Syrische bewind verklaart zich onafhankelijk van Egypte President Nasser ziet af van gebruik van geweld Wijsmuller bevestigt ontsnapping 7 opvarenden „Noord-Holland" van HET WEER VLOEIBARE MAKE UP Voorlopige overeenkomst over de basis-Bizerta 00 w COIFFURES DE VRIES t Borzward - Skoda Premier Nehroe was bijna slachtoffer van aanslag Ontsnapten op weg naar Nederland ACHTTIEN DODEN BIJ EEN SCHEEPSRAMP Geen datum genoemd voor evacuatie Vertrouwen voor nieuwe Braziliaanse regering Nederland vraagt opheldering aan Moskou Vijf doden in het verkeer iviurcmd before ifoubiuj! DAGBLAD VOOR V ELS E N -1] M UIO EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1961 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. wede 59 e., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. EL C. van der Mije REGEN- EN TWEEDJASSEN September een der 5 warmste in 100 jaar Koeler N.V. CARROSSERIEFABRIEK CHRISTI AANSE Uitdeuken - Repareren Troepen terug N.V. Garage VERBEEK Explosie op met dynamiet geladen Noorse boot m I Centrale verwarming OLIESTOOK fechn. Maatschappij WILDSCHUT N.V. Indonesië krijgt Russische motortorpedoboten In de krant van heden: Sport 9, 29 Prinses Margaret zal in Clarence House bevallen Het woord is aan Regering wil voor 4 okt. worden ingelicht over maatregelen tegen Nederlanders Prinselijk beraad in Laos DAUPHINE Automobielbedrijf VELSERBEEK GROENEWEG 69 - TEL. 7271 - IJMUIDEN „DE HOUTHAL" „BOUWPAKKETTEN" o.a. 46e JAARGANG NUMMER 279 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Mamoen Al-Koezbari, de premier van de nieuwe burgerlijke regering van Syrië, die voorlopig vier maanden aan de regering zal blijven. De nieuwe premier heeft in een radiorede vrije verkiezingen in het vooruitzicht gesteld. (Telefoto) NIEUW DELHI (Reuter-UPI) Vrij dagavond is op straat in Oud Delhi een kleine bom ontploft, vijf minuten nadat premier Nehroe per auto langs die plek w,as gekomen. Zes mensen, onder wie een politieman, raakten gewond. De politie acht het uitgesloten, dat de bom voor Nehroe was bedoeld. Een ooggetuige vertelde dat de ontplof fing plaats had voor een busstation, kort nadat de auto van Nehroe daar was langs gekomen. De politie veronderstelt dat de bom is geworpen door een geestelijk ge stoorde of door een anti-nationale demon strant. Arrestaties zijn nog niet verricht. Nehroe was in Oud Delhi om de opening van een vierdaags feest ter gelegenheid van de geboortedag van Ghandi bij te wo nen. De politie had uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen om Nehroe te be schermen en zijn auto nam een route die afweek van die van de voorafgaande ja ren. DAMASCUS (Syrië) (Reuter en UPI) De revolutionaire junta in Syrië heeft het land onafhankelijk verklaard onder een overgangsregering en daarmee een einde gemaakt aan Gamal Abdel Nassers drie jaar oude Verenigde Arabische Re publiek. Behalve het buurland Jordanië hebben pu ook Turkije en Perzië het nieuwe bewind van Syrië erkend. (Per zië verbrak vorig jaar de diplomatieke betrekkingen met de V.A.R., nadat presi dent Nasser de Sjah had verweten dat zijn regering Israel reeds tien jaar de facto had erkend). De Verenigde Staten en Groot-Brittannië nemen een afwach tende houding aan. De junta deelde mee dat president Nassers voorgenomen militaire optreden tegen de rebellie als een kaartenhuis in een was gezakt, en dat 120 Egyptische parachutisten die boven de haven Lata kia waren neergelaten, gevangen ge nomen waren. CAIRO (Reuter) Het Egyptische blad Al Ahram meldt dat de 120 man Egypti sche valschermtorepen die donderdag naar Latakia zijn gezonden, in Beiroet (Li banon) zijn en ,,zo spoedig mogelijk" naar Egypte zullen terugkeren. President Nasser heeft meegedeeld, dat hij plannen om grootscheepse militaire ac ties te ondernemen tegen de opstandelin gen in Syrië, heeft laten varen omdat de provinciale garnizoenscommandanten zich bij de revolte hebben aangesloten. In een radiorede zei Nasser dat hij de Egyptische zeestrijdkraohten en twee ba taljons parachutisten die op weg waren naar Latakia, opdracht had gegeven terug te keren. Hij zei dat hij deze opdracht had verstrekt, toen de Noord-Syrische stad Aleppo en de militaire