Ernstige critiek geuit op het Landbouwschap AGENDA 3 /£B Meeste Nederlanders vinden de voetgangersregeling voldoende en bondig Hoe besteedt u de vrije zaterdag? f. 5495.- N.V. AM5TERDAMSCHE RIJTUIG MAATSCHAPPIJ BETERE FOTO Zelfstandige handelaar blijft noodzakelijk voor de landbouw 1 IMW 700 Hotelhoudster van rechtsvervolging ontslagen Nell Herbert Luchtmachtkapel liet „the Saints" weer marcheren Geleidelijk koeler daarom kiezen nu duizenden autokenners de ZOO - ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1961 2 JAARVERGADERING ALGEMEEN ORGAAN Cv Haarlem V elsen-IJ maiden Beverwijk Heemskerk BMW 700 krachtig „raspaard van een vermaarde stal" -^-pers. limousine Imp.: AUMPO - Ben Haag - Tel. 184840 S'ove,hetpeh.1.1,nd Dealer voor Haarlem en Omgeving HAARLEM - TELEFOON 22020 HOUTPLEIN 21 ENQUETE VAN HET NIPO Kantonrechter acht gemeentelijke bepaling onverbindend Kerkelijk nieuws Dieren(mis)handelaar Boete geëist tegen stationschef ALS HET EEN MOET ZIJN 5 o. Sa V i „Wat doet de handel in landbouwpro- dukten en levensmiddelen?" Vier voor aanstaande zakenmensen hebben gis teren, ieder voor hun eigen branche, een antwoord op die vraag gegeven tijdens de jaarvergadering van het Algemeen Orgaan Voedselvoorziening te Scheve- ningen. De voorzitter, de heer Th. Boersma, sprak in zijn openingsrede de vrees uit dat de handel tot de vergeten groepen zal gaan behoren. In het regeringsbeleid speelt de handelsonderneming nauwe lijks een rol, zo zei hij, omdat de indus triële, de financiële en de sociale vraag stukken de aandacht vragen. De vier inleiders werden eerst op hun beurt ingeleid door prof. dr. F. L. van Muiswinkel, die het onderwerp van deze middag behandelde tegen de achtergrond van de Nederlandse landbouwproblema tiek. Hij stelde twee zijns inziens funda mentele vragen aan de orde: „Is er een reële afzetmogelijkheid voor de sterk ge stegen Nederlandse landbouwproduktie (met dertig percent in de afgelopen tien jaar)?" en „door wie en hoe moet die ook kwalitatief veranderde produktie (verstui ving van zetmeel- en vethoudende produk- ten naar kwaliteitsprodukten als groen ten en fruit, slachtpluimvee e.d.) aan de man gebracht worden?" De eerste vraag wilde hij in principe bevestigend beant woorden, maar voor de teruggang in de vraag naar zetmeel- en vethoudende pro- dukten is er naar zijn mening in principe geen oplossing. De producenten, aldus spreker, zullen op de gebieden van ver werking en afzet actiever worden naarma te de handel minder actief is. Persoonlijk meende hij dat, in de perio de van mechanisatie en toenemende kwa liteitsproduktie waarin de Nederlandse landbouw nu verkeert, de zelfstandige han delaar de meest aangewezen geleding is om de afzet te verzorgen. De zaadhandel. Als eerste van de vier inleiders vertelde hierna de heer J. J. Barenbrug iets over de Nederlandse zaadhandel. Hij maakte eerst duidelijk dat vele andere bedrijfs groepen en individuen tot de minister van Landbouw toe geen bestaan meer zouden hebben als de zaadhandel er niet was en deelde vervolgens mee dat men in die zaadhandel rondloopt met de aller grootste klompen om elkaar zo veel mo- 'Advertentie - Vraagt Uw Apotheker ol Drogist gelijk op de tenen te trappen en met enor me vliegenmeppers om elkaar de vliegen af te vangen. Daar staat dan tegenover dat de zaadhandel, annex de kwekers van zaden, de Nederlandse landbouw op een der allerhoogste trappen in