IMF-vergadering was ook voor beurzen van belang meubelen - DE BEURS - Hooimeyer passeert dit jaar het dividend Beursstemming blijft nog gedrukt Insulinde Cultuur Syndicaat liquideert Geen Indonesische goederen meer naar Nederland Wereldbank verduidelijkt haar politiek Uitgifte Technische Keramische Handelsver. Bedrijf staat er nu weer beter voor SCHEEPVAARTBERICHTEN Luxemburg gaat met F-27 op Schiphol vliegen Bent U ook zo snel verkouden Even snel en bovendien veilig helpt Rheumin U er weer van af! VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1961 23 Kom in Kempkes' Meubeltoonzalen te Amsterdam, Oude Schans 73-75-77of te Waddinxveen de prachtige collectie Formule meubelen bekijkenUbenterhartelijkwelkom! Ook niet via buitenlandse tussenhandel Handelsbesprekingen B enelux-Sovjet-U nie Winst ICI daalde met 27 in eerste halfjaar Alcan neemt Borgward- bedrijf over Duitse minimum-reserves weer lager Kort economisch nieuws (Van onze financiële medewerker) Hoewel men niet kan zeggen dat de effectenbeurzen deze week hebben gereageerd op de jaarvergadering van I.M.F. en Wereldbank in Wenen, is deze niettemin voor haar van grote betekenis. Nadat de meeste landen in de jaren 1931-1936 de gouden standaard hadden losgelaten, is er in de internationale valutaverhoudingen een toe stand van voortdurende onzekerheid ingetreden, die zowel rechtstreeks als indirect ook de beurzen heeft beïnvloed. Genoemde periode heeft zich gekenmerkt door een geleidelijk voortschrijdend inflatieproces, dat tot nieuwe devaluaties leidde en bij de particuliere kapitaalbezitter grote kapitalen deed wegteren. In breder verband gezien zjjn de verliezen, door de waardevermindering van het geld misschien minder spec taculair geweest, bepaalde groepen van de bevolking zijn er de dupe van geworden en ook op de beurzen zijn daardoor verliezen geleden, die voor een deel aan de speculanten ten goede zijn gekomen. Het mag dan ook als een winstpunt wor den beschouwd dat de meeste economen en valuta deskundigen krachtige tegenstan ders zijn van inflatie en devaluatie als mid del tot herstel van verbroken valutaire ver houdingen als ondeugdelijk en min of meer immoreel verwerpen. Prof. Verrijn Stuart heeft dezer dagen op het opmerkelijke feit gewezen dat juist de twee bankierslanden, Amerika en Enge land, grote betalingsmoeilijkheden hebben gehad en dat het daarom nodig is tot een coördinatie van de monetaire politiek te komen, hetgeen ook door Dr. Holtrop te Wenen is bepleit. Het zou inderdaad een grote vooruitgang zijn als de valuta van de verschillende landen niet meer de speel bal van speculanten kon worden. De scher pe koersschommelingen van dollar- en pon denobligaties, welke zich de laatste tijd nog hebben voorgedaan, zouden dan kunnen worden voorkomen en het internationaal kapitaalverkeer zou in belangrijke mate worden bevorderd. Evenwicht handhaven Prof. Verrijn Stuart heeft echter zeer te recht opgemerkt dat een harmonische en stabiele ontwikkeling van een monetair stelsel alleen mogelijk en duurzaam is, als de betrokken deelnemers zich weten te hou den aan een redelijke mate van evenwicht tussen nationale inkomsten en nationale be stedingen. Niet de gouden standaard is des tijds de oorzaak geweest van de valuta moeilijkheden, die zich hebben voorgedaan, maar de financiële politiek van de verschil lende landen, want als deze niet deugt, is geen enkel systeem tegen de gevolgen daarvan bestand. Het komt er altijd weer op neer dat niet alleen de partnculier. maar ook de overheid van de verschillende landen een redelijk evenwicht tussen nering en tering moet handhaven en anders haar krediet kwijt raakt en haar landsmunt ondermijnt. Bestedingen hoger Dit is ook de reden waarom de Neder landse regering op de ontwikkeling van de Nederlandse economie niet geheel gerust Advertentie Op aanvrage zenden wij u graag een folder toe en een overzicht van onze voor- r<~ ihoudende dealers in uw omgeving. 