DE DODENLIJST VAN ADRIAN MESSENGER r WATER VOOR DE STEPPEN VAN RUSLAND PANDA EN DE MEESTER-OPHEFFER Frankrijk verwacht de beste wijn van de eeuw Het öeheim van de vuurtoren Gigantische plannen der rode machthebbers die de klimaten der aarde veranderen kunnen ïïlit èp tiprlrbpn fill) Polle 21 Ons vervolgverhaal PHILIP MACDONALD Oorspronkelijke titel: The list of Adrian Messenger £.•- om*. Wtfr'Ux, geleden VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1961 7 EE •Vf PER.2.È-. TT. Cn lk|/^ 200 jaar f/ 42. Het muurtje begint al aardig op te schietenondanks Pin go. Die zou namelijk het liefst ook eens met de natte klei gaan gooien! „Wat zou dèt lekker spatten!", zegt Polle. „Komt er maar één deur", vraagt Pingo, „en de keukendeur dan?" „Zeg eens", zegt Polle, „wou jij een villa bouwen?" Niet zoveel babbelen, jongens, we moeten doorwerken, hup! nog meer klei halen! Wie er het eerst is!" "<>v< 5 -^vv J- y <- v ;y -<-• 48) Ondanks de regenstorm, die een tijd lang welhaast tropische kracht ont wikkelde, legde Anthony het tweede deel van zijn tocht veel sneller af dan net eerste. Hij werd niet alleen voortgedreven door een onontkoom baar gevoel van schuld, maar hij hoefde er nu ook niet meer op te let ten of iemand hem zag op weg naar de Abbey. Voorheen had het in elk geval tot de mogelijkheden behoord dat George Swaab-Smith-Brown-Jo- oes in de buurt van Deyming zou zijn, en ook dat hij Anthony Ruthven Ge- thryn zou kennen en zou weten dat Anthony Ruthven Gethryn bij tijd en wijle Scotland Yard vertegenwoordig de. Maar nu Gleneyre dood was An thony knarste met zijn tanden was het duizend tegen een dat de man mijlen ver van Deyming vandaan was. Het was half vijf, en een sombere duisternis was al gevallen als gevolg van storm, regen en verdwijnend dag licht, toen de Voisin door het park raasde, de oprit vond en voor de voordeur van de Abbey verscheen. Precies voor hem was een grote la ge auto geparkeerd, die er uitzag als of hij afkomstig was van het vaste land. Toen hij uit de Voisin stapte en de treden oprende, zich beschuttend voor de regen, vroeg Anthony zich af of dat de auto was die Raoul Saint- Denis gebruikte. Die gedachte werd onmiddellijk be vestigd. Toen hij namelijk bij de deur aankwam werd die meteen openge daan, en niet door een bediende, maar door Jocelyn Messenger. Ze was bleek en er waren lijnen om haar ogen en mond die op grote spanning duid den. Ze zei: „Ik zag u door het raam. Ze hebben juist voor u opgebeld van Scotland Yard. Sir Egbert Lucas. Hij is nog aan de lijn. Hij trok zijn jas uit en volgde haar naar een klein kantoorachtig kamer tje, dat aan de grote hal grensde. Daar zei ze: „Ik wacht wel op u", en liet hem alleen met de telefoon. Lucas hier", hoorde hij aan de ande re kant. „Je zult van Gleneyre we ten „Alleen het feit. Gen bijzonderhe den". - „We kregen het nieuws binnen vlak nadat je vertrokken was. Er zijn niet veel gegevens, maar dit is wat we hebben: Hij werd verpletterd onder zijn paard op de bodem van een vroe gere grintgroeve gevonden. Om half drie. Het dier was ook dood. Rug ge broken. Tijd van intreden van de dood geschat tussen elf en één uur. De plaat selijke autoriteiten, die niet wisten wat wij weten, dachten dat het paard uitgegleden of op hol geslagen moest zijn. Er zijn geen ooggetuigen. De grintgroeve bevindt zich op een een zame