Momentopname van de Deltabouzv REEDS VIER PIJLERS VOOR NEDERLANDS LANGSTE BRUG - 2200 M. - IN AANBOUW Miljoenen kilo's b pijlers van de Ilaringvlietsluizen Sluiting Grevelingen generale repetitie voor dichten van Brouwershavense gat Erbij ONLANGS IS HET GAT in de zuidelijke oprit van de toekomstige brug over het Haringvliet gedicht. Ook al knabbelen de beide opritten duizend meter van het Haringvliet af, er blijven nog twaalfhonderd meter over die dit woelige water ruim baan laten. Terwille van een oprit van driekwart kilometer proesten de persleidingen net zoveel zand uit als destijds nodig was voor de ruim vier kilometer lange dam over de Hellegatplaten naar Flakkee: twee miljoen kubieke meter. Dat komt omdat de oprit naar veertien meter boven N.A.P. stijgt, de doorvaarthoogte van de brug over het Haringvliet. Aan de Numansdorpse zijde wordt eveneens aan de toerit gewerkt, terwijl vier hei machines, zwarte gevaarten boven de wijde grijze watervlakte, de plekken markeren waar de eerste pij lers worden gebouwd. Van de eerste twee zijn de fun- deringen al klaar er gaat een slordige veertigdui zend meter betonpaal soms tot vijfentwintig meter beneden N.A.P. de grond in en er wordt al gewerkt aan de drie meter dikke betonnen koek waarop het veertien meter hoge holle pijlerlichaam zal verrijzen Die betonpaal zit ook altijd nog zo'n tien meter on der de waterspiegel. Zand, cement en weer ander water worden daartoe via pijpen in een grindlaag onder water gespoten. De volgende maand pas wordt de kuip om de fundering droog gemalen voor de op bouw van de rest van het bouwwerk. De eerste zeven pijlers bieden, op Deltaschaal dan altijd, geen over matige problemen; de laatste drie komen in een twin tig meter diepe vaargeul en dan is er nog de kelder pijler voor de basculebrug die tevens als stroomge- leider dienst doet. F A I iSi A DRIh j'hOtK VAN NOkLANO ICUWC Wot«rw«9 «•CUE '4 'JSStt kiel»ch«i{ Mot VOORNE "JSSEIMONCE dutten 'CLUCVOtTSLUI» Vtooi OB DA I Cl MIOOCLMAANH Oordtschc Kil MOOS SCHOUWEN Hkcrok rSTAVSNISSI •regot Tg LnOORO BEVEl AN^J THOLEN TMOLl I MiODCkSuBC. ZUID 6EVELAN0 B'ooicnao TEEUWSCH fictem dïiMiWr.n ïfr+fdplw (Van onze reportageredacteur J. H. Bartman) TECHN1SCH HOOFDAMBTENAAR A. Been, die na Schellingwoude en Go- rinchem zijn ervaring nu bij wat voor lopig niet slechts de langste, maar ook de platste brug van Nederland zal zijn, te pas kan brengen, is overigens pas te vreden wanneer de eerste overspanning in maart vari het volgend jaar ingevaren kan worden. De aanloopperiode heeft langer geduurd dan hem lief is en het tijdig gereed komen van de eerste pijlers zal groter inspanning vergen dan het volhouden van een vast ritme van elke drie maanden een pijler en een over spanning daarna. Het ziet er naar uit dat de brug over het Haringvliet, vrucht van voortvarende en initiatiefrijke en vooral financieel krachtige eilandbewoners, een aardige voorsprong krijgt op de Zoomseweg en zelfs op de nog aan te leggen Rijksweg 19, waarvan het profiel eveneens twee keer twee rijstroken met parallelwegen met mogelijkheid van verbreding tot zes-baansweg zal die nen te omvatten. Wanneer men die weg op 1 juli 1964 wil openen, omdat de veertig miljoen die in de brug worden geïnvesteerd dan pas rendabel zullen worden, zal er poot-aan moeten worden gespeeld. Vooral als men bedenkt dat er westelijk van Barendrecht nog een nieuwe brug over de Oude Maas moet worden gebouwd. miljoen en nog een paar tonnen werden aanbesteed. WAT BIJ DIE BOUWPUT