9Mb^-**mmwsMa»tra**>xidsm!reszs:tï. Gisteren is de laatste jaarvergadering gehouden van de n.v. Insulinde Cultuur Syndicaat. Met algemene stemmen werd het voorstel tot liquidatie aangenomen. Tot liquidateur werd benoemd de heer J. G. Loeber (directeur). Volgens de directeur zal minimaal dertig percent aan aandeel houders kunnen worden uitgekeerd. (De aandelen noleren ter beurze circa 33 per cent). Er staan, aldus de directie, vele vennoot schappen met een flink compensabel ver lies in de rij voor fusie of overneming. De „Insulinde" heeft géén compensabel ver lies. Naar verruiming en spreiding van het bedrijf werd hardnekkig gestreefd. Er lo pen rubbertransacties die in de kortst mo gelijke tijd zullen worden afgewikkeld. De verplichtingen tegenover het personeel wor den op circa 90.000 getaxeerd. Over de gang van zaken werd desge vraagd medegedeeld, dat men over het boekjaar 1861 quitte hoopt te spelen. De jaarstukken werden met algemene stem men goedgekeurd. ZEELIEDENSTAKING IN DE VERENIGDE STATEN DREIGT SAN FRANCISCO (UPI) De vakbond van kapiteins, matrozen en loodsen heeft gisteren het ..laatste" aanbod van de Paci fic Maritime Association afgewezen en ver klaard dat de scheepvaart aan Amerika's westkust onmiddellijk tot stilstand zal worden gebracht. Kapitein Robert Durking, president van de afdeling Westkust van de M M.P. (Masters, Mates and Pilots), zei dat er 24 uur de tijd zou worden gegeven voor het lossen van aan bederf onderhevige goe deren aan boord der schepen. Hij ver wachtte niet dat er voor morgen reeds ge post zou worden. De vakbond besloot ver leden week ziin politiek van „geen con tract, niet werken" voort te zetten. is, nu is gebleken dat de stijging van de loonsom in het lopende jaar vermoedelijk zes percent zal bedragen tegenover een ho gere produktie van niet meer dan twee per cent, terwijl voor 1962 die percentages naar verwacht wordt, respectievelijk vijf en tweq zullen belopen. Ook het feit dat de bestedingen in juli weer aanmerkelijk groter waren dan in juni (indexcijfer 189 tegen 168 bij 1953 (100) verdient in dit op zicht de aandacht, temeer omdat ze ge paard gaan met een lichte teruggang van de export in het eerste halfjaar, ondanks een verdere toeneming van de bedrijfsin vesteringen, die ditmaal f 4.530 miljoen hebben bedragen tegen 4.156 miljoen in de eerste zes maanden van het vorig jaar. Omdat wij in zo sterke mate van de ex nort afhankelijk zijn, kunnen de binnen landse bestedingen alleen blijven stijgen als ook de export toeneemt, daar anders onze betalingsbalans uit het lood raakt. Ongeanimeerd Hoewel in bepaalde fondsen aan de Am sterdamse beurs grote koersverschillen voorkwamen, heeft de markt in het alge meen weer een ongeanimeerd verloop ge had, waartoe ook de doorgaans flauwe stemming van Wall Street bijdroeg. De grotere kans op het behoud van de vréde, die men uit de jongste reden van Kenne dy meende te mogen constateren, was blijkbaar een koude douche voor de „be wapeningsoptimisten", terwijl voorts de vrees voor een loonsverhoging in de staal industrie bij de afloop op 1 oktober van het bestaande contract, nieuwe onrust verwek te, omdat locn- en prijsverhogingen in de V.S. een nieuw gevaar voor de dollar bete kenen. Overigens blijven de meeste tussentijdse mededelingen van Nederlandse bedrijven gunstig luiden, zij het dan ook dat in het algemeen voor het lopende jaar op grotere winsten niet mag worden gerekend. De déconfiture van de Brandaris heeft alleen in zoverre enige invloed op de beurs ge had dat de grootaandeelhouders, met na me de Stoomvaart Mij. „Nederland" de koers van hun aandelen een paar percent hebben zien dalen. Opmerkelijk is trou wens dat de scheepvaartafdeling niet meer profiteert van de verbeterde positie'van de vrachtenmarkt. De obligatiemarkt ligt iets gemakkelijker dan een paar weken geleden, maar de fluc tuaties blijven geringd,Voor Duitse obliga- ties„ die enige percenters -lager -te krijgen zijn dan een paar maanden geleden, is de belangstelling nog niet teruggekeerd. De Duitse kapitaalmarkt ondervindt de in vloed van kredieten aan de Wereldbank, aflossing van schulden aan Frankrijk en de hulp aan onontwikkelde gebieden, waar door de betalingsbalans een nadelig saldo oplevert, nadat men zich lange tijd over de grote overschotten bezorgd heeft ge maakt. Evenals ten onzent heeft de reva luatie haar uitwerking niet gemist, hoewel noch hier, noch in West-Duitsland de span ningen op de arbeidsmarkt zijn verdwenen. Advertentie Rheumin-tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig! Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 et Een Brocades - product, dus: vertrouw er op! DJAKARTA (Reuter) De Indonesische regering heeft stappen ondernomen om de verscheping van goederen uit Indonesië naar Nederland door tussenkomst van bui tenlandse afnemers stop te zetten. Dins dag heeft het Indonesische deviezeninsti- tuut een nieuwe order uitgegeven „bij wij ze van voortzetting van de maatregelen van de Indonesische regering om alle be trekkingen met Nederland te verbreken". In de order wordt gezegd, dat het instituut geen deviezenhandel zal voeren waarbij de eerste koper „in Londen, Antwerpen, Hamburg of andere steden" de goederen opnieuw verkoopt aan Nederlandse afne mers. Deze maatregel is met terugwerken de kracht vanaf 1 jgnuari 1961 geldig. WASHINGTON (Reuter) Een woord voerder van de Wereldbank heeft gisteren te Washington verklaard, dat het de poli tiek van de Wereldbank is te weigeren leningen aan een aangesloten land te ver strekken, zolang dit land zijn buitenlandse schulden niet heeft geregeld. De woord voerder beantwoordde hiermee vragen,die zijn gerezen in verband met de weigering van de president van de Wereldbank, Eugene Black aan Indonesië leningen toe te staan, zolang Indonesië niet zijn schul den aan Nederland zou hebben afgelost. Een voorwaarde voor de verstrekking van leningen door de Wereldbank is na melijk vertrouwen in de economie van het land, dat een lening wil sluiten. In ant woord op de vraag, of de Wereldbank ver trouwen heeft in de economie van Indone sië. zei de woordvoerder dat hij de poli tiek van de Wereldbank uiteen zette zon der in het bijzonder op een bepaald land te dQpteri.f foTZs Radio Moskou heeft meegedeeld, dat van daag in de Russische hoofdstad de bespre kingen over een Russisch handelsverdrag met de Benlux zijn begonnen. Het is voor het eerst dat de Sovjet-Unie niet meer staat op afzonderlijke verdfagen met Ne derland en België/Luxemburg. Op 6 oktober staat (bij de Amsterdam- sche Bank) de inschrijving open op 250.000 nieuwe aandelen tegen 125 pet in de n.v. Technische en Keramische Han delsvereniging (elektrotechnische groot handel) te Rijswijk. Deze nieuwe aandelen delen voor een vierde, blijkens 't prospec tus, in het dividend over 1961. Twee oude aandelen geven recht van inschrijving op een nieuw aandeel. De emissie houdt ver band met de grotere kapitaalbehoefte door de toenemende omzetten en de aankoop van een nieuw pand in Geleen. Het omzetindexcijfer voor 1960 was (1955 100) 172 tegen 155 in 1959. In de eerste zes maanden van 1961 steeg de omzet met 15 pet. De brutowinst nam in dezelfde mate toe. Hoewel de loonkosten stegen en een verdere stijging in de loop van 1961 moet worden verwacht, vertrouwt de di rectie door de grotere omzet en door de uitbreiding van zaken die met de vesti ging van het nieuwe filiaal in Geleen be oogd wordt, in de toekomst over het ver grote kapitaal een redelijk dividend uit te kunnen keren (over 1960: onveranderd tien percent). Aandelen Technische en Ke ramische Handelsvereniging worden op de incourante markt verhandeld. Gisteren was de notering 170 cum claim. AD VIES KOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier vandaag geldend in Amsterdam luiden: Engels pond 10,1010,20, Amerikaanse dollar 3.583.62, Canadese dollar 3.46'/,3,51'/,, Franse frank (100) 72,60—73,10. Belgische frank (100) 7,22—7,27, Duit se mark (1001 90,00 90,50, Zweedse kroon (100) 69,2570,25. Zwitserse frank 100 83,5084,00, Italiaanse lire (10.000 57,5059,50. Deense kroon (100) 51.9052,90. Noorse kroon (100) 49,8550,85, Oostenrijkse schilling (100) 13,9514,05, Portugese escudo (100) 12,60— 12,75, Spaanse peseta (100, grote coupures) 5,92'/!6,07'/i. ONGEANIMEERD De Amsterdamse beurs heeft gisteren een ongeanimeerde stemming te zien gegeven voor de internationals. Bij opening noteer den hoogovens op 845 10). De overige internationals lagen gemakkelijker in de markt. De handel was over de gehele linie uiterst kalm. Er werd danook een afwach tende houding aangenomen. De koersver liezen bleven van geringe omvang. AKU daalde van 379/4 tot 378/4 3). Philips daarentegen steeg van 984 tot 987 3) Unilever deed het kalmer aan dan de vo rige dag. Op 778 waren deze certificaten slechts twee punten in reactie. Kon. Olie werd in een stille hoek 0,20 lager ver