plaats, aan het oog onttrokken door beukenhakhout. De hele affaire zou misschien nog niet ontdekt zijn als Gleyre's knecht niet nerveus ge worden was. Het schijnt dat Gleney re vanochtend in strijd met de voor schriften van zijn dokter is uitge gaan. „Hoe weet je dit allemaal?" „Zodra we van de zaak hoorden, heb ik Spicer opgebeld. Het hoofd van de politie in Medeshire.." „Heb je hem op de hoogte gebracht?' „Voldoende. Onder strikte aanbeve ling niet te laten blijken dat er een verdenking bestaat dat dit moord is". „Goed. Waarom zei je daarnet oog getuigen. Heeft iemand iets gehoord?" „Misschien. Er loopt een weg langs de groeve en het beukenhakhout. Een oude weg, die bijna niet meer gebruikt wordt behalve door toeristen en derge lijke, en dan nog meestal in vakantie- tijd en tijdens de weekends. Twee boerenarbeiders, die om een bocht een vierhonderd meter verderop werk zaam waren, hebben om twintig over elf een Astall-Mostyn voorbij zien rij den. Brooklands sportmodel. Eén man aan het stuur, verder geen inzitten den. Het ding had moeilijkheden met zijn motor, de uitlaat knalde steeds. Moet. ergens langs het kreupelhout gestopt zijn, want de arbeiders ble ven de motor horen razen en knal len. Net alsof de man ermee aan het knoeien was, zeiden ze. Het geluid moet ongeveer twintig minuten ge duurd hebben; daarna reed de auto verder. Lucas pauzeerde voor het eerst en voegde er dan langzaam aan toe: „Het schijnt dat Gleneyre op zijn in spectietochten dit punt altijd om half twaalf voorbijkwam. Hij nam altijd dezelfde route en men zei ter plaat se wel dat je donderdags je horloge op hem gelijk kon zetten. Op donder dag werd er zelfs nooit gejaagd.." Anthony zei: „Uitlaatknallen?" „Ja. Maar als je denkt dat die mooi zouden zijn om schoten te verdoeze len heb je het verkered. Daar heb ik naar gevraagd. Noch het paard noch de man heeft wonden. Geen won den van buitenaf, tenminste. Alleen /an het naar beneden rollen in de groe ve. „Waar is het lichaam van Gleneyre nu?" „Ze hebben het naar Greyne ge bracht. Voor het onderzoek door de coroner. Het paard ligt nog op dezelf de plaats. Om dat naar boven te krij gen is een kraan nodig.." „Om ongeveer half twaalf, zei je? En ze hebben de oude man pas drie uur later gevonden. Dat is te lang, Lu cas, veel te lang". „Om de auto op te sporen? Ja, daar ben ik ook bang voor. Maar het wordt in elk geval geprobeerd.." „Het zal stellig nergens toe leiden!" Anthony's stem was wild. „Geef die bastaard een paar uur en het kun nen even goed jaren zijn!" „Ik weet hoe je je moet voelen. Maar ik heb ze op het spoor van iets anders gezet dat misschien resultaat zal op leveren. De hele streek wordt uitge kamd op nieuws over vreemdelingen. Eenzame vreemdelingen. Mannelijke. Met de nadruk op de mogelijkheid dat ze uit Amerika of Canada afkomstig zouden kunnen zijn". „Prachtig!. .Al ben ik bang dat het niet veel zal opleveren. .Waar kan ik je opbellen als ik nog meer wil we ten óf je hulp nodig hebt?" „Greyne 7431. Vraag naar hoofd rechercheur Glidden. Het kan zijn dat hij in Deyming is, maar dan ge ven ze elk gesprek door". „Goed". Anthony noteerde naam en nummer. „En hartelijk bedankt, Lu cas. Je hebt goed werk gedaan..En dat is heel wat meer dan ik van me zelf kan zeggen", voegde hij er bit ter aan toe. Waarop hij de hoorn op de haak leg de, opstond en de