Mollet en Mendès-France hadden eerste onderhoud Behaaglijk warm! (Esso) PETROLEUM Indrukwekkende uitvaart van Dag Hammarskjoeld t Troepenconcentraties aan de grens van Noord-Katanga Van dag tot dag Socialisten wensen schaduwkabinet om op alles voorbereid te zijn Nansen-herdenking in Oslo UNO-toestel verongelukt door fout van piloot? De Gaulle doet niet afstand van alle volmachten ^Praatótoel Amerikaanse raket medio 1962 naar Venus ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1961 Verkiezingen in Portugal op 5 november verwacht Arabisch staatje langs de kuststrook van Kenya? Natuurlijk een oliehaard gestookt met... MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER Alle maatregelen voor de landing waren genomen (Dp de Tekort Cri Stellweg EGGERSMAN Gr. Houtstr. 164 (b.d, Houtbrug) Adoela wil Tsjombe alleen in Leopoldstad spreken t I Het blijkt dagelijks uit reacties van eer lijke, bezorgde mensen en heeft geen zin het te verbloemen: de nuchtere aard van de gemiddelde Nederlander verzet zich in stinctief tegen de aanvaarding van politie ke psychoses en tegen critiekloze onder werping aan „zwart-wit"-doctrines. Hoe sterker de pogingen worden om hem be paalde cliché-overtuigingen aan te praten, des te onbehagelijker gaat hij zich voelen en in dit opzicht onderscheidt hij zich karakteristiek van veel andere volken. De internationale standaardisatie van ideeën, consequentie van de internationalisatie der grote politieke problemen, ligt hem niet prettig. Hij wil toch graag logisch en koel blijven denken en schikt zich niet ge makkelijk in overtuigingen, die uit aanel- kaar gelijmde paradoxen bestaan. Een voorbeeld? De grote lijnen van het westelijke politieke denken in de situatie der Oost-Westelijke tegenstelling bewegen zich steeds meer in een emotionele rich ting, waarvan het punt van samenkomst gelegen is in een zo afwijzend mogelijke houding tegen alles wat „Sovjetrussisch" is. Bij dat uiterste punt ligt ook de be reidheid, desnoods een atoomoorlog te aanvaarden. Dit alles zou misschien ook niét-emotioneel verdedigbaar zijn, wan neer de afwijzing zich bepaalde tot de po litieke dreiging van het communisme en de agressieve bedoelingen van het com munistisch regiem. Doch daartoe bepaalt het zich helaas niet: het strekt zich uit tot de Russische mens, tot het Russische volk in het algemeen, tot alles wat zich bevindt binnen de zwarte lijnen van de Oostelijke invloedssfeer. Het is gericht op de wens, alles wat zich aan die oostkant bevindt, te vernietigen wanneer het nodig mocht zijn. In deze wens ligt een felle haat besloten, die zich „Rusland-haat" zou kunnen noemen. De kweek van deze haat gaat met steeds sterker methoden voort. Het woord „Rus" moet langzamerhand de betekenis krijgen die in het gemoed van een kind het woord „duivel" wel eens kan hebben, wanneer dit kind is opgevoed in een bepaald fanatiek-religieus milieu. Dit alles zou nog een zekere zin hebben, wan neer de werkelijke en practisch uitvoerba re doelstelling van het Westen inderdaad de volkomen vernietiging van alles achter het ijzeren gordijn inhield. Doch wat houdt de Westelijke doelstelling in? „Voor koming van de atoomoorlog", „vergelijk met de Sovjet-Unie over grote problemen", „een vredige wereld zonder agressiege vaar", „behoud van de Westelijke bescha ving". Hoe zijn deze twee tendenzen te rijmen voor een nuchter denkend mens, die gaar ne offers brengt doch dan voor verstandi ge, nuttige dingen? Als het doel van het Westen bereikt wordt, zullen wij ons toch immers moeten voorbereiden op een wereld waarin óók een volk van miljoenen Russen leeft, werkt en streeft. Leven, werken en stre ven naar bestaansmogelijkheden zijn rech ten die men geen enkel volk ter wereld kan ontzeggen. Doch hoe moet het dan in die komende wereld met onze zo zorg vuldig opgekweekte haat? Zal die een bij drage zijn tot die werkelijke vreedzaam heid in de wereld? Draai men de zaak om, dan krijgt men precies