handeld op 108,10. Hoogovens had van verkopen te lijden mede als gevolg van het bericht, dat de Dortmund Hörder besloten Engelands grootste industriële onderne ming, Imperial Chemical Industries, heeft gisteren de Londense beurs geschokt met de bekendmaking, dat haar winst in de eerste helft van dit jaar met 27 percent is gedaald tot 36,7 miljoen pond sterling.De re sultaten van ICI worden veelal beschouwd als de economische barometer van Enge land. Bijna iedere Engelse bedrijfstak ge* bruikt produkten van de ICI. Als gevolg van prijsverlagingen daalde de omzet in Engeland met ongeveer 2V2 percent in vergelijking met de overeen komstige periode van het vorige jaar. De omzet bedroeg 287 miljoen pond sterling of 9,3 miljoen pond sterling minder dan 'n de eerste helft van 1960. Het volume van de omzet was echter ongeveer evengroot als verleden jaar. heeft de produktie te beperken in verband met een vermindering van binnenkomende orders. In de scheepvaartafdeling ging wei nig om. De koersen brokkelden er weder om af, met verliezen van één tot drie punten. Van de cultures werden certifica ten Deli 1,lager op f 145 geadviseerd. Amsterdam Rubber op 107% Staats fondsen ongeanimeerd met weinig zaken. Boeke Huidekoper van 210 op 211; Boom-Ruygrok van 165 op 165'/2. VERHANDELDE FONDSEN 27 sept. 28 sept. Totaal 432 437 Hoger 176 (40,7%) 142 (32,5%) Lager 140 (32,3%) 186 (42,6%) Gelijk 116(27,0%) 109 (24.%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot AKU376377% Kon OHa107,50—107,60 107,50 Philirs 983—986 984 Unilever 775—773 773 Hoogovens VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv AKU Kon. Olie107,20-107,50 gl f 107,40 Philips 983—987 gl 985 Unilever 773—775 Hoogovens Vorige slotkoer? Zeer uitvoerig, maar zonder een woord van critiek, is gisteren op de in Rotterdam gehouden jaarvergadering van A. Hooimcijer en Zonen n.v. de kwestie van de over neming en liquidatie van het bedrijf van Hille in Zaandam besproken. De waar nemend president-commissaris, dr. A. de Graaff, gaf aan het begin van de ver gadering een uitvoerige en openhartige toelichting op de gang van zaken. De moeilijk heden waren zijns inziens het gevolg van een verrassend scherpe daling in het gebruik van beschuit, zowel in het binnenland als in Engeland, juist toen het bestuur de eerste fase van de reorganisatie na de overneming van Hilie/Haust doorvoerde. De daling is nu tot stilstand gekomen, er is zelfs weer een lichte stijging in het gebruik. Het dieptepunt Ijjkt dan ook gepasseerd, maar dr. De Graaff durfde geen voor spellingen te doen voor de toekomst. Wat de afwikkeling van de Hille-fabriek in Zaandam betreft: op het ogenblik zijn onderhandelingen gaande over de verkoop van de gebouwen. De opbrengst, geschat op 1,5 min gulden, zal aanmerkelijk hoger zijn dan de boekwaarde. Hooimeijer heeft drie min gulden geïnvesteerd in Hille/ Haust, maar het verlies is veel minder dan het in verschillende publicaties genoemde bedrag van 1,5 min gulden. Behalve de ge houwen heeft Hille/Haust namelijk ook voorraden, machines1 en goodwill meege bracht. Het/ verlies zal worden afgeboekt op de reservri.s. Directie en commissèris-" sen zegden uit eigener beweging toe geen tantièmes te zullen accepteren voor die re serves weer op het oude niveau zijn. Het dividend zal dit jaar worden gepas seerd. Het bestuur verklaarde lang geaar zeld te hebben over een mogelijk gunstiger voorstel, zulks uit continuïteitsoverwegin gen. Directie en commissavissen lieten de beslissing evenwel geheel over aan de ver gadering: zo het tot een dividendvoorstel mocht, komen zouden zij zich bij stemming onthouden een geste, die zeer werd ge- Aardijk 28 50 m z.o. Kp Race n. Le Havre. Abbekerk 30 v. Adelaide te Fremantle. Abida verm. 30 v. Nanysham n. Aruba. Acmaea 1/10 te Karachi verwacht. Acteon 3/10 te Buenos Aires verwacht. Aegis 29 te Point a Pitre. Albiasserdijk 28 25 m. z.w. Borkumrif n. Antw. Alca 28 130 m. z.w Bathurst n. Freetown. Alchiba 28 v. New York n. Lissabon. Algol 28 215 m. n.n.o. Beira n. Dar ^Es Salaam. Algorab ?9 te Salvador v. Rio de Janeiro. Alioth 29 te Vera Cruz Alkaid 28 640 m z.o. Kp. Farewell n Antwerpen Alkmaar 28 110 m. n.o Kuria Muria n. Lissabon. Almkerk 28 910 m. z t vmbo n Fremantle. Alnitak 28 v. Rotterdam