kamer verliet om Jocelyn rusteloos heen en weer lo pend in de hal aan te treffen. Hij schrok van een invallende gedachte. „Journalisten", zei hij. „Ze schijnen hier nog niet binnengevallen te zijn, maar ze zullen stellig komen! Hor den!" „Ik geloof het niet". Ze schudde haar blonde hoofd. „Zodra we het nieuws kregen heb ik lord Otterbour- ne opgebeld. Ik heb hem een of twee keer ontmoet en hij is een oude vriend van tante Mildred. Ik heb hem ge vraagd wat ik moest doen om althans vandaag met rust gelaten te worden. Hij was bijzonder aardig. Hij zei dat hij overal voor zou zorgen. Niet al leen bij zijn eigen kranten, maar ook bij de andere. Het leek me onmogelijk maar het schijnt dat het hem gelukt is". „Zelfs in Fleet Street", zei Antho ny, „houdt de ene hond soms wel eens op de andere te bijten. Dan blijken ze ineens vriendjes te zijn". „Ik heb niemand geraadpleegd. Ik heb het uit mezelf gedaan". Ze scheen ongerust. „Was het juist?" „Dat niet alleen", zei Anthony. „Je zou er een medaille voor moeten heb ben". Hij keek de enorme hal rond. „Kunnen we ergens anders verder praten?" „Natuurlijk", zei ze, en aarzelde dan. „Hebt u er bezwaar tegen als mijn heer Saint-Denis erbij is?" Anthony schudde zijn hoofd; vaag viel het hem op dat ze zo formeel over Raoul sprak. Ze leidde hem door de hal naar een gezellige kamer, die op een heel prettige manier de functies van wapenkamer en werkkamer scheen te combineren. (Wordt vervolgd) 1617 Het verhaal was uit. Dolf en Ben hadden er met spanning naar geluisterd. Ja, ja, lachte de vuurtorenwachter, z'n pijpje uitkloppend. Op zee kan men heel wat rare dingen beleven Wat vind je, zullen we maar eens boven een kijkje gaan nemen? Daar waren de jongens altijd graag voor te vinden. Achter meneer Blok aan klommen ze de paar honderd treden op, naar het lichthuis. Ja knapen, 't is altijd een hele klim, he? zei hij. Ik ben er aan gewend, en jullie hebt nog jonge benen. Zo, we zijn er alweer. Door een deurtje kwamen ze op de om gang. waaromheen een stevig ijzeren hek stond. Prachtig was hier het uitzicht OVER WEINIG DINGEN wordt zo veel gepraat en gemopperd als over ons klimaat. Er zijn echter tekenen die erop wijzen, dat er bepaalde klimaatsverande ringen op til zijn, zuiver door toedoen van de mens. Of het dan beter zal wor den of slechter? Geen mens die dit nog kan zeggen. Nog herhaaldelijk hoort men in ons kik kerlandje het gezegde: „Wie het water deert, die het water keert!" Die 'uitdruk king is door de feiten achterhaald want we leven al lang niet meer volgens deze oud- Hollandse stelregel. Vroeger hadden de laagst gelegen gronden de meeste water overlast en de eigenaren moesten maar op eigen gelegenheid zien, om al dat water kwijt te raken. Het meest bekende en be ruchte voorbeeld is de z.g. Beerse Overlaat, die tot zo'n 25 jaar geleden een groot deel van het Maasgebied in Noord Brabant deed onderlopen als de Maas hoog water had. Die overlaat was er alleen om de gron den in het machtige Holland te ontlasten. Tegenwoordig is dat allemaal goed gere geld en zorgen de wetten en waterschaps keuren er wel voor, dat ieder het zijne bijdraagt om het water (of de verdroging) de baas te blijven. En als het dan beslist nodig is dat iemand schade ten algemenen nutte moet lijden, dan draagt de gemeen schap toch bij om de geldelijke gevolgen zo gunstig