de wereld heeft geplaatst. Alleen al door het werk der Nederlandse kwekers stijgt de land bouwproduktie per hectare over geheel Nederland met ongeveer anderhalf per cent per jaar, en naar zestig landen wor den Nederlandse zaden geëxporteerd. Slecht te spreken. Over het Produktschap voor Landbouw- zaaizaden en speciaal over de vertegen woordigers van het Landbouwschap in het bestuur van dat Produktschap was hij bij zonder slecht te spreken. De kortzichtig heid die deze vertegenwoordigers of het Landbouwschap deze week aan de dag hebben gelegd, grenst aan het ongelooflij ke, vond hij. Laten wij de moed hebben, zo zei hij, de Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie de rug toe te keren als blijkt dat het slechts een touwtrekken wordt, waar men niet meer kijkt naar het alge meen belang of groepsbelang, maar uit sluitend naar eigen belangen en dan nog met een zeer kort zicht. „In de maandag gehouden bestuursver gadering van hfet Produktschap heeft de heer Barenbrug gezegd, dat hij zo zoetjes aan een aversie had tegen het Produkt schap zoals het op het ogenblik existeert en dat hij van plan was in zijn vereniging voor te stellen zich uit dat produktschap terug te trekken." De heer E. J. Luichjes hield een inlei ding over het molenaarsbedrijf in Neder land. Over de handel in poot- en consump tie-aardappelen vertelde de heer J. van Rijn. Bloembollen. De heer H. J. Hylkema sprak over de handel in bloembollen. De door de bloem bollen-groothandelaren gevolgde methode van het persoonlijke bezoek aan de bui tenlandse afnemers is misschien wel wat primitief, maar uiterst doeltreffend, meen de hij. De gemiddelde afnemer koopt van de persoon die hem bezoekt; „hoe meer flair deze heeft hoe meer hij verkoopt. De firmanaam is van minder belang. De fi nanciering van de exportbedrijven is wel eens een zwak punt. Het koersrisico is groot; op de dag van de revaluatie van de gulden zag de handel de totale winst van een jaar hard werken in damp opgaan. Nu in Amerika de zelfbedieningswinkels warenhuizen en dergelijke steeds meer de plaats van bloemisten en zaadhuizen inne men als afnemers van onze bloembollen, moet de Nederlandse bloembollenhandel zich totaal omschakelen. De koper heeft nu minder kennis\an' hëFprodUkt 2elf, maar des te meer van het doorverkopen. Enke le combinaties van de,-Nederlandse han del, zoals aanbevolen in een door een Amerikaanse firma in opdracht van het Produktschap voor siergewassen samen gesteld rapport, zijn nu gevormd. Een voudig is het vormen van die combinaties niet, gezien de individualistische inslag van de Nederlander, maar een nauwere aaneensluiting kan volgens spreker toch niet gemist worden. Ook het verkoopappa raat dient aangepast te worden. Daarom worden nu diverse cursussen op handels gebied georganiseerd, waarvoor zowel Amerikaanse als Nederlandse docenten zijn aangetrokken. Op de inleidingen volgde een discussie, waarna prof. Van Muiswinkel een samen vatting gaf. c Stadsschouwburg: vandaag 20 u.: Rot terdams Toneel met „Jenuzie"- comedie van René de Obaldia. Regie Luc Lutj. Zon dag 20 u.: Rotterdams Toneel met „Een man van alle tijden" van Robert Bolt. Regie Pim Dikkers. Grote Kerk: maandag 20.15 u.: orgelcon cert Piet Kee. Werken van Joh. Seb. Bach (Jubileum Nederlandse Bachvereniging). BIOSCOPEN Cinema Palace: 13.30 en 19.30 u.: „Spar- tacus", 14 j. Frans Halstheater: 14, 19 en 21.15 u., zon dag ook 