Wetsontwerp kinderbijslag door regering drastisch gewijzigd HET WEER Vijf bestuursleden van Produkt- schap voor Vis bedanken Egyptische parachutisten in Syrië onschadelijk gemaakt Burgerlijke regering door Jordanië erkend m chMOUSON voor beter wonen ,,'t binnenhuis" HAZENBERG KEUR-MEUBELEN zijn KLASSEMEUBELEN permanente meubelshow Spaarne 11 v. Voor zelfstandigen van 3700 tot 12.000 bijslag van derde kind af Tot 3500 voor eerste twee kinderen Nieuw raadhuis of centraal kantorengebouw Geen reden tot ongerustheid over de besmette walk Deel van bemanning zou ontsnapt zijn J 466 JAARGANG NUMMER 278 VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jo« L. Lodewijla Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Parnate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Geert discriminatie TENTOONSTELLING KOLEN- EN OLIEHAARDEN in de VLEESHAL Zuidelijke wind Schenk eens een (h)eerlijk citroentje FRANS VAN ROOIJ Veisen mag kiezen: Het woord is aan S i r i u s Levenswijsheid is de kennis van levensdwaasheden. Deze zaterdag als RECLAME HAZELNOOTGEBAKJES van 35 ct. voor 30 ct. Patisserie DEKKERS V De Noord-Holland maandredame bankstellen permanente meubelexpositie J GROTE TUBE 1.65 Aeè MORRIS 'fle/oreyouênij! SUËDE DAMES- EN HERENJASJES In de krant van heden: Sport 25 HEERLIJKE ROOMBORSTPLAAT ROOMBOTERSPECULAAS met amandelen DIKKE ROOMBOTERSPECULAAS v. Duivenboden IJmuider Courant (Van onze Haagse redacteur) De regering heeft een aantal wijzigingen aangebracht in het zo omstreden wetsontwerp Algemene Kinderbijslagverzekering, waarover het debat in de Tweede Kamer begin juli werd geschorst. Van de voorgestelde veranderingen zijn de belangrijkste: 9 Een inkomensgrens 12.000) voor zelfstandigen. Kinderbijslag voor het eerste en tweede kind van (zeer) kleine zelfstandigen (inkomens beneden 3.500). Deze bijslagen komen ten laste van het rijk. 0 Mogelijkheid tot vrijstelling van premiebetaling door ongehuwde vrouwen boven 45 jaar. 0 Verplaatsing van de premiebetaling naar de werkgever. 0 Nadere bepalingen over het waardevast maken van kinderbijslagen. Behoudens de tegemoetkoming aan de kleine zelfstandigen, die dus uit de algemene middelen zal worden gefinanceerd, blijft de regering in het algemeen betaling uit de rijksmiddelen onaanvaardbaar achten. Deze afwijzing berust niet op het karakter van de sociale verzekering zoals ex-minister Van Rooy indertijd stelde maar op min of meer feitelijke gronden. De loontrekkenden zullen in het algemeen geen premie hoeven te betalen. Deze wordt geheven van de werkgever. Alleen wegens andere inkomsten kan de loontrekkende een aanslag krijgen, waarbij rekening wordt ge houden met het bedrag dat de werkgever al heeft betaald. In het wetsontwerp is nu een bepaling ingelast waardoor de kinderbijslagen bij algemene maatregel van bestuur kunnen worden herzien, teneinde ze aan te passen aan de kosten van het levens onderhoud. Voor niet-loontrekkenden (in het alge meen de zelfstandigen) zal voor het recht op kinderbijslag een inkomensgrens van 12.000 gelden. Het fiscale inkomen dient hierbij als uitgangspunt. Beneden deze grens krijgen zelfstandigen bijslag van het derde kind af. Is het inkomen over het voorafgaande kalenderjaar groter dan 12.000 dan krijgt men pas bijslag voor bijvoorbeeld het vierde kind enzovoort. Er heeft dan dus een soort „terugrekening tot aan de grens" plaats. Hoe hoger het inkomen boven de 12.000 des te later gaat het recht op kinderbijslag in. Kleine zelfstandigen krijgen recht op kinderbij slag voor hun eerste en tweede kind als hun inkomen over het voorafgaande ka lenderjaar niet meer bedraagt dan f 3500. Tussen 3500 en 3700 begint de uitkering bij het tweede kind. Het betreft hier een wijziging van de bestaande noodwet Kinderbijslag kleine zelfstandigen. De kosten bedragen hiervoor circa 7 miljoen. De kinderbijslagen voor eerste en tweede kinderen van kleine zelf standigen, bedragen de helft van de kin derbijslag voor eerste en tweede kinderen van loontrekkenden. Deze kinderbijslagen zullen ten laste komen van het rijk. De regering meent dat er geen sprake is van discriminatie tussen zelfstandigen en loontrekkenden. Ziet men de kinderbij slag als correctie op de inkomensvorming (die bij deze twee