mogelijk te compenseren. Zo is het in Nederland. MAAR OOK ELDERS in de wereld wint de gedachte veld, dat allen tezamen ver antwoordelijk zijn voor de bodem die ten- Op de Russische tentoonstelling in Parijs hebben mannequins uit Moskou de Sovjet-wintermode 1961-1962 ge toond. Er ums natuurlijk een uitgebreide collectie bontmantels, waarvan er hier twee zijn afgebeeld. De reactie van de Parijse kenners: schitterende pelsen, maar een vrij lompe afwerking. slotte het levensmilieu is van de gemeen schap. Onverantwoorde grote ontginnin gen zoals in het Amerika van de vorige eeuw komen haast nergens meer voor en bergen worden (weer) bebost om de ge bieden die stroomafwaarts gelegen zijn, voor wateroverlast te behoeden. Ook op internationaal niveau begint er een klein lichtje op te gaan. We hoeven maar op de Rijn te wijzen. Deze is momenteel nog een soort open riool van heel West Europa. Maar de landen die aan de Rijn liggen, gaan ook samen aan de conferentietafel zitten, hoewel het eigenlijk in hoofdzaak het kleine Nederland is, dat de lasten van deze wantoestand ondervindt. Nu garandeert zo'r, internationaal gesprek over de Rijn water-verontreiniging, nog niet dat de op lossing komt. Maar het begin is er; de rest is een kwestie van praten en van tijd. Laten we nu eens kijken naar de grote plannen die men in Rusland koestert. Gi gantische plannen die ontsproten lijken te zijn aan het brein van een schrijver van science fiction verhalen, maar die voor een deel al uitgevoerd of in staat van uitvoe ring zijn. Deze plannen hebben voor de Russische landbouw een verstrekkende be tekenis. Maar ook het klimaat en de wa terhuishouding van grote gebieden om het Russische blok heen zullen erdoor beïn vloed worden. Daar is in de eerste plaats het Wolga- projekt. In 1934 is men daar al mee be gonnen. Als dit plan helemaal is uitge voerd, zal de rivier de Wolga door middel van 20 stuwmeren water leveren aan de enorme oostelijk van de Wolga gelegen steppen. De ontstane stuwmeren zullen een oppervlakte krijgen van ca. 21000 km2. Een aantal stuwmeren ter oppervlakte van 13.500 km2 is al klaar. Ter vergelijking: de oppervalkte van Nederland, inclusief de Zeeuwse en Zuidhollandse stromen, IJs- selmeer, Wadden en Dollard, is ca. 40.829 km2. Rivier wordt verlegd HET WOLGA-PROJEKT is echter nog maar kinderspel vergeleken bij het titanen- werk waarmee men in Siberië bezig, is. Neemt u er de atlas maar eens bij en zoekt u nu rivierefi Ob en Irtisj eens op. Gevonden? Ziet u wel, onze vader Rijn is er maar een kleintje bij. Ziet u ook, dat deze twee grote rivieren afwateren op de Noordelijke IJszee? Volgens hen die het in het Kremlin te zeggen hebben, is dat helemaal niet economisch. Er zijn grote ge bieden in Siberië die ernstig tekort aan wa ter hebben en die door water tot grote vruchtbaarheid gebracht zouden kunnen worden. Welnu: beide rivieren zullen opge stuwd worden tot een meer van... 300.000 km2. Dit meer zal zijn waterafvoer niet meer in de Noordelijke IJszee hebben, maar in de Kaspische Zee. Want met die Kaspische Zee is ook iets byzonders aan de hand. Sinds ongeveer 1800 heeft daarin door een natuurlijke klimaatsverandering een daling van de waterspiegel plaats ge had van maar liefst 6 meter. Men kan daar dus ook wel een plasje water gebrui ken om een en ander weer op het oude peil te krijgen. Gebergte opgeruimd. Dit plan houdt o.a. ook in, dat de nieu we rivier naar de Kaspische Zee het Toergai-gebergte zal moeten passeren: de waterscheiding tussen het oude Ob- en Ir- tisjgebied en de Kaspische Zee. En water heeft tot nu nog nooit de gewoont gehad om tegen een berg of een waterscheiding op te stromen, zelfs in Rusland niet! Dus moet dit gebergte doorbroken worden. Met de traditionele middelen is zoiets niet mo gelijk op zo'n grote schaal. Dus zal men ?