commandanten in Latakia hun loyaliteit hadden gegeven aan de opstandelingen in Damascus. Nasser sprak tot een kwart miljoen De heer Arthur Wijsmuller heeft beves tigd dat zeven bemanningsleden van de sleepboot .Noordholland' van Poeloe Sam- boe ontvlucht zijn. Zij zijn per niet nader genoemd schip uit Singapore naar Neder land vertrokken. De naaste betrekkingen van zeven opva renden van de „Noord-Holland" (de in In donesië aan de ketting gelegde Nederland- Advertentie a BARTEUORISSTR. HAARLEM "TEL. 13439 LtlDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223546 (Van onze weerkundige medewerker) Zoals uit voorlopige cijfers kan worden opgemaakt behoort september 1961 tot de vijf warmste septembermaanden van de laatste 100 jaar. Dit is een hele prestatie wanneer wij we ten dat het aantal uren zonneschijn, in te genstelling met de andere zeer warme maanden, dit keer beneden normaal bleef. Het zou op tal van plaatsen ook een dro ge m,aand zijn geworden wanneer niet het onweer van eergisteren vooral in het westen en noorden van ons land, zoveel regen had gebracht. Heemstede kwam tot 57, Leiden 46, Overveen 35, Midden Deem ster 40 en Den Haag tot 25 mm. Vier mooie weekeinden hebben wij ach ter de rug en wat de temperatuur betreft zullen wij ook dit weekeinde niet te klagen hebben. Af en toe kan ons een storing bereiken met een bui. Boven de oceaan is de de pressieactiviteit groot. Opvallend warm blijft het zeewater dat evenals in juli en augustus nog een temperatuur van 17 gra den heeft. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk veel bewolking met op de meeste plaatsen wat regen. Later enkele opklaringen, maar ook af en toe een bui. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee se zeesleepboot) hebben gistermiddag (vrijdag) van de directie van Wijsmuller te IJmuiden bericht ontvangen, dat hun man, zoon of verloofde etc. op weg is naar Nederland. Zij worden over ongeveer twee weken thuis verwacht. De directie van Wijsmuller wilde geen namen bekend maken noch van de naar huis varenden, noch van het vaartuig aanboord waarvan zij zich bevinden. De thuisvarenden zijn ontsnapt, toen de Noord-Holland zich nog te Poeloe Samboe bevond. Onder hen bevinden zich geen offi cieren. Ook de naaste betrekkingen van de 21 overige opvarenden zouden gisteren (vrij dag) of uiterlijk vandaag (zaterdag) be richt krijgen van de directie van Wijsmul ler, dat hun man, zoon, verloofde etc. zich niet bevindt onder de thuisvareden. Ofschoon de directie van Wijsmuller geen enkele inlichting wenste te geven over de wijze waarop de zeven opvarenden van de „Noord-Holland" ontsnapt zijn, acht men 't in deskundige kringen niet zo'n heel groot wonder, dat hen dit gelukt is. Poeloe Samboe ligt slechts 10 mijl verwijderd van Singapore en het is zeer wel doenlijk deze afstand met een betrekkelijk klein bootje af te leggen. Een woordvoerder van het Indonesische consulaat-generaal te Singapore zei dat de ontvluchting tien dagen geleden was ge schied en dat werd aangenomen dat de ontvluchten naar Singapore waren gegaan. De Nederlandse waarnemend consul-ge neraal te Singapore, de heer S. Hettinga, wilde het bericht niet bevestigen, het im migratie-departement in Singapore weiger de commentaar. De directie van Wijsmuller heeft be vestigd, reeds verscheidene dagen geleden op de hoogte te zijn geweest van de ont snapping. Op verzoek van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag, had zij echter gezwegen. Gemeend werd dat hierdoor nog grotere moeilijkheden zouden kunnen worden vermeden en dat zelfs ge vaar voor de 21 anderen, die zich thans te Djakarta bevinden, niet uitgesloten moest worden geacht. Advertentie Lange Herenstraat 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Advertentie mensen op het Ghoemjia plein in Cairo. Hij zei dat hij zijn besluit om geen geweld te gebruiken had genomen, omdat hij niet het gezicht kon verdragen van Arabieren die Arabieren bevochten. „Gisteren zei ik dat ik de gebieden die trouw aan de Unie wéren gebleven, niet in de steek zou laten", aldus Nasser. „Toen wist ik echter nog niet dat Aleppo en Latakia in handen van de ractionaire be weging waren, en besloot