16.30 u., dinsdag 14 en 20 u. „Ont voering uit Boedapest", 14 j. Lido Theater: 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Zaterdagavond.... zondag morgen", 18 j. Vandaag 23.30 u.: ,.Lady Chatterley's minnaar", 18 j. Zondag 11 u.: „Het grote circus van Moskou", a.l. Luxor Theater: 14, 19 en 21.15 u., zon dag ook 16.15 u.: „De luit zoekt een bruid", a.l. Minerva Theater: 19 en 21.15 u.: „De man met het slangenvel", 18 j. Maandag tot en met woensdag 20.15 u.: „Brief Encounter", 18 j. Zondag 14 en 16.15 u.: „Singin' in the rain"- a.l. Rembrandt Theater: 14, 19 en 21.15 u., zondag cok 16.15 u.: „Zij kennen geen ge nade", 14 j. Zondag 11 u.: „Droomreis door Amerika", a.l. Roxy Theater: 14.30, 19 en 21.15 u., zon dag 14, 16.15, 19 en 21.15-u.: „Dodenrit", 14 j. Van maandag af 14, 19 en 21.15 u.: „Omar, de woestijnhavik". 14 j. Studio Theater: 14.15, 19 en 21.15 u„ zon dag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Shadows", 18 j. Zondag 11 u.: „Hito-Hito", a.l. Theatre Monopole (Zandvoort): 20 u.: „The Misfits", 14 j. Maandag en dinsdag 20 u.: ..Wapensmokkel naar Cuba", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Visha'l: Tot 11 okt. expositie van teke ningen en aquarellen van Herman Kruy- der: 10—17 u.. zondag 1317 u. Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland): Tot 1 nov. wissel-expositie Haarlemse beeldende kunstenaars: 917 u., ma., wo en vr. ook 1020 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 nov. expositie van etsen, tekeningen er aquarellen van Chris Ton breker: 1022 u. (ook zondag). (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 29 sept.). ZATERDAG 30 SEPTEMBER City Theater, 19 en 21.15 u.: Freddy in „Weit ist der Weg". Rex Theater, 20 u.: „Alleen de zon was getuige". ZONDAG 1 OKTOBER City Theater, 14.30 u.: „Guerilla op de Philippijnen"; 19 en 21.15 u.: „Weit ist der Weg". Rex Theater, 15 u.: „Duivelsspel"; 20 u. „Alleen de zon was getuige". MAANDAG 2 OKTOBER City Theater, 20 u.: „De bruiden der Morlock-monsters". Rex Theater, 20 u.: „Alleen de zon was getuige". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30. ZATERDAG 30 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Inter pol, dossier 444". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Slavin van Rome". W.B. Theater, 20 u.: „Fort Yuma". ZONDAG 1 OKTOBER Kennemer Theater, 14.30 u: „3 ring cir cus"; 16.15, 19 en 21.15 u.: „Interpol". Luxor Theater, 14.30 u.: „Geef mij maar een miljoen"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Slavin van Rome". W.B. Theater, 14.30 u.: „Goudrovers"; 20 u. :„Bajonetten tegen tanks". MAANDAG 2 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Inter pol". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Slavin van Rome". W.B. Theater, 20 u.: „Bajonetten tegen tanks". ZATERDAG 30 SEPTEMBER Marquette Theater, 20 u.: „Genadeloze jeugd". ZONDAG 1 OKTOBER Marquette Theater, 14.30 u.: „De bende van Marady": 20 u.: „Genadeloze jeugd". MAANDAG 2 OKTOBER Marquette Theater: Geen voorstelling. Advertentie KIJK sublieme afwerking, de comfortabele, royale zitplaatsen en de grote bagage ruimte om zijn unieke wegligging en oersterke motor, om de lucbtkoeling-zonder-zorgen, het lage benzine verbruik (1:16) en om zijn moderne topsnelheid van 120 km per uur. Nooit eerder werden zó veel goede eigenschapper in één wagen verenigd I inclusief verwarming, aircondi tioning, ruitensproeiers, achter- uitrijlamp