n. Hamburg". Alphard 28 v. Smalkalden n. Trinidad. Alwaki 28 75 m z.w. Dover n. Priolo. Ameland 29 te Skelleftehamn. Amstelhoek 28 50 m. n.w. Kp. Blanco n. Breme/i. Amstelsluis 28 v Geraldton, 29 te Fremantle. Angolakust 28 v Antwerpen n. Freetown. Area 26 te Stanlow. Archimedes 28 v Rotterdam n. Amsterdam. Arendskerk pass. 28 Sabang n. Aden. Ares 28 v. Antwerpen n Rotterdam. Argos 29 te Rotterdam. Asterope 28 550 m. w. Azoren n. Norfolk. Atys 29 te Stanlow verwacht. Axeldijk 28 750 m. o.z.o. Bermuda n. La Guaira. Banda 28 140 m. z.o. Suez n. Suez, j Batu 29 v Wellington n. Lyttleton. Beninkust pass 29 Las Palmas n. Freetown. Bintang 29 te Cleveland Bonita 28 300 m n.o. Puerto Limon n, Tampa. Borneo 28 290 m n.o. Hollandia n. Valparaiso. Bosco 29 te Dubai verwacht v. Damman. Breda 28 te Rotterdam n. Amsterdam. Bussum 29 te Bahia. Calamares 28 te P Barrios verw. v. N. Orleans. Caltex Amsterdam 28 30 m. z.o. Wight n. P. Said. Caltex Arnhem 28 v. Suez n. Whitegate. Calt. Eindhov. 28 155 m. o z o. P. Sudan n. Suez. Caltex Gorinchem 28 v. Kielerkan. n. Rotterdam Caltex Madrid 28 220 m. n.n o. Finist. n. Sidon. Caltex Napels 28 115 m. n. Tobroek n. Gothenb. Caltex Pernis 28 v Calcutta n. Bahrein. Caltex The Hague 28 te Bahrein. Caltex Utrecht 29 te Colombo. Camitia 30 te Curagao verwacht. Castor 28 te Rotterdam n. Ceuta. Celebes 28 160 m. w. St. Vincent n. Duinkerken. Ceres 29 v. San Antonio n. Tocopilla. Cinulia 30 te Curagao verwacht. Cities Service alley Forge 28 55 m. no. Malta n. Port Said. Congokust 28 200 m. z z w. Finist. n. Bordeaux. Cradle of Liberty 28 1050 m. n. Fort Aleza naar Philadelphia. Crania 30 te Stanlow verwacht. Dahomeykust 23 te Tema. Dalerdijk 29 te ancouver. Daphnis 29 te Georgetown. Delft 27 te La Guaira n. Puerto Cabello. Dorestad 28 150 m. z.w. Landsend. Doris 30 te Oranjestad verwacht. Drente 29 te Noumea. Eemland 28 v. Santos n. Rio de Janeiro. Eenhoorn 28 40 m. n. Finisterre n. Londen. Esso Amsterdam 28 165 m. n.w. Perim n. Suez. Esso Nederland 28 v. Aruba n. Rotterdam. Esso Rotterdam 28 135 m. o. Malta n. Rotterdam. Forest Hill 29 te Veneti, Forest Lake 28 65 m. n.o. Masira n. Bd. Mashur. Fravizo 28 te Malmö. Friesland KRL 28 100 m. z.o. Hioshima n. H'kong. Geertje Buisman pass. 28 Gibralt. n. Londonderry. Graveland 28 120 m, z. Kanarische eil. n. Recife. Groote Beer 28 v. Halifax n. New York. Hathor pass. 28 Kp. de La Haya, 29 te Antw. Hector 28 te Bourgas verwacht v. Constanza. Heelsum 28 205 m. n.n o. Finisterre n. Dakar. Heemskerk 28 t. hoogte van Cartagena n. Genua. Hera 27 ie Callao n. Cristobal. Hersilia 28 v. Rotterdam n Hamburg. Hydra 28 v. Ciudad Trujillo te Barahona verw. Iberiè 28 55 m vv. VÜssfngen n. Pto. Marghera Irazu 28 v. Puerto Barrios, 29 te Puerto Cortez. Japara 28 v. Emden, 29 te Bremen. Jason 28 350 m. w. Finisterre n. Paramaribo. Johan van Oldenbarnevelt 28 v. Cristobal naar Port Everglades. Kabylja 29 te Invergordon. Kaiydon 28 v. Rouen n. Curagao. Kara 29 te Kopenhagen verwacht Karachi 28 v. Akaba n. Alexandrië. Karimata 29 te Bremerhaven. Karimun 28 v. Bremerhaven n. Amsterdam. Kasimbaj: 28 te Sorong verwacht v. Manokwari, Katelysia 28 280 m. z. Recife n. Buenos Aires. Katendrecht 28 te Bahrein v. Port Said. Katwijk 30 te Kobe verwacht. Keizerswaard 28 590 m. o. Barbados n. Dakar. Kenia 29 te Buenos Aires verw. v. Pta. Cardon Kerkedijk 28 te Philadelphia verwacht. Kermia 2/10 te Gothenburg verwacht. Khasiella 28 te Madras verwacht v. Bombay. Koratia 30 te Cardon verwacht. Korenia 29 te Harburg verwacht. Kogicia. 5/1Q te La Spezia verwacht. Krebsia 30 té Abadan verwacht. Kreeft 28 v. RoUerdajn n. Vigo. Kreon 28 te Han burg. Kryptos 28 op de Delaware n. Curagao. Laarderkerk 29 te Hamburg, Ladon 28 v. Niekerie,. 