ik troepen vanuit Cairo naar Syrië te sturen. Dit was een noodzaak die de oppositie van het Syrische volk tegen de opstand voorschreef. Ik kreeg een verzoek om bijstand uit Latakia en besloot hieraan gehoor te geven. Ik zond twee bataljons valschermtroepen ten geta le van tweeduizend man naar Latakia. Voorts liet ik er vlooteenheden naar toe dirigeren. Verder gelastte ik dat al onze koopvaardijschepen ter beschikking zouden staan voor het vervoer van troepen." Dit was donderdagmiddag, vervolgde Nasser, „de valschermtroepen en de vloot vertrokken. Maar de beperkte opstand in Damascus zag kans de vaderlandslievende elementen te ondermijnen. De rebellen be zetten de radiozendstations in Aleppo en doodden er acht mensen. De garnizoens commandant sloot zich bij hen aan en de commandant van Latakia deed kort daarop hetzelfde. De toestand had ernstig beraad nodig. Kort voor middernacht van donder dag op vrijdag gaf ik bevel dat alle uitge zonden vliegtuigen en schepen die naar La takia onderweg waren, moesten terugke ren. De opdracht werd ontvangen toen reeds 120 parachutisten in Syrië waren neergelaten (uit Syrië is bericht dat zij zon der slag of stoot gevangen zijn genomen). De parachutisten die waren geland werd meegedeeld dat ze geen schot mochten los sen, zodat geen Arabisch bloed zou vloeien. De vlooteenheden naderden Latakia, toen ze mijn order om om te keren ontvingen." De president van de VAR zei dat er in Cairo bitterheid heerst over het optreden van de rebellen in Syrië. „Laten wij de rede en wijsheid niet door deze bitterheid overwoekeren", aldus Nasser. „Wij zijn al eerder verraden, en het zal niet de laatste keer zijn geweest". Nasser vertrouwde zijn gehoor tot slot toe, dat de band tus- Advertentie Bloemendaalseweg 1-9 - Bloemendaal Telefoon 52301 sen Syrië en Egypte, in 1958 tot stand ge komen, hem veel zorgen had berokkend. President Tito van Joegoslavië heeft president Nasser een telegram gezonden, waarin de opstand in Syrië een „contra revolutionaire staatsgreep van de bour- geosie" wordt genoemd. Koning Hassan II van Marokko heeft in een telegram aan president Nasser Egypte verzekerd van de solidariteit van Marokko. President Bour- guiba van Tunesië heeft een boodschap aan president Nasser gezonden, waarin hij de hoop uitspreekt dat „de vrede zal worden hersteld en de wolken spoedig zul len verdwijnen". De boodschap was onder tekend „uw broeder Habib Bourguiba". TANANARIVE (AFP) Het Noorse vrachtschip „Star Carrier" is vrijdagavond ten noorden van Madagascar na een ont ploffing gezonken. Van de 29 bemannings leden zijn er 12 omgekomen. Voorts ver loren vier opvarenden van een Franse sleepboot en twee brandweerlieden het leven. De „Star Carrier" (8.000 ton) was geladen met dynamiet. Er was brand aan boord uitgebroken. Terwijl men met de bestrij ding van het vuur bezig was, deed zich de ontploffing voor. (Van onze correspondent) PARIJS. Door middel van twee commu nique's is gisteravond in Parijs en in Tunis bekend gemaakt dat Frankrijk en Tunesië er in zijn geslaagd een voorlopig akkoord over de oorlogshaven Bizerta te sluiten. Dit akkoord voorziet in een herstel van de toe stand die bestond voor de recente vijan delijkheden, waardoor Tunesië het Franse garnizoen uit het land hoopte te kunnen verdrijven. Vandaag begonnen de Franse troepen de gebouwen in de stad buiten de kazernes al te ontruimen die zij bij de veldslag hadden bezet. Een vlot verloop hebben de onderhande lingen niet gehad en enige malen werd in Parijs de jongste weken gevreesd dat de Tunesische president Habib Bourguiba misschien zelfs wel weer opnieuw naar de wapens zou willen grijpen. In Parijs zijn regeringskringen in het bijzonder gelukkig met het akkoord omdat er geen enkele clausule wordt genoemd die Frankrijk zou kunnen dwingen de oorlogshaven binnen bepaalde tijd te evacueren. In beginsel zijn de beide partijen dan ook op hun oude standpunt blijven staan. Er werd echter een schikking getroffen waardoor de Fran se economische en vooral culturele bij stand in de vorm van het verstrekken van leerkrachten aan het Tunesische onderwijs op de oude voet kan worden hervat. (Reuter-AFP) De terugtrekking op