etc. Het Nederlands Instituut voor Publieke Opinie (NIPO) heeft onlangs aan een groot aantal mannen en vrouwen, uit alle lagen van de bevolking, over heel Nederland verspreid, het volgende gevraagd: „Binnenkort zullen de voetgangers op alle oversteekplaatsen met witte strepen, zogenoemde zebrapaden, voorrang hebben bij het oversteken. (Tot nu toe was dat alleen bij de oranje knipperbollen het ge val.) Wat vindt u van deze nieuwe rege ling; zullen de voetgangers dan volgens u voldoende, te weinig of te veel beschermd zijn?" Mannen Vrouwen Samen pet. pet. pet. Voldoende beschermd 59 63 61 Te weinig beschermd 27 30 28 Te veel beschermd 13 4 9 Geen antwoord 1 3 2 100 100 100 De 9°/o die van oordeel is, dat de voet gangers te veel beschermd zullen worden noemt de volgende redenen op: 3% Het snelverkeer ondervindt te veel hinder van de voetgangers. Men komt de stad niet meer uit door te veel zebrapaden; voetganger kan het gehele verkeer stilleg gen. 2°/o De voetgangers worden minder voor zichtig, minder oplettend in het verkeer. 1% De voetgangers zullen misbruik ma ken van de nieuwe regeling. 1%> Stoplichten en knipperbollen zijn al voldoende, geven al veiligheid voor de voetgangers. l°/o voetgangers moeten zelf uitkijken, zijn zelf verantwoordelijk. l»/o geeft diverse antwoorden. De 28%> die vindt, dat de voetgangers dan te weinig beschermd worden, motiveert zijn antwoord als volgt: 1 l°/o is van oordeel, d' t de automobilis ten geen rekening houden met de voet gangers; auto's rijden toch door. 5°/e Zebra's zijn op een afstand niet goed te zien; zebrapaden moeten beter worden aangegeven, knipperbollen moeten blijven want deze zijn goed te zien. 40/0 Automobilisten, brommers zijn geen „heer in 't verkeer", niet iedereen is ge disciplineerd. 2% Auto's rijden te hard. l°/o Er moeten agenten komen bij over steekplaatsen om voldoende veiligheid te waarborgen. l°/o Knipperbollen zijn nog niet voldoen de, pas stoplichten zijn voldoende. 1%> De politie moet strenger optreden tegen overtreding. l°/o Geen vertrouwen in de komende re geling. 3°/o geeft diverse antwoorden. 3°/o motiveert zijn antwoord niet. (De optelling van de percentages is meer dan 28, nl. 32, omdat sommige ondervraag den meer dan één antwoord gaven). In een vonnis, dat de kantonrechter te Maastricht vrijdag velde tegen de leiding van een Valkenburgs hotel, dat de hele zomer werd geëxploiteerd zonder de ter plaatse voorgeschreven gemeentelijke lo giesvergunning, heeft bij de betreffende bepaling in de algemene politieverorde ning van Valkenburg onverbindend ver klaard. Artikel 95 van deze algemene po litieverordening stelt het hebben van een gemeentelijke logiesvergunning naast de algemene vestigingsvergunning verplicht voor elke logiesverstrekkende instantie. De exploitante van het Oranjehotel werd ontslagen van rechtsvervolging ten aan zien van de haar ten laste gelegde over tredingen van logiesverstrekken zonder een vergunning van de gemeente. -De kantonrechter was van oordeel dat artikel 95 over de logiesvergunning in zijn algemeenheid .ook handelingen betrekt die niets met de openbare orde te maken hebben. Alleen op grond van de openbare orde, dan wel terzake van de gemeente lijke huishouding kunnen gmeeentebestu- ren volgens artikel 168 van de Gemeente wet voorschriften in verordeningen uit vaardigen. De verplichting van de logies vergunning in de algemene politieverorde ning van Valkenburg valt daarbuiten en heeft derhalve volgens de kantonrechter geen rechtsgeldigheid. De exploitante van het Oranjehotel thans van plan de gemeente Valkenburg in rechten aan te spreken voor een ver goeding van tenminste honderdduizend gul den wegens exploitatieschade als gevolg van het optreden van het Valkenburgse gemeentebestuur. Geref. Kerken Beroepen te Slootdorp H. H. Heiner te Heinkenszand. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Bedankt voor IJmuiden H. Stolk te Blokzijl. Geref. Gemeenten Bedankt voor Krabbendijke en voor Genemuiden W. Hage te Middelburg. De Haagse rechtbank heeft een 38-jari ge dierenhandelaar uit Voorburg wegens bedrog bij de verkoop van een hond en dierenmishandeling veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, waarvan voorwaardelijk. Hij bood per advertentie een drie maanden oude raszuivere Dob berman Pincher met kampioensafstam- ming en in goede gezondheid aan voor 30,-. Een inwoner van Ede voelde wel voor dit koopje. Een paar dagen arriveer de het hondje per trein in Ede. Het leed in ernstige mate aan hondenziekte. Het was „verpakt" in een kartonnen doos, waarin het niet rechtop kon staan. Bij de behandeling voor de rechtbank bleek dat er talloze klachten uit het gehele land waren binnengekomen over de praktijken van deze handelaar. Er was drie maan den gevangenisstraf tegen hem geëist. Grootste basculebrug. In Leeuwarden is de grootste basculebrug van Friesland in gebruik genomen, die IK miljoen gulden heeft gekost. Zij vormt een onderdeel van de ringweg rond Leeuwarden, die men over drie jaar klaar hoopt te hebben. In deze ringweg, waarvan de totale kosten op 18 miljoen gulden worden geraamd, komen vijf bruggen, een viaduct en een tunnel onder de spoorlijn. De nieuwe brug is 44 meter lang en 22 meter breed. Museum Overloon. De stichting Ne derlands Nationaal Oorlogsmuseum in Overloon heeft een curatorium, een college van adviseurs, gepresideerd door dr. W. Drees. Het zal het dagelijks bestuur van de stichting bijstaan in zijn taak het museum Overloon als een waardig gedenkteken in stand te houden. Het museum heeft nu al twee jaar ach.ereen meer dan 150.000 be zoekers getrokken. Uit zweefmolen geslingerd. In Breu- kelen is een ketting van een zweefmolen, waaraan de stoeltjes zijn bevestigd, ge broken. Een meisje dat in het stoeltje zat, werd op straat gesmakt, terwijl enige om standers door de ketting werden geraakt. Het meisje werd met een zware hersen schudding en een gapende hoofdwond naar haar woning vervoerd. De omstanders, die een tik van de ketting hadden gekregen, konden ter plaatse worden verbonden. De tijdsbesteding van het personeel van Philips op de vrije zaterdag geeft geen reden tot bezorgdheid. Zoals het zich thans laat aanzien is er derhalve geen directe noodzaak van de kant van de onderneming voorzieningen te treffen op dit gebied. Dit zijn, aldus een artikel in het jongste nummer van de Philipskoerier, de voor naamste conclusies uit de enquête, die het Nederlands Instituut voor Publieke Opinie (NIPO) in het voorjaar van 1961 op verzoek van Philips onder 1200 employés heeft gehouden om een inzicht te krijgen op welke wijze de verschillende categorieën werk nemers hun vrije zaterdag besteden. -11*?'.- 9ait8[-i& dti •- jy r v eatiiit etf Van de ondervraagden geeft 73 percent se bad verschoven naar vrijdag. De officier van Justitie bij de rechtbank in Utrecht, heeft een boete van 250.