-• RuS,l*MÏ>. ïLUJm S5 Vi afcs^vjUiTakI het gebergte op bepaalde plaatsen oprui men door middel van atoomkracht- De nieuwe rivier zal door het Balkasj- en het Aralmeer stromen en daarbij en passant de Kirgiezensteppe van water voor zien. Een andere rivier, de Amoe Darjah, zal niet meer naar het Aralmeer mogen stromen, doch rechtstreeks naar de Kaspi sche Zee. Deze laatste rivier zal een lengte krijgen van 1100 km. en 70.000 km2. van de Karakoemwoestijn vruchtbaar maken. Behalve deze bevloeiingswerken ten bate van de landbouw- en veeteelt zullen er gro te bebossingsprojecten en enorme water krachtcentrales verrijzen. Het omleggen van zulke grote rivieren, het bebossen en bevloeien van deze enorme gebieden, de waterspiegelverhoging van de Kaspische Zee e.d. zullen een zodanige invloed op de weersgesteldheid van het Aziatische vaste land hebben, dat wij in West-Europa er ook nog een klimatologische verandering van zullen ervaren. Ten goede of ten kwade, dat weet nog niemand. DIT WAREN de projekten waaraan al gewerkt wordt. Andere plannen waarmee de Rode machthebbers spelen, zijn van nog ingrijpender aard. Op het programma staat o.a. het afdammen van de Bering- zee waardoor verschillende warme- en koude golfstromen in hun loop gewijzigd zullen worden. Het is nu al zo dat de ha ven van Wladiwostok altijd ijsvrij is, dank zij de door een dam verlegde warme golf stroom. En als de hoge heren in Moskou helemaal hun zin krijgen, dan maken ze door allerlei technische manupulaties, ook nog de kust van de Noordelijke IJszee ijs vrij voor de scheepvaart. Voor het zover is, zullen er nog wel en kele generaties gekomen en gegaan zijn. Maar de technische mogelijkheden zijn er wel zo ongeveer. Wat deze plannen betekenen voor de rest van de wereld? Klimaatsverslechte ring in Alaska en Canada. En een zee- spiegelstijgiging van meters aan de kus ten van Europa en Amerika Er is dus alle reden om ook voor deze materie om de conferentietafel te gaan zitten en te proberen elkaar te begrijpen. Berend Scheepers 60. „Wat ons Genootschap beoogt, mijn waarde heer Nagelbeen", zo ging Joris Goedbloed meeslepend verder, „is heel eenvoudig. Wij noemen dit: de Opheffing van Overontwikkelde Zaken. Hier heb ik u al over gespro ken. Onze jarenlange ervaring staat u op dit gebied ten dienste. Maar wat, zo vraag ik, wat doen wij met de directeuren? Ook dit wijst zich vanzelf. Wij verklaren hen tot onderontwikkelde personen, waarna zij kunnen rekenen op het meeleven en de steun van de gehele wereld, niet in de laatste plaats de Verenigde Naties. De tegenwoordige onderontwikkelde personen worden tot ontwikkelde personen verklaard, wat blijkbaar hun in nigste wens is. De tegenwoordige ontwikkelde personen worden benoemd tot directeuren van overontwikkelde zaken, wat een interessante afwisseling te weeg zal bren gen en hen, zoals we gezien hebben, op de rand