de basis zal ongeveer een week duren. Volgens Tunesische regeringskringen om vat het akkoord geen garanties voor de vrijheid 'van beweging tussen de verschil lende installaties van de basis. Van offi ciële Franse zijde werd gezegd dat waar borgen betreffende de bewegingsvrijheid op en de toegang tot de basis zijn gegeven. Het akkoord voorziet in herstel van de normale toestand, zoals die bestond voor het uitbreken van de demonstraties en vijandelijkheden. In het akkoord komt voorts de zin „hangende een onderzoek naar het probleem van de basis" voor. Birmese Sanghas (monniken) plakken biljetten tegen een muur uit protest tegen een voorgesteld amendement op de grondwet van Birma. Het wets ontwerp daartoe garandeert het recht op vrijheid van geloof en eredienst voor elke godsdienst. De monniken kwamen bijeen in de Shwedagone Pagode om te zweren dat zij het amen- ment „tot dood toe" zouden bestrijden. (Telefoto) Advertentie Nieuwe Groenmarkt U-IS Haarlem - Tel 02500-19503 DJAKARTA (Reuter) De Russische marine-staf-chef admiraal S. G. .Gorskjov, wordt op 5 oktober in Djakarta verwacht voor de viering van de dag van de strijd krachten. Hij zal dan tien motortorpedobo ten aanbieden. Rusland zal Indonesië in totaal 24 motor torpedoboten leveren als onderdeel van de overeenkomst die Indonesië vorig jaar met Moskou gesloten heeft. De bijzonderhedan van deze overeenkomst zijn nog geheim, maar de Indonesische minister van Defen sie, Nasoetion, heeft bekendgemaakt dat Indonesië onderzeeboten van Rusland zal krijgen. In Djakarta zijn er voorts spe culaties over een mogelijke levering van kruisers. ALGIERS (Reuter-UPI) Twee Franse torpedobootjagers hebben donderdag het Panamese vrachtschip Tiprito aangehou den en naar de vlootbasis Mers el Kebir opgebracht. Het schip zou driehonderd machinepistolen, zeshonderd houders voor deze wapens en drie miljoen stuks patro nen hebben vervoerd, „bestemd voor een heden van het Algerijnse Bevrijdingsleger die in Marokko zijn gestationeerd". Na een onderzoek en het lossen van de lading wapens zal de gezagvoerder toe stemming krijgen zijn reis te vervolgen. In Argentinië zouden in verband met deze affaire arrestaties zijn verricht. Naar schatting duizend Algerijnen heb ben vrijdag, met de groen-witte vlag van het Bevrijdingsfront voorop, in Philippe- ville (Oost-Algerije) de begrafenis gevolgd van een landgenoot die door een aanslag met een granaat was gedood. Volgens Fran se militaire woordvoerders werd, toen de betoging het stadscentrum naderde, uit de menigte op Franse militairen geschoten. De Fransen beantwoordden het vuur en doodden vier Algerijnen. 13 demonstran ten werden gewond, van wie sommigen ernstig, aldus de woordvoerders. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 4, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Taal-laria 4 7Ae Boven 4 Kunst 4, 5 Horen en Zien 5 Kerkdiensten 6 Films 6 Uit stad en omgeving ....6, 7, 8 In de Vislial en op zee8 Scheepsberichten 8 Feuilleton 11 Puzzel11 Panda en andere beeldverhalen11 Erbij13 tot 17 Economisch nieuws17 Beurs 17 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" BRASILIA (AFP) De nieuwe Brazi liaanse regering onder Tancredo Neves heeft vrijdag met 178 tegen elf stemmen het vertrouwen van de Kamer van Afge vaardigden gekregen. De premier heeft het congres een programma voorgelegd, dat in grote trekken vrijwel gelijk is aan dat van ex-president Janio Quadros. Neves schetste een vrij somber beeld van de him nenlandse situatie en kondigde aan, dat er niets veranderd zal worden aan de door Quadros opgestelde economische en finan ciële politiek, in het bijzonder wat betreft de maatregelen tegen de inflatie. Wat het buitenlands beleid aangaat wenst Neves, dat Brazilië onafhankelijk blijft van elk blok, zonder echter zijn verbintenissen te verzaken. Neves legde voorts de nadruk op de bestaande samenwerking tussen Bra zilië en de Verenigde Staten en de nauwe samenwerking met de andere Amerikaan se staten. Neves wees tot slot op de drin gende noodzakelijkheid van zekere hervor mingen, vooral op landbouwkundig gebied. LONDEN De baby van prinses Mar garet, welke eind oktober-begin novem ber wordt