplaatsen is de levering opengesteld. Op 2 oktober zullen alle fabrieken in bedrijf zijn. Men ver wacht een aanvoer van circa 3.900.000 ton suikerbieten. Het suikergehalte is op het ogenblik 15,4 percent, zodat een produktie van ongeveer 505 tot 515.000 ton suiker wordt verwacht, dat is circa 25.000 ton meer dan de te verwachten consumptie. Het overschot zal moeten worden geëx porteerd. De verwerkingscapaciteit is circa 48-000 ton suikerbieten per dag. De duur van de campagne wordt al naar het ge bied geschat op 75 a 80 dagen. De aan drang tot leveren is groot. Advertentie BOCAL haarden en convectors verkrijgbaar bij Uw haardenspecialist sinds 1903 Deze week hebben we ge zeten in de piepkleine bank jes van de tweede klas van de Pieter Vermeulenschool in IJmuiden, En zittend in zon bankje hebben we een bab beltje gehad met mejuffrouw W. Rasmussens, die dertig jaar les heeft gegeven aan deze school. Maar tevoren had zij al tien jaar voor de klas gestaan. In totaal heeft zij nu veertig jaren lang het christelijk onderwijs gediend en terecht heeft het school bestuur daarin aanleiding gevonden mejuffrouw Ras mussens op 29 september een receptie aan te bieden. „Ik zou er nooit over ge sproken hebben", vertelt zij, gezeten achter haar tafel voor in de klas. „Maar ja het schoolbestuur wil het. Het is eigenlijk, al op 1 juni geweest. De kin deren hebben een ijsje ge had en de vlag was uitge stoken". Mejuffrouw Rasmussens is in Velsen-Noord geboren („Mijn overgrootvader is een Deen") en na de lagere school (waar ze in de klas zat bij de heer Pieter Vermeulen) be zocht ze de Da Costa-kweek- school in Haarlem. Onder wijzeres, dat wilde zij altijd al worden en nu ze het was, gaf ze les in Nederhorst ten Berg, daarna op een school in Velsen-Noord/en tenslotte belandde ze op de Pieter Vermeulenschool. Dertig jaar gaf ze op deze school les, ja renlang in de eerste klas en nu in de tweede klas. .,Het is zomaar omgevlogen en het Mejuffrouw W. Rasmussens: verveelt me nog lang niet", „Ik hoop het te doen tot mijn pensioen, maar daarna ben ik niet van plan thuis te gaan zitten kniezen". Vijfenveertig kleine scho lieren leren nu van haar „klokkijken" en doen verder al die dingen die nu eenmaal een leerling van de tweede klas van de lagere school behoort te doen. Maar over vijf jaar, als zij de school reeds de rug hebben toege keerd, zal ook voor meiuf- frouw Rasmussens voor de laatste keer de bel gaan. Maar meer dan duizend kinderen dragen dan een dankbare herinnering aan mejuffrouw Rasmussens met zich mee LANGE NIEDWSTR. 433-435 o a l inrn tel. 4654 In de stad waar u woont en werkt wordt van ge meentewege zo veel mogelijk aandacht besteed aan het schoonhouden van wegen en trottoirs en evenzeer aan de groenstroken, die immers ter verlevendiging van het stads beeld zijn aangebracht. Met de reinheid, speciaal van de trottois voor de win kels en dergelijke is het dikwijls treurig gesteld en dit komt door de onacht zaamheid van helaas zeer velen: na het genieten van een ijsje, patates frites, chocolade en andere lekker nijen wordt het verpakkings materiaal ter plaatse zonder meer weggeworpen. Deze onachtzaamheid be zorgt de mannen van de ge meentelijke reinigingsdienst zoveel meer werk, dat het, met het voortdurend toene mend personeelsgebrek, niet langer bij te benen is. Al meer dan eens is een beroep gedaan op de bevol king, mee te werken aan het schoonhouden van de stad, waarin zij woont en werkt. Behalve door de ouders thuis worden vele kinderen op school er op gewezen dat zij alles netjes en mooi moeten houden. Op het kerkconcert, geor ganiseerd door de hervorm de gemeente „IJmond", zul len de volgende solisten op treden: Dé van Oenen, so praan, en Stoffel van Vie- gen, orgel. De koren, die meewerken aan dit concert op 4 oktober in de Hervormde Kerk aan de Kanaalstraat te IJmui den zijn: Bethlehemkoor onder lei ding van P. J. Potgieser, Engelmunduskoor onder lei ding van Joop Huizinga, Goede Herderkerkkoor on der leiding van Jeanne van Asselt, kerkkoor IJmuiden- west onder leiding van Jan te Loo en Noorderkerkkoor onder leiding van B. J. Bijle- veld. Het concert begint om 8 uur. HAVENVERKEER AMSTERDAM. In de week van 17 tot 24 september zijn in de hoofd stedelijke haven aangekomen 171 schepen (342.998 brt.) en vertrokken 163 schepen (310.484 brt.). Slachtoffers van bovenge noemde nalatigheid zijn veel al winkeliers. Voor dezen is het toch,een aroqt..hpia»-ëi het trottoir voor mrfrwm een proper beeld-biedt.