hetzelfde beeld: De leiders der Sovjet-Unie gaan op gelijke wijze tewerk ten opzichte van het Westen. Zij kweken een haat tegen de „burgerlijke Wester ling", doch prediken tegelijk de vrede en dus het samenbestaan. Hoe is dat te rij men? Met de Russen te verwijten dat zij het zelfde doen, komen wij er echter niet uit. En hier ligt het belangrijkste punt voor de nuchtere, verstandige Nederlander: als wij ons erop beroemen anders en beter te zijn dan de Russen, zullen wij ons ook an ders en 'beter moeten gedragen. In tegen stelling met hen zullen wij ons dan niet in een gezamenlijke Westelijke haatpsv- chose moeten verliezen; in tegenstelling met hen zullen wij dan niet met paradoxale leuzen moeten schermen; in tegenstelling met hen zullen wij dan dui delijk onderscheid moeten blijven zien tus sen een politiek regiem en een miljoenen volk (waarvan wij zelf dagelijks zeggen dat het zucht onder een regiem van dwang en terreur). En in tegenstelling met hen zullen wij dan niet moeten uitkramen dat wij er zelfs een atoomoorlog voor over hebben om devrede te bewaren. Want een atoomoorlog betekent niet alleen de dood voor onszelf, doch ook voor de miljoenen arme, beklagenswaardige Rus sische mensen, die wij zo gaarne de vrij heid willen schenken Het is niet zo moeilijk, eenvoudig en dui delijk te denken. Maar het is wél moeilijk en dat blijkt helaas iedere dag opnieuw zich de fanatici van het lijf te houden, die ook ons, nuchterlingen, willen dwingen dom, paradoxaal en maniakaal te denken in de strakke patronen van de emotione le onlogica. LISSABON (UPI) In Lissabon is ver nomen, dat op 5 november in Portugal en overzeese rijksdelen algemene verkie zingen zullen worden gehouden voor de 130 zetels in de Nationale Vergadering. (Van onze correspondent) PARIJS De beide Franse oud-pre miers, de socialist Guy Mollet en de links liberaal Mendès-France hebben elkaar gis teren ontmoet, voor het eerst sedert de ernstige politieke geschillen over de Alge rijnse politiek in mei 1956, die de oorzaak werden van hun verwijdering. De ontmoeting, die anderhalf uur duur de, had plaats ten huize van Mendès- France in Parijs en hun gesprek moet vriendschappelijk zijn verlopen. Hun beraad had tot voornaamste doel en onderwerp te onderzoeken hoe de cri sis kan worden opgevangen die nu steeds algemener wordt geducht voor het ogen blik dat het staatshoofd, generaal Charles De Gaulle, eens gewelddadig of vrijwillig van het Franse toneel zou verdwijnen. Nadat dit probleem maandag door Men dès-France op een persconferentie open lijk aan de orde werd gesteld, was fleze zelfde vraag het belangrijkste punt van discussie op het congres van de socialis tische partij dat tot donderdag duurde. Of Mollet en Mendès-France het al eens zijn geworden over een gemeenschappelij ke gedragslijn is niet bekend. Wel zullen beide oppositieleiders elkander spoedig opnieuw ontmoeten. Hun gedachten lopen in dit opzicht vrij wel parallel, al lijkt Mollet, in tegenstel ling tot Mendès-France, alle hoop nog niet te hebben opgegeven dat De Gaulle de oorlog in Algerije toch nog eens tot een einde zal kunnen brengen. Ook hebben de socialisten zich bij voorbaat opnieuw be reid verklaard de vijfde republiek te hulp te schieten zodra de O.A.S. of zekere le gerleiders een nieuwe opstand mochten beramen. Wanneer Mendès-France intussen van een voorlopige regering heeft gesproken, waarvan hij echter niet onthulde wanneer en volgens welke procedure ze in functie zou moeten treden, dan hebben de socialis ten zich op dit punt al duidelijker uitge laten. Volgens Brits voorbeeld willen zij nu al een schaduwkabinet samenstellen waar in alle republikeinen, vanaf de radicalen en de rooms-katholieken tot en met de links-liberalen van Mendès-France, zouden moeten worden opgenomen. De commu nisten vallen echter buiten de combinatie. OSLO (NTB) Op 10 en 11 oktober wordt in Oslo de 100ste verjaardag van de geboorte van Fridtjof Nansen officieel