verwacht, zal worden geboren in Clarence House, de residentie van haar moeder, waar de prinses tot haar huwe lijk zelf ook heeft gewoond. Vrijdag zullen prinses Margaret en haar echtgenoot Antony Armstrong-Jon es van hun vakantie uit Schotland naar Londen terugkeren. Zij zullen tot vlak voor de ge boorte in hun eigen huis Kensington Pala ce blijven. Daarna zullen beiden hun in trek nemen in Clarence house. Dit gebeurt omdat hun eigen woning te klein is om plaats te bieden aan dokters, verpleeg sters en alle medische uitrusting. Prinses Margaret's baby zal het tweede koninklij ke kind zijn, dat in Clarence House wordt geboren. Elf jaar geleden zag prinses An ne, het dochtertje van koningin Elizabeth daar in augustus 1950 het levenslicht. J. J. Mohr: Juist datgene wat vanzelf spreekt, moet men de mensen telkens opnieuw weer vertellen. De Russische ambassadeur in Nederland de heer Ponomarenko is vrijdagmiddag om vier uur bij de staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, dr. H. R. van Houten, ontboden in verband met de arrestatie van de twee Nederlanders, de heren Reydon en de Jager. De staatssecretaris heeft er de verwon dering van de Nederlandse regering over uitgesproken, dat ondanks vijf démarches van de Nederlandse ambassade te Moskou geen opheldering is verstrekt omtrent de redenen van de arrestatie en dat geen con tact met de betrokkenen werd toegestaan. De staatssecretaris protesteerde met klem tegen het feit, dat de Nederlandse autoriteiten via de pers hebben moeten ver nemen, dat de betrokkenen op 4 en 5. ok tober terecht zouden moeten staan. Hij verzocht uitdrukkelijk vóór 4 oktober officieel te worden ingelicht omtrent de gronden van de arrestaties en de mogelijk heden van contact van de Nederlandse am bassade met de betrokkenen. De Russische ambassadeur zegde toé, dit protest en het verzoek om inlichtingen aan zijn regering te zullen over brengen. Op de Kamperweg in de Noordoostpolder is een ongeluk gebeurd, dat aan de 40- jarige J. Brouwer uit Kampen het leven heeft gekost. De heer Brouwer, die als tweede chauffeur in een bus uit Kamper- meer was meegereden, wilde bij een halte oversteken naar een aan de overzijde wachtende bus, waarmee hij zou terugke ren. Hij merkte daarbij niet een naderen de personenauto op, die hem aanreed. Hij was op slag dood. Op de Hessenweg te Berkum (gem. Zwollerkerspel) is de 23-jarige jeugdleid ster F. Dam uit Nunspeet door een vracht auto overreden. Zij was op slag dood. Zij zat achterop een scooter, bestuurd door een 35-jarige kennis uit Nunspeet, en was op weg naar haar ouders in Emmen. Door een vrachtauto met aanhanger, die plot seling naar links uitweek om een gepar keerde auto voorbij te rijden werd de scooter in de berm gedrongen. Mej. Dam viel eraf en werd geraakt door een wiel van de aanhanger. Op de weg Zuidwolde-Balkbrug, kwam een personenauto, bestuurd door een da me uit Zuidwolde, bij een vernauwing in de weg in botsing met een andere perso nenauto. De 54-jarige bestuurder van deze auto, de heer J. W. L. uit Almen werd op slag gedood. Zijn vrouw moest ernstig ge wond naar het ziekenhuis in Hoogeveen worden overgebracht. In Duitsland, op de weg tussen Todtnau en Freiburg zijn de 71-jarige prof. dr. ing. H. Salmang en zijn 73-jarige echtgenote uit Maastricht verongelukt. Het echtpaar maakte een vakantiereis per auto: bij een scherpe bocht is de door de heer Salmang bestuurde wagen van de rijbaan geraakt en door een hekafscheiding in een 60 meter diepe steengroeve gestort. De beide inzit tenden moeten op slag dood zijn geweest. Prof. Salmang was een zeer bekend des kundige op het gebied van keramiek. VIENTIANE (AFP) De drie Lao- tiaanse prinsen, die respectievelijk de rechtse, de neutralistische en de linkse groeperingen in het land vertegenwoordi gen, zullen elkaar vóór 7 oktober in het dorp Banhin Heup, op honderd km ten noorden van Vientiane, ontmoeten, zo is te Vientiane bekend geworden. Advertentie RENAULT ONDINE - GORDINI FLORIDE - ESTAFETTE Advertentie Lange Nleuwstraai 497 Tel 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Advertentie SCHRI.TFMEDBEL 7 65.— HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1