het meest opvalt zijn de twee zeventien meter hoge zandbulten ter weerszijden. De klim naar de top wordt beloond met een uitzicht dat bij helder weer tot de torens van Breda hier niet om een zandmagazijntje, maar om de toekomstige opritten van de brug over de sluizen in de Zoomseweg. De twee Vol- keraksluizen zullen door hun afmetingen het belang van deze dagelijks door vierhon derd schepen gebruikte vaarweg tussen Rijn en Schelde weerspiegelen: er komen twee betonnen goten die 320 meter lang, 24 meter breed en 15 meter hoog zullen worden. Voor de aanvoer der bouwmateri alen is de voorhaven al uitgegraven, wat een speciedepot van een paar honderddui zend kubieke meter klei heeft opgeleverd. Ol' K4*» «AuCMfcRE* hODMofJ'UitiiiV btwe«gbor« »termvlOfd*«nng 20 km Voor de zesde keer sinds op 1 mei 1956 de Deltadienst werd ingesteld gaan de dijkenbouwers in zuidweste lijk Nederland de najaarsstormen tegemoet. Voor sommige onderdelen betekent dat inderdaad het einde van het werkseizoen en de dwingende noodzaak om voor de buien binnen te zijn. De Deltawerken als geheel gaan echter zonder onderbreking door, weer of geen weer, bij nacht en ontij. Onze reportageredacteur heeft op drie spectaculaire plaatsen de stand van zaken opgenomen. Op deze pagina beschrijft hij hoe de Volkerak- werken en de brug over het Haring vliet, de aanleg van de Grevelingen- dam en de bouw van de spuisluizen in het Haringvliet er voor staan. Bij al die reusachtige getallen doet het wat merkwaardig aan, dat de uitgestrekte Volkerakwerken behalve met de hier voor genoemde objecten houdt ir. Swier. die zijn naam met ere draagt, zich tevens bezig met de dijkverhoging in West-Bra bant over de kleinste werkhaven van alle Deltaonderdelen beschikken. Maar ook dat heeft z'n waterdichte redenen. De vleugelmuren van het sluiscomplex in het Haringvliet rijzen bijna onheil spellend omhoog. De veerboot van Numansdorp naar Den I de pijlers van de brug over het Haring- Bommel vaart al tussen de in aanbouw zijn- vliet welke haar overbodig zal maken. INTUSSEN IS MEN aan de Flakkese kant wel begonnen met de wegschakel die naar de Grevelingen leidt, hetgeen wil zeggen dat men over nauwelijks drie jaar rechtstreeks van Rotterdam naar Zierik- zee zal kunnen rijden. Wie op de driesprong van Haringvliet, Hollands Diep en Volke rak linksaf wil slaan naar Bergen op Zoom en Antwerpen moet tot 1967 geduld oefenen, want dan zal er een dijk door het Volkerak liggen. De eerste faze van dat Delta-onderdeel, de bouwput voor de grote schutsluizen, wordt op 15 oktober na eindeloze tegenslag opgeleverd: het werk heeft zestien in plaats van negen maanden geduurd omdat de Malthapolder niet minder dan zes keer onder liep. De en de Euromast reikt. Overigens gaat het aannemer heeft er, z'n kasboek in de hand, grijze haren van gekregen en dat zegt wel iets in een omgeving, waarin alleen de twee toeritten tot de brug voor liefst acht DE AFMETINGEN van de spuisluizen in het Haringvliet gaan het menselijk schaalgevoel zo ver te boven, dat ze, zelfs nu de slagorde van de helft van het aantal pijlers tot halve hoogte is gevorderd en de eerste overspanning nog in de steigers staat, alle andere onderdelen van dit werk nietig en onbelangrijk doen lijken. Het is altijd hachelijk om historische vergelijkingen te trekken, maar de bezoeker van dat kunstmatig eiland van nog geen honderd hectare in de zee-arm tussen Goeree en Voorne denkt onwillekeurig aan de Egyptische pyramiden, de Boroeboedoer of de grote