gevierd. Op 10 oktober wordt in Oslo een plechtigheid gehouden bij Nansens graf tombe in zijn huis „Polhogda". Tijdens een herdenkingsbijeenkomst in de univer siteit zal het woord worden gevoerd door: de voorzitter van het parlement Nils Lang- helle, professor dr. Olaf Holtedahl en pro professor dr. Jac. S Worm-Mueller. Ko ning Olaf zal uit handen van Felix Schny- der, de Hoge Commissaris van de UNO voor de Vluchtelingen, de Nansen-medail- le ontvangen als blijk van waardering voor zijn persoonlijke bijdrage tot de internatio nale hulpverlening aan vluchtelingen en voor hetgeen van Noorse zijde in dit op zicht is gedaan. 's Avonds geeft de Noorse regering een banket in kasteel Akershus. Op 11 oktober geeft de Noorse Acade mie van Wetenschappen een lunch voor genodigden en des avonds spreekt het Brit se parlementslid Philip Noel-Baker in de universiteit over „Nansens plaats in de geschiedenis". Er wordt een bibliografie van de werken van Nansen uitgegeven en ook een verzameling „Brieven van Nan sen". (Van onze correspondent) LONDEN, De Britse regering bestu deert het denkbeeld om de 500 km brede kuststrook van de Afrikaanse kolonie Kenya, welke strook een protectoraat is van de rest van het land, af te scheiden van de belangrijke haven Mombasa, welke geschikt is als marine-basis. Een dergelij ke stap zal worden toegejuicht door de Arabische minderheid welke autonomie verlangt. Het is echter de vraag of de Afrikaanse partijen dit zouden kunnen aanvaarden. De Britse minister van Kolo niën, MacLeod heeft een van zijn mede werkers naar Kenya gestuurd om na te gaan of het plan kans van slagen heeft. Die ministerslijst zou, zodra gereed, moe ten worden overhandigd aan de voorzitter van de Senaat, de radicale kleurling Mon- nerville, aan wie de grondwet de huidige bevoegdheden van de president der repu bliek in handen geeft, indien het staats hoofd zijn functies niet meer zou kunnen uitvoeren. Beklemmend Men mag gerust aannemen dat al deze zorgen over de staatkundige erfenis van de president der republiek door De Gaulle zelf ietwat voorbarig, zo niet misplaatst, worden geacht. Daar de generaal, die in Frankrijk de positie van een soort abso lute, ofschoon verlichte, monarch inneemt, echter zelf nooit een „dauphin" heeft wil len aanwijzen of zich anderszins wenste uit te spreken over dit allerminst onbelang rijke vraagstuk, is het niet onbegrijpelijk dat in kringen die zich gerechtvaardigde zorgen maken over de toekomst der repu bliek nu naar een eigen oplossing gezocht wordt. Men wil voor de toekomst vooral een ge zagsvacuüm voorkomen, waarop de fas cistische ultra's hun hoop bij voorbaat ze ker gevestigd hebben en het is tekenend voor de beklemming die het politieke kli maat in Frankrijk beheerst, dat daarbij zo weinig mogelijk details aan het toeval over Worden gelaten. Ingeval van een nieuwe opstand, die bij na in de lijn der verwachtingen ligt, wenst men op alle gebeurtenissen en verrassin gen te zijn voorbereid. Advertentie sr itn UPPSALA (Reuter-AFP-UPI) Meer dan tweeduizend personen hebben vrijdag middag in de grote gotische kathedraal van Uppsala de uitvaartdienst voor Dag Hammarskjoeld bijgewoond. De kathedraal de grootste in Scandinavië, dateert van de veertiende eeuw en biedt normaal plaats voor 1.700 mensen. In het koorgedeelte wa ren extra stoelen geplaatst. Onder de aanwezigen bevonden zich ko ning Gustaaf Adolf en Koningin Louise en andere leden van de koninklijke familie, leden van de familie van Hammarskjoeld, Mongi Slim, voorzitter van de UNO-Assem- blee, Lyndon Johnson, vice-president der V.S., en vertegenwoordigers van het corps diplomatique en de Zweedse regering, on der wie premier Erlander. Nederland werd vertegenwoordigd door mr. J. Visser, am bassadeur in Stockholm. De kist was bedekt met de blauw-gele vlag van Zweden. Op de kist lag een enkel boeket bloemen. Er omheen lagen kransen, vele van landen. Voor de kist lag een gro te krans van de