- waarvan f 100.- voorwaardelijk geëist te gen de 63-jarige stationschef van de Neder landse Spoorwegen uit Maarssen. Hij had op 27 januari inplaats van de bomen voor het treinverkeer uit Amsterdam die van het baanvak naar Amsterdam gesloten. Een groentehandelaar die met zijn be stelauto juist de baan wilde passeren die niet afgesloten was, zag tot zijn grote ont steltenis een sneltrein Amsterdam-Utrecht rakelings voor zijn auto passeren. De officier van Justitie herinnerde eraan dateen dergelijke nalatigheid wel eens eer der door de chef gepleegd was. De raadsman, mr. Dambrink, noemde de handelwijze van zijn cliënt geen slordig heid of nalatigheid maar een vergissing. Hij vond de boete te hoog en achtte ook een voorwaardelijke straf niet juist. Dit zou bij de stationschef tijdens zijn werk psychische spanningen opwekken die naar de mening van de raadsman voorkomen moeten worden. Op een vraag van de president van de rechtbank, hoeveel de stationschef verdien de, deelde deze mede dat de boete voor hem te hoog was omdat zijn maandsalaris slechts 391.- bedraagt. dè' voorkeur aan de vrije zatefdag in plaats van een loonsverhoging van zes per cent of bijvoorbeeld veertien dagen extra vakantie. Er bleek een opmerkelijk ver schil te zijn tussen Eindhoven en de sprei dingsplaatsen. In Eindhoven was 68 per cent voorstander van de vrije zaterdag, in de spreiding 76 percent. Veel opvallender wordt in het artikel de afwijkende mening onder de hogere be ambten in Eindhoven genoemd. Slechts 59 percent van hen heeft een uitgesproken positieve waardering voor de vrije zater dag. In de spreiding was dat 80 percent. Voorts kwam tot uiting dat het aantal personen, dat de vrije zaterdag gebruikt voor bijverdiensten, niet overdreven groot is. Winkelen blijkt de belangrijkste activi teit. Direct daarna komt het helpen in de huishouding. Tuinieren is in vrijwel alle categorieën een zeer belangrijke tijdpas sering. Vervolgens het wassen van de auto en het repareren en onderhouden van rijdend materiaal. Op de vijfde plaats ko men allerlei „doe het zelf" activiteiten. De zaterdagavond is meer uitgaans avond geworden en men gaat vaak later naar bed. Sommigen hebben het wekelijk- Advertentie Lange Veerstraat 11-15 Haarlem Telefoon 11178 Reproducties naar oude foto's Prinses Beatrix heeft vandaag het slot woord gesproken op de conferentie van de „Fondation Europèenne de la Culture" die in Toulouse is gehouden. Prins Bernhard, die voorzitter is van deze stichting, leidde op deze laatste dag de bijeenkomst. Foto: de aankomst van Prinses Beatrix bij het universiteitsgebouw, waar de conferentie wordt gehouden. Voorts is gebleken dat, de sportvereni- gingen zich veelal nog niet aan de nieuwe situatie hebben aangepast. Er zijn. aldus het artikel, nog maar weinig verenigingen die hun activiteiten op de zaterdag ont plooien. „The Saints go marching on", bijkans de herkenningsmelodie van de kapel van de Koninklijke Luchtmacht, heeft vrijdag in weerwil van het rumoer dat de laatste weken over dit genre muziek uit het re pertoire van Se kapel heerst, weer op vol le kracht geklonken in de Dierentuin in Den Haag, nog wel ten aanhore van de chef van de Luchtmachtstaf, luitenant- generaal H. Schaper en de sous-chef, ge neraal-majoor W. C. den Toom. Nu gold het echter een concert binnenshuis en daartegen richt zich het verbod van de op