Middeleeuwse kathedralen. Dat er een naar veertien meter boven N.A.P. klimmende dam is opgeworpen tussen de bouwput en Goe ree, dat het betonskelet voor het centrale bedieningsgehouw dezelfde hoogte heeft hereikt het dak ligt na de voltooiing op 33 meter boven N.A.P. en dat er reeds tweehonderd van de ruim tweeduizend hetonpalen voor de schutsluis de hodem in zijn gedreven, het valt allemaal weg tegenover die zeventien naar vorm en afmeting op stevige kustschepen lijkende pijlers en de overspanning daar tussen. HET ZIET ER NAAR UIT, dat de Deltawerkers in 1963 bij de sluiting van de Grevelingen een nieuw waterbouwkun dig stuntprogramma gaan opvoeren. Via over de nog te dich ten noordelijke vaargeul gespannen transportkabels zullen onafgebroken tonnen en tonnen natuursteen en betonblokken worden neergesmeten, net zolang tot de dam verrezen zal zijn welke de Grevelingen voorgoed van de Krammer zal schei den. De sluiting van de Grevelingen biedt de Deltadienst de laatste kans op een proef in de praktijk met een op papier al uitgedokterd systeem dat voor het afdammen van de brede zee-armen, zoals het Brouwershavense Gat en de Ooster- Schelde, het best geschikt lijkt. De klassieke methode van zand oppersen duurt voor zulke wijde stromen te lang en caissons zijn niet alleen schreeuwend duur, maar vergen een zo nauwkeurige en tijdrovende drempelconstructie, dat deze niet in één werkseizoen kan worden voltooid. DE BIJNA ZES KILOMETER lange Grevelingendam tussen Schouwen-Duive- land en Flakkee zal dan een ware staal kaart worden van alle mogelijke water- bouw-technieken. Het gedeelte over de plaat van Oude Tonge, drieënhalve kilome ter lang, wordt gelegd volgens beproefd recept, met door zuigers opgespoten of door onderlossers geklapt zand en bevei ligd door mijnsteen, betonblokken en as- De westkant van de dam door de Greve lingen wordt met een laag asfaltbeton tegen het aanvallende water beschermd. Het tempo bedraagt zeventig meter per dag, want voor de winter invalt moet de verdedigingslinie klaar zijn. faltbeton. De vaargeul voor Bruinisse wordt afgedamd volgens de methoden wel ke bij de dichting van het Veersche Gat hun waarde hebben bewezen. Er zal een kleine opruiming worden gehouden van de caissons die bij vorige gelegenheden zijn overgeschoten. Die betonnen kisten zullen geplaatst worden op een drempel waarin nylon, plastic en gietasfalt op ruime school zijn verwerkt. En als climax volgt dan, indien de topleiding daartoe volgende maand haar fiat geeft, een massaal gooi en smijtwerk ter hoogte van Oude Tonge. VOORLOPIG VERKEERT men op de Grevelingendam in kilometers gerekend ligt het langste stuk er al in de asfalt- tijd. De bekleding van betonasfalt moet in elk geval de westkant van de dijk bescher men vóór de door de novemberwind opge stuwde golven het talud aanvallen. Daar om koken twee indrukwekkende fabrieken op de dijk dagelijks tegen de tweeduizend ton asfalt; daarom rijden en rossen meer dan dertig vrachtauto's zonder respijt dooi de nog kleffe specie tussen de overslag kranen en de dijkglooiing, waarvan elke dag zeventig meter verder onder de zwar te mantel schuilgaat. ASFALT EN NOG eens asfalt, betonas falt voor de taluds, grindasfalt voor de weg, gietasfalt en zandasfalt voor de drempel in de vaargeul bij Bruinisse. De drieëntwintigjarige molenbaas Arie Eikel boom uit dat mosselendorp bespeelt met de routine van de in het vak opgegroeide wegenbouwer de knoppen en toetsen van de drie volautomatische machines waar mee