29 te Mackenzie. L^ga pass. 28 Kp. Villano n. Genua. Lawak 29 v. San Francisco, 30 te Los. Angeles. Leiderkerk 28 35 m. z.w. Ouessant n. Port Said. Lekhaven 28 te Hamburg verwacht v. Bremen. Lemsterkerk 28 80 m. z.z.w. Plymouth n. A'dam. Leto 28 5 m. z. Beachyhead n. Toledo. Loppersum 28 300 m. n.n.o. Finist. n. Hamilton Lutterkerk 28 100 m. n.o. Majorca n. Rotterdam. Maaslloyd 28 600 m. z.w. Guam n. Balboa. Mariekerk 29 te Suez. Medon 29 te Puerto Cabello. Meerkerk 28 te Chittagong verw. v. Calcutta. Meliskerk 28 v. Port Said n. Marseille. Mentor 28 te Hamburg n. Amsterdam. Merwede 28 v. Londen-n. Bremen. Merwelloyd 28 v. Genua n. Marseille. Mississippilloyd pass. 28 Kp. yerde n. Tripolis. Modjokerto 28 60 m. n.o. Algiers n. Le Havre. Mob. Reza Shah 28 120 m. o.n.o. Kp. Ras Fartak naar Aden. Molenkerk 28 700 m. w. Minicoy n. Colombo. Moordrecht 28 v. Milazzo n. Wadifeiran. .Munttoren 28 v Beira n. Abadan. Musillo.vd 28 1000 m. z.o. Bermuda n. Willemstad. Mijdrecht 28 525 m. n.w. Minicoy n. Shimizu. Naess Tiger 28 70 m. n. Cuba n: Paulsboro. Neder-Ebro 27 v. Lissabon n. Le Havre. Neder-Waal 29 te Manilla. Neder-Weser 28 120 m. w. Ouessant n. Tahiti. Nestor 28 te Amsterdam n. Sevilla. Nias 28 rede Takoradi. Nieuw Amsterdam 29 te Southampton. Nieuwe Tonge 28 140 m. w. Port Au Prince naar Pórt Arenas. Noordwijk 28 v. Monrovia n. Las Palmas. Nijkerk 28 v. Las Palmas n. Kaapstad. Oldekerk 28 v. Shanghai n. Manilla. Ondina 29 te Isle of Grain verwacht. Oostkerk 29 te Antwerpen. Oranje Nassau 28 v. Barbados n. Plymouth. Osiris 27 v. Georgetown n. Paramaribo. Ouwerkerk 29 te Akaba. Overijsel 29 te Suez. Pacaya pass. 28 Gibraltar n. Porto Marghera. Parthenon 28 v. Aruba. 29 te Curagao. Pendrechtr29 te New York. P. G.Thulin 28 40 m. n.w. Baranquilla n. Cristobal. Rhilidora pass. 28 Kp. Bon n. Tranmere. Philine 1/10 te Meiia Al Ahmadi verwacht. Philippia 1/10 te Thameshaven verwacht. Prins Willem George Frederik 28 812 m. w Inish- trahull n. Montreal. Prins Willem IV 28 te Le Havre. Prins Willem V 28 v. Quebec n. Le Havre. Prinses Irene 27 v. Detroit n. Chicago. Prinses Margriet 28 v. Montreal n. Toronto. Provenierssingel 29 te Guayamas. Purmerend 28 v. Curagao n. Punta Cardon. Raki 27 v. San Francisco n. Astoria. Randfontein 28 te Bremen. Reza Shah The Great 28 70 m. z.o. Kp. Bon naar Duinkerken. Riouw 28 v. Sydney n. Newcastle. Rondo 28 v. Alleppey n. Aden. Rossum 28 600 m. n. St. Paulsrocks n. Accra. Ruys 29 te Kaapstad. Rijnkerk 28 100 m. o. Giraltar n. Karachi. Salatiga 28 75 m o.n.o. Malta n. Beyrouth. Samarinda 27 v Lissabon n. New York Sarpedon 28 te Rotterdam n. Amsterdam. Schelpwijk 28 100 m. n.o. Socotra n. Durban. Scherpendrecht pass. 28 Algiers n. Novorossisk. Senegalkust 28 v. Matadi n. Lobito. Serooskerk pass. 29 Sabang. 30 te Singap verw SevenSeas 28 v. Rotterdam n. Bremerhaven. Sibigo 29 te Siba verwacht. Skadi 28 150 m. o. Startpoint n. Cardiff. Sloterdijk pass. 28 Nantucket n. Antwrepen. Socrates 29 v. Cristobal n. Puerto Limon. Soestdijk 27 v. New York n. Boston. Solon 28 te Charleston verwacht v. Cartagena. Stad Breda 27 v Vitoria n. Rotterdam. Stad Delft 28 180 m. z. Kp. Verd. eil. n. Vitoria Stad Dordrecht 28 te Sagunto. Stad Haarlem pass. 28 Pantellaria n. Reggio. Stad Maassluis 28 v. La Spezia n. Genua. Steenkerk 28 v. Durban n. Lorenzo Marques. Stentor 28 210 m. w.n.w. Alexandrië n. Alexandrië Straat Clarence 28 te Penang Straat van Diemen 29 te Singapore. Straat Magelhaen 29 te Montevideo. Sumatra 27 v. Bangkok n. Hongkong. Sunetta 28 v. Gothmenburg, 29 te Karlshamn. Tabian 29 te Abadan. Telamon 29 v. Cumana n. Georgetown. Teïo 28 110 m? z.z.w. Dakar n. Londen. Theron 28 v. Amsterdam n. Curagao. Tjisadane 30 te Santos verwacht. Tjitarum 28 560 m. z.z.o. Singapore n. Kaapstad Triton 28 v. San Juan n. Amsterdam. Tweelingen 28 425 m. n. P'maribo n. P. Matanzas. Van Heemskerk 28 600 m. w.z.w. Mauritius naar Singapore. Van Linschoten 29 te Port Harcourt verwacht. Vasum 28 1150 m. n.w. Kp. Leeuwin n. Geelong. KLEINE VAART Adara 28 185 m. z.o. Fort Aleza n. Jacksonville. Admiralengracht 28 Kiel gepasseerd. Aeneas 28 20 m. n.o. Kp. Bon n. Tel Aviv. Ank T 28 15 m. o. Sandhammern n. Zaandam. Atlas 27 v. San Stefano n. San Feliu. Audacia verm. 28 v. Par n. Vargon. Borculo 28 op Fehmarnbelt n. Dundalk. Carnissesingel verm. 28 v. Silloth n. Workington Casana 28 te Southend n. Londen. Coccinelle 28 100 m. n.w. Kenitra n. Rotterdam. Corrie Broere 29 te Huil verwacht v. Sarpsborg, Daje Böhmer 28 35 m. z.w. Royal Sov n. R.dam. Delfborg 28 40 m n.w. TerschelLbank n. Halden. Diligentia verm. 28 v. Rotterdam n. Stockholm. Draco 28 te Rotterdam n. Le Havre. Eyo S 26 te Plymouth v. Amsterdam. Fiducia 28 12 m w.z.w. Hk. v. Holl, n. Londen Geestdijk 28 15 m. z.o. Smithknoll n. Maassluis. Goote verm. 29 v. Antwerpen