UNO. De 81-jarige voor malige Lutherse aartsbisschop van Zwe den, mgr. Erling Eidem, een goede vriend van de familie Hammarskjoeld, sprak de lijkrede uit. Zijn preek had tot onderwerp het belang van het helpen van de mede mens. Nadat de Zweedse operazangeres Elisa beth Soederstroem Handels „Ik weet dat mijn Verlosser leeft" had gezongen Werd het stoffelijk overschot de kerk uit gedra gen en geplaatst in een koninklijke koets, getrokken door vier paarden. Voor de kerk stonden zestien soldaten van de UNO in uniform en bajonet op het geweer. De stoet volgde een route van bijna een kilometer door volle straten naar de ste delijke begraafplaats waar de Hammars- kjoelds hun familiegraf hebben. De me nigte stond al van 's morgens vroeg voor de kathedraal en in de straten die de stoet zou volgen. Om vijf minuten voor zes begonnen de klokken in het gehele land te luiden. Vijf minuten lang beierden zij hun rouwklacht uit over het Zweedse land. Daarop eerde Zweden Hammarskjoeld met een minuut stilte. Alle voertuigen hielden stil. Ook op de vliegvelden heerste rust. Op de tele fooncentrales werden alleen de dringendste oproepen aangenomen. Aan het graf zong een koor van studen ten in het Latijn een Zweeds gezang. Na de korte plechtigheid sprak premier Erlan der de buitenlandse gasten toe aan een plechtig diner: „U bent uit vele lan den naar hier gekomen teneinde met ons dit leed te delen. Dag Hammarskjoeld heeft de laatste jaren van zijn leven ge wijd aan de UNO en daarmee aan de vol- Een overzicht van de ter aardebestel- ling van het stoffelijk overschot van Dag Hammarskjoeld op de begraaf plaats te Uppsala. ken over de gehele wereld. Hij heeft al les gegeven wat hij maar te geven had. Uw aanwezigheid hier is een bewijs dat zijn heengaan overal op aarde wordt be treurd." De Zweedse staatstelevisiemaatschappij bereidt een televisiefilm voor over het le ven van Dag Hammarskjoeld. De film zal voor het eerst worden vertoond op zondag 8 oktober. NEW YORK (UPI) De bond van jour nalisten bij de UNO heeft bekend gemaakt dat een studiebeurzenproject zal worden ingesteld ter nagedachtenis aan Hammars kjoeld. Journalisten die aan bepaalde eisen voldoen zullen worden uitgenodigd een be zoek aan New York te brengen om de sa menstelling en werkwijze van de UNO te bestuderen. NDOLA (Nrd-Rhndesië) (Reuter)-(UPI) In de Noordrhodesische plaats Ndola heeft een luchtvaartdeskundige verklaard dat hij „een fout van de piloot" als voor lopige oorzaak beschouwt van de ramp met het vliegtuig, waarbij secretaris-gene raal Hammarskjoeld en vijftien anderen het leven hebben verloren De deskundi ge acht het niet onmogelijk dat de piloot van de DC-6-B oververmoeid was geweest of dat hij onvoldoende bekend was met het vliegveld bij Ndola. (Noord-Rhodesië) De commissie die een onderzoek instelt naar de oorzaak van het ongeluk met Hammarskjoelds vlieg tuig bij Ndola, heeft vastgesteld dat de vlieger van het toestel het landingsgestel had laten zakken en zich op een landing voorbereidde. Het toestel was tot op ongeveer vijftien meter gedaald toen het zich een weg door boomtoppen baande, naar bakboord af gleed en te pletter viel. De vier schroe ven hadden dezelfde spoed, wat een aan wijzing te meer is dat de piloot wilde landen. Al deze gegevens, zo zegt men in wel ingelichte kringen te Ndola, wijzen in de richting van een ongeluk zonder meer. De commissie heeft nog niet kunnen vaststel len of op het ogenblik van het ongeluk de landingslichten brandden. Bij het onderzoek is gebleken dat het vliegtuig een grote hoeveelheid wapens en munitie aan boord had. Vermoedelijk had men zoveel wapens meegenomen voor het geval van een noodlanding in vijandelijk gebied. Verwacht dat het onderzoek van de commissie nog een paar weken zal du ren. (AFP, UPI) In het Franse staatsblad van heden is het „besluit" gepubliceerd waarbij president De Gaulle afstand doet van de speciale volmachten die hij krach tens artikel 16 van de