- Het zelfde geldt trouwens voor allen die een trottoir voor het door hen betrokken pand hebben. Het gemeentebestuur heeft betrokkenen dan ook /erzocht 't stukje trottoir voor aun pand tenminste eens per week, en als het kan twee maal in de week, te ontdoen van het daarop aanwezige vuil en te schrobben. Laten echter allen eraan meewerken onze trottoirs (en groenstroken) schoon te houden, zodat we ons niet behoeven te schamen voor onze stad, in dit opzicht- De heer P. Nijman, in Cas- tricum en Bakkum bekend als „de lichtopsteker"» viert op dinsdag 4 oktober het feit dat hij veertig jaar in dienst is van het gemeentelijk gas- bedrijf in BèVerwijk. De heer Nijman werkte twintig jaar bij de gemeentelijke lichtbe- drijven van Castricum, maar toen deze in 1943 werden overgenomen door het Be verwijkse gasbedrijf, ging ook de heer Nijman over in Beverwijkse gemeentedienst. Hij vervulde jarenlang de taak van hulpfitter, maar had tevens de controle over de talrijke gaslantaarns in de gemeente. Toen het Castri- cums bedrijf overging naar Beverwijk werd de heer Nij man bevorderd tot eerste fit ter en thans is hij voorman- fitter, die zich mede door zijn werk een grote bekend heid heeft verworven. Zaterdagavond wordt er in het gebouw „De Rank" aan de IJmuidense Wilhelmina- kade feest gevierd. Een feest van de wandelvereniging „Kennemer Jagers" met als middelpunt de heer H. C. Smit' die op die dag 25 jaar bestuurslid is van de „Ja gers". En als er één over wandelen kan praten, dan is hij het wel. Op verzoek ver telt hij met graagte over die eerste tocht van de „Jagers", in 1936 over de Noordersluis met die verschrikkelijke re gen, of hij verhaalt over het eerste lustrum tijdens de oorlog op zijn evacuatie adres in Bloemendaal. Er reden geen treinen meer en ze gingen dus maar lopen en in Bloemendaal wachtte hen de voortreffelijke surrogaat koffie van mevrouw Smit. De heer Smit herinnert zich nog iets uit de oorlog. Tijdens een wandeltocht sneden de Duit sers eens de padvindersrie- men stuk, waarmee wande laars en wandelaarsters hun broeken en rokken ophiel den. Ja er zijn vele herinne ringen. Kort na de oprich ting van de „Kennemer Ja gers" trad de heer Smit tot de vereniging toe en spoedig kreeg hij de functie van pen ningmeester. Zijn activiteiten voor de vereniging en voor de wandelsport in het alge meen zijn groot geweest. En daarom bieden ze hem deze feestavond aan, waaraan het cabaretgezelschap „Het Stop licht" uit Heemstede zijn medewerking verleent. Bij de politie te Velsen is aangifte gedaan van de vol gende gevonden voorwerpen: Vis-uitrusting, étui inhou dende ball-points, leerboek boekhouden, wit kinder schoentje, zwembroek met handdoek, sleutel, regencape, zakmes, zegelring, fiets pomp je, kinderfietsje, speel goed-auto, kinder-blazer, kinderringetje, pop, muntbil jet van 2,50, damestas, da mesrijwiel, damesceintuuY, kinderportemonnee met inh., damesvest, kindertasje, meis- jesvest, koker inhoudende tekenpennen, buistanig, ball point, wit vogeltje, speelgoed hijskraan, scholierenverzeke- ringsbewijs, verlovingsring, autoped, zaklantaarn, étui met sleutels, fietsbel, jon gensregenjas, kindersandaal, passer m étui, licht bruine portemonnee, herenporte monnee met inhoud en een zijden hoofddoekje. Inlichtingen betreffende deze gevonden voorwerpen zijn dagelijks te verkrijgen aan het hoofdbrueau van politie te Velsen. Het „Kerbert" asiel aan de Heerenduinweg in IJmuiden heeft naast de vele honden en katten, ook enige tijd een zilvermeeuw tot gast gehad. Het was een bijzondere meeuw, die helemaal uit Zweden naar Nederland was gekomen, een tocht die te vens haar laatste vlucht zou zijn. Bij Meeresteyn in Be verwijk is het dier tegen de bovenleiding van de trein gevlogen waarbij het een onherstelbare wond heeft op gelopen. Als u dit leest is het arme dier reeds door een spuitje uit zijn lijden gehol pen. Hoe men zo precies zijn land van afkomst weet? Aan een van zijn poten bevond zich een keurig ringetje, waarop enkele cijfers ston den met daaronder de aan duiding „Rijksmuseum Stock holm". De cijfers vormden het getal 7000-395. Het leed dat deze meeuw heeft geleden is tevens nog eens een aanleiding om u te herinneren aan Werelddie rendag op 4 oktober, en om nog eens iets te vertellen van het asyl dat nu acht jaar in de gemeente Velsen bestaat. De heer A. Kruis wijk verzorgt reeds jaren, samen met zijn zestienjarige dochter Betsy (die op de foto de meeuw omhoog houdt) de poezen en honden die bij het asiel worden gebracht. Deze zomer hadden ze meer dan honderd honden, een aantal dat nu is geslonken tot vijf tien. Maar samen met de twaalf poezen is het zo dage lijks nog een hele verzorging en voegt de heer Kruis wijk hier nog aan toe „Je hebt geen weekeinde vrij, omdat zo'n beest nu eenmaal ook geen vrij neemt." De heer Kruiswijk houdt van s .v- -.-ZM zijn werk en maakt daar ook helemaal geen geheim van. Er is echter geld, veel geld nodig voor dit asiel en met de financiën zitten ze nog wel eens krap. „Als je na gaat" vertelt de heer Kruis wijk" dat de gemeente Be verwijk maar een subsidie geeft van honderd gulden per jaar." Hij is echter blij om de medewerking van de slager die hem gratis het vlees voor de dieren geeft. „Het beste deel krijg ik, de maag, en daar zitten heel wat vita minen in." Als wij na het korte be zoekje wegrijden, blaffen de honden weer traditiegetrouw, terwijl dochter Betsy nog haastig een poes achter de langzaam rijdende auto van daan haalt. Zo zuinig zijn ze op de dieren. U ook?

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5