groepen geheel verschil lend is), dan moet men tot deze conclusie komen. De regering is het in dit opzicht eens met de Sociaal-Economische Raad, die voor de zelfstandigen een regeling van het derde kind af heeft bepleit. De vraag of de schatkist al dan niet moet bijdragen in de financiering is zeer belangrijk. Komt men niet aan de grens van onze sociale verzekering, als deze zichzelf niet meer kan bedruipen? Zoals gemeld is, wijst de regering thans in het algemeen een rijksbijdrage af. Een der re denen is, dat anders gedurende lange tijd overheidsgelden zouden worden geblok keerd, waardoor andere taken in het ge drang zouden komen. De regering heeft begrip voor de bezwa ren tegen premiebetaling door de onge huwde vrouw boven 45 jaar. Bij algemene maatregel van bestuur kan nu worden be paald, dat zij vrijstelling krijgt. De re gering wacht overigens in dit geval een advies van de S.E.R. af. Zij hoopt dat dit zal zijn uitgebracht tegen de tijd dat de A.K.W. in werking treedt. Wat de Algemene Kinderbijslagwet ver der betreft, zal de totale premie iets lager kunnen worden namelijk 1,9 in plaats van 2,1 percent. Daarin is niet verdisconteerd de eventuele vrijstelling voor de gehuwde vrouw. Advertentie t.m. 7 okt. 's avonds van 7.0010.30 uur Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien en van nacht hier en daar mist. Zwakke tot matige, aan de kust later vrij krachtige zuidelijke wind. Hoge re temperaturen overdag. Volledige weerrapporten op pagma twee Ten slotte stelt de regering voor. dat kinderbijslag wordt verleend voor kinde ren van 16 tot 27 jaar die voor meer dan de helft invalide zijn. Met de voorgestelde wijzigingen hoopt de regering de Kamer, althans een meer derheid, voor het ontwerp te winnen. Maar ook al wordt de regeling aanvaard, dan lijkt het zeer onwaarschijnlijk dat zij op 1 januari 1962 in werking treedt. Het is vrijwel zeker, dat dit later zal zijn. Advertentie SLIJTERIJ WIJNHANDEL Telefoon 5619 Als het parlement akkoord gaat met het ontwerp-kinderbijslag zoals dat thans door de regering is gewijzigd, wordt de situatie als volgt. Kinderbijslag voor alle kinderen van loontrekkenden en van kleine zelf standigen, als deze laatsten minder dan 3500 verdienen. Bijslag voor het tweede kind en vol gende van kleine zelfstandigen tussen 3500 en f 3700. Uitkering voor het derde kind enzo voort van zelfstandigen met een in komen tussen f 3.700 en f 12.000. Iedereen is in principe premieplichtig, behalve eventueel de ongehuwde vrouw boven 45 jaar. Bij loontrek kenden betaalt echter de werkgever de premie. Voor hen is de premie dus „versluierd". De gemeenteraad van Velsen zal binnen enkele weken een zeer belangrijke beslis sing moeten nemen. De raad zal namelijk hebben te kiezen: de bouw van een raad huis of de bouw van een centraal kantoren- gebouw. Binnenskamers is hierover re%ds enige tijd druk overleg gaande. Uit tac tische overwegingen zou men de voorkeur willen geven aan de bouw van een raad huis. Velsen heeft al vele jaren een nieuw raadhuis en een centraal kantorengebouw, respectievelijk te bouwen aan het Plein 1945 en tegenover het Marktplein aan de Lange Nieuwstraat te IJmuiden, op zijn urgentieprogramma staan, «laar tot voor kort konden deze plannen, in verband met zuinige verdeling van toewijzingen in de bouwsector over het gehele land geen ge nade vinden in Den Haag. Het hardnekkf ge doorzetten van Velsens burgemeester en de wethouder van openbare werken hebben uiteindelijk geleid tot bovenge noemd resultaat: Velsen mag één van de twee gebouwenplannen uitvoeren. Zoals gezegd, moet de raad beslissen welke van de twee gebouwen het zal wor den: raadhuis of centraal kantorengebouw. CENTRUM GALERIJ - TELEFOON 4302 Vijf door de handel aangewezen leden van bestuur of commissie van het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten hebben voor hun functies bedankt, omdat zij het niet eens zijn met het beleid van dat pro- duktschap ten aanzien van de invoer van kabeljauw- en koolvisfilets. Het zijn de heren P. Krab, lid van het bestuur en van diverse commissies, J. L. Uitzinger, plaats- President Nassêr gebaart in een be toog tegen drie van zijn ministers. Deze opname werd gemaakt na de radio-rede waarin hij mededeling deed van de