grondwet sinds 22 april heeft bezeten. Het parlement heeft thans de bevoegd heid een einde te maken aan de speciale veiligheidsmaatregelen, die de president met het oog op de gebeurtenissen in Al giers had genomen en die, ook nadat hij afstand heeft gedaan van de volmachten, van kracht blijven. De Gaulle heeft enige van zijn dictato riale volmachten behouden. „De noodzaken in overweging nemen de voor het bewaren van de orde", aldus een verklaring, „heeft generaal De Gaul le besloten de geldigheid te verlengen van verscheidene clausules die betrekking heb ben op de openbare orde". Onder de be voegdheden die De Gaulle "zou behouden waren de volmachten die hem in staat stellen de noodtoestand af te kondigen; personen die ervan verdacht worden sa men te zweren tegen de staat, kunnen vast gehouden worden door de politie zonder formele beschuldiging of veroordeling; „ze kere geschriften" kunnen verboden wor den en bedrijvers en medeplichtigen van misdaden tegen de veiligheid van de staat kunnen onder speciale omstandigheden te rechtstaan en veroordeeld worden. Dit komt er op neer, dat De Gaulle de volmachten behoudt, die hem in staat hebben gesteld het leger en ade ministeries te zuiveren en op te treden tegen de rechtse elementen die zich verzetten tegen zijn Al gerijnse politiek. Ik lees daarnet dat alle vogels trekken. In hoofdzaak het zoeken naar voedsel maakt deze trek noodzakelijk. Alle vogels zijn bereisde Roeien, maar sommige soor ten bakken het wel heel bruin, die vliegen elk jaar tweemaal van pool tot pool. De vogeltrek is een instinkt, de beestje krij gen het in het ei al mee. Vinken, zwalu wen, eenden leggen jaarlijks honderden, soms duizenden kilometers in de lucht af. Net als sommige mensen dus. Ik ken er wel. Ze vliegen nou niet bepaald van pool tot pool (wat zou men op de pool ook moeten met gloeilampjes of pootaard- appelen) maar toch wel van Mexico naar Bahrein, want daar bestaat overal een enorme behoefte aan gloeilampjes en poot- aardappelen en de mensen die ik ken heb ben hun bestaan gebouwd op die artike len, het is hun voedsel. Dus vliegen ze ermee rond de aardbol. Ik heb ze zelf zien gaan. Waardig snorrend verhieven ze zich in de lucht, een keurig aktenmapje waarin hooguit één electrisch peertje, één fraai geborsteld pootaardappeltje paste, onder de arm .richting San Salvador of zo. Sommigen trekken bij voorkeur 's nachts, vooral op de lange afstanden (pre cies als de insektenetende vogels). De dag kan dan besteed worden aan het voedsel zoeken. Is San Salvador (de universiteit aldaar) rijkelijk voorzien van lichtpuntjes en de boterham dus verdiend, dan komen ze teruggefladderd. Ik zag ze zelf weer landen op het nest, Schiphol, de snavel vol verrukkelijke wormpjes. Neus en poten gestrekt, doken ze neer op de aarde. Ze schudden zich eens duchtig de veren want de lange trip had ze stijf gemaakt: dag Mien, dag meid! De Mienen pikten gretig de wormpjes uit hun bek: een klompje lood, een sombrero voor boven de schoor steenmantel en een lekker stukje tantiè me. Kort daarna verhieven ze zich weer, wiekten weg, richting Saigon. Mien oogde ze na tot ze niet meer dan een glanzende stip aan de einder waren en besteeg in eenzaamheid het nest om eieren tot vol wassenheid te broeden. Hoé best Mien overigens broeden mag, ze zal nooit ofte nimmer een kant en klaar vliegtrekinstinktje kunnen aanbrengen in haar broedsel. Een mens kan dan een door de omstandigheden gedwongen en door de techniek mogelijk gemaakt leven leiden dat vergelijkbaar is met dat van een wilde eend of een ooievaar, hij is het nochtans niet. Een mens is sterk aan de aarde gebonden en zo met de voetjes van de vloer, 10.000 meter of daaromtrent, dat zit hem toch ergens niet helemaal lekker. Ze komen er stuk voor stuk eerlijk voor uit, de rondvliegertjes, maar wat wil je, 't is vlug, spaart hopen tijd, tijd is geld en zodoende. Iedereen zegt dat, iedereen weet dat. Ook de luchtvaartmaatschappij en