het laatste woord op het gebied van de asfaltproduktie is gesproken. Met een minimum aan inspanning garanderen zij een constant mengsel en een constante temperatuur. Het asfaltbeton voor het dijk- talud komt met honderdveertig graden uit de oven en is zelfs na een kille regenach tige herfstdag nog handwarm. Hoe ruw en grof die dijkbouwmaterialen ook lijken. Een betrekkelijk geringe afwijking in samenstelling en temperatuur kan de boel aardig in de war schoppen. De aannemer zal de dag niet licht vergeten dat het hele machine- en autopark enige uren stilstond door een vergissing in temperatuur. Het kostte hem vijfduizend gulden. HOE VREEMD HET ook klinkt: onder water kan langer worden doorgewerkt met asfalt dan er boven. Men ziet het van het Veersche Gat gekomen asfaltschip „Dorus Heimans" regelmatig zijn baantjes in het water voor Bruinisse trekken. Elke baan is weer vijf meter aan het een decimeter dikke asfalttapijt dat tien meter beneden de waterlijn wordt geweven. Daarop komt de tussen dijkjes van zandasfalt in.gc- De aanleg van de Grevelingendam ver slindt tonnen asfalt. Een der asfalt- installaties op de dijk. klemde grindlaag waarop tenslotte vol gend jaar de caissons zullen worden ge plaatst. DE EERSTE faze van de Grevelingen dam werd op 14 april van dit jaar voor 15,5 miljoen aan een combinatie van vier aannemers gegund. De gehele dam zal tussen de vijftig en zestig miljoen gaan kosten. Er zit een betrekkelijk eenvoudig kunstwerk in: de schutsluis bij Bruinisse, waarvan de betonnen wanden al oprijzen in de bouwput. Dat „betrekkelijk eenvou dig" moet men opvatten als: gezien in verhouding tot de Volkeraksluizen, om van de Haringvliet-kolos maar te zwi-jgen. Maar ook in de sluis van Bruinisse zal een schip tot tweeduizend ton geschut kun nen worden, dat is nog 650 ton meer dan de officieel grootste maat voor binnen vaartschepen. Dergelijke schepen zijn in de Grevelingen, dat straks een prachtig do mein voor vissers en watersportliefheb bers zal worden, natuurlijk niet te ver wachten. Maar er moet rekening mee wor den gehouden dat tot 1970 toe vele sche pen met uitzonderlijke afmetingen en vo lumineuze vrachten de sluis zullen passe- en op weg naar het Brouwershavense Gat. dat overigens nog geen tien jaar een gal-zal blijven. DELTADIENST EN NESTUM de aannemerscombinatie die het karwei voor 95 miljoen klaart, ongerekend de 35 mil joen aan door het Rijk beschikbaar ge stelde materialen zijn de fase der „na- blaliggers" ingegaan. De laatste zevenhon derd palen onder de zeventien sluisvloeren hebben de 22.000 totale lengte: 350 kilo meter volgemaakt. De laatste sluis- vloer wordt gestort. De pijlerbouw is rou tinewerk geworden: de herhaling van steeds hetzelfde patroon spaart tijd en geen uitvoerder die zich nog over de teke ningen behoeft te buigen. Des temeer wordt er gepiekerd en gerekend over de eerste betonnen „nablaligger" die de sluis- opening van pijler tot pijler bijna zes tig meter overspant. Het is niet zozeer de lengte van de overspanning die hoofd brekens geeft dan wel haar gewicht en haar draagvermogen. Over deze liggers zal immers achttien meter boven de wa terlijn de verkeersweg worden aangelegd en wat het probleem pas goed ingewik keld maakt eraan worden scharpieren bevestigd voor het eigenlijke sluiswerk, de schuiven. DIE SCHARNIEREN, welke een ge wicht van veertig ton vertegenwoordigen, krijgen de afmeting van een kleine perso nenauto. Er komen vier scharnieren aan elke kant, want de schuiven hangen zowel