opstand die was uitgebroken in de provincie Syrië van de Ver enigde Arabische Republiek. (Telefoto) Advertentie BEIROET (Libanon) (UPI en AFP) - De Syrische rebellen hebben vandaag naar hun zeggen een Egyptische invasie macht van tweehonderd parachutisten onschadelijk gemaakt in het eerste ge melde gevecht van de Syrische opstand tegen president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek. Gelijktijdig maakte radio-Damascus de vorming van een burgerlijk kabinet van elf man onder Mamoen Al-Koezbari bekend en werden in een communiqué „vrije verkiezingen" beloofd. Jordanië heeft vandaag de revolutio naire regering van Syrië erkend, zo is in de Jordaanse hoofdstad Amman bekend gemaakt. De Jordaanse premier, Baghat Talhoeni, telegrafeerde zijn gelukwensen aan de Syrische premier. Radio-Damascus berichtte dat de Egyp tische parachutisten bij een gevecht in de omgeving van Latakia, de voornaamste haven van Syrië, vanmorgen door Syri sche troepen werden verslagen. Volgens dit radio-station hadden de Egyptenaren het eerst het vuur geopend. Radio-Damascus verweet het president Abdel Hamid Serraj, de Syrische vice- president van de Verenigde Arabische Republiek, die eerder deze week zijn functie neerlegde. Hij is een van de leiders van de opstandige beweging. Nasser, dat hij „Arabisch bloedvergieten" had toegelaten, men voegde eraan toe: „Het Syrische leger is bereid elke agres sie of invasie meedogenloos te bestrij den." Radio-Damascus maakte de vorming van een nieuwe Syrische regering bekend, na tevoren bericht te hebben dat de ad vocaat dr. Maoen Al-Koezbari door de re bellenleider was benoemd tot premier, minister van Buitenlandse Zaken en mi nister van Defensie. Al-Koezbari, advo caat en arts, heeft vrpeger deel uitge maakt van Syrische kabinetten voor da fusie met Egypte. Volgens uit Syrië ontvangen berichten heeft het gehele land zich achter de op standelingen geschaard. Er is niet bui ten Latakia noemenswaard gevochten. Het schijnt dat er in de buurt van het militaire hoofdkwartier in Damascus een paar schoten zijn gevallen, maar van slachtoffers is geen melding gemaakt. De enige mogelijkheid van president Nasser om zijn gezag in Syrië te herstellen, ligt in het neerlaten van valschermtroepen of het zenden van troepen per schip. Een aantal Egyptische functionarissen heeft van de opstandelingen toestemming gekregen naar Cairo te vertrekken. Onder hen zijn maarschalk Amer en generaal Feisal. Deze zijn donderdagavond in Cai ro aangekomen, waar zij aan president Nasser verslag hebben uitgebracht. De Egyptische radio deelt mee, dat Nas ser vanmiddag op een massabijeenkomst een rede zal houden. „Ik kan het Syrische volk, dat zijn toe gewijdheid aan de beginselen van de Egyptisch-Syrische eenheid heeft bewe zen, niet in de steek laten", aldus presi dent Nasser in een toespraak, die hij don derdagavond voor radio-Cairo hield. Hij vervolgde: „Maarschalk Amer heeft geen enkele overeenkomst met de opstandelin gen van Damascus gesloten. Wij zullen nimmer instemmen met compromissen of halve maatregelen". Nasser verzekerde, dat „de grote meerderheid van het Syri sche leger trouw is gebleven aan de be ginselen van de Arabische eenheid." De rebellie brak donderdagmorgen vroeg uit toen Syrische eenheden het omroepge- bouw van radio-Damascus en het vlieg veld bezetten en dreigden de unie met Egypte te verbreken tenzij de regering van de V.A.R. op de eisen van het Syrische leger zou ingaan. Het rebellencommando beschuldigde Nasser ervan Syrië tot „een grote gevangenis" te hebben gemaakt, de beste Syrische legerofficieren te hebben ontslagen en de Syrische wetgeving te hebben aangetast. Het eiste „zelfbestuur en vrijheden" voor Syrië. ifc' Veldmaarschalk Abdel Hakim Amer, en opperbevelhebber van de strijd krachten van de VAR, die in Syrië verbleef toen het Syrische leger in opstand kwam De revolte leek na zeven uren te zijn afgelopen toen radio Damascus berichtte dat vice-president Abdel Hakim Amer in Damascus had beloofd op de Syrische klachten te zullen ingaan. Maar toen per- sident Nasser de overeenkomst tussen Amer en de rebellen verwierp en zei nooit voor de rebellen te zullen buigen, brak de opstand opnieuw uit. Volgens berichten uit Syrië schijnen de