n. Liverpool. Helvetia S 25 te Great Yarmouth v. Waterford. Hunzestroom 28 6 m. z. IJmuiden n. Amsterdam. Jan Kreumer 2 8te Boston v. Rptterdam. Joost 26 v. Alholmen n. Zaandam. Kaap Falga 27 v. Gefle te Rundvik. Keizersgracht 28 5 m. o. Westhinder n. Rieme. Labrador verm. 29 v. Gent n. Bordeaux. Leend. Broere 28 12 m. w. IJmuid. n. Dordrecht. Looiersgracht 28 Kiel gepasseerd. Lukas M 28 40 m. w. Terschelling n. Felixtowe. Maasym N 28 40 m. n.o. Ouessant n. Nantes. Pallas 28 te Rotterdam n. Oporto. Phidias 28 te Rotterdam n. Genua. Philetas 28 te Amsterdam n. Kopenhagen. Plato 27 v. Tarragona n. Valencia. Polaris 28 v. Antwerpen n. Rotterdam. Ponza 25 v. Mantyluoto n. Zaandam. Rochab pass. 28 Kiel n. Le Havre. Sheratan 28 te Antwerpen verwacht v. Swansea Sporonia 28 te Uddevaila v. Partington. Strabo 28 te Aarhus n. Amsterdam. Thaletas 28 10 m. z.o. Kp. Vincent n. Gibraltar. Tilly 27 v. Bergkvara h, Vestervik. Timca 27 v. Mantyluoto n. Amsterdam. Twee Gebroeders 28 te Rotterdam n. Genua. Urkersingel verm. 28 v. Arklow n. Terneuzen. Vermeersingel verm. 28 v. Londen n. Hull. Waalborg 28 te Rotterdam verw. v. Grangemouth. Wilpo 27 v. No'rrsundet te Zaandam. SLEEPVAART Elbe 26 v. La Spezia n. Gibraltar. Tyne 26 te La Coruna. waardeerd. De aandeelhouders volgden I evenwel unaniem de inzichten van het be- j stuur. Na de afwikkeling van Hille zullen belang rijke bedragen worden afgelost van de le ning centraal beheer en de vijf percents converteerbare obligatielening. Centraal I Beheer stelde een aflossing voor tot 700 000 gulden (ongeveer de helft van het huidige bedrag), terwijl het bestuur voorts over weegt circa 400.000 gulden (eveneens de helft) van de converteerbare obligatiele ning vervroegd aflosbaar te stellen. Ten aaneen vatrclé donversie-koers is nog geen standpunt bepaald. Na de brand van 1959 heeft Hooimeijer I vorig jaar onder meer 235.000 gulden van de assuradeuren ontvangen voor markt- verlies. Dit bedrag is opgenomen in de ex- I ploïtatiecijfers. De vergoeding voor brand schade aan machines en gebouwen bedroeg 521.000 gulden. Per 17 juni had het concern aan voorraden een waarde van 1,3 min gul den, aan vorderingen 2,2 min gulden en aan I liquide middelen 0,37 min gulden. De schul den waren respectievelijk 2,7 min gulden i (langlopend) en 3,1 min gulden (kortlopend) Aan een der directeuren, de heer M. Hooi meijer, werd op eigen verzoek eervol ont slag (om zeer persoonlijke redenen) ver leend. Dr. A. de Graaff werd bij acclama- tie herkozen als commissaris. Aluminium Limited of Canada (Alcan) heeft de fabriek voor lichte metalen „lip- husen" bij Bremen verworven. Dit bedrijf dat deel uitmaakte van de vroegere Carl F. W. Borgward GmbH wordt sedert 25 september 1961 geleid door de Aluminium- werke Nürnberg GmbH, een dochtermaat schappij van Alcan. Zowel het bedrijf van Uphusen als dat te Neurenberg vervaardigt verschillende soorten aluminium gietstukken. Door de verwerving van het bedrijf Uphusen meent Alcan op doeltreffender wijze te kunnen voorzien in de toenemende behoefte aan aluminium gietstukken. De centrale bankraad van de Deutsche Bundesbank heeft gisteren besloten de minimumreserves voor binnenlandse ver plichtingen, die de kredietinstellingen bij de centrale bank moeten aanhouden, met ingang van 1 oktober a.s. opnieuw met vijf percent te verlagen ten opzichte van hun omvang in oktober 1959. Voor de spaarposito's liggen de reserves nu weer op hun stand van oktober 1959, terwijl voor zicht- en termijnverplichtingen nog een vijf percent hoger niveau van kracht blijft. De vorige verlaging van de mini mumreserves vond op 7 september plaats en bedroeg eveneens vijf percent. Industriële produktie van West-Duitsland nog steeds stijgende De industriële produktie van West-Duitsland was in de eerste acht maanden van dit jaar 7,5 percent hoger dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar, zo heeft het Westduitse mi nisterie van Economische Zaken bekendgemaakt. In de industrie van investeringsgoederen bedroeg de stijging 11 percent, in de grondstoffenindustrie 7 percent en in de industrie van verbruiksgoede- ren 5 percent. In augustus was de totale indu striële produktie 5 percent hoger dan in dezelfde maand van het vorige jaar. U.S. Trust Co. koopt meer