brengt van de zo begeerde onderontwikkeldheid..." We kun nen niet zeggen, dat de heer Nagelbeen dit alles nog kon volgen, maar hij haalde met goed-gespeelde intel ligentie zijn portefeuille tevoorschijn (en daar was het om begonnen). Ook Deurwaarder Wrongelsma en de in specteur konden aan Joris' verklaring maar weinig touw vastknopen, maar één ding stond vast; dit was niet al leen meer een oplichtingszaak, maar een poging de maatschappelijke orde te ontwrichten. De inspecteur snelde dan ook naar enige bij de voordeur geposteerde ondergeschikten en beval hun, handelend op te treden. Situatieschets van de tegenwoordige loop der rivieren Wolga, Ob, Irtisj en Amoe Darjah. De donker gekleurde gebieden zijn de steppen en woestijnen die bevloeid zullen worden. Franse deskundigen voorspellen, dat dit jaar een der beste wijnen zal voortbren gen van deze eeuw. Zij zijn voorts van mening, dat in de komende maanden een record kan worden verwacht aangaande de export van wijnen. De wijnoogst in Frankrijk begon ver leden week in de streek van Champagne. De totale hoeveelheid zal 47.500.000 hec toliter bedragen, of ongeveer 25 percent minder dan verleden jaar. De kwaliteit zal echter buitengewoon goed zijn. Een functionaris van het nationale wijn instituut zei van de verschillende Franse wijnsoorten van dit jaar het volgende: Champagne: kleinere hoeveelheden, kwali teit waarschijnlijk tenminste zo goed als die van 1947 en 1949, die als de twee beste jaren van deze eeuw gelden. Bordeaux: rode wijnen zeer goed. Van de witte wijnen is nog onmogelijk een voor spelling te doen, omdat de gisting waar schijnlijk moeilijker zal zijn dan in nor male jaren. Bourgogne: uitstekende wijnen, dio een zeldzaam boeket en „ziel" zullen heb ben, alsmede een „fluweelachtige" smaak. De wijnen van 1961 zullen die v. n 1921, een van de beste jaren voor de bourgon- je, evenaren. Beaujolais: Buitengewone kwaliteit, maar kleine hoeveelheid. Elzas: zeer kleine hoeveelheid, maar van uitstekende kwaliteit. Loire-vallei: van hoge kwaliteit. Oprechte Saturdagse Haerlemse Courant den 19 September 1761 Alzo zekere Landloper die zich Piet Jans sen of Piet doet noemen, zoon van Zwarte Truy, te Venlo gehangen, oud tus- schen de 19 en 21 Jaaren, kleyn van Postuur doch ge zet, bruyn van Aangezicht, zwarte Oogen en dik zwart gekruld Hair, sprekende wat op zijn Brabands, zynde op de Rugge gebrandmerkt met een B., en hebbende op de linker Wang, digt by de Neus een Lit- Teeken, onder zeer hevige Suspectie legt van verscheydene gepleegde Diefstallen en Huysbraaken in de Meyery van 's Her togenbosch, het Land van Cuyk en Kessel, alsmede van de Moord, begaan aan den Persoon van den Baron van Waas, Heer van Kessenich by de Justitie daaraan ten hoogsten gelegen legt, dat dusdanige Booswigt wederom in Hegtenis kome zo worden alle Officieren Justicieren en andere Persoonen van de Justitie op het vriendelykste verzogt, op dien Moordenaar te passen, te laten passen en te apprehen- deeren om denzelve tegens een Actie de nonpraejudieando en Remboursering der aangewende kosten tot Apprehendeering, Jn handen van den ondergeschreven over te leveren, of wel te doen straffen Actum Ravesteyn, den 10 September 1761 (was geteekend) Johan de Lauwere Erf Drossaard van den Lande van Ravesteyn 42-I9

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 21