rebellen aan de winnende hand te zijn, doordat zij steun hebben gekregen van le gercommandanten die zich aanvankelijk af zijdig hadden gehouden. Volgens geruchten welke de ronde doen onder familieleden van opvarenden van de zeesleepboot „Noord-Holland" van n.v. Bureau Wijsmuller te IJmuiden, zou een aantal bemanningsleden ontsnapt zijn uit Poeloe Samboe, alvorens het schip door de Indonesische marine naar Tandjong Priok (Djakarta) werd overgebracht. De ontsnapten zouden via Singapore naar Nederland terugkeren. Deze geruchten zijn tot dusverre niet bevestigd. Voorzover de directie van Wijs muller weet, bevindt de „Noord-Holland" met haar bemanning zich nog steeds in Tandjong Priok. naar julianapark 58 - 60 - 62 - haarlem telefoon 54530 in ons jubileumjaar als geheel schuimrubber gestoffeerd, speciale prijs f 590. alléénverkoop voor haarlem vervangend bestuurslid en lid van diverse commissies, W. Gouda, lid van de Com missie Internationale Samenwerking, J. Huisman en J. Nosendarp, leden van de ondercommissie Propaganda Verse Vis. Hun besluit is gistermiddag in de be stuursvergadering van het produktschap meegedeeld door de heer Krab. Deze las een verklaring voor, waarin de vijf leden meedelen er reeds talloze malen op te hebben gewezen, dat het naar hun mening onjuist is de invoer van kabeljauw- en koolvisfilets stop te zetten op momenten dat deze vissoorten door de Nederlandse vissersvloot niet of vrijwel niet worden aangevoerd, waardoor de binnenlandse groot- en kleinhandel in zeevis voor on oplosbare problemen worden gesteld. Ook gedurende de laatste weken", al dus de verklaring, „was de aanvoer van kabeljauw en koolvis door Nederlandse schepen dermate gering, dat verwacht had mogen worden, dat het produktschap ten minste zoveel begrip voor de ernstige moeilijkheden van de handel had getoond, dat het de invoer van buitenlandse vis filets niet zou hebben stopgezet." Aangezien het naar hun oordeel geen zin heeft lid te zijn van een propaganda-com- missie voor meer visverbruik als er van aanvoer van veel gevraagde vissoorten nagenoeg geen sprake is en het verder doelloos is lid te zijn van een Commissie Internationale Samenwerking als er, door stopzetting van contingenten, veeleer spra ke is van tegenwerking, wensten de vijf betrokkenen de verantwoordelijkheid voor deze ontwikkeling niet langer te aanvaar den. De voorzitter van het produktschap, drs. D. J. van Dijk, heeft in deze vergadering een verklaring afgelegd naar aanleiding van de publikaties en vooral de televisie uitzending over de met de Eustomalarf besmette haring. Drs. Van Dijk was van mening dat het verlengen van de periode waarin walkaken is verboden (nu is het walkaken van 1 augustus af verboden) geen enkele zin heeft, omdat het walkaken nè die datum toch niet genoeg loont. Bovendien was hij van mening dat er geen enkele reden tot ongerustheid be staat, omdat in de eerste plaats het ver band tussen walkaken en de ziektegeval len nog niet duidelijk is en in ieder geval in geen enkele verhouding staat tot de na delige gevolgen van bespoten fruit, bedor ven vlees, roken en alcohol. Intussen echter is volgens insiders de consumptie van de gezouten haring (de tijd van de groene is nu voorbij) tot 2 a 3 pet. van de normale verkoop in deze tijd teruggelopen. (Vervolg op pag. 9) le en 2e etage vrij te bezichtigen Advertentie uwHUID Advertentie BARTfcLJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (Rl) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEI 22359b Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland ....2, 11, 15, 17 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3, 5, 17 Medische verzorging 7 Uit stad en omgeving7, 9, 11 In de Vishal en op zee9 Kerkelijk Leven 17 Horen en Zien19 Kunst 18 Uitgaan in Haarlem19 Feuilleton 21 Panda en andere beeldverhalen.21 Economisch nieuws23 Beurs 23 Effecten en Geldmarkt 25 Scheepsberichten 23 Dit nummer bestaat uit acht-en-twintig pagina's Advertentie Advertentie van de beste fabrikanten uit binnen- en buitenland, geëxposeerd op de tegenover de Damstraat Compl. Interieurverzorging GED OUDE GRACHT 108-110 Teelfoon 13608 - 16657 - 17165 Ruime parkeergelegenheid Vrij te bezichtigen

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1