perste militaire leiding, om swingmuziek ten gehore te brengen, niet. De kapel concerteerde op de jaarlijkse grote luchtmachtavond, georganiseerd door de afdeling Den Haag van de Konink lijke Vereniging „Onze Luchtmacht". Be gonnen werd met de luchtmacht-defileer mars, maar allengs ging het programma meer in de richting van de minder strikte marsmuziek, kennelijk tot groot genoegen van het publiek. Er leek aan het applaus geen einde te zullen komen. Dirigent kapi tein H. F. W. van Diepenbroek dankte correct buigend, maar had moeite een brede lach te verbergen. Afdelingsvoorzitter E. Talstra zei: „Hier heerst geen meningsverschil over de mu ziek, die u ten gehore brengt. Den Haag staat achter u". „Een moeilijk geval", vond de kapitein, „Wat het publiek graag zou willen horen wil de kapel graag spelen. Wij zullen het dan toch maar doen." En zo marcheerden dan toch „De Saints" binnen. De heer Talstra had in zijn openings woord gezegd „dat er belangrijker dingen in de wereld zijn dan het repertoire van de luchtmachtkapel". Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht stroomde zachtere lucht uit Frankrijk bin nen. DezQ lucht zal spoedig weer verdre ven worden door koelere, omdat een kou front van een omvangrijke oceaandepres sie ten westen van Ierland ons land gedu rende het weekeinde passeert. Na de frontpassage zal morgen in de loop van de dag de bewolking breken en zullen behalve opklaringen ook enkele buien voorkomen. Ten zuiden van de depressie woedt op de oceaan een zware storm. Deze storm neemt bij het naderen van de Ierse kust af. De depressie-activiteit neemt op de oceaan verder toe en de west-circulatie herstelt zich zodat geleidelijk het tempe- ratuurniveau normaal wordt voor deze tijd van het jaar. WEERRAPPORTEN Maximum-temper aturen w w as d binnen- en buitenland. r u O Neerslag, laatste 24 uur. u u 2 O) BAKKUM: Den Helder regen zzo 18 0,2 Ypenburg regen z 19 1 Vlissingen regen zzo 18 4 Eelde half bew. ozo 19 16 De Bilt regen z 18 0,5 Twente regen z 18 2 Eindhoven regen zo 18 2 Zd-Limburg regen z 20 1 Helsinki regen ozo 12 0 Stockholm regen zzo Oslo mist windst. 15 27 Kopenhagen mist ono 16 0 Aberdeen regen z 14 2 Londen regen windst. 19 Amsterdam regen zzo 19 0,2 Brussel zwaar bew. z 18 2 Luxemburg regen zzo 19 4 Parijs geheel bew. zzo 22 7 Bordeaux regen zzw 22 1 Grenoble regen zzw 28 0,1 Nice zwaar bew n 25 0 Berlijn. zwaar bew. o 27 0 Frankfort zwaar bew. no 25 0 München half bew. zzo 26 0 Zürich mist windst. 25 0 Genève zwaar bew. w 25 0,3 Locarno zwaar bew. windst. 24 0 Wenen zwaar bew. zo 26 0 Innsbruck licht bew. w 29 0 Belgrado onbewolkt windst. 29 0 Athene onbewolkt windst. 29 0 Rome onbewolkt windst. 29 0 Ajaccio zwaar bew. ono 29 0 Madrid licht bew. w 19 0 Lissabon half bew. zw 22 0 Zondag 1 oktober Zon op 6.40 uur, onder 18.19 uur. Maan op 23.05 uur, onder 14.19 uur. Maandag 2 oktober Zon op 6.41 uur, onder 18 17 uur. Maan op 23.59 uur, onder 15.05 uur. Maanstanden 1 okt. 15.10 uur laatste 9 okt. 19.53 uur 17 okt. 5.35 uur 23 okt. 22.31 uur 31 okt. 9.59 uur kwartier, nieuwe maan. eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 30 september Hoog water 7.32 en 19.52 uur. Laag water 3.10 en 15.24 uur. Zondag 1 oktober Hoog water 8.22 en 20.48 uur. Laag water 3.52 en 16.09 uur. Maandag 2 oktober Hoog water 9.25 en 21.54 uur. Laag water 4.44 en 17.05 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2