buitenlandse aandelen De U.S. Trust Co. te New York, een bank die zich specialiseert op het gebied van vermogens- A'dam Rubber 108% H V.A 123 AKU 377 Deli Mij f 143,50 841 Philips Gem. Bez. 988% Unilever 777% Dordtsche Petr. 505 K Ned. Petr Mij 108,30 Holl Am. f yn. 160 KLM f 62, KNS M 200 Ned Stoomv Mij 171 Ommeren, Phs. v. 324% Scheepv. Un Ned 161 ƒ215,50 243— Unitas f 473,— Ver Bezit v 1894 f 143, Amsterd Bank 359 Ned. Hande' Mij 314 Rotterd. Bank.... 350 Twentsche Bank. 301 Albert Heijn 629 Amstel Brouwerij 527 Berkel's Patent 308 Bols 700 Bührmann Papier 636 345 670 Gelder Kon Pap 350 Gist Spir.f Kon. 386 Van der Heem 315 Heineken-'s Bier 530 Hoogenbosch Sch 281 550 Kon Zout-Ketjen 1170 Miiller Nat. Bezit 526% Ned Kabelfabr. 569 Philips Pref 291 Sikkens-Groep 830 Stokvis 276 Thomassen Dr 650 Ver. Machinefabr 295 Wessanen 338 Wi on Fijenoord 291% Zwanenberg-Org. 955 Billiton Mij. II 476 Aluminium Ltd... 28 American Motors 19 Anaconda 50% Bethlehem Steel.. 41% Cities Service.... 50% General Motors 49% Kennecott Copper 82% Republic Steel 59 Shell Oil 36% U.S. Steel 80>^ (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) Gedane noteringen. NEW YORK: Ongeanimeerd De Newyorkse effectenbeurs vertoonde gisteren een wisselvallig beeld, nadat een late golf van verkopen een vaste tendens verstoorde die gedurende het grootste deel van de beursdag had geheerst. De late om mekeer kwam na nieuws dat de bond van arbeiders in de automobielindustrie dins dag een staking zou beginnen bij Ford in dien dan nog geen nieuwe C.A.O. zou zijn ondertekend. Fractionele verliezen be heersten de sectoren automobielen en staal. Flinke elektronische winsten brokkelden af tot fracties en zelfs tot verliezen. Texas Instruments ei. Zenith verspeelden enkele dollars. Vast waren Woolworth, Procter and Gamble, Eastman Kodak én Union Carbide. Verliezen kwamen voor Owens- Illinois en Dupont, van twee dollar of meer. De nutsbedrijven waren veelal hoger. In totaal werden 3.000.000 aandelen ver handeld; 1.232 fondsen werden omgezet, waarvan 565 hoger en 429 lager. Het indus triegemiddelde kwam van 701,Wop 700,28; dat van spoorwegen van 143,16 op 143,35 en dat van openbare nutsbedrijven van 120,85 op 121,57. (UPI) De pas opgerichte Luxemburgse lucht vaartmaatschappij Luxembourg Airlines heeft voor haar eerste vliegtuig de keus laten vallen op de Fokker F 27 „Friend ship". Vertegenwoordigers van de maat schappij hebben hier gisteren een contract getekend voor de aankoop van een „Friend ship" met een accommodatie voor 40 pas sagiers. Voorts namen zij een optie op een tweede toestel. De maatschappij is van plan op 1 april 1962 twee geregelde lijndiensten te openen: LuxemburgParijs en LuxemburgSchip holFrankfort. De maatschappij gaat met het tweede „Friendship" prototype van de Fokkerfabrieken haar bemanningen oplei den en zal dit toestel op de lijndiensten gaan gebruiken zolang de eigen machine nog niet is afgeleverd. Zo zal dit de eerste „Friendship" zijn. die in geregelde lijn dienst als vaste klant op haar eigen ge boortegrond, Schiphol, zal landen. Fokker zal de Luxembourg Airlines hei- beheer. heeft verklaard, dat zij de laatste tijd pen bij het onderhoud totdat eigen nersn- meer aandelen in buitenlandse maatschappiien neel die taak ppItpp] r. voor haar cliëntèle heeft gekocht. Zij deelde i_„, °ellpel kan Overnemen. En- mede, dat haar aankopen van buitenlandse aan- Kple technici van de Fokkerfabrieken zul- delen zich voornamelijk richten op staal-, elek- len daartoe naar Luxemburg vertrokken trot.chnU„h- I pe Luxemburgse Qrder bren|t het bij Fokker bestelde Friendship-machines "P 111. In Amerika zijn bovendien bij de Fairchildfabrieken, die de F 27 in licentie bouwen, nog 86 machines gereed gekomen zodat het totaal 197 bedraagt. Zij zijn ge kocht door 68 maatschappijen in 24 landen. trotechnische, olie- en verzekeringsmaatschap pijen, vooral ln Nederland. West-Duitsland en Australië en in mindere mate in Groot-Brittannië Lufthansa lijdt verlies Uit hét gepubliceerde jaarverslag blijkt dat de Duitse Nationale Luchtvaartmaatschappij, de Deutsche Lufthansa, over 1960 een verlies heeft geleden van 39 miljoen DM. dat geheel wordt gedekt door regeringssubsidies.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 23