aan de zee- als aan de rivierzijde. Het ge wicht van elk der naar onderen puntsge wijs toelopende liggers bedraagt dan ook zevenduizend ton, zeven miljoen kilogram. Ze worden aan de bovenzijde vierentwin tig meter breed en zijn twaalf meter hoog. Eigenlijk zijn het twee driehoeken, waar van de kleinste met de punt naar boven in de grootste is geplaatst, ongeveer als de Davidsster uit de Israëlische vlag. ER IS GEEN KRAAN ter wereld die zo'n kanjer zou kunnen oppakken en depo neren. Daarom wordt elke „nablaligger" in moten vervaardigd. Omvang en gewicht van die moten is bepaald door de capaci teit van de sterkste beschikbare kraan: 250 ton. Er komen tweeëntwintig van die boterhammen tussen elke pijler, waarin de 850 ton wegende kapjes van dat voorge spannen betonbrood worden bevestigd. Die kapjes moeten dus op hun beurt ook weer in gedeelten worden neergezet. Uiteraard kunnen, de 22 sneetjes van elke „nablalig ger" de naam is ontleend aan de gelijk vormige Griekse lier niet in de vrije ruimte hangen, zodat er een twintig meter hoge stalen steiger is gebouwd waarin ze voorlopig rusten. De innerlijke kracht van de ligger wordt gevormd door het netwerk van stalen kabels dat er zowel in de leng te als in de dwarsrichting in wordt gespan nen. Daarmee is men nu in de eerste pij ler bezig, bijna tweehonderd kabels over de gehele lengte en niet minder dan zeven tienhonderd kabels overdwars! Om de nuzzel niet al te gemakkelijk te maken is de holte voor de lengtekabels niet in elk segment gelijk gericht. Anders zouden de kabels volkomen recht en strak worden gespannen wat verdeling van druk en trek niet ten goede komt. TERWIJL ACHTHONDERD man in 's werelds grootste bouwput ervoor zor gen dat er elke week een aannemerster mijn van een half miljoen vervalt, terwijl de betonmolens op het eilandje dag en nacht per uur honderdtwintig tot honderd zestig kubieke meter van dat onmisbare materiaal uitgooien en belangstellende be zoekers uit alle windstreken zich v^rga- oen aan deze Maginot-linie tegen het wa ter, rekent men zich op de directie Brug gen van Rijkswaterstaat suf aan de vraag stukken van het bewegingsmechanisme der schuiven. Zweert de Haringvliet-directie van de Deltadienst bij beton, bij de bruggenbouw is het bijna allemaal staal wat de klok slaat. Er is een bestelling geplaatst van achttienduizend ton, in de hoofdstad voor 34 schuiven van vijfhonderd ton elk. De eerste leveranties zijn al binnen en over verscheidene constructiewerkplaatsen ver deeld, want er is geen bedrijf in Neder land dat een dergelijke order in zijn een tje zou aankunnen. De eerste schuif moet al in de zomer van het volgend jaar wor den geplaatst en zo vervolgens elke twee maanden tot in 1964 de laatste schuif aan de laatste ligger is geklonken. In gesloten stand zullen zij tezamen met de pijlers aan de zeezijde een fraaie ononderbroken gebogen lijn vormen. TOCH KAN DEZE watermammoet pas tot leven worden gewekt, wanneer zijn elektronisch hart, de dieselaggregaten in het centraal bedieningshuis en de 68 pom pen in de zeventien machinekamers, even eens is aangebracht. Tegen die tijd zal het 1968 zijn, het jaar waarin de laatste rekeningen van dit 250 miljoen vergende karwei gepresenteerd zullen worden. Het lijdt geen twijfel of het Nederlandse volk zal die wissels graag honoreren. Niet al leen uit drang naar zelfbehoud, maar ook uit erkentelijkheid jegens ontwerpers en uitvoerders van dit geniale werkstuk.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 15