die het uiterste doen om de te ver voeren last zoveel mogelijk bezig te hou den. Met de fijnste hapjes, slokjes en slaatjes, de duurste snoepjes en rokertjes, ogenstrelende tijdschriftjes en stewardess- jes wordt gewerkt om het tekort in de mens een aangeboren vliegtrekinstinkt is er weinig aan te doen zolang (als Mul- tatuli stelde) de roeping van de mens is MENS te zijn. Advertentie ELISABETHSTAD (Reuter-AFP) De vertegenwoordiger van de UNO in Katan ga, O'Brien, heeft bekendgemaakt, dat een aanzienlijke troepenmacht van het le ger der centrale Kongolese regering is sa mengetrokken aan de Noordelijke grenzen van Katanga. O'Brien noemde berichten als zou de UNO zorg dragen voor het ver voer van troepen van de centrale regering volkomen uit de lucht gegrepen. De Kongolese minister van Voorlichting, Ileo, heeft verklaard dat premier Adoela slechts bereid is president Tsjombe van Katanga in Leopoldstad te ontmoeten. Adoela wil voorts slechts met Tsjombe spreken als leider van een provinciale re gering, en niet als president van een on afhankelijke staat, aldus Ileo. Pressie De UNO oefent pressie uit op de con sulaire vertegenwoordigers in Elisabeth- stad om buitenlanders die deel uitmaken van de Katangese strijdkrachten te ver wijderen, zo heeft O'Brien, meegedeeld. De Britse consulaire autoriteiten hebben de Engelsen in Katanga meegedeeld dat hun paspoort zal worden ingetrokken wan neer zij niet vertrekken. De Rhodesiërs zijn niet zo behulpzaam, voegde O'Brien hier aan toe. De UNO-resolutie die terugtrekking van huurlingen en adviseurs beoogt betreft ook de Europeanen in Katanga die een soort burgerwacht hebben gevormd. In de re solutie wordt namelijk ook nadrukkelijk para-militair personeel genoemd. Nog steeds maken meer dan honderd blanke buitenlanders deel uit van de Katangese strijdkrachten. Drie mannen een Zuid afrikaan, een Nederlander en een Belg zijn donderdag naar Leopoldstad overge bracht. De UNO heeft Tsjombe „enkele dagen" gegeven om de ongeveer honderd blanke huurlingen uit zijn strijdkrachten te ver wijderen. Tsjombe heeft de voorwaarde die hij aanvankelijk voor het voeren van besprekingen stelde terugtekking van alle UNO-troepen uit Katanga laten val len. De wapenstilstandscommissie heeft nog geen overeenstemming bereikt over het uitwisselen van gevangenen. Indische troepen hebben rondom het UNO-hoofd- kwartier in Elisabethstad versterkingen aangelegd. Waarnemers geloven dat de UNO Tsjombe willen overtuigen dat men er geen genoegen mee zal nemen wan neer de Katangese autoriteiten weigeren tot overeenstemming te komen. 99 blanke vluchtelingen uit Katanga en zes Belgische leger-officieren die door de UNO zijn uitgewezen, zijn in Zuid-Rhode- sië aangekomen. Het merendeel van hen zal per vliegtuig van Salisbury naar Bel gië gaan, terwijl enkelen naar Kaapstd zullen doorreizen. WASHINGTON, (UPI) Het Ameri kaanse bureau voor de lucht- en ruimte vaart (N.A.S.A.) heeft bekendgemaakt dat medio volgend jaar een ruim 200 kg we gend ruimtevaartuig met een Atlas-Agena B raket naar de omgeving van Venus zal worden afgevuurd. De N.A.S.A. was oorspronkelijk van plan geweest volgend jaar een 750 kg we gend vaartuig af te vuren met de veel krachtiger Centaur-raket, maar in de ont wikkeling van deze raket zijn vertragin gen opgetreden. Men heeft alleen maar de Atlas-Agena B ter beschikking. De helder schijnende planeet Venus ligt ongeveer 41.843.000 km van de aarde en is op het ogenblik in het oosten te zien als de morgenster. Het ligt in de bedoe ling het ruimtevaartuig tot op een afstand van 56.300 tot 64.300 km van Venus af te schieten. De Russen lanceerden op 12 februari een 2.000 kg wegend vaartuig dat volgens hun berekeningen tot op een afstand van 100.583 km van Venus moest terechtko men. Zij verloren echter het radio-contact en hebben geen enkele wetenschappelijke informatie uit dit experiment verkregen. i

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3